TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Discutii diverse/Opinia Bisericii Crestine Ortodoxe despre abstinenta sexuala voluntara Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5
susica
membru

Inregistat: 23/10/07
totusi nu anteleg ce credinta patroneaza acest forum?

26/10/07 12:23

mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
crestinismul :D

26/10/07 12:29

susica
membru

despre abstinenta.....asta nu o poate savatsi decat cu darul lui dumnezeu ,dar care au o proble de sanatate sau canon asta e altceva.abstinenta voluntara anseamna ca crestinul de buna voie trece la aceasta stare si  sa nu credeti ca acest lucru e foarte greu din contra,sufletul devine mai liber,mai curat .ASTEPT COMENTARII LA ACEST SUBIECT!

26/10/07 12:45

giany
membru

Inregistat: 18/05/07

susica a scris:

totusi nu anteleg ce credinta patroneaza acest forum?

draga susica...parere mea e ca exista o singura credinta si mai multe religii si culte.
credinta nu patroneaza nimic. ea ori este ori nu. credinta ajuta omul .

Ultima modificare de giany_v (26/10/07 13:04)

26/10/07 13:03

susica
membru

..DRAGI PRIETENI,, voi credeti caci lacrimile dor?daca cineva are cunostinta de asa ceva scrietimi !as vrea si detalii!apoi va spun parerea mea..

21/11/07 19:30

Giuliano
membru

Inregistat: 24/12/07
Am si eu o intrebare?
Prin urmare eu sunt complet liniştit că ştiu cum va fi la final cu Dumnezeu.
Ce vrea sa insemne asta pt tine alakazam?Esti tu cumva atat de apropiat de Dumnezeu s-au ai avut vre-o experienta k el de te afirmi in modul ala?Dumnezeu e mare si sfant si toti care pronunta numele lui sfant trebuie sa se teama de ceea ce zic legat de el.

24/12/07 21:08

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

alakazam a scris:

P.S.: Ce alte tipuri de crestini mai sunt (inafara de ortodocsi si catolici)? Sper ca nu va referiti la secte religioase marunte despre care aproape nimeni n-a auzit...

ORICUM: ASTEPT OPINII SI EVENTUALE INDRUMARI CATRE SURSE MASS-MEDIA UNDE AS PUTEA GASI INFORMATII DESPRE SUBIECTUL AMINTIT IN TEXT... [bold]SAU ORICE ALTCEVA ESTE BINEVENIT

Insemna ca nu stii pe ce lume traiesti!  Si nu vezi mai departe de doi metri de tine.:rolleyes:
Sau niciodata n-ai iesit din romania, ori nu pricepeai limba, si ai iesit degeaba?

Chiar daca noua (ortodocsilor) ne place sa credem ca suntem majoritari, nu juma-juma cum spui tu, asta se intampla in romania. Chiar daca nu ne place trebuie sa recunoastem ca la nivel mondial nu suntem majoritate, iar in America suntem asa cum ai spus, o secta marunta! (Sper ca nu ma vor descoperi, dar oricum este realitatea.)

Ultima modificare de OLD TRAIAN (07/03/08 12:51)

07/03/08 12:49

polooradea
Exclus

Inregistat: 07/09/09
ce abstinenta? ma abtin 20 de ani si dupaia sa ma mai abtin iara? hai ma sa fim seriosi. ca doar o femeie ai.sa nu interpretati gresit.

Ultima modificare de polooradea (28/11/09 23:35)

28/11/09 22:52

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

polooradea a scris:

ce abstinenta? ma abtin 20 de ani si dupaia sa ma mai abtin iara? hai ma sa fim seriosi. ca doar o femeie ai.sa nu interpretati gresit.

Daca eu am o femeie, sau daca as fi musulman si as avea mai multe, tu tot trebuie sa te abtii, nu 20 de ani, ci pana ai femeia ta!

