TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Stiinta si/sau religie?/Stiinta vs religie Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Despre care religie este vorba?

02/11/05 08:01

Shilo
membru

Inregistat: 24/10/05

Despre care religie este vorba?

toate religiile promit intr-un mod sau altul nemurirea , de aici si concluzia ca fiecare religie concepe diferite conduite de viata pentru sustinatorii ei.

02/11/05 10:47

april
admin forum

Intrebarea era pusa pentru m3diator, cel care a lansat subiectul....

02/11/05 14:29

m3diator
admin

Inregistat: 08/12/04
si m3diator raspunde: oricare dintre cele pe care le cunosti dar
sa spunem ca e vorba de crestinism ptr ca esti mai familiarizata
cu aceasta religie :)

02/11/05 15:38

april
admin forum

"Sa spunem ca e vorba..."
De unde stii tu cu ce religie sunt eu mai familiarizata? Hm...
Ok. Ai dreptate, sunt mai familiarizata cu crestinismul...
Dar, ma intreb, de ce ar fi asa de interesant sa vorbim de stiinta versus religie in general, cand am putea vorbi de stiinta versus Biblie, de fapt... (in caz ca vrea cineva sa incerce sa contrazica Biblia cu stiinta...)

02/11/05 16:48

gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
April, tu ai o problema cu Sola Scriptura. Pot exista carti care sa aiba legatura cu stiinta si sa nu fie Biblia. ex: scrierile patristice, lucrarile religioase de mai tarziu.......cartile religioase ale indieniloR(Vedele), etc. Putem sa vorbim despre ce vrei tu, dar nu cred ca are rost. putem ajunge acolo mai tarziu, dupa ce epuizam subiectul asta.

02/11/05 17:15

Site web  
april
admin forum

Ok. Epuizati subiectul asta...E un forum liber...
Si nu e vorba sa vorbim despre ce vreau eu...
Recunosc, sunt depasita...Nu pot vorbi despre stiinta si Vede, de exemplu....de fapt, nici nu ma intereseaza.
Spor la dezbatut in continuare...si scuze pentru interventie...

Ultima modificare de april (02/11/05 17:32)

02/11/05 17:31

Cristian
membru

Inregistat: 27/11/05
(in caz ca vrea cineva sa incerce sa contrazica Biblia cu stiinta...)

Cred ca ar putea, pentru ca Biblia nu este  in mod special o carte stiintifica. Precum nu este o carte geografica, sau arheologica, cu toate ca trateaza ceva din toate acestea.
Biblia este o carte SPIRITUALA scrisa cu indrumarea Duhului Sfant si trebuie citita si explicata tot cu Duhul Sfant.

27/11/05 21:12

april
admin forum

Normal ca ar putea sa incerce.....dar ar reusi?

Dar aici este vorba de stiinta versus religie....in general..

Ultima modificare de april (27/11/05 21:20)

27/11/05 21:18

gfod
membru

stai putin. daca Biblia are ca scop spiritualitatea, cum poate stiinta sa o combata? sa zicem ca ea poate daraman credibilitatea Bibliei prin argumente stiintifice, dar se stie bine ca in general, Biblia ii "foarte stiintifica"... Stiinta nu are ca obiect de studiu spiritualitatea, deci n-are ce sa combata Biblia.

27/11/05 21:42

Site web  
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Dacă privim religia într-un sens mai larg, ccred că ştiinţa poate desfiinţa multe religii pe care noi creştinii le numim false.

Pe de altă parte, în ceea ce ţine de religie, este greu să duci o luptă "ştiinţifică" împotriva ei, pentru că religia tratează de cele mai multe ori cu fenomenele care stau "la marginea" ştiinţei.

Este ca şi cum s-ar lupta două fiinţe aflate în două dimensiuni proiectate a fi paralele, dar care, printr-o ciudăţenie, ajung să se intersectezeîn anumite puncte.

