TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Crestinismul/Botezul Crestin Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 9
dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07
nascutinvingator, ai deja toate elementele necesare pentru a intelege ca ai interpretat rau afirmatiile neoprotestantilor in mesajul meu de mai sus. Nu vreau sa ajung la cearta de vorbe. Oricum, poftim:
Mărturisirea de credintă a cultului penticostal
Mărturisirea de credintă a cultului baptist

Ultima modificare de dodo86 (26/02/08 15:00)

26/02/08 14:59

nascutinvingator
membru

Inregistat: 25/03/06

dodo86 a scris:

nascutinvingator, ai deja toate elementele necesare pentru a intelege ca ai interpretat rau afirmatiile neoprotestantilor in mesajul meu de mai sus. Nu vreau sa ajung la cearta de vorbe. Oricum, poftim:
Mărturisirea de credintă a cultului penticostal
Mărturisirea de credintă a cultului baptist

Tu ai citit aceste mărturisiri de credinţă?  Îţi dau câteva citate din ele:
" Noi credem că botezul în apă se acordă celor care s-au întors la Dumnezeu şi au fost născuţi din nou, că trebuie efectuat în Numele Tatălui, al Fiului şi al Duhului Sfânt şi că este actul prin care credinciosul este integrat în Biserică.

Botezul este simbolul inmormantarii omului vechi si a invierii omului celui nou, a firii noi pentru o alta viata.
Botezul nu are calitatea de a curati pacatele; curatirea pacatelor o face numai sangele Domnului Isus. Botezul insusi este marturia publica a individului ca a primit deja aceasta curatire.

Pentru ca cineva sa fie botezat el trebuie sa primeasca mai intai mantuirea, ca sa aiba un cuget curat; trebuie deci sa fi indeplinit conditia mantuirii: pocainta si credinta. Copiii, intrucat nu pot marturisi ca au indeplinit aceste conditii nu pot fi admisi pentru botez."

Ce am răstălmăcit? Exact asta am spus şi eu şi anume că botezul pentru neoprotestanţi este doar un simbol, o mărturie publică, ce se aplică celor care deja au fost mântuiţi,născuţi dn nou, prin crdinţă şi pocăinţă.
  Problema e că botezul în Biblie este diferit şi asta am demonstrat în studiul meu.

Ultima modificare de nascutinvingator (26/02/08 16:02)

26/02/08 15:58

Site web  
zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07

nascutinvingator a scris:

Problema e că botezul în Biblie este diferit şi asta am demonstrat în studiul meu.

Din cauza asta te-am întrebat: care Biblie?

26/02/08 16:29

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

Exact asta am spus şi eu şi anume că botezul pentru neoprotestanţi este doar un simbol, o mărturie publică, ce se aplică celor care deja au fost mântuiţi,născuţi dn nou, prin crdinţă şi pocăinţă.

Unde ai gasit in marturisirea de credinta ca este doar un simbol?
Ai gasit ca este un simbol, nu este doar si intr-adevar se crede ca este si un simbol.Romani cap.6 <Nu stiti ca toti cati am fost botezati in Iisus Hristos am  fost botezati in moartea Lui?> Daca aici nu este simbol apoi ce este? N-o sa-mi spui ca ai gustat realmete moartea la fel ca fiul lui Dumnezeu.

Si mai cred ceva: daca vrei sa acuzi pe toata lumea ca sa poti invata ceva, apoi esti pe drumul gresit. Asta nu denota dorinta de cunoastere ci mai degraba ingamfarea. Si nu as dori sa te sifonezi repede ci mai degraba sa vezi ca mai multi dintre cei de pe forum cred ca tu gresesti. Acesta poate fi un har pentru tine sa te corectezi, pentru ca sa nu mai faci acelasi lucru.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (26/02/08 16:48)

26/02/08 16:47

nascutinvingator
membru

zambezi a scris:

Din cauza asta te-am întrebat: care Biblie?

Nu înţeleg întrebarea cum în care biblie? te referi la traducere? Fie că e ortodoxă fie că e King James , Cornilescu sau orice altă taducere biblia e aceaşi.Eu folosesc mai multe traduceri ca să compar şi să înţeleg mai bine mesajul.

