TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/Secte si erezii Moderat de +Archangel+, Old Subiect inchis
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 9 10 11 12 13 14
sytri
membru

Inregistat: 18/08/07
omule...
ingerii nu au fost alungati !
au plecat ei intr-un loc unde puterea lui Dumnezeu nu ajunge !
au plecat pentru ca nu voiau sa se supune unei gandiri superioare !   au plecat pentru ca nu voiau sa se supuna vointei lui si pt ca nu il puteau distruge...              au creeat iadul, loc in care Dumnezeu nu are nici o putere...  dar Dumnezeu i-a inchis acolo.
acum asteapta momentul in care vor fi destui de puternici incat sa lupte...

20/08/07 17:56

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Banuiesc ca si tu tot de pe astral ai aflat lucrurile astea! Se pare ca seeing is believing! Nu avem decat sa asteptam momentul in care ingerii aia vor lupta si sa vedem care-i mai tare. Doar ca atunci zarurile vor fi fost deja aruncate si alegerile facute!!!

P.S. Dumnezeu nu zice ca Lucifer si ingerii lui ar fi in Iad acum cu exceptia catorva care sunt inchisi in Adanc (nu stiu exact daca Adancul e acelasi lucru cu Iadul; daca poate sa ma lamureasca cineva ii multumesc)!

20/08/07 20:39

eudemonistul
+

Inregistat: 01/06/07
In "Adanc" se afla Samyaza si ingerii lui veghetori.Pana la "sfarsitul timpului".E un loc inchis la care nimeni nu are acces.

22/08/07 12:56

giany
membru

Inregistat: 18/05/07

sytri a scris:

omule...
au plecat pentru ca nu voiau sa se supune unei gandiri superioare !   au plecat pentru ca nu voiau sa se supuna vointei lui si pt ca nu il puteau distruge...              au creeat iadul, loc in care Dumnezeu nu are nici o putere...  dar Dumnezeu i-a inchis acolo.

cam "bolnav" mesajul asta...

24/08/07 22:06

giany
membru

eudemonistul a scris:

In "Adanc" se afla Samyaza si ingerii lui veghetori.Pana la "sfarsitul timpului".E un loc inchis la care nimeni nu are acces.

ce intelegi tu prin nimeni??? :D:D:D
te credeam mai altfel...

24/08/07 22:07

eudemonistul
+

giany, eu nu-mi expun aici teoriile...respect forumul.E explicatia pe care Dumnezeu i-o da lui Enoch prin Arhanghelul Mihail.Daca vreunul minte...nu e treaba mea.

25/08/07 21:32

deea
membru

Inregistat: 25/08/07
sytri calm...si 'arhangel' [cine tia dat app dreptu sa foloseshti acest nume?dumnezeu?] nu a aflat asta de pe astral..indiferent ce_o fi si aia

26/08/07 00:21

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

sytri calm...

Tu discuti cu tine , sytria ?

26/08/07 01:13

sytri
membru

sytria a scris:

sytri calm...si 'arhangel' [cine tia dat app dreptu sa foloseshti acest nume?dumnezeu?] nu a aflat asta de pe astral..indiferent ce_o fi si aia

gata !  ajunge...           "astral..indiferent ce o fi si aia"    auzi la ea...   plus ca isi face user "sytria"...   seamana cu al meu...
fetita care stie tot nu stie ce e planul astral...

28/08/07 11:28

giany
membru

eudemonistul a scris:

giany, eu nu-mi expun aici teoriile...respect forumul.E explicatia pe care Dumnezeu i-o da lui Enoch prin Arhanghelul Mihail.Daca vreunul minte...nu e treaba mea.

normal ca nu intelegi ... nimeni dintre cei care suntem ... dar totusi DUMNEZEU nu e nimeni...
inca o data m-ai dezamagit... cu toate cartile alea pe care le tot citesti nu reusesti sa iti dai seama despre cine e vorba ...
ia spune-i tu cainelui ca nu are nimeni acces la calculatorul tau sau poate ai vreun frate sau o alta ruda .... asta inseamna ca tu nu mai intri pe calculator...
la chestii d`astea ma pricep destul de bine zic eu asa ca  nimeni in afara de CINE ???

Ultima modificare de giany_v (28/08/07 12:12)

28/08/07 12:08

giany
membru

sytri a scris:

omule...

MA FACI SA ZAMBESC IRONIC...MAI SYTRI MAI... PAI DACA TOTUL ESTE CREAT DE DUMNEZEU CUM PALARIA MEA SA NU POATA AJUNGE EL ACOLO ...???
SI-A FACUT POMANA DIN INFINITUL CREAT DE EL SI LE-A LASAT SI LOR UN LOCSOR DE UNDE SA NU FIE DERANJAT ... INTELEGI...???
AM MAI SCRIS O DATA: DACA TIE NU-TI PLACE SA MERGI INTR-UN LOC PENTRU CA LOCUL E JEGOS SI PUTE TU TE-AI DUCE??? ASA E SI CU DUMNEZEU.

