TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Timpul potrivit Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 8
CodDot
membru

Inregistat: 12/01/06
si eu am o anume varsta, insa stiu ca tot mai exista speranta. Se intampla cateodata sa fii intr-o biserica sau comunitate in care pur si simplu nu ai cu cine sa te casatoresti. Ma refer ca nu sunt persoane de varste apropiate, iar daca sunt, atunci acestea stii cu siguranta ca nu sunt potrivite pentru tine, pentru mine. Avand in vedere ca eu sunt contra relatiilor la ditanta, cred ca o optiune, din modul meu de a privi lucrurile, este chiar mutarea cateodata. Cred ca e corect sa iti schmbi biserica, chiar localitatea in care locuiesti la un moment dat, daca printre motive se afla si lipsa de persoane compatibile. Bineinteles ca Dumnezeu isi are cuvantul de spus in acest Domeniu, in mod prioritar. Dar trebuie si noi sa ne facem partea noastra, sa nu ne izolam macar, si chair mai mult de cele mai multe ori

14/08/07 20:47

Site web  
Gabriella
membru

Inregistat: 01/08/07
"Nu starniti, nu treziti dragostea. pana nu vine ea!"- Cantarea Cantarilor. De aici reiese ca varsta potrivita nu este "batuta in cuie". Pentru unii varsta potrivita este mult mai departe decat cea recomandata mai sus. Si totodata mai desprindem ideea de a nu face din aceasta un scop, pentru ca prin aceasta "ti-o cauti cu lumanarea", esti mult mai expus la a face greseli.
Cei care facem parte din Imparatia lui Dumnezeu, noi, copii Sai, formam Biserica. Daca ai schimbat cladirea la care mergi nu inseamna ca ai schimbat Biserica. Tu ai ramas tot in trupul lui Cristos. Mai corect ar fi ca acestor cladiri sa li se spuna sinagogi.

Ultima modificare de Gabriella (18/09/07 19:59)

1Tes. 5:21

18/09/07 19:56

Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
@Daniel - acuma sa nu mi-o iei in nume de rau, dar cred ca schimbarea bisericii nu ar trebui sa fie cauzata de dorinta de casatorie, poate daca nu e locul nostru acolo, si nu ne ajuta cu nimic ar trebui sa schimbam "campul de batalie", dar nu cred ca tre' sa pleci in cautarea jumatatii in alta parte. Daca Domnul a pregatit-o, nu-i nevoie sa o cautam noi :)

@Gaby - oare cati pustani au ca scuza fraza din Cantarea Cantarilor? Am vazut destul pana acum (21 de ani aproape) si sincer mi-am propus sa astept inca ceva ani. Nu astept sa ma loveasca dragostea, si nici nu cred in dragostea la prima vedere.

Toata faza e ca nu poti sti cand e vorba de dragoste, si mai ales ce inseamna ea pentru fiecare. Oricum, depinde de incredintarea fiecaruia, nu?

Ultima modificare de Seraphim (19/09/07 00:42)

19/09/07 00:41

Gabriella
membru

Inregistat: 01/08/07
Ai dreptate. Cred ca trebuie sa facem distinctia intre ceea ce este cu adevarat dragoste (si aici ma refer la tipurile de dragoste) si perceptia noastra.
Cand l-am intalnit prima data pe sotul meu nu a fost o dragoste "la prima vedere", dar am simtit ca este acel EL pe care Dumnezeu l-a pregatit pentru a-mi fi alaturi si reciproc. De atunci si pana azi am certitudinea ca nu noi ne-am ales ci El. Dealtfel si eu imi propusesem sa mai astept vreo patru ani, dar Dumnezeu avea un alt plan cu privire la viata mea, unul mai bun. Si Ii multumesc pentru aceasta!
Ma incanta dorinta ta de a cere calauzirea Sa, chiar din acest punct de vedere! Sa fii incredintat ca ceea ce faci este in conformitate cu voia Sa este o mare binecuvantare! Funia impletita in trei rezista tuturor intemperiilor vietii: tu, ea si Dumnezeu(care va uneste).

Ultima modificare de Gabriella (25/09/07 22:52)

1Tes. 5:21

25/09/07 22:50

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
si acum vin eu cu o intrebare mare: toate raspunsurile la intrebarea cu iubitii/sotii este aceeasi:asteapta timpul potrivit. dar daca se asteapta se asteapta...se ajunge la 50, 60, 70 de ani si se moare?toate visele, planurile se naruie intr-o secunda.atunci unde e timpul potrivit?

Ultima modificare de fluflu (28/02/08 19:46)

28/02/08 18:12

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

fluflu a scris:

asteapta timpul potrivit. dar daca se asteapta se asteapta...se ajunge la 50, 60, 70 de ani si se moare?toate visele, planurile se naruie intr-o secunda.atunci unde e tipul potrivit?

