TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Singuratate Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 7
CodDot
membru

Inregistat: 12/01/06
ce ma mai amuza mesajele astea teoretice de numa. Oameni buni... decat sa puneti ce ati auzit si n-ati trait mai bine nu scrieti nimic ca mai rau faceti

26/03/07 23:51

Site web  
Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
CodDot,, singuratatea si solutiile la aceasta problema sunt diferita de la caz la caz. Deci nu cred ca oamenii vorbesc din teorie. Sunt asa de multi oameni sociabili care sunt in mijlocul oamenilor si se simt singuri si rezolvarea este pe masura fiecaruia. Cred ca fiecare dintre noi s-a simtit macar o data in viata singur. Oamenii stiu ce vorbesc si cei mai multi stiu in cine se incred. Ca-ti vine sa-ti iei campii si intorci pumnul la Dumnezeu si-L intrebi de ce e asa se mai intampla. Nu ne ascundem dupa degete, dar in acelasi timp tre sa ne atintim privirea spre Solutie ca sa iesim macar cu un pas din groapa.

27/03/07 04:45

Site web  
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
Daniel, las' ca vezi tu daca te insori cat o sa plangi dupa singuratatea asta :D:D

27/03/07 07:00

maryan
membru

Inregistat: 21/02/07
Seraphime, pai nu e obligatoriu sa scapi de singuratate pt ca mai apoi sa plangi dupa ea... :D:D
Eu unul sper ca Domnul sa ma binecuvinteze astfel incat sa nu fie nevoie sa plang dupa dupa asemenea momente! ;)

Prietenul adevarat iubeste oricand, si in nenorocire ajunge ca un frate. Proverbe 17:17

27/03/07 07:42

monica
membru

Inregistat: 16/03/05
Codbot,
nu exista om care sa nu fi trecut cel putin o data prin singuratate...diferenta o face faptul ca unii au iesit din ea, cu ajutorul lui Dumnezeu, iar altii inca nu au reusit.
Ideea era-si imi permit sa-o repet-sa nu ne incapatanam sa ramanem in ea.
Sa ne ajute Dumnezeu pe toti ca, atunci cand trecem prin singuratate, sa ne dea solutii sa iesim din ea si sa invatam tot ce e de invatat din ea!

27/03/07 08:22

Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
@maryan, era doar o gluma :)

27/03/07 13:19

Diana-s-2-da-r
membru

Inregistat: 27/12/06
CotDot,te inteleg ff bine..Nici eu nu prea am multi prieteni.....Uneori ma bucur,alteori as vrea sa am prieteni carora sa le pot povesti ce ma framanta,ce imi doresc,cu care sa ies...Stiu,ii pot spune lui Dzeu,dar ma refer la faptul ca El vrea sa avem partasie unii cu altii.Am fost dezamagita de unii pe care ii consideram prieteni,dar m-am cam saturat sa ma simt invizibila.Stiu ca trebuie sa merg mai departe..ce-o fi o fi...Recunosc,uneori ma intristeaza  chestia asta,dar n-am de gand sa ma mai consum atat de mult doar ptr ca nu am prieteni pe pamantul asta:imi ramane El!

27/03/07 22:27

Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07

CodDot a scris:

ce ma mai amuza mesajele astea teoretice de numa. Oameni buni... decat sa puneti ce ati auzit si n-ati trait mai bine nu scrieti nimic ca mai rau faceti

Si de unde stii tu ca nu am trait ceea ce am scris?  Eu nu voi mai continua discutia.  Cand cineva nu vrea sa fie ajutat, omeneste, nu se mai poate face nimic.  Vei vedea mai devreme sau mai tarziu daca atitudinea ta este spre binele tau sau nu.  Este scris ca noi, crestinii, suntem madulare in trupul lui Hristos.  Daca un madular sufera, toti suferim.  Daca tu nu te vezi ca madular in trupul lui Hristos, si vrei sa fi izolat, atunci e bine sa Il cauti pe Domnul Isus din toata inima.  Nu vei gasi pace pentru sufletul tau nici chiar daca vei avea prietenii pe care tii doresti.  Dumnezeu este suveran asupra vietilor noastre.  El stie ce este mai bine.  Poti sa crezi ca Dumnezeu vegheaza asupra ta chiar si in situatia asta pe care nu o intelegi si iti pricinuieste atata durere, pentru ca El vrea sa se foloseasca de tine mai tarziu.  Daca nu poti vedea lucrul asta, mai bine roaga-te lui Dumnezeu sa iti deschida ochii sa poti vedea, decat sa multumesti lui Dumnezeu ca nu ai prieteni.  Domnul sa aiba mila de tine.  Iti pasa sau nu, ne-am rugat pentru tine.

