TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/Secte si erezii Moderat de +Archangel+, Old Subiect inchis
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 8 9 10 11 12 13 14
Dana
membru

Inregistat: 04/01/07
Schitul Darvari este un forum EXCLUSIV ortodox...,exact ca un club "exclusivit" !

06/06/07 20:09

eudemonistul
+

Inregistat: 01/06/07
Imi spui si mie ce religie aveau Apostolii?

06/06/07 20:15

Dana
membru

Secte si erezii...,Dane?

06/06/07 20:22

eudemonistul
+

Uiti ca ceea ce citesti tu permanent din scoarta-n scoarta a fost teoretizat de cineva.
Eu te-am intrebat ce religie aveau Apostolii si tu raspunzi:"Secte si erezii..." Erau sectanti?????????

06/06/07 20:32

Dana
membru

:D Adicatelea: back to topic!

06/06/07 20:35

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Apostolii erau iudei care au inteles ca Mesia venise!

Alte intrebari?

06/06/07 21:29

Delmoniko
Exclus

Inregistat: 16/05/07
Deci stai sa pricep(din nou)- suntem pe un forum crestin,iar la rubrica secte si erezii putem vorbi chiar despre aceasta secta = respectiv penticostalii sau crestinii dupa evanghelie!

Daca precizati asta anterior scapam de atatea polemici inutile!

Deci voi sunteti pentru adevarata religie crestina(ma rog ortodox- catolica) ce sunt satanistii moderni si rebeli pt cei traditionali!
Nu va inchipuiti cat de izbitoare este aceasta analogie!

P.S Un punct de vedere,nu o acuzatie!

06/06/07 21:32

Dana
membru

Delmoniko a scris:

Deci voi sunteti pentru adevarata religie crestina(ma rog ortodox- catolica)

Cu atata "intelepciune" si nu ti-ai dat seama ca suntem neoprotestanti?
Si , ma rog , cine te-a pacalit pe tine ca "ADEVARATA RELIGIE" e cea ortodox-catolica...?

06/06/07 21:38

+Archangel+
Moderator

Pe mine, cel putin, nu ma deranjeaza daca imi zici sectant! N-ai fi nici primul, nici ultimul. Eudemonistul m-a facut prost si nu m-a deranjat!

Din bun simt, nu iti voi spune cat de jignitoare pentru noi gasesc a fi analogia ta! Ce are a face intunericul cu lumina?

06/06/07 21:39

Delmoniko
Exclus

Nu cred ca termenul "sectant" ar trebui sa te ofenseze cumva!
V-am aratat chiar si definitia din Dex!

Intunericul si lumina sunt 2 fete ale aceleiasi monede!Exista in orice civilizatie,cultura sau filozofie - este o interpretare duala normala de cand lumea!Toate lucrurile au un opus!

Problema este ca nici eu nu consider vreo biserica "adevarata".Biserica si tot ce a urmat lui Iisus(inclusiv apostolii si Conciliile,papii,samd) nu au facut decat sa perverteasca invataturile!
Insa voi sunteti priviti ca atare - penticostali,adventisiti de ziua a 7-a,martorii lui Iehova,mormoni - pt ei(majoritari prin definitie) intrati in categoria sectelor!
Dincolo este doar falsa interpretare!

06/06/07 21:47

+Archangel+
Moderator

Termenul de sectant, alaturi de pocait e folosit cu conotatie peiorativa!

Si tu incepi cu dualitatea? Cand n-o sa mai fie dualitate ce filosofie o sa mai sustii?

Ma bucur, totusi, ca tu cunosti invataturile alea nepervertite!!! De unde le-oi fi aflat nu stiu!

06/06/07 21:51

Delmoniko
Exclus

O alta discutie incheiata datorita inutilitatii si perspicacitatii intelectuale deosebite!

06/06/07 22:05

+Archangel+
Moderator

Normal ca e o discutie inutila! Daca tu iti expui parerile ca axiome fara posibilitate de a le tagadui la ce te astepti?

