TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Dezamagirea in dragoste Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 15
sakkura
membru

Inregistat: 11/08/06
ai dreptate, mamaruta.
asa este.sincer incerc sa inteleg toate astea.sper ca intr-o zi sa fiu in stare sa zambesc cu adevarat...
pray for me

09/09/06 23:26

DARKANGEL
membru

Inregistat: 28/12/06

roxana-ioana a scris:

Ce faci atunci când dăruieşti totul şi nu primeşti nimic in schimb decât minciuni şi jureminte false?
Ce faci atunci când te simţi ultimul om de pe pămint?
Ce faci când aceeaşi poveste se repetă şi simţi că nu mai ai puterea de a merge mai departe?
Şi mai ales când nu ai cui spune ce te doare,cui cere un sfat pe cineva care să fie lângă tine in acele momente.........
         Dacă ai o soluţie dămi-o şi mie

Ioana,

Cu aceeasi problema ma confrunt si eu...Am iubit f mult,asta pt ca m-am implicat intr o relatie care ulterior am realizat ca nu va merge ....M-am ales numai cu dezamagiri...si atit!Investisem in ea sentimente profunde,ca mai apoi sa o vad cu altul in casa dupa orele 22...Suna trist,dar nici eu nu puteam sa fiu altfel...decit trist si impovarat cu sentimente de remuscari teribile,groaza si uimire cum nu am avut nicodata...Nu stiu cum o femeie(nu generalizez,subliniez asta,pt cei care vor citi mesajul meu!!)opoate fi si mincinoasa si ...imorala,(ca sa nu fiu trivial in exprimare...)in acelasi timp???De cita rautate si fatarnicie se poate umple inima si sufletul unei fiinte care poate face asa ceva?Unde este curatia aceea nepieritoare de care vb Biblia in Noul Testament??Cum se rasplatesc sentimentele noastre atunci cind ele vin din inima si sint pure,adevarate...?Inca Dumnezeu este prea bun si ingaduie atitea...
Roaga-te lui Dumnezeu,in Numele Domnului Isus si prin Duhul Sfint sa iti dea putere sa renunti la TRECUT,daca consideri ca acesta nu se mai poate schimba,iar Dumnezeu va face schimbarea dorita de El,asa cum crede el de cuviinta...Nu te hazarda sa traiesti in trecut si sa-l regreti...vei avea si mai mult de suferit!Nu ai puterea sa mergi mai departe??!O ai si  ai sigur de la Dumnezeu care da tutoror cu mina larga...daca Ii este ceruta!Daca ai sti cum m-am simtit si eu intr un timp cind eram fortat sa renunt la o femeie care nu merita nici umbra de sentiment pt cum se manifesta ea fata de mine...Cita suferinta am strins in inima mea cind am "rupt" relatia si am preferat sa ramin singur???Nu avea nimic sfint in ea...nu muncea pt ca nu era invatata sa munceasca,avea si 2 copii,datorii la intretinere...Ma inhamasem la un jug f greu...nu stiam ce ma asteapta,pe semne,desi toti ma avertizau...si in ciuda tututor avertismentelor,am mers mai departe ..timp de 6 luni...Cind am plecat de la ea de acasa(era casa ei...de unde ma fugarea la ai mei ori de cite ori parerile noastre constrastau ...),ultima oara,am plecat eu din proprie convingere...Mai tirziu,dupa ce totusi mai tineam legatura...de la distanta...am servit cu eao cafea in oras,dupa care ...am condus-o pina acasa....casa unde am sta impreuna atitea luni...Se grabea sa ajunga acasa...Simteam ca ceva nu e in regula...Si intr-adevar ...nu era!O vazusem in casa cu altul...impreuna cu copii ei...pe imprejurul lor...O vazusem pe geam la bucatarie...Dumnezeu mi a aratat...PE CINE  am strins in brate ATITEA NOPT,la rindul..."Plecasem""-era scuza ei...dupa ce m am intors si i am cerut explicatii..."de ce te mai intereseaza ce fac eu?"
Si asta la numai citeva zile dupa ce plecasem de la ea...Cit de usor isi vind unii sentimentele ...
Iar tu,Ioana.nu dispera,mai mult ca sigur ca nu te merita respectivul sau cine e in cazul care te face sa suferi...Suferinta e ca durerea,daca o simti ..esti vie...E o alarma ca ceva...nu e in regula!Acum mergi mai departe,ia-L pe Dumnezeu cu tine oriunde,caci daca Dumnezeu e cu tine,cine va fi impotriva ta??
Voi reveni s-mi spui ce mai faci si sper ca pina atunci Dumnezeu sa iti auda strigatul si ca ti am putut fi de un mic ajutor...
Toate bune si astept sa-mi scrii!

