TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Spune-ti off-ul/Cine fura Craciunul ? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
m3diator
admin

Inregistat: 08/12/04
Va rog sa cititi urmatorul articol si sa va spuneti off-ul...

http://www.misiune.ro/stiri/atentie-se- ... iunul.html

Pericolul ne pandeste pe toti pentru ca este in noi. Vreau sa spun ca daca nu suntem
atenti, noi insine putem fura Craciunul de adevarata lui semnificatie.

Atunci cand punem fastul sarbatorii mai presus de Sarbatorit, atunci cand Il ingramadim
pe Isus la periferia cautarilor noastre din aceste zile, atunci cand totul se reduce numai
la interesul pentru noi si mai putin pentru altii., numai pentru trup, in detrimentul sufletului, atunci, vai, vom pierde adevaratul spirit al Craciunului. Caci nu bradul sau
beteala, sau scena Nativitatii, si nici macar urarea nu este cea mai importanta, atata
vreme cat Cel ce S-a nascut acum 2000 de ani in Betleem nu a venit sa locuiasca pe
deplin in casa inimii tale. Da, numai El poate face pe cineva de acest Craciun cu adevarat
fericit; iar cand El este centrul sarbatorii, altii pot sa ia decorul pentru ca nu mai
conteaza. Ce conteaza cu adevarat este Cristos. Fie ca prin El si numai datorita Lui ,
sa aveti parte de cel mai fericit Craciun cu putinta!

11/12/06 01:21

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Tocmai astazi Jesse a predicat la biserica despre faptul ca postul dinaintea Craciunului are rolul de a ne pregati pentru venirea Domnului. Faptul ca acest eveniment este unul istoric nu constituie adevarata semnificatie a sarbatorii ci faptul ca noi trebuie sa fim mereu gata pentru venirea Domnului. Isus a venit ca un copilas in lume, dar in acelasi timp a venit sa lupte impotriva domniilor si stapanirilor acestui veac. Imi aduc aminte de sceneta care se numea: "nu-l putem vedea pe sarbatorit" de dupa toate cumparaturile si decoratiunile, etc. O colega de-a mea nici nu stia ce sarbatorim la Craciun! Oamenii au uitat adevarata semnificatie a sarbatorii. Acum incearca sa schimbe numele de Craciun in: "sarbatoare" ca sa nu-i ofenseze pe cei necrestini. Haideti sa le reamintim celor din jur adevarata semnificatie a Craciunului.

11/12/06 03:09

Site web  
lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Tatal meu spune ca , Craciunul este furat de brad si de mos craciun.Nu stiu cum e in alte biserici dar la noi bradul sta chiar in dreapta amvonului si atunci cand se predica cu totii suntem atenti la jocul de lumini de pe brad,nu la predica.Metaforic,satan(adica bradul) a luat slava lui Hristos si s-a pus la dreapta puterii lui D-zeu( adica amvonul) si toata lumea se uita la el chiar in sfanta zi de craciun cand noi ar trebui sa acordam toata atentia adevaratei sarbatori.Ca sa nu mai vorbim de faptul ca ai nostrii copiii canta : mos craciun cu plete albe...Ce rol are mos craciun in toata sarbatoarea asta???Din fericire nepoteii mei stiu bine care este adevarata sarbatoare insa sunt atatia copii pt care craciunul inseamana doar bradul si mosul craciun.Ce am putea face pt acesti copii? daca parintii ii invata gresit.

11/12/06 09:57

blue_soul
membru

Inregistat: 09/10/06
Aici ai f mare dreptate sharapovana!Trebuie sa existe cineva care sa le explice copiilor adevaratul sens al Craciunului!Daca copiii tot cred de mici ca Mos Craciun este real,de ce sa nu creada inca din frageda pruncie ca Dumezeu este real!
Si aici este si un avantaj ,daca le spui adevaratul sens al Craciunului de mici,cand vor creste mai mari nu va putea sa le spuna nimeni ca au fost amagiti si ca Dumezeu nu exista(spre deosebire de Mos Craciun)!

