TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Singuratate Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 7
maryan
membru

Inregistat: 21/02/07
m-a imresionat mult povestea ta, Krockie, si m-am intristat pentru ca parca prea repede te-ai resemnat! e intelept sa te gandesti si la perspectiva de a nu te casatori niciodata dar ca e ceva sigur, batut in cuie... nu e bine!  Daca Domnul a pregatit persoana potrivita pentru tine atunci fi sigura ca daca vei umbla in voia Lui vei fi, negresit, impreuna cu acea persoana!

totusi atitudinea ta mi se pare putin cam extremista si care nu se incadreaza total in voia Lui... si in cazul asta, atunci cand El va hotara ca e timpul sa-ti cunosti jumatatea (daca va hotara El asta... totul e posibil), te vei comporta la fel de respingator precum cu acel baiat in ideea ca pt tine soarta este pecetluita, s-ar putea ca, intr-adevar, sa ti se faca dupa credinta ta... adica sa ramai singura.
Ia in considerare ambele perspective!

Ultima modificare de maryan (12/03/07 12:42)

Prietenul adevarat iubeste oricand, si in nenorocire ajunge ca un frate. Proverbe 17:17

12/03/07 12:40

lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Imi pare rau sa aud ca persoane in floarea varstei sunt rapuse de astfel de incercari,insa,nu uita ca toate lucrurile lucreaza impreuna spre binele celor ce-l iubesc pe Dumnezeu.
Cred ca nu este un lucru bun ca tu sa nu spui nimanui despre boala ta. Poate ca Dumnezeu a lasat acest "tepus" tocmai pentru a face o minune si a-I fi proslavit astfel numele. Stii bine ca in Biblie ni se spune sa mergem la presbiterii bisericii pentru a ni se face ungerea in cazul in care avem boli.Gandeste-te ce e mai bine pt tine: sa taci si sa suferi sau sa spui si altora sa se roage impreuna cu tine? As avea atatea exemple sa-ti dau in care persoane (chiar si de la mine din familie) au fost vindecate de diferite boli din care medicii spuneau ca nu este nici o sansa si totusi in urma rugaciunilor impreuna cu fratii si a ungerii cu untdelem ele s-au vindecat.Cel mai recent caz de la noi din biserica este o femeie care in toamna anului trecut a fost diagnosticata cu cancer la san. Cu totii stim ce sanse sunt daca ai cancer insa Slava Domnului ca in urma rugaciunilor Dumnezeu a vindecat-o. Crezi ca Dumnezeu ti-a lasat aceasta boala doar pentru a suferi nu si pentru a fi El proslavit? Sau crezi ca raspunsul medicilor este ultimul? Eu cred ca Dumnezeu este chiar trist pentru ca tu nu faci ceea ce Biblia ne invata sa facem si anume sa ne unim toti in rugaciune atunci cand avem probleme pentru ca El,daca va fi cu voia Lui , sa ni le rezolve. Te sfatuiesc cu toata dragostea sa spui bisericii din care faci parte si altor bisericii pe care le cunosti sa se roage pentru tine si pastorii sa-ti faca ungerea cu untdelemn.
Daca ar fi putine cazuri de persoane pe care eu,personal le cunosc ca vindecate de Dumnezeu, poate ca le-as scrie,dar fiind muuulte......:),doar cui doreste.