28/12/06 17:57

anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
am doar o simpla intrebare...daca ai avea ocazia ai mai face acelelasi lucruri ce ai facut din trecut? sau mai bine spus...daca acum vei mai avea o relatie de prietenie va fi la fel de intima ca cealalta? pacatul aduce suferinta... nu ti se pare normal sa suferi dupa ce ai pacatuit? nu o lua ca si cum arunc pietre in tine...dar uneori cand suferim...cel mai tare... e ori pt ca l-am lasat pe Dumnezeu la o parte... ori pentru ca Dumnezeu ne-a sfatuit si noi nu prea am ascultat... ca sunt si relatii serioase si care se rup... acolo lucrurile sunt mai complicate.
            Nu vreau sa generalizez...dar unde nu e Dumnezeu si e pacat, suferinta si remuscarile sunt mari in urma ruperii relatiilor !!! cand Dumnezeu a fost implicat in acea relatie... ramai macar cu 1 lucru bun, ce te va ajuta pe viitor !!!

08/01/07 19:50

paul G
membru

Inregistat: 07/01/07
.........va jur fice ale sionului nu starniti dragoste pana nu vine ia.........
                                                                     cat.cant.

09/01/07 23:25

maximilian
membru

Inregistat: 18/12/06
alta  cauza mai poate fi cand el sau ea nu au fost credinciosi inainte si au un caracter lumesc si au tot felul de dorinte cu care cei crestini sa nu fie de acord si el sau ea sa spuna daca nu iti place sa vi cu mine in cutare loc stai acasa sau mie nu-i spui sa nu vb asa si multe chesti de genul asta .

sfat: cautati in casa lui dumnezeu

cazurile care sunt amandoi din biserica : poate fi determinat de familia din care provin, de educatia de acolo de cresterea spirituala de acolo de mediul unde a crescut de exemplu cei de la sat cu cei de la oras, aici poate aparea un conflict in ceea ce priveste studiile efectuate ; apoi diferenta prea mare de varsta; distanta dintre cei doi nu trebuie sa fie, d. p. v . al locuintei numai , ca al serviciului este imposibil in cele mai multe cazuri

acestea si nu numai sunt metode de evitare in dezamagirea in drgoste

SI NU UITATI : VORBITI SI DESPRE FELUL VOSTRU DE CREDINTA INAINTE DE CASATORIE POT APARE PROBLEME SI DIN ACEASTA CAUZA

Ultima modificare de maximilian (11/01/07 12:03)

LUCA  10:23

11/01/07 11:59

Sarah
membru

Inregistat: 08/03/07
Este adevarat ca in viata,avem parte de multe surprize,si cel mai trist e cand se intampla exact acel lucru despre care spunea-i ca tie n-o sa ti se intample niciodata....
Deazamagirea e nedorita,dar vine fara veste.....o putem trata in multe feluri...
eu,spre exemplu,tin un jurnal...mi-e cel mai bun prieten....ptr.ca or fi cei din jurul nostru buni prieteni..dar niciodata nu stii cand poti fi tradat..nu vreau sa spun ca nu e bine sa ai prieteni,ei dau culoare vietii-dar exista lucruri pe care nu le poti spune nimanui..si atunci jurnalul sigur nu te deazamageste...
Un alt leac,e sa gasesti o persoana de incredere,cu care sa poti impartasi ceea ce simti...sunt unele situatii in viata,fie ea si de familie,in care ai nevoie de ajutor...o prietena/prieten cu care sa postesti,sa te rogi ptr.problemele aparute...
Un alt leac ar fi, sa dezvolti abilitatile pe care le ai.... adica sa faci lucruri care sa-ti dea aripi,sa te faca sa te simti utila/util...exemplele pot fi multe....ajuta pe cineva care e in nevoie..scrie o scrisoare de incurajare, implica-te in biserica...in orice domeniu crezi ca poti..ideea e sa faci ceva care sa te ajute sa te simti utila....poti descoperi noi talente...
Mereu ni se raspunde...cauta-L pe Domnul,dar iL simtim asa de departe..ca parca nici nu ar exista...dar sa stiti ca indiferent cat de departe ni se pare,El e langa noi...orice ar fi..nu intoarce spatele lui Dumnezeu....mie imi place sa ma retarg...in liniste cu Domnul..sa vb.cu El,ca si cu un prieten...(solutia asta trebuia s-o pun prima)El are leac ptr.orice rana...NU TE DA BATUTA/BATUT NICIODATA!!!Dumnezeu nu intarzie.....
Poate sfatul unui consilier ar fi de ajutor..sau a unui pastor....pe mine m-au ajutat mult discutiile cu astfel de oameni ai lui Dumnezeu...

