TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Educatie si scoala/Bunele maniere Moderat de antonela, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 6
m3diator
admin

Inregistat: 08/12/04
nu eram sigur daca sa deschid subiectul aici sau la diverse, dar
presupun ca merge mai bine aici ptr ca multi dintre voi aveti cate
un offf legat des bunele maniere sau mai bine spus despre
nerespectare lor.
care sunt cel mai des incalcate principii si cum poate fi evitata
incalcarea lor? poate ar trebui sa dati cateva exemple clare.
astept raspunsuri..

14/04/05 03:01

scalcom
membru

Inregistat: 13/04/05
Sa spun???!!! Sa nu spun??????
Bine. Uite ce ma deranjeaza pe mine. Cei care nu respecta femeile si batranii in general si din pacate sunt multi tineri, fete, baieti.
Spre exemplu nu-mi place sa se sarute mana la o femei, dar imi place sa vad o femei salutata cu respect de un barbat. Adica: atunci cand un cuplu merge pe strada si se intalnesc cu un barbat primul care este salutat este barbatul, femeia nici nu este luata in seama.
Chiar la intrarea in biserici am vazut acest lucru. Daca vin doua persoane odata la usa cel care asteapta - usierul daca vreti - da mana cu barbatul si femeia se uita mult si bine in zarea in care este lasata. Ma opresc aici. Deci SALUTUL.

14/04/05 10:09

anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
se pare ca asta e o problema f des intalnita...baieti care asteapta sa fie salutati...sau care nu sunt atenti cu cei din jurul lor...si asta nu tine numai de bune maniere, dar si de orgoliu..."ce sa o salut eu pe aia?da ce treaba am cu ea?"...chiar daca o cunoaste de ceva timp, sunt in aceeasi biserica, grupe...etc...
  sincer, eu salut pe cine pot, chiar si pe baieti cand ei se fac ca nu ma vad :D , dar ma deranjeaza cand se mai fac si surzi..si nu raspund ...:D atunci chiar sunt caraghiosi, si e o situatie penibile :(
  cam asta e...am uitat sa spun...ma refeream doar la unii baieti ;)
fiti binecuvantati!

14/04/05 14:52

vaxaly
membru

Inregistat: 28/03/05
...problema asta este intalnita la toti anca.si la fete si la baieti!
stiu fete fff orgolioase care nu saluta cam pe nimeni. pur si simplu nu vad (sau nu vor sa vada)... si eu incerc sa ii salut pe toti sa ii bag in seama pt ca face mult asta; nu reusesc mereu dar fac progrese.

Domnul cu noi !

27/04/05 19:42

Site web  
anca4j
membru

pai...e  f fain ca un baiat sa salute primul, din cate stiu eu ...si asta e normal...numai ca nu se prea intampla des asta...si intradevar, sunt fete care nu raspuns, cu parere de rau spun...
    eu am spus pt ca patesc de multe ori chestia asta... si iti creeaza o stare  f aiurea...te simti in plus cumva :(...oricum, eu incerc sa ii salut pe toti si sper sa reusesc tot timpul sa fiu atenta cu cei din jur, pt ca un simplu salut poate face multe...si spune multe despre o persoana  ;)
fiti binecuvantati!

27/04/05 23:23

vaxaly
membru

Bineinteles ca e fain ca un baiat sa salute primul si e si indicat asta! Dar daca saluti, odata de 2 ori de 3...5 ori si nu ti se raspunde eu zic ca te lasi de "sportul asta" si de cele mai multe ori saluti ori pe nimeni ori fff putine persoane!
...pe Isus oare cum l-am saluta ???? oare uitam ca in ceilalti este Isus? :D

GBU

28/04/05 13:59

Site web  
anca4j
membru

bine punctat ;)...vad ca nici tie nu ti se raspunde prea des la salut :D cam asta e...bine macar ca saluti tu ;) asta e bine..
fiti binecuvantati !

Ultima modificare de anca4j (28/04/05 14:08)

28/04/05 14:08

vaxaly
membru

mai sincer sa fiu mi se saluta in proportii de 90% ... dar vezi tu nu poti obliga oamenii sa iti raspunda!
Eu ii salut pe toti :D ....

GBU

28/04/05 14:45

Site web  
anca4j
membru

bv tie ...asa sa faci ;)...
fii binecuvantat!

28/04/05 16:32

ramona
membru

Inregistat: 16/05/05
....zambeste celui ce te-a jignit ca sa nu pari suparat:)......ar fi frumos sai salutam pe toti ....chiar daca nu  ni se raspunde...si eu am patit de multe ori dar...zambesc si merg mai departe:)

16/05/05 20:57

gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
Pentru toti cei ce au telefoane mobile:
Stiti sa le folositi cu bun simt?

15/06/05 01:22

Site web  
crazee_sara
membru

Inregistat: 13/06/05
in privintza salutatului:eu nu salut persoane care stiu ca nu o sa ma salute inapoi!ca ce kestie?cum zicea opg...normal ca te simti de`adreptu prost duh...si mie mi se pare un pic deplasata faza cu 'zambeste celui ce te`a jignit..'...ala te`a jignit ce mai?nu`i zici nimic da nici nu`i zambesti acuma sa arati vezi`vai`doamne ce pocait esti tu!bine,asta in ceea ce ma priveste pe mine...si mai ii si kestia ca eu nu pot sa zic doar un salut la cineva..tresa zic ceva like "hey!c faci mai?".detest sa`mi salut vecinii si profii p care tebuie sa`i salut.nu`i prea bine,stiu..