26/02/08 20:16

Site web  
nascutinvingator
membru

OLD TRAIAN a scris:

Unde ai gasit in marturisirea de credinta ca este doar un simbol?
[...]Si mai cred ceva: daca vrei sa acuzi pe toata lumea ca sa poti invata ceva, apoi esti pe drumul gresit.

Pai tocmai ti-am aratat unde dar se pare ca e greu de recunoscut cand te inseli.
   Nu conteaza cum sunt eu , umil sau îngâmfat,gras sau slab,prost sau destept,urat sau frumos ...ce am sris nu are legatura cu ce fel de om sunt ...daca ce am scris acolo e corect sau gresit nu depinde de cum sunt eu si de caracterizarea pe care mi-o faci tu.
  Inca nu mi-ai raspuns la intrebare: cum se primeste mantuirea la neoprotetanti sau ca sa fie mai clar , tu cum L-ai primit pe Isus?

26/02/08 20:21

Site web  
dodo86
membru

Teoria ta e diferita nu Biblia. Practic tu vrei sa spui ca Dumnezeu are nevoie de botez pentru a ne mantui? Probabil dumnezeul tau deoarece Dumnezeul adevarat nu are nevoie de forma lucrurilor. Toate lucrurile imbraca o forma deoarece omul are nevoie de forma. Dumnezeul adevarat priveste la substanta. Botezul este forma, credinta este substanta.
Ce nu-i bine? Rugaciunea care o fac neoprotestantii impreuna cu cei ce se predau? Pai si nasterea din nou trebuie sa imbrace o forma iar acea rugaciune unde pacatosul il invita pe Hristos in inima si deci pe Duhul Sfant, reprezinta nasterea din nou. Nu-i greu de loc.
Tu in loc sa privesti la roada Duhului pentru a intelege cu cine ai deaface, te chinui sa formulezi formule peste formule impotriva unor oameni care l-au intalnit cu adevarat pe Hristos. Nu cumva esti convins ca doar tu detii adevarul?

Ultima modificare de dodo86 (26/02/08 22:21)

26/02/08 22:02

filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Am intervenit din nou ca moderator, pentru că aţi ajuns să exageraţi cu citările, introducând citate cu două nivele de imbricare, reluând mesaje întregi de foarte multe rânduri pentru a scrie apoi la ele doar un comentariu de o propoziţie, etc.

Vă rog păstraţi discursurile la un nivel acceptabil pentru o urmărire mai rapidă şi o înţelegere mai bună a cursului dezbaterii.

Dacă nu vă spicuiţi singuri fragmentele de citat la care faceţi mai precis referire, rămâne la latitudinea mea să o fac în locul vostru. Dar eu s-ar putea să nu înţeleg prea bine la o citire rapidă, care parte dintr-un citat aţi comentat-o. Aşa că, dacă vă faceţi treaba, vă rog să vi-o faceţi până la capăt, dacă o vreţi făcută bine.

Dacă nu, culegeţi roadele lăsării în seama altuia.

26/02/08 22:03

Site web  
nascutinvingator
membru

Raspuns pt Dodo:
Eu nu am spus ca Dumnezeu are nevoie de botez , El a atotputernic si nu are nevoie de nimeni si de nimic pentru a face ce vrea.Omul are nevoie de mantuire ,nu Dumnezeu.
Eu am spus ca in biserica primara,conform NT, botezul era modalitatea  prin care oamenii deveneau crestini.
Voi invatati ca oamenii pot deveni crestini spunand o rugaciune de invitatie a Lui Isus in inima.
Te-am rugat sa-mi dai un exemplu de convertire din NT care sa sustina acest punct de vedere.
Daca nu este un astfel de exemplu de ce pretindeti ca respectati principiul Sola Scriptura cand de fapt promovati o cale care nu se regaseste in biblie.
Nu stiti ca este o singura Cale si o singura Usa ? Un singur Domn,O singura Credinta si un singur Botez? Nu stiti ca cine intra in Isus pe o alta usa este un hot si un talhar?