27/03/07 22:50

nina+
membru

Inregistat: 10/06/07
Bine, vad ca discutia asta s-a terminat prin martie...
Azi ma simt tare trista si singura... Prietena mea cea mai buna a plecat din tara pt 2 sapt; poate e spre bine, o sa-mi vars mai mult sufletul inaintea Domnului, dacat s-o mai incarc pe ea.
Sper sa mai am timp sa mai trec pe-aici...

16/06/07 15:39

ramonna
membru

Inregistat: 24/03/07
Nina+, inteleg prin ce treci. Si eu am avut candva o prietena fff buna cu care ma intelegeam super bine si eram mereu impreuna: la facultate, la biserica, in oras, etc. Faceam multe lucruri impreuna... Dar, de cand s-a casatorit, lucrurile s-au schimbat (normal). Uneori imi pare rau pt ca am fost atat de atasata de ea. Inca nu m-am obisnuit. Dar asta e... Oamenii vin si pleaca...

16/06/07 16:15

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Si va simtiti asa singure pentru ca v-a plecat o prietena pentru 2 saptamani, respectiv vi s-a maritat una ?

16/06/07 16:17

nina+
membru

Si prietena mea se marita anu` asta. E plecata cu logodnicul. Ma bucur pt ei ca se inteleg foarte bine, se iubesc, sunt facuti unul pt celalalt; dar cateodata sunt geloasa ca mi-a luat prietena (iti dai seama ca prietenia noastra s-a racit de cand sunt impreuna, e normal); m-am cam obisnuit, dar asta e cam prea de tot....
Si nu si-a activat roaming-ul, asa ca mai vorbim... cand mai vorbim; e bine, se bucura si ea de concediu, ca in viata mea se intampla tot felul de evenimente trepidante, si sunt un factor de stres pt ea (poate);
Si parca nu-i deajuns, mai pleaca si frate-meu 2sapt din tara. Mai petreceam si cu el ceva timp. Stie Dumnezeu de ce i-a programat asa.
Domnul sa fie cu noi, ca le trecem pe toate, nu-i asa? sau trec ele peste noi...

(versetul de la semnatura e pt mine :), Domnul ma incurajeaza )

April,tie nu ti s-a intamplat? Sau poate ai mai multe prietene foarte bune, daca lipseste una nu-i simti asa tare lipsa...tu stii.
  Dumnezeu se bucura sa umple orice gol din inima noastra, daca noi primim. Sunt mai bine :). O zi binecuvantata!

Ultima modificare de nina+ (17/06/07 00:42)

16/06/07 21:54

lexxx
membru

Inregistat: 06/09/06
Revin din nou dupa ce nu am mai scris de mult in acest topic. As vrea in primul rand sa va multumesc tuturor despre sfaturi si incurajari.