Pentru toti cei ce au telefoane mobile:
Stiti sa le folositi cu bun simt?

ce vrei sa spui?!si telefonu` ala`i o mare necesitate.o mareeeee necesitate ptr mine cel putin!dar de multe ori si blestem.cand ma astept mai putin ma suna tati sa ma`ntrebe unde sunt si cand vin acasa!!!!!
tot nu inteleg cum e aia sa folosesti telefon cu bun-simtz.???!!!!!

24/06/05 13:49

andra
membru

Inregistat: 23/06/05
da ce ma enerveaza pe mine este sa vad diferite presoane plimbandu-se in biserica ca pe bulevard
a si mamele care nu stiu sa mearga la scoala duminicala cu copii

02/07/05 17:32

monica
membru

Inregistat: 16/03/05
Sa folosesti telefonul cu bun simt e sa-l inchizi la concerte, in biserica, la conferinte, etc. Eu n-am, asa ca am spus ce ma deranjeaza pe mine la utilizatorii de telefoane mobile.
Mi se pare ca inainte de a fi o necesitate-in cazul unora chiar este- telefonul mobil a devenit o moda, un accesoriu in plus cu care se lauda unii...

08/07/05 07:04

scalcom
membru

Mi se pare ca inainte de a fi o necesitate-in cazul unora chiar este- telefonul mobil a devenit o moda, un accesoriu in plus cu care se lauda unii...

Super Monica ai pus exact degetul pe ultima moda accesibila tuturor.

Si pe mine ma deranjeaza aceasta nesimtire a celor care isi lasa telefoanele deschise oriunde, nu numai in biserici, sunt momente in care nu-si gaseste sensul. Apropo, exista in meniul fiecarui telefon soneria vibratie care se poate folosi in cazul in care astepti un telefon foarte important si nu poti inchide telefonul.

08/07/05 09:39

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Hai sa va zic cum m-am indragostit eu de cineva doar pentru ca mi-a luat galeata de gunoi. Erau o data o gasca de baieti si din aia unul s-a oferit sa-mi ia cosul. Pur si simplu m-am topit, dar mi-am revenit imediat! Ideea e ca daca bajetii ar fi un pic mai draguti, nu berbeci cu fetele ar avea de castigat. Un baiat intra primul in magazin, in scara blocului, coboara primul din mijlocul de transport pentru ca in caz de e cu domnisoara ea sa mearga mai departe si el sa ramana daca se pune cumva mijlocul de transport in miscare. Baiatul saluta primul! Ca sa nu mai zic de florile care nu se dau cu ambalaj. Bai, in America am vazut o chestie tare ciudata - o tipa impletea la biserica! Nu mi-a venit a crede! Cred ca a fi manierat inseamna sa pui mana pe cartea:"Codul bunelor maniere astazi" sa nu o consideri demodata, sa o citesti din scoarta in scoarta si sa nu-ti fie rusine sa fii diferit! Probabil ca in Suceava o s-o gasiti la Casa Cartii! Cine nu are bani, sa-mi zica si vedem noi ce putem face!

07/09/05 04:09

Site web  
scalcom
membru

Cine nu are bani, sa-mi zica si vedem noi ce putem face!
EU NU AM CUM MA POTI AJUTA???????

12/09/05 12:05

m3diator
admin

Inregistat: 08/12/04
simplu, citesti codul bunelor maniere in revista noastra :)
o gasesti la revista.tanarcrestin.net/nr2

12/09/05 12:26

scalcom
membru

Se multumeste frumos. Este bine cum m-am exprimat???? Mai trebuie sa studiez putin.

12/09/05 12:31

gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
daca tot va intereseaza bunele maniere, cumparat cartea "Codul bunelor  maniere astazi", disponibila la editura humanitas, sau o puteti comanda online la www.librariilehuanitas.ro - mult mai ieftin decat in librarii.

12/09/05 12:52

Site web  
anca4j
membru

http://www.librariilehumanitas.ro/ cu un "m " in plus...e faina cartea...v-o recomand   sa o cititi ;)...aveti ce invata

12/09/05 13:33

black-panther
membru

Inregistat: 18/10/05
In privinta salutului exista tendinta la persoanele foarte cunoscute sa nu raspunda la salut sau sa mormane ceva f scurt(probabil sa saluti cateva sute de persoane pe zi e ceva efort :) )
Eu cel putin nu salut persoanele cu care nu am contact vizual adica nu-mi privesc ochii sau macar fatza ( :) ) si nici cand "depasesc o persoana", decat in cazul in care cunosc persoana respectiva intr-un mod care-mi permite asa ceva(ca idee am patit sa confund o persoana pe care o depaseam si o salutam dupa care ma simteam naspa mai eles daca era fata).

05/11/05 18:31

Site web  
Larisa
membru

Eram asa de suparara pe o profa de la mine din gimnaziu ca niciodata nu-ti raspundea la salut si eu care ziceam un:"Saru-mana!" pana la picioare. Intotdeauna mi-a placut sa-i salut oamenii cu bucurie pentru ca imi era drag de ei. O singura data mi-a raspuns la salut cand era prin fata blocului la mine. Oare s-a temut de mine? Nu cred. In general daca este cineva pe partea cealalta de strada si eu o stiu ii fac cu mana, sau zambesc. Uneori trec pe trotuarul celalalt ca sa nu ma vada daca cumva suntem pe acelasi trotuar - Dumnezeu sa ma ierte. Acuma ma pocaiesc de nelegiuirea asta. E constructiv sa-i saluti pe oameni si le face bine si tie si lor! - depinde cu cine te intalnesti!

05/11/05 19:39

Site web  
doitili
membru

Inregistat: 23/10/05
dar de mestecatul gumelor in biserica ce parere aveti?

08/11/05 20:07

Larisa
membru

E dezgustator sa vezi pe cineva cum rumega guma in biserica.

08/11/05 21:13

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 ... 6    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la