TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Literatura/Literatura seculara Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
Chryssytia
membru

Inregistat: 07/11/05
Hmmmm Am citit multe carti, v-as recomanda Jules Verne, Victor Hugo, Alexandre Dumas -Cei trei muschetari , Contele de Monte Cristo
Ahh si William Shakespeare lol , nu stiu de ce nu e pra agreat ...mie imi plac piesele lui , capodopere
Am acasa si Paolo Coleho -Al cicilea munte dar nu l-am citit
Agatha Christie , Edgar Allan Poe -carti gen horror sau nu le-as numi asa , are o niste povestiri care te tin in suspans pana in ultimul moment.

12/11/05 00:15

monica
membru

Inregistat: 16/03/05
Din ciclul "Literatura contemporana" va recomand o carte scrisa de Christophe Dufosse "Sfarsitul orelor", aparuta la Editura Humanitas, 2003. Este romanul de debut al autorului pentru ca a primit "Premiul primului roman" in Franta. Este un roman psihologic in care personajele au o viata interioara intensa. Actiunea se petrece intr-un liceu si incepe cu sinuciderea misterioasa a unui tanar profesor. Pierre Hoffman, inlocuitorul lui, descopera treptat atmosfera unei clase in care toti elevii par lipsiti de personalitate si necomunicativi.
Astept cu interes  recomandarile voastre din literatura contemporana.

Ultima modificare de monica (16/11/05 10:15)

13/11/05 14:02

[flip]
membru

Inregistat: 06/12/05
pai... cea mai buna carte pe care am citit-o a fost "Pentru cine bat clopotele" de Hemingway. Alte carti bune pe care le-am citit au fost: "Abatia" si "Pendulul lui Foucault" de Umberto Eco (mi se pare ca au facut si un film dupa "Abatia"), "12 scaune" de Ilf si Petrov. am citit si Coelho dar nu mi-a placut deloc concluzia la multe dintre carti ("la raul piedra...", "razboinicul lui becali...", "veronica..."). mi se pare ca scrie ca sa faca pe toata lumea fericita. mai sunt carti bune... dar memoria mea de octogenar nu ma lasa sa continuu.

08/12/05 19:43

Site web  
kattia
membru

Inregistat: 07/12/05
Coehlo este atat de citit pentru ca este o apropiere de spiritual mai digerabila pentru "marele public" si crede-ma ca se abtine rau de tot sa spuna chestii si mai profunde pt ca i-ar scadea vanzarile urgent.
Carti bune?  "Un vac de singuratate"(Garcia Garcia Marquez), Dune (Frank Herbert) , Tolkien cu Fratia inelului(trebuie si film si carte cas a il savurezi mai bine) si imi place mai tot ce este Fantasy.

10/12/05 14:37

manu_seria
membru

Inregistat: 04/12/05
Singur pe lume de hector malot e super intr-adevar merita citita am citit si cateva  carti de jules verne si mi'au placut toate... mai multe altadata :D

Ultima modificare de manu_seria (22/06/06 14:54)

13/12/05 13:33

Shilo
membru

Inregistat: 24/10/05
o carte simpla si pe intelesul tuturor , S.Kierkegaard - Frica si cutremur .

23/12/05 16:20

bradu
membru

Inregistat: 29/01/06
Nu pot sa nu incep cu dostievsky... nu pot sa-l omit pe "Idiotul"  ...acest fermecator print care m-a facut sa cred in iubire... e ciudat cum pana atunci ochii imi fusesera acoperiti si cum nu am putut sa vad o dragoste mult mai evidenta si anume cea a lui Isus... prin acest unic print Maskin am inceput sa-l vad si sa il ador pe El... e romanul care mi-a dat un model la varsta de 18 ani... dupa ce am citit romanul am inceput sa cred ca si eu pot sa iubesc...e superb... e dramatic... o fi dand si in patetism(dar cand o da bine asa ca pregatesteti batista pentru final)... dar per total e romanul care a facut in mine un inceput al schimbarii mele.. prin el poti intelege natura divina a iubirii, supranaturalul ei.. ca rasplata iubirii, raspunsu la iubirea mea e mai intodeauna indiferenta si poate uneori ura... superb realism.. mai tarziu cand l-am citit  peFrancisc de Assisi l-am regasit in una din rugaciunile lui in care spunea ceva in genu "ajutama doamne sa ii iubesc pe oameni chiar daca acestia nu im vor raspunde la iubirea mea cu iubire... chiar daca nu citind romanul(Idiotul) pe parcurs mi-am dat seama ca iubirea adevarata inplica efort neconditionat... nu astept raspuns pozitiv din partea celui ajutat..
Superb la Dostoievsky realismul care il caracterizeaza nu un ooptimism ieftin a la COELHO in care  totul lucreaza spre binele meu(Alchimistul care iti insereaza in vene un optimism absurd).. tot universul lucreaza spre asta, ci realitate cruda... rasplata iubirii lui Cristos Crucea!!!DUREROS de crucea!!... a Idiotului..va las sa descoperiti singuri...da o fi plictisitor la inceput..dar romanul per total e de o putere incomparabila...vi-l recomand fiindca stiu ca va poate schimba vietile ... sau mai bine zis va poate indruma spre Acela.. si o stiu din prprie experienta...