As vrea insa sa spun un lucru: mi-am data seama citin multe din mesaje ca multi vb despre singuratate fara macar sa stie ce inseamna adevarata singuratate. Am vazut vorbinuse ca toti trec prin momente de singuratate in viata. E adevarat dar nu la tipul asta de singuratate ma refeream eu. La toti oameni le este foame in viata sau toti au momente in care nu au macat de doua zile si le e foame, asta nu inseamna ca stiu ce e adevarata foame ca a unor oameni care de ani de zile mananca doar o coaja de paine uscata din cand in cand. Sper ca intelegeti ce vreau sa spun. Singuratatea mea nu e doar de un moment, nu pt ca am pierdut un prieten sau 10, nu pt ca am ramas singur pt o perioada. Eu sunt singur mult timp (din motive care nu stau acum sa le explic). De la 10 ani am pierdut toti prieteni mei de copil si de atunci nu am mai avut nici macar un asa zis prieten cum se gasesc pe hi5. Copilaria mea a fost o tortura ca sa nu va mai zic cum mi-a fost adolescenta. Am trait in mine cu o suferinta incredibila care m-a distrus pe dinauntu. Nu mai stiu ce este aia o relatie de prietenie, nu mai sunt capabil sa am o relatie, nu mai am speranta si faptul e ca problema e la mine nu la alti si eu nu stiu ce sa fac, nu pot fugi nici unda ca asta sa se termine. De cand l-am cunoscut pe domnul nu fac decat sa ma rog sa ma scape si desi el poate nu o face. Sunt in acesta situatie de ani si nu vad nici o scapare, niciunde. Si partea cea mai rea nici nu vam ziso ca nu sunt capabil sa vo explic, cand aceasta situatie se uneste cu depresia si toti cei din jur, toti cei din biserica, toti tineri NORMALI te privesc ca pe un strain oricat de frate ai fi cu ei ....
hai nu veniti sa-mi spuneti ca toti in viata au clipe de singuratate ca astea, ca nu va cred. Da poate au clipe, dar doar atat, clipe, eu petrec asa jumatate din viata mea, copilaria, adolescenta si viata mea pana cum sunt un iad din care nu pot sa ies ... nu i-as ura asta nici la cel mai rau din cei mai rai dusmani ai mei.

ganditiva inainte sa spuneti ca intelegeti cum e,
doar un prieten mi-ar fi deajuns

08/10/07 17:55

lexxx
membru

ma scuzati, daca cineva de pe forum mia trimis mail era adresa gresita si nu mi-a venit nimik ... acum e cea buna

08/10/07 18:21

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Bine-ai revenit, lexxx :) .

Poate daca intri mai des pe la noi iti vei gasi si niste prieteni ;) .

08/10/07 18:25

Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

ruthy a scris:

La 26 de ani sunt singura si trista. Nu am puterea de ma apropia de nimeni!Am mare nevoie deajutor

Ruthy,un anume dr.Paul Tournier a spus:"Când o tânără îşi acceptă cu adevărat situaţia de femeie necăsătorită,atunci ajunge la o eliberare atât de mare încât,în însăşi situaţia ei,ea va folosi extrem de eficient toate darurile ei feminine."

Există în Noul Testament un exemplu de femeie necăsătorită,Dorca sau Tabita i se mai spunea.A fost singura femeie numită ucenică!!!
   Ea nu era o femeie deosebită,cu cine ştie ce talente.Ea ştia doar să coasă bine!(cel puţin asta ne face cunoscut Sfânta Scriptură.).Ei bine,neavând soţ sau copii pe care să-i slujească,ea s-a pus în slujba Domnului.A îndeplinit  ceea ce Domnul Isus a cerut.Şi-a pus talantul (cusutul) la lucru,pentru văduve şi orfani.Şi nu zice Domnul,oare:"Adevărat vă spun că,oridecâte ori aţi făcut aceste lucruri unuia din aceşti neînsemnaţi fraţi ai Mei,Mie Mi le-aţi făcut."??

Fiecare femeie are talant (sau,poate,mai mulţi).
   Cele care sunt necăsătorite mai uşor se pot pune în slujba Domnului,fiindcă nu au alte obligaţii.
   Pot îndeplini ce ne cere Cuvântul să vedem de văduve şi orfani.Se pot ocupa de copiii din biserică,pot vizita bolnavii etc.

E mult mai bine decât să-şi plângă situaţia.Până la urmă,fiind singure Domnul Isus le fereşte de multe greutăţi. ;)

Ultima modificare de Magdy (11/02/08 22:57)

11/02/08 22:57

lexxx
membru

pentru Magdy,

a incercat oare dr. Paul Tournier sa fie o femeie tanara si singura?
Poate sa fie cat de doctor vrea dar daca nu a experimentat el insusi atunci vorbele lui nu prea au valoare, mai ales pt cei ce trecem prin asa ceva.

E adevarat citatul tau din biblie, dar tot acolo scire ca nu toti suntt facuti ca sa poata trai singuri sau necasatoriti.

prntru ruthy
sper ca domnul sa te ajuteasa cum sper sa ma ajute pe mine. Nu stiu cu ce as putea sa te incurajez; singurul lucru care ma linisteste pe mine e ca stiu ca o zi toate astea vor lua sfarsit; poate nu aici, dar incer sigur da.