In cazul acesta, TIPUL potivit e chiar langa tine... cu boneta neagra si haina lunga. =D

Lasand gluma la o parte, trebuie sa astepti si timpul potrivit, si tipul potrivit, dar nu inchisa in casa, caci el nu are cheie. Stai inchisa in casa numai cand te rogi, apoi te implici in slujire, ca asta este ceea ce trebuie sa faci. Cealalta parte o face cine trebuie. ;)

28/02/08 19:42

filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Of, of, omule, nu te g├óndeşti că dacă-i dai sfaturi de-astea o să fii responsabil de nenorocirea unuia din tagma noastră?

Ultima modificare de Filip. (28/02/08 19:46)

28/02/08 19:46

Site web  
fluflu
membru

:D :D cum adica Filip?

@OLD TRAIAN am corectat acum :)

28/02/08 19:46

filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Aici este taina! Cine citeşte să-nţeleagă, că numărul ei este un număr de... oamă!

28/02/08 19:49

Site web  
fluflu
membru

ce ciudat...vroiam sa va intreb inca o data aceeasi intrebare...si descopar ca tot eu am pus-o!!

21/07/08 14:18

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Draguta, abia a terminat liceul, indragostita si dorind sa stie daca e in voia lui Dumnezeu, la timpu Lui a programat nunta in Noiembrie cu un domnisor care lucra in Anglia. La tot pasul s-a izbit de comentarii ca e prea tanara, ca are toata viata inainte. Cu binecuvantarea parintilor si a bisericii in final s-au casatorit intr-o zi de vis si s-au bucurat de viata si unul de celalalt 2 saptamani dupa care aseara Domnul i-a luat la el acasa pe amandoi. Poate ca unii dintre voi ati auzit de accidentul petrecut pe DN1 cu cei patru tineri din masina cu volanul pe partea dreapta care se indreptau spre Anglia. A fost nunta la timpul potrivit?! A fost ea prea tanara? Eu cred ca nimic nu a fost la voia intamplarii. La revedere, Alina. Cu tine, Paul, voi face cunostinta pe taramul celallat. Tati i-a luat acasa si cred ca a fost timpul potrivit. A walk to remember.

19/11/08 03:11

Site web  
tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06
ioi.. am ramas.. fara cuvinte..

Cat despre timpul potrivit.. la conferinta regionala care a fost la mine la biserica anul acesta s-a discutat si despre timpul potrivit pentru casatorie.
aspus doar atat: "De aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa si se va lipi de nevasta sa si se vor face un singur trup" [Genesa2:24]
spunea ca timpul potrivit pentru casatorie este atunci cand nu mai exista dependenta de parinti, atata timp cat cei doi s-ar putea descurca singuri.
Nu tine de varsta. Unii se pot descurca la 20, altii nici la 30 de ani, [mai ales cei care vor tot mai muult..si casa si masina si nu stiu ce altceva]

19/11/08 08:44

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
Eu cred ca timpul potrivit depinde si de nivelul de maturitate al partenerilor. Poti sa ai independenta totala de parinti, 30 de ani, dar degeaba daca ai minte de 15 ani...

19/11/08 08:48

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Pai daca ai independenta de parinti inseamna ca ai si ceva minte care sa te ajute sa fii independent.

19/11/08 09:32

giany
membru

Inregistat: 18/05/07
e posibil sa ai si capul in nori ... cu tot cu independentza ... :) ... si nu intotdeauna e si obligatoriu ca daca ai capul in nori sa fie un lucru rau ...

Ultima modificare de giany (19/11/08 09:43)

19/11/08 09:36

tamarta
membru

Shoricel, nu poti sa ai minte de 15 ani si sa fii independent, sa te descurci singur, pentru ca nu ai trata lucrurile cu seriozitate, pentru ca totul ti s-ar parea o joaca. Pentru a te putea intretine singur este nevoie maturitate. Pentru ca din acel moment nu mai fac nimic parintii. Trebuie sa te descurci singur in toate.

19/11/08 11:59

giany
membru

daca ai stii tu catzi copii sub varsta de 15 ani au grija de parinti si de frati si de surori ... nu ai mai vb asea ... maturitatea cred ca vine odata cu nevoile si ar mai fi ...

19/11/08 12:04

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Este vorba de maturitatea specifica unui tanar de 15 ani crescut in conditii normale de viata.

19/11/08 12:13

giany
membru

cam care ar fi acelea ??? si de ce celelalte nu sunt normale... doar asea ... ?!?!?!