Ultima modificare de Sarah (16/03/07 02:24)

Tu imi dai scutul mantuirii Tale,dreapta Ta ma sprijineste,si indurarea Ta ma face mare. Ps.18:35

16/03/07 02:22

monica
membru

Inregistat: 16/03/05
De ce suntem dezamagiti in dragoste?
Nu cumva, pentru ca idealizam prea mult persoana de langa noi? Nu cumva o punem pe ea pe primul loc si-I lasam lui Dumnezeu al doilea sau al treilea loc?
Sunt alaturi de voi, cei care ati suferit sau suferiti din dragoste, nu va judec, pentru ca nu aveti nevoie de judecata, ci de de intelegere, prieteni care sa va asculte si, in primul rand, de Dumnezeu care panseaza ranile si vindeca sufletele lovite.
Nu pretind ca stiu totul sau ca am raspunsuri la intrebari, dar exista o carte, Biblia, care le are, trebuie doar sa ne facem timp si s-o deschidem.
Sunt convinsa ca trecerea timpului va mai atenua din durere si ca Dumnezeu vegheaza asupra voastra si ca, acolo unde azi e multa suferinta, El va pune bucurie, incredere, un nou inceput, o relatie.
Nu lasati disperarea sa va indeparteze de cei din jurul vostru si de Dumnezeu, ci raspundeti raului prin bine, prin rugaciune, prin iertare.
Nu uitati ca sunteti niste capodopere in ochii lui Dumnezeu si ca valorati prea mult, ca sa va dati batuti usor si sa ramaneti in dezamagire prea mult.
Nu stati singuri, gasiti-va niste activitati care sa va placa, comunicati cu cei din jurul vostru despre problema care va framanta.
E usor sa dai sfaturi, dar mai greu sa le aplici in propria viata, cand simti ca nu mai ai nici o putere-stiu, am trecut pe aici. Diferenta o face Dumnezeu care e la lucru, cand noi dormim sau suferim, inchisi in durerea noastra.
Domnul sa va dea putere sa treceti peste dezamagiri, sa invingeti, sa iertati, sa sperati, sa iubiti si sa fiti iubiti!

Ultima modificare de monica (16/03/07 11:45)

16/03/07 08:36

Marius
membru

Inregistat: 29/10/07
Sufar, acesta este cuvantul care mi-l rostesc in fiecare zi, la fiecare ora, chiar si minut sau secunda. Poate exagerez putin dar am avut parte de o dezamagire din partea persoanei pe care am iubit-o foarte mult si inca o mai iubesc, de aceea m-am gandit sa scriu aceste cuvinte, asa ma pot si eu descarca pentru ca am ramas cam singur si nu mai suport situatia asta, sper sa trec peste asta foarte repede. Stiu ca am gresit si eu destul de multe in relatia asta, nu ma refer ca as fi inselat, nu e vorba de asta, nu am stiut sa profit de clipele in care am fost amandoi si asta ma macina foarte mult. As avea niste sfaturi de la voi care sa ma ajute. Va multumesc.

29/10/07 19:02

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Bun venit, Marius :) .

Nu stiu daca ai citit deja ce s-a scris la acest subiect. Daca nu ai citit, te invit sa citesti si poate vei gasi deja ceva sfaturi care ti se pot aplica si tie.