12/02/08 11:46

Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
lexxx,trebuie să recunosc că am crezut că eşti fată! ;)
Dar am citit tot subiectul de la început,fiindcă nu (cred că) am mai intrat aici, şi mi-am dat seama că eşti băiat! ;)

De obicei,fetele sunt mai sensibile când vine vorba de singurătate! ;) Dar mai am de învăţat încă multe în viaţa asta! :)

lexxx a scris:

...E adevarat citatul tau din biblie, dar tot acolo scrie ca nu toti suntt facuti ca sa poata trai singuri sau necasatoriti....

Ştiu că nu toţi sunt făcuţi să fie singuri,de-aia a şi specificat şi Pavel în 1Corinteni7:25.....,despre starea fiecăruia în această lume.

Am înţeles din mesajele tale că ai suferit mult şi în copilărie şi în adolescenţă.
Am înţeles că nu prea ai prieteni,fiindcă eşti departe de casă...
Că suferi din cauza singurătăţii.
Îmi pare rău,sincer.Dar ştiu că Tatăl nostru îţi va da izbândă în viitor. :) Pentru că eşti copilul Lui.

Eu,în marea majoritate a timpului ,mi-l petrec pe forum,fiindcă sunt departe de familia mea şi de toţi prietenii mei.Dar mie îmi place să socializez,îmi place să-mi fac cunoştinţe(nu pot să spun prieteni,fiindcă termenul de prieten este diferit de amic),câteodată vorbesc cam prea mult(şi prost :D :D ),aşa sunt eu mai vorbăreaţă!
Mi-am făcut cunoştinţe în biserica în care merg,dar toţi cei de vârsta mea sunt căsătoriţi şi au câte doi-trei copii mici,aşa că este cam imposibil să ne vizităm. Dar vorbim la biserică.
Ca să rezum ce vreau să spun e că deşi sunt singură în marea majoritate a timpului(se pune fata mea la socoteală că ne jucăm cu broscuţe,peştişori şi alte lighioane ;) ),nu simt această singurătate,în mare parte "vinovat"este forumul acesta.Chiar dacă cineva mai sus a zis că este ceva surogat,că nu este ceva real,totuşi contează mult fiindcă ai cu cine socializa. :)

Sfatul meu:intră pe forum mai des,atât cât poţi,să te cunoaştem mai bine :)
            Vei fi surprins de câţi oameni care îţi seamănă. :)

Fii binecuvântat! :)

Ps.Dacă vreo remarcă de-a mea te-a lezat în vreun fel,îmi cer iertare!Nu asta mi-a fost intenţia!
   Ţi-am zis că vorbesc mult! :D

12/02/08 13:35

nina+
membru

lexxx a scris:

Sunt in acesta situatie de ani si nu vad nici o scapare, niciunde. Si partea cea mai rea nici nu vam ziso ca nu sunt capabil sa vo explic, cand aceasta situatie se uneste cu depresia si toti cei din jur, toti cei din biserica, toti tineri NORMALI te privesc ca pe un strain oricat de frate ai fi cu ei ....