12/03/07 12:59

Krockie
membru

Inregistat: 11/03/07
Va multumesc din suflet pentru sfaturi si incurajari :)Nu stiu de unde sa incep,io de fapt voiam ca si mesajul meu anterior sa fie unul de incurajare pt cei care au scris inainte dar.....
Ce sa zic,am incercat multe tratamente si m/am rugat si ma rog zilnic ,deci in niciun caz nu m/am resemnat usor cum ati spus unii dintre voi , atata doar ca dupa atatia ani dorinta mea de a fi vindecata avand in vedere atatea incercari esuate s/a cam micsorat.
Dodo si Filip ,imi plac foarte mult copiii :) bineinteles deoacamdata nu imi pot permite asa ceva fiind inca studenta dar sunt foarte deschisa...
maryan, mersi,o sa ma gandesc la ce ai scris,sa stii ca mi/am pus si eu de multe ori problema asta,probabil am reactioant asa cu acel baiat pt ca mi/era frica de respingerea din partea lui cand ar fi aflat...
anca,lara,va multumesc,mama mea a fost vindecata de cancer la 30 de ani si sunt convinsa ca Dumnezeu poate vindeca.Totusi dupa atatia ani nu prea mai am putere sa insist.As vrea sa am mai multa credinta.Cat despre ideea de a spune bisericii,lucrurile sunt destul de complicate.Eu am crescut intr/o biserica f mare dar am plecat din orasul meu la facultate iar in orasul in care sunt acum  cunosc destul de putini oameni.Ceea ce mi s/a parut mai ciudat e ca dupa ce m/am botezat problema s/a agravat....Nu stiu,pur si simplu nu mi se pare ca e o boala despre care poti vorbi cu oricine,adica increderea in persoana la care ii spui trebuie sa fie maxima.Oricat ne laudam cu totii cu cat suntem de pocaiti barfa este la loc de cinste pe buzele multora,zici la unu,zici la doi si te trezesti ca lumea se uita ciudat la tine iar unii iti vor spune chiar ca o meriti.Sunt chestii pe care le/am auzit despre altii cu urechile mele...Asa ca chiar nu am de gand sa/mi fac reclama ;) Eh,aici pe forum e altceva pt ca sansele sa ne intalnim sunt minime.Va multumesc din suflet oricum si as vrea ca peste un timp sa va spun ca Domnul m/a vindecat :) Dar chiar daca nu se va intampla eu stiu ca sunt persoane in situatii mult mai grave,orbi,fara maini sau picioare asa ca incerc sa/i multumesc Domnului pt lucrurile bune din viata mea

Ultima modificare de Krockie (13/03/07 10:00)

13/03/07 09:58

filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Daniel 3:
17. Iată, Dumnezeul nostru, căruia îi slujim, poate să ne scoată din cuptorul aprins, şi ne va scoate din [aici putem completa fiecare în dreptul nostru].
18. Şi chiar de nu ne va scoate, [să ştiţi că ... aici iar putem completa fiecare în dreptul nostru]
:)

Ultima modificare de Filip. (13/03/07 12:14)

13/03/07 12:14

Site web  
albertina
membru

Inregistat: 12/11/06

Krockie a scris:

.Am 25 de ani si am o boala de piele ,nu se vede nimic atunci cand sunt imbracata dar cu siguranta nimeni nu ar accepta sa traiasca cu o persoana care sufera de asa ceva.Nici macar eu.Cel mai dureros mi se pare faptul ca nu voi putea sa am copii....

Draga Krockie... saptamana trecuta am vb cu cineva... Un predicator, care acum cativa ani buni( pe cand avea 19 ani) avea cateva boli in el care nu se tratau nici macar aici in sua... Inainte de a 4 operatie a veneit la el un prieten si i-a citit biblia(nici macar nu putea sa citeasca) ( evrei 11: 1) El marturiseste ca medicii i-au spus ca o sa mai traiasca decat cateva luni... Dar el, s-a rugat si nu s-a rugat pur si simplu, dar a zis: DOAMNE, VINDECA-MA... AM CREDINTA CA TU O POTI FACE, SI DACA O FACI, VOI SPUNE INTREGII LUMI CA, CREDINTA NU E DOAR UN SIMPLU CUVANT... da CREDINTA nu e simplu cuvant.... Acum dupa cativa ani... e sanatos, are copil e casatorit( si daca vedea-i poza lui, numai piele si oase, un om mort aproape, nu-ti vine sa crezi ce a facut Dz din el) E nevoie de CREDINTA...

asa ca... noi suntem aici sa te incurajam sa CREZI...