28/08/07 12:16

eudemonistul
+

giany...postarea ta nu are nimic comun cu 28.08.2007. Ca de obicei...

28/08/07 14:28

giany
membru

eudemonistul a scris:

giany...postarea ta nu are nimic comun cu 28.08.2007. Ca de obicei...

postarea ta nu are nimic in comun cu ceea ce este comun.
si inca ceva eudemonistule...DUMNEZEU  se poate apuca la orice fractiune de secunda sa faca ordine si curatenie in infinita SA CASA : UNIVERSUL. crezi ca te-ar ocoli pe tine sau te-ar scutura de "praful" verbal pe care il ai deseori pe forum???

p.s. vad ca ti s-au cam terminat "proviziile" si iesi si tu in fata cu fraze seci fara nici o logica.

Ultima modificare de giany_v (28/08/07 15:29)

28/08/07 14:57

eudemonistul
+

Multa lume necajita!

28/08/07 18:17

sytri
membru

mult prea multa...

29/08/07 08:13

giany
membru

vorbe goale...

29/08/07 10:45

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Sa inchid subiectul atunci ? Daca numai asta aveti de zis.....

29/08/07 10:53

eudemonistul
+

Parca radicalismul nu era apanajul crestinismului ci...toleranta.

29/08/07 14:33

Klaudiu
membru

Inregistat: 23/06/07

eudemonistul a scris:

Parca radicalismul nu era apanajul crestinismului ci...toleranta.

Nu ca as apara pe cineva, dar afirmatia de sus nu e tocmai exacta. Crestinismul biblic difera deseori de imaginea pe care societatea o are vizavi el. Cand vine vorba de idei religioase, crestinismul biblic e radical:

Galateni 1
8Dar chiar dacă noi înşine sau un înger din cer ar veni să vă propovăduiască o Evanghelie, deosebită de aceea pe care v'am propovăduit -o noi, să fie anatema [blestemat]!
9Cum am mai spus, o spun şi acum: dacă vă propovăduieşte cineva o Evanghelie, deosebită de aceea pe care aţi primit-o, să fie anatema [blestemat]! 10Caut eu oare, în clipa aceasta, să capăt bunăvoinţa oamenilor, sau bunăvoinţa lui Dumnezeu? Sau caut să plac oamenilor? Dacă aş mai căuta să plac oamenilor, n'aş fi robul lui Hristos.

03/09/07 00:30

Klaudiu
membru

Inregistat: 23/06/07

sytri a scris:

omule...

Hehehe, exista un anglicism care se potriveste perfect celor de mai sus: "wishful thinking" :D Le-ar fi placut lor sa existe un loc unde Dumnezeu sa nu-i poata ajunge. Din nefericire pt ei, Dumnezeul Atotputernic n-are limite, ajunge oriunde vrea el.

In ce priveste adevarata lor soarta:

Iuda 6
la fel și pe îngerii care n-au stat în sfera lor de autoritate și și-au părăsit locuința - ei sunt legați cu lanțuri veșnice, în întunericul de jos, pentru ziua cea mare a judecății

E vorba de ingerii care s-au incarnat inainte de potop si au avut copii cu fiicele oamenilor, rezultand nefilimii.
Demonii astia, departe de a fi o gashca vesela care-si face de cap prin iad invartind furca in cazane cu smoala si chinuind suflete, stau legati acolo de mii de ani deja. N-au creat ei nici un iad (pt ca nici nu exista asa ceva, cine vrea sa ma contrazica sa deschida un nou thread daca vrea), singurul lucru creat de ei acolo fiind ganduri negre.
Acestia sunt "duhurile din inchisoare" la care Isus s-a dus sa le predice un mesaj de condamnare dupa ce a inviat.

1 Petru 3
18 Hristos, de asemenea, a suferit o data pentru pacate, El, Cel neprihanit, pentru cei nelegiuiti, ca sa ne aduca la Dumnezeu. El a fost omorit in trup, dar a fost inviat in duh, 19 in care S-a dus sa propovaduiasca duhurilor din inchisoare, 20 care fusesera razvratite odinioara, cind indelunga rabdare a lui Dumnezeu era in asteptare, in zilele lui Noe, cind se facea corabia, in care au fost scapate prin apa un mic numar de suflete, si anume opt.