De unele din lucrurile ce le-ai insirat am avut si eu parte. Nu stiu cum de Dumnezeu m-a gasit pe mine mai puternica decat pe altii, ca sa mi le dea. Multe le-am uitat (tot prin mila Lui). Acum e mult mai bine.
  Inainte aveam parte de pachetul aproape complet (?!). Faptul ca m-am intors la Domnul, la inceput nu a schimbat mult lucrurile, pt ca eu ma mentineam in singuratatea mea, nu aveam tangenta cu tineri din Biserica, si nu doream sa se amestece nimeni in viata mea amarata pt ca nu aveam incredere in nimeni. La ce putea sa duca asta, decat la o cadere si mai mare, deoarece nu aveam cu cine sa ma verific, sa schimb un gand, sa ma rog. De aici a urmat o durere mult mai mare ... pana atunci fusesem singura in mijlocul oamenilor, dar apoi am fost total singura, FARA Dumnezeu. Nu este om mai nefericit ca un ateu! Din cauza unui pacat in care m-am cufundat, si mi-a fost prea comod sa renunt la el. Si asa am cunoscut si iadul spiritual, nu numai sufletesc...nu sunt cuvinte sa descrie trairile acelea. Dar SI PENTRU MINE A MURIT ISUS LA GOLGOTA! Slava Lui! 
Un HAR deosebit de care mi-a facut parte Domnul a fost un grup de partasie, de ucenicie, mai exact. Tinerii au avut multa rabdare cu mine, mi-au aratat dragoste, intelegere, m-au ajutat cu tot ce-au putut. Numai prin mila lui Dumnezeu mai sunt in viata si mai am mintea intreaga (desi unii ma privesc si acum ca pe o ciudata). Cel mai important e ca Domnul Dumnezeu e cu mine, e de partea mea. Si acum fac parte dintr-un grup mic de partasie, invatam, discutam, ne rugam unii pentru altii. Sunt si relatii de prietenie obisnuite, bazate pe afinitati, lucruri comune, dar in Trupul lui Hristos e mult mai mult; suntem madulare unii altora, frati si surori, dragostea Lui ne strange. Nu suntem acolo la intamplare, avem un loc al nostru.
Dumnezeu exista, e viu, si are putere sa schimbe oamenii! Personalitatea, caracterul, viata! Sa ne umple viata. Si sa ne dea prieteni adevarati! N-am cuvinte sa-I multumesc!

19/04/08 00:42

Norkis
membru

Inregistat: 17/07/08
Singuratatea este parintele marilor ganduri si fapte. In singuratate esti capabil sa meditezi la verbul care nu exista in ebraica veche( a avea), in singuratate poti cugeta la locurile goale pe care numai o alta persoana le poate completa; singuratatea te determina sa actionezi, s fii alaturi de cei singuri si sa realizezi ca mai ferice sa ramai asa decat, cum spunea, Shakespeare, sa fii alaturi de persoana iubita dar sa te simti tot singur

Ultima modificare de Norkis (18/07/08 19:00)

18/07/08 19:00

florycrestina
membru

Inregistat: 21/08/08
pot spune ca sunt o persoana implinita ! sunt crestina de 7 ani si de la 17 ani de cand l-am primit pe Isus in viata mea sunt un om schimbat ! Am multi prieteni in biserica cu care comunic si sunt implicata in tot felul de activitati.Cu toate astea uneori ma simt ciudat cand realizez ca am 23 ani si inca nu sunt casatorita , am momente cand ajung acasa si ma simt atat de singura ( locuiesc singura) dar apoi realizez ca Dumnezeu lucreaza spre binele celor cel iubesc pe El. Ce vreau sa spun e ca si eu ma simt uneori singura dar imi dau seama timpurile grele prin care trec ma fac sa ma apropii  mai mult de Dumnezeu. Realizez ca sunt atat de multe lucruri pe care le pot face ptr Dumnezeu acum cand nu am obligatii.Sunt timpuri si timpuri, frumoase dar si grele ! Tot ce conteaza e sa nu renunti la Dumnezeu sa stai aporpe de El pentru El se ingrijeste . Nimic nu se compara cu viata de crestin.

21/08/08 11:01

felyy
membru

Inregistat: 23/06/08

florycrestina a scris:

Cu toate astea uneori ma simt ciudat cand realizez ca am 23 ani si inca nu sunt casatorita , am momente cand ajung acasa si ma simt atat de singura ( locuiesc singura) dar apoi realizez ca Dumnezeu lucreaza spre binele celor cel iubesc pe El. Ce vreau sa spun e ca si eu ma simt uneori singura dar imi dau seama timpurile grele prin care trec ma fac sa ma apropii  mai mult de Dumnezeu. Realizez ca sunt atat de multe lucruri pe care le pot face ptr Dumnezeu acum cand nu am obligatii.Sunt timpuri si timpuri, frumoase dar si grele ! Tot ce conteaza e sa nu renunti la Dumnezeu sa stai aporpe de El pentru El se ingrijeste . Nimic nu se compara cu viata de crestin.

Orice persoana din aceasta lume este uneori singura. Este chiar recomandabil sa fii singura in anumite momente din viata. Starea de singuratate a unei persoane este o stare ce este resimtita, de cele mai multe ori, ca o stare negativa, ca o stare de suferinta.

