TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Predestinare sau liber-arbitru?/Deja-vu.. o alta viata.. reincarnare? Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
Esti extrem de vag. Nu cred in reincarnare, m-am legat doar de felul tau de a demonstra chestii. In cazul asta, trebuie sa iei in calcul si reincarnarea si sa gasesti argumente cat de cat valide pentru a demonta o asemenea credinta. Nu intru in detalii in ce priveste "adevarul absolut" al Bibliei. Ar fi interesant sa studiezi si doctrina adventista despre suflet. Dup-aia sa-mi spui care este adevarul absolut biblic in ce priveste problema sufletului si a vietii dupa moarte :)

02/01/07 20:35

Site web  
Danut
membru

Inregistat: 05/12/06
Asa cum zici in dreptul tau, asa zic si eu in dreptul meu: sunt si eu om, si inca unul slab. Nu vreau sa ma scuz prin asta, dar fiecare are punctele lui slabe.
Problemele legate de reincarnare, deja-vu si altele sunt un mister si pentru oamenii de stiinta.
Desi noi, crestini fiind, poate avem o perspectiva diferita asupra lor, una de care suntem convinsi, este greu sa o punem in cuvinte.

02/01/07 23:56

Site web  
Diana-s-2-da-r
membru

Inregistat: 27/12/06
Eu cred ca Satan a orbit oamenii intr-un fel care ma uimeste uneori..cum e si ideea asta cu reincarnarea,ca vom deveni nu-stiu-ce soi de insecta sau animal in asa-zisele"vieti viitoare"...si ma mir ca pe unii ii pasioneaza lucrurile astea intr-atat incat citesc,studiaza,vor sa afle ce au fost in "alta viata" si ce vor fi,si nu vad adevarul simplu ,acela ca Isus a murit pentru ei si ca daca nu se intorc la El,sunt pierduti pentru vecie..Sa ne rugam Domnului sa le deschida ochii!!!

07/03/07 11:21

silviu-o
Exclus

Inregistat: 23/07/06
Am citit  postarile anterioare referitoare la reincarnare, iar pozitia Bisericii este aceea ca omului îi este dat sa moara o singura data(evrei 9:27),  asa cum a mai spus cineva.Ideile de filosofie orientala referitoare la reincarnare, patrunse mai mult sau mai putin recent in lumea occidentala sunt pure fantezii.  Totusi mai trebuie adaugate inca cateva aspecte scripturale, de mistica crestina.
     Cei care sustin teoria preexistentei sufletelor (in filosofiile orientale) spun ca acestea au fost inchise in trupuri ca intr-o inchisoare, deci materia fiind o pedeapsa este rea in sine. Nicidecum materia nu este in rau, pentru ca prezenta răutatii este posibila si fara trup, cum este la demoni.Răul a existat in lumea spiritual, prin caderea lui Lucifer, inainte de pacatul adamic. In ce priveste venirea la existenta a celor doua, adica a sufletului si a trupului, timpul facerii este acelasi, niciuna neprimind facerea inaintea celeilalte.     
     Dumnezeu este Dumnezeul tuturor, dar celor ce se apropie de El si ii slujesc numai Lui, le este cu dreptate Dumnezeu, pe cand ceilalti dedicandu-se in totalitate patimilor si aspiratiilor acestei lumi isi fac loc altor dumnezei.
     La creaţie Dumnezeu a adus firea oamenilor in comuniune cu sine, prin insuflare, caci firea era curata, ca una ce ere cinstita de mana lui Dumnezeu şi Dumnezeu impartasea celui asemenea frumusetea dumnezeiasca a chipului.
    Chipul si asemanarea lui Dumnezeu. Aceasta nu se realizeaza prin forma, ci prin intoarcerea spre Dumnezeu si ridicarea  mintii spre El, Cauzatorul existentei, pentru ca Dumnezeu nu este asemnea cu omul prin fiinta. Dumnezeu nu este asa fata de cele ce au provenit de la El, caci Cauzatorul nu este asemenea cu cele cauzate.

