TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Predestinare sau liber-arbitru?/Deja-vu.. o alta viata.. reincarnare? Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
m3diator
admin

Inregistat: 08/12/04
tot mai des aud expresiile astea printre cei din jurul meu.. care sunt crestini sau asa pretind ei cel putin. care e parerea voastra despre reincarnare? ce probleme ridica aceasta "credinta"? discutati aici..

07/04/05 13:44

gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
Eu am avut de multe ori deja-vu-uri dar nu prea stiu ce sunt. oricum, nu cred in reincarnare. si nu inteleg ce legatura au deja-vu-urile cu reincarnarea.
pentru mine, chestiile astea, la fel ca si telepatia, raman subiecte in legatura cu care nu am decis ceva......mistere ale mintii omenesti......mai mult ca sigur ca exista chestii pe care stiinta nu le-a descoperit si nici nu le va descoperi.

07/04/05 13:51

Site web  
scalcom
membru

Inregistat: 13/04/05
Chiar daca voi parea deplasata eu am avut momente multe de deja-vu. Le-am luat ca avertismente, momente in care trebuia sa fiu atenta la acei oameni cu care intram in contact sau eram mai atenta la locul in care eram .

13/04/05 16:33

hai`huy
membru

Inregistat: 18/04/05
ce e ? sau ce inseamna deja-vu ?
cred ca nu stiu despre ce deja-vu

20/04/05 21:04

gfod
membru

pai, deja-vu ii o situatie cand dintr-o data iti dai seama, sau simti sau iti amintesti ca s-o mai intamplat o data, dar exact asa.....cand de fapt nu s-o mai intamplat....sau ceva de genul asta.

20/04/05 21:09

Site web  
vaxaly
membru

Inregistat: 28/03/05
... interesant deja-vu-ul asta! si mie mi se parea uneori ca parca am mai trait o viata inainte ! dar din pacate visam cu ochii deschisi, si este de fapt , nimic. fals.... idei si imagini traznite din mintea noastra ..

27/04/05 19:24

Site web  
m3diator
admin

Inregistat: 08/12/04
mi se intampla cam des in ultimul timp.. si nu cred ca e vorba de vis
sau altceva. pur si simplu vad situatia.. mi'e ff cunoscuta si chiar as
putea spune ce urmeaza. si de cele mai multe ori asa e.. dar nu tine
decat cateva secunde..
nu cred ca poate intra in discutie traitul intr'o alta viata. dar totusi ceva
e dincolo de toate acestea... iar oamenii de stiinta isi dau cu presupusu
insa nu se stie nimic clar.
ma amuza explicatia data fenomenului deja-vu in filmul matrix, daca
mai stie careva, era ceva de forma unei erori in sistem, o suprascriere,
in ideea in care lumea era un sistem programat pe pc.
dar pana la urma nu stiu cat de amuzant e...

27/04/05 20:02

dave4jc
membru

Inregistat: 24/03/05
da...este foarte interesanta explicatia pe care o gasim in matrix
si mie mi s-a intamplat de multe ori...insa nu stiu ce interpretare sa dau acestor fenomene...in orice caz, exclud orice interpretari legate de paganism

27/04/05 22:02

vaxaly
membru

..da m3diator e interesanta explicatia. sa stii ca intr-un fel filmul matrix te pune pe ganduri !!!
... nu stiu ce poate fi ceea ce tu traiesti; intr-o mica parte am experimentat si eu nu demult! dar ... oare ce o fi? nu poate oare mintea noastra sa genere lucruri care cu adevarat se vor intampla? nu cumva exista in noi o parte care traieste viitorul? si .... spargem din greseala un fel de cod si aflam ??

...multe nu le inteleg... cert este ca mi s`a intamplat sa se intample ce am "vazut"! ... dar ce o fi? nu stiu!

28/04/05 13:53

Site web  
gfod
membru

hmm, poate explicatia din matrix ii pe aproape de adevar. uite, se poate ca deja-vu-urile sa fie niste "erori" in psihicul uman, si sa crezi, si sa-ti dai seama ca ai mai trait o data situatia aia, dar ea este o intamplare unica......nu cred ca mintea noastra ar putea genera situatii in viitor. de fapt, ce stiu eu? se zice ca daca creierul nostru ar functiona la maxima lui capacitate, 100%, atunci telepatia si toate celelalte fenomene ar fi foarte usor de realizat. si asta ii foarte probabil.........

