TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Legalism si traditionalism bisericesc ?/Batutul din palme Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 5 6 7 8 9
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07

lorre a scris:

si mie mi se pare ca aplauzele tin mai mult de show

bun.suntem in biserica.e o melodie ritmata.eu bat din palme,pe ritm.de ce as face asta pentru show?ce show?sa vada ala din dreapta mea ca ce?ca bat din palme?sa fim seriosi...


_______________________________________
never regret something that once made you smile...

07/02/09 16:33

   
claudiuungureanu
membru

Locatie: Vatra Dornei
Inregistat: 18/05/09
Pace! Nu am pretentia ca sunt infailibil... dar Biblia este!De ce sa batem din palme? Asa ceva apostolii nu au practicat,apostolul Pavel n-a practicat...atunci de unde?Cat despre tabere ...crestine? Nu cred in eficienta lor! O excursie impreuna cu frati din biserica ,sanatosi in credinta, ok!Daca vreti excursii veniti la Vatra Dornei , la Biserica Penticostala si ne vom bucura impreuna cu Domnul!In alt context ...dati-mi voie sa am temeri ca cele afirmate mai sus cum ca prin crearea de atmosfera...Dumnezeu este glorificat... haide-ti sa gasim in Biblie ca Biserica din Ierusalim ...batea din palme! sau oricare alta!Obiceiurile iudeilor de a-l lauda pe Domnul nu se potriveste cu invatatura crestina!Muzica cu instrumente? in regula, dar sa-l laudam pe Domnul si nu sa ne facem reclama ce grozav cantam...Va pot spune cu tot respectul ca Dumnezeu iubeste inchinarea si lauda noastra ,dar nu facuta oricum ...ci facuta in duh si adevar! Abordarea de astazi a problemei lucrarii cu tinerii...capata directii interesante cateodata!Datoria slujitorilor lui Dumnezeu este sa vegheze,sa invete si sa creasca tineri sanatosi spiritual care sa poata duce mai departe lupta credintei!

18/05/09 23:27

   
mikhael
membru

Locatie: sibiu, romania
Inregistat: 16/01/09
Auzi varule, daca tot ai citit Biblia probabil ai aflat ca au existat si altii care l-au cunoscut pe Dumnezeu . Scrie prin psalmi de ei daca ai citit aceasta carte.
Astia cantau si-L aplaudau pe Dumnezeu cu toata fiinta lor . Chiar cu surle si trambite..David a dansat de mama focului in fata lui Dumnezeu si lui Dumnezeu i-a placut.
Asa ca hai sa nu punem noi grilaj oamenilor in modul cum se manifesta sincer in fata lui Dumnezeu.


_______________________________________
Oare cand vine Domnul sa ne ia?

18/05/09 23:55

   
maryus
membru

Locatie: LINZ : AUSTRIA
Inregistat: 19/02/09

claudiuungureanu a scris:

Pace! Nu am pretentia ca sunt infailibil... dar Biblia este!De ce sa batem din palme? Asa ceva apostolii nu au practicat,apostolul Pavel n-a practicat!


a zis sa nu practicam? (desi nici eu nu as fii pentru ,dar...nici contra :D


claudiuungureanu a scris:

...?Cat despre tabere ...crestine? Nu cred in eficienta lor! O excursie impreuna cu frati din biserica ,sanatosi in credinta, ok!


ai fost in vreo tabara crestina? Daca da...cu ce scop?Daca totusi il cauti pe Dumnezeu din toata inima il poti gasii si in tabara...singura problema e ca sunt tot mai putini dinastia...dar pe Dumnezeu il poti gasi si acolo fii sigur

in privinta excursiei...nu zic ca nu...dar nu prea iasa


_______________________________________
crede-ma ca te cred !!!

19/05/09 00:45

   
lorre
membru

Locatie: langa ape.
Inregistat: 07/10/06

fluflu a scris:


bun.suntem in biserica.e o melodie ritmata.eu bat din palme,pe ritm.de ce as face asta pentru show?ce show?sa vada ala din dreapta mea ca ce?ca bat din palme?sa fim seriosi...


