TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Căsătoria - un salt în necunoscut? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Vreau să vă invit să vorbim despre asta pentru că vorbeam cu ceva timp Ă®n urma cu o prietena care s-a casatorit de curand şi s-a exprimat ceva de genul următor:"stăm un timp  Ă®mpreună să vedem dacă ne potrivim şi dacă nu, ne despărţim".
Şi mai zicea unu' odată Ă®n ziua nunţii:"Mă simt de parcă mă pregătesc să sar cu paraşuta."

Oare chiar aşa să fie?

P.S.Aviz moderatorilor:Dacă  e vreun subiect unde aş putea pune mesajul ăsta să mă anunţaţi.Eu nu am găsit nici unul!

09/10/06 18:53

jezzy
membru

OK...va dau mana libera sa stergeti acest subiect.Vad ca nu prea  intereseaza...

17/10/06 16:32

eusunt10
membru

Inregistat: 04/10/06
:) pai cine nu e nu are ce sa spuna... si cine e deja casatorit tace... prietenii stiu de ce :) :) :)

17/10/06 17:30

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
De fapt nu inteleg ce inseamna sa sar cu parasuta - la ce se refera expresia. Eu stiu ca am un verisor care are peste 50 de salturi la activ si-i place la nebunie. E ca si cand ar fi intre cer si pamant si trebuie sa aiba credinta ca o sa i se deschida parasuta. Cat despre statul impreuna inainte de casatorie e o abureala - e o scuza pe care tinerii din ziua de astazi o folosesc. Eu sunt impotriva ideii. Cum adica sa vezi daca te potrivesti? Adica sa-ti placa cand faci dragoste cu el/ea? Asta o sa-i placa oricui(acum depinde de la caz la caz). In general cand tinerii spun ca vor sa vada daca se potrivesc in general are o conotatie sexuala.

18/10/06 04:52

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

eusunt10 a scris:

:) pai cine nu e nu are ce sa spuna... si cine e deja casatorit tace... prietenii stiu de ce :) :) :)

Si tu in ce categorie te incadrezi ?

Casatoria poate fi probabil comparata cu un salt cu parasuta. Dar depinde cine este parasuta respectiva...daca sari cu Dumnezeu, atunci va fi bine. Daca sari singur, hm...

18/10/06 07:58

jezzy
membru

Larisa a scris:

De fapt nu inteleg ce inseamna sa sar cu parasuta - la ce se refera expresia. .

N-am sarit niciodata cu parasuta dar oricum cred ca trebuie sa ai un curaj enorm ca sa te arunci de la asa inaltime.Si in plus e si un risc foarte mare...poate nu ti se deschide parasuta...sau cine stie pe unde aterizezi...(nici nu vreau sa ma gandesc)
La asta cred ca se refera expresia aia.Si mie mi se pare aiurea sa vorbesti despre casatorie in acest mod.Adica sa te arunci asa in gol cu gandul de  "ce-o fi sa fie"?

Sunt de acord ca o anumite doza de incredere tot iti trebuie.Mi-aduc aminte de o istorie amuzanta cu un tanar care urma sa se casatoreasca si cu ceva timp inainte de asta ii zice viitorului socru:"Va multumesc ca aveti incredere in mine ca o sa am grija de fiica dvs" dar acesta a replicat:"N-am incredere in tine..." si dupa o lunga pauza a continuat: "...am incredere in Dumnezeu."
Acest om si-a pus increderea unde trebuia.

18/10/06 17:36

black-panther
membru

Inregistat: 18/10/05
comparatia mi se pare perfecta dinpunctul de vedere al surprizelor ce le poati avea in ambele ipostaze(saritul cu parasuta si pasul casatoriei)

acum sunt tanar si visez frumos(privesc doar la senzatia lipsei pamantului de sub picioare) mai apoi voi lupta sa-mi implinesc visele (adica sa aterizez in siguranta)

19/10/06 13:43

Site web  
lancelot
membru

Inregistat: 03/10/06
Hai sa clarificam ceva..legat de parasute ( nu va ganditi la prostii !!! :)) ) Jezzy, banuiesc ca afirmatia prietenului respectiv legata de parasuta, venea in alt context (coreceteaza-ma daca gresesc) in acela ca e o experienta noua..in care nu stie sa se comporte. Teorie exista, insa practica nu. Acum, ca in orice lucru....in timp se dobandeste experienta. Daca sari de cateva ori cu parasuta...nu ti-ar mai fi teama. In casnicie, dupa ce ai zis "DA"..lucrurile vor decurge de la sine (oarecum)

19/10/06 13:54

jezzy
membru

lancelot a scris:

Jezzy, banuiesc ca afirmatia prietenului respectiv legata de parasuta, venea in alt context (coreceteaza-ma daca gresesc) in acela ca e o experienta noua..in care nu stie sa se comporte.

