TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/Evanghelia lui Iuda Iscarioteanul!!!! Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
fineas
Exclus

Inregistat: 11/01/06
Acum a aparut pe piata de minciuni a inselatorului,vrajmasul lui Dumnezeu,satan,o noua inselatorie,identica cu celelalte ,vezi "codul lui da vinci","codul bibliei"etc.
Doresc sa dezbatem putin ,si se vedem scopul ,acestei noi inselatorii,si cine le produce ,si de ce ?

Holywoodul religiei ,astazi este vaticanul,acolo se produc scenarii pe banda rulanta,devieri ,si rastalmaciri ale Cuvantului lui Dumnezeu,exista o intreaga armata de oameni ,care se ocupa cu aceste subtile,scenarii deviante ptr. a induce oamenii intr-o si mai mare confuzie religioasa,decat au avut-o pana acum.MEDIA,este controlata de aceasta institutie religoasa,si poate f.rapid sa introduca ,pe calea televiziunilor,presa scrisa,internet,tot felul de baliverne,si nascociri diabolice despre adevarul lui Dumnezeu,intocmite f.evlavios,si subtil aranjate,presarate chiar si cu citate biblice,satan intotdeauna vine cu 99,9% adevar ,cu "este scris"dar nu spune tot adevarul 100%,aici e marea tragedie,este intotdeauna la tema ,dar nu la esenta temei!!!!

Bun,sa ne intoarcem la Evanghelia lui Iuda.

Scopul ,este de a pregati terenul beatificarii lui(sfintirii)iuda,fiul pierzarii,tradatorul Domnului.

Aceasta miselie,care se spune ca a aparut in sec II D.H ,si este scrisa de Iuda iscarioteanul,deoarece exista o epistola scrisa de IUDA,fratele de mama a Domnului Isus,care nu este acelasi cu Iuda iscarioteanul,vrea sa scoata in evidenta ,ca Iuda nu era de fapt un tradator(vanzator),ci ca Domnul ISUS l-a pus sa-l tradeze,si sa-l scoata de sub blestem,ptr.ai pregatii o iertare vesnica ptr. a devenii,sfant post mortem.

Acum vreau prin ajutorul Cuvantului lui Dumnezeu sa va fac sa intelegeti ,ce s-a spus despre Iuda iscarioteanul in Evangheliile,scrise de catre cei 4 evanghelisti.

Se pune urmatoarea intrebare pertinenta;cand a scris Iuda evanghelia ,deoarece el dupa ce a tradat sa spanzurat?

Iata ce zice Scriptura ;
Matei 26;
23. Drept răspuns, El le-a zis: „Cel ce a întins cu Mine mâna în blid, acela Mă va vinde.
24. Negreşit, Fiul omului Se duce după cum este scris despre El. Dar vai de omul acela prin care este vândut Fiul omului! Mai bine ar fi fost pentru el să nu se fi născut!”
25. Iuda, vânzătorul, a luat cuvântul, şi I-a zis: „Nu cumva sunt eu, Învăţătorule?” „Da” , i-a răspuns Isus, „tu eşti!”

MATEI 27;
3. Atunci Iuda, vânzătorul, când a văzut că Isus a fost osândit la moarte, s-a căit, a dus înapoi cei treizeci de arginţi, i-a dat preoţilor celor mai de seamă şi bătrânilor,
4. şi a zis: „Am păcătuit, căci am vândut sânge nevinovat.” „Ce ne pasă nouă?” i-au răspuns ei. „Treaba ta.”
5. Iuda a aruncat arginţii în Templu, şi s-a dus de s-a spânzurat.

lUCA 22;
21. „Dar iată că mâna vânzătorului Meu este cu Mine la masa aceasta.
22. Negreşit, Fiul omului Se duce, după cum este rânduit. Dar vai de omul acela prin care este vândut El!”

IOAN 13;
26. Isus a răspuns: „Acela, căruia îi voi întinge bucăţica, şi i-o voi da.” Şi a întins o bucăţică, şi a dat-o lui Iuda, fiul lui Simon, Iscarioteanul.
27. Cum a fost dată bucăţica, a intrat Satana în Iuda. Isus i-a zis: „Ce-ai să faci, fă repede.”