Inainte de a incerca poate sa-ti dau mai multe sfaturi as dori sa stiu ( si poate nu numai eu ), daca se poate, mai multe despre tine si situatia ta : mai bine zis daca esti credincios, daca persoana pe care ai iubit-o era credincioasa , cat de mare a fost dezamagirea ...

Deocamdata doar un mic sfat : nu iti mai repeta "in fiecare zi, la fiecare ora, chiar si minut sau secunda" ca suferi. Asta nu va face decat sa-ti mareasca suferinta.

29/10/07 19:25

monica
membru

Inregistat: 16/03/05
Buna, Marius!
Bine ai ai venit pe TC!
Nu pot spune ca sunt o experta in relatiile dintre fete si baieti, dar n-am putut ramane nepasatoare la apelul tau.
O sa scriu mai jos ceea ce NU ar trebui sa faci:
- nu te izola, ci cauta sa iesi, sa cunosti oameni noi, implica-te in activitati-asta in cazul in care nu esti deja implicat, foloseste-ti timpul cat mai eficient;
- nu generaliza din cauza suferintei ca toate relatiile duc la despartire, ca toate fetele ajung sa te dezamageasca pana urma, ca nu vei mai iubi niciodata, etc.; aceste atitudini sunt gresite, lasa-ti timp sa ierti si sa te obisnuiesti cu ideeea pierderii persoanei dragi;
De asemenea, NU uita ca intr-o relatie nu exista doar un vinovat pentru desfacerea ei, intotdeauna-sau aproape intotdeauna, cei doi sunt vinovati in egala masura.
Cu siguranta, vei trece peste aceasta suferinta, vei iubi si vei fi iubit asa cum meriti.
Mie mi se pare ca, intr-un fel, tu nu vrei sa renunti la persoana respectiva, gandeste-te bine daca merita sau nu sa lupti pentru ea sau daca e mai bine sa renunti. Lucrul acesta trebuie sa-ti fie clar in minte, pentru ca altfel nu vei putea merge inainte si vei trai cu ideea aceea obsedanta care nu te va lasa sa-ti traiesti viata linistit si sa te bucuri de o viitoare relatie...ideea e: "ce-ar fi fost daca..." Tu hotarasti!!!
Dumnezeu sa-ti dea putere sa iei decizii intelepte si sa aduca vindecare in sufletul tau!

29/10/07 19:32

Marius
membru

Buna april. Ma bucur ca am intrat pe acest forum, pentru ca am gasit aici niste oameni foarte speciali, cel putin la prima vedere. O sa incerc sa iti dau mai multe informatii despre relatia aceasta.
Relatia a inceput acum 2 ani si jumatate din care 1 an si jumamate a fost cum nu se poate mai bine pana cand au inceput presiuni din partea parintilor, mai mult din partea mea, cum ca eu si ea nu ne potrivim. Aici cred ca am gresit eu foarte mult, adica incetul cu incetul am inceput putin sa ma racesc fata de ea din cauza presiunilor, dar nu vroiam sa ma despart de ea. Ea tot incerca sa ma faca sa fiu cum eram inainte, pentru ca asa era si firesc si asa ii placea si eu sa fiu. Am incercat insa tot aveam momente de racire, acum in momentul asta nu mi le pot explica. De acum vreo doua saptamani, cand am decis sa lamuresc situatia cu parintii mei si ai ei, ea se pare ca a renuntat si si-a gasit pe altcineva. Mi s-a parut mie o schimbare in comportamentul ei cand acum 4 zile, dupa ce mi-a dat si un cadou pentru ca era ziua mea de nastere, mi-a spus ca nu mai poate sa fim impreuna. Pe moment eu nu am spus nimic, dar cand am ajuns acasa totul s-a ruinat pentru mine. Trei zile la rand am tot incercat sa imi dau seama daca este altcineva implicat, ea nu mi-a spus insa eu banuiam asta. Abia dupa ce mi-am dat seama ca nu mai suntem impreuna mi-am dat seama ca as putea face orice sa o fac fericita si sa trec peste toate problemele, insa pentru ea nu a mai existat nici o rezolvare, tot mintindu-ma la telefon ca de fapt nu e altcineva in viata ei. Pana ieri cand mi-a spus intr-un mesaj lucrul pe care nu vroiam sa il aud niciodata, destul de dur pentru mine. Si de ieri am inceput sa fiu sa ma simt tot mai rau, sa sufar tot mai mult.

