TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Stiinta si/sau religie?/De ce sunt oameni de mai multe culori/rase? Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
CodDot
membru

Inregistat: 12/01/06
un coleg al unei cunostinte a intrebat de ce sunt oameni de mai multe rase... Partea cu limbile o stie toata lumea, dar cea cu rasele?... Am sa mai caut si prin alta parte informatii. Ceva versete si poate chiar comentarii pe tema aceasta stiti?

22/03/06 19:44

Site web  
T-pop
membru

Inregistat: 20/01/06
S-ar putea umple un cearceaf cu detalii, dar o sa concentrez totul:
in general rasele sunt cel mai vizibil delimitate de culoarea pielii (dar mai sunt si alte caractere mai putin observabile ). Aceasta este data de cantitatea de melanina, pigmentul tegumentar care ne protejaza de actiunea nociva a radiatiilor ultraviolete. Nordicii sunt mai albiciosi, mai blonzi, avand foarte putin pigment in piele, pe cand cei din zonele ecuatoriale il au din abundenta, fiindu-le cu mult mai necesar, intensitatea radiatiei solare fiind mult mai mare si ei umbland in permanenta aproape goi. Practic in asta consta si bronzatul: organismul fiind iradiat cu uv produce melanina, tocmai pt ca uv sunt nocive, cu efect mutagen, si astfel organismul se protejaza, dar la negrii, prin reglaj genetic, cantitatea de pigment se produce inainte de nastere. Organismul are o mare capacitate de adaptare, iar conditiile de mediu il modeleaza. La reliefarea caracterelor unei rase mai participa si alti factori dar in mod deosebit izolarea geografica. Inmultirea in cadrul unei comunitati, mai mici sau mai mari, asigura o oarecare uniformitate in distributia zestrei genetice a acelei comunitati si nu e de mirare cand vezi oamenii dintr-o zona ca au anumite trasaturi foarte asemanatoare, care ii deosebesc de cei din alte parti. Au format in timp un genofond specific. Unii se adapteaza la aer rarefiat, altii la nivel ridicat de radiatii(de exemplu cateva comunitati din Apuseni, in zone uranifere), altii la temperaturi extreme, etc. Practic totul se intampla la nivel genetic.
No, ajunge ca deja am sarit calu` si nu mai citeste nime`.

22/03/06 21:51

Site web  
Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Eu am o colega din Somalia la serviciu, cateva din Filipine si cateva mexicance. E uimitor cat de frumoase sunt si cum facem lucrurile diferit, dar cu acelasi rezultat. Am auzit ca prima data cand negri au vazut albi au crezut ca toti sunt la fel si nu puteau sa faca deosebire intre ei. Cred ca Dz ne-a lasat sa ne bucuram de frumusetea lumii pe care a creat-o pentru noi. Pe site-ul meu este o fotografie cu toti colegii mei - www.jaspax.com/larisa

Ultima modificare de Larisa (23/03/06 04:06)

23/03/06 03:56

Site web  
CodDot
membru

ceva versete nu stiti?

Off-topic: Larisa... n stiam ca ai inceput serviciul. Felicitari si Domnul sa te faca lumina acolo

Ultima modificare de CodDot (23/03/06 09:12)

23/03/06 09:11

Site web  
T-pop
membru

Mai, io nu stiu versete pe tema asta. Poate fineas :D

23/03/06 13:26

Site web  
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
el ar vrea sa ne ajute ... :))

23/03/06 15:14

filip
membru

Inregistat: 27/04/05

CodDot a scris:

ceva versete nu stiti?

Mie unul mi-a plăcut axplicaţia lui T-Pop şi o consider suficientă.

Subiectul acesta al oamenilor cu diferite configuraţii ale unor anumite părţi ale organismului este mai important pentru noi decât, spre exemplu, diferitele culori pe aripi la fluturi, şi poate ne-am fi dorit menţionări biblice mai clare pe acestă temă.

Se pare că Dumnezeu nu a considerat acest lucru ceva important pentru noi ca să ni-l dea pe tavă, pentru că am avea nevoie de el. Şi la fel cum nu S-a străduit să explice procesele chimice care stau la baza diferitelor aspecte genetice care conduc la biodiversitatea prezentă în univers, la cauzele exploziei de splendori inerte care oglindesc prin fiecare amănunt frumuseţea lui Dumnezeu, la fel nu S-a străduit să o facă nici în cazul omului.

Domnul doreşte să punem puţin şi noi osul în a descoperi cum a făcut El anumite lucruri, şi unii chiar o fac.

