TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Despre si pentru noi, forumistii/Sa ne rugam impreuna Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 36
tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06
am lipsit un timp de pe TC..si o sa mai lipsesc..imi cer scuze pt asta... mama a intrat iar in spital, a facut si la Bucuresti niste analize, dar inca nu au descoperit din ce cauza este asa. Acum ea este acasa.Se simte foarte rau. Tata e plecat din localitate. Fratele meu cel mai mic a intrat si el in spital, a avut o infectie la ureche, dar kre s-a intins prin corp. A inceput si scoala..si nu stiu cum o sa ma descurc...
Am nevoie d sprijin in rugaciune. Imi pare rau, poate ca sunt o povara pentru voi, dar nu stiu ce sa mai fac.
Fiti binecuvantati si multumesc ca inca ma mai acceptati pe Tanar Crestin..desi nu prea mai am timp sa intru

Ultima modificare de tamarta4jc (24/09/07 18:33)

24/09/07 18:32

adelynutza
membru

Inregistat: 04/09/07
ne vom ruga pt u tamarta4jc.. Domnul sa te aiba in pace si sa aiba grija de tine...sa'ti dea putere..

24/09/07 19:39

Sarah
membru

Inregistat: 08/03/07
daca puteti sa va rugati si pentru mine,cu o zi in urma am avut parte de o experienta urata de tot,vreau sa trec cu Domnul meu peste aceasta. Fiti binecuvantati!!! si va multumesc mult!!!

Tu imi dai scutul mantuirii Tale,dreapta Ta ma sprijineste,si indurarea Ta ma face mare. Ps.18:35

03/10/07 07:20

tamarta
membru

Fratele meu a iesit din spital. Este mai bine. Acum mami mai trebuie sa faca niste analize la Bucuresti ca sa descopere ce are, ca inca nu au aflat de ce ii este mereu rau. sper k toate sa se rezolve intr-o zi..si asta cat mai repede...am obosit

07/10/07 14:56

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
daca vreti va rog sa va rugati pt un baiat ,a cazut de la 9 metri si acum e la reanimare ,a facut o operatie ,s-a lovit rau la cap ,nici pe fratele lui nu il recunoaste si vede numai cu un ochi :(  Si acum venea primul an la facultate ,dorea sa fie misionar ,era mai mult decat un baiat super :( :( :(

07/10/07 20:58

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Am postat mai demult un e-mail primit de "tanarcrestin". Am mai primit unul :

"Buna tuturor,

Va trimit salutari din Arad, ajuns in sfarsit pe pamant romanesc...
     Vreau sa va multumesc tuturor, care prin dragostea pe care a-ti aratat-o pentru Ramona prin clipele grele prin care a trecut, ati fost o incurajare nu numai pentru ea ci si pt mine si pt toti tinerii care faca parte din grupul nostru de rugaciune de la biserica....
      Dupa cum stiti in urma cu mai bine de o luna va trimiteam un mail in care v-am prezentat starea Ramonei Ciobanu, tanara de 22 de ani, proaspat impliniti, care dupa ce a fost plecata in Africa ca si misionara pt mai bine de 2 luni, s-a imbolnavit grav si era pe patul de moarte. Va ceram atunci, intr-un duh de unitate sa mijlocim la Tatal pt ea....
Multi dintre voi ati raspuns apelului meu...am primit mailuri din toata lumea crestina care aratau dragostea si sprijinul vostru pentru Ramona Ciobanu.

De curand m-am intors in tara si in sfrasit am ajuns sa stau de vorba fata in fata cu Ramona si sa aflu care este starea ei din punct de vedere medical. Dupa multe investigatii, cand la Timisoara cand la Arad iar mai tarziu a fost trimisa la Bucuresti, doctorii au ajuns la concluzia ca pana la urma Ramona este bolnava de ..cancer. Este trist pentru ca tota lumea era asa confuza...doctorii nu stiau cu ce se confrunta si tot felul de diagnostice au fost puse...cand au spus ca e o infectie din Africa, cand dinainte si mai apoi s-au hotarat ca e cancer...