06/06/07 22:24

filip
membru

Inregistat: 27/04/05

Delmoniko a scris:

Problema este ca nici eu nu consider vreo biserica "adevarata". Biserica si tot ce a urmat lui Iisus(inclusiv apostolii si Conciliile,papii,samd) nu au facut decat sa perverteasca invataturile!

Aici sunt de acord cu tine. Trebuie să spun că ceea ce si spus mai sus cu Petru şi piatra nu a fost destul de clar, având în vedere că atât catolicii cât şi ortodocşii se pretind ca fiind continuatorii lui Petru, într-o formă sau alta.

Acum dacă ai clarificat ce ai vrut să spui, pot să afirm că şi eu am aceeaşi părere. Şi eu sunt de părere că cei care fac parte din "adevărata Biserică" sunt cunoscuţi doar de Dumnezeu şi, eventual, pot fi bănuiţi, presupuşi, "suspectaţi" că au această calitate şi de către semenii lor. etichetele care ni le lipim noi unii altora pe pământ, fie că au în componenţa lor "Biserica X" ife "Secta Y" sunt egale cu zero în faţa Celui care atribuie "legitimaţiile de membri" în Trupul Său.

Mă întreb însă de ce nu ai vrut de la început să prezinţi lucrurile aşa.

Delmoniko a scris:

Insa voi sunteti priviti ca atare - penticostali,adventisiti de ziua a 7-a,martorii lui Iehova,mormoni - pt ei(majoritari prin definitie) intrati in categoria sectelor! Dincolo este doar falsa interpretare!

Din punct de vedere al definiţei din DEX, noi pentru ei suntem o sectă, dar şi ei pentru alţii sunt tot o sectă, şi prin corpul lor comun toate curentele creştine de astăzi pot fi considerate secte ale mozaismului. Poate poate aici ar fi loc să intre de undeva mai de departe şi mahoimedanismul.

Atâta timp cât prezinţi lucrurile aşa, din nou sunt şi eu de aceeaşi părere.

Definiţia de mai sus, aşa cum este prezentată, mi se pare OK. Exprimă un punct de vedere al unui grup de oameni despre alţi oameni, fără a-l declara ca punct de vedere al lui Dumnezeu.

Ultima modificare de Filip. (07/06/07 09:11)

07/06/07 09:07

Site web  
CodDot
membru

Inregistat: 12/01/06
pe unii si Dumnezeu ii lasa in mintea lor blestemata

08/06/07 01:01

Site web  
eudemonistul
+

Baiatule!Vei ajunge in Iad!!! Cum poti considera blestemat ceea ce ne-a dat Dumnezeu?????Cartea nu e poezie s-o inveti pe de rost si s-o bolborosesti ci sa-i pricepi talcul. Pentru asta iti folosesti mintea.Mintea celor care au fondat neo-protestantismul a fost blestemata? De ce n-au acceptat ei sa "recite" Biblia asa cum au gasit-o?

Ultima modificare de eudemonistul (08/06/07 16:13)

08/06/07 10:16

Delmoniko
Exclus

Archangel,iti multumesc pt linkuri!
In acest mod am putut sesiza diferentele nete dintre ortodoxie/catolicism si cultul vostru!
Ti-am urmat sfatul si voi posta aici nelamuririle pe care le am!
Voi incerca sa fiu pragmatic si obiectiv!

I. Biblia
"Noi credem si marturisim ca Biblia sau Sfanta Scriptura este Cuvantul inspirat al lui Dumnezeu, care a fost scris de oameni calauziti de Duhul Sfant. Ea este adevarata, fara greseala sau adaos omenesc in forma originala, de aceea este demna de toata increderea fiind autoritatea spirituala suprema in toate domeniile vietii. "

In prezent,voi urmati o traducere mai mult sau mai putin "reusita",prost sau rau-voitor interpretata de unii si altii de-a lungul secolelor!
Deci va inselati singuri?
Cum poate Biblia folosi tuturor domeniilor vietii daca nu a fost scrisa precum Codul lui Nabucodonosor(desi a fost inspirata de acesta)?Nici macar Codul Penal/Civil nu iti pot trasa linii sigure de comportare umana!De aceea Dumnezeu ne-a inzestrat cu ratiune!
Ce se intampla atunci cand Biblia intra in contradictie cu legile statului sau cu o deontologie diferita?