Ultima modificare de nascutinvingator (26/02/08 23:09)

26/02/08 23:08

Site web  
Old
Moderator

Raspuns pt Dodo:
Eu am spus ca in biserica primara,conform NT, botezul era modalitatea  prin care oamenii deveneau crestini.
Nu stiti ca este o singura Cale si o singura Usa ? Un singur Domn,O singura Credinta si un singur Botez? Nu stiti ca cine intra in Isus pe o alta usa este un hot si un talhar?

Arata-mi din Scripturi cand i-a botezat Iisus pe ucenicii sai. Si daca n-au fost numiti crestini, ei nu erau? N-o sa-mi spui ca primii crestini au fost cei 3 mii din Faptele cap.2, ca te invit sa vezi ca mult mai tarziu decat faptele 2 ucenicii lui Iisus sunt numiti crestini. Si acest nume nu li-l da Dumnezeu ci oamenii.Oamenii le spun crestini. Asadar denumirea biblica este ucenic, si asta nu este esential ca forma ci ca atitudine.(In faptele 2 doar traducatorul le spune crestini si aceasta doar in titlul care a fost adaugat mai tarziu si nu face parte din scrierea originala), daca stii cumva cum vine asta!
Ori dupa cum scrii se pare ca nu prea intelegi ideea botezului si nici scopul lui.

şi eu şi anume că botezul pentru neoprotestanţi este doar un simbol

Zici ca la asta ai raspuns, dar eu zic ca nu ai raspuns ci te-ai facut ca ploua...
Daca sustii ca marturisirile de credinta mentionate fac aceasta afirmatie, pune citatul(fraza) care contine afirmatia ta. Nu care spune ca este un simbol, ci care spune asa cum ai zis tu, ca este DOAR un simbol. Pentru ca din mici adaugari sau scoateri se nasc ereziile.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (27/02/08 08:01)

27/02/08 07:46

nascutinvingator
membru

Rasp.pt Dodo

Numele de crestin apare abia in Antiohia ,Fapte 11:26, dar nu despre asta vorbim.De ce trebuie sa invoci exceptii pentru a demonstra ceva?In Bibie nu scrie nici ca nu s-ar fi botezat.Poate ca au facut-o unii dintre ei fiind ucenici ai lui Ioan inainte sa vina la Isus, oricum daca o facusera acela era botezul pcaintei ,nu al iertarii pacatelor. Nu e mai simplu si normal sa urmezi regula valabila pentru toti? Biserica a inceput in ziua de Rusalii a anului 33 si de atunci a inceput sa fie predicata iertarea pacatelor  si au inceput sa fie botezati oamenii in acest scop,e absurd sa vorbesti despre acest tip de botez inainte de aceasta data.

citez :
"Botezul este simbolul inmormantarii omului vechi si a invierii omului celui nou, a firii noi pentru o alta viata."
"Pentru ca cineva sa fie botezat el trebuie sa primeasca mai intai mantuirea"

Prima afirmatie arata ca este un simbol ceeace recunosti si tu.
A doua afirmatie spunand ca mantuirea se primeste inainte de botez , arata ca botezul  este doar un simbol,neavand nici un rol in primirea mantuirii.
Imi pare rau ca tu ca alte milioane de neoprotestanti sunteti victimele duplicitatii invatatorilor vostri, ei va lasa sa credeti la nivel personal ce vreti despre botez ,chiar si ce spune biblia , dar v-au pus sa faceti acel botez in care cred ei si care nu are legatura cu cel scriptural.Poate ca tu ai intelegerea corecta a botezului dar nu cu acesta ai fost botezat ci cu  botezu lor si botezul lor este doar un simbol si  o eticheta confesionala.
  Tu inca nu mi-ai raspuns cum e cu Sola Scriptura si de ce calea voastra nu se regaseste in scriptura.Cine se face ca ploua?Ai zis ca prin mici adaugari se nasc mari erezi.Corect dar atunci o noua cale adaugata  ce naste? O alta evanghelie?
  Poate ca eu nu inteleg treaba cu botezul dar vreau sa invat, spune-mi tu care e scopul botezului?

