TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Invitatie pentru cei divortati Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6
Roxana
membru

Inregistat: 14/03/08
Asa cum spunea si OLD mai sus, principala ta sursa , resursa, bucurie si pace trebuie sa fie si sa vina de la Domnul.El te poate ajuta sa depasesti situatia, sa scapi de ranchiuna, tristete si sa incepi sa te bucuri de prezenta si Harul Sau si de fetele tale.Roaga-L pe Domnul sa te elibereze de povara pe care o duci si de resentimente.Roaga-te pentru sotul tau si pentru femeia aceea, te vei simti mult mai eliberata, iar rugaciunile tale sincere ii poate elibera pe cei doi.Incearca sa te apropii foarte mult de Dumnezeu si El se va apropia de tine  :) Ranile tale vor fii vindecate :) Domnul sa te binecuvanteze Alina/Elena  :)

Ultima modificare de Roxana (22/10/11 16:56)

22/10/11 16:55

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
elena alina, pastorul vostru ce parere are fata de situatia asta?

22/10/11 20:00

elena alina
membru

Inregistat: 10/08/11
Merci mult de sfaturi. Asa am procedat.Dragoste cu forta nu se poate.Intradevar trebuie sa suplinesc si rolul de tata.Pastorul nostru este si prieten foarte bun cu noi.Iti dai seama ca toata lumea ,inclusiv familia lui au ramas socate de cele intamplate in familia mea,tinand seama ca nu au fost semne de neantelegere pe parcursul casatorie mele.IN decembrie am avut binecuvantarea micutei si in aprilie separearea si despartirea noastra ca si familie.Tot crede ca ne vom impaca ,cum cred majoritatea celor care ne cunosc.Asta zice..

PS.Imi puteti zice mai simplu Alina.Duminica noaptea plec la Timisoara cu micuta,are probleme de sanatate,este posibil sa nu va raspund la mesaje.MULTUMESC MULT PENTRU INCURAJARI.

22/10/11 22:20

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08
Alina, trecand peste problemele ce necesita rezolvare sau poate doresti o alta rezolvare pentru ele, nu uita de persoana ta. Da, nu ai afectiunea din partea sotului dar ai copii si alte persoane apropiate (presupun :P). Sunt sigur ca nu iti strica sa simti implinire in celelalte 'lucruri' din jurul tau. :)

22/10/11 22:47

elena alina
membru

Ai mare dreptate..am uitat de mine...Adevarat,am parintii si fratii mei care ma sprijina moral si financiar.Chiar m am gandit de multe ori ce as fi facut fara sprijinul lor.. Dar stim cu totii ca D zeu da la fiecare ceea ce poate sa duca.Si ca o implinire personala am inceput scoala de soferi =).

22/10/11 23:41

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Alina, Dumnezeu sa-ti dea speranta si incredere in sprijinul Sau!

Azi am citit si eu situatia ta si ma rog pentru fetita ta si pentru intarirea inimii tale.
   Sper sa nu te deranjeze opinia mea, si eu cred ca ai nevoie de o perioada in care gandurile si sentimentele trebuie sa se limpezeasca. Dar nu uita, Cel in fata caruia v-ati unit considera legamantul inca valabil si capata o valoare cu  mult mai mare in fata Lui daca nu-l rupi/anulezi  si tu (chiar daca sotul tau este adulter acum).
   Nu vreau sa te tulbur si mai mult, acum esti libera sa decizi pentru viata ta familiala si intima. Tatal nu-ti va imputa hotararea de a-ti reface viata alaturi de altcineva si de a oferi un nou sprijin fetelor tale (presupunand ca tatal nu mai poate fi). Dar daca simti ca poti ierta, daca poti primi o eventuala intoarcere a sa ori poti trai in abstinenta si in lipsa sprijinului specific celui oferit de un sot/tata, daca fetitele tale pot fi puse in situatia sa indure si ele aceasta lipsa, atunci ai o jertfa imensa pe care o poti pune la picioarele Tatalui. Actul fidelitatii depline in casnicie are o valoare de nedescris in ochii Tatalui. Pavel spune in 1Corinteni:

7 Eu aş vrea ca toţi oamenii să fie ca mine; dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui: unul într-un fel, altul într-altul.
8 Celor neînsurati şi văduvelor le spun că este bine pentru ei să rămână ca mine. 
9 Dar, dacă nu se pot înfrâna, să se căsătorească; pentru că este mai bine să se căsătorească decât să ardă.
10 Celor căsătoriţi le poruncesc nu eu, ci Domnul, ca nevasta să nu se despartă de bărbat. 
11 (Dacă este despărţită, să rămână nemăritată sau să se împace cu bărbatul ei.) Şi nici bărbatul să nu-şi lase nevasta.

