TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Educatie si scoala/Gramatica noastra...de toate zilele Moderat de antonela, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 11
mamaruta
membru

Inregistat: 13/08/06
Cred ca adaptabilitatea noastra nu are nici o legatura cu vorbirea corecta a unei limbi. E vorba de o conventie care ar trebui sa fie general valabila. Si, sincer, eu nu sunt aici ca sa imi pierd timpul incercand sa descifrez ''smecheriile'' si ''moda'' ( ca sa spun frumos ) altora in ceea ce priveste limba. Chiar nu vreau sa jignesc pe nimeni, si argumentul adus de lory mi s-a parut unul chiar bun. Insa o mare parte din cei care scriu cu ''k'' si toate celelalte, o fac din snobism. Si, pana la urma, cred ca e o dovada de respect sa scrii in asa fel incat celalalt sa nu se chinuie sa citeasca ceea ce tu scrii. Oricum, exista atatea obstacole in comunicare si atatea lucruri pentru care inevitabl ne batem capu. Merita sa ne mai batem capu cu inca unul?

17/08/06 03:44

lory
membru

Inregistat: 26/07/06
hopa hopa.....gfod.....am zis eu ca nu ma adaptez usor? daca nu ai observat nu mai scriu deloc prescurtat.....
si pt april:sincera sa fiu,cred ca la mobil scriu mai mult decat la scoala.... :D la scoala scriu cat se poate de serios... oricum deja am inceput sa ma invat sa scriu normal aici...dar la mobil tot prescurtat scriu :D
Fiti binecuvantati!

17/08/06 10:26

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Cred ca ar trebui sa facem un curs intensiv de gramatica cu unii pe aici :(. Nu stiu cum scriu la scoala, ca aici...no comment.

Sau sa trecem la subiectul "Perle de pe forum"? Cine isi va recunoaste mesajele acolo, sa nu se simta "jignit".

OOFF !!

17/11/06 12:57

typeface
membru

Inregistat: 18/08/06

Acest forum are 1649 utilizatori inregistati, 625 subiecte si 17228 mesaje.
Ultimul utilizator inregistat este estera_at.
In momentul acesta 1 utilizator inregistat si 1 vizitator.

Va invitam sa discutati aici despre acest subiect.. care e parerea vostra?

chiar pe prima pagina.... :rolleyes:

12/12/06 15:59

april
admin forum

1. Ce ai vrut sa "demonstrezi" cu primul citat ? Unde e"perla" ? "utilizator inregistrat" ? Hm...mda,  cred ca "membri" ar suna mai bine :rolleyes:

2. "Perla" din al doilea "citat" s-a "rezolvat". Cred ca ti-ai dat seama ca a fost doar o greseala de tastatura.

3. Si on-topic ;) :

typeface a scris:

mie i-mi place si asa...

typeface a scris:

frate, eu nu a-m zis asa ceva...

12/12/06 19:04

typeface
membru

1. daca nu vezi nimic in neregula inseamna ca or fi modificat astia iarasi doom-ul. o fi facut vreun serviciu astora ce mininca litere, ca sa-i scape de-o grija.

2. nu mi-am dat seama c-ar fi vorba de o greseala de tastatura. probabil de tastare.

3. mai gresesc si eu. plus ca n-am avut pretentia sa-i invat pe altii cum sa scrie. am observat doar un oarecare tam-tam pe acest subiect si mi s-a parut ciudat ca pentru prima pagina n-aveti ochiu' asa critic ca si pentru ce posteaza altii.  :rolleyes:

12/12/06 21:29

april
admin forum

1. Nu inteleg.

2. A fost o gresela de tastare. Ca am gresit si eu ce sa mai zic ? Nu stiu la ce mi-a fost gandul... Sorry.

3. Cu totii mai gresim. Nu stiu de ce as incerca sa-ti explic mai multe. Ai cautat greseli si ai criticat. Astea sunt cam toate mesajele tale: mistouri si critici. Ai gasit o greseala de tastare ( nu de tastatura, cu toate ca putea sa fie o greseala de tastare din cauza ... tastaturii.. ) si o compari cu "perlele" unora de pe forum. Parca as/am cauta cu lumanarea greselile altora.

