TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Crestinismul/Botezul Crestin Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 9
UnderZero
membru

Locatie: n-are conteaza...
Inregistat: 19/04/08
Verset, frate! :D Mie imi suna a porunca.
Matei 28:19: Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.

Ultima modificare de UnderZero (21/07/09 16:43)


21/07/09 16:42

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Adica a Lege? Nu. Poruna e in mintea oamenilor. Isus spune ce spune in timpul umblarii pe pamant. El a fost botezat in apa nu ca avea nevoie ci ca sa se implineasca toata neprihanirea in Lege. Citeste mai departe, dupa moartea Lui sa vezi cum se schimba lucrurile.

21/07/09 16:45

   
UnderZero
membru

Locatie: n-are conteaza...
Inregistat: 19/04/08
Vreau sa imi dai un verset in care se specifica inutilitatea botezului dupa moartea si invierea Lui. Pavel scrie epistola dupa Inviere, nu? De ce mai vorbeste despre asta? Talharul NU a fost botezat si totusi ii e promis Cerul (inainte de Inviere).

Lege? N-am zis asta. Totusi Isus vorbeste despre asta, porunceste asta.
Atentie!: Versetul de mai sus e rostit dupa Inviere!

Ultima modificare de UnderZero (21/07/09 16:58)


21/07/09 16:54

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
E porunca pentru apostoli, sa faca botezul. Dupa ce au crezut, oamenii au intrebat: Ce sa facem? Isus stia ca se va pune intrebarea asta, de aceea le-a spus apostolilor ce sa spuna. Vine asa: acum ca ati crezut, botezati-va in apa ca un semn al dragostea voastre.

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (21/07/09 17:04)


21/07/09 17:03

   
UnderZero
membru

Locatie: n-are conteaza...
Inregistat: 19/04/08
Versete care sa iti sustina opinia, as dori :D. Ce e botezul, afirma Petru:
1Petru 3:21: Icoana aceasta închipuitoare vă mântuieşte acum pe voi, şi anume botezul, care nu este o curăţare de întinăciunile trupeşti, ci mărturia unui cuget curat înaintea lui Dumnezeu, prin învierea lui Isus Hristos

Ultima modificare de UnderZero (21/07/09 17:10)


21/07/09 17:09

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Eu nu am zis sa nu il faci, am zis ca nu e porunca.

21/07/09 17:11

   
UnderZero
membru

Locatie: n-are conteaza...
Inregistat: 19/04/08
Atunci il facem din dragoste. Iti inteleg rationamentul, dar cum il sustii? Asta intreb.

Ultima modificare de UnderZero (21/07/09 17:15)


21/07/09 17:14

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Il cred. Si se potriveste cu restul epistolelor. Citeste Romani 10:8-10

21/07/09 17:35

   
UnderZero
membru

Locatie: n-are conteaza...
Inregistat: 19/04/08
Si cand ai zis: "Da, cred" la botez nu a fost o marturisire? Nu asta e ideea?
PS: Eu o las balta. Am senzatia ca ne invartim in cerc. :D De fapt, nici nu stiu care mai e ideea aici...


21/07/09 17:40

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Acel 'da cred', e din Biblie, e o intrebare pusa ca sa arate celor care asista la botez ca acel care se boteaza e mantuit, e Crestin si crede. Sunt 'masuri de siguranta'. E facut inaintea oamenilor.

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (21/07/09 17:44)


21/07/09 17:42

   
UnderZero
membru

Locatie: n-are conteaza...
Inregistat: 19/04/08
E Crestin? Eu cred ca si multi crestini (cu "c" mic) au fost botezati...

21/07/09 17:49

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Probabil. Nu raspund pentru ei. Eu m-am botezat din dragoste, fara sa stiu ca unii zic ca e porunca, deci inima te indeamna. Mie nu mi-a pus nimeni pistolul la cap. E ca si cu zeciuiala. Ca si Avraam, a dat zeciuiala pentru ca asa a vrut, din dragoste. Nimeni nu i-a pus un pistol la cap.

