TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Literatura/Literatura seculara Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
Aici as vrea sa vorbim despre cartile de literatura seculara, care v-au impresionat/influentat/placut etc. Cer sinceritate si transparenta si rog pe "superspiritualii" care sunt tentati sa ne mustre sa nu posteze aici.:D

08/04/05 02:01

Site web  
gfod
membru

Ca sa incep....
Mi-a placut foarte mult Padurea Spanzuratilor, de Liviu Rebreanu. imi place evolutia personajului, mai ales experienta dupa care el il "regaseste" pe Dumnezeu. Si evolutia personajului ii destul de reala......

Alte carti preferate sunt: Stapanul Inelelor, Silmarillion, de J.R.R.Tolkien si Cronicile din Narnia de C.S.Lewis(cartile astea s-ar potrivi mai bine la literatura crestina, dar toate elementele magice din ele, mai ales din Stapanul Inelelor si multe alte chestii au creat multe dezbateri.....asa ca stau mai bine aici). sunt sigur ca am citit multe alte carti bune,  dar acum nu mi le amintesc.

astept raspunsuri sau pareri:)

08/04/05 02:09

Site web  
dave4jc
membru

Inregistat: 24/03/05
mie imi place foarte mult "Jurnalul Fericirii" a lui Nicolae Steinhardt...imi place foarte mult profunzimea cu care autorul ,care este si personaj in cadrul cartii, gandeste problemele legate de credinta si nu numai.....

este o carte pe care o recomand tuturor ;)

08/04/05 17:36

scalcom
membru

Inregistat: 13/04/05
Mie mi-a placut romanul Pe aripile vantului / Sogunul / Matase frantuzeasca*singurul roman mai normal al S.Brown.

14/04/05 10:47

monica
membru

Inregistat: 16/03/05
Micul print al lui Saint-Exupery pentru mesajul sau pur si pentru desenele deosebite realizate chiar de autor.
Strainul lui Camus, pentru ca, intr-ul fel sau altul, toti suntem niste trecatori prin aceasta lume.
Lupul de stepa al lui Hesse, fara prea multe comentarii, e o carte ce merita sa fie citita.

20/04/05 11:47

dave4jc
membru

Inregistat: 24/03/05
ati citit careva carti de-a lui Paulo Coelho?....eu am citit Alchimistul (este o carte superba....o recomand tuturor)

29/04/05 17:58

gfod
membru

da, eu am citit mare parte din Al cincilea munte dar nu am terminat-o....oricum, is interesante cartile lui. Si mi se pare ca Paulo Coehlo asta ii ceva crestin pe-acolo. mesajul cartilor sale nu-i chiar asa rau.....

Garcia Marquez va place? eu am inceput sa citesc Dragostea in vremea holerei si m-am indragostit imediat de ea. superb.....

29/04/05 18:10

Site web  
monica
membru

Am citit si eu Paulo Coelho si va recomand Diavolul si Domnisoara Prym. E o carte mai putin cunoscuta, dar interesanta.

Ultima modificare de monica (29/04/05 18:38)

29/04/05 18:38

monica
membru

Cartile lui Coelho au un foarte puternic iz comercial, dar nu pot nega ca am gasit lucruri faine  in cartile lui. Ceea ce ii reprosez eu este abordarea, uneori superficiala, a marilor probleme existentiale si reluarea lipsita de originalitate a unor subiecte deja tratate in literatura universala.
Topul meu Paulo Coelho:
Diavolul si Domnisoara Prym: o carte despre alegerile pe care le facem in viata, fara sa ne gandim la consecinte.
Alchimistul
Maktub
Site-ul oficial al lui Paulo Coelho:
http://www.paulocoelho.com.br/rume/ins.shtml
Cititi si veti vedea singuri!