Singura menţiune care-mi vine în minte pe seama culorii tegumenului e din Cântarea Cântărilor (tocmai cartea care mă cam râcâie când o citesc...):

Cânt. Cânt. 1
5. Sunt neagră, dar sunt frumoasă, fiice ale Ierusalimului, cum sunt corturile Chedarului, şi cum sunt covoarele lui Solomon.
6. Nu vă uitaţi că sunt aşa de negricioasă, căci m-a ars soarele.

Adevăruri simple, descoperite şi de alţii înainte, chiar dacă la un nivel mai superficial.

Şi să nu uităm că posibilitatea apariţiei de modificări genetice, indiferent de nivel şi cauză, este imprimat în tiparul creaţionist încă de la început, ceea ce de fapt şi dă apă la moară curentelor "ştiinţifice" care vorbesc de evoluare dintr-o fromă de viaţă biologică în alta.

Care este de fapt "chipul şi asemănarea lui Dumnezeu"? Putem vorbi despre un singur tipar genetic care să oglindească TOT chipul lui Dumnezeu? Cu ce-ar putea fi "egalat" infinitul?

Ultima modificare de Lupea_Filip (23/03/06 15:41)

23/03/06 15:37

Site web  
CodDot
membru

tocmai asta e faza... ca daca ii spun la omul ala ce a zis mai sus T-pop are sa spuna omul ca nu exista nici o explicatie biblieca si creeationismul este adevarat... omul evolueaza si se adapteaza si daca de la abl s-a facut negru atunci se poate ca din soparla sa se fi facut om... sper ca intelegeti ce zic...

23/03/06 15:44

Site web  
filip
membru

Teoriile evoluţioniste conţin în ele suficiente adevăruri pentru a putea fi prezentate oamenilor şi a-i convinge să creadă o minciună. Tocmai aici intervine chestiunea credinţei.

Cred că aici sunt relevante versetele din corinteni:

1 Cor. 2:
1. Cât despre mine, fraţilor, când am venit la voi, n-am venit să vă vestesc taina lui Dumnezeu cu o vorbire sau înţelepciune strălucită.
4. Şi învăţătura şi propovăduirea mea nu stăteau în vorbirile înduplecătoare ale înţelepciunii, ci într-o dovadă dată de Duhul şi de putere,
5. pentru ca credinţa voastră să fie întemeiată nu pe înţelepciunea oamenilor, ci pe puterea lui Dumnezeu.

Dacă ar fi posibil ca Dumnezeu să fie revelat prin experimente repetabile în condiţii similare şi în orice spaţiu-timp, atunci ce nevoie ar mai fi de credinţă?

Aici este vremea să ne punem întrebări în legătură cu motivaţiile care ne împing în a crede unul sau celălalt dintre modelele care explică lumea înconjurătoare. Găsesc că în acest sens sunt relevante versetele care vorbesc despre venirea Anticristului şi motivaţiile care-i împing în general pe oameni să accepte minciunile (sau adevărurile parţiale ale lui Satan) în detrimentul adevărului lui Dumnezeu:

2 Tes. 2:
9. Arătarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne şi puteri mincinoase,
10. şi cu toate amăgirile nelegiuirii pentru cei ce sunt pe calea pierzării, pentru că n-au primit dragostea adevărului ca să fie mântuiţi.
11. Din această pricină, Dumnezeu le trimite o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună:
12. pentru ca toţi cei ce n-au crezut adevărul, ci au găsit plăcere în nelegiuire, să fie osândiţi.

Deci nu cred că ar trebui să disperăm pentru că nu avem explicaţii argumentate biblic pentru tot ceea ce ne înconjoară. În astfel de cazuri eu afirm simplu că nici evoluţioniştii nu au. Şi oricând dacă nu eu, un altul sau chiar ei înşişi cunosc contraargumente care le pot demonta fundamentele teoretice. Şi în acele momente interlocutorul va fi pus în faţa alegerii: care "adevăr" să-l creadă? Dacă alege să creadă ADEVĂRUL, ferice de el. Dacă nu...

23/03/06 17:11

Site web  
CodDot
membru

eu daca as fi necedincios nu stiu cat de convins as fi de cele spuse de voi...

dar multumesc oricum. vom incerca ce ati spus voi mai sus

23/03/06 18:24

Site web  
T-pop
membru

...daca de la abl s-a facut negru atunci se poate ca din soparla sa se fi facut om...