Ultima modificare de nascutinvingator (27/02/08 08:45)

27/02/08 08:36

Site web  
Old
Moderator

Rasp.pt Dodo
Poate ca au facut-o unii dintre ei fiind ucenici ai lui Ioan inainte sa vina la Isus, oricum daca o facusera acela era botezul pcaintei ,nu al iertarii pacatelor. Nu e mai simplu si normal sa urmezi regula valabila pentru toti?

Zici poate, asta inseamna ca dai cu presupusul...
regula valabila pentru toti in opinia ta. ce regula a fost aplicata talharului de pe cruce? ca regula ta nu amers acolo?

Biserica a inceput in ziua de Rusalii a anului 33 si de atunci a inceput sa fie predicata iertarea pacatelor  si au inceput sa fie botezati oamenii in acest scop,e absurd sa vorbesti despre acest tip de botez inainte de aceasta data.
de unde ai scos-o cu aceasta afirmatie? Ca in Biblie nu este! Nu spune ca in ziua rusaliilor a inceput biserica!

citez :
"Botezul este simbolul inmormantarii omului vechi si a invierii omului celui nou, a firii noi pentru o alta viata."

Prima afirmatie arata ca este un simbol ceeace recunosti si tu.
A doua afirmatie spunand ca mantuirea se primeste inainte de botez , arata ca botezul  este doar un simbol,neavand nici un rol in primirea mantuirii.

Pentru faptul ca este un simbol nu trebuia sa mai dai citat pentru ca asta stiam si am afirmat-o deschis.
Pentru a doua afirmatie botezul este doar un simbol(afirmatia ta), nu ai dat citat desi se impunea ci doar ai interpretat dupa mintea ta o alta afirmatie, aceea ca mantuirea se primeste inainte de botez. Aceasta afirmatie nu arata ca botezul este doar un simbol.

Poate ca eu nu inteleg treaba cu botezul dar vreau sa invat, spune-mi tu care e scopul botezului?

Cand vrei sa inveti nu asa se pune problema o cum pui tu.

27/02/08 09:20

nascutinvingator
membru

Rasp. pt Old:
Talharul si celelate exceptii le-am tratat in studiul "Un singur Botez".Intrucat a fost stres de  pe resurse crestine il poti gasi pe : www.cruciadaadevarului.blogspot.com   sau pe
www.geocities.com/amagirea
Isaia 2:2-3;Daniel 2:44;Mica 9:1 ;Ioel 2:28,29;Matei 16:16-18;Luca 24:47 Toate s-au implinit in ziua cincizecimii a anului 33 in Ierusalim.Din acel moment se vorbeste despre biserica nu la timpul viitor ci la cel prezent, ca fiind existenta.Din acel moment Noul Legamant (Ieremia 31:31-34 ) a inceput sa aduca roade, adica oameni mantuiti prin evanghelie iar biserica e formata din cei mantuiti prin evanghelie.
Daca am inteles eu gresit a doua afirmatie citata spune-mi te rog cum ar trebui sa inteleg acea afirmatie din marturisire, dar ai grija ce spui s-ar putea sa-i superi pe conducatorii tai.
Inca astept explicatii la Noua Cale invatata de voi si la scopul botezului.

27/02/08 09:56

Site web  
dodo86
membru

In primul rand este inutil si incorect din partea ta frate Fratutescu sa faci afirmatii de acest gen. Faptul ca tu sustii o anumita idee nu inseamna ca acea idee este corecta. Eu as putea face aceeasi afirmatie in dreptul dumneavoastra.

