TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Stiinta si/sau religie?/Creatie sau evolutie ? Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 8 9 10 11 12 13 14
edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Ma intreb cum calculeaza arheologii aia chestii vechi de zeci de mii de ani. Fosile si chestii. Adca, cum ajung la rezultatul ala? Faza e ca am obesrvat ca gasesc vase etc datand de cateva mii de ani (trei patru mii) ceea ce pare coretc. Dar fosilele alea cum le gasesc ca datand de 10 de mii de ani?

05/03/10 09:46

Site web  
+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Metoda samariu - neodim
Metoda rubidiu - strontiu
Metoda reniu - osmiu
Metoda lutetiu - hafniu
Metoda potasiu - argon
Metoda uraniu - thoriu - plumb
Metoda carbonului-14
Metoda urmelor de fisiune
Metoda termoluminiscentei
Metoda clorului-36
Metoda tritiului - heliu-3
Metoda dezechilibrelor din familiile uraniului
Metoda rezonantei electronice de spin
Metoda argon-39 - argon-40
Metoda izotopilor cosmogeni: beriliu-10, aluminiu-26, si calciu-40
Metoda carbonului-14 detectat cu spectrometrul de masa cu accelerator
Metoda siliciului-32 si a argonului-39
Metoda plumbului-210

05/03/10 13:03

edi.theraven
membru

What ?:)) Acuma stiu dc am urat chimia.

05/03/10 13:06

Site web  
gabi
membru

Inregistat: 14/11/06
Carbon 14 se zice ca da mari erori, incepe sa nu mai fie o sursa atat de credibila.

05/03/10 13:34

Site web  
edi.theraven
membru

A, este molecula din care se zice ca s'a format viata?

05/03/10 13:36

Site web  
gabi
membru

Inregistat: 14/11/06
Nu am auzit interpretarea aceasta. Carbon 14 e un tip de atom de carbon care se gaseste in oameni, animale si plante, preluat de plante prin fotosinteza si apoi de oameni si animale.

LE. Oricum, pentru carbon 14 doar datarile de cel mult 3000 de ani pot fi considerate veridice.

Ultima modificare de gabi (05/03/10 14:09)

05/03/10 14:03

Site web  
+Archangel+
Moderator

C14 nu este o moloecula ci este un izotop radioactiv al carbonului.

http://www.scientia.ro/tehnologie/39-cu ... on-14.html

05/03/10 15:03

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06

+Archangel+ a scris:

Pai problema e ca nu ne dam seama cum am evoluat dintr-o singura molecula! :D

De-aia am si zis daca, pentru ca nici eu nu-mi dau seama ! :D

p.s. C14 nu este metoda aia prin care se verifica daca un text/papirus vechi este veritabil?

Ultima modificare de lorre (05/03/10 20:37)

05/03/10 20:36

+Archangel+
Moderator

Da, se poate verifica si vechimea unui papirus.

08/03/10 09:33

Andreea
membru

Inregistat: 16/08/06
Devenind "din întâmplare" studentă la biologie, m-am văzut asaltată de tot felul de idei, opinii și doctrine evoluționiste, creștinismul fiind luat peste picioar aproape la fiecare curs. Mi-am dat seama de ignoranța mea și de marea nebuloasă în care am trăit până acum , domeniul acesta fiind destul de complex și,  în consecință , mă simt copleșită de toate.

Am citit aproape toate paginile de la acest subiect și am observat că fiecare vede lucrurile dintr-o perspectivă proprie.

Acum eu vreau să mă "pun cu burta pe carte" și aș ruga pe cei care au studiat mai mult acest subiect să îmi recomande niște cărți care dezbat aceste ideologii. :)

22/10/10 17:18

zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07

Andreea a scris:

Am citit aproape toate paginile de la acest subiect și am observat că fiecare vede lucrurile dintr-o perspectivă proprie.

E normal deoarece teoria evolutiei este totusi doar o teorie.

Teoria evolutiei, desi este o teorie stiintifica si are la baza fenomene demonstrabile stiintific, totusi nu poate pretinde dreptul de a se pronunta asupra existentei unui Creator, in speta Dumnezeu. Daca o studiezi clar si obiectiv, fara idei preconcepute, vei observa ca la fiecare raspuns primit vei mai descoperi cateva intrebari ce-si asteapta raspuns si in nici un caz dovezi asupra nonexistentei lui Dumnezeu.

De exemplu, daca presupun ca evolutia apartine in totalitate acestei lumi materiale care constituie mediul inconjurator si daca consider tot asa ca Dumnezeu nu este prizonier in aceasta lume materiala ci trece dincolo de ea, atunci nu pot sa nu observ dorinta omului de a cauta lucruri abstracte, care nu-si au locul in aceasta lume, lucru total antievolutiv deoarece evolutia presupune o mulare pe mediu inconjurator nu o incercare de desprindere de acesta. Deci cei care bagatelizeaza crestinismul rezemandu-se pe evolutie, oare nu se contrazic, 'putin'? ;)

Astfel daca vine ateul si spune, in numele evolutiei, bineinteles, ca omul nu se deosebeste cu nimic de animal si vine crestinul spunand ca omul este facut dupa chipul lui Dumnezeu, tu pe care-l vei considera ca e mai aproape de adevar?