29/10/07 19:50

Marius
membru

Buna Monica.
Am citit mesajul tau si ai dreptate ceea ce spui. Vreau sa adaug faptul ca lipsa de ocupatie nu duc, mai putin seara, cand e cel mai greu. De dimineata pana seara sunt destul de ocupat. Vreau sa trec cat mai repede peste perioada asta, cred ca cel mai repede as iesi, in primul rand sa nu ma mai gandesc la ce a fost, sa fiu optimist cu mine insumi si in al doilea rand sa gasesc o persoana care sa o 'acopere'.

29/10/07 19:54

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Multumesc, Marius.

Nu mi-ai spus insa nimic despre Dumnezeu. Ce rol are El in viata ta ?

P.S. pe forum sunt intradevar oameni speciali :) . Sper sa ii gasesti .

29/10/07 20:38

Jkfe_ac
membru

Inregistat: 22/03/07
dragostea-i ca si o raie
te mananca si-n calcaie..

marius...imi pare rau pentru tine..si te inteleg...numa nu lasa ca asta sa afecteze relatia ta cu Dumenzeu..niica nu e mai important decat asta..
Duhu Sfant..mangaietorul sa fie peste tin!!!!

29/10/07 21:00

Marius
membru

Buna april. Esti tare draguta, mersi pentru sfaturile tale, chiar am nevoie de asa ceva in aceste momente. Ca raspuns la intrebarea ta: Dumnezeu are cel mai important rol in viata mea, asa ar trebui sa fie pentru toata lumea, pentru ca el ne-a creeat, numai ca noi nu suntem prea buni, vorbesc in general despre oameni.

29/10/07 22:48

essterush
membru

Inregistat: 27/10/07
Dumnezeu sa'ti dea un curcubeu la fiecare furtuna,un zambet la fiecare lacrima,o binecuvantare la fiecare pas si un raspuns la fiecare intrebare!

Domnul sa va binecuvinteze si El sa sculpteze in voi Chipul Sau! >:D<

Love the Lord you God with all your heart,with all your soul and with all your mind. (Mathew 22:37)

31/10/07 00:08

Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07

Marius a scris:

Buna april. Esti tare draguta, mersi pentru sfaturile tale, chiar am nevoie de asa ceva in aceste momente. Ca raspuns la intrebarea ta: Dumnezeu are cel mai important rol in viata mea, asa ar trebui sa fie pentru toata lumea, pentru ca el ne-a creeat, numai ca noi nu suntem prea buni, vorbesc in general despre oameni.

Marius, dupa cele ce le-ai spus pe forum, eu cred ca despartirea care te amaraste in clipele astea e spre binele tau.  Cu un an - doi in urma am invatat pe pielea mea un principiu care este cat se poate de adevarat:  daca vreau sa fiu fericit in viata de familie va trebui sa primesc binecuvantarea parintilor mei si a ei ca aceasta relatie sa continue.  Imi pot imagina prin ce treci tu acuma, si imi pare rau.  Dar, ramai credincios si vei vedea ca Dumnezeu iti va darui fata care este pregatita pentru tine.

31/10/07 04:07

Gabriella
membru

Inregistat: 01/08/07
"Inimii nu-i poţi porunci dar o poţi controla!!!"

ntr-adevăr, cel mai bine este aşa cum Dumnezeu ne-a poruncit "nu strniţi dragostea pnă nu vine ea". Adevărata dragoste vine doar de la Dumnezeu! Deci şi persoana (jumătatea) pe care El a pregătit-o  pentru fiecare vine la momentul potrivit, ales chiar de Dumnezeu nsuşi. Prin dorinţa de a ne uni cu jumătatea noastră ncepem căutarea bjbind, ncercănd să ne unim, s ne alipim, ba chiar să ne formăm caracterul după placul celeilalte persoane, n unele cazuri dorind ca aceasta să se modeleze după placul nostru. Nerealiznd de fapt că ne-am lăsat amăgiţi şi prin aceasta diavolul şi face lucrarea. Să presupunem că facem parte din "grădina" lui Dumnezeu. Cum s-ar putea potrivi o jumătate de măr cu o jumătate de ceapă? Sau o jumătate de piersică cu una de kiwi? No way! Să nu tnjim la "jumătatea" altuia pentru a nu călca legea ""(Deut.5:18, 21; Mat. 5:27,28). Dumnezeu ne-a pregătit soţul, respectiv soţia de la nceputul acestei lumi"
Cnd nu eram dect un plod fără chip, ochii Tăi mă vedeau; şi n cartea Ta erau scrise toate zilele cari-mi erau rnduite, mai nainte de a fi fost vreuna din ele."(Ps. 139:16).