19/11/08 13:14

shoricel
membru

+Archangel+ a scris:

Pai daca ai independenta de parinti inseamna ca ai si ceva minte care sa te ajute sa fii independent.

tamarta4jc a scris:

Shoricel, nu poti sa ai minte de 15 ani si sa fii independent, sa te descurci singur

independenta financiara nu iti asigura luarea deciziilor corecte. sunt persoane imature si independente financiar ;)

19/11/08 13:14

black-panther
membru

Inregistat: 18/10/05
cand va veni timpul, cel mai probabil nu te vei mai indoi ca a venit ;)

24/11/08 15:18

Site web  
tamarta
membru

giany a scris:

daca ai stii tu catzi copii sub varsta de 15 ani au grija de parinti si de frati si de surori ... nu ai mai vb asea ... maturitatea cred ca vine odata cu nevoile si ar mai fi ...

daca ai sti tu ca eu sunt unul dintre "acei copii de 15 ani"... ;) si de cativa ani tot asta fac..
stiu ce inseamna, dar ti-a spus Arch ce vroiam sa-ti spun. Ma refeream in conditii normale, un copil caruia i s-a oferit totul si n-a trebuit el sa munceasca pentru fiecare leu, un copil care n-a fost nevoit sa stea 20 de ore treaz pe zi ca sa faca lucruri care tin de parintii lui..sau tot asa. Nu era vorba de un copil trecut prin tot felul de incercari, ci de unul care s-a putut bucura de ceea ce unii nu s-au putut bucura..de copilarie..

shori, nu spuneam ca daca te poti intretine singur deja esti matur, doar ca asta conteaza foarte mult ca sa te poti casatori. Degeaba esti tu "maturizat fortat" si gandesti nu stiu  ce fel si privesti lucrurile ca unul de 30 de ani daca nu te poti intretine nici macar pe tine. ce ii vei oferi sotiei tale? dar copiilor atunci cand vor veni?

Ultima modificare de tamarta4jc (24/11/08 21:15)

24/11/08 21:10

tisha
membru

Inregistat: 20/10/08

black-panther a scris:

cand va veni timpul, cel mai probabil nu te vei mai indoi ca a venit ;)

asa este.......

Larisa a scris:

Draguta, abia a terminat liceul, indragostita si dorind sa stie daca e in voia lui Dumnezeu, la timpu Lui a programat nunta in Noiembrie cu un domnisor care lucra in Anglia. La tot pasul s-a izbit de comentarii ca e prea tanara, ca are toata viata inainte. Cu binecuvantarea parintilor si a bisericii in final s-au casatorit intr-o zi de vis si s-au bucurat de viata si unul de celalalt 2 saptamani dupa care aseara Domnul i-a luat la el acasa pe amandoi. Poate ca unii dintre voi ati auzit de accidentul petrecut pe DN1 cu cei patru tineri din masina cu volanul pe partea dreapta care se indreptau spre Anglia. A fost nunta la timpul potrivit?! A fost ea prea tanara? Eu cred ca nimic nu a fost la voia intamplarii. La revedere, Alina. Cu tine, Paul, voi face cunostinta pe taramul celallat. Tati i-a luat acasa si cred ca a fost timpul potrivit. A walk to remember.

cred ca am auzit si eu de accident.....chiar nu stiu ce sa spun...greu...greu...

05/12/08 13:20

Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07

Larisa a scris:

Parerea mea e ca varsta potrivita sa incepi o relatie este dupa 20 de ani, atunci cand esti in facultate si iti foloseste capul pe care il ai pe umeri. O sa radeti de mine si o sa-mi ziceti sa o las balta cu lucrurile astea babesti, dar nu aveti idee de cate lucruri, pe care le-ati regreta mai tarziu va feriti. Eu cred ca daca nu ai intentii sa te casatoresti cu o persoana nici n-ar trebui sa-i dai sperante..

Larisa a scris:

Mi-a placut ce a raspuns un amic de-al meu odata intrebat fiind cum de nu mai e cu prietena lui: "mi-am dat seama din timp ca nu e femeia cu care vreau sa ma casatoresc si m-am intrebat de ce sa umblu eu cu nevasta altuaia" Cred ca raspunsul asta merita toata stima si respectul.

Larisa a scris:

scriam la un moment dat undeva pe acest forum raspunsul la intrebarea: "cand o sa fiu suficient de matur ca sa ma casatoresc?" Am sa te scutesc de cautat si am sa-ti spun raspunsul care a venit din partea unui pastor care iubeste si incurajeaza tinerii: "NICIODATA" si crede-ma ca avea dreptate. Timpul potrivit cred ca e atunci cand stii ce vrei de la tine si esti gata sa renunti la persoana ta ca sa o faci fericita pe cea de langa tine. Timpul potrivit e atunci cand ai gasit persoana cu care vrei sa traiesti tot restul vietii. Dumnezeu nu-ti va da mura in gura. Dumnezeu te va calauzi, iti va da indicii, dar te va lasa pe tine sa ALEGI. Caluzire in a lua decizii intelepte.