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

04/01/10 00:59

polooradea
Exclus

insa tu nu esti musulman. si am spus "sa nu interpretati gresit".

04/01/10 14:29

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

polooradea a scris:

adica femeie o s-o ai ca sa te satsifaca pe tine, vrea nu vrea, ca tu nu ai de gand sa te abtii deloc (dupa casatorie presupun) ?

04/01/10 16:40

polooradea
Exclus

cum adica nu am de gand sa ma abtin deloc? pai ce is eu, robot in priza? ma refeream la pauzele mai lungi, pe care nu are rost sa le tii. pana la urma care e rostul abstinentei? te face mai bun? te apropie mai mult de Cristos? iar femeia nu o am pentru motivul care l-ai spus mai sus. mai bine scriam mare: "NU INTERPRETATI GRESIT!!"

04/01/10 17:02

emanuel
membru

Incerci sa esplici taine mari! :D :D
Poate dupa 2 luni zici: ce-mi veni sa ma casatoresc? ;) Te rog nu interpretati gresit. :D

Ultima modificare de mereu-tanar (04/01/10 19:42)

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

04/01/10 19:40

felyy
membru

Inregistat: 23/06/08

april a scris:

polooradea a scris:

adica femeie o s-o ai ca sa te satsifaca pe tine, vrea nu vrea, ca tu nu ai de gand sa te abtii deloc (dupa casatorie presupun) ?

mai april....ce scrie in 1 corinteni 7 ;) :)
din moment ce se casatoreste ....asta presupune sa vrea si lucrurile astea...normal ca sunt si momente cand nu se poate....nu stiu ce sa zic dar eu asa gandesc... ;) oare n-o fi bine?

Mi-a spus cineva ca o femeie tine casa, si il tine pe barbat acasa :D...era o batrnica si nu prea mi-am dat bine seama ce insemna asta ;)...mi-a mai zis ca niciodata {atunci cand pot, normal} sa nu-i spun nu...pt ca poate de cateva ori accepta....dar cel rau nu doarme si s-ar putea sa isi gasesca pe altcineva....

Tin minte ca am dicutat asta cu mama si cu inca cineva apropoiat cu ceva ani de casatorie la activ....si i-au dat dreptate bunicutei asteia....

Ultima modificare de felyy (04/01/10 22:45)

04/01/10 22:44

emanuel
membru

Tare de tot. ;)

Si iata la ce-am ajns de la ideea de celibat, numita cred eu din greseala abstinenta sexuala.

polooradea a scris:

mai bine scriam mare: "NU INTERPRETATI GRESIT!!"
:D

Desi suntem cam of-topic, totusi, cred ca e un subiect interesant, iar daca nu este un alt topic consacrat putem sa-l consacram pe asta, nu?

Ultima modificare de mereu-tanar (04/01/10 23:15)

04/01/10 23:14

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
felyy, nu-mi mai face atat cu ochiul.

mereu-tanar, nu-l consacram pe asta.

05/01/10 07:45

benny
membru

Inregistat: 27/05/07

polooradea a scris:

pana la urma care e rostul abstinentei? te face mai bun? te apropie mai mult de Cristos?

Depinde ce faci în timpul ăsta de abstinență. Dacă o faci pentru Cristos (post, rugăciune, studiu biblic - singur sau cu soția, în loc de sex) atunci da, te apropie, nu are cum să te îndepărteze. Dacă o faci numai că nu ai tu chef de alte cele, dar nu faci nimic în favoarea relației cu Domnul în tot acest timp, nu are nici o influență asupra relației cu Domnul.

Totul ține de motivație. ;)

05/01/10 09:09

polooradea
Exclus

pai si atunci nu poti avea o relatie cu Domnul la fel de buna, fara abstinenta? numai in timpul abstinentei ne apropiem de Isus mai mult, iar atunci cand nu suntem in abstinenta suntem pierduti? hai sa fim sinceri. eu sincer nu vad rolul abstinentei.