28/04/05 14:13

Site web  
paula r
membru

Inregistat: 24/06/05
Dragilor, deja-vu nu are nimic de-a face cu paranormalul sau o viata anterioara sau alte bazaconii. Sunt "false recunoasteri", farse pe care ni le joaca propriile sisteme mnezice. Mai putin cunoscute sunt fenomenele "jamais vu", false nerecunoasteri, cand un lucru sau persoana sau fenomen cunoscut iti pare ca si cum nu l-ai fi intalnit niciodata. Simptomul tine deja de patologie, la fel ca si frecventa ridicata a fenomenelor deja-vu.

Ultima modificare de paula r (24/06/05 19:19)

24/06/05 17:01

crazee_sara
membru

Inregistat: 13/06/05
ascultatzi`o pe paula ca`i la psihologie!:)
deja`vu`urile astea...cred ka ni se intampla la toti.patzesc ca se intampla ceva si zic 'stiam de undeva ca asa o sa se intample.cred ca am visat...'.intoadeauna am impresia ca am visat!da`ptr mine astea fac parte din categoria 'kestii fara sens'.niciodata nu mi`a trecut prin cap vreo idee legata de 'deja-vu'.imi place ce ce a zis in sensul asta paula!!!bazaconii...fain cuvant.

24/06/05 17:18

gfod
membru

pai, si eu am vrut sa zic asta mai devreme, da' se pare ca nu m-a inteles nimeni.
m-am gandit seiros de multe ori ca deja-vu-urile pot fi niste "erori" in "sistemul" nostru, si atat. cand ti se pare ca ai mai intalnit situatia aia.

01/07/05 02:10

Site web  
Tristan
membru

Inregistat: 10/10/05
Imi voi permite sa fac un foarte scurt comentarui cu privire la "deja vu"... si asta nu in materie de cunoscator sau cercetator in domeniu...
Parerea mea este ca "deja vu" nu are nimic a face cu experiente din alte vieti sau alte dimensiuni... Cred ca este un mic decalaj intre perceptie si preclucrare. Ce inseamna asta? Spre exemplu avem impresia ca am mai auzit aceaasi fraza undeva, in acelasi context. Cred ca este doar un mic decalaj intre momentul perceptiei (auzim fraza respectiva de la persoana respectiva) si momentul prelucrarii informatiei (scurta perioada care ii ia creierului sa analizeze datele primite si sa informeze intregul "sistem"). Astfel, preluam informatia si, la un moment dat, o procesam un pic mai incet (un soi de rateu al ram'ilor umani)... aparand astfel o mica (foarte mica) intarziere a recunoasterii datelor primite... In felul acesta apare, cred eu, acest tip de falsa recunoastere a unei situatii de gen "deja vu". Practic nu facem altceva decat sa recunoastem ceva ce deja a fost prelucrat de catre creier. Este o explicatie simplista... dar asa o percep eu... si mi se pare oarecum logica. Sper ca aati inteles ce am dorit sa expun aici...

12/10/05 14:40

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Cu privire la reincarnare, as avea doar ceva de spus :... "oamenilor le este randuit sa moara o singura data"...( Evrei 9:27 )

01/11/05 20:18

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Nici eu nu cred in reincarnare! Eu nu traiesc in lumea deja-vu-urilor; uneori eu vad lucrurile intamplandu-se cu cateva secunde inainte de a avea loc ceea ce pentru mine se numeste revelatie sau intuitie. E interesant totusi atunci cand intalnim pe cineva pentru prima oara si ni se pare ca il cunoastem de o viata! Asta nu insemna ca l-am intalnit cand eram prietena ei in intr-o alta viata. Eu imi explic asta ca o simpatizare avansata, o sensibiitate mai ridicata la nivelul duhului.

02/11/05 21:10

Site web  
Tristan
membru

Inregistat: 10/10/05
Larisa... nu faci altceva decat sa schimbi explicatia... nu e deja vu e revelatie... Hai! In felul asta toti avem revelatii... cred ca exagerezi!

