TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Predestinare sau liber-arbitru?/Binele si Raul Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 8
gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
La propunerea lui vaxaly, am deschis topicul asta in care sa vorbim despre aceste doua concepte. Poate sa inceapa chiar el...

01/04/06 17:47

Site web  
vaxaly
membru

Inregistat: 28/03/05
merci Gfod. De fapt propunerea cu topicul e a lui Shilo.
Dar sa incep eu.
Care este existenta raului? Ma intrebam daca Dumnezeu a creat raul, sau de fapt cum a putut Lucifer sa cada.... cum e posibil ca in locul unde este totul perfect sa se nasca dorinta lui Lucifer de a fi mai mare decat Dumnezeu si astfel de a pacatui. Stiu ca imi bat capul cu ceva ce nu pot afla pe acest pamant, dar ar fi interesant sa discutam despre acest subiect.
Eu ma intreb cum ar fi putut Lucifer sa creeze ceva ce nu exista in definitie ... oare totul era "predestinat" a se intampla ... cum mai tarziu va cadea si omul in pacat ...
care este sursa raului, sau cine l-a inventat. Asta as vrea sa discutam aici in acest loc.

01/04/06 22:00

Site web  
gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
Eheheeeei, ai intrebat "cum ar fi putut Lucifer sa creeze ceva ce nu exista in definitie?"...dar cine a zis ca Lucifer a creat raul? Cum zicea si Shilo pe celelalt topic, raul ii mai degraba o stare, si Lucifer probabil ca nu-i intruchiparea raului(cu toate ca ii tatal multor rele...) dar ii cel mai bun la asta pentru ca o face de cateva milenii bune pe-aici.

01/04/06 22:29

Site web  
Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Sigur e tatal minciunii!

01/04/06 22:56

Site web  
Shilo
membru

Inregistat: 24/10/05

Ma intrebam daca Dumnezeu a creat raul, sau de fapt cum a putut Lucifer sa cada.... cum e posibil ca in locul unde este totul perfect sa se nasca dorinta lui Lucifer de a fi mai mare decat Dumnezeu si astfel de a pacatui

Acceptam cu totii ca D-zeu este dragoste, perfectiune si iubire, atunci in mod cert D-zeu nu ar fi creat ceva imperfect , ar fi  contrar naturii Sale. Se stie ca la inceput toate lucrurile din cer  au fost desavarsite , atunci cum a aparut raul ? .

Majoritatea oamenilor afirma ca Satan/Lucifer este creatorul raului , personal resping aceasta idee , daca Lucifer ar fi avut capacitatea sa creeze ceva atunci el ar fi avut un statut apropiat cu cel avut de D-zeu , ori el nu a creat absolut nimic . Satan a fost la inceput in inger, o persoana  desavarsita , Raul [din punctul meu de vedere] ii o stare si pentru a exista si a se manifesta are nevoie de o persoana .  Oamenii afirma ca Satan este originea raului. Eu cred  e ca lucrurile  stau putin diferit. Satan a fost un inger (o persoana, entitate , forma ), in timp ce Raul reprezinta o STARE, iar BINELE reprezinta tot o STARE. Raul ca stare poate avea o origine , insa raul ca persoana nu poate avea.

Biblia prezinta o cronoligie a evenimentelor care au determinat Alegerea lui Lucifer , decaderea ingerului luminii incepe in Ezechiel 31.

Ultima modificare de Shilo (02/04/06 10:44)

02/04/06 10:30

vaxaly
membru

Ai dreptate Shilo.
Totusi cum a putut exista acea stare, acolo in CER. Si starea aia tot trebuie sa aibe o origine, iar daca nu Lucifer a avut contributie la ea, atunci singurul ramas e Dumnezeu. Ma gandeam ca Dumnezeu nu avea cum sa isi arate dragostea decat in comparatie cu pacatul/raul.
Satan ca persoana a fost creat fara pacat, de fapt nici nu exista (teoretic cel putin) pacatul pe atunci. Momentul cand Lucifer s-a rasculat si apoi a fost aruncat impreuna cu o parte din ingeri este apogeul exploziei daca pot spune asa a raului. Totusi Dumnezeu stia de toate acestea dar nu le impiedica. Avea El un plan deja stabilit cu privire la om si la viitor? Daca ma gandesc ca Dumnezeu priveste totul intr-o clipa (prezentul, trecutul, viitorul) atunci imi este mai usor de inteles planul Sau.

