TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Invitatie pentru cei divortati Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 6
Catalin Ionescu
membru

Locatie: Iasi,Romania
Inregistat: 21/04/06
As dori sa cunosc persoane,care la fel ca si mine au avut nefericitul prilej sa rateze o casnicie si care vor sa isi refaca viata. Nimeni nu trebuie sa fie singur, pt ca "nu este bine ca omul sa fie singur",mai ales daca are constiinta curata!!

21/04/06 17:58

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Poate ar fi mai intersant pentru noi toti sa stim ce trebuie sa facem ca sa nu ratam o casnicie!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

22/04/06 04:50

Site web  
Catalin Ionescu
membru

Locatie: Iasi,Romania
Inregistat: 21/04/06

Larisa a scris:

Poate ar fi mai intersant pentru noi toti sa stim ce trebuie sa facem ca sa nu ratam o casnicie!

E mult mai bine,dar ce facem noi cei care totusi sintem victime in acest sens?Nici o sansa??Absolut niciuna?


22/04/06 20:16

   
redgreeneyes
membru

Inregistat: 27/12/05
Nu exista victime in acest caz doar victimizati!
Get a life man!
Incearca sa fi tu insuti! E suficient! Fara texte si alte cele...
Pana la urma o sa ajungi sa cunosti pe cineva cu care sa te potrivesti...nu dispera!


27/04/06 12:00

   
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
@redgreeneyes > GET A LIFE! ...  nu te-ai plictisit  ? daca ai fi in locul lui?! stii tu viata lui? puteai sa scoti primele 2 randuri din mesajul tau ... :(

Ultima modificare de Seraphim (15/05/06 11:44)


15/05/06 11:41

   
redgreeneyes
membru

Inregistat: 27/12/05

Seraphim a scris:

@redgreeneyes > GET A LIFE! ...  nu te-ai plictisit  ? daca ai fi in locul lui?! stii tu viata lui? puteai sa scoti primele 2 randuri din mesajul tau ... :(


dece ca sa te simti tu mai bine?

Da, nu stiu ce probleme a avut si nu e treaba mea sa ma bag in viata lui cu picioarele. Idee era ca nu trebuie sa dispere ci sa creada ca intr-o zi va intalni persoana potrivita.

In plus intr-o casnicie sunt doi, iar daca nu merge ceva amandoi sunt vinovati. Atunci cand s-au casatorit au zis ca vor fi impreuna la bine si la rau....deci....

Fara intelegere nu poti sa faci nimic intr-o casnicie, trebuie sa dai dovada de un pic de empatie pt persoana de langa tine.

In plus cand te casatoresti o faci din interes sau pt ca zice mama si tata sau ca-ti place corpul ei si resutu nu conteaza, sau ca vorbeste bine si nu stie nimic sa faca?

Inainte sa cumperi ceva te mai uiti si la pret si la calitatea produsului. Asa si cu fetele. Unele au ambalaj frumos dar produsul lasa de dorit si invers... se pare ca tu esti intr-unul din aceste doua cazuri....


15/05/06 13:18

   
mamaruta
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 13/08/06

redgreeneyes a scris:

nu e treaba mea sa ma bag in viata lui cu picioarele.


ups, tocmai ai facut-o, expertule


_______________________________________
mamaruta ruta, suie-te-n caruta

14/08/06 23:46

   
redgreeneyes
membru

Inregistat: 27/12/05

mamaruta a scris:

ups, tocmai ai facut-o, expertule


bine mah ca esti tu destept


15/08/06 08:50

   
lory
membru

Locatie: Botosani,Romania
Inregistat: 26/07/06
am citit intr-o carte k inainte de casatorie este un timp de pregatire....sa stii sa faci de toate...(treburile casnice),sa stii cum sa te comporti cu viitoare sotie...si toate chestiile astea...voi ati trecut de acest timp al pregatirii?daca nu,inseamna k nu e timpul pentru o casnicie..deci aveti rabdare....aaa,si acest timp al pregatirii il faci in familie....tot ce inveti in familie,vei practica in viata casnica.....ideea este sa nu disperati si sa lucrati la caracterul vostru in tot acest timp....pentru ca Dzeu va pregateste o mireasa....

