TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Educatie si scoala/Metode de invatare / memorare Moderat de antonela, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
noi trebuia sa stim pe derost derivatele si integralele. se enerva cateodata profa ca nu le invatam si dadea note naspa (eu am scapat :D ). Dar oricum eram destul de constienti ca oricum ne trebuie pt bac, sa le invatam din timp, si a fost cat-de-cat ok.

si eu, am facut variantele de 2 ori, unele de 3-4, insa nu prea invatam din greseli.adica, aveam tema 2 variante, nu stiam 2 exercitii, aflam cum se fac, dar peste o luna tot nu stiam sa le fac.

la ore, profa intial ne lua asa: facem primele fariante doar problemele de clasa a 9a, apoi de a 10a si tot asa. era puin aiurea, ca ce ma intereseaza pe mine ce am facut atunci,si ca am facut doar aia? oricum tot trebuie. dar s-a desteptat si ea si a vazut ca nu prea  e logic ce facea ea :D

la voi inca nu au aparut variantele?sau nu o sa mai apara?

benny, cred si eu ca  e naspa mate in faculta.e o tona de materie si timp putin. la o lectie, stateam si ma uitam cate ex sunt,si am zis, ca in liceu la asta numa stateam vreo luna, cu 4-5 ore pe saptamana, si in faculta faci totul in 2 ore :rolleyes:. si prostie mare e ca trebuie sa inveti si teroria.pe bune,ca e asta? :rolleyes:

Ultima modificare de fluflu (18/02/10 15:28)

18/02/10 15:27

benny
membru

Inregistat: 27/05/07
Da, si teoria, cu tot cu demonstratii de cate-o pagina, doua.. :rolleyes:

Am inteles ca in restanta nu mai da teorie.. Dar nu cred ca ma duc la examen. Imi las pe toamna, ca sa nu trebuiasca sa le platesc pe toate... Ca lucru toata vara degeaba... Ca sa dau toti banii stransi pe examene.. :rolleyes:

Da, hai la COMENTARII, ca suntem off topic aici.

Ultima modificare de benny (18/02/10 15:39)

18/02/10 15:39

felyy
membru

Inregistat: 23/06/08
fluflu....acum e inceputul sa vezi mai incolo...daca o sa faci analiza matemetica, statistica, econometrie...si altele inrudite cu matematica....trec toate oricum;)

cel mai mare record din toata facultatea a fost intr-o sesiune de toamna cand in interval de 11 zile am dat 11 examene si nu am avut in fiecare zi examen, intr-o zi am avut 3...in iarna si in vara am avut ceva probleme si nu m-am putut prezenta la toate am avut si ceva restnte, mariri.... am slabit 8 kg in 2 saptamani si nu am doarmit mai mult de 3 ore intr-o noapte timp de 2 saptamani
sa meritat efortul...am laut note destul de bune am prins si loc la sventie si bursa ;)

si apropo de metoda mea de invatare...eu nu pot toci :no: de obicei citesc si ce retin spun cu cuvintele mele.....
imi plac materiile cu probeme, exercitii nu cu teorie mie mi se pare mult mai usor, e logic...pe cand teoria e groaznica...

Ultima modificare de felyy (18/02/10 18:45)

18/02/10 18:40

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
dupa cum zicea ben, tot facand exercitii la mate, si iar facand, si toata ziua facand, se invata formule.
Deja sunt plina de cunostiinte in domeniu :)), si am mai inteles si faze ce in a 10-a cand le faceam nu le stiam. Doar ca mi se intampla sa mi se puna vreo lacuna din aia si nu mai stiu nici incepe exercitiul :))

01/03/10 15:53

RainSong
membru

vreo ideea in ceea ce priveste recapitulatul pentru bac?
    Nu stiu cum sa organizez timpul sa repet eficient, desi inca nu am terminat materia, la mate n-am facut nimic din sub 3, la romana mai am vreo 4 opere de invatat si la bio 2 capitole mai mari+ multe altele nerepetate din toamna.
    Ma gandeam in ultima saptamana sa fac toate materiile zilnic, cate 2 opere la romana, la bio 2 capitole si la mate ex+teorie ..

10/06/10 17:43

antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05
Iata o tehnica de memorare, pe care am prezentat-o elevilor de liceu.

