TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Muzica/Genurile muzicale Moderat de +Archangel+  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
smyle
membru

Inregistat: 26/06/07

becky a scris:

io zik k cel mai bine ii sa ascultatzi muzik creshtina...ii cea mai  potrivita si faina..trust me ;)...si ii pe placul Domului :)

da dar acum problema cea mai mare e k auzi si printre crestini k sunt fani ai muzicii rock, rap, hip-hop,si altele....

26/06/07 17:24

[flip]
membru

Inregistat: 06/12/05

smyle a scris:

da dar acum problema cea mai mare e k auzi si printre crestini k sunt fani ai muzicii rock, rap, hip-hop,si altele....

da mai... saracii de ei... mai au un pic si se apuca de droguri...

(imi pare rau dar nu stiu sa semnalez sarcasmul de la tastatura)

18/08/07 15:50

Site web  
dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07
Da baieti... Aveti si voi dreptate..
Mai stiu eu pe cineva care zicea:"Doamne iti multumesc ca nu-s ca si pacatosii astia"..

Ultima modificare de dodo86 (31/08/07 20:08)

31/08/07 20:08

sytri
membru

Inregistat: 18/08/07
omule, ce ai rock-ul...    asculta, cunoaste-l, apoi judeca-l...    si de ce faci legatura intre ei si droguri...         lasa prejudecatile.  nu poti gandi?

01/09/07 08:46

EHSSfan
membru

Inregistat: 09/07/08
Vad ca nimeni nu a scris despre Southern Gospel. Hai ca va explic eu :)

Nu-i prea stiu din istorie, dar stiu prin ce se caracterizeaza:

Din punct de vedere teologic:

-o experienta din viata compozitorului

-incurajari (la subiect) pentru auditoriu

-o poveste biblica pusa dintr-un alt punct de vedere ca sa-i intelegem mai bine invatatura

Din punct de vedere muzical:
-instrumentele care acompaniaza: pian, tobe, chitara acustica, chitara electrica, chitara bass (astea sunt BAZE, la care se pot adauga, depinde de cantec, si alte instrumente, cum ar fi): muzicuta, trompete, si se poate chiar ajunge la o intreaga orchestra

-cantaretii: cei care reprezinta cel mai bine Southern Gospelul sunt grupurile de 4 voci barbatesti: tenor, lead, bariton si bass. Dar, bineinteles, exista si nenumarate alte grupuri mixte

09/07/08 21:05

Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
Ce ziceti de manele crestine? Eu cred ca ceva mai de prost gust nu se putea inventa, chiar daca textele sunt despre D-zeu. Manelele sunt o corcitura defecta din start. Daca mai le amesteci si cu lucruri crestine care intr-adevar sunt aur nu facem decat sa poleiem o gramada de gunoi. In felul asta reusim performanta de a nu mai avea un gunoi natural, dar nici aur curat. Apoi am mai auzit hardcore crestin. Alta gaselnita. Ragete "crestine" pe chitari ultrarapide. Cum zicea Pruteanu:ca doar "gusturile in materie de culori si gastronomice nu se discuta alminteri stinta numita estetica ar fi doar vorba goala" In rest toate sunt discutabile. Muzica crestina actuala poate fi incadrata prin pop, muzica usoara romaneasca, populara si rock(carismatici), de fapt o forma de rock mai soft. Eu unu nu prea ascult muzica crestina romaneasca fiindca mi se pare mult sub nivelul celor de dincolo, neavand o forma prea bine conturata. Mi se par ezitante si fara prea multa forta sau culoare a sound-ului. Desi ca idee si texte au o anumita valoare, muzical mi se par foarte simpliste si fara originalitate. In plus duce foarte mult inspre partea comerciala a muzicii, si foarte rar gasesti o muzica romaneasca, care sa ignore astea si sa faca ceva si in afara celor "cautate" de multime.

Ultima modificare de Sword (10/07/08 08:07)

10/07/08 08:06

EHSSfan
membru

Inregistat: 09/07/08
bravo, Sword! mi-a placut!

10/07/08 18:44

geliboy
membru

Inregistat: 02/05/08
yaaaaaaaaaaaaaa...............rock for Jesus:):):):):):).......