Biblia "s-a incheiat cu scrierea ultimei carti biblice canonice. Orice altceva, venit dupa aceea, este un adaos omenesc care altereaza revelatia Scripturii ".Cine decide sau a decis aceasta?Parintii Bisericii,conciliile ecumenice,Constantin cel Mare,Origen si a sa Hexapie?
Daca au mai fost scrise evanghelii sub inspiratie divina pierdute sau distruse sau tinute in pivnitele Vaticanului la racoare?!
Sau Biserica a spus stop,e de ajuns,avem destul material didactic?

"Noi credem si marturisim ca fiecare text biblic desi poate avea mai multe aplicatii, totusi nu poate avea decat o singura interpretare. "

Care este aceasta interpretare?Fiecare o face dupa bunul plac?Atunci ar fii haos!Nu este nevoie de cineva "avizat"?

Din cate stiu principalele caracteristici pe care se bazeaza cultele neo-protestante este refuzul tagmei preotesti ca "interpretator" si "mijlocitor" in relatia cu Divinitatea si "exacerbarea" rolului lui Iisus!
Din cate am citit,mantuirea nu se poate obtine prin fapte bune,prin inalta tinuta morala,doar prin Iisus!
Nu cred ca El ar fii vrut asta!

"Credinciosul are responsabilitatea sa afle mesajul pe care l-a intentionat Duhul Sfant prin autorul initial, iar aplicatiile pot fi diferite."
Pt unele doctrine asta ar suna ca instigare la anarhie!
Culmea ironiei,aceast cult al vostru va interzice "miscarea" atat fizica,dar mai ales morala!
Interzice si gandirea/rationamentul daca nu este "extras" din Biblie!?
Cu alte cuvinte,va este frica sa ganditi "outside the box"?

Cam atat pt azi,sunt prea multe greseli pt a le evidentia acum!Seria acestor "nelamuriri" va contianua daca nu aveti nimic de obiectat!

Ultima modificare de Delmoniko (08/06/07 14:52)

08/06/07 14:50

+Archangel+
Moderator

Delmoniko, in primul rand, vreau sa-ti multumesc pentru faptul ca poti sa ai o dezbatere normala axata pe idei si nu persoane si pentru faptul ca ai tinut cont de dorinta mea. In al doilea rand, nu iti promit un raspuns prea rapid deoarece week-end-ul asta voi fi la munte si nu am acces la net. Sper sa iti raspunda Filip, daca poate, mai repede.

08/06/07 15:49

filip
membru

Delmoniko a scris:

Outside who's box? Yours? C'mooooon!

Delmoniko a scris:

Cam atat pt azi,sunt prea multe greseli pt a le evidentia acum!

Ar fi bine dacă ai zice că "după părerea ta" sunt greşeli. Mulţi de pe aici nu le consideră greşeli.

+Archangel+ a scris:

Sper sa iti raspunda Filip, daca poate, mai repede.

Deocamdată şi eu sunt ocupat. Imediat o să mă car înspre alte locuri. ne mai vedem mâine sau luni.

08/06/07 16:30

Site web  
+Archangel+
Moderator

Ok, sa le luam pe rand:

Delmoniko a scris:

In prezent,voi urmati o traducere mai mult sau mai putin "reusita",prost sau rau-voitor interpretata de unii si altii de-a lungul secolelor!
Deci va inselati singuri?