In fine, nu prea vad rostul acestei "discutii". Care este "scopul" tau de fapt ? Ce urmaresti ? Sa ne prezinti o parere "obiectiva"? Din tot site-ul si forumul asta, atat te-a "atras" ?
Imi pare rau ca e mai usor de demolat ceva decat de pus mana la construit...

12/12/06 23:14

typeface
membru

1. hints: a) vezi cuvintul subliniat initial. b) vezi 'litere mincate'.

2. se mai intimpla

3. cum adica ce scop am? urmaresc bunul mers al forumului. am observat doua greseli direct pe pagina principala si vi le-am aratat; nu caut nimic cu luminarea :rolleyes:

12/12/06 23:27

april
admin forum

Am vazut, in sfarsit. Voi transmite mai departe "greselile" respective, celor care pot sa le corecteze.

Multumesc pentru atentie si grija.

Sa astept(am) urmatoarea ta interventie pentru "bunul mers al forumului" ?

12/12/06 23:48

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Typeface, nu cred că problema aici se pune de litere mâncate ci scopul e cu totul altul: încercarea de a scrie corect româneşte cât de bine poate fiecare. Nu zice nimeni că eşti un idiot dacă pui cratima aiurea.

Ai vrut să bravezi şi ai reuşit. Te aşteptăm cu "vânat" proaspăt!

17/12/06 21:15

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

april a scris:

- exista mai multe semne de punctuatie: le puteti folosi, ca sa aiba un cap si o coada mesajul vostru. Deci avem punctul ".", virgula ",", doua puncte ":", punct si virgula ":", ghilimele " ", semn de intrebare "?", semn de exclamare "!", apostrof " ' ", si mai ales liniuta de unire a doua cuvinte sau cratima ( parca) "-". Ar mai fi cateva, dar cred ca pentru inceput ajung. :D

Bine zicea april. Accentuarea insa imi apartine :D Pe bune acuma, chestia cu cratima care nu e unde trebuie, ma calca pe nervi.

10/01/07 17:15

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
apropo : Exista si ghilimele :))..."""

19/01/07 20:13

april
admin forum

lorre_diana a scris:

apropo : Exista si ghilimele :))..."""

Apropos, nu au fost uitate ;) :

april a scris:

- exista mai multe semne de punctuatie: le puteti folosi, ca sa aiba un cap si o coada mesajul vostru. Deci avem punctul ".", virgula ",", doua puncte ":", punct si virgula ":", ghilimele " ", semn de intrebare "?", semn de exclamare "!", apostrof " ' ", si mai ales liniuta de unire a doua cuvinte sau cratima ( parca) "-". Ar mai fi cateva, dar cred ca pentru inceput ajung. :D

19/01/07 20:25

tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06
Sper ca nu ati vazut si greselile mele de pana acum. Daca le-ati vazut, cer ingaduinta pentru ca sunt la inceput si nu cunosteam prea bine regulile. Asta nu insemna ca nu stiu sa vorbesc romaneste, dar din obisnuinta am mai scris si prescurtat, fara majuscule...si tot asa. O sa incerc sa respect aceste "reguli"...

15/03/07 14:30

jezzy
membru

Stai linistita, nu suntem chiar vanatori de greseli :) Pana una alta poate ne  spui cate ceva despre tine la

http://www.tanarcrestin.ro/forum/viewtopic.php?id=206

15/03/07 14:35

jezzy
membru

Fratilor, lamuriti-ma si pe mine cu o chestie: care e pluralul cuvantului "chel"? Spui om chel -> oameni chei???Mie una, imi suna ciudat rau :D
Nu e nici o gluma, chiar vreau sa stiu :)

11/04/07 16:14

CatalinD
membru

Inregistat: 02/03/07
chelioşi :)

"Oile Mele ascultă glasul Meu; Eu le cunosc şi ele vin după Mine. Eu le dau viaţa veşnică, în veac nu vor pieri şi nimeni nu le va smulge din mâna Mea." Ioan 10:27-28

11/04/07 16:17

jezzy
membru

Da, asta suna bine dar cred ca e pluralul de la "chelios" nu "chel" :D

11/04/07 16:18

april
admin forum

jezzy a scris:

Fratilor, lamuriti-ma si pe mine cu o chestie: care e pluralul cuvantului "chel"? Spui om chel -> oameni chei???Mie una, imi suna ciudat rau :D
Nu e nici o gluma, chiar vreau sa stiu :)

Cheli ?