IOAN 13;
2. În timpul cinei, după ce diavolul pusese în inima lui Iuda Iscarioteanul, fiul lui Simon, gândul să-L vândă,

IOAN 17;
12. Când eram cu ei în lume, îi păzeam Eu în Numele Tău. Eu am păzit pe aceia, pe care Mi i-ai dat; şi nici unul din ei n-a pierit, afară de fiul pierzării, ca să se împlinească Scriptura.

DEUTERONOM 21;
22. Dacă se va omorîun om care a săvârşit o nelegiuire vrednică de pedeapsa cu moartea, şi l-ai spânzurat de un lemn,
23. trupul lui mort să nu stea noaptea pe lemn; ci să-l îngropi în aceeaşi zi, căci cel spânzurat este blestemat înaintea lui Dumnezeu, şi să nu spurci ţara pe care ţi-o dă de moştenire Domnul, Dumnezeul tău.

Dragi cititori va rog sa trageti singuri concluzia ,pe cine sa credem,o fabulatie bine ticluita,sau Scriptura?

Tot ce a aparut scris dupa Scriptura ,e sub blestem,indiferent cine a scris-o sau a adaugat-o (ma refer la cartea lui mormon).(sau apocrife)

Trebuie sa luam in considerare si respect ce scrie la sfarsitul cartii Apocalipsa 22;

18. Mărturisesc oricui aude cuvintele prorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adăuga urgiile scrise în cartea aceasta.
19. Şi dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărţii acestei proorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vieţii şi din cetatea sfântă, scrise în cartea aceasta.”
20. Cel ce adevereşte aceste lucruri, zice: „Da, Eu vin curând.” Amin! Vino, Doamne Isuse!
21. Harul Domnului Isus Hristos să fie cu voi cu toţi! Amin.

01/08/06 15:36

T-pop
membru

Inregistat: 20/01/06

18. Mărturisesc oricui aude cuvintele prorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adăuga urgiile scrise în cartea aceasta.

Autorul se refera aici la cartea scrisa de el, la Apocalipsa. Pe vremea aceea nu exista inca Biblia in forma pe care o avem azi.

Evanghelia lui Iuda e unul din paiele de care se agata cei ce vor sa dovedeasca Biblia ca fiind falsa sau incompleta. E absurd sa se afirme ca aceasta asazisa evanghelie este adevarata cand ea se sustine singura, cartile Bibliei afirmand altceva.

Ar mai fi un aspect. Daca Iuda s-a dus si s-a spanzurat oare cand o mai fi avut timp si luciditate sa scrie o evanghelie?

01/08/06 16:24

Site web  
tomuchforu
membru

Inregistat: 09/08/06
Mie chiar mi-a placut "Codul lui Da Vinci".
Dan Brown este un scriitor cu talent, cu foarte mult talent!
Are si aceasta carte veridicitatea ei... insa nu e totala, dupa cum scrie la un moment dat: "Aici şi în continuare, toate referirile şi interpretările istoriei ecleziastice, în special, şi ale istoriei, în general, constituie punctul de vedere al autorului. Deoarece această lucrare este o lucrare de ficţiune, autorul şi-a permis nenumărate licenţe care trebuie tratate ca atare."

10/08/06 08:23

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Despre "Codul lui Da Vinci" e un subiect separat, la literatura ;) .

Aici e vorba despre "Evanghelia lui Iuda Iscarioteanul".

Ultima modificare de april (10/08/06 10:30)

10/08/06 10:29

Delmoniko
Exclus

Inregistat: 16/05/07
Voi chiar credeti ca unii nu au avut ce face acum vreo 2000 de ani si au falsificat evanghelii numai ca sa va induca pe voi in eroare?
E penibil!
Au fost scrise zeci de evanghelii(apocrifele plus textele eseniene) insa Conciliile au luat in seama numai pe cele de azi!
Celelalte erau probabil prea evoluate sau poate prea eretice pt acea vreme!
Ele afirmau ca Isus a fost un simplu om si un reformator religios(foarte logic dealtfel),ca a fost casatorit(asta chiar nu intereseaza),etc,etc!

16/05/07 13:42

sytri
membru

Inregistat: 18/08/07
Isus a fost de fapt un informator religios !!!