05/01/10 14:29

alex
membru

Inregistat: 02/03/09
spune-mi tu mie care e relatia ta actuala cu Domnul? ce faci tu pentru El; cum te apropii mai mult de Domnul si apoi poate reusesc sa-ti explic un pic altfel cum sta treaba cu abstinenta asta...;)

05/01/10 14:37

polooradea
Exclus

prin citirea Bibliei, rugaciune(adica timpul de partasie cu Dumnezeu), ajutorarea altora unde e cazul. apoi sa dau din banii mei, zeciuiala,darnicia, sa respect tot ce zice Biblia.poate ca mai sunt multe lucruri dar nu imi aduc acuma aminte de ele, insa incerc sa fac cam tot ce zice Biblia.

05/01/10 14:40

polooradea
Exclus

mai e si aducerea altor persoane la Domnul.

05/01/10 14:40

Old
Moderator

polooradea a scris:

pai si atunci nu poti avea o relatie cu Domnul la fel de buna, fara abstinenta? numai in timpul abstinentei ne apropiem de Isus mai mult, iar atunci cand nu suntem in abstinenta suntem pierduti? hai sa fim sinceri. eu sincer nu vad rolul abstinentei.

Vad ca esti deja vechi pe acest forum , si stii cum sa citezi, sau sa-ti modifici un mesaj, nu trebuie sa postezi consecutiv ;), de aceea nu te cert asa in mod direct,

dar sa vorbim despre tine si sotia ta(cand va fi sa fie, si daca iti da Domnul), tu cum vezi relatia voastra, relatia sexulala? Ca un instinc animalic ce te satisface, si gata? si nu-ti ia mai mult de 10-15 minute pe zi, mai putin decat dureaza rugaciunea ta de dimineata(ca banuiesc ca te rogi mai mult, din moment ce viitoarea eventuala relatie sexuala sa nu-ti strice partasia cu Dumnezeu)?

Am mai citit si eu pe ici pe colo si am inteles ca relatia sexuala de seara incepe dimineata inainte de a pleca la serviciu( ca n-o sa fii tot in liceu pe atunci), si incepe sa-i contureze calitatea prin modul in care incepi sa-ti faci toaleta, dupa modul cum servesti micul dejun si aduni ce ramane(si se intelege, lasi curat), dupa modul cum vorbesti daca sotia ta s-a trezit, sau dupa cum pasesti cu grija sa nu faci galagie s-o trezesti daca mai doarme, prin modul in care iti iei ramas bun cand pleci la serviciu, dupa perseverenta la munca pentru ca sa nu lasi lucruri nefacute, neaparat un sms sau un telefon in 8 ore sa stie ca totul este in ordine si tu continui s-o mai iubesti, apoi prin modul in care lasi salopeta la munca, daca ai lucrat cu salopeta si dupa cum te gatesti din nou sa te intorci acasa, o floare nu strica sa duci cu tine pentru ca nu costa mai mult decat un pachet de tigari, dar este mai utila, nu zabovesti cu prietenii la o bere, dar asta nici in alta zi, daca vrei sa nu ti se reproseze tocmai in timpul actului intim :D, In cazul in care nu ai un dus la serviciu  neaparat intri in dus in maxim 5 minute dupa ce ai ajuns acasa; desigur dupa ce ti-ai salutat iubita sotie si te-ai plans putin ca te-ai grabit si ai transpirat  si de asta mergi la dus. In timp ce mergi la dus nu uita sa-i spui sotoei pe un ton grabit: vin indata sa vad cum ti-a mers astazi; apoi cand te intorci sa nu schitezi nici un fel de nerabdare in ora aceea in care sta sa-ti povesteasca, si nu uita: chiar daca esti lihnit de foame, sotia ta e mai importanta decat mancarea, asa ca nu o repezi, spunand ca ti foame si nu schita gesturi de nerabdare cand iti vorbeste. Apoi daca ai prea multa rabdare si la un moment dat i se face si ei foame, mergeti sa mancati, dar nu uita: la pus masa ea nu este menajera; este sotia ta, asa ca faceti impreuna treaba. Iar cand mergeti in sfarsit la culcare si gasiti patul cu asternuturi noi, nu-i face morala de ce a cheltuit bani, pe alte lenjerii. Cand ajungeti in sfarsit la momentul mult asteptat(de tine) si ea zice: "...acuma n-am chef, nu ma simt prea bine", nu arata ca esti dezamagit,  si maine-i o zi, in care o iei de la capat. Traind normal,fara abstinenta pentru post si rugaciune.:D

