TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Stiinta si/sau religie?/Spiritism, fantome, duhuri.. Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5
local*occultist
membru

Inregistat: 09/01/06
o intrebare pt voi...de ce e spiritismul opera Diavolului? (eu cel putin am intrebat un preot si mi-a spus ca orice are legatura cu ocltismul e considerat opera Diavolului...ca cica el a invatat oamenii chestii d'astea)

18/02/06 00:54

T-pop
membru

Inregistat: 20/01/06
Măi local, ori crezi Biblia, ori nu o crezi. In caz ca o crezi atunci vei gasi in mai multe locuri interdictia de  a avea de-a face cu ghicitori, spiritisti, vrajitori si alte categorii din tagma asta. Prin asta e clara provenienta practicilor respective. In caz ca nu crezi Biblia atunci vorbim doar ca sa ne aflam in treaba.

21/02/06 22:36

Site web  
alex:)
membru

Inregistat: 28/10/06
mai local daca nu te superi as vrea sa te intreb:cu ce crezi ca te ajuta ocultismul cand il ai pe Dumnezeu?numai iti distrugi sufletul si viata practicand ocultismul si alte practici satanice.

31/10/06 15:35

alex:)
membru

Inregistat: 28/10/06
aaaa sa-ti raspund si la intrebare:ocultismul este opera Diavolului deoarece acesta incearca prin diferite metode sa-i atraga pe oameni de partea lui(ocultismul fiind una dintre ele).prin ocultism el le da oamenilor senzatia ca ar avea mai multa putere sau ca ar putea tine lucrurile sub control.dar nu este adevarat...adevarata putere o da Dumnezeu.

31/10/06 15:41

gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
Mai, argumentele tale cu greu ar misca pe un om care gandeste putin mai mult. Ce sa mai vorbim de unul care citeste literatura oculta, filosofia ei sau cerceteaza stiintele oculte? Nu iau apararea ocultismului, dar exista si argumente mai bune!
A se citit "Puteri si domnii" de John Warwick Montgomery

31/10/06 21:22

Site web  
RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
Sunt unele chestii pe care nu o sa le intelegem niciodata ... :)

08/11/06 16:36

myrya
membru

Inregistat: 22/01/07
Dragii mei,as vrea sa va spun ca asa cum exista HRISTOS exista si diavolul,din pacate oamenii au ales parte intunecata a vietii...ma rog,in mare parte dar nu stiu citi dintre voi ati luptat cu fortele ,,raului"sa puteti intelege ca de multe ori se intimpla lucruri si credem cu putere ca sint de la DUMNEZEU..nu uitati ca isi poate lua diverse forme si viclenia lui nu are limite..a ajuns pina si in biserica...Tot ce trebuie sa facem e sa redam pamintului IUBIREA...lui mu-i place acest aspect al muritorilor si sa stiti ca atita timp cit va fi iubire DUMNEZEU VA FI CU NOI.Si inca ceva sa nu pomeniti niciodata de noroc...NOROC E NUMELE UNUI DIAVOL CARE STIE PRI VICLENIA SA SA CISTIGE SUFLETELE NOASTRE..SI DACA NU MA CREDETI INTREBATI PREOTII...DUMNEZEU FIE CU VOI

22/01/07 15:02

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Pana de curand nu credeam in chestii de astea... fantome,stafii si toate cele.Mi se pareau doar lucruri bune de speriat copiii :D
Dar de curand am auzit de niste chestii pe care le practica unii.Cica dupa ce moare omul, nu stiu cate saptamani el mai colinda prin zona pe unde a trait.Si astia din casa ii pun un pahar cu apa langa usa.Astea deja mie mi se par aberatii.Pai ce-i mai trebuie aluia apa daca nu mai are trup??Ca asta e misterul, ca desi nu il vede nimeni, apa se bea...LOL de 3 ori :D

Si mai stiu pe unul, care culmea e si crestin(parca am citit aici ca de astia nu se apropie) si cand eram mai mica venea pe la noi si ne povestea tot felul de intamplari de astea cu stafii...Ce minte o fi avut si ala...da si eu ce minte aveam ca ascultam ca ma ia cu frig si acum cand imi amintesc :D Oricum asta spunea ca venea taica-sau peste el noaptea si se batea cu el :D Dar venea asa vizibil, avea trup.Acuma, ma gandesc ca e om in toata firea, nu cred ca avea imaginatia atat de bogata si ce interes ar fi avut sa minta??
Cred ca totusi sunt reale...