Romani- 10:17 "Astfel, credinta vine în urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvîntul lui Hristos."
Suntem amandoi deacord ca botezul fara credinta este inutil. Dumneata sustii ca mantuirea se primeste doar dupa botez iar eu sustin ca mantuirea se primeste dupa ce un pacatos a crezut.   
Ioan 6:28-29 "Ei I-au zis: ,,Ce să facem ca să săvîrşim lucrările lui Dumnezeu?`` Isus le-a răspuns: ,,Lucrarea pe care o cere Dumnezeu este aceasta: să credeti în Acela, pe care L-a trimes El.``" Desprinderea botezului de credinta nu este biblica. Valoarea care dumneata o dai botezului ca act nu este biblica. Pe cand credinta fara botez poate mantui (cazuri in care nu este posibila efectuarea botezului), botezul fara credinta nu poate mantui. Acest fapt nu autorizeaza pe nimeni care a crezut si are posibilitatea sa se boteze, sa nu o faca. Prin botez eu pun in practica credinta mea. Daca nu accept sa ma botez inseamna ca nu am crezut cu adevarat. Deci botezul este o consecinta a faptului ca eu am crezut. Vedem acest lucru si aici de exemplu:
Fapte 16:29-31 "Atunci temnicerul a cerut o lumină, a sărit înlăuntru, şi, tremurînd de frică, s'a aruncat la picioarele lui Pavel şi ale lui Sila; i-a scos afară, şi le-a zis: ,,Domnilor, ce trebuie să fac ca să fiu mîntuit?``Pavel şi Sila i-au răspuns: ,,Crede în Domnul Isus, şi vei fi mîntuit tu şi casa ta.``*(Este foarte clara conditia mantuirii) Şi i-au vestit Cuvîntul Domnului, atît lui cît şi tuturor celor din casa lui. Temnicerul i-a luat cu el, chiar în ceasul acela din noapte, le-a spălat rănile, şi a fost botezat îndată, el şi toti ai lui.(Este foarte clar ca botezul a fost o consecinta a faptului ca ei au crezut) După ce i-a dus în casă, le-a pus masa, şi s'a bucurat cu toată casa lui că a crezut în Dumnezeu."
Importanta pe care o dai dumneata botezului ca act nu este biblica.

In biserica primara, conform NT, botezul nu era modalitatea  prin care oamenii deveneau crestini. In biserica primara, conform NT, botezul era modalitatea  prin care oamenii aratau ca au aderat la crestinism. Ei deveneau crestini atunci cand realizau ca au disperata nevoie de iertarea pacatelor.
Fapte 2:41 „Cei ce au primit propovăduirea lui, au fost botezaţi; şi în ziua aceea, la numărul ucenicilor s'au adaus aproape trei mii de suflete. ”
Prin faptul ca erau botezati ei aratau oamenilor si lumii spirituale (care nu are acces la inima omului; numai Dumnezeu are acces la inima omului) ca au primit propovaduirea. Initial acest botez poate pacali atat pe oameni cat si lumea spirituala. Se va vedea din roada Duhului daca botezul a fost real. Dumnezeu priveste direct la inima si El nu poate fi pacalit.

Voi invatati ca oamenii pot deveni crestini spunand o rugaciune de invitatie a Lui Isus in inima.

Matei 3:5-6 „Locuitorii din Ierusalim, din toată Iudea şi din toate împrejurimile Iordanului, au început să iasă la el; şi, mărturisindu-şi păcatele, erau botezaţi de el în rîul Iordan.
Marcu 1:5 „Tot ţinutul Iudeii şi toţi locuitorii Ierusalimului au început să iasă la el; şi, mărturisindu-şi păcatele, erau botezaţi de el în rîul Iordan.”
Vezi? Pacatosul cand se pocaieste are disperata nevoie sa isi marturiseasca pacatele. Acea rugaciune are acest scop. Daca rugaciunea este sincera acela este momentul in care pacatosul se naste din nou.

Pentru neoprotestanti botezul este ceva foarte important si are o simnificatie foarte profunda. Totusi noi vorbim mai mult de credinta deoarece dorim ca fratii ortodocsi sa inteleaga ca botezul facut copiilor mici nu are valoare.

27/02/08 16:00

Old
Moderator

Rasp. pt Old:
  Isaia 2:2-3;Daniel 2:44;Mica 9:1 ;Ioel 2:28,29;Matei 16:16-18;Luca 24:47 Toate s-au implinit in ziua cincizecimii a anului 33 in Ierusalim.

Isaia 2:2-3, interpretabil;   Dan;2:44 - inceput inainte de cincizecimea din '33, inca nefinalizat;    Mica 9:1 - in Biblia mea nu exista; Matei 16:6-8 inceput inainte de cincizecime, nefinalizat. Piatra de temelie era pusa in momentul discutiei lui Iisus cu Petru.