13/03/07 18:59

dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07
Totusi Krockie nu iti pune credinta in credinta pe care o ai... puneti credinta in Domnul Isus (odata un tata zicea : Doamne ajuta necredintei mele...);nu cauta vindecarea, cauta Vindecatorul :) Si eu ca si ceilalti cred ca Domnul Isus face minuni si azi ca si altadata... deci cautal pe El fara sa te preocupi de problemele tale iar cand il vei intalni El te va vindeca pentruca Biblia zice:
Luca 4:40 "toti cei ce aveau bolnavi atinşi de felurite boale, îi aduceau la El. El 'şi punea mînile peste fiecare din ei, şi-i vindeca"
Matei 14:35 " Bolnavii îl rugau să le dea voie numai să se atingă de poala hainei Lui. Şi toti cîti s'au atins, s'au vindecat."
Matei 12:15 "După El au mers multe noroade. El a tămăduit pe toti bolnavii"
Luca 6:19 "Şi tot norodul căuta să se atingă de El, pentrucă din El ieşea o putere, care-i vindeca pe toti"
Matei 11:28 "Veniti la Mine, toti cei truditi şi împovărati, şi Eu vă voi da odihnă."
Vreau sa te provoc ca de azi inainte sa cauti sa-L intalvesti pe Vindecator, iar cand il vei intalni El te va vindeca...Problema noastra a majoritatea crestinilor de azi este ca inloc sa cautam pe cel ce da vindecare, cautam vindecarea....Prezenta Lui este o prezenta vindecatoare... Cauta prezenta Sa fara sa te preocupi de preblemele tale... Dumnezeu cu tine.... :) (ma rog pentru tine..)

13/03/07 23:06

asher
membru

Inregistat: 13/07/05
Hei dragilor imi placeti mult! Vad in voi dragostea pe care o doreste Dumnezeu intre copii Lui.
Ma bucur mult ca aveti credinta!
Uneori crucea noastra ni se pare mai grea de cat a altora si cadem in autocompatimire si pacatul nemultumirii si al amaraciunii. Stiu insa ca si atunci cand se intampla asa, El este cu noi, ne iarta si ne ridica din nou. Personal am cerut cateva lucruri vreme indelungata si Dumnezeu a intarziat sa imi raspunda la rugaciuni, dar chiar cand parca nici credinta nu mai aveam El mi-a raspuns. :) Am citit undeva (si impartasesc ideea) ca toate lucrurile din viata noastra sunt niste teste prin care ne trece Dumnezeu, sunt lucruri prin care El ne modeleaza si ne face potriviti pentru lucrarea care o are cu noi. Krockie nu pot decat sa ii multumesc Lui Dumnezeu pentru tine, pt ca esti copila Lui, si sa ma rog pentru tine. Nu descuraja, continua sa crezi si sa te rogi. Ar fi fain daca ai avea cateva prietene la care ai putea sa le spui secretul tau. Am citit ceva foarte fain in seara asta despre ce inseamna "partasie"  si despre necesitatea de a avea partasie cu un grup (mai putin de 10 persoane) . Eu vreau sa ma gandesc la cateva persoane cu care sa am partasie si la care sa le vorbesc deschis despre tot ce ma framanta si despre temerile si problemele mele. Sa ma rog si sa studiez impreuna cu ei. Sa le slujesc si sa ma las ajutat de ei. Imi va trebui mult curaj. Sunt fericit insa ca de la Dumnezeu primesc si curajul. :D

Dumnezeu sa va binecuvinteze  pe toti!

Ultima modificare de asher (13/03/07 23:14)

"Un cuvant spus la vreme potrivita , este ca niste mere de aur intr-un cosulet de argint." (Prov. 25:11)