Intre timp Ramona a inceput sa primeasca injectii cu citostatice ( injectii care se fac la bolnavii de cancer, chimicale care distrug tesuturile moarte din corp). Doctorii de la Bucuresti i-au spus Ramonei ca ea este bolnava de cancer de gradul 1 ( gradul 4 este fatal) dar pentru ca tumoarea este prea aproape de inima  nu s-a putut indeprata tumoarea pe cale chirurgicala si de aceea se incerca cu citostaticile...Iar mai apoi doctorii de la Arad, unde face injectiile, i-au spus cqa de fapt ea ar avea cancer de gradul 2...

Ramona a pierdut foarte mult din greutate si are tot timpul starii de oboseala...Astazi, Miercuri 10 Oct, Ramona este in spital si face a 2 serie de citostatice din cele 4 serii...Incepand cu seria a 2 ea urmeaza sa se simta tot mai rau si ce e mai greu pt ea ii va cadea tot parul...

Am vizitat-o ieri si mi-a spus ca ii e tare greu si uneori simte ca ar fi mai bine sa mearga la Domnul acasa. Acolo in spital, imi spunea ea, ca toata lumea ii plange de mila si ii induc si ei o stare negativa...dar eu cred ca Domnul are un plan pentru vitza ei si nu o va lasa...

Va cer din nou sa o pastrati pe Ramona in rugaciunile vostre si sa-I cere-ti Domnului sa aiba mila peste viata ei...

Ramona mi-a dat voie sa va dau tuturor mailul ei ca sa pute-ti pastra, daca doriti, legatura direct cu ea...: ramo3elliot@yahoo.com

Cu dragoste in Cristos,
Flavius Ilioni
happyfl2000@yahoo.com "

13/10/07 13:06

april
admin forum

mihaella a scris:

Aseara 9 baieti (din familii crestine), au plecat cu microbuzul , s-au imbatat si  in drum spre casa au avut accident , unul este in coma, unul s-ar putea sa nu mai umble niciodata..si ceilalti sunt grav raniti :( Ei sunt mai departe de D-zeu dar va rog sa va rugati pt ei :( MI-e mila ca ii cunosc bine pe toti si sunt foarte tineri aproape toti aveau 18/19 ani :(

20/10/07 12:40

Eagle 006
membru

Inregistat: 19/09/07
In 4-6 iulie 2008,la Timisoara,pe stadionul Dan Paltinisan(stadionul lui Poli)va avea loc FESTIVALUL SPERANTEI. Va predica pastorul Franklin Graham. Va invit in fiecare seara,de la ora 22,sa ne unim in rugaciune pentru reusita acestui eveniment.  :)

24/10/07 17:23

monica
membru

Inregistat: 16/03/05
Am notat si ma rog si eu pentru reusita acestui eveniment.

24/10/07 23:17

tamarta
membru

va rog sa va rugati si pentru Virgil, un coleg de al meu. Acum vreo 3 saptamani se afla intr-o masina, cu inca 2 baieti si o fata. Soferul abia luase carnetul. e un tip de la noi din liceu, de la a 12-a.
ceilalti trei nu au patit absolut nimic, dar el este si acum in spital. are mai multe fracturi. a fost operat. i-au pus si o tija metalica in picior. o sa mai stea vreo 2,3 luni in spital. nu este crestin, dar stiu ca Dumnezeu il poate ajuta si pe el...

va rog sa va rugati si pentru mama unei foste colege. este crestina. are tumoare la pancreas. s-a operat, au aparut complicatii, a avut hemoragie, au operat-o din nou si acum se afla in stare foarte grava.

aceste suflete au nevoie de Dumnezeu si de vindecare...si de ajutorul vostru

va multumesc

03/11/07 21:11

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

silviudragomir a scris:

Un prieten are nevoie de ajutor prin rugaciune. Majoritatea familiei Pertea sunt grav bolnavi(4 din 5). El, Emi,  este bolnav de inima, rinichi, fierea, coloana si altele. Sora lui, Claudia, este si ea foarte bolnava. Mama lui are probleme grave cu ficatul, iar tatal lui probleme foarte grave cu coloana. Va rog foarte mult, in numele lui si al meu sa va rugati pentru aceasta familie ca Domnul s-o vindece, pentru ca nimic nu este prea greu pentru el. VA ROG DIN SUFLET RUGATI-VA PENTRU ACEASTA FAMILIE.