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (21/07/09 17:56)


21/07/09 17:51

   
UnderZero
membru

Locatie: n-are conteaza...
Inregistat: 19/04/08
No...ok! Asta vroiam sa aud :), sincera sa fiu. :D

21/07/09 18:00

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
:D ma bucur.

21/07/09 18:08

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
mi-am adus aminte o chestie: am vorbit cu cineva de la CDE si zicea ca la ei nu se practica botezul adultilor, dar nu mai stiu exact daca zicea ca la copii se practica botezul sau numai binecuvantarea, desi banuiesc ca botezul, ca tra sa te botezi candva.
  M-a mirat faza, asa este? Cum de? Pana acuma credea ca cei CDE sunt cei mai apropiati de bapti.


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

21/05/10 12:38

   
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
Sunt doua ramuri la CDE: unii care isi boteaza copiii mici si altii care se boteaza maturi ..

_______________________________________
By grace - Daughter of the most high King

21/05/10 18:15

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Cei care isi boteaza copiii de mici au fost la origini ortodocsi reformati care, in timpul regimului comunist, s-au afiliat CDE deoarece nu erau recunoscuti oficial.

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

25/05/10 11:50

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

+Archangel+ a scris:

Cei care isi boteaza copiii de mici au fost la origini ortodocsi reformati care, in timpul regimului comunist, s-au afiliat CDE deoarece nu erau recunoscuti oficial.

Mai bine spus urmasii lui Tudor Popescu si Dumitru Cornilescu. Eu stiam ca au fost afiliati de catre stat CDE , pt ca invatatura le era asemanatoare, si nu ca s-au afiliat ei.

Accepta un botez si-l recunosc si pe cel ortodox, adica nu cer rebotezarea nimanui. Boteaza copiii pe principiul "eu si casa mea" dar si adultii care nu au fost botezati niciodata.
Considera ca botezul este intrarea cuiva pe terenul crestinismului si nu ar avea rol in mantuirea persoanei respective.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

25/05/10 16:37

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
S-au afiliat pentru ca riscau sa devina clandestini miscarea lor nefiind recunoscuta de catre stat. I-au ales pe Crestinii dupa Evenghelie deoarece erau cei mai asemanatori din punct de vedere doctrinar.

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

26/05/10 09:15

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Ce nu stiu despre ei e daca ei isi boteaza copii, sau preotul nostru.

In doctrina si practica se asemana foarte mult cu Oastea Domnului, cu diferenta ca la Oastea Domnului iau Cina Domnului in fiecare duminica, iar la ostasi ii cumineca popa.

Nu i-a afiliat statul, dar a avut un rol si statul, indirect, punand presiune pe ei.
Inca nu stiu este ce fel de legaturi aveau si au cele doua grupari  intre conducerile lor.

@april, cum ii boteaza pe cei ce n-au fost botezati niciodata? te referi la cei ce vin in adunarea lor din religii necrestine, pentru ca ateii de la noi sunt tot un fel de crestini.(Chiar si liber cugetatorul Iliescu a mers la moastele sfintei Paraschiva). E crestin de-al meu. ;)

Ultima modificare de OLD TRAIAN (26/05/10 09:45)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

26/05/10 09:39

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

OLD TRAIAN a scris:

Ce nu stiu despre ei e daca ei isi boteaza copii, sau preotul nostru.

ei. dar nu reboteaza pe cineva botezat ortodox.

OLD TRAIAN a scris:

In doctrina si practica se asemana foarte mult cu Oastea Domnului, cu diferenta ca la Oastea Domnului iau Cina Domnului in fiecare duminica, iar la ostasi ii cumineca popa.

si ei iau cina in fiecare duminica.

OLD TRAIAN a scris:

Nu i-a afiliat statul, dar a avut un rol si statul, indirect, punand presiune pe ei.
Inca nu stiu este ce fel de legaturi aveau si au cele doua grupari  intre conducerile lor.

nu exista legaturi. sunt separati.