13/03/07 23:11

Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07
Draga Krockie

Probabil nu inteleg destul suferinta prin care treci, dar te cred ca iti este greu.  Eu cred in versetul din Romani 8:28 "De alta parte stim ca toate lucrurile lucreaza impreauna spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu, si anume spre binele celor ce sunt chemati dupa planul Sau."  Bine-nteles, de multe ori imi este greu sa Il cred, dar atunci se vede ce fel de credinta avem.  Am vazut ca Dumnezeu nu a ingaduit mai multa suferinta in viata mea decat am putut duce.  Atunci cand eram la capatul tuturor puterilor, El a intervenit in viata mea.  Cred ca Dumnezeu raspunde la rugaciunile noastre, chiar si in privinta vindecarii unei boli, atunci cand El va fi glorificat.  Dar asa cum cei trei tineri care au fost aruncati in cuptorul de foc au crezut ca Dumnezeu ii poate salva, au mai spus ca si chiar daca nu ii va salva, ei tot nu se leapada de credinta lor, la fel trebuie sa facem si noi.  Cred ca ceea ce este important pentru tine este sa lucrezi mai cu ravna pentru Dumnezeu si sa Il lasi pe El sa rezolve problema ta (si o spun cu toata dragostea).  Asa cum Asher a spus, nu este bine sa te autocompatimesti.  Trebuie sa gasesti sa faci ceva prin care vei fi folositoare celor care poate au probleme mai mari.  Deasemenea, este bine sa gasesti pe cineva, matur in credinta si cu experienta in umblarea cu Dumnezeu, cu care sa poti vorbi, sa te rogi si sa tii post.  Daca vrei, am putea alege o zi in care mai multi membrii al acestui forum, sa tinem post si sa ne rugam pentru tine.  Mai departe, va trebui sa Il lasam pe Domnul Dumnezeu sa isi implineasca planul care il are cu tine.  Domnul Isus sa te intareasca si sa te ajute sa vezi mai mult cat de mult te iubeste.  Ma voi ruga pentru tine.  Ramai tare langa Dumnezeu pentru ca suntem doar temporar pe acest pamant.  Fii binecuvantata!

14/03/07 02:42

dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07

Joseph7 a scris:

Daca vrei, am putea alege o zi in care mai multi membrii al acestui forum, sa tinem post si sa ne rugam pentru tine.

Sunt de acord.. :)

14/03/07 20:59

lara
membru

Inregistat: 03/12/06

dodo86 a scris:

Joseph7 a scris:

Daca vrei, am putea alege o zi in care mai multi membrii al acestui forum, sa tinem post si sa ne rugam pentru tine.

Sunt de acord.. :)

Si eu :)

15/03/07 07:59

Krockie
membru

Va multumesc din suflet.
Insa vreau sa precizez ca nu am intrat pe forum ca sa ma plang sau sa ma autocompatimesc. Discutia era despre singuratate iar eu am scris primul meu post pt a da un exemplu de o situatie diferita baiatului care scria ca este singur pt ca traieste in alta tara.Vroiam sa ii spun ca nu e un capat de lume daca din diferite motive nu ne casatorim .
Am observat ca unii dintre voi au inteles absolut gresit.Boala mea,desi incurabila, nu e una mortala, traiesc cu ea de 15 ani si am depasit de mult perioada in care ma autocompatimeam.E ceva cu care deja m/am obisnuit.Consider ca un motiv de rugaciune la fel de important este ca Dumnezeu sa ma ajute sa invat si sa termin facultatea cu bine,asta pt cei care vor sa se roage pt mine :) Repet ideea nu era de a starni mila cuiva,asta pt cei care au inteles asta.Mi/aplacut mult ce a scris Dodo :" nu cauta vindecarea, cauta Vindecatorul".Pt mine e mult mai important  faptul ca Domnul mi/a vindecat sufletul si ca imi arata ca ma iubeste in fiecare zi.

Ultima modificare de Krockie (15/03/07 16:45)

15/03/07 16:43

monica
membru

Inregistat: 16/03/05
Draga Krockie, iti multumesc ca ai avut curajul sa ne destanui povestea ta.
Poate vrei sa ni te alaturi in grupurile de rugaciune de pe TC, avem un grup pentru fiecare zi a saptamanii, esti binevenita.
Gasesti detalii aici:
http://www.tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=800
In speranta ca vei deveni o prezenta constanta pe forum, iti doresc mult succes la facultate si fie ca Dumnezeu sa te calauzeasca si sa-ti dea pacea Sa!