Nu asta am vrut sa spun eu.Ma refeream la genul de aplauze cand cel din fata zice : Fratele X va predica azi.Si toata sala incepe sa aplaude,sau dupa ce canta cineva o cantare,toti il aplauda.sunt doar exemple.


20/05/09 19:37

   
crisstina
membru

Inregistat: 10/03/08

lorre a scris:


Nu asta am vrut sa spun eu.Ma refeream la genul de aplauze cand cel din fata zice : Fratele X va predica azi.Si toata sala incepe sa aplaude,sau dupa ce canta cineva o cantare,toti il aplauda.sunt doar exemple.


aplauzele de genu nu is aduse Domnului ci spre lauda persoanelor a  fratelul x si a canataretului y...


_______________________________________
Dumnezeu sa-ti dea un curcubeu la fiecare furtuna,un zambet la fiecare lacrima,o binecuvantare la fiecare pas si un raspuns la fiecare intrebare!!!

21/05/09 17:00

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
ok...sunt momente cand aplauzi persoana...dar de ce nu acuzam si laudele care sunt aduse predicatorilor de la amvoane ineinte de predica, sau dupa predica, sau laudarea interpretilor care urmeaza sa cante...de ce doar batutul din palme? iar apoi, daca un predicator se lasa condus de Duhul DOmnului si prezinta o predica ce ma misca pana in adancul inimii l-as aplauda sincer 10 minute ...si nu inteleg de ce ar fi pacatos :D

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

27/05/09 12:57

Site web  
lorre
membru

Locatie: langa ape.
Inregistat: 07/10/06

gabi a scris:

daca un predicator se lasa condus de Duhul DOmnului si prezinta o predica ce ma misca pana in adancul inimii l-as aplauda sincer 10 minute ...si nu inteleg de ce ar fi pacatos :D


atunci,eu nu te condamn.Daca chestia asta s-ar intampla de fiecare data cand aplaudam,dar rar se intampla.

Ultima modificare de lorre (11/06/09 17:45)


11/06/09 17:44

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

gabi a scris:

daca un predicator se lasa condus de Duhul DOmnului si prezinta o predica ce ma misca pana in adancul inimii l-as aplauda sincer 10 minute ...si nu inteleg de ce ar fi pacatos :D

Si de ce aplauzi?


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

11/06/09 17:55

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

claudiuungureanu a scris:

Pace! Nu am pretentia ca sunt infailibil... dar Biblia este!

De ce sa batem din palme? Asa ceva apostolii nu au practicat,apostolul Pavel n-a practicat...atunci de unde?Cat despre tabere ...crestine? Nu cred in eficienta lor! O excursie impreuna cu frati din biserica ,sanatosi in credinta, ok!


Ai dreptate! Tu nu esti infailibil, dar Biblia este!
Biblia spune:"(Catre mai marele cantaretilor. Un psalm facut de fiii lui Core.) Bateti din palme, toate popoarele! Inaltati lui Dumnezeu strigate de bucurie! "(Ps.47:1)

Eu personal nu ageez batutul in palme, dar daca Biblia zice, asa este , fie ca eu sunt sau nu sunt obisnuit cu asta!

Ultima modificare de mereu-tanar (23/06/09 23:36)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

23/06/09 23:30

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
La noi pastorii bateau din palme in timpul predicilor sau rugaciunilor,adunarea batea din palme in timpul unor cantari,pe ritm,la fel si corul iar serviciul copiilor de Craciun era rasplatit cu aplauze.

Ultima modificare de editheraven (24/06/09 07:53)


24/06/09 07:48

Site web  
belinda2
membru

Locatie: romania
Inregistat: 29/07/09
Batutul din palme este un mod de a-ti exprima bucuria,multumirea. In biserica daca bati din palme vreau sa te intreb de ce faci asta? pentru a-l aclama pe predicator,cantaret sau pentru a-i da lauda Lui Dumnezeu?
Daca bati din balme,bate pentru ca asa te indeamna Duhul Sfant sau pentru ca vrei sa il preamaresti pe Dumnezeul tau.