11/12/06 14:39

rubenK2
membru

Inregistat: 15/09/06
Ati vazut careva filmul "Cum a furat Grinch Craciunul"? :D

Simbolul Craciunului nu e bradul, nici mosul, nici renii, .... , ci simbolul este ISUS ! Iar pe El niciodata nu o sa-l poata "fura" nimeni.

12/12/06 21:22

Site web  
blue_soul
membru

Inregistat: 09/10/06
Dupa parerea mea Craciunul il fura fiecare dintre noi!Oare cine a bagat aceasta sarbatoare in biserica?Oare nu fiecare dintre noi?Normal Nasterea Domnului(Craciunul cum lam numit si am acceptat sa fie numit asa)nici nu ar trebui sarbatorita in decembrie!Asta e cel putin o dovada ca ne-am "inmuiat" convingerile !Tot mai multe sarbatori pagane ale lumii sunt imbratisate de noi!Pacat  ptr ca atat de usor dam vina pe Mos Craciun da uitam cine e vinovat de fapt!

17/12/06 13:26

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Nu stiu daca ce vreau sa spun se incadreaza chiar aici, dar n-am gasit alt subiect mai potrivit.

Mi-a atras atentia o felicitare de pe site-ul asta care suna cumva de genu':"Nu-L uita pe sarbatorit!" Si iarasi imi amintesc de o vorba:"Haideti sa Il aducem pe Isus inapoi in Craciun!"
Nedumerirea mea e urmatoarea:"Cum poti sa il aduci pe Isus INAPOI in ceva in care El nu a fost niciodata?!"

Bine...intrebarea e mai mult retorica,  totusi...merita cel putin sa ne gandim la asta.

23/12/06 18:37

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Nu ma intelegeti gresit.Si eu am sarbatorit Craciunul in fiecare an.
Avatarul meu e cea mai buna dovada :)
Dar mi-am pus dintr-o data problema asta cand am citit un documentar despre originile acesatei sarbatori.

23/12/06 19:12

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Zicea pastorul nostru duminica trecuta ca cineva a avut o vedenie in care era un bradut de Craciun impodobit si pe fiecare luminita era un drac care scotea limba la el. Acum eu nu am dreptul sa comentez, dar am vrut sa impartasesc cu voi gandul acesta. Noi la biserica in ziua de Craciun i-am facut urari sarbatoritului:"Extindu-ti-se imparatia, imparate! La cati mai multi noi nascuti! ..." - a fost un moment unic.

28/12/06 01:56

Site web  
lara
membru

La noi,anul acesta de caraciun ni s-a predicat despre mos craciun.Cati sunt in fiecare tara si ca in finlanda sunt 13 si ca in ianuarie este ziua craciunilor.Iar pe urma a pus corul sa cante si prima colinda a fost : O brad frumos!.Nu s-a predicat nimic decat acel cuvant despre mos craciun si a mai zis un frate mai in varsta o poezie despre mos craciun cum ca e trimis de isus si ca aduce daruri.....Am vazut si eu un documentar despre originile lui mos craciun si despre brad si credeti-ma ca m-am infiorat!

28/12/06 09:37

CatalinD
membru

Inregistat: 02/03/07
Unde scrie in Biblie de acest cuvant, Craciun? Si daca nu scrie in Biblie, NU este de la Dumnezeu, ci de la oameni, lume, Satan. Si cui foloseste aceasta sarbatoare, daca nu in primul rind comertului?
Daca Dumnezeu vroia ca oamenii sa-I sarbatoreasca ziua de nastere, ar fi ramas scris in Biblie acea data. Dar Domnul nu vrea sa ne facem idoli din anumite zile, anumite locuri, etc. ci sa ne inchinam Lui in "duh si in adevar". Ganditi-va ca Domnul insusi l-a inmormantat pe Moise, prietenul lui Dumnezeu, pentru ca nimeni sa nu idolatrizeze locul sau moastele slujitorului lui Dumnezeu.
Domnul Isus trebuie sarbatorit in fiecare zi in inimi, prin cugetarea la El si la Cuvantul Sau, prin comuniune si dependenta de El, prin renuntarea la voia noastra si punerea trupurilor noastre ca o "jertfa vie" la picioarele Lui.