Ultima modificare de monica (15/03/07 17:22)

15/03/07 17:18

Joseph7
membru

Krockie, imi cer iertare de am inteles gresit situatia ta.  Ce este drept, nu am avut timp sa citesc toate mesajele.  Ma bucur ca esti o fata credincioasa care inainte de toate Il cauta pe Dumnezeu si are o relatie sanatoasa cu El.  Domnul sa te intareasca in continuare.  Oricum, nu cred ca este rau sa ne rugam pentru tine.  Si iti doresc sa termini facultatea si chiar si o familie fericita.  Nu putem cunoaste caile si planurile Domnului nostru Isus Hristos, dar putem sa fim ascultatori.  Intr-adevar, nu este un sfarsit de lume sa nu te casatoresti.  Daca nu invatam sa fim multumiti in singurate, casatoria nu va indeparta aceasta dorinta a sufletului de a fi implinit.

15/03/07 19:27

Krockie
membru

E ok, sunt sigura ca intentiile au fost bune :)
Monica, iti multumesc si eu.Din pacate nu am suficient timp sa citesc tot ce se scrie aici, forumul asta este imens.Dar cred ca asta nu ma impiedica sa ma alatur grupelor de rugaciune si sa ma rog.De fapt o sa incep sa ma rog chiar de azi.Ma gandesc ca  nu este intamplator faptul ca am descoperit acest forum.

15/03/07 20:11

Diana-s-2-da-r
membru

Inregistat: 27/12/06
Toate lucrurile astea suna tare bine,dar oare le avem in minte si cand lucrurile nu sunt atat de roz?...Eu sunt foarte trista,dar altii au probleme mai mari decat singuratatea.GBU all! :(

21/03/07 20:55

CodDot
membru

Inregistat: 12/01/06
chiar daca ai familie si parinti cu care te intelegi foarte bine si sunt prietenii tai, chiar daca Il ai ca Prieten si Domn pe Isus, lasandu-ti viata in mainile Lui, tot ai nevoie de oameni care sa-ti fie aproape si carora sa le fii tu aproape - de prieteni. Bineinteles ca poti trai si fara.

Ma gandesc la cum se simtea Adam in gradina cand era singur. Cu toate ca el avea o comuniune perfecta cu Dumnezeu, acesta din urma a observat ca nu e bine ca omul sa fie singur. I-a dat cel mai de pret prieten pe care il poti avea pe pamant - partenerul de viata. Dar dincolo de aceasta, cred ca e de dorit sa ai prieteni aprope; cat sa ii numeri pe degete e deajuns, dar sa ii ai.

Eu trebuie sa spun ca nu am prieteni si nu sunt prietenul nimanui. Cunostinte, oameni de la biserica, persoane cu care vorbesc pe net uneori samd nu cred ca pot fi numiti prieteni cu adevarat. Acestia pot fi eventual umbre de prieteni. Un prieten adevarat e acolo langa tine si tu langa el, indiferent prin ce treci, prin perioade bune ori mai putin bune.

Cu cat tehnologia se dezvolta, cu cat informatia e mai la indemana, cu atat construim ziduri imprejurul nostru, cu atat devenim mai singuri. Poate fi intr-adevar fain sa vorbesti cu cineva pe net, la telefon, scriindu-i, poate chiar sa-ti stie toata viata si tu sa cunosti totul despre el/ea. Dar, nimic nu se compara cu a fi fata in fata, a-l privi pe celalalt in ochi. Sinteticul nu va fi niciodata natural, oricat de bine l-ar imita, ceva se pierde, dulceata isi pierde din gust...

23/03/07 00:10

Site web  
Joseph7
membru

CodDot, ma gandesc la cunvintele pe care le-ai spus "....nu am prieteni si nu sunt prieten nimanui." 

Cred ca singuratatea este una din uneltele lui Dumnezeu pe care le foloseste sa modeleze caracterul fiecaruia dintre noi pentru a ne asemana mai mult cu El.  Cred ca are rolul sa ne zdrobeasca si sa ne aduca in starea in care nu putem spune altceva decat:  "Doamne, incredintez totul in mana Ta.  Stiu ca Tu poti face lucrurile mai frumoase decat as putea concepe eu."