18/08/07 09:43

hopeful
membru

Inregistat: 30/05/07

fineas a scris:

Aceasta miselie,care se spune ca a aparut in sec II D.H ,si este scrisa de Iuda iscarioteanul,deoarece exista o epistola scrisa de IUDA,fratele de mama a Domnului Isus,care nu este acelasi cu Iuda iscarioteanul,vrea sa scoata in evidenta ,ca Iuda nu era de fapt un tradator(vanzator),ci ca Domnul ISUS l-a pus sa-l tradeze,si sa-l scoata de sub blestem,ptr.ai pregatii o iertare vesnica ptr. a devenii,sfant post mortem.

Putem sa ne luam dupa ceva care e bazat in ceva scris de un frate de mama a Domnului Isus? Nu ... In Marcu 3:31-35 putem citii clar ca fratii lui Isus nu erau de acord cu el ... Daca erau nu ar fi stat "afara" ci ar fi fost inauntru ascultand cuvintele Lui.

22/08/07 01:08

eudemonistul
+

Inregistat: 01/06/07
Tu ai frati?

22/08/07 12:53

Dana
membru

Inregistat: 04/01/07

eudemonistul a scris:

Tu ai frati?

E relevant?

22/08/07 16:35

filip
membru

Inregistat: 27/04/05

2va:* a scris:

Putem sa ne luam dupa ceva care e bazat in ceva scris de un frate de mama a Domnului Isus? Nu ...

Paranteză:
No noma on pic... deoarece că fin'că Apostolul Iacov o fo' şi dumnealui frate cu Isus. O lecuţă de atenţie la generalizări n-ar strica.

22/08/07 16:43

Site web  
eudemonistul
+

Da.

23/08/07 08:50

karola
membru

Inregistat: 17/02/08
Sunt de acord cu Delmonica ! (Desi mesajul e cam intirziat) Voi fi si eu exclusa? Si cind te gindesti ca abia am intrat..

17/02/08 14:36

filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Dacă doreşti să afli motivele pentru care un utilizator poate fi exclus de pe forum, ele se găsesc n regulamentul forumului.

n plus, nu există utilizator cu numele "Delmonica" pe aces forum. Poate te refereai la "Delmoniko".

17/02/08 15:28

Site web  
giany
membru

Inregistat: 18/05/07

sytri a scris:

Isus a fost de fapt un informator religios !!!

nush cum sa fac pt ca nu am suficient de multe emoticonuri ... ma prapadesc de ras ... auzi tu la el gaselnitza... poate o sa reusesti sa faci si tu diferenta dintre religie si credinta vreodata ... mai sytri mai ... slab mai esti ...

18/02/08 10:40

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

Delmoniko a scris:

Voi chiar credeti ca unii nu au avut ce face acum vreo 2000 de ani si au falsificat evanghelii numai ca sa va induca pe voi in eroare?
E penibil!
Au fost scrise zeci de evanghelii(apocrifele plus textele eseniene) insa Conciliile au luat in seama numai pe cele de azi!
Celelalte erau probabil prea evoluate sau poate prea eretice  pt acea vreme!
Ele afirmau ca Isus a fost un simplu om si un reformator religios(foarte logic dealtfel),ca a fost casatorit(asta chiar nu intereseaza),etc,etc!

Tu chiar nu te-ai informat cum au fost selectate cartile ce in prezent sunt cuprinse in Noul Testament?
Cred ca mai degraba este penibil sa faci afirmatii despre lucruri ce nu le stii mai mult decat din auzite! Sau crezi ca tu mai departe de evenimente, stii mai multe decat cei care au fost mai aproape de ele? Ma refer nu la cei care au scris, ci la cei care au selectat!
Si daca stii intradevar mai mult, prezinta argumente, iar nu presupuneri sau probabilitati!

Sytri, iti dadeam dreptate daca ziceai ca Iisus a fost un formator, dar afirmatia ca a fost informator chiar ca este gratuita.

Daca Iuda Iscarioteanul a scris apocrifa ce ii poarta numele, intrebarea pentru cei ce ii sustin paternitatea scrierii este:cand a scris? Inainte sau dupa ce s-a spanzurat?

Ultima modificare de OLD TRAIAN (18/02/08 15:30)

18/02/08 15:28

monday_73
membru

Inregistat: 19/01/08
OLD TRAIAN, esti ortodox?

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)

18/02/08 16:17

Old
Moderator

Are legatura cu evanghelia lui Iuda?