Intrebarea care se mai ridica este, putea omul sa nu pacatuiasca? sau era deja sortit caderii ca apoi sa fie ridicat prin dragostea Lui Dumnezeu si prin moartea lui Isus ....

Daca Dumnezeu a "contribuit" la "notiunea de rau" atunci cu ce suntem noi vinovati ca ne nastem in pacat ...

Satan ca persoana s-a intrupat (daca ma pot exprima asa) cu raul ca stare si a devenit astfel "Tatal" tuturor relelor. Daca Dumnezeu prin natura sa nu poate sa faca rau, ma intreb daca Satan poate sa faca binele;

02/04/06 15:22

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

vaxaly a scris:

Intrebarea care se mai ridica este, putea omul sa nu pacatuiasca? sau era deja sortit caderii ca apoi sa fie ridicat prin dragostea Lui Dumnezeu si prin moartea lui Isus ....

Eu nu cred ca omul a fost predestinat sa cada. Dumnezeu stia ce va face, dar l-a lasat totusi sa aleaga.

02/04/06 15:54

Cris Cristi
membru

Inregistat: 22/02/06
Dumnezeu ne-a creat niste fiinte libere cu putere de decizie intre alegerea binelui sau raului...daca ne obliga sa facem,sa cunoastem doar binele eram niste robi(roboti) ai binelui...pana la urma, ca si Satan, noi am ales sa cunoastem si "starea" de rau...
                  Si eu mi-am pus intrebarea: Dumnezeu nu putea sa pastreze raul doar pentru Sine si creatia Lui sa nu aiba acces la acesta, sa nu cunoasca ,sau sa nu faca, niciodata raul?... Dumnezeu ne-a vrut liberi, sa-L iubim ca alegere a noastra si nu din obligatie...si se pare ca Dumnezeu se foloseste de rau pentru a desavarsii creatia...Deavolul nu este altceva, parerea mea, decat o unealta din planul lui Dumnezeu alcatuit mai dinainte de facerea lumii...acuma sigur aici se poate pune intrebarea, Dumnezeu nu ne-a facut perfecti?(oare bun inseamna perfect...) ...ba da, dar perfectiunea Lui se pare ca trece pe aici sau a gandit-o sa treaca prin aceasta cunoastere a raului...asta e parerea mea...sa nu uitam ca , ...cunoastem in parte...

Ultima modificare de Cris Cristi (02/04/06 16:58)

02/04/06 16:30

Shilo
membru

Totusi cum a putut exista acea stare, acolo in CER. Si starea aia tot trebuie sa aibe o origine,

In Biblie se spune foarte clar cum a aparut aceasta Stare:

"28:12 "Fiul omului, fă un cântec de jale asupra împăratului Tirului, si spune-i: ,Asa vorbeste Domnul, Dumnezeu: ajunsesei la cea mai înaltă desăvârsire, erai plin de întelepciune, si desăvârsit în frumusete."

"28:15 Ai fost fără prihană în căile tale, din ziua, când ai fost făcut, până în ziua când s-a găsit nelegiuirea în tine."

In mod cert Lucifer a fost unul din ingerii cei mai apropiati lui D-zeu , era primul inger [parerea mea] datorita intelepciunii (cunoasterii) si atat timp cat a stat in apropierea lui D-zeu a fost desavarsit.

"28:13 Stăteai în Eden, grădina lui Dumnezeu, si erai acoperit cu tot felul de pietre scumpe: cu sardonic, cu topaz, cu diamant, cu hrisolit, cu onix, cu iaspis, cu safir, cu rubin, cu smarald, si cu aur; timpanele si flautele erau în slujba ta, pregătite pentru ziua când ai fost făcut.
28:14 Erai un heruvim ocrotitor, cu aripile întinse; te pusesem pe muntele cel sfânt al lui Dumnezeu, si umblai prin mijlocul pietrelor scânteietoare."

In aceste versete se poate observa ca intre D-zeu si Lucifer exista o apropiere care nu exista si intre alti ingeri si D-zeu [ii o presupunere personala].