Ultima modificare de monica (30/04/05 11:13)

30/04/05 11:04

monica
membru

Povestirea de mai jos face parte din volumul MAKTUB de P.Coelho, o colectie de povesti si parabole intelepte, de altfel. Le gasiti pe site-ul sau pentru download.
Am ales-o pe cea de mai jos, tocmai pentru ca vorbeste despre Dumnezeu si caile Sale.
“Hai să mergem pe muntele unde locuieşte Dumnezeu,” spuse un cavaler unui prieten de al său. “Vreau să dovedesc că tot ce ştie El să facă e să ne ceară să facem ceva, īn timp ce nu face nimic pentru a ne uşura de responsabilităţi.” “Bine, voi merge pentru a-mi demostra credinţa,” spuse celălalt. Ajunseră noaptea īn vīrful muntelui  - şi auziră o voce din īntuneric: “Īncărcaţi pietre pe caii voştri .”
“Vezi?!“ spuse primul cavaler. “După aşa un urcuş, vrea să ne facă să mai şi cărăm aşa o greutate. Nu o să-l ascult!” Al doilea făcu īntocmai cum i s-a poruncit. Cīnd ajunseră la poalele muntelui, era īn zori şi primele raze de soare străluceau pe pietrele pe care cavalerul credincios le luase: erau diamante adevărate.
Spune maestrul: “Hotărīrile lui Dumnezeu sīnt misterioase, dar sīnt īntotdeauna īn favoarea noastră.”

30/04/05 11:11

gfod
membru

da, cu privire la paulo coehlo mi-au spus mai multi eruditi ca ii destul de diluat din punct de vedere literar. probabil ca nu ar trebui sa ne oprim la paulo coehlo....sunt altii care poate au spus lucrurile mai bine. dar.....fiecare cu rolul lui, la momentul potrivit.

30/04/05 17:24

Site web  
extravagantza
membru

Inregistat: 27/05/05
carti care m-au influentat? cam tot ce am citit de Dostoievski, "till we have faces" a lui C.S.Lewis, "Jurnalul fericirii" de Steinhardt, "Lupul de stepa" a lui Hesse, "Jurnalul uniu preot de tara" de Bernanos...cam atat..nu prea imi vin altele in minte...
ce m-a impresionat in mod deosebit a fost "Un veac de singuratate" de Marquez. este o carte exceptionala. am inceput sa descopar cata adancime si intelegere a vietii au scriitorii sud americani. merita cititi. Julio Cortazar are un stil unic de a scrie. am citit o serie de povestiri si am ramas adanc impresionata.
"Rusinea" de Rushdie este de-asemenea o carte faina si o recomand celora carora le place fantasticul cotidian :) si celor interesati de partile mai estice ale lumii :) oricum, tipul are o imaginatie foarte bogata, un spirit de observare foarte ascutit si o poveste inedita.
cred ca C.S.Lewis este un scriitor foarte bun. mi se pare genial ceea ce a facut in Cronici. ma refer atat la lumea creata cat si la alegoriile cu privire la Iisus. pe mine m-a facut sa ma indragostesc mai mult de Dumnezeu.
altceva? "Stapanul inelelor" este intr-adevar deosebita.
de la noi, Padurea spanzuratilor, poeziile lui Blaga si un pic de teatru de la C. Petrescu.
Coehlo nu este tocmai pe gustul meu. mi se pare ca face un ghiveci de maxime si alegorii intr-un stil aflat la granita dintre new age, crestinism si 'cum sa duci o viata echilibrata'. nu m-a impresionat nici ca tehnica, nici ca descriere.
asta este.

Ultima modificare de extravagantza (27/05/05 19:01)

27/05/05 18:57

joy
membru

Inregistat: 23/05/05
eu recomand cu mare placere cartile scrise de Michel Zevago...asta dak va place stilul de aventura, cu cavaleri...si povesti faine istorice...:)

07/06/05 15:37

crazee_sara
membru

Inregistat: 13/06/05

extravagantza a scris:

Coehlo nu este tocmai pe gustul meu. mi se pare ca face un ghiveci de maxime si alegorii intr-un stil aflat la granita dintre new age, crestinism si 'cum sa duci o viata echilibrata'. nu m-a impresionat nici ca tehnica, nici ca descriere.
asta este.

