TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Timpul potrivit Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 5 6 7 8
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
lol

Asta inseamna ca este un timp potrivit si un timp mai potrivit?

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

28/02/11 09:49

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Poti sa razi dar asa e. Timpul potrivit initial este cel in care omul este apt de a se reproduce. Pe masura ce sunt rezolvate si celelalte variabile timpul este tot mai potrivit.

28/02/11 09:54

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

Arch a scris:

Parerea mea este ca un om este capabil de a intemeia o familie cand aparatul reproducator este deplin maturizat.

Precum animalutele sau oamenii de Neanderthal...simtim ca ne clocoteste singele mai abitir prin vene si am gata am si pus-o de-o "familie"...

28/02/11 11:02

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Eu cred ca subiectul acesta este destul de important. Ar fi bine sa discutam argumentat, chiar daca pro si contra, dar fara replici taioase.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (28/02/11 11:56)

28/02/11 11:26

+Archangel+
Moderator

irlanda a scris:

Precum animalutele sau oamenii de Neanderthal

Cunostintele tale despre oamenii de Neanderthal sunt ingrijoratoare dar deloc surprinzatoare.

Old, te plictisesti?

28/02/11 11:55

Old
Moderator

Despre omul din Neanderthal tu ar trebui sa pricepi ce a vrut sa spuna.

Intepaturile sunt daunatoare.

Daca ma plictisesc? N-ar strica. :D

28/02/11 12:04

+Archangel+
Moderator

OLD TRAIAN a scris:

Intepaturile sunt daunatoare.

In doze mici sunt chiar recomandate. Ia intreaba-i pe cei care se ocupa de albine. :D

28/02/11 14:43

mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Apicultorii nu au treabă cu reumatismul. Ştiu persoane care apelează voluntar la un astfel de tratament cu înţepături, dar atenţie... de albine. ;)
Înţepăturile de pe forum, nu ştiu dacă au efecte benefice, să ne spună cei vizaţi. :)

Timpul potrivit pt o relaţie se stabileşte în primul rând în funcţie de maturitate, apoi de vârstă , apoi de disponibilitate.
Bineînţeles, voia lui Dumnezeu, prevalează.
Şi acum o părere subiectivă, cea mai frumoasă vârstă pt căsătorie mi se pare: la fete: 21 ani / băieţi: 25. (dar nu e o regulă )

28/02/11 20:39

emanuel
membru

Eu stiam ca diferenta de 2 ani, nu de 4 intre el si ea. :)

Ultima modificare de emanuel (28/02/11 23:22)

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

28/02/11 23:22

irlanda
membru

Arch a scris:

Cunostintele tale despre oamenii de Neanderthal sunt ingrijoratoare dar deloc surprinzatoare.

Sau mai degraba ale tale cunostinte despre oamenii zilelor noastre sint ingrijoratoare din moment ce ai fost in stare sa debitezi o asa mare tampenie.

Mai corect cred ca era daca faceai referire strict la persoana ta cu desoperirea pe care ai facut-o, si atunci intelegeam si eram de acord cu tine cum vine treaba.

01/03/11 00:07

+Archangel+
Moderator

emanuel a scris:

Eu stiam ca diferenta de 2 ani, nu de 4 intre el si ea. :)

Daca nu stiai diferenta psihologica de varsta intre un baiat si o fata e de 5 ani. :D

01/03/11 09:17

emanuel
membru

Adica fata sa fie mai in varsta cu 5 ani? :D

01/03/11 09:20

Roxana
membru

april a scris:

eu nu as putea spune asta despre nimeni.

Ma refeream la persoanele care la 40 de ani nu se considera " coapte" pentru a se casatori.Evident exista si persoane care nu au gasit persoana potrivita, nu contest si chiar cunosc cateva cazuri.Poate ca Domnul a avut alte planuri pentru ei.

11/03/11 17:27

mihaella
+

Roxana a scris:

Poate ca Domnul a avut alte planuri pentru ei.