"28:16 Prin mărimea negotului tău te-ai umplut de silnicie, si ai păcătuit; de aceea te-am aruncat de pe muntele lui Dumnezeu, si te nimicesc, heruvim ocrotitor, din mijlocul pietrelor scânteietoare.
28:17 Ti s-a îngâmfat inima din pricina frumusetii tale, ti-ai stricat întelepciunea cu strălucirea ta. De aceea, te arunc la pământ, te dau priveliste împăratilor .
"

Raul ca Stare se formeaza din "Cunoasterea" pe care Lucifer o avea , el a crezut ca poate fi asa cum este D-zeu , ce nu a stiut el si nu cunoscuse a fost faptul ca ingerii precum oamenii pot sa alega Binele si Raul , "mandria" si "stralucirea" sa nu au fost altceva decat dorinta de-a fi D-zeu ,  ori aceasta dorinta izvoraste din intelepciunea sa.  Aceata mandrie nu a fost altceva decat dorinta de CUNOASTERE , dorinta de a fi asemenea lui D-zeu oferea lui Lucifer posibilitatea sa acceada la "Cunoasterea Supreama" ceea ce l-ar fi facut asemenea lui D-zeu , Lucifer a uita un lucru fundamental , el era asemena Omului , alegerile sale creau consecinte si in mod cert aceaste consecinte determinau formarea in fiinta sa a raului ca stare.

In Ezechiel cap 31 este vorba despre Lucifer sau Pomul Binelui si Raului ?

Ultima modificare de Shilo (02/04/06 20:42)

02/04/06 20:33

vaxaly
membru

Cris Cristi a scris:

Dumnezeu ne-a creat niste fiinte libere cu putere de decizie intre alegerea binelui sau raului...daca ne obliga sa facem,sa cunoastem doar binele eram niste robi(roboti) ai binelui...pana la urma, ca si Satan, noi am ales sa cunoastem si "starea" de rau...

Pavel spune in Romani:  18 Ştiu, în adevăr, că nimic bun nu locuieşte în mine, adică în firea mea pământească, pentru că, ce-i drept, am voinţa să fac binele, dar n-am puterea să-l fac. 19 Căci binele, pe care vreau să-l fac, nu-l fac, ci răul, pe care nu vreau să-l fac, iată ce fac! 20 Şi dacă fac ce nu vreau să fac, nu mai sunt eu cel ce face lucrul acesta, ci păcatul care locuieşte în mine. 21 Găsesc dar în mine legea aceasta: când vreau să fac binele, răul este lipit de mine. 22 Fiindcă, după omul dinăuntru îmi place Legea lui Dumnezeu; 23 dar văd în mădularele mele o altă lege, care se luptă împotriva legii primite de mintea mea, şi mă ţine rob legii păcatului, care este în mădularele mele.

Deci parca balanta tinde mai mult inspre rau. Totusi Dumnezeu, daca nu facem voia Lui, a pregatit iadul (despre iad, sau cum/ce est iadul ar trebui un subiect separat); esti intr-un fel fortat parca sa alegi dragostea.
Ca te-ai nascut in pacat si ca mostenesti firea pacatoasa nu esti tu direct responsabil, dar nu il poti invinovati pe Dumnezeu pt asta pt ca El este Drepatea absoluta; alege viata ca sa traiesti sau automat alegi moartea. Deci ai numai o alegere propriuzis ca cealalta este automata!

03/04/06 13:28

Site web  
Cris Cristi
membru

Ce ziceti de versetul din Plang. lui Ierem. 3:38 , care zice asa: Nu iese din gura Celui Pra Inalt raul si binele?
            Nimic nu se intampla fara acordul lui Dumnezeu...
            Satan a ales sa guste raul, iar "chipul" acesta l-a adus si in om, creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, prin ispita din Eden- vei-ti fi ca Dumnezeu...regenerarea omului a adus-o apoi al doilea Adam...
           Presupun ca Dumnezeu se foloseste de rau si de bine pentru atingerea planului Sau...
           De ce Dumnezeu a pus la dispozitia creatiei raul, de ce se foloseste de rau pentru atingerea planurilor Sale sunt intrebari prea inalte pentru un om...pentru ca nu le putem intelege inca...asta e parerea mea...

Ultima modificare de Cris Cristi (18/04/06 20:40)

09/04/06 13:54

Shilo
membru

Cred ca Dumnezeu se foloseste de rau si de bine pentru atingerea planului Sau...