_______________________________________
"Când nu îti mai ramâne nimic decât Dumnezeu vei descoperi ca Dumnezeu îti este SUFICIENT!"

15/08/06 13:16

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Pace! Ok? Fara picioare, experti si destepti!

Nu cred ca ne putem pregati indeajuns de bine. Putem incerca insa.

Si lory, te-as mai invita undeva : Pregatirea pentru casatorie :)


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

15/08/06 14:10

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05

Catalin Ionescu a scris:

E mult mai bine,dar ce facem noi cei care totusi sintem victime in acest sens?Nici o sansa??Absolut niciuna?

Eu sunt de acord cu sintagma de victimă, atâta timp cât se aplică ambilor parteneri. Şi victimă poţi fi din multe motive şi din cauza multora, inclusiv a ta proprie.

Ideea e însă că ai ajuns în această stare şi doreşti o ieşire din ea. De aceea ai deschis acest topic. Avertismente pentru a nu ajunge în această stare sunt destule la alte topicuri.

-------------------------------------
VÍCTIMĂ, victime, s.f. 1. Persoană care suferă chinuri fizice sau morale din partea oamenilor, a societăţii, din cauza propriilor greşeli etc. 2. Persoană care suferă de pe urma unei întâmplări nenorocite (boală, accident, jaf, crimă etc.). 3. (ÃŽn antichitate) Animal sau om care era sacrificat unui zeu. – Din fr. victime, lat. victima.
Trimis de oprocopiuc, 08/03/2004. Sursa: DEX '98   

victimizá vb., ind. prez. 3 sg. victimizeáză
Trimis de siveco, 10/08/2004. Sursa: Dicţionar ortografic   

E o chestiune de gramatică. Adverb sau atribut. Depinde de context. Aşa că... care-i şmanul de fapt? Ambele "e" bune, în funcţie de context.

Ultima modificare de Lupea_Filip (15/08/06 16:02)


15/08/06 15:58

Site web  
alexandru
membru

Locatie: Medias
Inregistat: 24/06/06

lory a scris:

....pentru ca Dzeu va pregateste o mireasa....


Poate ca nu ne pregateste nici o mireasa, nici asta nu suntem in stare ? Sa asteptam mura-n gura ? Daca ne-ar gasi El si nu ar merge treaba ? Sa pice tot pe El, ca "Doamne Tu esti de vina, Tu mi-ai dat-o". Sa fim seriosi.


30/08/06 09:28

   
lory
membru

Locatie: Botosani,Romania
Inregistat: 26/07/06

alexandru a scris:

Poate ca nu ne pregateste nici o mireasa, nici asta nu suntem in stare ? Sa asteptam mura-n gura ? Daca ne-ar gasi El si nu ar merge treaba ? Sa pice tot pe El, ca "Doamne Tu esti de vina, Tu mi-ai dat-o". Sa fim seriosi.


   Nu am zis sa astepti mura-n gura,ci sa-L lasi pe Dzeu sa-ti aleaga mireasa.....nu sa-L presezi....si altfel,cum iti alegi tu mireasa? le iei pe toate la rand si verifici care e mai buna?sau cum? Fii sigur ca Dumnezeu va alege pentru tine tot ce e mai bun...bineinteles DACA tu te increzi in El...
am citit undeva: DACA in viata noastra avem un/o prieten/a(iubit/a) care ne departeaza de Dumnezeu,inseamna ca Dumnezeu nu vrea ca acea persoana sa fie pentru noi....dar daca acea persoana ne apropie de El mai mult....atunci fii sigur ca Dumnezeu ne-a dat-o....eu una,am experimentat asta.....si iti zic ca a lucrat in mod minunat....
                 FII BINECUVANTAT!!!!!!!!!!


_______________________________________
"Când nu îti mai ramâne nimic decât Dumnezeu vei descoperi ca Dumnezeu îti este SUFICIENT!"

30/08/06 10:07

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
V-as ruga sa reveniti la subiect.