07/11/05 16:48

thais
membru

reincarnare -> nu exista, si versetul scris de april explica asta.. cat despre deja-vu, eu am observat ca mi se intampla cand sunt obosita, deci poate ca creierul e suprasolicitat si deja nu mai transmite impulsurile corect.. o sa caut in vreo carte de specialitate ca sunt sigura ca e o explicatie stiintifica, si nu e nimic "paranormal"...

17/11/05 12:14

mit4jc
membru

Inregistat: 08/12/05
Singurul om care a murit si-a inviat a fost de fapt Isus. Biblia mentioneaza doar morti care au fost chemati de vrajitori (cazu lui Samuel) insa nu mentioneaza nimic de reincarnare. Ci mentioneaza de fapt ca dupa ce vom muri vom ajunge la judecata si apoi ori in cer ori in iad.

11/12/05 21:24

ionelcim
membru

Inregistat: 01/11/05

mit4jc a scris:

Singurul om care a murit si-a inviat a fost de fapt Isus. .

tu in ce biblie citesti?

11/12/05 21:46

vaxaly
membru

loooooool; au mai fost morti care au inviat mit4jc; Lazar este unul din ei; apoi si Elisei a inviat oameni, si Ilie, si au inviat morti si la invierea Domnului; bine semanalt ionelcim - tu in care Biblie citesti mit4jc??

Ma gandeam uneori la o faza. Visez frumos si pur si simplu visez ca vine maicamia sa ma trezeasca sa merg la scoala, si in 1-2 minute (poate mai rpd) apare maicamia si ma trezeste; bang....bang.... creierul meu a procesat ceva interesant (si asta e doar un exemplu minor); bineinteles ca nu evb de "deja-vu" aici dar e totusi ceva interesant; vb cu cineva si stiu exact ce imi va zice, inainte ca ea sa faca asta; bang... sunt eu oare un freak? posibil, dar imi pare interesant; creierul meu proceseaza si descopar lucruri inainte sa se intample? "ce sa fie oare"??? a inceput sa imi placa ideea matrix :)
...daca chiar creierul nostru ar functiona la maxim ce ar fi? cred ca am fi perfecti .... ceva genul Dumnezeu (sau sa nu exagerez Adam)

13/12/05 21:38

Site web  
ionelcim
membru

Inregistat: 01/11/05
oare in cer cum o sa fim? vom cunoaste si trecututl si viitorul, sau nu va mai exista timpul ca dimensiune?

14/12/05 11:20

gfod
membru

hahaha....timpul ii o chestie atat de limitata! In cer nu cred ca o sa mai existe notiune asta, pentru ca daca o sa fie timp si acolo, cu siguranta ar trbeui sa existe si o istorie in cer, si prevad alte caderi ale sfintilor, etc. Nu, cred ca Dumnezeu a pregatit totul foarte bine - fara timp - pentru ca El l-a creat si stie ce inseamna.
Si ca sa-ti faci o idee despre timp, citeste Mere Christianity de CS Lewis, ultimul capitol din  De Civitate Dei, de Sf. Augustin....si multe alte carti. Eu numa' in astea am citit cate ceva despre timp si multe lucruri mi-au fost lamurite. bineinteles ca orizontul poate fi largit muult de tot...eu sunt doar la punctul de inceput.

14/12/05 11:39

Site web  
vaxaly
membru

Dumnezeu nu priveste ca  trecut, prezent sau viitor; El vede totul intr-o fractiune de secunda(daca se poate zice asa) ... vede totul de odata ... creeretia,pacatuirea, moartea lui Isus, Apocalipsa,etc ...  totul deodata. greu de inteles cum, dar toate se desfasoare odata pt El ...

25/03/06 15:30

Site web  
sunshine
membru

Inregistat: 10/04/06
eu una..nu cred in reincarnare..nu stiu daca vi s-a intamplat da mie da...sa vina un prieten la mine..sa ma intrebe daca cred in reincarnare..si eu zic nu...la care el incepe..eu da...si am aflat ce am fost inainte sa fiu om...si explicatia logica era ca...cica nu iti poti aminti ce ai facut in viata anterioara...cine stie ce vei mai fi dupa ce vei muri ca om...really..nu credeti in reincarnare nu?

19/04/06 14:13

Pagini:  1 2 3 4    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la