TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Probleme, idei, sfaturi utile/Cum raspundem la suferinta din jur? Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
livu2day
membru

Inregistat: 06/11/08
Acesta sa dovedeste in modul tau de a trai cu El, sa dovedeste prin Cuvantul care il imparti de la Isus.

04/03/09 15:04

UnderZero
membru

Inregistat: 19/04/08
Inteleg ce spui livu2day, dar acum sincer: un om sarac, ce nu a mancat nimic de 2 zile, crezi ca iti asculta "povestile ceresti" ? - el asa le considera...
Am fost acolo unde era saracie crunta (inundatii, etc...) Oamenii au fost dispusi sa asculte in urma ajutorului primit (bine, inimile lor au primit in mod diferit, dar asta e alta poveste). Dar a fost nevoie sa fie ajutati practic, pentru ca riscau sa moara de frig...

Ultima modificare de UnderZero (04/03/09 15:12)

04/03/09 15:10

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06

mikhael a scris:

In privinta banilor stransi la biserica e foarte greu.Sunt implicat in biserica si bani se strang f greu la colecta

eu dintotdeauna am avut impresia ca biserica e bogata .Una medie ,de 400 membrii + cei care frecventeaza ,tine colecta seara si dimineata in fiecare duminica si intr-o seara din timpul saptamanii. Dupaia se strange "zeciuiala" - nu-i chiar zeciuiala ,mai degraba dar de bunavoie [la noi fiecare familie are un plic in care se pune lunar o suma ,de la cateva zeci de lei la 100,2,maxim 3 ,ma gandesc ca se strang 30000 lunar] si in total iese o suma mare ,pentru ca nu sunt foarte multe cheltuieli .

Eu ma gandeam ca la biserici din astea din orase mari ,cum e betelul din tm ,unde la tineret merg majoritatea celor care fac faculta in tm -in jur de 500 sunt saptamanal ,cica 800 cand e plin - daca da fiecare 1 leu ,s-ar strange ceva bani ,cu care poti face chestii din astea de caritate .Bun ,ei cred ca ii baga pentru misiune ,si asta e un lucru bun .
  Stiu ca in oradea niste tineri merg saptamanal la un spital de copii si le duc cornuri pe care le au sponsorizate de la o brutarie [am fost si eu ,a fost ciudat pentru ca nu erau parinti acolo ,inca nu m-am lamurit care e faza ,de ce erau copii singuri] .Si asta e un mic pas .

O solutie destul de buna sunt sponsorii din strainatate ,unele orferinate si fundatii crestine functioneaza pe baza lor si o duc bine .

Ultima modificare de RainSong (04/03/09 15:46)

04/03/09 15:44

mikhael
membru

Inregistat: 16/01/09

UnderZero a scris:

Inteleg ce spui livu2day, dar acum sincer: un om sarac, ce nu a mancat nimic de 2 zile, crezi ca iti asculta "povestile ceresti" ? - el asa le considera...
Am fost acolo unde era saracie crunta (inundatii, etc...) Oamenii au fost dispusi sa asculte in urma ajutorului primit (bine, inimile lor au primit in mod diferit, dar asta e alta poveste). Dar a fost nevoie sa fie ajutati practic, pentru ca riscau sa moara de frig...

de acord cu matale.. eu zic sa fim practici si realisti..sunt atatia oameni care cand sunt in nevoie n-au chef sa asculte doctrina ta ci au nevoie de un ajutor practic de la Dumnezeu .Sigur asta lucreaza in cresterea credintei lor, iar daca ii vor multumi lui Dumnezeu cu atat mai mult va fi bucuria LUI. Numa ca unii cred ca acest ajutor consta numa in vestirea evangheliei cu gura.
Au fost situatii atunci cand eram in lume si aveam nevoie de EL, sa-mi arate ceva, sa faca ceva  practic in viata mea, puteau sa vina 100 de evanghelisti ca-i dadeam afara pe usa:eu vroiam fapte nu vorbe.. EL a lucrat, eu am vazut si incet, incet am inceput sa ma deschid si fata de Cuvant.
Cat despre banii de la coleta , nu stiu ce se intampla. foarte putini. ce sa mai cer de la oamenii din biserica, care e adevarat -sunt multi, sute, dar cu venituri mici-medii.
Sunt destui oameni in lume care au bani multi si poate au si inima.Nu stii care le va fi rasplata la judecata.