De altfel, majoritatea religiilor au la bază dorinţa omului de a explica ce este de neexplicat, de a aşeza lucrurile în "cutiuţe" cu "etichete" care să le asigure siguranţă şi confort în faţa necunoscutului.

27/11/05 21:48

Site web  
gfod
membru

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii, zis-a Blaga odata. Mie asta imi da mai multa siguranta si confort - credinta. Daca stau sa iau la puricat religia, o sa-i gasesc multe chichite si motive pentru care sa nu cred. Neuropsihologia si multe alte stiinte aproape ca reusesc sa explice tot fenomenul religios, si experientele noastre religioase. Dar eu consider toate astea o mare inutilitate, sau un motiv sa cred mai mult.
Am observat si la evanghelici, dar la crestini in general, tendinta de a inghesui, taia, transfigura orice, numa' numa' sa intre in ceea ce cred ei ca spune Biblia. Creationismul este un exemplu foarte bun. NU zic ca-i rau, dar acum exista mai multe tipuri de crationism. IN care sa cred? Multi oameni se dedica cercetarii stiintifice ca sa demonstreze ca nu stiu ce chestie din Biblie ii adevarata. La ce rost? Biblia continua sa fie apreciata, si va fi tot timpul Numai ignorantii si cei ce n-au citit-o cu adevarat sunt in stare s-o arunce la gunoi ca pe un lucru nefolositor.

27/11/05 22:54

Site web  
Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Biblia este totusi adevarata! Ceea ce face stiinta este sa ia lucrurile de acolo si sa zica ca au descoperit nu stiu ce. De exemplu s-a descoperit "recent" de catre istetii nostri cercetatori ca semnul fiarei nu poate fi aplicat decat pe mana si pe frunte. Ei bine lucrul ala statea acolo de 2000 de ani!

27/11/05 23:08

Site web  
Shilo
membru

Cred ca ar putea, pentru ca Biblia nu este  in mod special o carte stiintifica. Precum nu este o carte geografica, sau arheologica, cu toate ca trateaza ceva din toate acestea.

Descoperirea cetatii Ninive are la baza Biblia , la fel si descoperirea Palatelor lui Nimrud ,personaj despre care s-a scris si in Biblie  , tot Biblia a contribuit la descoperirea civilizatiei hitite . Biblia a oferit multe informatii arheologiei , de ex se stie ca exodul a avut loc in perioada domniei lui Ramses al - II- lea supranumit Ramses cel Mare ( 1298-1232) ,la curtea caruia a fost crescut Moise , legislatorul poporului evreu si al lumii crestine . Ramses al II -lea a domnit 66 de ani peste egipt iar fiul lui cel mai mare , mostenitorul tronului a murit in perioada in care tatal sau era rege al egiptului , tot in perioada lui Ramses al II - lea sau construit orasele Ramses si Pitom , orase despre care se vb in Biblie.

Dar Biblia a ramas in constinta universala pentru alte motive , decat informatile arheologice sau istorice , Biblia este in prima si ultima instanta manualul catre D-zeu , evident ca nu este suficient sa lecturezi Biblia , este necesar sa aplici ceea ce cere Biblia.

29/11/05 14:14

Cristian
membru

Inregistat: 27/11/05
Shilo de acord, cam acelas lucru spusei si io.

29/11/05 21:37

ionelcim
membru

Inregistat: 01/11/05

Shilo a scris:

[
Dar Biblia a ramas in constinta universala pentru alte motive , decat informatile arheologice sau istorice , Biblia este in prima si ultima instanta manualul catre D-zeu , evident ca nu este suficient sa lecturezi Biblia , este necesar sa aplici ceea ce cere Biblia.

aici cred ca ai perfecta dreptate. invataturile bibliei trebuie sa fie aplicate si nu lecturate.
Dl Isus a spus ca cine aude cuvintele Lui si le implineste se aseamana cu un om intelept care si-a zidit casa pe stanca.

30/11/05 13:17

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Rolul Bibliei este descris in 2 Timotei 3:16, 17: "toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire PENTRU CA omul lui Dz sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare bnuna!"