Tu ai o "carte de despartire" care iti lasa libertatea sa hotarasti. Se intelege ca indiferent ce vei alege sa faci este primit de Domnul, nu acelasi lucru se poate spune si despre sotul tau. Asa ca, fa ceea ce simte inima ta si Dumnezeu sa-ti binecuvanteze calea pe care o alegi.

Ultima modificare de Oblio (23/10/11 09:51)

23/10/11 09:40

elena alina
membru

..Tocmai azi la biserica predica a fost ..despre iertare..Eu l am iertat ,asa cred,pentru  ca mi am calcat pe orgoliu de sotie inselata si am decis sa pastrez legatura doar de dragul celor doua fete ale noastre. Deocamndata nu m am gandit la continuarea vietii mele alaturi de alt barbat,sub nici o forma nu mi sta gandul acolo..am mai spus, prioritar pentru mine este fetita cea mica.
Azi i am zis ca fica cea mare are nevoie de bani pentru scoala,sti ce a zis, ca nu are si daca nu mi comvine sa l dau in judecata.DECI ..CE LIPSA??
Merci din suflet pentru rugaciunile voastre.

23/10/11 21:53

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Eu cred ca este inca mult prea devreme chiar sa te gandesti o o posibila recasatorire. Cred ca trebuie sa lucrezi la clarificarea lucrurilor sau sa astepti ca asta sa se intample; nu trebuie ca lucrurile sa stea in ceata, si nu timpul le rezolva pe toate.
Categoric, in situatia ta trebuie sa faci eforturi uriase sa faci fata nevoilor.
Cat tu ai o bucata de paine, au si fetele. sa te rogi Domnului sa ai harul ca nicicand sa nu le consideri o povoara.

23/10/11 22:13

emma_mada
membru

Inregistat: 20/10/10

alina a scris:

Azi i am zis ca fica cea mare are nevoie de bani pentru scoala,sti ce a zis, ca nu are si daca nu mi comvine sa l dau in judecata.

Felul in care spui ca a raspuns nu este potrivit pentru un tata care tine la copiii sai. Nu cred ca un astfel de om merita sa faci un asa mare sacrificu, nici macar pentru fetite, pentru ca nici lor nu le va fi mai bine, din moment ce pe el nu il intereseaza de ele.

"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

23/10/11 22:14

elena alina
membru

Nici prind gand nu mi trece sa mi consider propri mei copii o povara.Asta spuneam, ca un asemenea suflet ca si tatal lor ....nu mi vine sa cred...Cu siguranta nu le va fi bine nici lor. Un spijin pentru mine este ficea mea cea mare,are 18 ani, e destul de constienta de ceea ce s a intamplat ,si ,nicidata nu mi a zis sa ne impacam,..din contra ...Intelegi?

23/10/11 22:47

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

elena alina a scris:

...am mai spus, prioritar pentru mine este fetita cea mica.
Azi i am zis ca fica cea mare are nevoie de bani pentru scoala,...

Daca poti face o ordine a prioritatilor...

Este prioritara fetita mica de nici un an, este prioritar fetita de 18 si la fel este prioritar sa ai grija de tine.

Chiar daca esti supraaglomerata cu grija fetelor, nu trebuie sa uiti de tine.
Chiar daca cea mica iti ocupa mai mult timp, nici cea mare nu trebuie neglijata. E mare dar inca are nevoie de tine.

Cu alte cuvinte sunt unele lucruri pe care trebuie sa la faci iar altele pe care sa nu le lasi nefacute. :)

24/10/11 07:09

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
Elena alina, daca nu te deranjeaza ca te intreb, de ce vorbiti la telefon?

Este o situatie dificila in care el a facut-o lata si tot el e ala care face pe "cocosul". Tu ai fost inselata, ai trecut peste asta, dispusa sa il ierti, dar tot el e ala care a vrut divortul. O astfel de persoana, pe bune vorbind, merita si trebuie lasata in plata ei.

