TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Legalism si traditionalism bisericesc ?/Batutul din palme Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8 9
gabi
membru

Inregistat: 14/11/06
si daca e o caruta cu 2 cai cate ma sfatuiesti sa deschid?...ar fi fain un topic cu amandoi...dar dupa mintea mea ar fi mai fain 2 topicuric a poate sunt de culori diferite caii...si vezi tu ca daca o caruta e cu un singur cal are doua ruzi iar cea cu doi are o singura ruda...deci ar trebui sa calculam probabilitatea si apoi sa stabilim o  marja de  eroare pentru capacitatea carutasuluid e a-si distribui atentia la ambi cai si apoi raportulde putere dintre ei....mai continuam cu scenarii ieftine?

09/05/08 16:36

Site web  
giany
membru

Inregistat: 18/05/07
as putea sa te jignesc f usor ... ma pricep de minune ... tu nu ai inteles ca imi e mila de unii oameni???

acum poti sa bati din palme ... iti dau eu voie ...

p.s. un caine de rasa poate fi javra???

nu mai incerca sa faci pe desteptul cu mine ... nu te va tine mult ... ofer garantie si service .... transport gratuit la domiciliu pe banii clientului ...

Ultima modificare de giany_v (09/05/08 16:43)

09/05/08 16:40

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Potoliti-va, va rog.

09/05/08 17:17

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

giany_v a scris:

as putea sa te jignesc f usor ... ma pricep de minune

Ar trebui sa nu te mai pricepi. Chiar deloc.

09/05/08 21:03

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
nu'mi ziceti ca sunt probleme si la batutul din palme..

24/07/08 23:29

april
admin forum

lorre_diana a scris:

Citeste ce s-a postat pana acum si poate vei afla raspunsul.

24/07/08 23:32

lorre
membru

mda..:D

24/07/08 23:34

lorre
membru

vai Doamne Isuse..cate chestii mai sunt pe lumea asta.in loc sa ne apropiem de Tine stam sa ne certam daca ii corect sa bati din palme sau nu..
Mai lipseste sa deschidem topic : cum ii corect sa scrii Isus cu un "i" sau cu doi?

Ultima modificare de lorre_diana (24/07/08 23:38)

24/07/08 23:37

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

lorre_diana a scris:

Depinde pe cine bati. :D

25/07/08 01:19

bembem
membru

Inregistat: 12/02/08
hmmm..este foarte interesant..si ciudat cu botezul cu Duhul Sfant.deja nici eu nu mai stiu ce sa cred :(

25/07/08 20:52

april
admin forum

bembem a scris:

hmmm..este foarte interesant..si ciudat cu botezul cu Duhul Sfant.deja nici eu nu mai stiu ce sa cred :(

si legatura cu batutul din palme ar fi care ?

25/07/08 21:13

crisstina
membru

Inregistat: 10/03/08
am vazut un dvd in care bastinasi oameni din insula virgina bateau din palme si se bucurau ... singurele lor ,,instrumente"erau palmele ...

04/08/08 13:26

just_4_jesus
membru

Inregistat: 14/08/08
cel "nascutinvingator" .. eu nu stiu ce conceptie ai tu despre biblie.. dar`..cred k e una cam gresita.. sau.. poate exagerata!! dak` acolo scrie.."bateti din palme toate popoarele"!! noi de ce sa nu batem? ne`a iubit Domnu` mai putin??

tu esti botezat cuh Duhul Sfant??

14/08/08 12:32

Site web  
iepan
Exclus

Inregistat: 21/12/08
2 Timotei - 4:3 Căci va veni vremea când oamenii nu vor putea să sufere învăţătura sănătoasă; ci îi vor gâdila urechile să audă lucruri plăcute, şi îşi vor da învăţători după poftele lor.
2 Timotei - 4:4 Îşi vor întoarce urechea de la adevăr, şi se vor îndrepta spre istorisiri închipuite. Da Doamne, adevarat este Cuvantul Tau! Apreciez lucrarea celor de la Lumina Vechilor Carari! Dumnezeu sai intareasca, sa ramana neschimbati si sa vorbeasca pe fata impotriva pacatului!

