TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Timpul potrivit Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 8
sergiulica
membru

Inregistat: 29/10/06
Pace!

Sunt nou pe forum si am cateva nelamuriri ce se incadreaza in aceasta tema. Din cate am citit pe-aici nu am gasit ceva asemanator si sper sa nu deranjez pe nimeni daca deschid un nou topic.

Nu am prea multi ani (18 si un pic) dar as vrea sa va intreb cand este momentul potrivit (ma refer si la varsta) ca sa poti incepe o relatie baiat-fata? Desigur, m-ar interesa pareri sustinute de un suport biblic.
Nu ca sunt nerabdator sau ceva de genul acesta doar ca am vazut diferite cazuri (din sfera celor crestini) care au inceput o astfel de relatie timpuriu si nu stiu daca e normal. Poate cineva sa aduca niste informatii in acest sens.

Inca o problema la acest capitol.. : Ce atitudine ar trebui sa ai fata de o persoana de sex opus, la randul ei crestina, care da semne ca-i place de tine, avand in vedere ca esti prea tanar/tanara ? (spre exemplu varsta mea) Cum ar trebui sa procedezi intr-o astfel de situatie?

Cele doua probleme se cam leaga intre ele si as dori daca se poate sa discutam pe aceasta tema. Imi cer scuze din nou pentru deranj! Dumnezeu sa fie cu noi toti!

29/10/06 23:06

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Parerea mea e ca varsta potrivita sa incepi o relatie este dupa 20 de ani, atunci cand esti in facultate si iti foloseste capul pe care il ai pe umeri. O sa radeti de mine si o sa-mi ziceti sa o las balta cu lucrurile astea babesti, dar nu aveti idee de cate lucruri, pe care le-ati regreta mai tarziu va feriti. Eu cred ca daca nu ai intentii sa te casatoresti cu o persoana nici n-ar trebui sa-i dai sperante. Cred ca e suficient sa-ti dai seama din anumite contexte daca vrei o sotie ca ea sau nu. Daca cuiva ii place de tine, slava Domnului. Daca vrea mai mult de la tine si-ti zice asta eu sunt de parere ca o femeie cuminte nu-ti va cere ea prietenia. Iti va da de inteles ca ii place mai mult de tine decat de ceilalti, dar nu e sanatos ca ea sa-ti ceara prietenia. Acum partea bajetului e sa-i zica verde in faza(cu intelepciune si blandete) sa-si vada de treaba ei ca el nu e gata sa inceapa o relatie care sa aiba ca scop final casatoria.

30/10/06 03:11

Site web  
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
Larisa, de fapt ai 19 ani când intri la facultate.

Sergiulică. Îţi spun cazul meu: sunt la facultate(şi am vârsta la care Larisa spune ca poţi începe o relaţie). Continui să mă mir de un lucru: toţi puştii (15-16 ani) sunt "stresaţi" şi vor să aibă prieten(ă). Dacă ar fi să încep să înşirui aici motivele pentru care ei greşeşc te-ai plictisi citindu-le. Că e bine sau rău o relaţie "băiat-fată", nu pot spune că decât că aşa ceva nu ar trebui să existe, motivul este simplu: nici unul dintre ei nu are o gândire matură, iar o astfel de relaţie nu poate fi decât o copie a relaţiilor dintre tinerii care vor să se cunoască pentru căsătorie, iar scopul relaţiei lor este evident altul(şi încă nu am reuşit să îmi dau seama care e). Personal, nu am avut niciodată complexe datorită faputul că nu am discutat cu fete la modul serios .De obicei nu este doar o singură relaţie, cei doi "copii" se plictisesc la un moment dat şi o să îşi caute alt partener.

O gândire matură vine după 20 de ani(la cazuri fericite, şi asta nu e o glumă) şi s-ar putea să faci multe chestii pe care să le regreţi mai târziu.

Poate ar trebui să ne spună mai multe cei care au trecut prin astfel de relaţii şi vor să ne lase ceva din care să înveţe  şi alţii...

30/10/06 10:38

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Sunt de acord cu tine Seraphim.
Citeam in "Adio, amoruri" o chestie tare faina:"De ce sa mergi la magazin daca nu ai de gand sa cumperi nimic?" Parafrazand putem spune:"De ce sa incepi o relatie de prietenie cu o persoana de sex opus daca n-ai de gand sa te casatoresti?"