02/05/07 11:30

lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Pai desigur ca sunt reale :D. Doar si Biblia spune :).

03/05/07 09:17

CatalinD
membru

Inregistat: 02/03/07
@jezzy: ... si fantomele acestea maninca de obicei scolaritele care nu prea au tragere la invatat pentru bac... =D

Robia celui rau se face prin frica si prin minciuna. Slavit sa fie Domnul pentru ca ne-a eliberat si de frica si de minciuna.

Evrei 2:14-15 "... pentru ca, prin moarte, sã nimiceascã pe cel ce are puterea mortii, adicã pe diavolul, si sã izbãveascã pe toti aceia, care prin frica mortii erau supusi robiei toatã viata lor."

"Oile Mele ascultă glasul Meu; Eu le cunosc şi ele vin după Mine. Eu le dau viaţa veşnică, în veac nu vor pieri şi nimeni nu le va smulge din mâna Mea." Ioan 10:27-28

03/05/07 11:41

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

CatalinD a scris:

@jezzy: ... si fantomele acestea maninca de obicei scolaritele care nu prea au tragere la invatat pentru bac... =D

Gata, m-am facut fetiţă cuminte :D

03/05/07 15:14

evilkind
membru

Inregistat: 30/10/07
mda, daca se studiaza istoric putin fenomenul, veti vedea cine a facut primele experimente de acest fel...

02/11/07 16:23

onlyviu
membru

Inregistat: 06/11/07
recent,cautam pe youtube video-uri cu anneliese michel..nu am gasit mare lucru.am gasit niste inregistrari audio din timpul exorcizarii ei..poate ca ati urmarit si voi.mie,sincer sa va spun,mi s-a ridicat parul in cap.si toata asta nu e poveste,chiar s-a intamplat.

10/11/07 15:39

blashyrkh
membru

Inregistat: 23/11/07
nimic

Ultima modificare de blashyrkh (10/03/08 17:46)

08/03/08 12:33

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Esti in urma cu mult. Lucifer a fost! Acum ii spune Satan, sau daca asa nu-ti place, ii spune diavol sau drac.

08/03/08 13:58

blashyrkh
membru

nimic

Ultima modificare de blashyrkh (10/03/08 17:47)

08/03/08 15:26

Old
Moderator

Nu vreau sa spun ca nu asta este religia ta. Dar daca isi pune cuvantul gnostic la nume, pentru mine nu inseamna prea mult. Este clar pentru mine ca religiile care vreau sa spuna ceva nu sunt chiar ignorante. Dimpotriva incearca sa dobandeasca o anumita cunoastere, cel putin in domeniul lor.

Dar nu inseamna ca ceea ce propun este ceva pozitiv. Si daca numele religiei tale este legat de Lucifer, asta este ca sa ascunda adevarata lui fata de diavol. Fata de care ai zis (cea favorabila ) sau fata lucifer este o masca peste fata diavol ca sa te pacaleasca. In schimb Yahve Adonai nu are decat o singura fata.

08/03/08 16:20

blashyrkh
membru

nimic

08/03/08 20:31

Old
Moderator

Daca cineva il acuza pe Yahve Adonai ca are doua fete, s-0 dovedeasca.

Diavolul  daca are doua fete nu inseamna ca are una pozitiva si una negativa. Fata de lucifer cum spui tu, cea pozitiva este doar masca, este doar regie. In esenta este rau. Si daca otrava  o imbraci in ciocolata, care este fata buna a ei, si apoi mananci ciocolata, dar o inghiti intreaga sa nu ajungi la ortave, ce se intampla cu tine, dupa?
Dar tu ai mancat ciocolata, de otrava nu te-ai atins...

08/03/08 20:49

blashyrkh
membru

nimic

08/03/08 22:00

Old
Moderator

ce sa-ti dovedesc / Ca otrava ucide?

08/03/08 22:40

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
blashyrkh, tu zici ca iti iei informatiile de pe astral. De ce esti atat de convinsa ca ce vezi pe acolo este real? De ce aici nu mai esti la fel de sceptica precum esti fata de crestinism?