Foarte probabil sa fii pe o pista gresita pentru orice intelegeri ce ar implica doi soti divortati. Tu, recapata-ti simtul stimei de sine. Am inteles, l-ai iertat. Dar cum l-ai iertat? Ca un "rob" (scuza-mi te rog expresia) care nu avea ce face si trebuia sa respecte Biblia? Sau ca o persoana care a inteles ca trebuie iertat si de ce trebuie iertat? Pentru ca aici avem de-a face cu doua atitudini diferite. Din ce relatezi tu, el e ala care a facut-o praf si tot el are prim planul discutiilor. Isi permite sa iti raspunda in maniera "n-am, da-ma in judecata daca nu iti convine". Asta spune despre modul cum te trateaza, aduce in discutie judecata, adica dreptatea, el ala cel mai "indreptatit" sa o faca. Si ridica semne de intrebare despre cat de recenta este atitudinea aceasta a lui fata de tine. Nu stiu cum te-a tratat in casatorie, dar cred ca e timpul sa incepi sa faci corelatii (desi tind sa cred ca ai facut-o deja) cum ar fi "Exista vreo legatura logica intre comportamentul sau dinainte sa te insele si dupa ce te-a inselat?", "De ce te-a inselat?", "Cum se purta cu tine cat ati fost casatoriti?", "Avea nuante ciudate (pe alocuri) comportamentul sau?" etc. pentru ca pe undeva exista un scurt-circuit. Ori la modul in care l-ai cunoscut tu si daca l-ai cunoscut, ori la modul in care s-a schimbat el.

Vezi tu, atunci cand intelegi ca trebuie iertat si de ce trebuie iertat, la nivelul ratiunii si atitudini tale are loc o schimbare. In astfel de cazuri marea majoritate a atitudinilor se schimba. Si trebuie sa se schimbe! Astfel incat vin de la sine reactii ca "Tu ai facut-o praf si tot tu faci pe desteptu? Bine baiatule, du-te invartindu-te! Nu meriti persoane ca mine in viata ta!". Am inteles, de dragul copiilor l-ai iertat. Dar vezi tu ca tot de dragul copiilor iti trebuie stima, respectul si increderea de sine ca mama, sa-i educi si sa iti castigi autoritatea asupra lor. Pentru ca cresterea copiilor nu este una usoara deloc. (iti zice unu care nu are copii, nu e insurat. Gandeste-te ce ti-ar zice cineva casatorit cu copii!!) Ok, nu exclud nici pe departe faptul ca prin rugaciune se rezolva problemele care te depasesc, dar rugaciunea nu exclude calitatile "profesionale". Logic vorbind, intr-un fel cresc niste copii crescuti de o mama care are in control autoritatea si cele mai sus specificate, in altfel cresc niste copii a caror mama se chinuie vizibil cu autoritatea si cele de mai sus specificate. Cred ca stii mai bine ca mine ca, chiar de-s mici copii iti vad, iti citesc si iti simt atitudinea. Te simt!

Asa ca, de dragul copiilor, iubeste-te, respecta-te! Pune-l la punct! Fa-l sa-i fie dor de tine! Iar dreptul la pensie este al copilasilor, trebuia sa se gandeasca ca nu are bani atunci cand te-a inselat si a vrut divortul! A cautat-o cu lumanarea!

In incheiere as vrea sa iti impartasesc unul din citatele mele preferate: "Femeia este lucrarea de diploma a lui Dumnezeu!". Nu degeaba a poruncit Hristos barbatilor sa-si iubeasca nevestele cum Si-a iubit El biserica de s-a dat pe sine pentru ea. Iar tu trebuie sa ai in atitudine tot ce implica jerfa unui barbat pentru viata ta. :)