In biblia ortodoxa nu este ! http://www.bibliaortodoxa.ro/
De fapt carti apocrife sunt cuprinse doar in Vechiul Testament. Si le recunoastem ca apocrife.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (18/02/08 16:53)

18/02/08 16:50

eudemonistul
+

"le recunoastem ca apocrife"! Uau! Cine?Si la ce te referi? La faptul ca nu fac parte din Canon? De ce? Sau la faptul ca este un fals? Cine a decretat asta si de ce? Intreb si eu asa...ca exercitiu de gandire.

02/04/08 16:52

Old
Moderator

La faptul ca paternitatea acestor scrieri nu a fost general recunoscuta, si in consecinta nu fac parte din canon. Unii le-au considerat ca fiind scrise de autor, altii poate majoritatea au avut suficiente dovezi sa nu le recunoasca. Si atunci nu au fost incluse in canon. Iar noi la asa distanta in timp avem mai putine probe, si atunci ne prindem de lucrurile care au certitudine pentru noi.

eudemonistul a scris:

Intreb si eu asa...ca exercitiu de gandire.

Exercitiu de gandire pentru cine?

Ultima modificare de OLD TRAIAN (02/04/08 18:34)

02/04/08 18:33

eudemonistul
+

Asa...contra plictiselii, m-am interesat. Nu exista dovezi pe baza carora unele scrieri sunt considerate de Biserica apocrife. Sunt considerate asa pentru ca la un anumit timp "asa a vrut muschii" unuia sau altuia care era responsabil cu ciolanul.Mai mult, unele au facut parte din Canon iar apoi au fost scoase. Mai sa fie! As vrea sa te intreb ceva: de ce Cartea lui Enoch este un apocrif?

02/04/08 18:40

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Cartea lui Enoh nu este nici macar apocrif.

"Dictionarul biblic al lui Unger prezinta motivele pentru excludere lor (a apocrifelor):
1. Abunda in inexactitati si anacronisme geografice si istorice.
2. Invata doctrine false si incurajeaza practici care vin in contradictie cu Scriptura inspirata.
3. Recurg la mijloace literare si prezinta o artificialitate a esentei subiectului, folosind un stil care sa semene cu cel al Scripturilor inspirate.
4. Sunt lipsite de elementele distinctive care confera Scripturilor caracterul divin, autoritate profetica si nuanta poetica religioasa veritabila."
Sursa: "Marturii care cer un verdict", Josh McDowell

eude, s-ar putea sa nu te impresioneze ultimele doua motive asa ca pentru tine raman primele doua. Daca vreti sa discutam despre apocrife (in general) cel mai bine deschideti un topic dedicat.

02/04/08 22:18

eudemonistul
+

Bine ca nu-mi vorbesti despre Lisa Unger, pentru ca mi-ai aminti de "Minciuni periculoase". Sau poate ca-mi vorbesti despre Carl Unger, ucenicul lui Eliphas Levi si te-as intreba de ce-mi citezi satanisti?
Nu mai e nici macar apocrif????Uau! Rau v-a mai speriat cartea asta! Acum...totusi...ce te faci, pentru ca  Iisus, Pavel si Ioan din Patmos ( cel putin) dovedesc ca stiau de "cartea" asta si s-au cam inspirat din ea. Zau... parca e prea mult...

03/04/08 12:30

+Archangel+
Moderator

Ai fost pe-aproape dar e vorba de Merrill F. Unger. Vad ca ai o satisfactie in a-ti etala cunostintele chiar daca nu e necesar. Stai linistit, eu iti recunosc superioritatea culturala si intelectuala. :P

Cat despre cartea lui Enoh avem subiect dedicat daca vrei sa zici ceva despre ea.

03/04/08 12:44

eudemonistul
+

Slabut. Daca vrei mai mult despre Cartea lui Enoch, intra pe Revista ADS. Am eu acolo un articol. Te asigur ca e mai bun. Cat despre "superioritatea..." te asigur, in continuare, ca stiu ca nu stiu mare lucru. Despre Merill n-am pomenit pentru ca nu stiu decat ca e pastor. In care cult...nu stiu.

03/04/08 16:52

+Archangel+
Moderator

Am citit articolul tau. Interesant. Totusi, nu inteleg de ce si cum schimba ceea ce e scris in canon. Daca imi raspunzi fa-o la Book of Enoch.

03/04/08 17:45

Pagini:  1 2    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la