hai mah...mie`mi place foarte mult coelho..cum ar trebui sa am simt dupa ce ai zis tu?si nu numai...dupa ce zic vreo 2-3 ce cretin e scriitorul care`ti place tie tu sa vi sa spui ca`ti place...nice..nu va puteti limita la un "nu`mi place mie"..man!

nu pot sa spun ca pe mine ma schimba cartile.ca sa aiba cat de cat impact asupra mea ceea ce citesc (si sa si tina) tebuie sa fie chiar profund...cum spuneam am citit foarte multe de coelho.in orice caz,tot ce s`a zis aici.si`mi place na.
in general eu am problema:nu tin minte ce citesc sau nu tin minte titlul sau scriitorul...dar o carte care chiar m`a 'trasnit' este din seria 'coolt' a lui melvin burgess si se numeste 'marfa'.uneori ma simt prost cand dupa ce si`a insiruit toate renumitele grele carti care le`a citit,cineva zice 'no acuma zi tu' si eu...pai eu nu citesc mare lucru.cartea asta de care ziceam acuma e destul de slaba din toate punctele de vedere dar e reala.prezinta fapte reale verde`n fatza.si mie asta`mi place.am incercat sa citesc 'citatdela' de exupery si n`am reusit decat un capitol.era prea plictisitor ptr mine.acuma vrea sa ma convinga taica`mio sa citesc 'divina comedie' de dante...man..e cat dictzionarul chinez explicativ!deobicei citesc ce`mi vine in mana,nu ce`mi recomanda cineva.si trebuie sa fie cat mai ciudat,sa mi se potriveasca,sa fiu in stare sa`ntzeleg...
o alta carte care mi`a placut ennnnorrm este 'cel mai iubit dintre pamanteni' de preda.recunosc,nu toate fazele erau bune dar cartea aia are de toate si prezinta zooper realitatea suferintzei vietii ordinare.cand citesti carti din astea iti dai seama ca nu`ti merge chiar asa de rau.

nu de alta,dar sunt multi care se pun si citesc filosofie dar nu`s in stare sa inteleaga o iota numa ca prinde bine sa pari cat mai cults si citit.

17/06/05 09:36

paula r
membru

Inregistat: 24/06/05
salutare
nu vreau sa fac acum recomandari literare dar se prea vorbeste despre coelho si cum am citit toate cartile lui, poate va ajuta parerea mea. La inceput am fost si eu super entuziasmata de el si de ideile lui "crestine", dar pe parcurs mi-am dat seama ca pericolul sta tocmai in haina "crestina" cu care sunt imbracate. Primesc si acum articole de el si imi dau seama tot mai mult cat de "pseudo-crestin" e...
Si de altfel, tot ce prinde la publicul foarte larg incepe sa sune a "manelism literar"
Sara, sunt foarte de acord ca nu trebuie sa citesti tot ce e clasic doar pentru ca e clasic... sunt multe carti "cu greutate" care ma plictisesc cumplit. Pe de alta parte... pofta vine mancand si e bine sa-ti modelezi gusturile litarare citind carti de calitate.

24/06/05 01:04

crazee_sara
membru

Inregistat: 13/06/05
yeah...that`s paula!:)
mi`am amintit acuma de o alta carte pe care am citit`o.o nuvela in engleze de ted dekker "three".ceva pshologic.nush de ce zicea ca e nuvela cand cartea aia era teribil de groasa.mi`a placut insa asa de mult,ca am citit`o in vreo  saptamana asa groasa cum era.si acuma stiu ca luni aveam teza la romana si in loc sa invat citeam in continuu cartea aia.evidentiaza fosrte bine faptul ca oricat de 'inocenta ar parea inocenta'...in fiecare locuieste si un monstru.in fiecare inocentza.pentru ca suntem o fire pacatoasa.eu cred ca e cam cea mai bestiala carte care am citit`o.(da,si am si uitat de ea:))