Ultima modificare de mikhael (04/03/09 16:09)

04/03/09 16:06

livu2day
membru

Degeaba ajutam pe cineva... sti cand faci binele fara pricepele si cu faradelege e rau... daca suntem sinceri crestini asta e adevarul.
Oricine face binele, sunt destuli care fac binele... il fac pentru a arata bine, pentru a sa se simte bine, pentru mandrie si pentru altii sa aiba respect pentru el/ea. Totusi ce fac ei e bine insa e degeaba ca tot rau ajunge.
Mai bine pierzi pe unii acuma ca sa ii castigi in cer.
Degeaba faci binele daca Cuvantul e pe primul loc. Trebuie sa ai o anumita chemare, uite la Isus... majoritatea a venit la El.. plus unde te trimite Domnul, nu unde crezi ca poti face binele.

Ultima modificare de livu2day (04/03/09 16:19)

04/03/09 16:17

mikhael
membru

Inregistat: 16/01/09
da mah, frate mah, dar mai bine fac ceva decat sa stau sa ma tot gandesc daca ar fi bine sau nu s-o fac.sa-mi caut argumente si contra-argumente.o fac si gata, daca vrea Domnul sa ajut pe cineva, ma va ajuta cu idei si cu bani.. de aceea v-am cerut ajutorul in acest sens. Ideea ta e buna liviu, sa incep cu fratii ce au probleme financiare, dar nu vreau sa ma opresc aici, stiind ca sunt oameni pe undeva in orasul meu care tremura de frig sau mananca paine cu margarina ..sau poate nici pe aia..

04/03/09 16:22

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Luca 4
18. "Duhul Domnului este peste Mine, pentruca M-a uns sa vestesc saracilor Evanghelia; M-a trimis sa tamaduiesc pe cei cu inima zdrobita, sa propovaduiesc robilor de razboi slobozirea, si orbilor capatarea vederii; sa dau drumul celor apasati,

19. si sa vestesc anul de indurare al Domnului."
Domnul Isus a ingrijit de nevoile fiecaruia!oricare au fost ele. Slabanogului i-a iertat doar pacatele??
P.S.
Livu, tu ai fost implicat in vreo lucrare?
Stii ce-i cel mai greu? sa suporti comentariile binevoitoare ale fratilor!

Ultima modificare de MRU (04/03/09 16:26)

04/03/09 16:23

livu2day
membru

Da am fost... dar sti ce te doare mai mult... cand fratii si surorile ii apuca ravna fara intelepciune.
Nu cred ca intelegeti ca fiecare sufera... dar avem destul de lucru la fratii si surorile noastre. Ei insa vreau sa mearga sa ii da de mancare si etc, si majoritatea din timp nui zice Adevarul, e goana dupa vant... da am fost implicat si m-am lasat ca era ceva gol.
Vedeam cum zicea oameni asta ii Numele Domnului si cei acolo zicea... apo imi mai trebui ciocolata, nu supa de asta... nu ceai de asta si nici asta. Mofturi, si majoritatea facea lucrarea ca sa se duca la biserica sa zica uite asta am facut si asta... cand de abia ai zis ceva din Cuvantul Lui.

Facem asta e bine, dar repet din nou sunt fratii si surori prin incercari nespuse de mari. Fata de mine... mi-e rusine cand aud anumite chestii... insa nustiu daca voi stiti sau va intereseaza de saraci din stiri si care ii vedeti pe strada cersind.

Pot sa dau si eu multe alte versete care arata... altceva. Plus anul de indurari se refera la Mantuirea... bogatia Cereasca a-Lui Tatal.

Ultima modificare de livu2day (04/03/09 16:33)

04/03/09 16:31

adriana
membru

livu2day a scris:

Da am fost... dar sti ce te doare mai mult... cand fratii si surorile ii apuca ravna fara intelepciune.

Dumnezeu isi inzestreaza copii cu intelepciune si pune in ei gandul vesniciei. Credinta se dovedeste prin fapte! altfel este moarta!
O lucrare nu o exclude pe cealalta! Fiecare sa lucreze la ce e chemat!