"Oile Mele ascultă glasul Meu; Eu le cunosc şi ele vin după Mine. Eu le dau viaţa veşnică, în veac nu vor pieri şi nimeni nu le va smulge din mâna Mea." Ioan 10:27-28

05/03/07 15:15

dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07
Craciunul a pierdut adevarata valoare.. :(. Oamenii il sarbatoresc pe Mos Craciun inloc de Domnul Isus. Fratii penticostali italieni nu sarbatoresc Craciunul deoarece spun, cum a spus si CatalinD, ca si nasterea si moartea si invierea Domnului Isus trebue sa o sarbatorim in fiecate zi...
Eu inca sarbatoresc craciunul si ii dau adevarata valoare. Chiar ma folosesc de acest timp pentru ai intreba pe oameni simnificatul Craciunului asfel ii evangelizez. Totusi cred ca si noi pocaitii am pierdut mult din adevarata valoare a Craciunului... :(

05/03/07 15:55

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
uitati ce am gasit.e in engleza...

http://www.godtube.com/view_video.php?v ... b6e3c13696

15/12/07 17:47

sunray
membru

Inregistat: 10/12/07
pai,adevarul i ca oamenii uita,au uitat si d D-zeu...si l noi l bis se predica de craciun,originile pagane.multi nici nu stiu d Isus,copii o sti raspunda(am intrebat)sarbatorim ori bradu,ori porcu,ori mosu,cadourile,,,nush d ziua nasterii Domnului(cuvant cam lung,din comoditate nul pronunta)ar tr s-l sa-l sarbatorim p sarbatorit...

15/12/07 22:46

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
cred ca ni-l furam singuri .Vad si pe forum si pe yahoo mess la avatare la noi ,crestinii ,poze cu braduleti ,globuri ,oameni de zapada ... daca tot vrem sa ne adaptam sarbatorilor ar trebui sa punem o poza cu un prunc nascut in iesle ,alte chestii (nu am nimic impotriva avatarelor din prima categorie)... eu sunt bucuroasa ca anul asta nu mai facem brad in casa .

Si mai o chestie :zilele trecute am fost la o alta bise care deja era impodobita si in fata ,in interior ,aveau un brad super mare ,cu multe lumini .Si o tanara de acolo zicea ca pana acum ceva ani batranii nu au vrut sa fie impodobita biserica ... la care eu ma gandeam "ce oameni... care ii treaba lor ?" .abia acu imi dau seama ca de fapt bradu' ala in timpul predicii imi atragea privirile spre luminite si ma dureau ochii de la el .

Si inca o frustrare de a mea :si unele colindele care se canta prin biserici au inceput sa aiba un mesaj cam denaturat ... il mai amintesc pe batranul craciun ,chestii de genu .Ce sa mai zic de felicitari ... 0_o (nu astea de pe tc)

18/12/07 21:48

sweet andra
membru

Inregistat: 11/01/06
Aham ii sad :(... toate lucrurile sunt asa comerciale, se pune asa mare accent pe lucrurile materiale, ok e normal ca de sarbatori sa te bucuri de tot :)....problema e ca oamenii au uitat complet semnificatia Craciunului... da e fain sa dai cadouri, sa impodobesti bradul :)...etc... but still... crestinii din ziua de azi...nu mai sarbatoresc un Craciun real ...