Dumnezeu nu se foloseste de Rau , acest rationament [D-zeu beneficiaza atat de bine cat si de rau] s-a format in traditia mistica a iudaismului , a patruns in gnosticism si ulterior in crestinism . Dreptatea si Iubirea divina nu cred ca au ceva in comun cu ideea de rau , sint doua naturi care nu se pot asocia .Daca s-ar merge ceva mai mult pe ideea mentionata de tine , s-ar ajunge la o idee enuntata de un mare intelept al lumii , D-zeu beneficiind de fructele raului s-ar face complice la existenta raului in lume.

Ultima modificare de Shilo (14/04/06 14:35)

14/04/06 14:35

Cris Cristi
membru

Shilo, tu cum intelegi vers. din Plang. lui Ier.3:38...enuntul de sus, ca Dumnezeu se foloseste de rau...este singura explicatie logica a mea, pentru existenta primara si actuala a raului...Dumnezeu nu putea sa "stearga" raul daca vroia?

16/04/06 15:08

vaxaly
membru

Cris Cristi a scris:

Shilo, tu cum intelegi vers. din Plang. lui Ier.3:38...enuntul de sus, ca Dumnezeu se foloseste de rau...este singura explicatie logica a mea, pentru existenta primara si actuala a raului...Dumnezeu nu putea sa "stearga" raul daca vroia?

daca e explicatia ta logica atunci inseamna ca Dzeu e ilocgic ceea ce este fals. Dumnezeu este logica si tot ce este inafara lui este ilogic (ca si multe actiuni si raspunsuri de ale noastre)

Dumnezeu e clar ca putea sterge raul, dar atunci eram roboti; Nu cred ca putea sa isi arate dragostea daca nu aveam aceste 2 optiuni, raul si binele.

Se spune ca un profesor vb elevilor despre faptul ca nu exista Dzeu si le spunea: "daca ar exista un Dzeu atunci nu ar mai exista raul, atunci totul ar merge perfect, nu ar fi crime, violuri, etc"
Atunci un ele ii spune: "Domnule profesor va inselati. Spuneti-mi exista frig?" profesorul: "da exista", elevul:"va inselati, frigul nu exista el este absenta caldurii; spuneti-mi intunericul exista?" profu:" da exista"; elev:"si aici va inselati, intunericul este absenta luminii" la fel cum si raul este absenta binelui (a lui Dzeu);
Daca Dzeu ar fi sters raul ce fel de roboti am fi fost????

Cred ca Dzeu ne sfideaza regulile noastre; cat despre verset o sa studiez si o sa vad si eu ce vrea sa zica

17/04/06 11:40

Site web  
Cris Cristi
membru

vaxal a scris:

daca e explicatia ta logica atunci inseamna ca Dzeu e ilocgic ceea ce este fals. Dumnezeu este logica si tot ce este inafara lui este ilogic (ca si multe actiuni si raspunsuri de ale noastre)

Nu stiu ce vrei sa zici cu afirmatia asta...dovedeste ca "logica" mea sau afirmatia care am facut-o nu e buna...
            Daca nu ar exista Dumnezeu, nu ar exista nici Raul...de fapt, nu ar mai exista nimic...nu?
            Afirmatia ca 'Dumnezeu se foloseste de rau si de bine', e o ipoteza a mea si nu o convingere personala...

Ultima modificare de Cris Cristi (18/04/06 20:30)

18/04/06 20:21

Shilo
membru

"37. Cine a spus şi s-a întâmplat ceva fără porunca Domnului?
38. Nu iese din gura Celui Prea Înalt răul şi binele?"

Versetul mentionat de tine are legatura [o parere personala] cu vremurile traite de  autorul "Plangerilor" , el scrie Plangerile in perioada in care Poporul Israel platea pentru greselile sale fata de Dumnezeu , pentru poporul Israel "Binele" a venit de la Dumnezeu , dar si "Raul" a venit tot de la Dumnezeu , un "rau" care reprezinta pedeapsa promisa de Dumnezeu daca nu se intorc la El , de aceea spune autorul:" Din gura Celui Prea Inalt "[de  la D-zeu ]  vine asupra poporului atat Binela cit si Raul. Dumnezeu este Drept  si intodeauna Dreptatea sa va invinge. "Raul" din Plangeri , este mai mult o consecinta a alegerii facute de poporul Israel .

22/04/06 10:43

Cris Cristi
membru

Un rau ca o incercare sau pedeapsa...nu contine folosirea sau ingaduirea  Raului de catre Dumnezeu, ca sa actioneze in viata noastra?...un exemplu bun ar fi cazul Iov...