Acum, cu privire la lipsa de prieteni adevarati.  Da, este adevarat, mai greu sa gasesti prieteni adevarati.  Dar noi?  Suntem noi prieteni adevarati pentru cineva?  In Proverbe spune ca "Un prieten adevarat iubeste oricand, si in nenorocire ajunge ca un frate."  Noi asteptam de la altii sa faca asa.  Dar oare, nu ar trebui sa luam noi initiativa si sa fim prieteni adevarati altora?  Exemplu cel mai bun este Domnul Isus.  Gandeste-te:  Dumnezeu, cel care ne-a creat pe fiecare dintre noi, s-a smerit si a venit sa ne slujeasca pe noi.  Ne-a iubit pana la moarte, fara sa astepte ceva in schimb.  "Nu este dragoste mai mare decat pentru un om sa isi dea viata pentru prietenul sau."  Dar eu, dar tu, ne-am da viata pentru cineva care isi intoarce spatele?  Atitudinea inimii intotdeauna va dicta felul cum privim si cum ne traim viata.  Poate suna ca niste idei luate dintr-o carte, dar am trecut pe acolo si stiu ce inseamna.  Nu este usor, dar totusi Dumnezeu cunoaste ce este mai bine pentru fiecare dintre noi.  Tot ce putem face este sa acceptam, sa invatam din lucrurile pe care ne dor pe noi, si sa mergem si sa facem altora asa cum am dori noua sa ni se faca.

Ultima modificare de Joseph7 (23/03/07 19:35)

23/03/07 19:19

CodDot
membru

am zis mai sus ca "....nu am prieteni si nu sunt prieten nimanui". Totusi eu nu as vrea sa se intample astfel, in sensul ca as vrea sa am prieteni si am ocazia sa fiu prietenul altcuiva.

De exemplu acum stau in casa, singur ca de obicei si as vrea sa am pe cine suna, cu cine iesi, sa fac ceva pt altcineva, dar nu am pentru cine. Nu pot spune ca nu am avut prieteni, dar nu mai am. De mic am crescut singuratic. Cat eram ff mic aveam destule jucarii in casa iar copii din cartier erau rai cu mine. Cand eram la scoala mi se dadea sa invat si in plus, ca lasa ca nu strica. Cand am ajuns  la liceu eram pocaitul si nimeni nu vorbea cu mine si am inceput sa lucrez cu ai mei la firma. Cum am inceput facultatea mi-am facut ceva prieteni in sfarsit, pana ca mai tarziu sa termine facultatea si toti sa plece care incotro. Din facultate m-am apucat de servici caci nu rezistam sa nu lucrez - asa am fost crescut cu spiritul muncii in mine. Acum o data terminata de ceva timp studentia iarasi n-am prieteni. Unii de o varsta cu mine, care au mia ramas pe aici, s-au casatorit si au familiile lor si nu mai au timp de discutii, de intalniri, dar ii inteleg ca nu au cand si cum. Biserica este un teatru, ca de altfel si repetitiile de cor de tineri, cat si cor mixt si barbatesc la care ma implic. Zic teatru, si e mult zis teatru, in sensul in care te duci, stai la program, si pleci acasa. Toti au famillile lor, prietenii lor din copilarie si pleaca toti spre casa. Daca cumva incerci sa intri in discutia vreunui grupulet esti lasat in ploaie si ignorat. Ai totusi sansa sa intri intr-o bisericuta o data ce ai denigrat numele cuiva, sau faci o remarca nepotrivita la adresa cuiva. Biserica deja nu mai este o comunitate, un trup, ci membre dislocate, madulare rupte unul de altul si aruncate care incotro, care se reuneste duminica intr-un cor mortuar.

Si pana la urma asa este dat, si lumea aceasta nu conteaza catusi de putin in comparatie cu ce va fi sa vina. Cativa dintre voi ma stiti, si ce daca!... aceasta nu ma impiedica sa fiu sincer!!! Tot ce vreau e sa-L stiu pe El si in rest cum o vrea Domnul

24/03/07 15:59

Site web  
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
Eu am trait printre "prieteni" toata viata mea, si am realizat cati sunt adevarati atunci cand am avut probleme si am avut nevoie de ajutorul lor.