Old Traian, blashyrkh, fara sa stie, are dreptate. In ebraica cuvantul fata (de fapt, fete) este defectiv de singular. ;)

09/03/08 00:04

Klaudiu
membru

Inregistat: 23/06/07

blashyrkh a scris:

din ce am aflat pe astral, sufletele oamenilor,merg dupa moarte intr-un fel de "roata" numita "roata mortii" unde este purificat si mai apoi atras de energia raiului sau iadului. bineinteles,daca indeplineste conditiile raiului,va "merge" acolo, daca va indeplinii conditiile iadului va intra acolo. de asemenea in iad sunt primiti si cei care nu indeplinesc nici o conditie dar ajungi demoni de legiune majoritatea in legiunea lui Paimon (all hail),sau pot ramane in legiunea Mortii.

Nu ma mir ca demonii de pe astral afirma ca sufletul omului este nemuritor si separat de carne. Iudaismul si crestinismul primar nu concep sufletul ca fiind o parte invizibila si imateriala ca paraseste trupul la moarte si merge in bejenie. Ci ca sufletul este omul insasi, sau animalul insusi. Sufletele mor in Biblie si se duc in groapa. E ceea ce Iahve Adonai spune in Geneza - te vei intoarce in pamant. Adam, intreaga lui persoana, avea sa mearga in groapa, si nu ca doar trupul lui se duce in groapa dar sufletul merge-n iad sau rai.

Diavolul insa trebuia cumva sa-l insele pe Adam ca sa-l faca neascultator, asa ca a incerat sa-i risipeasca temerile unei pedepse capitale negand ce-a spus Dumnezeu, ca vor muri. Cica nu vor muri. Nemurirea asta a sufletului este exact aceeasi afirmatie - stati voi linistiti, DOAR TRUPUL VOSTRU MOARE, dar voi nu muriti pentru ca sufletele voastre sunt nemuritoare, si mai nou, ca aceste suflete vor deveni demoni. Adica, slujiti-ne, si dupa ce va veti debarasa de trupul de carne va veti alatura noua! Banuiesc ca perspectiva de a ajunge demon cot la cot cu demonii din legiuni e una foarte atractiva pentru unii. Ei, dimpotriva de fapt, dupa moarte nu mai exista nimic daca persoana nu invie (citeste "revine la viata"). Omul nu devine demon. Spiritele convocate in sedintele de spiritism sunt de fapt impostori, demoni care se dau drept oameni trecuti in nefiinta. Cred ca se distreaza de mama focului pe seama oricui pune boticu.

Ce mai, omului ii e frica la culme de ideea ca ar putea intr-o zi pur si simplu sa nu mai existe, ca in timp ce altii se vor bucura in continuare de viata, el va disparea si peste ani si amintirea lui va fi uitata. Minciuna satanica (imortalitatea) este deci extrem de usor de inghitit. Mai mult, ea vine ca o usurare pentru cel ce o adopta. Cei care o fac insa sunt amagiti si se autoamagesc. Ii asteapta neantul de care vor fi inghititi.

dar atunci cum va explicati fenomenul de ramanere a spiritelor pe material?

Daca te referi cumva la spiritele oamenilor care raman printre cei vii, fenomenul trebuie intai sa existe, si dupa sa cautam o explicatie pentru existenta lui. El de fapt nu exista.

p.s. luati-va gandul de la chestia ca orice este rau este lucratura lui Lucifer.

Nu orice este rau este lucratura lui Lucifer. Faptul ca unii oameni sunt rai nu e opera diavolului, ci a lor insisi. In schimb reversul medaliei este adevarat: lucratura diavolului este "rau".

si mai apoi...dak d-zeu a zis sa nu-i luam numele in desert...credeti ca lui Lucifer ii place asta?

Noi nu incercam sa-i placem lui Lucifer. Stapanul nostru Isus l-a numit el insusi "diavol" si "Satan". Iar noi ii urmam exemplul.

dupa tot ce a facut pt noi?

Ce-a facut pentru noi? A introdus haosul si moartea in lume prin independenta si instigarea la independenta?

un satanist nu se face...se naste! nu veti putea intelege niciodata asta

Esti consecventa in gnosticismul tau. Spre deosebire de diavol insa, Iahve nu are secrete, iar Fiul lui a venit in lume sa marturiseasca adevarul pentru TOATA lumea, nu doar pentru anumiti initiati asa cum o face diavolul cu adeptii lui gnostici.

Ultima modificare de Klaudiu (09/03/08 02:57)

09/03/08 02:54

blashyrkh
membru

nimic

09/03/08 11:53

blashyrkh
membru

nimic

Ultima modificare de blashyrkh (10/03/08 17:48)

09/03/08 12:06

Pagini:  1 2 3 4 5    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la