Dorim să ne implicăm n relaţii serioase şi de lungă durată!

Dar suntem noi pregătiţi pentru aceasta? Avem nevoie de un timp de pregătire pentru a ne putea investi n orice relaţie. Pnă fructul nu este copt nu este comestibil. De aceea Dumnezeu ne vorbeşte despre "ndelunga răbdare"(Gal.5:22, Col.3:12), dar şi despre celelalte calităţi pe care avem nevoie să le dobndim pentru a fi adevărate binecuvntări pentru partenerii noştri. Pentru a putea mpărtăşi dragostea şi a fi binecuvntaţi n tot ceea ce facem, trebuie să cunoaştem sursa dragostei respectiv a binecuvntărilor, care este Dumnezeu nsuşi.
Una dintre poruncile date de către El, care este urmată de o promisiune este "Căutaţi mai nti mpărăţia lui Dumnezeu şi neprihănirea Lui, şi toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra."(Matei 6:33)
Unde spune:
"căutaţi mai nti", nseamnă să nu bjbim, căci Harul Său ne este de ajuns.
"toate aceste lucruri", se referă la: cele de trebuinţă, inclusiv partenerul (partenera).

Dezamăgirea n dragoste, deşi este dureroasă, este spre binele nostru. Mai bine o despărţire acum, cu consecinţe mai "mici", dect mai trziu, cu implicari mult mai mari, ceea ce nseamnă că acea persoană ori nu este jumătatea pe care Dumnezeu a ales-o, ori nu este momentul potrivit, ori ambele. Mai trebuie identificat ce tip de dragoste se regăseşte n acea relaţie (fileo, eros, agape,...).
Suntem pregătiţi pentru a intra ntr-o relaţie atunci cnd citind 1 Cor 13 şi punnd numele nostru naintea fiecărei referiri observăm că ne reprezintă. De fapt noi l reprezentăm pe El! Inclusiv n acest gen de relaţie.

"ncrede-te n Domnul din toată inima ta, şi nu te bizui pe nţelepciunea ta!"(Proverbe 3:5)

Ultima modificare de Gabriella (09/11/07 08:13)

1Tes. 5:21

08/11/07 11:56

tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06
dezamagire?
dar...mai are vreun rost sa spui cand esti dezamagit in dragoste?
cu ce te mai poate ajuta?
pe mine cu nimic...dar totusi o spun :|

02/12/07 14:40

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Cica spunea cineva :"Nu poate fi dez-amagit decat cel care s-a amagit singur in prima faza!" Poate avea dreptate tipul asta...

Ultima modificare de jezzy (02/12/07 14:44)

02/12/07 14:44

mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Dezamagirea in dragoste e amara insa poate fi benefica... Iti va deschide ochii ca mai tarziu sa deosebesti iubirea veritabila de cea aparenta. De multe ori suntem dezamagiti de cei din jurul nostru care par sa naruiasca idealurile noastre dar si noi la randul nostru de multe ori ii dezamagim pe cei din jur cautand sa implinim scopurile noastre egoiste..Sa ne ridicam privirea inspre Cel care nu ne-a dezamagit niciodata.. !
Dezamagirea in dragoste are si ea leacul ei.. Orice experienta care nu ne-a doborat de tot ne face mai puternici.. D-zeu ne are in planul Sau.. daca suntem acum dezamagiti ..acest sentiment va fi compensat la vremea potrivita cand vom intalnii adevarata iubire.