Ultima modificare de OLD TRAIAN (05/01/10 15:59)

05/01/10 15:55

polooradea
Exclus

stai linistit ca nu o sa fie chiar asa cum zici tu. ma refer si la relatia sexuala si la complimentele sau actiunile marunte, nu stiu cum sa le zic, pe care le-ai descris mai sus. nu o sa am timp sa ii tot trimit mesaje ca is bine, ok, sa o sun, fiindca serviciul ii serviciu, si nu o sa am chef totdeauna sa discut cu ea. eu am momente in care am chef sa vorbesc si altele cand nu. de exemplu cateodata cand intru pe siteul asta, vad ca cineva mi-a raspuns la ceva insa nu ii raspund inapoi fiindca nu am chef, dar fac alt lucru sau citesc ceva. ce ai descris tu ii o viata perfecta de familie, iar asa ceva nu prea cred ca exista, sau sunt foarte rare persoanele respective.
iar la faza ca sunt lihnit de foame: mi se pare normal sa mananc dupa ce ajung de la lucru, nu sa ascult toate povestile ei. eventual le ascult dupa ce mananc ;)

05/01/10 16:16

Old
Moderator

polooradea a scris:

... fiindca serviciul ii serviciu, si nu o sa am chef totdeauna sa discut cu ea...

In seara aceea nici nu te astepti la...nimic...:D

...mi se pare normal sa mananc dupa ce ajung de la lucru, nu sa ascult toate povestile ei...
:D :D :D :D :D

Ultima modificare de OLD TRAIAN (05/01/10 16:21)

05/01/10 16:20

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

felyy a scris:

Mi-a spus cineva ca o femeie tine casa, si il tine pe barbat acasa ...era o batrnica si nu prea mi-am dat bine seama ce insemna asta ...mi-a mai zis ca niciodata {atunci cand pot, normal} sa nu-i spun nu...pt ca poate de cateva ori accepta....dar cel rau nu doarme si s-ar putea sa isi gasesca pe altcineva....

Mda... inseamna ca a avut viata grea batranica aia...

Daca pe un barbat il tine acasa langa sotia lui, numa' acceptul pentru asa ceva... nu-i corect sa-l incadram in specia umana, ci mai degraba in specia animala.

felyy a scris:

din moment ce se casatoreste ....asta presupune sa vrea si lucrurile astea...normal ca sunt si momente cand nu se poate....nu stiu ce sa zic dar eu asa gandesc...  oare n-o fi bine?

Trist ca majoritatea pustilor, gen polooradea, carora le-a dat si lor putin mustacioara, si si-au incordat si ei putin "muschii" in oglinda, vor sa se casatoreasca numa pentru asa ceva, ca cica nu vad rolul abstinentei.

polooradea a scris:

ce ai descris tu ii o viata perfecta de familie, iar asa ceva nu prea cred ca exista, sau sunt foarte rare persoanele respective.

Eu zic sa iei seama la ce a scris nenea OLD acolo, si cand n-o sa mai consider ca pe ceva imposibil, abea atunci sa te gandesti si tu la insuratoare.

05/01/10 17:08

Pagini:  1 2 3 4 5    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la