byanka a scris:

Ii multumesc lui Dumnezeu pentru darul celibatului...Vreau sa ma bucur de el cat mai mult....Vreau sa astept cat e nevoie,fiindca stiu ca Dumnezeu imi va pregati sotul perfect...Eu cred ca in timpul adolescentei(14-20 de ani) ar trebui sa dam atentie celorlalte lucuri (relatia cu Dumnezeu,relatia cu familia,relatia cu biserica si scoala).Eu,ca adolescenta,nu cred ca asta e varsta potrivita pentru a avea un prieten...
P.S.:pentru detalii cititi ADIO AMORURI de Joshua Harris(este o carte care pe mine personal m-a ajutat ca sa inteleg voia lui D-zeu in ceea ce priveste prieteniile).Eu o recomand cu caldura :D

Larisa a scris:

Byanka, ma bucur ca mai exista tineri ca si tine. Nu vei pierde nimic in viata daca vei pune mai intai pe Dumnezeu, familia si cei dragi tie inaintea perioadei in care sa alergi dupa bajeti. Oamenii care stiu care le sunt prioritatile in viata nu vor ramane niciodata singuri si vor castiga mai mult in viata aceasta decat cei care au investit in lucruri marunte.

dodo86 a scris:

In primul rand  Esth3r**, un crestin trebuie sa inceapa o relatie atunci cand are de gand sa se casatoreasca intrun an doi trei. [..] Noi cand ne implicam intro relatie in care punem sentiment trebuie sa avem ca scop casatoria si nu proba. Aceste spuse reiese ca sigur un tanar crestin nu se va implica intro relatie sentimentala daca nu are de gand sa se casatoreasaca. Deci un minor crestin care mai are scoala de facut si care nici macar nu se poate casatori din cauza varstei va astepta momentul potrivit pentru a iubi. Eu consider ca varsta minima pentru a te implica intro relatie sentimentala este macar 18 ani (parerea mea, iertatima daca gresesc).

fluflu a scris:

si acum vin eu cu o intrebare mare: toate raspunsurile la intrebarea cu iubitii/sotii este aceeasi:asteapta timpul potrivit. dar daca se asteapta se asteapta...se ajunge la 50, 60, 70 de ani si se moare?toate visele, planurile se naruie intr-o secunda.atunci unde e timpul potrivit?

OLD TRAIAN a scris:

[trebuie sa astepti si timpul potrivit, si tipul potrivit, dar nu inchisa in casa, caci el nu are cheie. Stai inchisa in casa numai cand te rogi, apoi te implici in slujire, ca asta este ceea ce trebuie sa faci. Cealalta parte o face cine trebuie. ;)

tamarta a scris:

ioi.. am ramas.. fara cuvinte..

Cat despre timpul potrivit.. la conferinta regionala care a fost la mine la biserica anul acesta s-a discutat si despre timpul potrivit pentru casatorie.
aspus doar atat: "De aceea va lasa omul pe tatal sau si pe mama sa si se va lipi de nevasta sa si se vor face un singur trup" [Genesa2:24]
spunea ca timpul potrivit pentru casatorie este atunci cand nu mai exista dependenta de parinti, atata timp cat cei doi s-ar putea descurca singuri.
Nu tine de varsta. Unii se pot descurca la 20, altii nici la 30 de ani, [mai ales cei care vor tot mai muult..si casa si masina si nu stiu ce altceva]

Stiu ca am enorm de multe citate, insa toate sunt importante pentru ceea ce vroiam sa spun .. si anume ca nu e potrivit sa incepi o relatie cu cineva decat cand esti sigur ca ai de gand sa te casatoresti, cel mult in 3 ani ... Ceri calauzire de la Domnul pentru persoana pe care o ai in vedere si in momentul cand ai unda verde de la El, atunci faci pasul de a-i cere prietenia. Prietenia se face doar in vederea casatoriei si nu pentru ca vrei si tu sa vezi cum e .. Fiecare etapa din viata are timpul ei si perioada dinainte de a avea un prieten e folosita de Dumnezeu sa te formeze pentru a fi ajutorul potrivit pentru viitorul partener. Nu as putea sa dau o varsta fixa pentru inceperea unei prietenii, caci fiecare se maturizeaza la varste diferite, insa e cert lucrul ca adolescenta e pentru formare .. Domnul sa ne calauzeasca pentru a putea face alegerile cele mai bune in viata! :)

Ultima modificare de Tanara crestina (16/04/09 09:34)

16/04/09 09:32

shoricel
membru

Tanara crestina a scris:

Domnul sa ne calauzeasca pentru a putea face alegerile cele mai bune in viata! :)

Amin! :)

16/04/09 12:39

Pagini:  1 2 3 4 5 ... 8    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la