24/06/05 13:01

lostinthoughts
membru

Inregistat: 18/07/05
well... mie imi place foarte mult ted dekker.. chiar eo i-am imprumutat lu' crazee_sara "three", care intamplator imi place cel mai mult din ce am citit de la el. nu am eu o cultura literara impresionanta(o chestie regretabila pe care vreau sa o schimb), dar stiu ce imi place si daca imi place citesc cartea si nu o las din mana pana nu o termin. am mai citit "david copperfield"(nice...), "straniul caz al dr. jekyll si al lui mr. hyde" si foarte, foarte mult jules verne.. cred ca aveam o obsesie sau ceva de genu'. imi place mult sa citesc poezie... blaga. miam pus in gand de ceva timp sa citesc "stapanul inelelor" da' ma enerveaza sa vad un film si dupa aia sa citesc cartea.
p.s.: "three" nu e nuvela. e roman. in engl. novel=roman.

23/07/05 18:40

stardust
membru

Inregistat: 22/08/05
Eu tocmai am citit "Despre ingeri" de Andrei Plesu si pana acum nu am dat asa multa importanta ingerilor, aproape ca nu credeam in importanta ingerilor. Totusi confruntand cu scriptura am vazut mult mai multe situatii in care ingerii au avut un rol esential. Inca nu am discutat cu nimeni pe seama carti si mi-ar placea sa pot sa imi clarific niste lucruri. Daca ati citit sau poate sunteti interesati de subiecul asta ar fi fain sa schimbam niste pareri.

22/08/05 15:19

gfod
membru

Eu am "despre ingeri" a Sf. Augustin - ii un capitol din De Civitate Dei. inca nu am citit, dar o voi face in curand si putem vorbi despre asta. am si cartea lui Plesu.

22/08/05 15:24

Site web  
scalcom
membru

Inregistat: 13/04/05
Eu am inceput sa citesc cartile lui Eliade. Descopar un om deosebit din punct de vedere uman dar spiritual este mult de spus in dreptul lui. Nu am nici un drept sa-l comentez ci doar sa tin minte sursele lui de informatie adica pot vedea sfarsitul unui om deosebit dar care este fara Dumnezeu, parerea mea.

23/08/05 08:43

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Ma bucur ca oamenii citesc carti! Ieeeeeeeee! Slava Domnului! Mie mi-au placut in general cartile care au prins in obiectivul lor viata marilor varfuri artistice. Una din aceste carti este Tolstoi scrisa de Ion Ianosi. Imi placea ce zicea Tolstoi la un moment dat:"am aflat ca orice om traieste nu prin grija pentru sine, ci prin dragoste". Alte carti care mi-a placut tare mult a fost: Morometii, Baltagul, Maytrei, Coiiba unchiului Tom ... si literatura pentru copii - povestile.

09/09/05 21:52

Site web  
hai`huy
membru

Inregistat: 18/04/05
"Don Quijote de la Mancha" una dintre cele mai importante cartzi seculare, trebuie citita pentru a intelege bine esenta cartzi, desi tot timpul am ocolito, recunosc ca atunci cand am pus mana pe ea, nu am mai abandonato...

12/09/05 17:23

brightsky
membru

Inregistat: 01/07/05
una din cartile mele preferate e "Singur pe Lume" de Hector Malot. Tanarul acela, practic un copil, traieste o drama iar atunci cand constientizeaza asta  alege sa mearga mai departe! merita citita cartea.

18/09/05 13:59

rara^avis
membru

Inregistat: 21/10/05
o carte deosebita pentru mine este "fratii karamazov"-dostoievski..ii super!cititi-o!
si quo vadis mi-a placut f mult!

22/10/05 21:31

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
"Ben Hur" , de Lewis Wallace
"Camasa lui Cristos" si "Marele Pescar", de Lloyd C. Douglas
"Cetatea blestemata", de John Carling
Toate trei sunt carti a caror actiune se petrece la inceputurile crestinismului.
Si "Quo vadis?" , de H. Sienkiewicz, de asemenea.

02/11/05 23:34

Pagini:  1 2 3    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la