si fiindca nu vreau sa va plictisesc cu prea mult de odata va las cu o vorba de-a lui Steindhardt(care are poate doar o mica legatura cu ce am scris mai sus dar care m-a bantuit in ultima vreme mintea)"Curajul e taina finala, invinge cel ce are curajul sa moara" Jurnalul Fericirii

02/02/06 15:22

bradu
membru

apropo in privinta lui coelho: orice om da ceea ce are... nu cred ca poate mai mult... oricum aintrat in istoria literaturii... ainceput la peste 40 de anii sa scrie si azi iaca e cel mai cunosct scriitor de pe planeta... nu pot sa nu ii recunosc meritele... intradevar optimsmul lui e molipsitor ... paginile iti zboara printre degete fara sa simti cum trece timpul citindu-l...placut la citit:da... dar e util??

02/02/06 15:28

sweet andra
membru

Inregistat: 11/01/06
Niste carti care m-au fascinat:"Numele trandafirului" de Umberto Eco
"Rosu si negru"-Stendhal...."Mizerabilii"-Victor Hugo..o carte super faina..."Amintiri din casa mortilor"-Dostoievski(titlul pare sinistru..da e o carte buna)..."Mos Goriot"-Balzac........"Albastru pur","Fata cu cercel de perla"-Tracy Chevalier..Eliade scrie f fain:"Nunta in cer","Maitreyi"
"Marile sperante"-Dickens...."Mandrie si prejudecata"-Jane Austen
"Cartea de la San Michele"-Axel Munthe:o carte excelenta!
"La rascruce de vanturi"-Emily Bronte, "Copilul furat"-Ian McEwan
Acum citesc "Castelul" de Franz Kafka..ii o carte super! Aaa si numa ce am terminat "Nisipuri albastre"-Vsevolod Ivanov....super tare!

02/02/06 21:30

Shilo
membru

Inregistat: 24/10/05
nu se poate compara  Dostoievsky cu Coelho , e o diferenta imensa intre ei , marele atuu pe care Coelho il are si il face atat de popular este faptul ca reuseste sa scrie "motivatii emotionale" pentru o societate fosilizata , care prin scris se redescopera pe sine , succesului lui este dat de nevoile oamenilor , care refuza alternativa religioasa sau fragmenteaza aceasta alternativa in alternative personale cu o religie personala , Atunci cand [sufletele] isi creeaza o religie individuala, ele traiesc ca epave ale Bisericilor naufragiate, asemenea lui Robinson, care nu dobandeste independenta insulei sale decat datorita butoaielor de pulbere si pustilor pe care le aduce de pe corabia naufragiata.

O carte cu umor existentialist : Jean-Paul Sartre-Cuvintele.Greata

Ultima modificare de Shilo (03/02/06 12:21)

03/02/06 12:13

bradu
membru

pentru sweet andra ti-as propune un lucru daca nu e prea mult... apreciez faptul ca ai citit destul de mult zic eu gasesc pe la tine nume celebre cum ar fi numele trandafirului pe care nu l-am citit ...pe care l-a citit un prieten de curand si mil-a recomandat... asprefera sa scrii si parerea ta despre cartea pe care ai citito... incearca sa ma provoci sa citesc .... cu faptul ca insiruiesc o suita de titluri pe care le-am citit nu ajut pe nimeni ... nu fac penimeni sa citeasca acele titluri...mersi... sper sa nu ma intelegi gresit dar eu chiar sunt curios de ce tia placut trandafirul rosu .... si vreau sa stiu de ce se merita sa o citesc cu ce ma ajuta .... sper sa nu te supar prin mesaj...