24/10/10 23:38

Andreea
membru

zambezi a scris:

Astfel daca vine ateul si spune, in numele evolutiei, bineinteles, ca omul nu se deosebeste cu nimic de animal si vine crestinul spunand ca omul este facut dupa chipul lui Dumnezeu, tu pe care-l vei considera ca e mai aproape de adevar?

Îţi dai seama că nu pot concepe asemănarea mea sau înrudirea cu maimuţele . Cred că omul este făcut după chipul lui Dumnezeu,o încununare a creaţiei dar, cum spuneam, până acum pur şi simplu credeam aceste lucruri ,fără să caut mai mult în Biblie  sau alte cărţi. Şi s-a ajuns la punctul , când întrebaţi fiind cine crede creaţionismul şi urmând alte remarci de prost gust , na..am făcut o pauză lungă, pt că ştiam că nu pot spune mai mult decât faptul că cred.

Te rog, dacă poţi, să îmi recomanzi nişte cărţi despre acest subiect. :)

25/10/10 05:01

+Archangel+
Moderator

Cu evolutionismul o rezolvi usor. Daca este un fapt stiintific roaga-i sa-ti demonstreze in laborator cum din compusi anorganici se poate obtine o celula. Si o intrebare: de ce de la experimentul lui Miller n-a reusit nimeni sa obtina viata din neviata fara interventie din exterior? ;) Despre experimentul lui Miller si alte incercari: http://www.descopera.org/forum/viewtopi ... 2&t=43

Evolutionismul este ceva de genul: ma uit la o lingura, o furculita si o surubelnita. Prezinta caracteristici asemanatoare dar au complexitate diferita. Asadar, trag concluzia ca lingura si furculita au evoluat din surubelnita. Cam cum ar suna asta drept teorie stiintifica?

Nu stiu ce carti sa-ti recomand dar uite o lista de site-uri creationiste:
http://www.rae.org/revevlnk.html De asemenea, iti recomand si seria de documentare a lui Kent Hovind (http://www.drdino.com/category/type/vid ... n-seminars).

25/10/10 08:53

+Archangel+
Moderator

Andreea, cum mai merge cu evolutionismul la facultate? :D

08/11/10 13:13

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

Andreea a scris:

...Te rog, dacă poţi, să îmi recomanzi nişte cărţi despre acest subiect. :)

Pentru cine trebuie sa explici?
Cel mai simplu: principiul 2 al termodinamicii.
Pe un autobus statea alaturat o doamna, si am incercat sa vorbesc cu ea despre Dumnezeu. Se gandea ca ma va inchide repede; mi-a spus ca etse profesoara de fizica si este ateu. I-am pus in paralel teoria evolutiei si principiul 2 al termodinamicii, in plus am propus ca sistem inchis = universul. Aplicand pricipiul, fara sa-i fac vre-o sugestie a zis: inseamna ca in afara universului trebuie sa existe o forta care a actionat asupra lui.

Ce ar mai fi trebuit sa-i spun? I-am zis Da asa e: Dumnezeu e forta asta! NU ma gandisem nicicand inainte. Ideea mi-a venit cand s-a recomandat cine este.

Daca citesti scrierile lui Josh McDowel, te ajuta mult.

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

09/11/10 00:39

Andreea
membru

+Archangel+ a scris:

Andreea, cum mai merge cu evolutionismul la facultate? :D

Cam tot ca şi până acum.Au început să fie mai subtili "aviz celor ce cred în poveşti" sauasta o zi ca şi pentru cei ce cred în cred că Pământul are 6500 ani". Mai nou avem şi invitaţi, dar ei sunt mai temperaţi ....

emanuel a scris:

Pentru cine trebuie sa explici?

Ar fi greşit dacă nu aş recunoaşte că unele explicaţiile sau prezentări nu îmi dau de gândit... În primul rând vreau să ştiu pentru mine, să cunosc mai multe şi să înlătur orice urmă de îndoială. Mai apoi, ar trebui probabil să le explic la aprox. 90% din profi , cei 10% încă nu au zis nimic...

Mă întreb un lucru : poţi fi un om creştin şi totodată un bun om de ştiinţă?

Ultima modificare de Andreea (09/11/10 08:29)

09/11/10 08:26

+Archangel+
Moderator

Poate ar trebui sa prezinti si aici acele explicatii sau prezentari care iti dau de gandit. Ne vom gandi impreuna. ;)

Da, poti fi un foarte bun crestin si un foarte bun om de stiinta in acelasi timp. Basmele evolutionismului n-au nimic de a face cu stiinta. Evolutionismul nu este o stiinta ci un sistem de credinte.

09/11/10 08:38

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Exact. Credinte bazate pe ce? Pe o teorie presupusa.