Cu traducerea mai mult sau mai putin "reusita" ai dreptate. Dar aici vorbim despre diferente insignifiante gen cati oameni a omorat de fapt Samson cu un craniu de magar? O mie sau zece? Inca nu se stie exact ce insemna termenul acela pe vremea aceea. Sau vorbim despre restrangeri ale intelesurilor unor cuvinte deoarece in greaca intelesul era mult mai bogat decat il poate exprima echivalentul in romana dar nu despre deformari sau deturnari ale intelesului!
Daca sunt interpretari proaste sau rau-voitoare le dibuim (vezi modificarile facute de Martorii lui Iehova) pentru ca avem originalele sau copii cat mai apropiate de vremea in care au fost scrise. Descoperirile arheologice demonstreaza tot mai mult ca ceea ce avem acum sunt, de fapt, copii identice ale originalelor.
Oricum, ideea de baza a Bibliei este sa crezi ca Isus e Dumnezeu, a murit pentru pacatele tale si ca numai pe baza acelei jertfe ai acces in rai. Daca ai inteles asta ai inteles 99% din Biblie!

Delmoniko a scris:

Cum poate Biblia folosi tuturor domeniilor vietii daca nu a fost scrisa precum Codul lui Nabucodonosor(desi a fost inspirata de acesta)?Nici macar Codul Penal/Civil nu iti pot trasa linii sigure de comportare umana!De aceea Dumnezeu ne-a inzestrat cu ratiune!

Biblia nu este un manual de tratare a tuturor aspectelor vietii. Totusi, ea ofera principiile care stau la baza fiecarei activitati umane. Nu te invata ce metoda de management sa aplici in cadrul firmei tale dar te invata care este valoarea unui om, care este valoarea lucrurilor materiale si care ar trebuie sa fie scopurile firmei tale astfel incat sa ai si profit si sa poti dormi si linistit.

Delmoniko a scris:

Ce se intampla atunci cand Biblia intra in contradictie cu legile statului sau cu o deontologie diferita?

Ce se intampla atunci cand o lege intra in contradictie cu Constitutia?

Delmoniko a scris:

Biblia "s-a incheiat cu scrierea ultimei carti biblice canonice. Orice altceva, venit dupa aceea, este un adaos omenesc care altereaza revelatia Scripturii ".Cine decide sau a decis aceasta?Parintii Bisericii,conciliile ecumenice,Constantin cel Mare,Origen si a sa Hexapie?
Daca au mai fost scrise evanghelii sub inspiratie divina pierdute sau distruse sau tinute in pivnitele Vaticanului la racoare?!
Sau Biserica a spus stop,e de ajuns,avem destul material didactic?

Daca vrei putem sa avem o dezbatere amanuntita despre stabilirea canonului Bibliei. Am putea crea un subiect separat (sau deja o fi?). Cat despre evanghelii de inspiratie divina pierdute, distruse sau puse pe nu stiu unde nu cred ca exista. Dumnezeu are capacitatea de a-Si scoate la lumina scrierile inspirate de El.

Delmoniko a scris:

"Noi credem si marturisim ca fiecare text biblic desi poate avea mai multe aplicatii, totusi nu poate avea decat o singura interpretare. "

Care este aceasta interpretare?Fiecare o face dupa bunul plac?Atunci ar fii haos!Nu este nevoie de cineva "avizat"?

Este vorba de ceea ce noi numim principii transferabile. Ca exemplu, in epistola catre Corinteni, apostolul Pavel spune, printre altele, ca femeia trebuie sa se acopere in semn de respect pentru ca barbatul este capul femeii. Unii aplica literal si isi pun femeile sa poarte batic altii nu spunand ca acoperirea femeii era ceva specific culturii respective. Dar asupra interpretarii (principiului) toti sunt de acord: femeia trebuie sa se supuna barbatului.
Si cine este acel cineva "avizat"?

Delmoniko a scris:

Din cate stiu principalele caracteristici pe care se bazeaza cultele neo-protestante este refuzul tagmei preotesti ca "interpretator" si "mijlocitor" in relatia cu Divinitatea si "exacerbarea" rolului lui Iisus!
Din cate am citit,mantuirea nu se poate obtine prin fapte bune,prin inalta tinuta morala,doar prin Iisus!
Nu cred ca El ar fii vrut asta!

Dar ce ar fi vrut Isus? Si, daca poti, si cu argumente!