25/11/07 12:17

Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07
Sunt crestini membrii acestei familii?

27/11/07 03:23

antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05
As vrea sa va rugati impreuna cu mine pentru un amic de-al meu care nu mai are putere sa se roage, sa mearga la biserica. Simte in suflet "un gol".
Sa ne rugam pentru el ca Domnul sa-l intareasca, sa-l ajute sa se ridice din aceasta stare si sa-i dea biruinta.

Multumesc mult si Domnul sa va binecuvanteze!

Antonela

29/11/07 00:01

benny
membru

Inregistat: 27/05/07
As vrea sa ne rugam impreuna pentru Tamarta. Azi noapte au dus-o in spital si nu isi mai revine.
M-am rugat pentru ea, dar as vrea sa va alaturati si voi pentru ca in asa fel puterea rugaciunii creste. Multumesc!

31/12/07 10:25

mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Sunt de acord cu _benny_! Haideti sa ne rugam pentru ea!! La Dumnezeu orice e posibil!

31/12/07 14:49

filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Ce s-o-ntâmplat?

31/12/07 17:34

Site web  
filip
membru

În timp ce meditam un pic la situaţia asta, am dat peste versetul din Romani 8:28.

De altă parte, ştim că toate lucrurile lucrează împreună spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu, şi anume, spre binele celor ce sunt chemaţi după planul Său.

Mie mi-e foarte greu să fac astfel de rugăciuni. Pavel, după ce a fost răpit la Domnul, îşi dorea să se întoarcă acolo, dar le spunea că celor din vremea lui că pentru moment le era mai de folos să rămână cu ei.

Poate eu sunt mai sucit, dar eu dacă aş fi în locul lui tamarta n-aş vrea să revin în lumea asta de suferinţă. Însă, dacă Domnul are în plan să o folosească pe tamarta pentru încă o vreme aici pe pământ, o va aduce înapoi între noi.

Pentru noi ar fi o binecuvântare, pentru că cred că deja Domnul a încurajat şi zidit pe mulţi dintre noi prin exemplul ei. Nu ştiu dacă are în plan să continue să o folosească în acest sens sau în altele, şi dacă şi ea ar dori acest lucru, eu unul cred că ar putea fi un vas folositor în mâna Sa.

Eu cred că dragostea matură e capabilă să treacă peste binele propriu şi să spună "da, du-te unde îţi este mai bine". Dar, pe de altă parte, şi persoana care ar putea să plece, poate să iubească suficient de mult încât să dorească să rămână şi să se dăruiască acolo unde poate aduce mult bine, chiar dacă ea personal ar fi în suferinţă.

Rămâne o chestiune între tamarta şi Dumnezeu. Eu aştept respectuos ca ei să se hotărască ce vor să facă.

Între timp poate ar fi bună o rugăciune scurtă şi pentru rudele ei care sunt în suferinţă acum.

Ultima modificare de Filip. (31/12/07 18:07)

31/12/07 18:06

Site web  
benny
membru

Inregistat: 27/05/07
Cu bucurie va anunt ca Tamarta e mai bine acum. A fost un timp in coma azi noapte, si medicii, parintii credeau ca au pierdut-o, dar si-a revenit destul de bine. E inca slabita dar au lasat-o acasa.
Multumesc pentru sprijinul in ruga. A insemnat mult. Dumnezeu are putere.

31/12/07 20:04

tamarta
membru

va mutlumesc mult pentru toti...am revenit printre voi... credeati ca scapati de mine? :D