30/07/09 09:50

   
iuddavali
membru

Locatie: braila, romania
Inregistat: 28/01/06
1 - Sa nu faci nici macar ce zice pastorul (adica sa nu o iei de buna), caci primii crestini cercetau cele ce ascultau si apoi primeau. Cat despre ce face unul sau altul, fie el si pastor, fiecare isi va lua plata, dupa exemplul dat.
2 - Multe sunt scrise in Biblie, dar asta nu inseamna ca Biblia le sustine si le recomanda ca bune. Nu uitati ca evreii au fost robi destui ani, sub destule popoare si religii, asa ca au avut ce "imprumuta".
3 - Batutul din palme e o chestie de cultura. Pe cei din Africa nu o sa-i vedeti batand din palme, ci batand cu picioarele sau cu un lemn in pamant. Aplauzele sunt o forma de manifestare a aprecierii, intr-un anumit context cultural. Totusi, aplauzele tind sa la dea tahicardie celor aplaudati, adica sa se mandreasca, asa ca mai bine fara aplauze decat sa te manjesti cu sangele cuiva.

Ultima modificare de iuddavali (05/10/09 20:47)


_______________________________________
Ideile sunt ca iepurii.

Octombrie - cand se schimba ora pentru iarna. Ecl. 3:1

05/10/09 20:45

Site web  
lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Iudavali, aplauzele intr-adevar ajuta la mandria cuiva, dar cine e sa se mandreasca, se mandreste indiferent ca-l aplauda cineva sau nu.

_______________________________________
Nu este nebun cel care da ceea ce nu poate tinea pentru a castiga ce niciodata nu pierde.- Jim Elliot

05/10/09 21:07

   
nathanael
membru

Locatie: in Almasu' meu Mare
Inregistat: 05/01/09
Sunt de acord cu ce spune lara, daca cineva vrea sa se mandreasca, gaseste el metode nu trebuie neaparat ca cinva sa-l aplaude...

Batutul din palme nu cred ca este vreo problema atat timp cat aceasta activitate este una spre slava Lui, daca vrei sa-l lauzi prin mainile pe care le-ai primit de la El nu vad de ce sa n-o faci...


_______________________________________
Psalmul 62:5 Da, suflete, increde-te in Dumnezeu, caci de la El imi vine nadejdea.

http://cristianhercuti.wordpress.com

17/10/09 21:55

Site web  
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08

iuddavali a scris:

..... Totusi, aplauzele tind sa la dea tahicardie celor aplaudati, adica sa se mandreasca, asa ca mai bine fara aplauze decat sa te manjesti cu sangele cuiva.

Asta unde mai scrie?


17/10/09 22:05

Site web  
alex
membru

Inregistat: 02/03/09

gabi a scris:

daca un predicator se lasa condus de Duhul DOmnului si prezinta o predica ce ma misca pana in adancul inimii l-as aplauda sincer 10 minute ...si nu inteleg de ce ar fi pacatos :D

nu cred ca atunci cand Domnul te cerceteaza iti vine neaparat sa bati din palme...da ma rog eu nu ma poticnesc in asta, din partea il poti aplauda pe respectivul cat doreti...:)
insa atunci cand stii ca un frate/sora se poticneste si nu mai creste spiritual din cauza ca tu ai batut din palme, atunci cred ca ar fi mai bn sa te abtii...asta daca nu vrei sa fi tu vinovat de caderea spirirtuala a acelui " micut" de care vb si apostolul Pavel....
PS: gabi nu ma intelege gresit...nu m-am adresat neaparat tie ci mai mult la general am vb...
ideea ta a fost un imbold ca sa incep sa mi expun si eu parerea in ce priveste subiectul :D