Mutatiile fac parte prea putin din mecanismul adaptarii cu care am fost inzestrati de Creator, in general fiind nocive, dar unii exagereaza rolul si posibilitatile acestora afirmand ca dintr-o specie, prin mutatii repetate, a rezultat o alta specie, fenomen nedovedit pana in prezent. In primul rand mutatiile nu produc informatie suplimentara pentru a trece la un nivel biologic mai complex. Pe de alta parte pentru ca o mutatie sa se poata manifesta in generatia urmatoare aceasta trebuie sa se produca in celulele sexuale, iar in caz ca s-a reusit stim cu totii ca mutantii in general nu sunt viabili, sau daca supravietuiesc sunt sterili, nu pot procrea. In urma miilor de experimente genetice nu s-a reusit ca dintr-o specie, prin mutatii induse controlat, sa se obtina macar o caricatura a evolutiei. Nu s-a putut trece la o alta specie. Organismul are mai multe mecanisme de autoconservare si de "reparare" a aberatiilor cromozomiale de o precizie extraordinara. Fiecare replicare ADN este controlata de mai multe proteine care se "verifica" una pe alta de erori.

Totusi, fiind perfect explicabila stiintific diversitatea raselor pe pamant, nu cred ca era nevoie si de o revelatie in acest sens.

Despre mutatii daca te intereseaza am scris mai multe pe http://www.tanarcrestin.net/forum/viewt ... 59&p=3

23/03/06 22:05

Site web  
filip
membru

CodDot a scris:

eu daca as fi necedincios nu stiu cat de convins as fi de cele spuse de voi...

Eu nu aş fi convins de loc de ceea ce am scris aici. Dar nu am dorit să argumentez sau să conving.  Repet că este practic imposibil să aduci o argumentaţie raţională care să convingă fără putere de tăgadă pe cineva că Dumnezeu există sau că am fost creeaţi şi nu am evoluat.

Şi am mai încercat să arăt că nici un model explicativ asupra originii şi transformării universului nu este infailibil şi complet demonstrabil la momentul actual (a se vedea şi mesajul lui T-Pop anterior acestui mesaj al meu). Deci încercam să prezint că totul se reduce la o chestiune de credinţă. Şi este apanajul Duhului Sfânt de a-l convinge pe om de existenţa lui Dumnezeu. Noi nu o putem face. Să nu ne ofticăm deci din acest motiv, şi nici de faptul că alţi oameni aleg să accepte modele diferite de ale noastre. Dacă Duhul Sfânt nu-i convinge, apăi noi nici atât n-o să fim în stare.

Ultima modificare de Lupea_Filip (23/03/06 22:18)

23/03/06 22:17

Site web  
T-pop
membru

Nu stiu daca in Geneza 25:25 ar fi vorba despre aparitia rasei rosii dar cu siguranta e o dovada a exprimarii unor gene pe care Esau le poseda. Toti posedam gene care determina o multime de caractere neevidente, dar acestea fie ca nu se pot exprima fiind dominate de alte gene, fie se exprima doar cand sunt activate de anumiti factori externi. Daca vrei detalii despre ceva anume intreaba-ma. (poate ca o sa pot sa si raspund :D )

23/03/06 22:19

Site web  
dbogdan
membru

Inregistat: 21/03/05
Din cate stiu eu este caci aceasta varietate a fost creata si din cauza relatilot sexuale intre rudeni la inceput. Ce a zis si T-pop deci poate fi adevarat si ma gandesc caci este dar asta nu explica de ce la acelasi ecuator in Africa sunt negri si in America Latina maro.

Eu unul cred si la fel cu animalele. Nu cred caci au fost atatea variati de caini si alte lucruri la inceput. De exemplul cainele si lupul din padure poate a avut un stramos caine dar diferit la fel si cu caini mici sau mai mari.... Nu cred caci toate aceste rase au fost la inceput. Ce sunt adaptari la mediu si o schimbare din cauza relatilor intime intre rude. Tot la fel si la plante s-a intamplat. SI acest lucru este observabil in stiinta. Iar evolutionisti folosesc aceste adaptari si variati mici sa spuna caci animalele sau plantele s-au transformat in alt fel de animal sau planta. Asta este religie si fantezie neobservabila.

Din cauza degradari fizicului uman de atata timp aceste relati nu mai sunt admise de mult pentru caci creaza deformati nebenefice numite mutati. Dar omul nu a fost asa de firav si slab la inceput. De aceea au trait si mai mult la inceput...

Numai Bine.

01/07/06 08:23

benny
membru

Inregistat: 27/05/07
Foarte interesantă explicaţia ta... În mare parte sunt de acord cu tine.
Ce straniu lucru că lumea s-a schimbat atât de mult de-alungul mileniilor ce au trecut... Sunt curios, cum era flora, fauna în timpul primilor oameni? Cum erau primii oameni? Erau albi? Erau negri? Mari? Micuţi? Masivi?
Cert e că lumea s-a schimbat, [s-a deformat, degradat, cum vreţi voi să spuneţi] foarte mult de-alungul anilor, şi nu mai este mult şi se degradează de tot. Domnul este aproape.. :)

10/07/08 02:17

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Pai vegetatia era luxurianta deoarece nu patrundeau asa multe raze otravitoare fiind reflectate de patura de apa ce inconjura Pamantul inainte de Potop. Fauna era destul de interesanta avand in vedere ca atunci erau si dinozaurii.