30/10/06 15:15

Larisa
membru

Mi-a placut ce a raspuns un amic de-al meu odata intrebat fiind cum de nu mai e cu prietena lui: "mi-am dat seama din timp ca nu e femeia cu care vreau sa ma casatoresc si m-am intrebat de ce sa umblu eu cu nevasta altuaia" Cred ca raspunsul asta merita toata stima si respectul.

31/10/06 07:55

Site web  
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Tot respectul din partea mea! Ăsta da bărbat adevărat!

31/10/06 15:55

DORCIO_ANDREI
membru

Inregistat: 11/02/07
Cand este timpul porivit pentru a ma casatori?

astept raspunsurile voastre trebuie sa astept pana dumnezeu imi va descoperi pe cine trebuie sa aleg si cand sau eu trebuie sa caut dupa anumite criterii?

11/02/07 19:34

Larisa
membru

Andrei, scriam la un moment dat undeva pe acest forum raspunsul la intrebarea: "cand o sa fiu suficient de matur ca sa ma casatoresc?" Am sa te scutesc de cautat si am sa-ti spun raspunsul care a venit din partea unui pastor care iubeste si incurajeaza tinerii: "NICIODATA" si crede-ma ca avea dreptate. Timpul potrivit cred ca e atunci cand stii ce vrei de la tine si esti gata sa renunti la persoana ta ca sa o faci fericita pe cea de langa tine. Timpul potrivit e atunci cand ai gasit persoana cu care vrei sa traiesti tot restul vietii. Dumnezeu nu-ti va da mura in gura. Dumnezeu te va calauzi, iti va da indicii, dar te va lasa pe tine sa ALEGI. Caluzire in a lua decizii intelepte.

12/02/07 04:43

Site web  
byanka
membru

Inregistat: 19/03/07
Ii multumesc lui Dumnezeu pentru darul celibatului...Vreau sa ma bucur de el cat mai mult....Vreau sa astept cat e nevoie,fiindca stiu ca Dumnezeu imi va pregati sotul perfect...Eu cred ca in timpul adolescentei(14-20 de ani) ar trebui sa dam atentie celorlalte lucuri (relatia cu Dumnezeu,relatia cu familia,relatia cu biserica si scoala).Eu,ca adolescenta,nu cred ca asta e varsta potrivita pentru a avea un prieten...
P.S.:pentru detalii cititi ADIO AMORURI de Joshua Harris(este o carte care pe mine personal m-a ajutat ca sa inteleg voia lui D-zeu in ceea ce priveste prieteniile).Eu o recomand cu caldura :D

26/04/07 22:22

Larisa
membru

Byanka, ma bucur ca mai exista tineri ca si tine. Nu vei pierde nimic in viata daca vei pune mai intai pe Dumnezeu, familia si cei dragi tie inaintea perioadei in care sa alergi dupa bajeti. Oamenii care stiu care le sunt prioritatile in viata nu vor ramane niciodata singuri si vor castiga mai mult in viata aceasta decat cei care au investit in lucruri marunte.

27/04/07 05:33

Site web  
samida
membru

Inregistat: 06/07/07
Imi place subiectul abordat de voi aici si pur si simplu din intamplarea am dat pe aici,inseamna ca am si eu ceva de spus.Sfatuiesc toti tinerii sa aibe o relatie de prietenie cu o persoana de sex opus dupa varsta de 20,cu toate ca ti-ai dori sa ai mai repede un prieten/prietena dar va zic din experienta proprie ca dupa 20 de ani sti ceea ce vrei da la viata.domnu sa binecuvinteze toti tinerii cu multa intelepciune cand sa hotarasc sa intre intro relatie de prietenie.Daca nu te gandesti de la inceput la casatorie ci doar la un flirt mai bine nu incepe ca la sfarsit va fi o inima ranita,la care rana se poate vedea toata viata.
Domnu sa va binecuvinteze.

16/07/07 17:59

CodDot
membru

Inregistat: 12/01/06
Principiile mele nu au fost tot timpul cele care sunt acum. In timp am acumulat experienta si am vazut unde am gresit, cat si motivatiile gresite pe care le-am avut. Asa ca si urmatoarea lista cred ca se va mai schimba, se va imbunatati.