09/11/10 10:02

ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
andreea, teoria evolutionismului, asa cum ii spune si numele propriu zis este ceva posibil si nedovedit. dar, dar in niciun caz nu vorbim de basme. cand discutam de teorii stiintifice, acestea sunt realizate prin cercetare pe baza unor ipoteze plauzibile si foarte posibile, sau chiar pe baza unor dovezi (este drept insuficiente dar...)

originea vietii a framantat omenirea inca din antichitate si cred eu o sa mai dea de gandit la multe generatii de acum incolo. cele mai crezute sau plauzibile teorii, au ramas evolutionismul si creationismul (acesta din urma este impartit din cate stiu in doua ramuri, cel original, medieval, care a cam fost desfiintat de dovezile de necontestat ale stiintei si cel nou, care interpreteaza geneza si nu mai sustine ca pamantul a aparut acu' cateva mii de ani)

asa cum au zis si old si archangel, creationistii pot nega sau submina teoria evolutionista zicand: nu e nicio o dovada palpabila sau clara, dar in aceeasi masura nu exista nicio o singura dovada ca Dumnezeu a creat lumea in 6 zile fie acu' 6000 de ani fie in urma cu 4 miliarde si ceva.

Ultima modificare de ultimul mohican (09/11/10 10:49)

09/11/10 10:48

+Archangel+
Moderator

ultimul mohican a scris:

nu exista nicio o singura dovada ca Dumnezeu a creat lumea in 6 zile fie acu' 6000 de ani fie in urma cu 4 miliarde si ceva.

Nu exista nicio dovada directa. Dar oricat am da tarcoale stiintei intotdeauna ne vom opinti in faptul ca universul nu se putea genera de la sine. Niciuna din actualele legi care guverneaza acest univers nu permite evolutia.

Iar in ceea ce priveste ramurile creationismului eu sunt young-earth creationist. ;)

09/11/10 11:23

ultimul mohican
membru

vezi? exact cum spuneam. daca-ti cer dovezi in favoarea creationismului nu ai, in schimb combati argumentele evolutionismului. actualele legi s-au schimbat de n ori de-a lungul a miliarde de ani.

09/11/10 11:30

emma_mada
membru

Inregistat: 20/10/10
Ultimul mohican, chiar crezi ca am fi putut aparea din nimic?Pentru orice lucru creat, trebuie sa existe un creator, trebuie sa existe cineva superior.Spre exemplu, ar fi absurd sa spunem ca o masina a aparut cu de la sine putere. Cel care a creat-o este capabil sa o repare, iar daca cineva ii cere informatii despre ea, va sti sa ii raspunda, pentru ca o cunoste, este lucrarea lui,nu?
Tot asa, deasupra noastra trebuie sa existe o forta superioara, care controleaza intregul Univers.E logic, ce zici?

"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

09/11/10 11:43

ultimul mohican
membru

emma_mada, ce-ar fi sa privesti lucrurile un pic neutru si obiectiv? exista cineva superior, o divinitate omnipotenta, omniprezenta si omniscienta, care la un moment dat a zis: ia sa fac eu ceva, si-n 6 zile a facut pamant, ape, cer, stele om si animale. aceasta teorie este de fapt o axioma. extrem de credibila. in schimb bing-bangul, aparitia vietii in urma unei descarcari electrice, evolutia vietii de la un organism unicelular la ceea ce avem azi, de-a lungul a miliarde ani (pe ici pe colo dovezi arheologice si paleontologice) toate acestea par ridicole si palesc in fata creationismului. jos palaria :D

09/11/10 11:50

emma_mada
membru

Inregistat: 20/10/10
Mi se pare mie sau esti un pic cam ironic? ;)

"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

09/11/10 12:13

+Archangel+
Moderator

ultimul mohican a scris:

vezi? exact cum spuneam. daca-ti cer dovezi in favoarea creationismului nu ai

La fel cum nu am dovezi ca tastatura aia la care bati acum a fost creata de cineva si nu a aparut prin procese naturale.

ultimul mohican a scris:

actualele legi s-au schimbat de n ori de-a lungul a miliarde de ani.

Tocmai, evolutionistii resping teoriile catastrofice si merg pe procese lente care au durat miliarde de ani. Nu cred ca un evolutionist ar fi de acord cu ce spui tu.

ultimul mohican a scris:

in schimb bing-bangul, aparitia vietii in urma unei descarcari electrice, evolutia vietii de la un organism unicelular la ceea ce avem azi, de-a lungul a miliarde ani (pe ici pe colo dovezi arheologice si paleontologice) toate acestea par ridicole.

Nu par, sunt ridicole.

Big-bang-ul = conform legii inertiei orice corp isi pastreaza starea pana cand alt corp/forta i-o modifica. Ce anume a provocat explozia punctului infinitesimal? Sa nu mai intreb si de unde era materia din acel punct.

Aparitia vietii in urma unei descarcari electrice = nu s-a intamplat, nu se va intampla (vezi experimentul lui Miller)

Evolutia de la inferior la superior = presupusa, nicidecum demonstrata stiintific. Contravine legii entropiei, ca fapt divers.

09/11/10 12:28

Pagini: 1 ... 8 9 10 11 12 13 14    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la