03/02/06 12:56

bradu
membru

Shilo stiu ca  te-ai prins ca eu nu incercam sa compar pe Dostoievski cu Coelho mi-ar fi rusine sa fac o  asemenea greseala... nu vreau sa jignesc pe nimeni dar cred ca ar fi prea nepotrivita ... ce am incercat eu prin mesaju de mai sus e sa conving pe cineva sa citeasca romanul...sper ca am reusit... da i se poate face critici.. e o perspectiva subiectiva asupra romanului s-ar putea ca ceea ce mi-a facut mie bine voua sa nu va placa... apropo si eu am citit Greata ...e un roman foarte bun dar extrem de existentialist... tot ceea ce am citit de Sartre m-a influentat negativ.. scrie intradevar superb... iti recomand de el piesa de teatru Diavolul si bunul Dumnezeu... insa ai grija sa nu te influenteze prea negativ....dupa ce am citit unicul roman a lui Wilde (un roman extrem de frumos... probabil e cel mai frumos di n cate am citit)si piesa de maqi sus am fost la pamant din punct de vedere spiritual.... cartea care m-a reabilitat a fost acel unic Jurnal al Fericirii a lui Nicolae Steindhardt... ti-l recomand in  cazu in care nu la-i citit... sper sa nu te jigneasca faptul ca mi-am permis sa te sfatuiesc... se prea poate sa fi citit mult mai putin decat tine iar recomandarile mele sa ti se para haioase... asemenea si prezentarile .... as vrea mai multa discutie pe tema unui roman ... a unei piese de teatru, nuvele sau  etc... propun sa citim mai multi o carte  deodata si sa vorbim sa zicem o saptamana pe tema ei...asta evident daca e cu cine.... astept mesajele voastre daca imi acceptati provocarea... inteleg ca s-ar prea putea ca majoritattea sa fiti in sesiune si sa nu putei sau sa aveti probleme dar totusi ar fi fain ceva in genu ca sa fim toti in tema

03/02/06 13:13

sweet andra
membru

Inregistat: 11/01/06
Ok eu numa am dat niste titluri care mi-au venit aseara prin cap...sunt niste carti pe care abia le-am putut lasa din mana ...despre "Numele trandafirului"-mi-a placut f mult pt ca este o carte f bine scrisa.....un roman politist....culmea e vorba despre viata calugarilor.....despre pacatele care salasluiesc destul de mult si pe acolo...iar locul unde se desfasoara actiunea e fermecator....apoi manastirea unde se intampla toate astea contine o biblioteca senzationala(carti unice....multe multe secrete)...merita sa o citesti ..eu am citit-o acum vreun an cred ....oricum merita..
aa si inca o carte super faina "De veghe in lanul de secara" de Salinger- nu pot sa spun ca am ramas cu f multe din cartea asta dar e f bine scrisa...depinde poti sa ramai cu cel putin un gand din fiecare carte

03/02/06 15:07

refreshment
membru

Inregistat: 13/08/06
am ctit si eu 'de veghe in lanul de secara' si bine zici sweet andra, nu ramai cu multe dupa ce`ai citit`o dar e destul de nostima si simpla. autorul are stilul acela de a trece rapid peste detalii sau a se opri doar la a le numi.

bradu, despre provocarea ta: ce carte propui? eu am inceput zilele astea jurnalul fericirii. imi  place. enorm.

24/08/06 17:48

vaxaly
membru

Inregistat: 28/03/05
pana propune bradu o carte as vrea sa spun cate ceva despre "arhanghelii nu mor" -anca maria mosora. O carte melancolica, care da senzatia unei lumi iremediabile. Drama, nostalgiea, iubirea care izvoraste din carte provoaca personajelor o incetineala grava. Totul este calm, grav de calm. geniala in tacere si serios autoarea prezinta frumosul linistii, tacerii.
131pg, dar odata terminata tendinta era de a merge mai departe, de a simti linistea. Plansul nu ajuta, totul este grav, indreptat spre moarte, spre sfarsit in buna stiinta.

o recomand cu caldura.

[ps:jurnalul fericrii este superb]

Ultima modificare de vaxaly (24/08/06 22:56)

24/08/06 22:56

Site web  
gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
Si eu am inceput Jurnalul fericirii. Prin cercul meu de prieteni cred ca devine la moda cartea asta. Nu ca ar fi rau... ii superba!