“Metoda Pegword”

Lista ce cuprinde numerele de la 1 la 10. Fiecărui număr i se asociază un simbol vizual:

1.    o lumânare;
2.    o lebădă;
3.    un trident;
4.    o masă;
5.    un bec;
6.    o piatră;
7.    o minge;
8.    un băţ;
9.    un balon;
10.     o sabie

Aveţi de memorat o listă de cumpărături care conţine elemente cum ar fi: pâine, vin, mătură, o sticlă de suc, lubeniţă, o pară, foi de cremeş, pixuri, cartofi, pungi de gunoi, castraveţi. Pentru a o memora, faceţi asocieri cu simbolul vizual din lista dată la început.
-exemplu: o lumânare aprinsă înfiptă într-o pâine;

sursa: www.andyszekely.ro

25/06/10 21:43

antonela
Moderator

Metoda Camerei Romane este un vechi şi eficient mod de a aminti informaţii în cazul în care ordinea nu este importantă. Ea presupune asocierea informaţiilor de memorat cu obiectele dintr-o cameră sau mai multe.

Cum funcţionează?

Ne imaginăm  o cameră pe care o ştim. Asociem imagini, reprezentând informaţiile pe care dorimi să nile amintim cu obiecte din cameră. Pentru a ne aminti informaţiile , pur şi simplu, facem un tur al camerei în mintea noastră, vizualizând obiectele cunoscute şi imaginile asociate. Tehnica poate fi extinsă prin detaliere. Ca alternativă putem deschide uşi spre alte camere şi să folosim obiectele din acestea, de asemenea.

Nu este nevoie să restricţionăm aceste informaţii la cameră: am putea folosi un peisaj sau un oraş pe care îl cunoaştem bine, pe care îl vom popula cu imagini memorate. Aceasta este doar o cale de a reprezenta harta cognitivă a informaţiilor într-un mod accesibil.

Exemplu:

Într-o cameră am următoarele obiecte: masă, vază, lampă, ceas, scaun, oglindă,rame fotografii, etc. Dacă vrem să ne amintim data conflictului militar din istoria noastră,numit “Bătălia de la Posada”, ne putem folosi de obiecte astfel: privim ceasul care arată ora 13 şi 30 minute, şi obţinem astfel anul bătăliei: 1330, apoi ne uităm la una dintre fotografii şi ne imaginăm că arată o trecătoare muntoasă şi că respectiva imagine are un titlu: POSADA.

sursa: www.andyszekely.ro

Ultima modificare de antonela (26/06/10 20:55)

26/06/10 20:54

antonela
Moderator

Pentru ca se apropie sesiunea si nu numai pentru asta, o sa postez cateva sfaturi necesare pentru o memorie buna.

Sfaturi pentru o memorie bună

Hrăniţi creierul cu substanţele de care acesta are nevoie în procesul memoriei!

1.Oxigenul este foarte important pentru îmbunătaţirea memoriei de scurtă durată

* aerisiţi bine spaţiul în care locuiţi, învaţaţi, lucraţi!

* evitaţi zonele poluate!

* faceţi plimbări în aer curat (în parcuri, păduri, dealuri, hai-hui)!

2. Glucoza este singurul “aliment” care ajută memoria de lunga durată

* măsuraţi-vă glicemia o dată pe an

* nu mancaţi dulciuri în exces (atenţie la DIABETUL ZAHARAT!)

* mâncaţi cereale, legume, fructe

3.Fierul, potasiul şi vitaminele sunt foarte importante pentru memorie bună şi pentru învăţare.

Alimente care conţin fier:

* legume verzi: spanac, mazăre, fasole, broccoli etc

* rădăcinoase în general (patrunjel, telina, morcov etc)

* cereale, pâinea de secară

* nuci

* galbenuş de ou

* carne de pui

* pate de ficat

Alimente care conţin potasiu:

* peştele,

* carnea de pui,

* fructe: banane, caise, prune uscate

* legume: roşii, cartofi

Alimente care conţin vitamine:

* legume verzi: spanac, mazăre, fasole verde, varză, salată etc

* ceapa verde,

* ierburi (pătrunjel, mărar etc)

* măsline

* floarea soarelui, nuci,

* fructe de tot felul,

* cereale,

* ouă,

* carne de pui, peşte, ficat, rinichi

* lapte, brânză, unt

* pâine neagră/secară

4.Somnul odihneşte corpul, mintea, psihicul, ne ascute memoria şi consolidează amintirile. Ai nevoie de 8 ore de somn liniştit. Pentru asta...