Ultima modificare de silviu-o (17/03/07 12:57)

17/03/07 12:26

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
x

Ultima modificare de jezzy (20/06/07 18:17)

18/06/07 14:15

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Asta ar fi premonitie probabil, nu deja-vu.

Ar merge un nou subiect :) .

18/06/07 17:51

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Hi hi hi :D Ar merge :D Cine deschide? :D:D

18/06/07 18:00

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

jezzy a scris:

Hi hi hi :D Ar merge :D Cine deschide? :D:D

Cine intreaba :D . Hi, hi :D:D

18/06/07 18:36

soso_zizou
membru

Inregistat: 29/07/07
am avut multe deja-vu-uri, habar n-am si mi se par asa reale dar imi dau seama cand intru intr-un deja-vu si stiu ce va urma in secundele urmataoare, in oarecare masura, de exemplu odata cand am luat un cutit mi s-o parut ata de real si stiam ca in secundele urmatoare voi lua pateul, imi era asa real ca voi lua pateul din frigider dar intentionat am schimba si am luat altceva sau am facut altceva sa nu fie la fel., oare este bine sa fac contrariul cand am un deja-vu?

29/07/07 16:29

Site web  
mihaella
+

Inregistat: 04/07/07

soso_zizou a scris:

odata cand am luat un cutit mi s-o parut ata de real si stiam ca in secundele urmatoare voi lua pateul, imi era asa real ca voi lua pateul din frigider dar intentionat am schimba si am luat altceva sau am facut altceva sa nu fie la fel., oare este bine sa fac contrariul cand am un deja-vu?

:D :D imi pare rau dar pe mine ma amuza f tare aceasta intamplare si nu prea imi suna a "deja-vu" :)

29/07/07 19:12

soso_zizou
membru

Inregistat: 29/07/07
:)) pai ce zic....si pe mine, foarte sec dar asa a fost....:)) nu stiu dar cand mi se mai intampla anomalii din astea le trec uc vederea si fac ceea ce stiu ca tre sa fac

29/08/08 17:08

Site web  
the_stranger
membru

Inregistat: 15/01/08
Pentru mine momentele de deja-vu sunt o binecuvâtare.Am auzit câteva teorii cu privire la ele.Dar eu le dau o înterpretare proprie.Pentru mine sunt un fel de asigurare că sunt acolo unde Domnul mă vrea,în secunda aceea,făcând lucrul care trebuie să îl fac.De multe mi s-a întâmplat să am astfel de momente,exact când nu ştiam dacă fac ceea ce trebuie,dacă sunt în locul potrivit...şi prin faptul că le-am avut m-a încurajat.Nu mă bazez pe asta,dar ştiu că toate lucrurile sunt îngăduite în viaţa mea cu un scop bine definit :)

29/08/08 19:10

Site web  
shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
nu cred in reincarnare sau ca au nush ce inseamnatate deosebita deja-vuurile. asemenea lui stranger, iau interpretare proprie.

29/08/08 20:06

UnderZero
membru

Inregistat: 19/04/08
Nu stiati va deja-vu-ul e o eroare in matrix ? :D...Doamne!! Si cand ma gandesc la faptul ca unii chiar cred asta :rolleyes:..Trist! Nu suntem analfabeti, ci ignoranti. Acceptam mai bine mizeria gandita de altii, decat sa gandim si sa cercetam. :(

Ultima modificare de UnderZero (31/08/08 21:48)

31/08/08 21:48

the_stranger
membru

UnderZero,ai putea să dezvolţi puţin ideea din mesajul anterior..nu ai fost destul de clară şi nu şiu cum să iau ceea ce ai postat.Mulţumnesc!

01/09/08 21:15

Site web  
fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
eu ceea ce nu inteleg la acest topic...ce legatura are deja-vu cu reincarnarea? din cate stiu eu un deja-vu inseamna ceva ce ti se para ca ai mai vazut/ca ti s-a mai intamplat...

UnderZero a scris:

Doamne!! Si cand ma gandesc la faptul ca unii chiar cred asta :rolleyes:..Trist!

asta ce?