Din acel moment se vorbeste despre biserica nu la timpul viitor ci la cel prezent, ca fiind existenta.
Unde se vorbeste din acel moment?

Daca am inteles eu gresit a doua afirmatie citata spune-mi te rog cum ar trebui sa inteleg acea afirmatie din marturisire, dar ai grija ce spui s-ar putea sa-i superi pe conducatorii tai.
Inca astept explicatii la Noua Cale invatata de voi si la scopul botezului.

Nu ai inteles gresit a doua afirmatie citata ci nu ai citat defel ci ai interpretat ceva, nu stiu ce> Ai spus este doar un simbol . Nu ai citat din marturisirea de credinta ca sa am ce sa-ti explic.

In plus sa stii ca eu am primit credinta citind Biblia. Asa am hotarat sa-l slujesc pe Dumnezeu. Marturisiri de credinta am citit cu mult timp mai tarziu si mi-am dat seama ca si bisericile intelegeau la fel problema mantuirii. Asa ca nici bisericile locale nu sunt de lepadat! Sau ai inventat tu o biserica mai buna decat cele ce sunt?

p.s. Mai baiatule, mai pune mana si tu pe biblie, si nu mai umbla sa vinzi gogosi. Eu nu intentionez sa-ti mai raspund pentru ca intentia ta nu este sa afli adevarul, ci ai vrea sa dovedesti1 si ma intreb ce? ca cu Biblia esti pe dinafara. Daca s-ar intampla sa-ti mai raspund voi fi foarte concis, dar inca nu stiu daca o voi mai face.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (27/02/08 17:16)

27/02/08 17:02

nascutinvingator
membru

Rasp.pt Old Traian
  La Matei 16:16-19 Isus vorbeste la timpul viitor despre Biserica deci nu exista inca.
  La Marcu 9:1 vorbeste tot la timpul viitor precizand ca va veni in timpul acelei generatii deci foarte curand.
  Fapte 8:1;9:31 ;11:22 .. arata biserica ca fiind prezenta.
  Daca Biserica nu a inceput in ziua cincizecimii poti preciza cand a inceput?
   "citez :
  Astea de unde le-am citat? nu din marturisirile pe care mi le-ai recomandat?
  Daca tu esti "pe dinauntru" cu biblia spune-mi unde in biblie se arata ca botezul se face dupa primirea mantuirii.

27/02/08 21:59

Site web  
nascutinvingator
membru

Rasp. pt Dodo
Daca ai citat Fapte 2:41 era bine sa citezi si Fapte 2:37-40  si Fapte 2:44 si atunci vedeai legatura dintre propovaduire ,credinta,botez si mantuire.
Cei din Marcu 1 si Matei 3 erau ucenicii lui Ioan si cand au devenit crestini au fost botezati Fapte 19:3-5 ,nu au spus o rugaciune de invitatie a lui Isus.
Care este semnificatia foarte profunda a botezului pt neoprotestanti?

27/02/08 22:08

Site web  
eusunt
membru

Inregistat: 25/06/08
Dumnezeu S-a descoperit ca Tată, ca Fiu şi ca Duh Sfînt. Aceasta s-a întîmplat în Numele noutestamentar de legămînt Iahshua=Isus, Nume în care copiii Noului Legămînt trebuie botezaţi. Dumnezeu este Tatăl nostru, de aceea noi ne rugăm: „ Tatăl nostru care eşti în ceruri, sfinţească-Se Numele Tău ”, dar aici este vorba despre Numele în care urmează să se facă botezul.

Mărturia unanimă din timpul apostolilor este copleşitoare şi clară. După pogorîrea Duhului Sfînt, apostolul Petru a ţinut prima predică şi le-a spus celor ce au fost mişcaţi lăuntric: „ Pocăiţi-vă, şi fiecare din voi să fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre” (Fap. 2, 38). Aici, la înfiinţarea Bisericii primare creştine, li s-a spus celor deveniţi credincioşi ce trebuie să facă: să se pocăiască, şi cum trebuie să se lase botezaţi. Petru ştia, prin descoperire, despre care Nume este vorba, şi l-a exprimat. Prin aceasta practica botezului apostolic a fost stabilită şi ancorată în adevăr, de la început.