Revenind la subiect, din ceea ce am inteles din Cuvant si din ceea ce Domnul mi-a vorbit de-a lungul timpului, in viata mea, eu cred ca timpul potrivit pentru a incepe o relatie este atunci cand:
- te-ai saturat sa traiesti pentru tine, numai dupa capul tau, cand esti dispus sa nu mai traiesti pentru tine ci pentru ceilalti. Tu nu mai contezi ci ceilalti conteaza! Astfel, atunci cand esti destul de matur sa intelegi ca Dumnezeu s-a dat pe El la moarte, pe Fiul Sau, pentru mine si tine, si mai mult de atat El mi-a luat vina mea si a ta asupra Lui. Cand esti gata sa urmezi intr-u totul acest model, sa iti poti da viata pentru alta persoana, cand poti sa iei vina ei asupra ta;
- cand esti dispus ca sa te casatoresti; cum spunea cineva mai sus... nu intra in magazin daca nu ai de gand sa cumperi
- cand te poti intretine singur, ba mai mult, cand poti intretine deja si o alta persoana. Exemplu: ce vei face cand sotia ta va fi insarcinata si nu va putea lucra? Domnul va purta de grija? DA, bineinteles ca va purta, dar domnul ne-a dat intelepciune si ne cheama sa lucram cu maini harnice;
- cand esti destul de matur si implicat in biserica ta. O persoana neimplicata in vreun fel in biserica din care face parte, eu o vad ca imatura. Dumnezeu ne lasa aici pe pamant pentru a crese si a ne dezvolta relatia cu El. O data ce crestem, incepem sa avem ceva de daruit Domnului si lucrarii Lui;
- viata de casnicie cere multe sacrificii personale, cere multa maturitate si cere multa rabdare si intelegere; asa ca poti sa incepi sa mergi pe acest drum cand fata de parintii tai, fratii tai si surorile tale ai o atitudine corecta. Cu ei te-ai obisnuit, acelasi lucru se va intampla cu sotia sau sotul tau. Cum te porti acum cu cei din familia ta, la fel te vei purta cu sotia/sotul tau. Intreaba-ti sora ta (daca esti baiat) sau fratele tau (daca esti fata) daca ea/el considera ca esti gata sa intri intr-o astfel de relatie

mai am si altele de pus dupa liniuta, insa mai las si pe altii sa spuna

Eu inca nu sunt casatorit si nici prietena nu am. Insa sunt pe acest drum, cum sunteti si multi dintre voi. Ma gandesc la o anume persoana, am vorbit cu ea, si dupa discutiile avute, Domnul ne-a spus ca trebuie sa stim sigur daca suntem potriviti sa incepem ceva. Inainte de a incepe orice vrem sa avem calauzire din partea Domnului. Asa ca acum suntem intr-o perioada de 3 luni in care nu ne vedem de loc, si ne rugam si postim specific pentru acest lucru. Este ceva intre noi, dar aceasta nu e destul. Vrem sa fie ceva vesnic intre noi. Pana nu vom fi siguri ca Domnul ne cheama impreuna, nici nu vom incepe nimic, nici o relatie de prietenie/curtare sau numiti-o cum doriti.

Bineinteles ca poti incepe sa mergi pe acest drum fara ca sa tii cont de sfaturile mele, insa o faci pe "pielea ta". Si nu uita, ca pe drumul de chin nu vei fi doar tu, ci din cauza lipsei tale de intelepciune in luarea acestei decizii, vei nenoroci si alta persoana, ba chiar persoane - familiile voastre, caci pe parinti ii doare de viata de casnicie a copiilor lor.

18/07/07 13:52

Site web  
CodDot
membru

imi cer scuze ca am scris cam mult dar lucrurile importante nu au o rezolvare usoara. A incepe o relatie de prietenie si a te casatori mai apoi e a 2-a alegere ca importanta din viata. Asa ca ai grija cum alegi!

18/07/07 13:57

Site web  
samida
membru

Inregistat: 06/07/07
Imi place cum ai abordat subiectul,si sunt in totalitate dce acord cu tine.Inainte de a incepe o relatie trebuie sa ai din partea Domnului confirmarea ca sunteti unul pentru altul.Si eu sunt tot intro perioada ca si CodDot dar perioada mea ii doar de 2 luni, si acum.....asteptam....!
Gandeste de 2 ori si actioneaza numai o data,ca odata facut pasul nu mai poti da inapoi.
Domnul sa va binecuvinteze.