Ultima modificare de sweet andra (21/12/07 10:59)

21/12/07 10:58

lara
membru

Asa e. La noi in bise, anul trecut tinerii au facut o sceneta care necesita spatiu mai mult si pt aceasta a trebuit scos afara amvonul insa bradul, care si acuma e pus tot in dreapta amvonului, a ramas pe locul lui. Pe langa aceasta prima cantare pe care a cantat-o corul a fost "O brad frumos, o brad frumos". Va puteti imagina ce intristare a fost pe fata lui Hristos cand noi ar fi trebuit sa-L sarbatorim pe El, noi L-am scos afara efectiv si i-am cantat bradului.... L-am pus deoparte pe Sarbatorit .....

21/12/07 22:41

sunray
membru

Inregistat: 10/12/07
da,ne place ce izbeste ochii.Recunosc imi place mult cum is impodobite orasele,si ar fi chiar sec daca nu ar fi impodobite.asta le mai aminteste oamenilor k e ceva mai special si s intampla ceva.Totusi e asa o mare aglomeratie,si un haos cumparaturile astea!Dar cel mai fain lucru is colindele,vestim nasterea Domnului si mesajul ar tr sa fie nealterat,adk sa cantam ca pt Domnul(toata inima)

21/12/07 23:48

zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07

lara a scris:

cand noi ar fi trebuit sa-L sarbatorim pe El, noi L-am scos afara efectiv si i-am cantat bradului.... L-am pus deoparte pe Sarbatorit .....

Iar El ne răspunde ... iubindu-ne. Acesta e unul din motivele pentru care-L iubesc pe El.

lara... poate că tu eşti un motiv de binecuvântare din partea Lui pentru Biserica din care faci parte... ; )

22/12/07 00:22

CatalinD
membru

Inregistat: 02/03/07
"Ce înţelegere poate fi între Hristos şi Belial? Sau ce legătură are cel credincios cu cel necredincios?" (2 Corinteni 6.15)

Iarasi se termina un an calendaristic si iarasi ne gasim in pragul Sarbatorii Nasterii Domnului Isus Hristos. El n-a dat niciodata specificatii cum ca ar trebui sa-i sarbatorim Nasterea. Noi am inventat aceasta sarbatoare caci ni s-a parut probabil... de bun simt. Era logic, dupa mintea noastra, sa ne cinstim Mantuitorul de „ziua Lui”. Chiar cu ocazia Craciunului se fac toate eforturile pentru ca vocea lui Dumnezeu sa fie inabusita in vâltoarea desertaciunilor cu care oamenii isi umplu viata.

Oare pentru ce ni s-a nascut un Mantuitor, si mai ales, pentru ce si-a dat viata Domnul nostru Isus Hristos? Ca sa gandim si sa traim ca lumea care nu-L cunoaste in mod personal, ca sa sarbatorim o sarbatoare a lumii, pe care El nu ne-a lasat scris nici sa o tinem, si nici data la care s-a petrecut?

Oare cum putem să-L urmăm şi să nu fim înşelaţi de Înşelatorul cel mare, dacă nu ne bazăm, ca şi Domnul însuşi, pe: "Este scris!" ?

Din păcate, nimeni nu ne "fură" idolatria crăciunului, ci doar ne schimbă "ambalajul" în care o servim, când verde ca bradul, când strălucitor şi cu beculeţe, când cu plete albe şi neapărat cu cadouri în sac...

Dorim să împlinim dorinţa Domnului Isus? Este scris:
"Şi, după ce a mulţumit lui Dumnezeu, a frânt-o şi a zis: „Luaţi, mâncaţi; acesta este trupul Meu, care se frânge pentru voi; să faceţi lucrul acesta spre pomenirea Mea.” Tot astfel, după cină, a luat paharul şi a zis: „Acest pahar este legământul cel nou în sângele Meu; să faceţi lucrul acesta spre pomenirea Mea, ori de câte ori veţi bea din el.”" (1 Corinteni 11:24-25)

Ultima modificare de CatalinD (24/12/07 12:30)