Culoarea sau fizionomia primilor oameni este greu de spus dar tot ce e posibil sa fi fost mari si masivi deoarece traiau mult. Maselele de minte sunt o amintire a faptului ca mandibula ajungea, in timp, destul de mare ceea ce facea necesare aceste masele suplimentare.

10/07/08 10:02

aurelian177
membru

Inregistat: 30/07/09
"...Acum cunosc in parte;dar atunci,voi cunoaste deplin,asa cum am fost si eu cunoscut pe deplin" pe tema aceasta atat pot spune din biblie(1Corinteni 13:12).....aici intervine Dumnezeu si minunata creatie a Sa...nu putem intelege multe..dar putem intelege ce ne descopera."a pus in inima lor chiar si gandul vesniciei,macarca omul nu poate cuprinde,dela inceput pana la sfarsit,lucrarea pe care a facut-o Dumnezeu" Ecl. 3:11

09/08/09 19:51

Turcu Ovidiu
membru

Inregistat: 16/06/09
Toata informatia genetica a fost in Adam si la fel si in Eva, cu toate bogatiile ei, a fost completa. Odata cu caderea in pacat a intrat si legea entropiei. Dupa un timp, s-au cimentat si accentuat anumite trasaturi din informatia genetica: trasaturi faciale, pigment. Adam a fost maro la culoare, la fel si Eva. (hispanici) Inainte erau imbracati in slava lui Dumnezeu.

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (09/08/09 20:22)

09/08/09 20:17

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

Turcu Ovidiu a scris:

Adam a fost maro la culoare, la fel si Eva. (hispanici) Inainte erau imbracati in slava lui Dumnezeu.

De unde stii ?

10/08/09 00:15

T-pop
membru

Ma indoiesc de faptul ca primii oameni au fost prea colorati. Dupa studiile actuale, inainte de potop pamantul era inconjurat de un strat de vapori de apa. Acest lucru are mai multe implicatii. Pe de o parte presiunea atmosferica ar fi fost de doua mai mare decat cea actuala,iar concentratia de oxigen atmosferic marita si ea. Experimente care simuleaza conditiile respective au demonstrat ca viata se dezvolta mult mai usor in acest tip de mediu, plantele astfel crescute atingand dimensiuni impresionante, ceea ce ar putea fi o explicatie la dimensiunile vietuitoarelor antedeluviene.
Pe de alta parte, invelisul de vapori filtreaza aproape complet radiatia UV venita de la soare, nefiind astfel nevoie ca malanina sa fie prezenta in celulele pielii, ceea ce ne face sa putem concluziona ca oamenii dinainte de potop au avut tenul deschis. Nu e obligatoriu sa fie asa, nici importanta nu cred ca are, dar este o concluzie destul de viabila.

01/12/09 14:28

Site web  
nathanael
membru

Inregistat: 05/01/09
Deci rasele au aparut pe parcurs datorita conditiilor de mediu?

Dar am putea face si o comparatie (acum mi-a venit in minte) intre cele trei rase mari din lume si anume alba, neagra si galbena si cei trei fii ai lui Noe: Sem,Ham si Iafet.

Gen. 9:18,19 Fii lui Noe, care au iesit din corabie, erau:Sem, Ham si Iafet: Ham este tatal lui Canaan.
             Acestia au fost cei trei fii ai lui Noe, si din ei s-au raspandit oameni peste tot pamantul.

http://cristianhercuti.wordpress.com

11/01/10 10:58

Site web  
+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Este posibil sa fie o legatura de acest gen dar trasaturile raselor au fost date de contextul geografic in care se aflau.

12/01/10 13:32

nathanael
membru

Inregistat: 05/01/09
doar mi-a venit aceasta paralela in minte...

http://cristianhercuti.wordpress.com

12/01/10 21:45

Site web  
lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
Parerea mea este cam asa. La o lectie de geografie am invatat ceva de genu ca toate diferentele astea dintre oameni, culoarea pielii, a parului se datoreaza reliefului si zonei climatice unde locuim. Deci oamenii mai inchisi la culoare probabil au locuit in locuri mai aride, mai uscate..Oamenii albi in locuri temperate. Eu asa ma gandesc. :-?? Daca nu v-am convins, poate caut in caiet sa gasesc exact definitia de la prof.

Ultima modificare de lorre (05/03/10 20:38)

04/03/10 18:05

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
M-am mai gandit putin si m-am razgandit. Adica tati m-a razgandit. Nu are veritabilitate teoria asta [ care cica e Darwinista ].

05/03/10 20:39

Pagini:  1 2    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la