Ma bucur si ii multumesc lui Dumnezeu, ca am gasit o biserica care e pe placul meu, si unde mi-am facut prieteni noi. De asemenea e si grupul de stundenti, unde e destul de fain, dar sunt "bisericute", si multi care vin imi dau senzatia de superficialitate, dar e posibil sa ma insel.

24/03/07 17:22

ramonna
membru

Inregistat: 24/03/07
am citit si eu mesajele voastre despre singuratate. si, sincer, ma intereseaza si pe mine subiectul, mai ales pt ca in perioada asta trec prin momente mai grele.

da, chiar azi am vorbit cu o prietena despre cat de singura ma simt si ca, desi sunt tanara, se pare ca nu reusesc sa ma bucur de zilele pe care mi le da Domnul. asta e ceea ce simt, dar nu vreau sa ma dau batuta. in diferite momente ale vietii, am simtit singuratatea in feluri diferite... m-am cam saturat de situatia asta si m-am hotarat sa lupt. va trece si perioada asta, sunt sigura.

iar, CodDot, inteleg cum e sa vrei sa te sune cineva si sa nu fie nimeni. inteleg ca vrei sa iesi, dar nu ai cu cine. dar trebuie sa fie totusi cineva. fa tu primul pas! suna tu primul! nu poti ramane in starea aceasta si singuratatea nu va lua sfarsit datorita unei alte persoane care a facut ceva pt tine. se poate sa se intample si asa, dar mai sigur ar fi sa nu mai astepti, ci sa faci TU ceva. roaga-L pe Dumnezeu sa-ti scoata in cale persoane cu care te-ai putea intelege. nu ramane in fatza calculatorului, singur si izolat! si e adevarat ca pana si in biserica sunt grupulete. asta e! cauta sa intri si tu intr-un grup unde vezi oameni pe gustul tau. trebuie sa lupti si sa depasesti aceasta stare! dar, bineinteles, decizia iti apartine.:)

24/03/07 21:44

CodDot
membru

:)... tocmai ca eu ziceam ca eu nu am pe cine sa sun, nu ca nu ma suna pe mine altii. Totusi nu e nimeni.!!!

De rugat m-am rugat si astept ca Domnul sa scoata in cale persoane cu care m-as putea intelege. Crezi ca n-am incercat?... In fine... probabil sunt eu dezagreabit, prea rigid si indepartez oamenii doar prin privire sau cine stie ce monstru oi fi si eu nu realizez.

24/03/07 21:59

Site web  
monica
membru

Inregistat: 16/03/05
CodDot,
in nici un caz nu trebuie sa te simti un "monstru", esti un fiu de Rege, ai valoare in ochii lui Dumnezeu.
Oamenii azi te iubesc, maine nu dau nici doi bani pe tine, dar Dumnezeu te iubeste in fiecare zi, in fiecare clipa si niciodata nu te va respinge sau abandona.
Singuratatea de care vorbeai mi-a mai destainut-o cineva care tot asa, era nefericita, pentru ca nu-si gasea locul nici in biserica, nici in grupul de tineri si avea impresia ca nimeni nu vrea sa vorbeasca cu ea, ca toata lumea o ocoleste. Si nu vorbesc de oameni care nu se implica, ci de oameni care nu sunt bagati in seama si carora nu li se da ocazia sa-si foloseasca darurile.
Ei bine, eu nu cred ca e ceva in neregula cu cei care se simt asa, pur si simplu sunt coplesiti de singuratate.
Sper ca pe acest forum, nimeni sa nu se simta singur sau nebagat in seama.
Poate nu stiti, dar aici chiar aveti niste prieteni, gata oricand sa va asculte...
Va multumesc pentru sinceritatea voastra si va doresc sa invingeti singuratea prin credinta, tristetea prin bucurie, suferinta prin ascultare de Dumnezeu!