18/07/07 17:06

mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Am si eu o curiozitate. Este permis sarutul intr-o relatie inainte de casatorie?

21/07/07 15:32

Dana
membru

Inregistat: 04/01/07

mihaella a scris:

Am si eu o curiozitate. Este permis sarutul intr-o relatie inainte de casatorie?

Daca vrei sa afli mai multe pareri citeste aici:

http://www.tanarcrestin.net/forum/viewt ... 9060#39060

21/07/07 15:35

Esth3r**
membru

Inregistat: 30/07/07
nu cred ca putem sa delimitam un <timp potrivit>... timpul potrivit va fi intotdeauna atunci cand vei simti in piept o iubire arzatoare..si atunci ce vei face? vei astepta sa implinesti o anumita varsta ca sa incepi o relatie? go ahead!..daca iubesti si esti iubit atunci e timpul potrivit (s-o dam in rima :D) .. desigur trebuie luate in considerare si alte aspecte cum ar fi : sa fim siguri daca este VOIA DOMNULUI!

12/08/07 22:32

CodDot
membru

Esth3r** a scris:

nu cred ca putem sa delimitam un <timp potrivit>... timpul potrivit va fi intotdeauna atunci cand vei simti in piept o iubire arzatoare..si atunci ce vei face? vei astepta sa implinesti o anumita varsta ca sa incepi o relatie? go ahead!..daca iubesti si esti iubit atunci e timpul potrivit (s-o dam in rima :D) .. desigur trebuie luate in considerare si alte aspecte cum ar fi : sa fim siguri daca este VOIA DOMNULUI!

Imi pare rau sa spun, insa, ceea ce incurajezi tu, draga <Esth3r**>, este iresponsabilitate. Poate vei spune ca dragostea trebuie sa fie nebuna, adica iresponsabila, ca dragoastea acopera totul. Ea acopera totul, insa repercursiunile raman. Suntem precum un melc... lasam in urma noastra o urma.

Haideti sa invatam de la cei care au dat cu capul de prag inaintea noastra. Stiu ca e greu, stiu ca ne simtim destepti si ca noi cunoastem totul.

13/08/07 14:10

Site web  
Esth3r**
membru

CodDot a scris:

Stiu ca e greu, stiu ca ne simtim destepti si ca noi cunoastem totul.

mai daca tu te simti asa bravo tie <dragule CodDot>.. eu una nu.. pur si simplu mi-am spus parerea si nu cred ca incurajez iresponsabilitatea din moment ce am spus clar ca ar trebui sa stim si daca este VOIA DOMNULUI... ce am vrut eu sa exprim e ca nu putem sa delimitam o varsta, un timp potrivit.. ca de ex 19 ani, 20 etc.. dragostea apare la fiecare intr-un anume moment..unii se indragostesc la 17 ani , altii la 25... nu poti sa-ti propui ca o sa incepi o relatie la 21 de ani si gata.. tragi o linie...
Viata este imprevizibila.. daca dragostea apare mai repede, intalnesti persoana ideala si sti sa respecti anumite principii e ok sa incepi o relatie...

13/08/07 15:08

dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07

Esth3r** a scris:

ce am vrut eu sa exprim e ca nu putem sa delimitam o varsta, un timp potrivit.. ca de ex 19 ani, 20 etc.. dragostea apare la fiecare intr-un anume moment..unii se indragostesc la 17 ani , altii la 25... nu poti sa-ti propui ca o sa incepi o relatie la 21 de ani si gata.. tragi o linie...

In primul rand  Esth3r**, un crestin trebuie sa inceapa o relatie atunci cand are de gand sa se casatoreasca intrun an doi trei. Moda in lumea de astazi este sa stai in concubinaj ceva timp inainte de casatorie sa vezi daca persoana respectiva este potrivita, etc, etc, si daca nu este potrivita sa o schimbi cu altcineva, etc, etc.. Acest lucru este gresit in ochii lui Dumnezeu. Noi cand ne implicam intro relatie in care punem sentiment trebuie sa avem ca scop casatoria si nu proba. Aceste spuse reiese ca sigur un tanar crestin nu se va implica intro relatie sentimentala daca nu are de gand sa se casatoreasaca. Deci un minor crestin care mai are scoala de facut si care nici macar nu se poate casatori din cauza varstei va astepta momentul potrivit pentru a iubi. Eu consider ca varsta minima pentru a te implica intro relatie sentimentala este macar 18 ani (parerea mea, iertatima daca gresesc).