22/04/06 21:21

vaxaly
membru

Toate lucrurile lucreaza impreuna spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu (Rom 8:28) "Chiar si pacatele", adauga Augustin! NU pacatui, dar daca ai cazut si caderea aceea te-a ajutat sa te apropii mai mult de Domnul si sa-i fii mai loial, ai castigat. Sfideaza logica treaba asta... dar se poate sa fiu deacord cu Cris Cristi, si se poate ca Dumnzeu sa se foloseasca de bine si rau ca sa ne faca asa cum doreste El, buni pt El.

"In ciuda logicii nosatre, trebuie sa invatam ca Dumnezeu foloseste raul pentru rezultate mai bune. In alte cuvinte, Dumnezeu permite sa existe raul pt a produce un mai mare bine din el. Deci crestinismul sutine ca un Dzeu infinit de bun si de puternic a permis aparitia raului in lume tocmai ca din el sa scoata un mai mare bine. Iosif in egipt si rastignirea Domnului Isus arata foarte clar cum Dzeu a injugat chiar si raul in implinirea planurilor Lui bune."
(extras din cartea: Cand Dzeu sfideaza logica - de Daniel Cocar)
(daca aveti timp rasfoiti cateva pagini din aceasta carte, macar de dragul diversitatii)

Ultima modificare de vaxaly (24/04/06 13:33)

24/04/06 13:27

Site web  
Shilo
membru

In ciuda logicii nosatre, trebuie sa invatam ca Dumnezeu foloseste raul pentru rezultate mai bune. In alte cuvinte, Dumnezeu permite sa existe raul pt a produce un mai mare bine din el.

In univers exista doua forme de "rau" : rau moral [care ii specific omului si ingerilor] si rau natural [cuprinde tot raul care nu are legatura cu omul si actiunile lui , natura , marea , tornadele, cutremurile ] . Dumnezeu nu se foloseste de "Raul Moral" . daca s-ar folosi atunci fiinta care se afla sub influenta "raului moral" n-ar mai fi responsabila de actiunile sale. Cind se dezlantuie "raul" nu exista "rezultate mai Bune" . Faptul ca Dumnezeu permite sa existe "raul" nu are nici o legatura cu ceea ce se spune in prima propozitie [trebuie sa invatam ca Dumnezeu foloseste raul pentru rezultate mai bune] .

Deci crestinismul sutine ca un Dzeu infinit de bun si de puternic a permis aparitia raului in lume tocmai ca din el sa scoata un mai mare bine. Iosif in egipt si rastignirea Domnului Isus arata foarte clar cum Dzeu a injugat chiar si raul in implinirea planurilor Lui bune."

Sofismele nu cred ca trebuie analizate prea mult . Nu exista nici un argument care sa sustina folosirea Raului de catre D-zeu.

25/04/06 10:24

Cris Cristi
membru

Silo, ce zici de versetul din 1Sam.16:14, 'Saul a fost muncit de un duh rau care venea de la Domnul'.?....sau gen.50:20...'dar Dumnezeu a schimbat raul in bine,ca sa implineasca'....aceasta forma de rau nu face parte din raul moral?

26/04/06 00:04

Shilo
membru

"Duhul Domnului S-a depărtat de la Saul; şi a fost muncit de un duh rău care venea de la Domnul." - I Sam 16:14

"Voi, negreşit, v-aţi gândit să-mi faceţi rău: dar Dumnezeu a schimbat răul în bine, ca să împlinească ceea ce se vede azi, şi anume, să scape viaţa unui popor în mare număr. " - Geneza 50:20

Raul moral are legatura doar cu omul si ingerii , in cazul omului raul moral repezinta :

Raul moral: aceasta categorie cuprinde toate relele care pot fi puse pe seama alegerii si actiunii omului ca agent moral liber. Acest rau grupeaza : razboiul , crima, cruzimea , luptele de clasa , discriminarea , sclavia si multe altele.

In cazul primului verset prezentat [ I Sam 16:14] de tine , cred ca e vorba de altceva , Saul este muncit de acest Duh [care vine de la D-zeu] datorita alegerii pe care el [Saul] a exercitat-o , Duhul nu este altceva decit consecinta alegerii sale. Daca D-zeu s-ar fii folosit de rau , atunci acest Duh l-ar fii atatcat pe Saul inca din perioada in care el  era placut  lui D=zeu.