17/10/09 22:26

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
Stii cum e...trebuie sa fii un crestin foarte conservator (gen "crede si nu cerceta") sa spui ca predicatorul nu are merit intr-o predica...sunt predici muncite...multe multe ore in urma...are si predicatorul meritul sau nu doar se ridica si Domnul toarna cu tolcerul. :)
Apoi, daca stii ca intr-o biserica se ate din palme, nu mergi acolo...pentruca sigur nu se vor opri 300 de oameni pentruca tu te poticnesti...si nu cred ca pacatuiesc pentruca nu o fac :)...sunt multe tipuri de biserici...de la cele mai conservatoare la cele exagerat de libertine, asaca poti alege mediul unde te simti mai aproape de  Dumnezeu ;)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

23/10/09 12:30

Site web  
lorre
membru

Locatie: langa ape.
Inregistat: 07/10/06

lorre a scris:

si mie mi se pare ca aplauzele tin mai mult de show


fluflu a scris:

bun.suntem in biserica.e o melodie ritmata.eu bat din palme ,pe ritm.

Am zis aplauze gen "Hai sa-L aplaudam pe Domnul Isus".Chiar mi se pare seaca faza.

Ultima modificare de lorre (18/11/09 21:21)


18/11/09 21:18

   
folia
membru

Locatie: brasov
Inregistat: 20/06/09
Sincer eu cred ca totul depinde de biserica in care suntem pana la urma urmei.Pentru ca ar trbeui sa ne iubim fratii tinem cont de ce anume i-ar deranja .Este vorba de respect epntru ei .PEntru ca unii frati au un anume fel de viziune despre biserica si lauda dar eu nu vad nimik  rau in a bate din palme si aplauda pe Dzeu .Nu pot s ama gandesc la cineva mai bun s amerite aplauze decat la El

Sunt momente in care bat din plame ca am chef si e automat si sunt moemnte in care imi place sa stau in liniste sa simt prezenta Domnului .Sunt om iar Domnul este pastorul meu deci El se ingrijeste de toate.:)


02/07/10 03:39

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Curente tot mai puternice tind sa ne invadeze din Vest. David cand spunea sa batem din palme si sa-i cantam din toata inima sigur nu cunostea si nu folosea metode de marketing ca sa isi conduca poporul, ci Cuvantul, profetiile si ascultarea in rugaciune. "Sa ne simtim bine" este noua paradigma a bisericilor infestate de cancerul care astazi face bisericile americane sa moara pe capete. Daca nu suntem in stare sa ducem evanghelia in lume, am lasat lumea sa ne aduca viata lor in biserica. Pastorii sunt foarte grijulii ca cei din lume sa nu fie cumva atinsi in firea lor si sa nu mai vina altadata la adunari, asa ca subiecte ca : pocainta, sfintirea, regenerarea...etc, nici nu se amintesc. Biserica se muleaza pe dorintele lumii ca sa nu-si piarda clientii, si nu-si da seama ca moare incet da sigur. Inchinarea este condusa de dj, iar predicatorul devine un actor cu rolul de a incanta multimile. Asa creste biserica numeric, dar moare spiritual din interiorul ei. Pe Whitefield, Wesley, Spurgeon, Paul Washer si alti oameni care au predicat Cuvantul nu i-au aplaudat enoriasii...din contra, i-au prigonit. Dar ei sunt cei ce au adus inimi la D-zeu, adevarate roade spre Slava Lui. Prin ei D-zeu a lucrat pocainta, nasterea din nou, sfintire. Acum, vorba celor de la Dunamis in asa zisul catec crestin "tot un bagabont" : "Ne-am schimbat stapanii, dar in rest suntem la fel", uite cum fara sa aibe intentia reflecta foarte bine clima actuala. Cum poti fi la fel dupa ce-L cunosti pe Cristos? Cum poti sa mai fi la fel ca inainte?