Filip...am citit de cateva ori ce ai scris... si sa stii...totul a depins de mine, daca vreau sa ma intorc sau nu...pentru moment, am dorit sa raman acolo...prima data m-am intors, si am cedat apoi, era prea frumos ceea ce vazusem..ma saturasem de atata suferinta, de dezamagiri, de vise naruite, de lacrimi si tristete... in acest timp am vazut multe lucruri, stiam ca stiti, simteam ca cineva se roaga... pentru un moment imi venea sa tip la voi si sa va spun sa incetati, nu mai vroiam sa ma intorc, eram fericita cu Tati... dar...am ales sa continui, am ales sa lupt, am ales viata... stiu ca mai am multe de facut...familia mea depinde de mine, prietenii mei au nevoie de mine, aveam promisiuni facute... nu puteam sa plec asa.
simteam ca trebuie sa vin printre voi, ca lucrarea mea nu s-a sfarsit. Am renuntat la o fericire sigura, pentru ca sa lupt in continuare pe pamant. acum nu regret. pentru ca stiu ca am un loc pregatit langa Tati. stiu ca El ma asteapta si ca ma va lua acasa la vremea potrivita.
Filip..chiar nu asteptam sa spui ce ai spus. nu stiu daca am fost sau sunt o binecuvantare pentru cineva. nu imi doresc neaparat asta..vreau sa fiu omul din spartura, sa stiu ca sunt eu cea care face ceva pentru ceilalti. Asta m-a tinut in viata. Iubesc prea mult oameni...si ei ma dor, ma doare suferinta lor. tot ce imi doresc este sa dau voie voii Lui sa se implineasca in viata mea. si mi-a vorbit de multe ori, si simt care imi este chemarea si voi termina ceea ce am inceput.. fericirea celorlalti a fost de multe ori fericirea mea, cand ii vedeam pe ceilalti zambind, zambeam si eu. desi viata mea a fost asa cum a fost, m-am bucurat pentru ca Dumnezeu a ales sa lucreze printr-o fiinta asa de neinsemnata ca si mine.
sunt multe de spus, dar nu mai am putere sa mai scriu.... tot ce pot spune este ca viata mea abia a inceput... nu stiu ce o sa-mi rezerve acest an, nu stiu cat voi mai trai, dar am invatat sa pretuiesc fiecare clipa si vreau de acum sa incerc sa dau culoare fiecarei secunde din viata celorlalti...
si....am cazut amandoi de comun acord... sunt aici, gata de lupta. cu noi forte.

multumesc mult pentru tot, pentru sprijinul vostru
si..benny..si facut o treaba mare, buna si frumoasa ;) :D
desi...imi venea sa te strang de gat cand am aflat ca ai zis mai departe..pe moment...nu vroiam sa stie nimeni..ma gandeam ca nu intereseaza pe nimeni existenta mea...

fii binecuvantati...si..scuze ca nu va spun mai multe, dar am nevoie de odihna

01/01/08 16:32

april
admin forum

Bine-ai revenit, tamarta :).

Fii binecuvantata si fii in continuare o lumina si o binecuvantare pentru cei din jur :) .

01/01/08 17:20

tamarta
membru

amin. multumesc mult...si pentru dedicatie.. e superba melodia

01/01/08 17:33

sunshine
membru

Inregistat: 10/04/06
Bine ai revenit pe forum Marta.
Continua sa lupti lupta cea buna a credintei si Dumnezeu iti va calauzi fiecare pas. Vei vedea ca tu esti o binecuvantare in viata multor oameni.

01/01/08 19:58

filip
membru

Aaaaaah, te-ai întors să ne bântui?!?!

Mă, ştii cum îi, ce e rău nu piere nici în război!

A-propos, cum o fost discuţia acolo, la nivel înalt? Ai vorbit cu El cu LOL, ROFL şi ka shi cum atzi fi pe MIRC? I-ai zis BRB când ai revenit printre muricioşii de rând? (O fo' mai fain ca la Parlament?)

Ultima modificare de Filip. (01/01/08 20:40)

01/01/08 20:38

Site web  
tamarta
membru

of of mai Filip mai...se putea sa nu glumesti tu?
pai..cum puteam sa plec, fara sa ma mai iau de tine si anul asta? credeai ca ai scapat de mine? te asteapta vremuri grele...

a fost mult mai fain ca la Parlament...acolo nu m-am plictisit si am avut o companie placuta, nu ca la Parlament..oricum..nu se poate compara. Am vorbit asa cum se cuvine, nu asa cum ma mai scap aici pe forum uneori :D

si...aseara era sa ma duc iar. ma simt din ce in ce mai rau...

02/01/08 15:06

filip
membru

Eh, poţi să te simţi cel mult... rea... nu rău.

În fine. Da' se poate şti de ce probleme suferi? Sau nu se poate spune?

Ultima modificare de Filip. (02/01/08 15:18)

02/01/08 15:17

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 36    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la