11/04/07 16:33

jezzy
membru

Asta e si mai ciudat :D

O sa incerc sa evit cuvantul asta(chei, cheli, care o fi) :)

11/04/07 16:42

april
admin forum

CHEL, CHEÁLĂ, chei, chele, adj. (Despre oameni; adesea substantivat) Care are chelie, căruia i-a căzut (tot) părul de pe cap; (despre cap) care nu are păr; pleşuv. – Din tc. kel.

chel (-ială), adj. – Pleşuv, fără păr. Tc. kel (Şeineanu, II, 104; Lokotsch 1152). Cuvînt cunoscut numai în Munt. şi Mold. (ALR, I, 12). Forma de pl. m. oscilează între cheli şi chei.

http://dexonline.ro/search.php?cuv=chel

11/04/07 16:58

iuddavali
membru

Inregistat: 28/01/06
ia uitati aici un articol mititel tot pe tema abrevierilor sacaitoare:

http://kestii.ablog.ro/2007-04-29/amenintarea-sms.html

Octombrie - cand se schimba ora pentru iarna. Ecl. 3:1

03/06/07 23:14

Site web  
tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06

april a scris:

Eu ma tot intreb cum scriu persoanele respective la scoala si la examene. M-ar fi interesant sa le citesc tezele si lucrarile...

nu prea cred ca ai vrea asta:)... tu nu stii cat chin este pentru mine sa scriu romaneste pe TC. recunosc ca messengerul m-a stricat rau de tot..am ajuns sa vorbesc in toate limbile cate putin... si de lucrari am mai spus-o... pana n-am luat un doi nu mi-am dat seama ca vorbesc prescurtat. sau chiar cand vorbesc la telefon sau cu cineva fata in fata am inceput sa folosesc nush, mai vb, brb, dnd, k..etc...

31/07/07 16:24

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
la ora profa :marea majoritate ,la bise pastorul :marea majoritate ,la televizor :marea majoritate ,in manualul avizat de mec :marea majoritate, in ziar :marea majoritate .Mica minoritate a oamenilor care nu suporta pleonasmele va face o plangere :)
Si cand ma gandesc cat is de agramati si se mai dau rotunzi ca stiu nu stiu cate limbi straine

Sau alta faza :mi-am adus aminte ca am avut o discutie cu cineva de pe forum ,ca persoana respectiva a scris :"citesc atenta" .e adverb si nu se acorda ,"noi citim atenti" :D 
bun ,nu ca eu sunt nu stiu ce "fililofica" da nici chiar asa

27/11/07 15:16

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Mica minoritate a oamenilor care nu suporta pleonasmele impreuna cu marea majoritate a oamenilor care nu stie ca "marea majoritate" nu e pleonasm ar trebui sa caute mai bine inainte de a se pronunta! :D

Desi dex-ul la definitia cuvantului "majoritate" nu pomeneste nimic de "marea majoritate" e totusi interesant de observat definitia cuvantului "general" (http://dexonline.ro/search.php?cuv=general)care foloseste expresia "marea majoritate". Si inclin sa cred ca definitia cuvantului "general" nu au lasat-o pe seama baiatului care le aduce sandvisuri. Ca bonus, se pare ca nici Pruteanu nu e de acord ca "marea majoritate" ar fi pleonasm (http://www.pruteanu.ro/4doarovorba/emis ... ie+maj.htm)

Mie, personal, mi se pare utila aceasta formulare deoarece implica apropierea de "unanimitate"!

27/11/07 22:40

Pagini:  1 2 3 4 5 ... 11    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la