OLD TRAIAN a scris:

@april, cum ii boteaza pe cei ce n-au fost botezati niciodata? te referi la cei ce vin in adunarea lor din religii necrestine, pentru ca ateii de la noi sunt tot un fel de crestini.(Chiar si liber cugetatorul Iliescu a mers la moastele sfintei Paraschiva). E crestin de-al meu. ;)

cei nebotezati, cei care nu au fost niciodata botezati ( nici mici , nici mari )


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

26/05/10 14:02

   
sinaytul
membru

Locatie: Sibiu - Romania
Inregistat: 18/08/08
Dragii mei, singurul botez implinit (infaptuit),este cel care vine in urma
actului credintei (un bebelus nu are capacitatea de a discerne ca sa ajunga, in urma auzirii,la credinta; cat despre nasi, e o poveste cu totul in afara Sfintei
Scripturi). Acest botez (care nu se face pentru a fi mantuit, ci ,este marturia cugetului curat inaintea lui Dumnezeu;nu poti avea cuget curat fara sa fi mantuit!) insa,TREBUIE implinit asa cum a fost implinit in BIBLIE de apostolii botezati cu Duhul Sfant,implinind porunca DOMNULUI ISUS din Matei 28:19.       
SINGURUL Botez in apa, aratat de SFANTA SCRIPTURA, infaptuit de CRESTINI este in NUMELE DOMNULUI ISUS CRISTOS,aceasta este IMPLINIREA PORUNCII din Matei 28:19
FAPTELE APOSTOLILOR 4;12 este relevant...ca tot amintea cineva mai sus de credinta, pai daca marturisesti cu gura ca crezi in EL, de ce sa nu implinesti 
asa cum au implinit primii LUI ucenici, primi crestini,si nu o biserica dupa zeci de ani,framantata si fragmentata de cei prezentati de Sfantul Ioan in prima sa Epistola cap.2 vers.18-19. Cine au fost cei care au botezat cu botezul
trinitatii? Daca au fost primii crestini,si puteti dovedii aceasta cu BIBLIA,   
mergeti inainte; dar,daca nu puteti dovedi fapt (botez trinitar)imlinit in      SCRIPTURA...! E bine sa ascultam de CUVANTUL DOMNULUI si nu de tot felul de     
speculatii teologice (teologic-filozofice,mai bine spus).Avem nevoie de rugaciune unii pentru altii.Dumnezeu sa va Binecuvinteze!


_______________________________________
Ogorul destelenit da hrana

16/07/10 15:02

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

sinaytul a scris:

Acest botez (care nu se face pentru a fi mantuit, ci ,este marturia cugetului curat inaintea lui Dumnezeu;nu poti avea cuget curat fara sa fi mantuit!) insa,TREBUIE implinit asa cum a fost implinit in BIBLIE de apostolii botezati cu Duhul Sfant,implinind porunca DOMNULUI ISUS din Matei 28:19.

1. Cum este cugetul unui bebelus/copil ?

2. Cand au fost botezati apostolii ?


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

16/07/10 17:44

   
sinaytul
membru

Locatie: Sibiu - Romania
Inregistat: 18/08/08
1. Vorbesc de cei maturi
  2. OK. Daca nu-ti place botezat, atunci apostolii au fost umpluti cu Duhul Sfant -FA 2:4- si tocmai in ziua aceea au facut primul botez crestin in apa in 
Sfantul Nume al Domnului Isus Cristos. Au continuat , legitimand prin mai mult 
de o singura marturie , FA 10:34-48 ; FA 19:1-5 , singurul botez biblic in apa ,
pe care socotesc ca trebuie sa-l implinim si noi, la fel cum au facut cei despre
care predicam si pe care-i socotim exemplul cel mai bun de urmat in respectarea
si trairea invataturilor Domnului Isus Cristos.


_______________________________________
Ogorul destelenit da hrana

16/07/10 22:01

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
vorbeai de un cuget curat. deci:

april a scris:

1. Cum este cugetul unui bebelus/copil ?

vorbeai de botezul in apa. deci:

april a scris:

2. Cand au fost botezati apostolii ?


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

16/07/10 22:34

   
Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 9    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net