Nop...te inseli.El se referea chiar la ce am scris eu in alt mesaj.Ca a te casatori implica un risc foarte mare...nu stii ce o sa iese...daca o sa mearga...

Acum, ca in orice lucru....in timp se dobandeste experienta. Daca sari de cateva ori cu parasuta...nu ti-ar mai fi teama.

Si de cate ori trebuie sa sar cu parasuta (respectiv sa ma casatoresc)?Trebuie sa capat experienta, nu-i asa? :D
Bun sfat...o sa tin cont :D

19/10/06 19:08

lancelot
membru

Jezzy.....pamantul e aici !!! Vino inapoi ! :)) NU ai prins o iota din ce am vrut sa zic :p Daca tu crezi ca am dat de inteles ca in casnicie, experienta se capata de la o casnicie la alta, i will say: "sorry". Hai sa fiu un pic mai explicit referitor la ce am vrut sa zic.

Referitor la prietenul tau...pot sa zic ca deja a  "pasit" gresit in casnicie. Normal ca vor fi probleme ! Normal ca este incompatibilitate ! Nu exista..."suntem la fel", insa daca intrii cu gandul " nu stiu daca o sa mearga"...mai bine nu ai mai face pasul asta ( general, nu tu ) E un verset in proverbe ( si o vorba ) "Fierul ascute fierul" Vezi tu...casnicia E UN PROCES DE SCHIMBARE AL CELOR IMPLICATI. Apropo...odata facuta aceasta decizie NU SE DA INAPOI, ca sa nu crezi ca te incurajez sa capeti experienta :))

Alte intrebari ? :D

20/10/06 10:54

jezzy
membru

Stai linistit,man...am inteles prea bine ce ai vrut sa spui, doar ca m-a distrat comparatia asta "casatorie-parasuta" si am facut putin haz de ea...Atata tot.
Oricum sa fii pe faza cand o sa mai am intrebari(ca vad ca te pricepi :D ).

20/10/06 13:38

lancelot
membru

ehhh............experienta bate teoria :))))

20/10/06 13:45

dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07
Casatoria poate parea cu adevarat un salt in necunoscut...Totusi pentru crestini nu ar trebui sa fie asa. Eu sunt sigur incredintat ca Dumnezeu imi prepara sotia(in momentul de fata zic) si ma prepara pe mine astfel incat sa fim o binecuvantare unul pentru celalalt si atunci cand va fi timpul potrivit(din pacate nu este inca pt ca mai am cativa ani buni d facultate d facut :( ) ne vom intalni si ne vom casatori ( va rog numi dati replicatie si numi stricati visurile :D ;) )

april a scris:

Casatoria crestina e un legamant pe viata, facut de buna voie. E o funie impletita in trei :sot, sotie si Dumnezeu. O funie care nu se poate rupe, deoarece Dumnezeu este parte din ea.

Cred ca aceasta este cea mai frumoasa afirmatie despre casatorie care am auzito vreodata. Daca iti vei pune increderea in Dumnezeu ptr casatoria ta insusi Dumnezeu va face parte din ea...

Ultima modificare de dodo86 (06/03/07 01:27)

06/03/07 01:24

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Daca stau bine si ma gandesc imi dau seama ca, casatoria nu e un pas in necunoscut pentru ca nu e un lucru nou de care nu ai mai auzit niciodata, nu l-ai mai vazut niciodata si acum te intrebi daca o sa faci fata. Toata lumea are o idee despre ce inseamna casatorie, deci nu este o necunoscuta ceea ce ne ajuta sa rezolvam mai usor ecuatia.