Multumesc.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

30/08/06 10:20

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Eu sincer sunt împotriva despărţirii în căsătorie. Dar am prieteni în această stare şi nu ştiu cum să privesc dorinţa lor de a-şi reface viaţa cu alt partener. Cunosc destul de mult din relaţia lor cu Domnul pe care eu o apreciez la standarde înalte, dar chiar dacă îi stimez, la acest punct se ridică întrebări în mintea mea cu privire la încredinţarea lor că un astfel de lucru e corect. M-ar interesa şi pe mine în cel mai înalt grad dacă există posibilitatea unei argumentaţii biblice în sprijinul dorinţei de recăsătorire, atâta timp cât partenerul este încă în viaţă, sunt implicaţi copii etc. Eu nu am găsit nici una. Şi sincer îmi pare rău de cei care eu consider că greşesc în dorinţa de a o apuca pe o astfel de cale.

Şi altora le pare rău pentru mine că greşesc în alte privinţe în a-mi încălca legământul meu cu Domnul. Dar oare cei care se recăsătoresc nu greşesc şi ei? Stăruinţa în a urma o astfel de cale nu are acelaşi efect cu stăruinţa într-un alt tip de cale care nu este după voia Domnului?

Ultima modificare de Lupea_Filip (30/08/06 11:44)


30/08/06 11:43

Site web  
eusunt10
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 04/10/06
bunilor samariteni... a observat cineva ca initiatorul nu a mai postat nimic?

Catalin ce mai faci?


_______________________________________
"The beating will stop when morals improves..."

21/10/06 01:35

   
eli4adi
membru

Locatie: oradea
Inregistat: 03/06/06
l-ati ajutat foarte mult pe initiator va multumesc in numele lui.

02/11/06 21:11

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

eli4adi a scris:

l-ati ajutat foarte mult pe initiator va multumesc in numele lui.


Il cunosti cumva ?


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

02/11/06 21:23

   
eli4adi
membru

Locatie: oradea
Inregistat: 03/06/06
nu-l cunosc

iar incurajarea sau un sfat trebuia sa vina de la o persoana care este casatorita. ........n-am spus mai matura


02/11/06 21:28

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Pai tocmai ca pe aici nu prea sunt persoane casatorite...Dar parca tu esti. De ce nu-i dai tu ceva sfaturi ?

Iar el nu a dat semne ca a mai revenit pe aici. Si-o fi gasit alt forum, cu oameni mai...casatoriti si/sau maturi...


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

02/11/06 21:37

   
eli4adi
membru

Locatie: oradea
Inregistat: 03/06/06
si eu as cauta un alt forum in locul lui.  iar daca nu sint pers. casatorite atunci sa incerce sa se aptina........stiu este foarte greu . nu sint de acord  cu divortul dar daca s-a intimplat ce facem.......ce stim mai bine.

02/11/06 22:10

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

eli4adi a scris:

si eu as cauta un alt forum in locul lui.  iar daca nu sint pers. casatorite atunci sa incerce sa se aptina........stiu este foarte greu . nu sint de acord  cu divortul dar daca s-a intimplat ce facem.......ce stim mai bine.

Tu esti persoana casatorita. De ce te abtii ? Spune-i omului ce sa faca.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

16/12/06 21:39

   
carolina
membru

Locatie: campulung Romania
Inregistat: 05/10/07
Biblia spune ca daca ,casatoria e facuta in Domnul nu e loc de despartire.Daca vrea sa asculte de ce spune Cuvantul nu o va face oricat de greu ar fi.Pentru ca atat timp cat partenerul de viata va fi in viata daca a divortat de el Dumnezeu il va vedea casatorit cu el nu cu cel ce se va casatori a doua oara.Deci orice ar fi luptati pentru casnicia voastra El va va da puterea ,incredeti-va in El!

30/11/07 23:15

   
Moses
membru

Locatie: Timisoara, RO
Inregistat: 24/12/07
Dumnezeu promite o a doua sansa pentru oricine!!! Beneficiaza intr-un mod corect de ea, si vei gasi implinirea pe care o doresti! Foloseste ca ghid, Biblia! "Dupa cum unele carti informeaza, altele reformeaza; numai Biblia transforma!" Fiti binecuvantati! :)

_______________________________________
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste imposibilul!

24/12/07 13:23

   
ruthy
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 08/02/08
Sunt singura si trista! nu am fost nici o data casatorita si parca imi estefrica sa contruiesc o relatie cucineva!

11/02/08 09:03

   
Pagini:  1 2 3 4 ... 6    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net