24/10/11 09:09

elena alina
membru

Buna m am intors cu bine de la Timisoara.
  Intradevar nu poti face o ordine a prioritatilor,dar tinad cont ca micuta este bolnavica ,iti dai seama ca fac tot ce pot eu sa i fie bine. E normal fiecare cop
il are nevoiele lui cmform varstei pe care o are.
  Imi ziceti sa nu uit nici de mine...De exemplu ..ce sa fac pentru mine....??
  Shoricel ma bucur ca participi la diacutia noastra .. Nu ma supar ,iti raspund cu placere de ce mai vorbesc cu el la telefon.
L AM LASAT IN PLATA LUI O PERIOADA BUNA DE TIMP,(5 LUNI)SI AM VAZUT, CA ASTA A VRUT ,DE FAPT NU L INTERESEAZA DE NIMIC ..DAR TOTUSI SUNT SI COPII LUI ,TREBUIE SA SE IMPLICE CU CEVA (DACA ESTE IN STARE)IN CRESTEREA LOR.Crezi ca gresec?
Comportamentul lui fata de mine in timpul casniciei nu a fost unul frumos ,de nici un fel,pe langa faptul ca nu a fost un sot cu caracter nu a fost nici un tata prea grozav.E MULT DE POVESTIT SI DACA AS INCEPE SA VA POVESTESC M ATI INTREBA DE CE AM STAT CU EL 19 ANI..In fine ..nu mai conteaza dar ce pot sa va spun este faptul ca ultimii 2 ani din casatoria noastra au fost dezastruosi..si sincer am cedat..nu am mai avut putere.  A trebuit sa ,ma canalizez pe problema micutei si sa mi pastrez puterea pentru a o ajuta cum pot eu.Am avut momente in acea perioada in care imi venea sa tipppp sa urrllluuu .Pe langa problema cu bebelusa ,stiam si ce face el;..eu la spital si el acasa. Cand veneam acasa de la spital cauta tot felul de motive sa plece mai repede de acasa la serviciu,eu acasa cu fetele   stiam ce face.Intr un tarziu i am spus.

26/10/11 23:42

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
Buna.

elena alina a scris:

L AM LASAT IN PLATA LUI O PERIOADA BUNA DE TIMP,(5 LUNI)SI AM VAZUT, CA ASTA A VRUT ,DE FAPT NU L INTERESEAZA DE NIMIC ..DAR TOTUSI SUNT SI COPII LUI ,TREBUIE SA SE IMPLICE CU CEVA (DACA ESTE IN STARE)IN CRESTEREA LOR.Crezi ca gresec?

Nu, fa cumva sa dea pensie alimentara copiilor. :)

elena alina a scris:

Comportamentul lui fata de mine in timpul casniciei nu a fost unul frumos ,de nici un fel,pe langa faptul ca nu a fost un sot cu caracter nu a fost nici un tata prea grozav.E MULT DE POVESTIT SI DACA AS INCEPE SA VA POVESTESC M ATI INTREBA DE CE AM STAT CU EL 19 ANI..In fine ..nu mai conteaza dar ce pot sa va spun este faptul ca ultimii 2 ani din casatoria noastra au fost dezastruosi..si sincer am cedat..nu am mai avut putere.

19 ani? wow...
Inseamna ca te bucuri ca s-a terminat.

Ultima modificare de shoricel (27/10/11 00:06)

27/10/11 00:05

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

elena alina a scris:

TREBUIE SA SE IMPLICE CU CEVA (DACA ESTE IN STARE)IN CRESTEREA LOR.Crezi ca gresec?

Daca vrei neaparat sa se implice atunci taraste-l prin tribunale. Parintele care TREBUIE sa se implice in cresterea copiilor este cel caruia ii pasa de ei. Daca nu i-a pasat si nu ii pasa de ei atunci lasa-l in pace si cauta-ti ajutorul la Domnul. Pe de o parte, poate e mai bine ca s-a terminat asa.

27/10/11 09:07

elena alina
membru

...totdeauna am crezut ca D-zeu are un plan pentru fiecare...

27/10/11 10:02

Roxana
membru

elena alina a scris:

...totdeauna am crezut ca D-zeu are un plan pentru fiecare...

Amin! Inclusiv pentru tine :), Domnul sa-ti fie desfatarea!

28/10/11 19:40

elena alina
membru

Buna tuturor.
....dupa atata timp ma simt mult mai bine.Sunt mai vesela ,am  chipul mai luminoas,asa imi spun parintii mei. De ce oare?? Faptul ca am inceput sa merg la biserica , ca mi am reluat legatura cu prietenii mei sau faptul ca am mariii sperante ca fetita cea mica o sa fie bine. Sau poate ca am cunoscut un alt barbat..doar ne am vazut de cateva ori si am povestit.. .despre fiecare ce a patit fiecare(ceva asemanator i s a intamplat si lui)
Vreau sa va spun ca sunt OK.