Ultima modificare de Sword (02/07/10 10:08)


_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

02/07/10 10:08

   
dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07
Off-topic

Sword, te îndrăgesc mai ales cunoscând trectul tău doctrinar. Singura mea "durere" este că treci de la o extremă la alta. Te sfătuiesc să cauţi un echilibru. Nu bătutul din palme este problema bisericilor noastre. Sunt de acord când spui că în biserici nu se mai predică consecinţa păcatului pentru ai gâdila la urechi pe enoriaşi. Dar asta nu este consecinţa bătutului din palme.
Calea credinţei este "strâmtă" deoarece cere echilibru. Credinţa creştină nu stă în "bătut din palme da" sau "bătut din palme nu". Credinţa creştină stă în "iubeşte-ţi vrăjmaşul", "roagăte pentru cel ce te bleastămă". Din această cauză calea credinţei e strâmtă şi nu pentru bătutul din palme. Eu nu sunt neapărat pentru bătut din palme în biserică ci sunt pentru libertate în închinare (trebuie precizat că libertatea este pentru oameni maturi, nu pentru copii; a fi liber în închinare nu înseamnă a începe să faci dansuri sexy în biserică şi să te dai deadura. Copii nu ştiu să gestioneze libertatea).

Sword, binecuvântări alese pentru tine.


_______________________________________
Dumnezeu nu exista. Dumnezeu este!
Paul Tillich

02/07/10 10:58

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Batutul din palme nu este cauza raului, ci este un efect al lui. Dar totusi batutul din palme nu are in sine nici rau nici bine. Este doar una dintre multele manifestari din biserici si nu cea mai rea, dar totusi conteaza pe ce baza se practica, in ce scop, ce rol are, cui se adreseaza, in ce fel se face? Eu nu am devenit amish...nici pe departe. Dar mi-am dat seama ca mi-am pierdut 10 ani din viata intr-o mare gadilare a firii si o mare minciuna a sufletului meu frecventand  genul asta de adunare si invatatura. Am fost un credincios sincer si chiar am crezut sincer ca-s mantuit. Am fost lingusit, laudat fara rost, inselat si ametit de toata vanzoleala aia. Dar ceva am stiut inauntrul meu in tot timpul asta ca nu-i in regula. Se vorbea foarte mult despre anumite subiecte "fierbinti" si nu se vedeau roadele adevarate. Se vorbea despre explozii, dar nu vedeam o scanteie, daca intelegi ce vreau sa zic. Fiindca multele manifestari actuale din cultura carismatica nu au nici pe departe legatura cu Duhul lui D-zeu, ci cu placerile naturii noastre pacatoase, care merg in pas vioi inspre iad. Aplaudam ce? Sau pe cine? Suntem la spectacol? Intradevar DA...apasat o spun. Vreau sa va rog pe toti cei tineri si plini de ravna care acum sunteti "inviorati" in adunari de culoare "carismatica"....fiti cu ochii in patru si nu credeti tot ce vi se cere sau spune...Rugati-va cu insistenta pentru intelepciune si discernere, si nu pentru intoarcerea lumii cu susu-n jos, nici pentru alungarea celui rau cu tot cu demonii lui afara de pe pamant. Cautati intelepciunea si dragostea in tacerea inimilor voastre si puneti-va increderea in El singurul care da si duce la bun sfarsit mantuirea.

Ultima modificare de Sword (02/07/10 11:24)


_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

02/07/10 11:19

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06

Sword a scris:

Batutul din palme[...] este un efect al lui.(răului)

Afirmaţia aceasta mi se pare puţin cam superficială, uneori este adevărat ce zici, dar e nedrept pentru celelalte situaţii să generalizezi astfel.


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

02/07/10 12:19

Site web  
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Vroiam sa zic ca este un efect si nu o cauza...fie a unor situatii generate de fire fie a unei bucurii generate de Duhul Sfant. Cum am mai zis..batutul din palme ca orice alta activitate nu este nici rea nici buna in sine insusi. Dar depide ca efect din ce se trage.

_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

02/07/10 12:25

   
Pagini: 1 ... 5 6 7 8 9    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net