Ultima modificare de fluflu (01/09/08 21:20)

01/09/08 21:20

the_stranger
membru

păi nici eu nu înţeleg asta fluflu..ce treabă este între deja-vu şi reîncarnare,
metrix ...De asta am întrebat-o pe UnderZero..

01/09/08 21:25

Site web  
hunter
membru

Inregistat: 14/08/06

UnderZero a scris:

Nu stiati va deja-vu-ul e o eroare in matrix ? :D...Doamne!! Si cand ma gandesc la faptul ca unii chiar cred asta :rolleyes:..Trist! Nu suntem analfabeti, ci ignoranti. Acceptam mai bine mizeria gandita de altii, decat sa gandim si sa cercetam. :(

daca te referi cumva la matrix... reloaded, unii ar avea senzatia unui deja-vu... :)
dar fiindca prea putini stiu despre ce este vorba, sa gandim si sa cercetam. :)

aveti ceva cu pisica din matrix? saraca pisica...

apropo de reancarnare... cand Hristos a venit sa mantuiasca omenirea, se spune ca la un interviu pe care i L-au luat marii preoti care L-au intrebat daca este reancarnarea lui Dumnezeu, le-ar fi raspuns: de voi gasi in voi atata credinta si dragoste incat sa nu-L rastigniti pe Dumnezeu, atunci si eu va voi raspunde afirmativ... urmarea se stie.

Ultima modificare de hunter (01/09/08 21:40)

01/09/08 21:39

the_stranger
membru

Da?unde scrie asta?acum chiar m-ai făcut curioasă...

01/09/08 21:42

Site web  
hunter
membru

nu scrie, ... se spune ;)

01/09/08 21:44

the_stranger
membru

aha..mi-a trecut curiozitatea. :D
Şi da,doar..se spune.. ;)

01/09/08 21:48

Site web  
UnderZero
membru

Inregistat: 19/04/08

the_stranger a scris:

UnderZero,ai putea să dezvolţi puţin ideea din mesajul anterior..nu ai fost destul de clară şi nu şiu cum să iau ceea ce ai postat.Mulţumnesc!

Pai ma refeream la chestiunea cu deja-vu. In filmul Matrix e o faza cu o pisica ce apare in aceeasi ipostaza de 2 ori (deja-vu) si personajul explica = E o eroare in Matrix (cica tot ce exista se poate simplifica prin matrice, etc. E mai complicata explicatia. O sa caut ceva scurt pe net) Faza socanta e ca am vazut ceva emisiune la TV (Romania) in care unii spectatori afirmau ca ei cred in teoria (inventata) din film ( e o chestie sincretica, idei din mai multe religii, inclusiv din crestinism. Logic explicat totul, desigur). No, deci unii chiar cred asta.

Ultima mea fraza, referitoare la faptul ca oamenii inghit totul din comoditate, cred ca a fost inteleasa...De multe ori acceptam opinii, pareri din lene...Asta e omul! Bine, nu ma refer la toti, evident.

PS: Scuze ca n-am raspuns mai iute...N-am observat comentariile voastre pana acum. Legatura dintre deja-vu si reincarnare, fluflu, cred ca se refera la faptul ca anumite persoane isi sustin credinta in reincarnare tocmai prin deja-vu: Am mai vazut asta, pentru ca am mai trait/trecut pe aici.
PS2: hunter, nici nu ma mir ca i-ai luat apararea pisicii :D

Ultima modificare de UnderZero (01/09/08 21:55)

01/09/08 21:53

hunter
membru

UnderZero a scris:

PS2: hunter, nici nu ma mir ca i-ai luat apararea pisicii :D

nici eu :)

Ultima modificare de hunter (01/09/08 21:59)

01/09/08 21:58

the_stranger
membru

Ce tare...ce a păţit pagina asta?
Later edit..se pare că nimic.Şi-a revenit.

Ultima modificare de the_stranger (01/09/08 22:00)

01/09/08 22:00

Site web  
hunter
membru

the_stranger a scris:

Ce tare...ce a păţit pagina asta?
Later edit..se pare că nimic.Şi-a revenit.

vreun deja-vu? :)

01/09/08 22:01

Pagini:  1 2 3 4    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la