24/01/09 00:42

gabi
membru

Inregistat: 14/11/06
asa...si?...ce legatura are asta cu batutul din palme? ....ai o parere de zis?....zi-o, dar nu arunca doar niste versete aici ;)

24/01/09 01:16

Site web  
april
admin forum

iepan a scris:

2 Timotei - 4:3 Căci va veni vremea când oamenii nu vor putea să sufere învăţătura sănătoasă; ci îi vor gâdila urechile să audă lucruri plăcute, şi îşi vor da învăţători după poftele lor.
2 Timotei - 4:4 Îşi vor întoarce urechea de la adevăr, şi se vor îndrepta spre istorisiri închipuite. Da Doamne, adevarat este Cuvantul Tau! Apreciez lucrarea celor de la Lumina Vechilor Carari! Dumnezeu sai intareasca, sa ramana neschimbati si sa vorbeasca pe fata impotriva pacatului!

Adevarat este Cuvantul Domnului :

Psalmii 47:1 Bateţi din palme, toate popoarele! Înălţaţi lui Dumnezeu strigăte de bucurie!

24/01/09 10:32

crisstina
membru

Inregistat: 10/03/08
si atunci de ce unele biserici nu dau voie batutului din palme si la unii li se pare un lucru depalsat sa bati din palme in biserica :)?

24/01/09 11:53

lorre
membru

da.stiu o biserica in Cluj (de unde au plecat ai mei in misiune)in fine..si acolo e o atitudine foarte rigida..nu-mi place deloc.se canta cantari vechi[nu asta e ideea]..dar ei parca nu se inchina.totul e fatada :(..daca m-as duce acolo si as radica mainile sau sa bat din palme s-ar uita toti la mine ca la felu` paispe..
:(

24/01/09 14:28

maria_t
membru

Inregistat: 25/01/09
Sunt de acord cu batutul din palme, dar biserica in care merg eu asa ceva, in cadrul serviciului divin nu cred ca este posibil, fiind o biserica foarte consevatoare in ceea ce priveste un anumit gen de muzica si anumite manifestari. Imi place aceasta atmosfera serioasa. In schimb daca merg la o conferinta (gen Peniel) sau la o  evanghelizare, concert de muzica crestina, a aplauda sau a bate din palme e ok,chiar  imi face o depsebita placere sa fac si eu acest lucru.Biblia nu impiedica manifestarea bucuriei prin cantec, aplauze, instrumente .Peniel 2008 Bucuresti(viata la max) a fost pentru mine o mare bucurie si incantare.

26/01/09 01:13

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

april a scris:

Adevarat este Cuvantul Domnului :
Psalmii 47:1 Bateţi din palme, toate popoarele! Înălţaţi lui Dumnezeu strigăte de bucurie!

Ma intreb ,daca tot este sa interpretam literal expresia "bateti din palme" cum pot raurile sa bata din palme ? ...cum pot muntii sa strige?... cum bat copacii din campie sa bata din palme?...
Raurile si copacii au palme?

Ps.98.8 "sa bata din palme raurile, sa strige de bucurie toti muntii"

Isaia 55.12 "...muntii si dealurile vor rasuna de veselie inaintea voastra si toti copacii din campie vor bate din palme."

maria_t a scris:

Biblia nu impiedica manifestarea bucuriei prin cantec, aplauze, instrumente

Acest indemn al Bibliei sau neimpiedicare manifestarii bucuriei prin batut din palme,se gaseste (cred) doar in cartea Psalmilor ,care este o carte poetica si prin urmare are si un limbaj poetic.

crisstina a scris:

si atunci de ce unele biserici nu dau voie batutului din palme si la unii li se pare un lucru depalsat sa bati din palme in biserica ?

Pentru ca acei unii vor sa se simta ca fac parte, si ca iau parte la un serviciu divin, la care si Domnul trebuie sa ia parte ,nu sa se trezeasca ca sant intr-o sala de spectacol ,sau la vreun concert.

lorre a scris:

dar ei parca nu se inchina.totul e fatada ..