* culcă-te cam la aceeaşi oră in fiecare seară, chiar şi in weekend-uri.

* nu manca şi nu bea multe lichide inainte de culcare.

* evită nicotina şi cafeina.

* fă exerciţii fizice in timpul zilei

* în dormitor trebuie să fie răcoare, întuneric, linişte

* alege o pernă şi o saltea confortabile

* dormi doar noaptea (dacă eşti obosit in timpul zilei, dormi 1 ora la pranz, înainte de ora 15.00)

* dacă ai un serviciu de noapte, odihneşte-te in prima parte a zilei

5.Atenţia te ajută să reţii mai usor, mai repede mai bine.

* Ca să-ţi amintesti ceva, trebuie să fi învăţat acel lucru, iar pentru a învăţa e nevoie de atenţie. Concentrează-te!

6.Foloseşte limbajul interior pozitiv! Asta de va motiva şi te va ajuta să fii atent si sa ai o memorie buna.

* Ai incredere in tine

* Incurajează-te

* Fii optimist

* Incearcă până reuşeşti

7.Antrenează-ţi memoria.

* Organizează-ţi informaţia.

* Concentrează-te să inţelegi. Nu memora pe de rost!

* Repetă de căteva ori

* Fă in fiecare zi un exerciţiu sau un joc de atenţie şi de memorie

ŞI....

NU UITA!

Memoria se uzează dacă nu ne folosim de ea.

sursa: http://www.abilitatideviata.ro/abilitat ... morie-buna

19/01/11 22:48

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
Pe langa ce a zis antonela, eu sunt adeptul metodei clasice, elementare, de care multi fug: mergeti la cursuri, fiti atenti, fiti activi! Poti sa mananci numa alimente care iti antreneaza memoria si care o ajuta, daca vrei sa inveti in cateva zile niste cursuri grele pe care abia in sesiune le citesti pentru prima data, ar trebui sa iti schimbi strategia de abordare a scolii. O materie se invata cel mai eficient atunci cand aloci timp pentru ea (mergi la cursuri si esti atent) periodic intr-un interval mai mare de timp. Asta este si motivul pentru care o materie are cel putin un curs pe saptamana pentru o perioada de 3 luni (lungimea unui semestru), altfel studentii ar fi fost lasati sa invete in 2-3 saptamani fiecare materie si ar fi venit doar la examene.

Ultima modificare de shoricel (19/01/11 23:19)

19/01/11 23:17

feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08
eu intotdeauna am invatat ajutandu'ma de scheme.
de ex. am o carte de invatat. initial fac un soi de rezumat, trasand toate elementele care le consider importante si/sau de retinut, familiarizandu'ma astfel cu continutul, cantitatea de informatie, cuvintele de specialitate, etc.

p'orma (in faza invatarii si/sau recapitularii) imi scriu pe o foaie A4 capitolele care le contine. prin sageti trasez fiecarui capitol subcapitolele care le contine, ulterior adaugand prin sageti fiecarui subcapitol elemente de continut (definitii, principii, caracteristici, functii, etc) cu numere sau litere.
de ex, daca sint 4 principii, in dreptul cuvantului "principii" voi scrie cifra 4 (amintindu'mi astfel, vizualizand ulterior foaia, ca acolo sint 4 principii); sau, daca e o enumerare, o invat, iar pt a'mi aminti scriu in dreptul caracteristicilor cifra sau literele ajutatoare ( de ex. anotimpurile: cifra 4 sau literele de inceput p, v, t, i- primavara/vara/toamna/iarna ).

daca e multa informatie imi notez pe aceasta schema finala si cateva cuvinte "cheie", prezente la fiecare lectie, urmand a dezvolta ideea in baza celor invatate.

invatand si completand schema cu toate elementele esentiale, am o imagine completa asupra intregii carti, asupra intregului continut.

poate va fi de folos cuiva, aceasta "metoda" :) (nici nu stiu daca e o metoda, da' eu asa am invatat)