In Geneza 50:20 lucrurile sint mult mai clare, acolo D-zeu transforma raul savarsit de fratii lui Iosif in bine , raul moral savarsit de fratii lui Iosif este transforma de D-zeu in binecuvintare pentru Iosif .

Ps. eu asta cred , Dumnezeu si dreptatea sa nu pot sa solidarizeze cu raul , indiferent de natura raului si de befeficiile pe care raul le-ar putea aduce.

Ultima modificare de Shilo (30/04/06 15:30)

30/04/06 15:26

Cris Cristi
membru

Shilo a scris:

eu asta cred , Dumnezeu si dreptatea sa nu pot sa solidarizeze cu raul , indiferent de natura raului si de befeficiile pe care raul le-ar putea aduce.

Nu cred ca e vorba de solidarizare cu raul aici, ci de ingaduire a raului, ca si incercare, sau, ca si o consecinta a neascultarii omului...curvarul din Corint a fost dat pe mana Satanei, pentru nimicirea carnii, ca duhul lui sa fie mantuit...1Cor.5:5...interesant ,nu?
           Nu cred ca daca Dumnezeu ingaduie raul in viata noastra, sub orice forma, Il putem acuza de nedreptate...cazul Iov este concludent...

09/05/06 20:42

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Zicea cineva ca lucurile rele pot avea 3 surse: pot veni de la diavolul, pot veni de la Dumnezeu, dar cele mai multe ori noi suntem vinovati de ce se intampla. Zicea respectivul ca diavolul se prezinta in fata lui Dz si se ia de cap si zice: "NU AM FACUT EU ASTA! NU EU!" De cele mai multe ori dam vina pe altii ca sa iesim noi cu basma curata!

10/05/06 04:35

Site web  
salavin
membru

Inregistat: 28/06/06
cred ca va pierdeti in interpretari si detalii.
lucrurile sunt mult mai simple.incercand sa dati un raspuns pe baza Bibliei nu veti ajunge  niciunde.veti gasi contradictii oricum.
binele si raul pot fi, intr-adevar morale, dar notiunea de morala exista doar din secolul XVII, inainte, latinescul "moralis" si grecescul "etikhos" insemnau doar caracter de a fi, ceea ce e departe de notiunea de morala pe care o cunoastem astazi si pe care voi o folositi pe forum.
apoi, de ce incercati sa va dati seama daca Dumnezeu este raspunzator de rau? ce viziune aveti asupra lui?panteista sau panenteista?
raul, poate sa fie o stare si sunt de acord ca el nu se poate intrupa.la fel cum exista neant si Fiinta, ele doua nu pot fi personalizate, iar referirea la ele este strict metafizica si ontologica.
in momentul in care incercati sa-l faceti pe Dumnezeu raspunzator de rau, il antropomorfizati, daca ii negati orice implicatie in existenta raului, il limitati.deci, ce va fi?
cred ca va lipseste un strop de relativism.lucrurile nu sunt doar albe sau negre.raul este doar un alt mod de a actiona. cei care fac rau din placere nu sunt diferiti de cei care fac bine din placere, decat din prisma efectelor actiunilor sale.s-ar putea ca raul pe care il vedem atat de des sa fie o "ciuda" fata de ceea ce se cere sa facem.
kant spunea ca exista un imperativ categoric al moralitatii, adica un fel de idee platoniciana, universala, care "trebuie" sa concorde cu toate actiunile noastre.
actiunile noastre sunt bune sau rele din  punctul de vedere al efectelor.totul este intr-o continua relatie, iar Pascal avea dreptate, "nimic nu se pierde, totul se transforma".la fel e si cu binele si raul.binele poate deveni in timp rau, iar raul poate deveni in timp bine.ce spuneti de aceasta conversie? nu cumva se "corup" esentele celor doua stari?daca ar fi elemente de genul yin si yang, ele pur si simplu si-ar pierde existenta substantiala, daca sunt stari, atunci ele depind de interpretari. nu vreau sa spun ca raul e de fapt "doar" o actiune oarecare, ci ca el e contingent si dependent, ceea ce inseamna ca nu poate sa provina dintr-un principiu absolut, sau divinitate absoluta.