E adevarat ca una e caritatea si una lucrarea Domnului, dar cine a pomenit ceva de caritate?!

Ultima modificare de MRU (04/03/09 16:37)

04/03/09 16:35

gabi
membru

Inregistat: 14/11/06
Multi, merg imbracati foarte ingrijit in multimile de oameni saraci si le vorbesc despre cat de mult ii Iubeste Isus si cat de mult ii ajuta...si ca trebuie sa multumeasca pentru ce au...cei mai multi primesc reprosuri de genu "bine ma, esti tu smecher ca tre sa multumesti pentru ce ai, cand vi imbracat scump, cu masina scumpa si noi murim de foame"...daca nu faci si actiuni umanitare mergi degeaba intre cei saraci...daca nu le alini foamea vei vorbi in van....eu merg pe ideea ca odata cu propovaduirea e nevoie si de ajutor material.

livu2day a scris:

Nu cred ca intelegeti ca fiecare sufera... dar avem destul de lucru la fratii si surorile noastre. Ei insa vreau sa mearga sa ii da de mancare si etc, si majoritatea din timp nui zice Adevarul, e goana dupa vant... da am fost implicat si m-am lasat ca era ceva gol.
Vedeam cum zicea oameni asta ii Numele Domnului si cei acolo zicea... apo imi mai trebui ciocolata, nu supa de asta... nu ceai de asta si nici asta. Mofturi, si majoritatea facea lucrarea ca sa se duca la biserica sa zica uite asta am facut si asta... cand de abia ai zis ceva din Cuvantul Lui.

permite-mi sa-ti spun ca inca nu ai vazut adevarata valoare a ajutorarii...daca inca nu ai vazut oameni care ar manca si o coaja de paine daca le-o duci...daca nu ai vazut copii zburdand cu cizme de cauciuc prin noroi bucurosi ca le-ai facut un cadou... daca nu ai intrat in case darapanate si pline de igrasie....sfatul meu este sa incerci sa cauti ceva cat mai "neoficial"...actiuni ale oamenilor simplii si sinceri...sia tunci nu te vei mai satura sa privesti la bucuria ce le-o face un ajutor cat de modest ar fi.

Ultima modificare de gabi (04/03/09 16:40)

04/03/09 16:36

Site web  
livu2day
membru

Sti altceva... vai de cei ce fac lucrarea mea faradelege, vai de cei ce au nesocotit lucrarea mea.
Uite exemple in Ezechiel... Dumnezeu ca rob sau ca copilul Lui si faci lucrarea Lui... El asteapta sa faci total dupa voia Lui. Uite exemplu cu un om lui Dumnezeu care a zis dute zi asa si sa nu te intorci si sa nu zici nimic.. dupa aceea a venit un proroc si a zis altceva, lucrarea Lui nu sa face usor... nu sa face cum o fac aceea din lumea ci sa fac total diferit.
Zice in Pavel din cauza vostra Numele Lui e batjocorit.

Gabi de unde sti ce n-am vazut... repet mai bine ii pierd acuma si ii castig in Ceruri. Noi nu avem datoria sa facem dupa placere oamenilor ci avem datoria sa facem dupa placul Lui, caci placul Lui e cel mai bun pentru totul...

Ultima modificare de livu2day (04/03/09 16:45)

04/03/09 16:41

adriana
membru

Livu, tu de ce arunci cu versete in noi??
Confuzi niste lucruri! In versetele enumerate Dumnezeu se refera la ipocrizie!

04/03/09 16:43

gabi
membru

Liviu...Isus a dat de mancare multimii care Il ascultau...nu i-a lasat zicand "aceasta a fost lucrarea mea..sa va vorbesc"...Isus ajuta la orice pas si pot sa spun ca 50% din oamenii care Il urmau o faceau doar pentruca ii ajuta...dar nu la deranjat asta...era important ca sunt cu EL, ca asculta.

iubirea de aproape te indeamna doar la vorbe liviu? inca nu cunosti afectiune pentru saraci.

Ultima modificare de gabi (04/03/09 16:47)

04/03/09 16:43

Site web  
livu2day
membru

Gabi nu l-am vazut sa mearga la saraci care cerseau sa ii daie de mancare si alte chestii.
Oameni au nevoie de Cuvantul Lui, de vindecare... de Mantuire. Asta e datoria noastra ca crestin, imi pare rau sa va spun.
Oameni a venit la Isus pentru Cuvant, pentru Mantuire... si Isus ia dat si mancarea trupeasca. Cautatii in primul rand bogatii ceresti si restu vi la da fara sa cereti. Da asa e Cuvantul.