Nevoia de a apartine unui cuplu (nevoia de at-i intemeia o familie)este importanta pentru orice femeie sau barbat din lume. Dar ce inseamna, de fapt, aceasta singuratate? Poate ca intrebarea importanta nu este daca o femeie este singura sau nu, ci: cat de mult resimte nevoia de a fi cu cineva. Eu stiu poersoane care s-au obisnuit singure si desi ele spun ca vreau sa se casatoreasca prin comportamentul lor demonstreaza contrariul....adica pun anumite conditi de nici Fat Frumos nu cred ca le avea...bineinteles ca fiecare are pretentii si eu am dar cred ca nu ar trebui sa exageram.

Eu zic sa nu te descurajezi la 23 de ani, eu stiu fete de 30 si nu sunt casatorite....cred ca ele ar trebui sa se ingrijoreze mult mai mult ca noi...nu stiu daca sti dar este o vorba "cei- al meu ii pus deoparte" eu sunt convinsa ca asa e si in cazul tau, in al meu si-n al multora...cel mai important lucru e sa-l ai pe Dumnezeu si eu sunt sigura ca de restul se va ingriji EL.

Bineaivenit pe TC..:)

Ultima modificare de felyy (30/08/08 17:24)

21/08/08 11:36

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
Buna florycrestina. Poate faptul ca locuiesti singura te-a determinat sa te gandesti la asta, pentru ca atunci cand inca locuiesti cu parintii nu prea apuci sa te gandesti la asta ori sentimentul nu este prea puternic. Intr-adevar, Dumnezeu a zis ca omul nu e bine sa fie singur, mai ales o fata, care are atata nevoie de comunicare, partasie. Varsta ta nu cred ca este foarte ingrijoratoare. Este inca o varsta la care te poti gandi cu lejeritate la cum si in ce fel iti vei alege partenerul. Cum a spus si felyy, sunt fete de 30 care au motive mai mari de ingrijorare. Dupa parerea mea, in privinta casatoriei, asteptarea este cea mai buna (inteleapta) metoda, pentru ca te educa, te invata, te antreneaza pentru viitor. De multe ori in viata va trebui sa astepti pentru diferite lucruri, si uneori asta e vitala pentru ca evenimentele sa decurga cum trebuie. Eu am doar 21 de ani, si fac la fel ca tine(bine, eu inca locuiesc cu familia, nu prea le am cu gatitul dar a cam venit timpul sa invat :D). Si iti spun sigur ca nu iti va parea rau ca ai asteptat. In cazul meu, asteptarea este cel mai important 'ingredient' in ceea ce priveste implinirea planului Sau cu privire la viitoarea mea familie. Mai ales in ziua de azi, cand tinerii se angajeaza in relatii de capul lor, si pe multi daca ii intrebi de ce dau din umeri pentru ca realizeaza ca au facut-o din motive copilaresti, altii iti spun motivele dar cu juma` de gura stiind ca sunt doar o masca de justificare. De aceea vezi multe despartiri, sentimente sfasiate, prietenii schimbate din ce in ce mai des. Este o biruinta sa astepti planul Sau cu privire la tine in ceea ce priveste viitorul sot/sotie! ;) Deci, tu acuma traiesti o biruinta ;)

Ultima modificare de shoricel (21/08/08 13:13)

21/08/08 13:07

anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
Buna, flory :) si eu am aproape 23 de ani si sunt tot singura, cu o mica diferenta, stau la parinti. Totusi cred ca fiecare perioada are avantajele ei, incearca sa vezi lucrurile bune si minunate ce le poti face doar acum, cand esti singura. Bucura-te de perioada asta, chiar de pare greu :) deocamdata nu stii cum va fi dupa ce nu vei mai fi singura, pot aparea alte sentimente, alte perioade grele. Cred ca Dumnezeu vrea ceva de la tine perioada asta, poate sa te apropii mai mult de El sau chiar sa te bucuri numai cu Dumnezeu. Incearca sa vezi dincolo de singuratate si sa treci peste :) Fa-o sa infloreasca, sa duca la ceva frumos si benefic :)
Fii binecuvantata !

22/08/08 13:04

florycrestina
membru

Inregistat: 21/08/08
iti multumesc din inima pentru incurajare !God bless you

22/08/08 14:32

Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 7    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la