17/11/11 15:06

alex
membru

Inregistat: 02/03/09

elena alina a scris:

....dupa atata timp ma simt mult mai bine.Sunt mai vesela ,am  chipul mai luminoas,asa imi spun parintii mei. De ce oare?? Faptul ca am inceput sa merg la biserica , ca mi am reluat legatura cu prietenii mei sau faptul ca am mariii sperante ca fetita cea mica o sa fie bine.

ne bucuram ca esti mai bine :) bine ai facut ca ai reluat relatia cu biserica ;)

elana a scris:

Sau poate ca am cunoscut un alt barbat..doar ne am vazut de cateva ori si am povestit.. .despre fiecare ce a patit fiecare(ceva asemanator i s a intamplat si lui)

ai mare grija :) nu vreau sa par paranoic, dar ai mare grija, sa nu mai suferi vreo alta deceptie...

18/11/11 00:54

elena alina
membru

Merci mult de sfat. Am grija... suntem la nivelul..discutiilor amicale..nimic mai mult...

26/11/11 21:46

Roxana
membru

Ma bucur enorm elena alina ca ai reluat legatura cu biserica.Domnul sa fie cu tine!

27/11/11 08:25

elena alina
membru

Merci mult Roxana.AMIN!

27/11/11 15:46

Oblio
membru

Elena, recitind cateva posturi ale tale (anterioare), am ramas cu o nedumerire: Sotul tau avea un repros pe care ti-l aducea, isi justifica adulterul printr-o nemultumire/neimplinire?

PS: Ma bucur ca te simti bine, ca te-ai detasat si poti acum sa traiesti prezentul pentru tine si fetele tale.

28/11/11 09:59

elena alina
membru

Nu.Faptul ca dupa ce am nascut fetita am fost plecata la spital ,,,,cred eu ca aceasta cauza.. Dar asta nu  i ar fi dat  dreptul sa faca  lucrul asta. Din contra ,incercarea aceasta din viata noastra ar fi trebuit sa ne apropie mai
mult..tinand cont ca nici inainte de asta situatia noastra familiala nu a fost una buna

PS;Multumesc mult pentru incurajare

28/11/11 19:15

Oblio
membru

Pai tocmai de la inceputul neintelegerilor era important sa se inceapa cautarea cand se doreste restabilirea unei relatii ce se pierde. Trecerea peste anumite nemultumiri neimpartasite ori nerezolvate pot aduna tensiuni in inima unuia dintre parteneri (uneori ambilor), tensiuni care, mai tarziu, declanseaza actiuni surprinzatoare pentru celalalt. Poate ca tu te resemnase-i iar pe el neimplinirile continuau sa-l roada. Comunicarea intr-o relatie intretin o stare armonioasa si contribuie la atingerea unui punct comun in situatiile in care apar nemultumiri.
  Ce m-a pus pe ganduri au fost declaratiile tale, cum ca relatia scartaia de mai mult timp, asta pe de o parte, apoi pe de alta parte, ca te-a luat prin surprindere atat pe tine cat si pe pastorul care va este prieten. Scuza-ma daca ma-nsel dar imi pare ca nu se leaga:

+Archangel+ a scris:

elena alina, pastorul vostru ce parere are fata de situatia asta?

elena alina a scris:

Iti dai seama ca toata lumea ,inclusiv familia lui au ramas socate de cele intamplate in familia mea,tinand seama ca nu au fost semne de neantelegere pe parcursul casatorie mele.IN decembrie am avut binecuvantarea micutei si in aprilie separearea si despartirea noastra ca si familie.Tot crede ca ne vom impaca ,cum cred majoritatea celor care ne cunosc.Asta zice..

........................................................................

elena alina a scris:

E MULT DE POVESTIT SI DACA AS INCEPE SA VA POVESTESC M ATI INTREBA DE CE AM STAT CU EL 19 ANI..In fine ..nu mai conteaza dar ce pot sa va spun este faptul ca ultimii 2 ani din casatoria noastra au fost dezastruosi..si sincer am cedat..nu am mai avut putere.  A trebuit sa ,ma canalizez pe problema micutei si sa mi pastrez puterea pentru a o ajuta cum pot eu.

Trecand peste contradictia clara dintre declaratiile tale, se mai naste o concluzie: daca pastorul era socat la aflarea vestii de divort dupa doi ani dezastruosi de convietuire, ar rezulta ca nu avea cunostinta de ce se intampla cu voi in aceasta perioada.

Ultima modificare de Oblio (29/11/11 15:43)

29/11/11 15:38

Pagini:  1 2 3 4 5 6    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la