25/08/06 01:30

Site web  
silviu-o
Exclus

Inregistat: 23/07/06
Coelho e o moda care va trece, asa cum a fost Umberto Eco prin anii 70. E un scriitor care s-a bucurat de o promovare de ,,cinci stele" si care isi scrie cartile dupa o retela anume:ceva misticism,ceva mister, ceva violenta, ceva amor. Multi oameni contemporani se regasesc in srierile sale fara ca acest lucru sa ii schimbe.De obicei intra in atentia snobului cu pretentii culturale invaluit in sentimentalisme de doi bani. Coelho e o moda care va trece.A fost admis cu mari retineri in Academia braziliana si pe drept cuvant.E doar un scriitor de mana a doua cu vanzari colosale insa.

Ultima modificare de silviu-o (03/09/06 18:39)

03/09/06 18:35

monica
membru

O carte care mi-a placut (tocmai am terminat-o de citit) e Antichrista de Amelie Nothomb, aparuta la Editura Polirom, 2004.
In aceasta carte scriitoarea abordeaza cu mult talent lumea plina de contradictii si dificultati a adolescentilor, problemele lor legate de integrarea intr-un grup si construieste niste personaje complexe, pline de viata si cu care te poti identifica cu usurinta: Blanche, adolescenta singuratica si naiva si Christa, opusul sau, adolescenta populara si egoista careia nu-i pasa de ceilalti.
"Nu ma identific cu Blanche, eroina romanului Antichrista. Blanche sunt eu. Povestea ei e povestea mea." Amelie Nothomb

06/09/06 10:41

monica
membru

Sfarsitul unei iubiri de Graham Greene mi-a dat ocazia sa intru in lumea chinuitoare a indragostitilor parasiti si a iubirilor interzise, o lume dominata de gelozie, teama, lupta cu propriile sentimente si dorinte. Succesul in cariera e pus in antiteza cu frustrarea sufleteasca a personajului principal care nu-si doreste decat sa fie iubit in aceeasi masura in care el iubeste. Diferentele dintre doi oameni, unul care incepe sa creada in Dumnezeu (Sarah) si celalalt (Bendrix), care  vrea doar sa-si traiasca viata fara sa-si puna prea multe probleme existentiale, nu face decat sa accentueze durerea lor interioara si sa-i separe pentru totdeauna. Cartea a aparut la Editura Polirom, 2003, in colectia Biblioteca Polirom.ProzaXX.
"Unul dintre cele mai sincere si mai emotionante romane ale secolului nostru." Wiliam Faulkner

Ultima modificare de monica (02/10/06 08:57)

02/10/06 08:54

lost...hmm
membru

Inregistat: 04/11/06
dostoevski- crima si pedeapsa...ii buna cartea...merita citita....si dostoevski in general, apoi shakespeare...ii fain...mizerabili-hugo, gabriel liiceanu-usa interzisa, jurnalul de la paltinis, camil petrescu-ultima noapte de dragoste , intaia noapte de razboi.:)

04/11/06 17:34

strategy
membru

Inregistat: 06/09/05
cei mai impresionanti pentru mine au fost C.S. Lewis (Clive Staples Lewis) si J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien). Nu conteaza ce carte citesti de la ei, toate sunt valoroase in felul lor, si invatatura buna si relaxare.

de la CSL prefer The Screwtape letters (Scrisorile lui Zgandarila), iar de la JRRT - The Hobbit, Silmarillion, Roverandom si trilogia The Lord of the Rings.
poate ii admir pe amandoi din cauza ca au fost buni prieteni, dar caractere diferite :)

08/11/06 13:28

Site web  
lost...hmm
membru

Inregistat: 04/11/06
cred ca c.s.lewis se incadreaza mai bine la literatura crestina...parerea mea :)

08/11/06 13:39

gfod
membru

A scris ceva si pe cand era ateu, dar nu prea se stie de cartile alea.

08/11/06 18:57

Site web  
albertina
membru

Inregistat: 12/11/06
Carti pe care l-eam citit si m-au ajuat:

- cele 4 volume a lui Carnegie( carti despre succes)
-spune pot si vei putea de Norman Vincet Pearle
-puterea magica a gandirii de David Schuartz
-conducta de milioane de Burke Hedges
- tata bogat- tata sarac de robert Kiyosaki
- de la ideie la bani de napoleon hill

14/11/06 08:01

gfod
membru

Of, pragmatismul asta!

14/11/06 16:43

Site web  
Pagini:  1 2 3    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la