În Samaria, Filip a vestit Evanghelia şi i-a botezat pe cei credincioşi, cum este scris: „ ...ci fuseseră numai botezaţi în Numele Domnului Isus Hristos ” (Fap. 8, 16). Pentru că orice lucrare trebuie să fie bazată pe mărturia a doi sau trei martori, noi vrem să vedem în ce mod a botezat apostolul Pavel: „ Cînd au auzit ei aceste vorbe, au fost botezaţi în Numele Domnului Isus” (Fap. 19, 5). Fie în Ierusalim, fie în Samaria sau Efes, fie Petru, fie Filip sau Pavel - toţi au botezat în Numele Domnului Isus Hristos. Duhul Sfînt poate să descopere numai în acelaşi fel.

Pentru o înţelegere mai bună, trebuie să mai amintim următoarele: dacă un învăţător pune o problemă, de exemplu „ Cît fac trei ori trei” , atunci elevii nu au voie să răspundă „ Trei ori trei fac trei ori trei ” . Ei trebuie să dea răspunsul, să spună rezultatul. Este de neconceput cum întreaga preoţime repetă doar porunca din Mat. 18, 19, ca pe o formulă magică şi o aplică fără a cunoaşte rezultatul acestei porunci. Petru, Pavel, toţi apostolii şi bărbaţii lui Dumnezeu, pînă la primele secole creştine, au cunoscut rezolvarea - Numele.

Ucenicii s-au ţinut exact de porunca misionară şi au executat-o sută la sută conform îndemnului Învăţătorului lor, atunci cînd ei au botezat în Numele Domnului Isus Hristos. Cine nu botează aşa acela nu a botezat în Numele Tatălui, al Fiului şi al Duhului Sfînt. Accepţia că Tată, Fiu şi Duh Sfînt sînt nume, pe care le apără aproape toţi teologii dogmatici, este falsă. Acestea sînt denumirile deosebite ale descoperirilor lui Dumnezeu în Noul Testament. Dumnezeu nu se numeşte „ Tată ” , El este Tată. Dumnezeu nu se numeşte „ Fiu” , El este Fiu. EL este Duh, dar El S-a descoperit în Numele de legămînt ales de El însuşi.

27/06/08 17:18

sinaytul
membru

Inregistat: 18/08/08
De acord "eusunt",acesta este botezul biblic! "...nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor,in care trebuie sa fim mantuiti." DE CE fug bisericile,asa zis crestine,de Acest Nume Sfant pe care pretind ca-L adora si-L respecta?! Biblia ne raspunde:"Iata EU stau la usa si bat...",Cristos a fost scos afara din biserici,EL asteapta dupa persoanele care se simt pacatoase acceptand-ul pe EL ca MANTUITOR;salvarea este IN NUMELE LUI nu in biserica.

Ultima modificare de sinaytul (27/08/08 23:12)

27/08/08 14:01

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06

zambezi a scris:

De aici deduc că pentru a putea fi botezat, era necesar a intra în apă. Dar faptul că trebuia să fie scufundat în apă nu este menţionat.
Închipuie-ţi, dacă apa avea 30 cm adâncime?
Indicaţii precise pentru cum trebuia să decurgă procesul botezului nu sunt date în nici unul din citatele amintite. De fapt nici nu erau necesare.

nu stiu daca s-a raspuns ,dar eu am auzit de la mai multi pastori ca termenul folosit in cazul botezului in apa este cel care se refera la scufundare .