Nu-i fatada, e in primul rand respect pentru locul unde te afli ,si pentru Persoana in fata careia pretinzi ca te inchini.

lorre a scris:

daca m-as duce acolo si as radica mainile sau sa bat din palme s-ar uita toti la mine ca la felu` paispe..

Pai sa nu te duci,ca-i mai grav ca pe langa aia toti  se uita si Domnul ca la felu' paispe la tine.

Ultima modificare de irlanda (29/01/09 02:56)

29/01/09 02:53

benny
membru

Inregistat: 27/05/07

irlanda a scris:

Ma intreb ,daca tot este sa interpretam literal expresia "bateti din palme" cum pot raurile sa bata din palme ? ...cum pot muntii sa strige?... cum bat copacii din campie sa bata din palme?...
Raurile si copacii au palme?

Ps.98.8 "sa bata din palme raurile, sa strige de bucurie toti muntii"

Isaia 55.12 "...muntii si dealurile vor rasuna de veselie inaintea voastra si toti copacii din campie vor bate din palme."

Ok, irlanda, hai să ne jucăm de-a luatul versetelor din context..
Tu spui că râurile şi copacii nu au palme. Ai dreptate.

Dar atunci cum interpretezi tu asta?

Luca 19:39 Unii Farisei, din norod, au zis lui Isus: "Învăţătorule, ceartă-Ţi ucenicii!"
Luca 19:40 Şi El a răspuns: "Vă spun că, dacă vor tăcea ei, pietrele vor striga."

Au pietrele gură să strige??
[...şi LUCA nu este o carte poetică deci nu trebuie luată poetic. Plus că sunt cuvintele lui Isus. Nu cred că aici a vorbit în metafore...]

Şi... mai uşor cu judecăţile de genu':

irlanda a scris:

Pai sa nu te duci,ca-i mai grav ca pe langa aia toti  se uita si Domnul ca la felu' paispe la tine.

Nu poţi ştii atitudinea lui lorre, nu-i cunoşti inima, nu o poţi condamna. Şi chiar dacă ai putea, nu ai dreptul ăsta.

29/01/09 03:50

irlanda
membru

benny a scris:

Ok, irlanda, hai să ne jucăm de-a luatul versetelor din context..

In primul rand nu ma lua cu chestii de genu'.
In al doilea rand n-am luat niciun verset din context asa ca joaca-te singur.

benny a scris:

Au pietrele gură să strige??
[...şi LUCA nu este o carte poetică deci nu trebuie luată poetic. Plus că sunt cuvintele lui Isus. Nu cred că aici a vorbit în metafore...]

Aici era  vorba de batutul din palme ,dar si versetul dat de tine are aceeasi interpretare ca cele din Psalmi ,adica o interpretare care nu trebuie luata literal.Chiar daca Luca nu-i o carte poetica.

benny a scris:

Şi... mai uşor cu judecăţile de genu':

Valabil si pentru tine care deja ma judeci ca judec.
Nu-i nicio judecata in ce am spus eu.

29/01/09 10:49

benny
membru

Inregistat: 27/05/07

irlanda a scris:

dar si versetul dat de tine are aceeasi interpretare ca cele din Psalmi ,adica o interpretare care nu trebuie luata literal.Chiar daca Luca nu-i o carte poetica.

şi dacă nu ad literam, atunci cum?? Ce înseamnă că "pietrele vor striga"???

29/01/09 11:35

irlanda
membru

In contextul dat de tine,inseamna ca pentru al lauda pe Domnul nu-i nevoie de batut din palme sau strigate omenesti,si daca oamenii vor tacea,  insasi natura prin faptul ca  este o creatie atat de complexa si minunata ,ii aduce lauda .

Deci hai sa-L laudam pe Domnul, si sa batem din palme cum o fac muntii ,raurile ,dealurile...

29/01/09 17:13

lorre
membru

si mie mi se pare ca aplauzele tin mai mult de show..cat despre a bate in palme..sunt sigura ca Domnul n-o sa se uite ca la felu` paispe la mine :)

29/01/09 17:32

Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8 9    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la