06/03/07 06:29

Site web  
monica
membru

Inregistat: 16/03/05

dodo86 a scris:

Casatoria poate parea cu adevarat un salt in necunoscut...Totusi pentru crestini nu ar trebui sa fie asa. Eu sunt sigur incredintat ca Dumnezeu imi prepara sotia(in momentul de fata zic) si ma prepara pe mine astfel incat sa fim o binecuvantare unul pentru celalalt si atunci cand va fi timpul potrivit(din pacate nu este inca pt ca mai am cativa ani buni d facultate d facut :( ) ne vom intalni si ne vom casatori ( va rog numi dati replicatie si numi stricati visurile :D ;)

Si eu cred ca perioada dinainte de casatorie pe care o petrecem singuri, e o perioada in care inveti sa te cunosti pe tine insuti sau insati. E de dorit sa-L luam pe Dumnezeu in toate hotararile noastre si sa punem in mana Lui dorintele noastre, inclusiv casatoria.
Cu Dumnezeu in viata cuplului casatoria nu mai e un salt in necunoscut, ci o continua slujire reciproca. Nu zic ca nu pot aparea probleme, dar sunt convinsa ca exista rezolvari care vor face cuplul sa devina tot mai unit.
Rugaciunea pentru viitorul partener (cred ca am mai scris asta pe undeva) mi se pare ceva extraordinar: aduce mult confort si incredere faptul ca stii ca cineva, undeva, se roaga pentru tine, iar tu te rogi pentru el.
Prefer sa las aici locul persoanelor casatorite, ele detin informatii concrete despre mentinerea unor relatii echilibrate, profunde, in Dumnezeu.

06/03/07 08:12

Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
off-topic : monica, tu esti baiat?  :rolleyes:

06/03/07 09:22

dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07

monica a scris:

Rugaciunea pentru viitorul partener (cred ca am mai scris asta pe undeva) mi se pare ceva extraordinar: aduce mult confort si incredere faptul ca stii ca cineva, undeva, se roaga pentru tine, iar tu te rogi pentru el.

Foarte interesant :) nu mam gandit niciodata la acest lucru...

06/03/07 09:33

april
admin forum

Seraphim a scris:

off-topic : monica, tu esti baiat?  :rolleyes:

NU. Nu l-a citat chiar cum trebuie pe dodo ;) .
Se poate insa rezolva, ca sa observe cu totii citatul :D .

dodo86, exista (inca) un subiect care poate te-ar interesa:

Pregatirea pentru casatorie

06/03/07 11:03

monica
membru

Off topic pentru Seraphim: bineinteles ca sunt fata, dar n-am stiut cum sa citez ceea ce a spus Dodo. Mersi, April, pentru ajutor.

06/03/07 18:44

monica
membru

Am crescut cu ideea ca persoanele foarte diferite se atrag si ca combinatia a doua persoane cu interese diatrametral opuse e un succes in casatorie (opposites attract).
Ei bine, nu mai cred in aceasta idee, e o idee care-ti este indusa de societate si care mie personal nu mi se aplica.
Pentru ca eu cred ca tocmai aceste diferente pot provoca mai tarziu frustrare si, chiar, dorinta de a-ti parasi partenerul.

Caz concret: famile cu doi copii, el ar vrea sa se mute din tara in care traiesc, sa faca schimbari (da semne de plictiseala in relatie), ea e foarte fericita unde e, are stabilitate pe toate planurile si nu simte nevoia sa schimbe asta.
Deja el se gandeste la divort ca fiind o solutie pentru problemele lor de comunicare.

Avem doua persoane cu nevoi si pareri diferite despre ce inseamna viata. Dupa o perioada de fericire, iata ca problema se acutizeaza tocmai din cauza ca ei au moduri diferite de a se raporta la viata si unul la celalalt.
Astept cu interes pareri, nu trebuie sa fiti de acord cu mine, ci imi doresc un dialog din care sa invatam cu totii.
Credeti in principiul "contrariile se atrag" si v-ati asuma riscul de a va casatori cu o persoana complet diferita de voi?
Mentiune: deja intre fete si baieti exista o gramada de diferente fizice, psihice si emotionale.

Ultima modificare de monica (07/03/07 09:05)

07/03/07 08:55

filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Nici eu nu prea cunosc cazuri de persoane foarte diferite (mă refer la cuplu căsătorit) care să fi avut o viaţă fericită.

Ideea cu extremele se atrag e adevărată Ă®ntr-o oarecare măsură. Probabil datorită curiozităţii inerente a omului, şi datorită imboldului de explorare. Uneori  ispitele pătrund şi pe această cale.

Există şi oameni, cei drept mai puţini, la care aceste caracteristici inerente sunt Ă®nsă mai reduse, şi pentru care "extremele se sau te atrag" nu prea Ă®nseamnă mare lucru.