06/12/05 21:22

Site web  
vaxaly
membru

Inregistat: 28/03/05
Credinţa şi ştiinţa bazată pe raţiune nu se pot contrazice una pe alta ci fiecare rămâne stăpână în domeniul ei, dar totuşi între cele două există o armonie şi o uşoară suprapunere. Armonia între credinţă şi ştiinţă se realizează doar atunci când din ştiinţe dăm la o parte penetraţia evoluţionismului, adică îndepărtăm toate impurităţile ateiste din ştiinţă.
   Credinţa şi ştiinţa ne oferă impreună o deplină înţelgere a lumii, pe care raţiunea singură ne-o pote da. Obârşia credinţei este în căldura inimii, iar obârşia ştiinţei este în “răceala indiferentă”  a minţii. Credinţa nu cere să acceptăm ceea ce ştiinţa pură consideră neadvăr, credinţa adevărată fiind un rezultat al minţii curate aflate în armonie cu căldura inimii. Credinţa cere omului să-şi recunoască imprefecţiunea raţiunii, această recunoaştere nu implică renunţarea la gândire.
   Savanţii superficiali şi ignoranţi ai Bibliei şi religiei, s-au grăbit să afirme că între credinţă şi raţiune, ca mijloc de cunoaştere, există mari contradicţii, văzând ştiinţa un pericol al credinţei. 
   Cercetarea şi desoperirea ştiinţifică sunt merit al strădaniei omului, credinţa este un dar al lui Dumnezeu, deci presupune o colaborare divino-umană.

24/01/06 14:16

Site web  
fineas
Exclus

Inregistat: 11/01/06
1CORIN 1;27-29.SHALOM.ps ;nu mi trebuie ,nu stiu ce premiu,nu de asta,am intrat pe site,apropo cineva zicea ca uita la asta ca ne ia premiu??!

24/01/06 16:10

april
admin forum

fineas a scris:

1CORIN 1;27-29.SHALOM.ps ;nu mi trebuie ,nu stiu ce premiu,nu de asta,am intrat pe site,apropo cineva zicea ca uita la asta ca ne ia premiu??!

Ce legatura este intre vorbirea in limbi si subiectul acesta????
Sau tu nu intelegi ce se scrie aici??

24/01/06 16:21

fineas
Exclus

Inregistat: 11/01/06
CITESTE CU ATENTIE te rog versetele,si vezi ca sunt in legatura cu sb.

24/01/06 16:44

dave4jc
membru

Inregistat: 24/03/05

vaxaly a scris:

Armonia între credinţă şi ştiinţă se realizează doar atunci când din ştiinţe dăm la o parte penetraţia evoluţionismului, adică îndepărtăm toate impurităţile ateiste din ştiinţă.

foarte fals...de fapt aici sta esenta problemei...prea multa lume crede ca evolutionismul este o teorie ateista. adevarul e ca evolutionismul poate fi compatibil cu Biblia iar despre asta s-a mai vb asa ca nu repet

24/01/06 17:04

Shilo
membru

Credinţa şi ştiinţa bazată pe raţiune nu se pot contrazice una pe alta ci fiecare rămâne stăpână în domeniul ei, dar totuşi între cele două există o armonie şi o uşoară suprapunere.

gresit , stiinta intodeauna a incercat si va incerca sa rapuna adevarurile credintei (religiilor), cat despre o "usoara armonie" nici nu cred ca se poate vb, poate ai dovezi care sa sustina ceea ce ai spus.

Credinta si Stiinta nu se vor asocia niciodata , ratiunea nu ie credinta , si credinta nu ie deductie logica, incercarea ta de a aduce la un numitor comun credinta si stiinta merita apreciata , dar este o munca sisifica.