Esth3r** a scris:

Viata este imprevizibila.. daca dragostea apare mai repede,

Dragostea nu apare si nu dispare. Esti tu aceea care decizi sa iubesti sau sa nu iubesti. In lumea de astazi e la moda dragostea la prima vedere (la a doua, a treia.. ). Aceasta iluzie este falsa. Dumnezeu nea creat in asa mod incat sa fim in stare sa decidem daca sa iubim sau sa nu iubim si pe cine sa iubim. Dragostea este extraordinar mai mult decat un sentiment. Dragostea implica actiune, daruire, jerfa. Dragostea va aparea atunci cand tu vei decide sa apara, cand tu vei decide sa te deschizi fata de acest sentiment si sa te implici intro relatie sentimentala cu scopul casatoriei.

13/08/07 22:43

Esth3r**
membru

M-a pus pe ganduri ceea ce ai scris si sunt categoric de acord cu tine mai putin in ceea ce priveste afirmatia aceasta:

dodo86 a scris:

Dragostea va aparea atunci cand tu vei decide sa apara...

Eu nu voi putea niciodata sa decid cand sa apara dragostea, nu poti sa poruncesti inimii sa iubeasca atunci cand vrei tu, aleg sa  manifest  dragostea sau nu fata de o persoana  dar nu am puterea de a provoca aceste sentimente in functie de vointa mea...

13/08/07 22:59

dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07

Esth3r** a scris:

Eu nu voi putea niciodata sa decid cand sa apara dragostea, nu poti sa poruncesti inimii sa iubeasca atunci cand vrei tu, aleg sa  manifest  dragostea sau nu fata de o persoana  dar nu am puterea de a provoca aceste sentimente in functie de vointa mea...

In primul rand trebuie sa precizez ca nu este usor anumite ori sa decizi sa nu iubesti dar este posibil si trebuie sa fie posibil pentru binele nostru. Sunt si eu tanar, si eu am lupte si te inteleg foarte bine totusi sa stii ca am invatat sa nu dau curs inimii mele si in momentul de fata nu imi este greu sa astept momentul potrivit pentru mine.
Esth3r**, doresc sa iti amintesc putin povestea lui Samson.
Samson ajunge acasa si spune parintilor sai ca are de gand sa ia de nevasta o filisteanca. Dumnezeu poruncise poporului Israel sa nu ia fete din tabara filistenilor, astfel parintii lui nu au fost de acord si l-au intrebat: "Mai Samson, da nu sunt destule fete frumoase in poporul Israel... De ce trebuie sa iei chiar o filisteanca?". Samson: " Pai stiti.. Fata asta imi place.. Sunt indragostit.. Nam ce face.. Cand dragostea vine, vine.. nai cei face.." Singura lui motivatie a fost "imi place"(mam indragostit). Stim cu totii sfarsitul lui Samson.

Dodo: "Draga Esth3r**, de ce doresti tu neaparat sa te implici intro relatie sentimentala cu baiatul acesta? Chiar esti sigura ca este timpul potrivit pentru tine?"
Eclesiastrul 3:8 "  iubitul şi are vremea lui..."
Esth3r**: " Mai Dodo tu nu intelegi... Mam indragostit.. Nam ce face.. cand dragostea vine, vine..Nu poti porunci inimii "
Daca vorbim despre o atractie fisica mai particulara, ok.. dar asta sigur nu e dragoste.. sund doar hormonii care alearga sus si jos din cauza varstei tinere(asa e normal sa fie). Poate imi place cum gandeste, cum se raporteaza la mine( sa stii ca baietii in general sunt mari aburitori).. e ok, dar nici asta nu e dragoste. Mama mea ma invatat ca nici dupa trei patru ani de casatorie inca nuti cunosti cu adevarat partenerul.