Cealalta parte a demonilor, cei care nu s-au incarnat pe pamant, a ramas in cer dupa razvratirea diavolului, avand acces la Dumnezeu:

Iov 1
6Fiii lui Dumnezeu au venit într'o zi de s'au înfăţişat înaintea Domnului. Şi a venit şi Satana în mijlocul lor. 7Domnul a zis Satanei: ,,De unde vii?`` Şi Satana a răspuns Domnului: ,,Dela cutreerarea pămîntului şi dela plimbarea pe care am făcut -o pe el.``

Dar de sigur ca nu aveau sa ramana in cer pana la nesfarsit - in "ziua Domnului" (Apoc. 1:10) ei sunt aruncati din cer:

Apocalips 12
7 În cer a fost un război. Mihail și îngerii lui s-au luptat cu balaurul. Balaurul și îngerii lui s-au luptat, 8 dar au fost înfrânți și pentru ei n-a mai fost loc în cer. 9 Marele balaur - șarpele cel vechi, numit Diavolul și Satan, cel care înșală întreaga omenire - a fost aruncat pe pământ, iar îngerii lui au fost aruncați și ei împreună cu el.

Da, aruncati in urma infrangerii lor, nu ca ar fi plecat de buna voie. Ce se va intampla mai departe cu prietenii tai, si cu tine daca continui pe calea pe care esti?

Matei 25
41 Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care este pregătit diavolului şi îngerilor lui.

Asta-i sfarsitul, distrugere eterna in "lacul de foc" pentru diavol, demoni si prietenii lui. Ei/voi pur si simplu nu veti mai exista, sub nici o forma, si nimeni nu-si va mai aduce aminte de voi. E ca si cum nici n-ati fi existat.

03/09/07 17:51

Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07
sytri, ma amuza ceea ce zici tu.  Hai sa vedem:

sytri a scris:

au plecat pentru ca nu voiau sa se supune unei gandiri superioare !   au plecat pentru ca nu voiau sa se supuna vointei lui si pt ca nu il puteau distruge... 

Ceea ce rezulta din aceste propozitii este ca tu recunosti ca Dumnezeu are o gandire superioara, si ingerii cazuti au o gandire inferioara.  Apoi, recunosti ca ei nu au nici o putere sa il distruga pe Dumnezeu.

sytri a scris:

au creeat iadul, loc in care Dumnezeu nu are nici o putere...  dar Dumnezeu i-a inchis acolo.

Aici eu cred ca nu esti informat bine.  Iadul nu a fost creat de ingeri.  Iadul a fost creat de Dumnezeu pentru acesti ingeri care nu au vrut sa asculte.  Ei inca nu au fost aruncati in iad, ci au fost aruncati afara din prezenta lui Dumnezeu.  De asta ei au putere aici pe pamant.  Dar, Dumnezeu nu le da voie sa actioneze mai mult decat ingaduie El.  Si eu nu inteleg ceva:  daca demonii astia au creat iadul, cum are Dumnezeu puterea sa ii inchida acolo?  Hhhmm, ceva la care ar trebui sa te gandesti putin mai bine

sytri a scris:

Hai sa tragem o linie si sa analizam ce ai spus tu pana acum.
1.  Dumnezeu este superior
2.  Demonii (ingerii neascultatori) nu au puterea sa Il distruga pe Dumnezeu
3.  Demonii au creat iadul, dar Dumnezeu i-a inchis acolo.

Si acum, tu ne spui ca asteapta momentul in care vor fi mai puternici.  Pai cum vor deveni ei mai puternici daca cele de mai sus sunt adevarate?

Ultima modificare de Joseph7 (03/09/07 19:44)

03/09/07 19:40

deea
membru

sytri a scris:

gata !  ajunge...           "astral..indiferent ce o fi si aia"    auzi la ea...   plus ca isi face user "sytria"...   seamana cu al meu...
fetita care stie tot nu stie ce e planul astral...

sytri nu mai fa crize ca parca esti o fata..sau mai rau
si scuzama ca nu am citit toata discutia ci doar 'Banuiesc ca si tu tot de pe astral ai aflat lucrurile astea! ' si mai jos
si nu mai vorbi de parca ai fi cu 40 de ani mai mare ca mine cand diferenta e de 1 ;))

04/09/07 00:36

deea
membru

Joseph7 a scris:

De asta ei au putere aici pe pamant.  Dar, Dumnezeu nu le da voie sa actioneze mai mult decat ingaduie El. 

spune-i asta unui om posedat

04/09/07 00:38

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Mai intai scoti demonul si apoi ii spui! ;)

Da' tu crezi in posesie sau, mai bine zis, crezi in demoni?

04/09/07 00:40

deea
membru

in demoni....
ai zis ca scoti demonul si apoi ii spui..si crezi ca omul o sa fie prea fericit ca a fost lasat sa se chinuie?
dumnezeu ar putea scoate un demon dintr_un om intr_o secunda...de ce nu o face?
sau poate cei posedati is doar nebuni :-/

04/09/07 00:46

Pagini: 1 ... 9 10 11 12 13 14   Subiect inchis

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la