28/06/06 14:51

Shilo
membru

binele si raul pot fi, intr-adevar morale, dar notiunea de morala exista doar din secolul XVII, inainte, latinescul "moralis" si grecescul "etikhos" insemnau doar caracter de a fi, ceea ce e departe de notiunea de morala pe care o cunoastem astazi si pe care voi o folositi pe forum.

Nu se discuta notiunea ci sensul , chiar daca nu exista o notiunea "morala"  exista de 2000 de ani "ideea de a face bine", idee existenta in toate civilizatiile lumii de la civilizatia sumeriana pana la civilizatia azteca.

de ce incercati sa va dati seama daca Dumnezeu este raspunzator de rau?

Dumnezeu nu este raspunzator pentru raul moral/natural.

ce viziune aveti asupra lui?panteista sau panenteista?

Eu cred intr-un Dumnezeu drept asa cum este prezentat  D-zeu  in Biblie. Viziunea Panteista ii una limitata si gresita, D-zeu trascede natura si universul si nu se poate indentifica cu doua forme ale propriei sale creatii.

in momentul in care incercati sa-l faceti pe Dumnezeu raspunzator de rau, il antropomorfizati, daca ii negati orice implicatie in existenta raului, il limitati.deci, ce va fi?

" Este El oare dispus sa previna raul, dar nu e in stare ? , atunci este neputincios. Este oare in stare , dar nu si dispus ?, atunci este rauvoitor. Este atat in stare, cit si dispus sa il previna: atunci unde vine raul" - Dave Hume

Problema ridicata de Hume este pertinenta din punct de vedere rational dar este falsa din punct de vedere metafizic. Atunci cind vorbim despre rau trebuie sa privim putin la modul in care "raul" a patruns in lume si felul in care acest rau s-a perpetuat. Responsabilitatea pentru existenta raului nu i se poate atribui unei fiinte anume, raul ca stare poate exista,  existenta raului [ca stare] ii perpetuata de om, fara om raul nu exista. Hume pleaca de la o idee falsa in analiza sa, Dumnezeu a permis omului sa decida asupra vietii sale si asupra relatiei sale cu El, Dumnezeu nu mai intervine in lume pentru a modifica cursul ales de om, D-zeu ii permite omului sa faca ceea ce doreste, de aceea ii ingaduie orice fapta si-l lasa sa continue pe drumul ales, chiar daca alegerea omului este una care o sa-l duca la pierire. D-zeu nu este neputincios, dar El nu doreste si nu se implica in actiuni care propaga raul, acest fapt nu ii limiteaza puterea, din contra arata lumii ca este un D-zeu maret.

cred ca va lipseste un strop de relativism.lucrurile nu sunt doar albe sau negre.raul este doar un alt mod de a actiona. cei care fac rau din placere nu sunt diferiti de cei care fac bine din placere, decat din prisma efectelor actiunilor sale.s-ar putea ca raul pe care il vedem atat de des sa fie o "ciuda" fata de ceea ce se cere sa facem.

Raul si Binele nu sint relative, e adevarat ca raul este un mod contrar de a actiona impotriva Binelui, dar in aceste doua moduri de a fii in lume nu exista relativitate, cind raul se propaga prin om , actiunea sa nu ii relativa.

kant spunea ca exista un imperativ categoric al moralitatii, adica un fel de idee platoniciana, universala, care "trebuie" sa concorde cu toate actiunile noastre.

Cind citesc despre "imperativul categoric" ma gindesc la romantism, Kant ii un romantic al filozofie. Kant avea dreptate intr-un anumit sens, dar existenta "imperativului categoric" in domeniul moralitatii priveaza omul de notiunea de libertate.

binele poate deveni in timp rau, iar raul poate deveni in timp bine.ce spuneti de aceasta conversie? nu cumva se "corup" esentele celor doua stari?daca ar fi elemente de genul yin si yang, ele pur si simplu si-ar pierde existenta substantiala, daca sunt stari, atunci ele depind de interpretari. nu vreau sa spun ca raul e de fapt "doar" o actiune oarecare, ci ca el e contingent si dependent, ceea ce inseamna ca nu poate sa provina dintr-un principiu absolut, sau divinitate absoluta.

Nu exista o conversie a raului in bine, raul nu poate genera binele. Raul este dependent de fiinta, fara fiinta raul nu exista.

Ultima modificare de Shilo (30/06/06 10:36)

30/06/06 10:32

Pagini:  1 2 3 4 ... 8    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la