Delmoniko a scris:

"Credinciosul are responsabilitatea sa afle mesajul pe care l-a intentionat Duhul Sfant prin autorul initial, iar aplicatiile pot fi diferite."
Pt unele doctrine asta ar suna ca instigare la anarhie!
Culmea ironiei,aceast cult al vostru va interzice "miscarea" atat fizica,dar mai ales morala!
Interzice si gandirea/rationamentul daca nu este "extras" din Biblie!?

Uneori poate duce la anarhie daca credinciosul interpreteaza aiurea. De-aia avem erezii.
Nu inteleg ce vrei sa zici cu interzicerea miscarii fizice si morale!!!
Nu interzice gandirea ba chiar o promoveaza. Cum ar putea credinciosul sa afle mesajul intentionat de Duhul Sfant daca nu gandeste? Spre surprinderea multora crestinismul nu este o lista de lucruri pe care sa le faci si sa nu le faci. Ar fi fost poate mai bine sau mai usor. In schimb, crestinismul inseamna o relatie cu Creatorul, intelegerea intentiilor Acestuia cu privire la viata ta atat vesnica cat si de pe pamant.
Inca o chestie. In fata tribunalelor avocatii vorbesc despre ce cred ei sau vorbesc strict in cadrul legilor si facand referire la acestea? Biblia este legislatia noastra, sistemul nostru de referinta!

Astept vesti! :D

11/06/07 00:30

filip
membru

Eu aş mai da numai o lămurire suplimentară la ceea ce scris Archangel mai sus.

Delmoniko a scris:

ÃŽn primul rând întrebarea după părerea mea este vag formulată. Permite răspunsuri generale şi permite eschivări ulterioare de genul "eu de fapt am vrut să întreb altceva". Pentru cât te lauzi că citeşti, mă mir că te exprimi aşa.

ÃŽn primul rând, crezul exprimat de un cult sau altul, nu este Cuvântul lui Dumnezeu, ci sunt doar câteva idei exprimate parţial sub călăuzire divină. Prin urmare sunt predispuse la imperfecţiuni şi scăpări. Aşa că evident vor naşte întrebări şi confuzii, din moment ce chiar Cuvântul lui Dumnezeu perfect, ajuns în forma imperfectă în care a ajuns la noi astăzi, naşte întrebări şi controverse.

A spune simplu că "Biblia" intră în contradicţie cu legi sau deontologii, este foarte genaral şi foarte vag. ÃŽncepând de la pilda muştarului, în care Isus afirmă că aceea e cea mai mică sămânţă, până la alte exemple aduse la vedere de sceptici, multe afirmaţii din Biblie intră în contradicţie cu câte ceva, atunci când sunt înţelese greşit, traduse greşit, scoase din context etc.

Dacă ne referim strict la deontologie, transformăm Biblia într-un îndrumar al cărei profesii? Ne referim la clasa clericală vechi testamentală (singura instituită - dar apoi şi desfiinţată de Dumnezeu)? La ce facem referire "deontologic"?

Dacă vorbim de legi, şi aici avem probleme, pentru că nu orice lege exprimată în Biblie reprezintă voia directă a lui Dumnezeu. De asemenea, nu toate legile exprimate de Dumnezeu prin poporul evreu sunt universale.

Dacă însă reducem domeniul de conflict la acela al legilor morale instituite de Decalog ca principii de viaţă reiterate simplu şi concis de Hristos, atunci eu unul afirm că atunci când acele legi sau principii (dumnezeieşti) intră în contradicţie cu legile omeneşti, fără nici o ezitare trebuie urmate legile lui Dumnezeu.

De altfel, creştinismul are misiunea să schimbe lumea (pe care şi-a îndeplinit-o cu un grad discutabil de succes, şi pe care şi-o mai îndeplineşte încă), nu să se lase transformat de lume.

Ultima modificare de Filip. (11/06/07 11:43)

11/06/07 11:40

Site web  
sytri
membru

Inregistat: 18/08/07
un lucru care s-ar putea sa va dea de gandit: comparati crestinismul cu religiile vechi...          cei pe care voi acum ii numiti demoni sunt de fapt zeii pre-crestini...  adevaratii zei !
crestinismul a venit peste ei si i-a cucerit...