ĂŽnsă am totuşi impresia că majoritatea au un spirit de "oare cum ar fi?" sădit Ă®n ei.

ĂŽnsă Domnul ne Ă®nvaţă că extremele nu prea se potrivesc Ă®mpreună - lumină/Ă®ntuneric, Dumnezeu/Mamona etc. Prin urmare eu am Ă®ncredinţarea că şi Ă®n cazul căsătoriei s-ar aplica acelaşi principiu.

Aşa cum ziceai, Monica, deja câteva diferenţe structurale există Ă®ntre bărbat şi femeie, deci la nivel fizic şi emoţional. Dacă mai adaugi la acestea şi diferenţe (multe, puţine - greu de spus) duhovniceşti şi mentale ... o să fie cam greu.

(Chiar şi la magneţi, dacă structura moleculară nu ar opune permanent o forţă de reacţiune, forţele care se exercită acolo ar conduce la autodistrugere. Prin urmare acolo sunt tensiuni permanente, iar materialul este solicitat permanent. Chiar Ă®şi doresc partenerii unitate prin contrângeri externe şi apoi exercitarea unei tensiuni permanente? Cât vor rezista?)

Oricum, eu am văzut atâtea exemple negative Ă®n jurul meu, Ă®ncât sunt chiar curios cum de ai putut creşte tu cu ideea combinarii cu succes a doua persoane cu interese diatrametral opuse. Ai văzut ceva excepţii?

Ultima modificare de Filip. (07/03/07 10:50)

07/03/07 10:42

Site web  
jezzy
membru

Chestia cu "contrariile se atrag" merge in cazul in care unul are un temperament mai "exploziv" si atunci are nevoie de o sotie linistita ca altfel  ies niste scantei... :D

07/03/07 13:34

filip
membru

Părerea mea e că înainte de căsătorie Dumnezeu este cel care trebuie să aducă extremele la un nivel acceptabil.

Altfel, la săraca soţie nu se gândeşte nimeni că ce o să trebuiască să îndure toată viaţa?

Sunt de acord că dacă ar fi doi la fel de explozivi probabil că am avea o supernovă. Pe de altă parte, eu dacă aş fi o fire liniştită nu mi-aş dori ca pertenerul de viaţă să mă toace la cap toată ziua. Deci nu cred că se justifică sacrificarea unuia pentru a-l ţine sub control pe celălalt. Desigur, dacă "tocatul" acceptă... e treaba fiecăruia.

Aşa că dacă un potenţial partener vede în celălalt potenţial partener lucruri pe care le consideră de neacceptat, eu zic că e mai bine să nu se căsătorească, decât să o facă presupunând că în timp partenerul o să se schimbe.
  Ori schimbă Domnul înainte de căsătorie, ori îl acceptă aşa cum e pe tot restul vieţii, ori mai bine nu se căsătoreşte cu acel partener, oricât de atractivă ar părea extrema.

Ultima modificare de Filip. (07/03/07 14:27)

07/03/07 14:25

Site web  
april
admin forum

Despre diferentele dintre femei si barbati putem discuta la Dumnezeu i-a creat ...  barbat si femeie... . Ma intreb cati din cei care scrieti la acest subiect l-ati citit si pe acela :rolleyes: .

Referitor la casatorie : exista lucruri care ar fi bine sa fie asemanatoare, care sa uneasca, si exista lucruri care ar fi bine sa fie diferite, sa completeze.
Oricum, casatoria este un salt in ... necunoscut, dar un salt intr-un necunoscut care lui Dumnezeu ii este cunoscut. Si asta conteaza, sa sarim in bratele Lui, dar sa sarim impreuna ( sot-sotie) .

07/03/07 14:25

filip
membru

Hei, April, nimeni nu discută aici diferenţele bărbat-femeie Ă®n sine. Ci se discută Ă®n ce măsură afectează diferenţele Ă®ntre parteneri căsătoria. Şi aici nu e vorba doar de diferenţele dintre bărbaţi şi femei, ci şi dintre caractere şi alte lucruri care nu mai ţin strict de topicul propus de tine. Mai relaxează-te şi tu... :P

Cât despre saltul Ă®n necunoscut... mulţi şi-au frânt gâtul Ă®n astel de salturi. Măcar nişte măsuri minime de precauţie trebuie luate. Nu?

Ultima modificare de Filip. (07/03/07 14:32)

07/03/07 14:31

Site web  
Pagini:  1 2 3    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la