[mai ,stiti ce ma gandeam ? Ca practica botezului din zilele noastre e foarte diferita de cea din timpul Domnului si al primilor crestini .Atunci oamenii credeau si erau botezati imediat .Si nu era o marturie publica ,adica sa se adune oameni multi sa ii vada :cazul famenului etiopian ,poate si cazul Lidiei si casei ei. In schimb ,acum ii ceva de genul :3-4 luni de caticheza ,dupaia proba cu comitetul ,marturia in biserica ,botezul ,punerea mainilor ,juma de an de cursuri de crestere spirituala . Caticheza e plictisitoare pt cei crescuti in biserica ;comitetul mi se pare total aiurea ,pentru ca in vechime nu ii chinuiau pe oameni inainte de a fi botezati ,ci doar ii intrebau daca ei cred ,si ma intreb cu ce drept hotarasc cei din vremea noastra cine "merita" sa fie botezat si cine nu ; marturia publica iar e aiurea pentru cei carora nu le este la indemana sa se exteriorizeze si sa vorbeasca in public .Cursurile de dupa sunt acceptabile. Si cand e botez e un fel de spectacol ,e plina biserica ,si toti se holbeaza etc]

Ultima modificare de RainSong (24/01/09 22:08)

24/01/09 22:08

Old
Moderator

eusunt a scris:

Dumnezeu S-a descoperit ca Tată, ca Fiu şi ca Duh Sfînt. Aceasta s-a întîmplat în Numele noutestamentar de legămînt Iahshua=Isus, Nume în care copiii Noului Legămînt trebuie botezaţi. Dumnezeu este Tatăl nostru, de aceea noi ne rugăm: „ Tatăl nostru care eşti în ceruri, sfinţească-Se Numele Tău ”, dar aici este vorba despre Numele în care urmează să se facă botezul.

... Cine nu botează aşa acela nu a botezat în Numele Tatălui, al Fiului şi al Duhului Sfînt. Accepţia că Tată, Fiu şi Duh Sfînt sînt nume, pe care le apără aproape toţi teologii dogmatici, este falsă. Acestea sînt denumirile deosebite ale descoperirilor lui Dumnezeu în Noul Testament. Dumnezeu nu se numeşte „ Tată ” , El este Tată. Dumnezeu nu se numeşte „ Fiu” , El este Fiu. EL este Duh, dar El S-a descoperit în Numele de legămînt ales de El însuşi.

Mesajul tau se vede clar ca ataca teologia trinitatii.
Fara sa spui poezia ce esti obisnuit, as vrea sa intreb la ce se refera o afirmatie din Biblie:
<<De indata ce a fost botezat, Isus a iesit afara din apa. Si in clipa aceea cerurile s-au deschis, si a vazut pe Duhul lui Dumnezeu pogorandu-Se in chip de porumbel si venind peste El.
Si din ceruri s-a auzit un glas, care zicea: "Acesta este Fiul Meu prea iubit, in care Imi gasesc placerea.">> (Mat.3:16,17)
Intrebarea este: Unde era Dumnezeu? Era in cer si vorbea? Sau era in zbor spre Iordan? Ori era in apa si era botezat de Ioan?

27/01/09 11:32

tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06

zambezi a scris:

De aici deduc că pentru a putea fi botezat, era necesar a intra în apă. Dar faptul că trebuia să fie scufundat în apă nu este menţionat.
Închipuie-ţi, dacă apa avea 30 cm adâncime?
Indicaţii precise pentru cum trebuia să decurgă procesul botezului nu sunt date în nici unul din citatele amintite. De fapt nici nu erau necesare.

in limba greaca, botezul se traduce ca si "scufundare".

01/02/09 21:18

mototey
membru

Inregistat: 11/12/06

tamarta4jc a scris:

in limba greaca, botezul se traduce ca si "scufundare".

corect ;)

01/02/09 21:23

Site web  
UnderZero
membru

Inregistat: 19/04/08

Turcu Ovidiu a scris:

... la fel cum nici botezul in apa nu e conditie pentru mantuire.

No, nu stiu ce sa zic...Cred ca, in conditii obisnuite (nu ma refer la talharul de pe cruce sau alte cazuri extreme), botezul e necesar, asa cum scrie in Marcu 16:16: "Cine va crede si se va boteza, va fi mantuit; dar cine nu va crede, va fi osandit."

21/07/09 16:27

Turcu Ovidiu
membru

Inregistat: 16/06/09
E bun versetul. Arata clar ca botezul nu e conditie pentru mantuire ci credinta e. Botezul il faci din dragoste.

21/07/09 16:28

Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 9    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la