TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Literatura/Literatura seculara Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
albertina
membru

Inregistat: 12/11/06
Si e rau pragmatismul asta? daca stii sa inveti si sa iei ce e bun, eu crde ca nu are nimica...

pragmatism:(zice dex-ul)
neagă adevărul obiectiv proclamând drept unic criteriu al adevărului numai ceea ce este util şi avantajos.
U ai citit vreo carte de ma sus? Si pot sa cred ca da, ca daca nu citea-i, nu vb. chiar nu ai luat nimic bun de acolo? Oare e mai buna Padurea spanzuratilor... etc?

Ultima modificare de albertina (14/11/06 17:08)

14/11/06 17:07

gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
Pragmatismul este bun, in dozele corecte. Problema-i ca in contextul social prezent(materialism, consumism, hedonism exagerat), pragmatismul imi creeaza repulsie.
Nu am citit nici una din cartile prezentate de tine, dar m-am prins despre ce-i vorba in ele din titlu. Nu-i asa greu. Eu prefer sa citesc o data Padurea spanzuratilor decat 10 carti de-astea care te invata cum sa fii de succes in nu stiu ce domeniu. Dar...cica gusturile nu se discuta...

Dar am uitat ca vorbim despre chestii total diferite si nu are rost sa facem comparatii sterile. Cartile ca Padurea spanzuratilor sunt opere literare si au anumit scop, pe cand cele utilitare, la fel.

15/11/06 00:26

Site web  
helios
membru

:P Mda Gfod, chiar ca fiecare cu parerea lui... Si imi pare rau ca vb despre ceea ce nu ai citit. Vrei sa imi zici ce-ai invatat din Padurea Spanzuratilor? Daca ai invatat ceva? si eu am citit  cartile de mai sus, dar chiar am invatat ceva bun...

Ultima modificare de helios (15/11/06 16:21)

15/11/06 16:17

albertina
membru

Bine, chiar te rog si eu acelasi lucru: zi-mi ce ai invatat de acolo si apoi eu pun cateva idei care sunt intr-adevar importante... si sigur mult mai utile...

15/11/06 16:24

gfod
membru

Ce-i asa greu sa vorbesti despre niste carti cand iti dai seama despre ce-i vorba in ele din titlu? Si daca stiu ce inseamna pragmatismul si stiu cu ce se mananca curentul ala filosofic, de ce nu as fi in masura sa vorbesc impotriva unor astfel de carti?
Ce am invatat din Padurea Spanzuratilor? Nu stiu daca am invatat ceva, dar stiu ca mi-a facut o mare placere s-o citesc. Nu e destul? Placere intelectuala...

15/11/06 19:10

Site web  
albertina
membru

Sa stii ca si mie mi-au facut placere, dar nu numai placere, daca citesc ceva imi place sa invat, nu o fac numai de placere... si daca citesc ceva si nu am ce invata degeaba citesc. Su tu citind Padurea spanzuratilor, ai avut doar placere intelecuala, dar eu si placere si am invatat ceva util...

15/11/06 22:09

gfod
membru

Bine, ia in considerare si ce am scris la topicul "literatura crestina". Este ca o completare...

16/11/06 01:20

Site web  
albertina
membru

gfod a scris:

Bine, ia in considerare si ce am scris la topicul "literatura crestina". Este ca o completare...

sorry, nici nu am observat ca ai scris acolo...

16/11/06 03:29

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
Gfod imi este greu sa cred ca iti si dai seama de continutul cartii doar din titlu...my opininon..:D

04/01/07 18:16

gfod
membru

Dar titlul ce rost are, atunci??????????????

04/01/07 18:37

Site web  
Adyshoor
membru

Inregistat: 07/03/07
Eu am citit "Alchimistul" de Paulo Coelho si mi-a placut,acuma citesc "Al cincelea munte" tot de Coelho in care descrie viata lui Ilie. Mie mi se pare interesanta, poate ar trebui sa incercati eu o consider o carte buna..;)

14/03/07 20:58

robertp
membru

Inregistat: 17/06/07
Am citit si eu "Alchimistul", interesat fiind de succesul pe care l-a avut cartea, insa mi s-a parut ca spiritualitatewa pe care o invoca autorul este cam superficiala. Prima oara am crezut ca este o carte cu morala crestina, dar mai tarziu am aflat despre Coelho ca este genul "e bine sa crezi in orice". Sincer, ma asteptam mai mult de la cartea asta.

17/06/07 10:11

sweet andra
membru

Inregistat: 11/01/06
Tocmai am terminat de citit Balciul desertaciunilor de Thackeray, un scriitor realist care nu m-a prea impresionat cu ceva timp in urma.. insa citind cartea aceasta... pot sa spun ca mi-a intrat in gratii :)
Prezinta foarte bine societatea engleza cu lucrurile bune si mai putin  bune. Surprinde prototipul parvenitilor si desigur ideea centrala e vanitas vanitatum (desertaciune a desertaciunilor). Fiind un scriitor realist, se subintelege ca  totul este prezentat intr-o maniera obiectiva. Mie sincer mi-a placut cartea si ceea ce m-a fascinat este faptul ca actiunea din Balciul desertaciunilor poate fi adaptata societatii de astazi, desigur sub o alta forma, dar e ceva uimitor! Cititi-o ca merita :)

Ultima modificare de sweet andra (11/08/07 10:37)

11/08/07 10:31

christie
membru

Inregistat: 07/05/07
Carti care m-au impresionat si mi-au placut:

Dostoievski - Crima si pedeapsa
Victor Hugo - Mizerabilii
Franz Kafka - Amerika(Der Verschollene e de fapt titlul original), Procesul, Castelul, Colonia Penitenciara
Camus - Strainul, Ciuma, piesele de teatru
Emily Bronte - La rascruce de vanturi
Turgheniev - Parinti si copii
Kazuo Ishiguro - toate romanele, in special : Ramasitele zilei, Un artist al lumii trecatoare, Amintirea palida a muntilor
Edgar Allan Poe - Tales of Mystery and Imagination
J.R.R. Tolkien - Stapanul Inelelor
Jane Austen - Mandrie si prejudecata
Dai Sijie - Balzac si micuta croitoreasa chineza

Teatru:
Shakespeare - cam toate piesele
Eugen Ionesco - cam toate piesele, in special "Setea si foamea", "Regele moare", "Rinocerii"
Bertolt Brecht: "Mutter Courage und ihre Kinder"
Moliere
Lucian Blaga
Marin Sorescu - trilogia "Setea muntelui de sare"

Ultima modificare de christie (03/09/07 16:26)

03/09/07 16:22

davadr
membru

Inregistat: 05/03/08
Jocul cu margelele de sticla - Hermann Hesse

12/05/08 23:30

Site web  
Pagini:  1 2 3    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la