TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Căsătoria - un salt în necunoscut? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

+Archangel+ a scris:

Baietii NU se schimba, fetele DA.

Poate de sosete...:rolleyes:

23/06/08 14:59

Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
casatoria... un salt in necunoscut... dar daca nu stai aproape de Domnul si gresesti in alegere... saltul asta te duce undeva de unde ai vrea sa scapi dar nu mai poti... ce pesimista sunt azi... imi lipseste credinta... si nu vreau asta... pana la urma cu Domnul sa fim si toate la timpul lor...

29/07/08 11:20

mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Taina casatoriei - tinerii sunt foarte atrasi de necunoscut, vor sa experimenteze cum e viata in doi, viata de familie.
Odata intrati , nu mai stiu cum sa iasa.      (bine, bine, mai sunt si exceptii)

01/08/08 16:49

Norkis
membru

Inregistat: 17/07/08
Casatoria este un salt in implinire, si in evolutie in doi.

01/08/08 17:59

mototey
membru

Inregistat: 11/12/06

Sword a scris:

Eu vad casatoria mai degraba ca o aventura decat ca un salt in gol. Si frumusetea ei este ca ai mult timp sa cunosti persoana de langa tine. Asta vis-a-vis de cei care spun ca "devine monotona". Stiu ca doar atunci cand iti cunosti foarte bine calculatorul poti sa lucrezi cel mai bine cu el. ;)

viata de casatorie intr-adevar nu e facuta sa fie una monotona... si aici tin sa mentionez ca nu vorbesc din proprie experienta... :D:D:D  pentru cei care totusi cred acest lucru le recomand cartea Casatoria: implinire sau frustrare   ;)

+Archangel+ a scris:

Arch, nu vreau sa te contrazic doar de dragul a te contrazice ;) ... dar eu pot spune ca si baietii sunt destul de schimbatori... aici generalizez, nu personalizez... pentru ca sunt si unii baieti care si-au format niste principii pe care nu si le schimba in veci... dar eu cred ca majoritatea baietior se schimba... :|

10/02/09 08:31

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

+Archangel+ a scris:

mototey a scris:

Arch, nu vreau sa te contrazic doar de dragul a te contrazice ;) ... dar eu pot spune ca si baietii sunt destul de schimbatori... aici generalizez, nu personalizez... pentru ca sunt si unii baieti care si-au format niste principii pe care nu si le schimba in veci... dar eu cred ca majoritatea baietior se schimba... :|

Poate ideea lui Arch era alta : fetele se casatoresc sperand ca baietii se vor schimba, dar ei nu se schimba ;), iar baietii se casatoresc sperand ca fetele nu se schimba ( adica raman tinere, frumoase, slabe, aranjate :P ), dar surpriza : se schimba :D.

Bineinteles ca exista si invers : baieti care se casatoresc gandindu-se ca dupa casatorie fetele se vor schimba (in bine, pt ca nu prea le plac fetele respective asa cum sunt ) si fete care se casatoresc sperand ca baietii vor ramane la fel de draguti, atenti, romantici - cum erau inainte de casatorie.

Un sfat pt toti : nu va casatoriti daca nu puteti sa-l acceptati pe celalalt asa cum este in prezent.

10/02/09 14:29

mototey
membru

hmmm... interesanta idee...

... april... merci pentru sfat... :)

10/02/09 14:43

Site web  
tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06

april a scris:

Un sfat pt toti : nu va casatoriti daca nu puteti sa-l acceptati pe celalalt asa cum este in prezent.

da, dar nici asta nu e deajuns. Nu trebuie sa te casatoresti cu o persoana de care iti place, cu o persoana cu care sa poti trai, ci doar cu persoana fara de care nu poti trai :)

10/02/09 14:45

mototey
membru

ce completare frumoasa, tamar... :D

10/02/09 14:54

Site web  
april
admin forum

tamarta4jc a scris:

da, dar nici asta nu e deajuns. Nu trebuie sa te casatoresti cu o persoana de care iti place, cu o persoana cu care sa poti trai, ci doar cu persoana fara de care nu poti trai :)

Nu zisesem ca ar fi de ajuns ;) .

Si e adevarat ca unii se casatoresc cu cineva cu care pot trai , nu cu cineva fara care nu pot trai.

10/02/09 16:52

UnderZero
membru

Inregistat: 19/04/08
Si nu te casatoresti doar cu un om, ci mai multi: cu EL/EA la 25 de ani, la 30, la 35, 40, etc...Si nu e neaparat simplu, dar trebuie sa ai in vedere si asta, si apoi sa te gandesti: Mai vreau? :D Daca da - e clar! Nu mai scapi :D

11/02/09 12:21

black-panther
membru

Inregistat: 18/10/05

april a scris:

+Archangel+ a scris:

mototey a scris:

Arch, nu vreau sa te contrazic ...

Poate ideea lui Arch era alta : fetele se casatoresc sperand ca baietii se vor schimba, dar ei nu se schimba ;), iar baietii se casatoresc sperand ca fetele nu se schimba ( adica raman tinere, frumoase, slabe, aranjate :P ), dar surpriza : se schimba :D.

...

++10

Ultima modificare de black-panther (11/02/09 14:11)

11/02/09 14:10

Site web  
april
admin forum

black-panther, ai facut un ghiveci de citate :P

11/02/09 17:14

maria_t
membru

Inregistat: 25/01/09

jezzy a scris:

:"Mă simt de parcă mă pregătesc să sar cu paraşuta."

Oare chiar aşa să fie?

Inainta nunti e posibil sa te simti asa. Atunci cand sari cu parasuta ajungi mult mai repede la destinatie . O casnicie nu dureaza atat de putin... sau poate doar pt cei care se casatoresc prin Las Vegas  :D

28/08/09 00:43

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

jezzy a scris:

:"Mă simt de parcă mă pregătesc să sar cu paraşuta."

Oare chiar aşa să fie?

Cu putin 'noroc' daca se deschide parasuta ai sanse sa plutesti mai mult inainte ca sa dai cu partea dorsala de pamant si sa te trezesti la realitate. :D :D (stiu cum e sa sari cu parasuta)

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

11/09/09 11:31

Pagini:  1 2 3    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la