Dragostea nu este doar un sentiment inselator... Dragostea este enorm mai mult.. A iubi inseamna a te jerfi, a te sacrifica, a renunta, a accepta, etc, etc.. Dragostea este ceva prea enorm... Nu se merita sa o daruesti oricui, sau unei persoane careia inima iti zice ca iubesti. Niciodata sa nu implici inima si sentimentele tale intro relatie pana cand nu vei fi sigura ca este timpul potrivit. Nu am spus persoana potivita ci timpul potrivit. Persoana potrivita tio va scoate in cale insusi Dumnezeu daca vei astepta timpul Lui. Nu este nevoia ca noi sa probam in stanga si in dreapta sa gasim persoana potrivita. De acest lucru se va ingriji insusi Dumnezeu daca vei astepta timpul Lui.
Lui Samson Dumnezeu ia zis sa isi aleaga fata din Israel, tie iti spune sa astepti timpul Lui.. tu alegi.. (si sigur iti mai spune sa iti iei un baiat crestin si temator de Dumnezeu.. :) )
GBU

Ultima modificare de dodo86 (13/08/07 23:43)

13/08/07 23:39

lara
membru

Inregistat: 03/12/06

dodo86 a scris:

Dragostea nu este doar un sentiment inselator... Dragostea este enorm mai mult...

Diferenta dintre pasiune si dragoste: dragostea da, pasiunea cere!

Ultima modificare de lara (14/08/07 14:40)

14/08/07 14:38

dora27
membru

Inregistat: 14/08/07
Am citit discutiile privitoare la "timpul potrivit" si doresc sa apreciez unele dintre ele mai ales raspunsurile lui CodDot.......si intradevar timpul potrivit e atunci cand poti sa iti asumi toate responsabilitatile pentru ceea ce vrei sa faci. Dar.......trebuie sa spun ca Dumnezeu are si El un timp potrivit pentru noi. Oare momentul despre care credem noi ca este "timpul potrivit" pentru noi este si "timpul potrivit" hotarat de Dumnezeu pentru noi???
Eu personal ma confrunt cu aceasta problema la care nu gasesc raspuns. Am trecut  mult de varsta de 20 si ceva de ani    (varsta amintita de unii pe acest site ca ar fi potrivita) si imi doresc o relatie dupa voia lui Dumnezeu. M-am rugat, am asteptat........dar nu am primit nici un raspuns din partea lui Dumnezeu. Ce pot face eu impotriva dorintelor mele?
Poate unii o sa ma critice pentru ceea ce am scris......ca nu m-am rugat destul, sau ca nu am stiut sa ma rog.....Mi-am pus si aceste intrebari si am incercat intotdeauna sa ma indrept dupa Cuvantul lui Dumnezeu. Cu toate ca stiu ca Dumnezeu are timpul lui potrivit pentru fiecare din noi, este cu neputinta pentru mine sa nu ma intreb cand va fi acel timp potrivit si pentru mine?

Ultima modificare de dora27 (14/08/07 17:25)

14/08/07 17:18

mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Draga Dora iti sugerez sa ai rabdare caci cu siguranta Domnul a pregatit si pentru tine pe cineva! Dar , atentie ! Nu cunosc amanuntit situatia ta si voi generalizaSe poate ntmpla ca, din diferite considerente, o persoană să şi dorească aşa de mult căsătoria, nct să nu mai conteze cu cine se căsătoreşte. Această atitudine arată pe de-o parte lipsa ncrederii şi a ascultării de Dumnezeu, iar pe de alta, nenţelegerea căsătoriei Este normal să ia cineva viaţa pe apucate? NU! Cu mult mai puţin este să se căsătorească cineva, numai de dragul de a fi căsătorit.. de aceea trebuie sa ai rabdare si sa nu iei lucrurile la repezealachiar daca Domnul zaboveste , El iti va raspunde!
n acelaşi timp, este clar că n societatea noastră, şi uneori şi n biserică, cei care sunt necăsătoriţi şi au o anumită vrstă sunt priviţi cu suspiciune sau milă, dnduli-se impresia că sunt persoane de mna a doua. Această mentalitate trebuie schimbată !Sunt alte persoane care ar trebui ajutate nspre căsătorie. Rugăciunea pentru ei este folositoare!
Toate lucrurile isi au vremea lorDomnul a pregatit si pentru tine un timp potrivit Increde-te in EL! Ma voi ruga pentru tine!

Ultima modificare de mihaella (14/08/07 19:57)

14/08/07 19:55

Pagini:  1 2 3 4 ... 8    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la