Ultima modificare de monica (26/03/07 13:32)

24/03/07 22:43

Joseph7
membru

Monica, imi plac gandurile tale.  Cred ca majoritatea dintre noi am experimentat sau inca mai eperimentam singuratatea.  Dar mai important e cum reactionam, ce atitudine luam:  ne vom purta ca niste invinsi sau vom crede in cuvintele Domnul Isus, care ne vede ca niste biruitori pentru ca El a biruit lumea.  Fiecare dintre noi trecem prin stari mai grele, dar sa nu ne lasam batuti. 

CodDot, nu stiu ce gandesti tu despre noi, cei care suntem aici pe TC, dar eu te privesc pe tine ca pe un frate.  Da, nu pot petrece timp cu tine deoarece locuim in diferite parti ale lumii, dar simt cu tine si inteleg prin ceea ce treci.  Si ca oameni, fiecare dintre noi te vom dezamagi.  De aceea, te indemn sa iti pui nadejdea in Dumnezeu chiar daca nu intelegi si iti este greu.  In acelasi timp, cauta sa vezi binele in fiecare om pe care il intalnesti, la biserica sau oriunde te aflii.  Nu vei gasi niciodata persoana perfecta.  Si tu, si eu, suntem imperfecti.  Cauta sa depinzi mai mult de Dumnezeu si nu de oameni, dar in acelasi timp nu te izola:  Satan te va ataca mult mai usor.  Implica-te in vreo lucrare, poate nu in cadrul bisericii, dar undeva prin orasul tau.  Investe-ti viata in altii si vei vedea ca vei fi mai implinit decat sa astepti de la atii sa iti faca tie bine.  Atunci, tu vei trai cu adevarat si vei starni viata si in cadrul bisericii de unde faci parte.  Eu sunt dispus sa discut cu tine si in mod personal.  Poti sa apelezi la mine oricand.  Domnul Isus sa te intareasca si sa iti dea putere sa treci peste aceasta perioada dificila din viata ta.

26/03/07 18:18

CodDot
membru

aseara cand am ajuns acasa am realizat ca e foarte bine ca nu am prieteni. Daca as avea, atunci as investi printre altele si timp. Astfel, as avea mai putin timp pentru lucrurile pe care le am de facut. Si i-am multumit Domnului ca nu am prieteni, pentru ca as avea mai putin timp pentru El.

Cat despre forum... e un surogat, niciodata nu va fi real. Ceea ce spunem e real, dar e ca si cum as scrie o scrisoare numai ca feedback-ul e mai rapid.

De oameni nu depind de loc. Dintotdeauna am vrut sa fiu indepedent de oameni. Totusi, constientizez ca sunt in totala dependenta de Domnul, in El punandu-mi intreaga speranta

Nimeni nu e perfect, dar aceasta nu e o scuza

In cadrul bisericii sunt implicat. O data ce interactiunea cu fratii e zero, a ajuns nici sa nu-mi pese, astfel ma pot concentra ca toata inchinarea sa o indrept spre cel ce o merita cu adevarat - catre Dumnezeu. Cat despre  o lucrare in afara bisericii, hm... sincer nu stiu ce se poate face.

Toata viata e dificila. Nicodata nu vom fi fericiti si impliniti cu adevarat, caci golul care ne provoaca durerea e de forma lui Dumenzeu, numai El ne poate face cu adevarat impliniti si aceasta se va intampla in cer, cand nu doar sulfetul va tanji dupa el, ci vom avea si un trup de slava, nesupus slabiciunilor, si astfel cu toata fiinta noastra vom fi scufundati in El

26/03/07 20:58

Site web  
ioanna
membru

Inregistat: 12/07/06
Cel care se increde in El va afla ca Isus Hristos poate alunga orice singuratate din inima lui.Ne putem adresa Lui oricand in rugaciune El intelege toate problmele vietii,pentru ca El  Insusi le-a cunoscut cand a trait pe acest pamant."Nicidecum n-am sa te las,cu nici un chip nu te voi parasi".

26/03/07 22:44

Pagini:  1 2 3 4 5 ... 7    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la