"Oile Mele ascultă glasul Meu; Eu le cunosc şi ele vin după Mine. Eu le dau viaţa veşnică, în veac nu vor pieri şi nimeni nu le va smulge din mâna Mea." Ioan 10:27-28

24/12/07 12:26

brightsky
membru

Inregistat: 01/07/05
Cine a furat Craciunul ? ..societatea. Am putea sa ne impiedicam putin in obiceiuri cum ar fi bradul,masa plina de bucate, sa nu mai vorbim de Mos Craciun si altele; insa dupa mine toate obiceiurile astea ar trebui sa fie inofensive.E chiar frumos sa iti pregatesti casa pentru sarbatoare, insa e trist ca societatea se opreste doar la asta si pierde toata esenta! Mass media e impanzit doar cu Mosi si oferte care mai de care; Craciunul a devenit un prilej minunat pentru a mai vinde ceva,pentru cei din conducere e un moment minunat sa arate ce buni si milosi sunt ei *(in Brasov a aratat la stiri de cel putin 3 ori ca sa organizat o masa pentru saraci, li sa oferit o farfurie de ciorba, au trebuit sa astepte venira Craciunului sa ii ajute putin pe oamneii aceia si apoi s-au laudat ore in sir cu ce au facut ei)* si tot asa ...
Iubesc sa fac bradul de Craciun si sa il astept pe "Mosul" seara insa ceea ce vreau sa spun e ca nu ar trebui sa ne supere brazii impodobiti sau venirea Mosului ci faptul ca nimeni nu mai pomeneste de Isus de ziua Lui! Stiu ca multi crestini considera ca Mosul ia luat locul lui Isus (e parerea multora si o respect) insa nu ar trebui sa ne ingrijoreze asta, locul lui Isus nu il va lua nimeni, niciodata! El nu ne-a spus sa ii pazim locul pana la venirea Lui insa ne-a poruncit sa mergem si sa facem ucenici ..sa spunem despre El!

27/12/07 02:14

cami
membru

Inregistat: 17/07/07
Ai foarte mare dreptate,brightsky.E trist ce se petrece :( oamenii sunt atat de preocupati de ceea ce izbeste ochiul incat uita complet realitatea sarbatorii si Il uita pe adevaratul Sarbatorit.Lumea uita ce semnifica de fapt aceasta sarbatoare.Fiecare isi pregateste casa de sarbatoare-nu ca ar fi ceva rau in asta-,dar pacat ca nu depun acelasi efort pe care il folosesc in pregatirea casei si a bucatelor de Craciun si in pregatirea inimi,care ar trebui sa primeze.Ma intreb ce vede Domnul Isus in inimile noaste cand ne priveste si oare cat de trist poate fi de fatada la care s-a ajuns?  :(

27/12/07 18:16

Dolores
membru

Inregistat: 09/07/07
Si eu va rog sa cititi urmatorul articol si sa imi spuneti ce parere aveti:
http://www.vestitorulimparatiei.ro/arhi ... tina_.html

12/01/08 12:43

Site web  
redgreeneyes
membru

Inregistat: 27/12/05

Dolores a scris:

Si eu va rog sa cititi urmatorul articol si sa imi spuneti ce parere aveti:
http://www.vestitorulimparatiei.ro/arhi ... tina_.html

"Martorii" sunt crestini?

05/04/08 21:19

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Unii dintre ei spun ca unt crestini.
Cei mai multi nu spun asta ci spun ca sunt Martori(desigur Martori ai lui Jehovah)
Ei nu tagaduiesc nasterea lui Iisus, insa contesta sarbatoarea nasterii suprapusa peste sarbatoarea saturnaliilor.

Ceea  ce in schimb se pare ca tagaduiesc este invierea trupeasca a lui Iisus, si de asemenea tagaduiesc Dumnezeirea sa.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (05/04/08 23:17)

05/04/08 23:15

Pagini:  1 2 3    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la