De unde sti Gabi unde iubirea mea ma indeamna?

Ultima modificare de livu2day (04/03/09 16:49)

04/03/09 16:47

adriana
membru

Cand mergeam in inchisoare[am mers putina vreme] mai intai se vestea Cuvantul si apoi se dadea cate un mic "dar". De obicei, alimente. Cand faci un program cu copii, le spui despre Domnul Isus, dar te joci si cu ei. Nu e nimic ipocrit in asta. Nu e caritate, nu e distractie: e lucrarea lui Dumezeu!!!Stii cat de descurajant este sa tot critice cineva mereu fara sa dea o mana de ajutor?! sau macar sa se roage; e cel mai trist cand diavolul se foloseste chiar de frati sa franeze lucrarea Domnului!

Ultima modificare de MRU (04/03/09 16:54)

04/03/09 16:52

gabi
membru

ai zis "au nevoie de vindecare" ...nu?...acum...nu ti se pare ca foamea doare mai mult decat multe boli? ai putea sa vorbesti despre Mantuire unor oameni care nu au ce sa manance si ce sa imbrace fara sa-ti pese de starea lor materiala? ... amice, nu cred ca vorbesti in cunostinta de cauza...eu nu am mai intalnit asemenea oameni ;)

04/03/09 16:53

Site web  
livu2day
membru

Hai sa iti spun MRU... sunt famili si oameni crestini in suferinta. Sunt fratii nostri si sti ceva? Nimeni nui intereseaza.
Sunt destule cazuri unde oameni sunt in probleme si noi ca datoria ca crestini e sa ajutam, sa sprijinim.... insa alti cred ca sa ii dam de mancare si cadouri la alti e mai bine.
Da poate sunt eu mai ingusti si mai ipocrit... eu cred ca cineva din lume are nevoie de Cuvantul Lui... are nevoie sa te vada pe tine ca o Lumina pentru Isus. Bina ii dai un cadou si asta dar ei unul din lume n-ar nevoie de lucruri materiale pamintesti ci mai degraba are nevoie de eliberare... are nevoie de acel gol sa fie umplut de dragostea Lui... e asa de greu sa intelegeti?
Ca degeaba fac o lucrarea daca nu fac acest lucru si degeaba fac cand fratele meu sufera si eu sunt orbit ca trebuie sa ajut pe aia din lume... lasa morti sa se ingrope singuri.

@Gabi vrei sa vindeci pe oameni dute... ia credinta ta si dute sau pregateste-te... stai aproape de El si El iti va da darul acestea ca sa il folosesti dupa voia Lui. Degeaba te duci sa "vindeci" cand doar ce faci vindeci ca psihologul... trebuie sa faci lucrarea Lui cu talanti Lui care ti-a dat tie.
Degeaba fac lucrarea aceea cand talanti mei sunt pentru alt lucru.

Ultima modificare de livu2day (04/03/09 17:01)

04/03/09 16:57

gabi
membru

da..foarte inteleapta vorba "lasa mortii sa se ingroape singuri"...iti caracterizeaza atitudinea. ;)

livu2day a scris:

Ca degeaba fac o lucrarea daca nu fac acest lucru si degeaba fac cand fratele meu sufera si eu sunt orbit ca trebuie sa ajut pe aia din lume

sub ce argumente aduci afirmatiile astea?...nu-ti dai seama ca numesti dedicarea totala a unor oameni ca fiind degeaba?...nu ti-e frica sa nu-ti dea vreo palma Dumnezeuc and egalezi cu 0 munca de anid e zile a unor oamenic are si-ar da si ultimul banut pentru saraci?...hais a-ti zic eu cum cred ca ar trebui sa sune "degeaba dai din gura daca te doare in spate de ei"..si nu-mi spune a tu defapt ii ajuti ca ii duci spre mantuire, ca e vrajeala crestineasca.

livu2day a scris:

e asa de greu sa intelegeti?