20/01/11 09:58

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Desigur, e o metoda.
Daca e omologata sau nu, cine poate sti? ;)
Orice metoda ai, e mai buna decat niciuna. Pe parcurs se poate imbunatati sau schimba. :)

Ultima modificare de emanuel (20/01/11 12:04)

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

20/01/11 12:03

RainSong
membru

benny, tu ziceai mai demult ca ai de invatat la mate demonstratii luuungi de tot. Am ajuns si eu la partea aia si nu prea stiu cum sa fac, pare putin imposibil. Bine ca-i ultimul examen si am o saptamana numai pt el.

shoricel a scris:

..daca vrei sa inveti in cateva zile niste cursuri grele pe care abia in sesiune le citesti pentru prima data, ar trebui sa iti schimbi strategia de abordare a scolii.

zici tu bine, dar eu practic faza asta. In timpul scolii sunt prea aglomerata, am teste multe si abia fac fata de pe o zi pe alta [deci acuma in sesiune ma simt umpic in vacanta, e mai lejer]. Si sunt unele materii la care cursul nu are legatura cu seminarul [adica te descurci la seminar fara a stii ce-i in curs]. La matematici la partiale am invatat mare parte din teorie in 2-3 zile, timp in care aveam si scoala. Acuma in sesiune fac la fel, citesc chestii pt prima oara [mai ales la analiza, unde mi-am dat silinta sa merg la curs dar nu pricepeam nici macar scrisul de la tabla] desi in vacanta de iarna am avut tentative bune dar nu poti retine pe termen lung teorii asta multe.

Ultima modificare de RainSong (21/01/11 12:46)

21/01/11 12:45

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
Insista si crede in tine, crede ca poti! ;) Roaga-te sa iti dea Dumnezeu inteleptciune pe ce anume sa pui accentul cu invatatul, invata si restul lasa pe mana Lui ;)

21/01/11 14:49

benny
membru

Inregistat: 27/05/07

RainSong a scris:

benny, tu ziceai mai demult ca ai de invatat la mate demonstratii luuungi de tot. Am ajuns si eu la partea aia si nu prea stiu cum sa fac, pare putin imposibil.

Si mie la fel, avand in vedere ca nu mi-am promovat inca 2 materii de mate din anul 1. Ii drept ca nici n-am mai incercat...

22/01/11 00:32

dhannyella
membru

Inregistat: 06/06/09
Si eu ma tem de mate...ca nu pot sa retin demonstratiile,cel mai bine e sa le intelegi logic...numai ca in cazul meu nu prea e posibil,cel putin nu la toate :(

"Ce bine stii sa-ti intocmesti caile cand este vorba sa cauti ce iubesti!Chiar si la nelegiuire te deprinzi."[Ieremia 2:33]

22/01/11 01:31

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08
Daca nu se poate altfel invata pe derost ce nu intelegi. E pierdere de timp si energie dar treci examenu si iti vezi de viata :D

Am trecut prin materie ieri si azi si e plina de formule, grafice si uneori mici demonstratii. Am inteles tot dar mi-ar trebui inca 2-3 zile sa stiu pe fiecare subiect cat a demonstrat si ce anume a scris. Maine am examen si mie ciuda ca "se poate copia" ceea ce inseamna ca ar trebui sa retin exact cat e scris la fiecare subiect altfel pic de prost pt ca cei care copie vor scrie in cel mai mic detaliu :P

23/01/11 18:14

RainSong
membru

am reusit la mate sa birui. Nu m-am prins de logica in demonstratiile alea, dar am gasit eu nu stiu ce relatie si am scris aproximativ, pana in punctul in care ma gandeam "sa continue profu, sunt in urma cu exercitiile" :D Si asa le-am lasat.
   Eu invat cam asa: la g.d. ca sa retin ce urme nu au anumite drepte faceam - orizontala nu are h => oh [oh ce grea e viata];  dr de profil nu are l => pl [care ma trimitea cu gandul la plan] etc
   Gasesc prescurtari, abrevieri; incerc sa caut legatura, conexiune intre cuvinte, literele cu care incep anumite categorii/caracteristici.

04/02/11 12:09

Pagini:  1 2 3    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la