Nu cred că este cazul să ne resemnăm în astfel de situaţii. Dumnezeu a zis: "nu este bine ca omul să fie singur" .
Suntem responsabili de deciziile noastre şi de anumite eşecuri din viaţă care duc la zădărnicirea planului lui Dumnezeu în ceea ce ne priveşte.

12/03/11 11:05

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

+Archangel+ a scris:

Parerea mea este ca un om este capabil de a intemeia o familie cand aparatul reproducator este deplin maturizat. Restul variabilelor tin de contextul social in care traieste respectivul om.

Si persoanele cu intelect sub limita pot avea aparatul reproducator maturizat dar asta nu inseamna ca pot raspunde obligatiilor unui parinte.

Matur trebuie sa fii in multe. Nu spun ca maturitatea tine neaparat de varsta.

Ultima modificare de MRU (12/03/11 17:26)

12/03/11 17:26

Roxana
membru

Da mihaella,ai dreptate,dar nici interzis nu este sa ramai necasatorit,parerea mea.

13/03/11 16:59

mihaella
+

Nu este interzis , dar nici de dorit.
Nu cunosc pe nimeni care să prefere celibatul, deşi apostolul Pavel încurajează şi această variantă.

13/03/11 18:13

irlanda
membru

mihaella a scris:

Nu cred că este cazul să ne resemnăm în astfel de situaţii. Dumnezeu a zis: "nu este bine ca omul să fie singur" .

Dumnezeu a spus asa cand omul era intr-adevar singur. Si nu cred ca este cazul sa vorbim de resemnare in astfel de situatii.

mihaella a scris:

Suntem responsabili de deciziile noastre şi de anumite eşecuri din viaţă care duc la zădărnicirea planului lui Dumnezeu în ceea ce ne priveşte.

Poate planul Domnului este sa nu te casatoresti sau sa te casatoresti mai tarziu. E responsabil de luarea acestei decizii.

Si de ce se vorbeste imediat de esec daca nu te casatoresti  de la 20 de ani? Esec mai degraba este sa te casatoresti cand "aparatul reproducator ti s-a maturizat"...

mihaella a scris:

Nu este interzis , dar nici de dorit.

Pavel spune altceva .

mihaella a scris:

Nu cunosc pe nimeni care să prefere celibatul, deşi apostolul Pavel încurajează şi această variantă.

Pentru ca trebuie sa fii un Pavel.

Ultima modificare de irlanda (13/03/11 23:09)

13/03/11 23:08

mihaella
+

irlanda a scris:

Poate planul Domnului este sa nu te casatoresti sau sa te casatoresti mai tarziu. E responsabil de luarea acestei decizii. [...]
Si de ce se vorbeste imediat de esec daca nu te casatoresti  de la 20 de ani?

Mă refeream la alte eşecuri care duc la o viaţă în singurătate. Uneori ne pripim în anumite decizii şi avem de pierdut.
Ştiu cateva familii care s-au căsătorit relativ târziu, la 40 de ani şi pot să spun că acesta a fost planul lui Dumnezeu pt ei, sunt binecuvântaţi. Nu este exclus.
Toate lucrurile Dumnezeu le-a făcut frumoase la vremea lor. :)

Pe la 9 ani , citeam din Biblie pasajul în care Pavel spunea că este chiar mai bine să rămâi necăsătorit, şi oricum îmi păreau ciudaţi părinţii mei aşa că m-am hotărât atunci că eu nu mă voi căsători. Chiar m-am rugat că daca îmi voi schimba ideile când voi mai creşte, Dumnezeu să nu mă asculte. Sper că totuşi nu am fost luată în serios! :)

14/03/11 10:22

Old
Moderator

Atunci nu era timpul potrivit. :D

Cad va fi timpul potrivit n-o sa mai spui cum ai spus atunci. ;)

12/07/11 22:38

Pagini: 1 ... 5 6 7 8    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la