18/08/07 09:31

+Archangel+
Moderator

Si de ce te mira ca i-a cucerit?

Isaia 43:
10  „Voi Sunteţi martorii Mei-,zice Domnul, voi şi Robul Meu pe care L-am ales, ca să ştiţi, ca să Mă credeţi şi să înţelegeţi că Eu Sunt: înainte de Mine n-a fost făcut nici un Dumnezeu, şi după Mine nu va fi,
11  Eu, Eu Sunt Domnul, şi în afară de Mine nu este niciun mântuitor!
12  Eu am vestit, am mântuit, am proorocit, nu Sunt străin între voi; voi Îmi Sunteţi martori-,zice Domnul, că Eu Sunt Dumnezeu.
13  Eu Sunt de la început, şi nimeni nu izbăveşte din mâna Mea; când lucrez Eu, cine se poate împotrivi?”

Isaia 44:
6  „Aşa vorbeşte Domnul, Împăratul lui Israel şi Răscumpărătorul lui, Domnul oştirilor: „Eu Sunt Cel dintâi şi Cel de pe urmă, şi în afară de Mine, nu este alt Dumnezeu.
7  Cine a făcut proorocii ca Mine (să spună şi să-Mi dovedească!), de când am făcut pe oameni din vremurile străvechi? Să vestească viitorul şi ce are să se întâmple!
8  Nu vă temeţi, şi nu tremuraţi; căci nu ţi-am vestit şi nu ţi-am spus Eu de mult lucrul acesta? Voi Îmi Sunteţi martori! Este oare un alt Dumnezeu în afară de Mine? Nu este altă Stâncă, nu cunosc alta!
9  Cei ce fac idoli, toţi Sunt deşertăciune, şi cele mai frumoase lucrări ale lor nu slujesc la nimic. Ele însele mărturisesc lucrul acesta: n-au nici vedere, nici pricepere, tocmai ca să rămână de ruşine.
10  Cine este acela care să fi făcut un dumnezeu sau să fi turnat un idol, şi să nu fi tras nici un folos din el?
11  Iată, toţi închinătorii lor vor rămâne de ruşine, căci înşişi meşterii lor nu Sunt decât oameni; să se strângă cu toţii, să se înfăţişeze, şi tot vor tremura cu toţii şi vor fi acoperiţi de ruşine.

Oricum, fii pe pace, o sa ai 7 ani in care sa fii in elementul tau...

Apocalipsa 13:7  I s-a dat să facă război cu sfinţii, şi să-i biruiască. Şi i s-a dat stăpânire peste orice seminţie, peste orice norod, peste orice limbă şi peste orice neam.

...si o eternitate pe care s-o petreci cu "adevaratii zei"

Matei 25:41  Apoi va zice celor de la stânga Lui: „Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel veşnic, care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui!"

18/08/07 14:35

sytri
membru

Inregistat: 18/08/07
cateva cuvinte atribuite lui Lucifer:  "omule ! nu ingenunchea in fata mea, caci eu nu sunt Dumnezeu!   nu te supune gandirii mele, caci eu nu sunt ca El !   alegeti singur destinul !  fi doar martor al gandirii ce salasuieste in mine !"

20/08/07 13:56

+Archangel+
Moderator

Chiar crezi ca pe Lucifer il intereseaza in fata cui ingenunchezi atat timp cat nu o faci inaintea lui Dumnezeu? Poti sa o faci inaintea lui Buddha, lui Shiva, lui Allah, lui Lucifer, chiar si inaintea propriei tale intelepciuni!

Alege-ti singur destinul! Ce gluma! Alege daca mai respiri sau nu! Orice alt destin in afara de Dumnezeu are ca finalitate moartea. Dar... fiecare are dreptul sa aleaga. Chiar si Lucifer!

20/08/07 14:11

Pagini: 1 ... 8 9 10 11 12 13 14   Subiect inchis

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la