12/07/08 22:04

[anda]
membru

Inregistat: 09/09/08
am auzit si eu o manea crestina...foarte de prost gust!!!!asta mai lipsea....cat despre rock imi place :d(crestin bineinteles).si a zis cineva k sunt "ragete crestine" (muzica rock) vezi-ti de treaba si asculta ce iti place.:D Gbu

12/10/08 17:15

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
sincer,nu-mi plac manelele deloc..dar..zic asa..asa cum nu ne place sa fie judecat rocku..de ce judecam manelele? nici eu nu am o parere prea grozava..dar daca ei simt asa?..:D

20/11/08 18:39

gabi
membru

Inregistat: 14/11/06
dece judecam manelele?...pentruca e muzica lautareasca de nunti si chefuri taranesti...nu e o arta...e doar o meserie din care-si scot bani interpretii...asta e problema, ca nu cred ca exista interpret care sa cante manele pentruca e pasiunea lui si din dragoste pentru arta...apa de ploaie, canta pentruca asa isi scot bani, evident bani pentru care nu platesc statului...deasta e criticata maneaua.

21/11/08 13:04

Site web  
giany
membru

Inregistat: 18/05/07
ce te freaca ridichea ca nu dau taxe la stat ??? tu platesti taxe ... crezi ca banii tai se duc unde ar trebui sau pentru ce sunt luati ??? ... si imi plac manelele dar nu toate ... chiar f putine ... nu le iau apararea ... dar cand vad cat de cinstit vrei tu sa fi la lege ... ma omori pur si simplu ... ce rost sa platesc hotii???

Ultima modificare de giany (21/11/08 13:12)

21/11/08 13:08

gabi
membru

ok..atunci tu fa abstractie de faptul ca nu platesc taxele la stat...nu asta era ideea principala

21/11/08 13:19

Site web  
giany
membru

mai unii ... manelisti ... chiar au talent ... voce ... si canta melodii care ung sufletul ... inima ... mintea ... hai spune ... !!! nu e asea???

21/11/08 13:25

gabi
membru

nu :)...ti-am zis nu mi se pare deloc o arta...doar cantece de jale pentru pirandele care-i inseala...sau cantece in care isi lauda averile si femeile...versurile parca sunt compuse de copii de la scoli speciale d.p.d.v. al structurii iar continutul...varza :D ...bai asta e doar parerea mea...daca pe altii ii alina...sa asculte frate pana crapa :D

21/11/08 13:34

Site web  
giany
membru

hei ... aronel ... nu blestema ...!!!

unii manelisti canta si cum ca DUMNEZEU le-a dat dar sa cante ... le-a schimbat soarta in bine ... asta ce mai e ???

Ultima modificare de giany (21/11/08 13:40)

21/11/08 13:37

gabi
membru

da...Dumnezeu le-a dat lor bani si femei si pe dusmani ia trasnit pe toti :) ...nu stiu sigur care domn le-a dat lor asta...si daca le-a dat dar sa cante...sa cante frate...ca tot asa le-a dat Dumnezeu unora darul sa-i suporte :)) ...si uite asa se completeaza....eu, din fericire, nu am acest dar :)

21/11/08 13:48

Site web  
giany
membru

tre sa recunosti ... nimic nu intra in lumea noastra fara "autograful" SĂU ... este sau nu???

21/11/08 13:54

gabi
membru

mda....recunosc...si drogurile, si cluburile de noapte cu striptis, si traficul cu organe...tot...si sunt bune...nu? :)

21/11/08 13:57

Site web  
giany
membru

io te-am intrebat ceva ... LE PERMITE EL SA EXISTE SAU NU ???

21/11/08 13:58

gabi
membru

pai...ia reciteste tu putin discutia noastra...si vezi unde am combatut eu faptul ca Dumnezeu le permite manelistilor sa sufle....dar eu incercam sa-ti spun ca desi D-zeu le permite nu inseamna ca sunt bune...intelegi?...pentru mine e simbolul inculturii si al prostului gust...pentru tine poate e alinararea dezamagirilor amoroase :)) ...si pentru altii e ritm de dans semiobscen....fiecare cum le vede...eu mi-am zis doar parerea ;)

21/11/08 14:14

Site web  
giany
membru

mai ... cica toate lucrurile sunt bune dar nu si de folos ...

21/11/08 14:15

gabi
membru

a...eventual ingaduite...dar nu bune :)

21/11/08 14:16

Site web  
giany
membru

sa inteleg ca roadele LUI nu sunt bune ... adica tu vrei sa spui ca manelistii sunt facuti de cine ... ??? de EL sau de el negro???

Ultima modificare de giany (21/11/08 14:18)

21/11/08 14:18

gabi
membru

a...mai...pentru mine da....manelisti sunt o roada rea...adica roada e cam aiurea zis dar sa raman in ideea ta...si daca citesti Biblia vei vedea ca si D-zeu afiram de multe ori ca unii sunt o "roada rea"...si nu ma lua cu deastea ca nu tine :) ...uitate printre copaci...toti sunt creatia Lui si totusi vezi multi care sunt o roada proasta, la fel la animale si sunt sigur ca la fel si la om ;)

21/11/08 14:22

Site web  
Pagini:  1 2 3 4    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la