02/12/07 16:53

tamarta
membru

stii cand spuneam si eu astea? cand lucrirule mergeau cat de cat normal in viata mea, pentru ca niciodata nu a fost bine...dar am invatat sa ma multumesc cu putin...
scuza-ma ca iti spun, dar daca ai trece prin ce trec eu, nu ai mai putea sa spui aceste cuvinte. Ok. are rostul ei. asta stiu. dar pe mine m-a daramat, m-a trantit la pamant, m-a facut sa nu mai vreau sa aud de nimeni si de nimic, am vrut sa fug sa uit de existente si de iluzii... Stii tu lacrimile care nu-mi mai ajung in ochi? stii tu gandurile care au ramas nerostite? stii tu cata incredere mi-am pus in Dumnezeu? Domnul a spus "Da", dar au aparut piedici, probleme, obstacole, impotriviri...si el a dat inapoi...eu indraznisem sa cred, sa sper, sa visez, sa iubesc...acum am ramas doar cu atat... totul s-a naruit...si tu stii mihaella.. ca totul s-a intamplat dupa ce inima mea a mai fost o data ranita... Ai mai putea spune dupa 2 dezamagiri consecutive aceleasi lucruri pe care le-ai spus mai devreme? Iti spun eu: "Nu"

19/12/07 08:38

mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Intr-adevar nu pretind sa inteleg prin ce situatie treci tu Tamara si nici nu ma vad in masura sa-ti dau sfaturi dar vreau sa-ti spun ca este Cineva care stie prin ce treci, Cineva caruia ii pasa de tine si care iti numara lacrimile din ochi..sa sti ca El cand vorbeste isi duce la indeplinire Cuvantul Sau.. in primul rand ma intreb daca ai certitudinea ca D-zeu ti-a vorbit dar cum sunt in necunostinta de cauza si pot doar presupune tot ce pot sa-ti spun e ca El face toate lucrurile cu un scop.. si tu sti asta.. cuvintele mele poate nu au nici o relevanta pentru tine.. Iti spun lucruri pe care tu le sti dar din cauza suferintei nu le constientizezi.. Poate ca aceasta dezamagire, aceasta relatie de scurta durata a fost menita sa te faca mai puternica..
Dumnezeu iti va darui un curcubeu la fiecare furtuna din viata ta.. Nu stiu cum as proceda in locul tau.. sincer eu sunt o persoana diferita..asa cum toti suntem diferiti..si pe mine dezamagirile nu ma doboara..din contra imi dau putere sa merg inainte..  nu stiu daca e bine sau rau dar de multe ori sunt rece in fata necazurilor, nu pun totul la suflet..nu e optimism..e doar indiferenta.. si cred ca "Da" as mai putea spune aceleasi lucruri chiar si dupa 2 dezamagiri consecutive pt ca sunt constienta de cum este natura umana : oamenii ne vor dezamagii tot timpul , Dumnezeu NU.

Nu intelegi cum de Dumnezeu a spus  DA si s-a dovedit a fi "NU"? Poate esti in perioada de "asteapta"..nu cred ca totul e pierdut..poate lucrurile se vor reglementa..Daca D-zeu a vorbita sunt convinsa ca asa se va intampla.. tu fi tare! ..

19/12/07 20:11

cami
membru

Inregistat: 17/07/07
tamarta,imi pare rau pentru tine si situatia prin care treci.banuiesc ca nu iti este deloc usor,dar sunt convinsa ca Dumnezeu iti e alaturi si El nu te va lasa!increde-te in el din toata inima ta si spune-i Lui toate problemele,iluziile,sperantele si toate greutatile ce te apasa,iar eu sunt pe deplin convinsa ca  El te va ajuta pt ca El nu ramane niciodata imun la problemele noastre :)

Ultima modificare de flory (20/12/07 17:28)

20/12/07 17:27

tamarta
membru

merci mult pentru cuvintele voastre...
scuze mihaella ca te-am luat prea tare, dar eram in unul din acele momente in care preferam sa nu mai aud nimic.

imi este foarte greu... nu pot sa mai mint si sa ma prefac ca nu ma doare...nu sunt de piatra.... dar a venit momentul unor schimbari.... si cele doua dezamagiri m-au fcut sa vad lucrurile altfel
voi trece peste toate....cu ajutorul Lui

21/12/07 20:15

Pagini:  1 2 3 4 5 ... 15    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la