nu e greu...deja am inteles, unii nu sunt pentru asta dar se pricep de minunte la arucnat cu bolovani.

livu2day a scris:

Degeaba fac lucrarea aceea cand talanti mei sunt pentru alt lucru.

ajutorarea saracilor nu e un talant...ci un principiu biblic, la fel cum e evanghelizarea sau iubirea aproapelui. daca nu iti pasa de saraci ar trebuis a te intrebi daca nu cumva e o problema la tine, nu sa ne ti noua teorii ca ar fi mai bine sa dam doar din gura.

dar...ma opresc aici ;) ...ca e inutil, eu stiam ca scotienii sunt cei mai zgarciti nu irlandezii :))..toate cele bune si bafta la vorbe.

Ultima modificare de gabi (04/03/09 17:09)

04/03/09 17:05

Site web  
livu2day
membru

Ma tem daca ai fii inteles... sti ca noi ca crestini nu avem dreptul sa ne plangem?
Sti ca singura metoda e sa aflam ce simte, ce durere are fratele tau.. e sa stai aproape de Dumnezeu si sa fii unit cu el. Sa simti ce simte el, sa te doare cum te doare pe tine. Asta e datoria...
Am vazut multe cazuri in care oameni vreau sa fac binele si fac rau... vorbesc ca si eu de cate ori am vrut sa fac binele faceam raul. Ooo... stai ca nu l-am facut cu dragostea... ba l-am facut cu dragostea insa sti cum era.. un orb care se spala cu spini... degeaba faci o lucrarea si zici ca trebuie.
Iti trebuie chemare, da cel mai important dragostea insa degeaba daca te grabesti si faci din nebunie.
Apropo eu nu vorbesc de voi ci mai degraba vorbesc in general... sunt saturat sa vad cei zis crestini copii a-Lui sa treaca fluerand pe linga fratele lui in suferinta... multe as dori ca eu sa fac... insa poate la timpul potrivit o sa pot sa fac binele cum trebuie.

Da sunt zgarcit... stai sa imi scotii mii de euro ca sa iti arat.. iti palce ironia aceea? Pentru ca n-am. Era sa spun niste experiente dar sunt fara folos.

Ultima modificare de livu2day (04/03/09 17:19)

04/03/09 17:13

adriana
membru

Livuuu...de ce confunzi lucrurile? Daca lucrezi cu saracii nu inseamna ca nu-ti pasa de frati. Dar fiecare e chemat la lucrarea lui.

04/03/09 17:19

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
mamaaaa, ce discutii !!

suferinta unde ati uitat-o ? ca aici e vorba mai mult de altele si mai putin de suferinta propriu zisa.

http://www.tanarcrestin.ro/forum/viewto ... ?pid=77340 - aici trebuia sa dicutati. dar e greu sa cititi si prin alte parti pe forum.

am obosit.

04/03/09 17:19

livu2day
membru

E si vorba de datorie. Datoria fata de fratii si chemarea de a propovadui Cuvantul, e diferit.
Eu zic ca acuma toti ii interseaza sa ajute pe cei din lume, modul cum il fac e gresit. De ce il fac e gresit si mai multe alte chestii... cand ma gandesc doar ce pot sa zic Doamne ai mila.
Dar de fratii nostri un suferinta sunt destule cazuri unde noi trebuia sa facem ceva... insa ce am facut am fluerat, n-am vazut or doar ce am zis Domnul sa te ajute. Da Domnul ajute dar sti ceva? Datoria fata de Domnul e sa facem si noi ceva... macar sa simtim.

@april cred ca vorbim despre suferinta din jur cum sa numeste titlul.

Ultima modificare de livu2day (04/03/09 17:24)

04/03/09 17:23

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

april a scris:

http://www.tanarcrestin.ro/forum/viewtopic.php?pid=77340

04/03/09 17:24

gabi
membru

livu2day a scris:

cand ma gandesc doar ce pot sa zic Doamne ai mila.

vezi..daca ziceai daor "Doamne ai mila" acum nu se supara april pe noi :) ...iarta-ne april. :D si mai zi-i si la jezzi sa te ajute daca ai obosit :D

04/03/09 17:25

Site web  
adriana
membru

x

Ultima modificare de MRU (04/03/09 22:45)

04/03/09 22:44

Pagini:  1 2 3 4    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la