24/01/06 23:21

T-pop
membru

Inregistat: 20/01/06

dave4jc a scris:

da.....si sa nu uitam ca marii oameni de stiinta cum ar fi Einstein, Pascal, Newton si multi altii au fost oameni care au crezut in Dumnezeu

O mica, corectie: Einstein era panteist, taie-l de pe lista.

05/02/06 16:58

Site web  
nascutinvingator
membru

Inregistat: 25/03/06
Ziua care lipseşte

Savanţii în astronautică şi ştiinţe spaţiale de la Green Belt, Maryland, consemnează în descoperirile lor din anul 1970 o informaţie impresionantă.

Ei încercau să determine poziţia soarelui, a lunii şi a planetelor cu o sută de ani şi cu o mie de ani în viitor. Pentru aceasta, au trebuit să reconstituie orbitele de-a lungul secolelor trecute.

Au comandat computerului să efectueze măsurătorile de-a lungul secolelor înainte şi înapoi şi deodată acesta a ajuns la un impas. Computerul a semnalat că ceva era în neregulă fie cu informaţiile care i se furnizaseră, fie cu rezultatele pe care le compara cu standardele. Au chemat departamentul servis pentru verificarea computerului, dar nu au găsit nimic în neregulă din punct de vedere tehnic. Computerul a continuat să indice aceeaşi discrepanţă ... lipsea o zi în spaţiu, în trecut. Savanţii au rămas muţi. Nu exista nici o explicaţie.

Cineva din echipaj şi-a amintit de referirea din Biblie cu privire la soare, când acesta s-a oprit în drumul lui. Verificând, au găsit în Cartea Iosua o afirmaţie şocantă pentru orice inimă atentă. Conform Scripturii, Iosua era preocupat de faptul că se afla înconjurat de duşmani, iar la căderea nopţii ar fi fost copleşit de ei; de aceea Iosua L-a rugat pe Domnul să oprească soarele asupra Gaba­onului.

„Opeşte-te, soare, asupra Gabaonului ... şi soarele s-a oprit ... până ce poporul s-a răzbunat pe vrăjmaşii lui. ... Şi soarele s-a oprit în mijlocul cerului şi nu s-a grăbit să apună aproape o zi întreagă“ (Iosua 10.13). Aceea era ziua care lipsea!

Ei au verificat computerul, întorcându-se în timp la momentul despre care fusese scris şi au găsit acest interval a fi apropiat, dar nu îndeajuns. Intervalul de timp care lipsea la vremea lui Iosua era de 23 de ore şi 20 de minute, deci nu o zi întreagă.

Au citit din nou pasajul şi acolo se specifica: „aproape (aproximativ) o zi întreagă “. Însă aceasta nu explica unde se aflau celelalte 40 de minute.

Cele 40 de minute aveau să fie găsite în urma altor cercetări; orbitele, fiind proiectate în spaţiu, aveau să fie multiplicate de multe ori.

Dar din nou acea persoană din echipaj şi-a amintit că în Biblie se spu­ne despre soare nu numai că s‑a oprit din drumul lui, ci şi că a mers înapoi.

În Cartea 2 Împăraţi 20, Eze­chia, aflat pe patul de moarte, a fost vizitat de profetul Isaia, care i-a spus că nu avea să moară. Ezechia nu l-a cre­zut şi a cerut un semn drept dovadă.

Atunci Isaia a spus: „ ... Să trea­că umbra peste zece trepte înainte, sau să dea înapoi cu zece trepte?“

Ezechia a răspuns: „Nu este mare lucru ca umbra să treacă înainte peste zece trepte; ci mai bine să se dea înapoi cu zece trepte “ (versetul 11). Zece trepte reprezintă exact 40 de minute!

Douăzeci şi trei de ore şi douăzeci de minute, în Iosua, plus patruzeci de minute, în 2 Împăraţi, formează cele douăzeci şi patru de ore pe care călătorii spaţiali au trebuit să le consemneze în jurnalul lor de bord ca fiind ziua care lipseşte din Univers.

27/03/06 18:28

Site web  
Pagini:  1 2 3 4    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la