TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/Book of Enoch Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
eudemonistul
+

Inregistat: 01/06/07
Ce e cu limbajul asta? De unde acuze gen "vrei sa rastorni Biblia"? Daca eu sunt dusmanul crestinismului, presupun ca tu esti calaul sau. Iti convine aprecierea mea? De cati ani dateaza "Tatal nostru"? De ce n-ati sesizat voi inadvertenta referitoare la "si nu ne duce pe noi in ispita"? Conciliul de la Ravenna mi-a dat dreptate si a modificat eroarea. Care a fost problema?Asa prost cum sunt am scos piatra pe care au aruncat-o desteptii cu foarte mult timp in urma. Te deranjeaza ca pot fi momente cand Dumnezeu il lumineaza si pe un prost? Crezi ca e imposibil? Daca da, spune-mi si mie in ce Dumnezeu crezi?

04/04/08 18:05

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Ce treaba are rugaciunea Tatal nostru (pe care, apropo, am lamurit-o mai demult; daca n-ai inteles nuanta asta e) cu cartea lui Enoh?

04/04/08 20:40

eudemonistul
+

Termina,Arch! N-ai lămurit nimic! Ia tu frumos si citeste "La consequenza ecclesiologiche e canoniche de la natura sacramentale della Chiesa: comunione ecclesiale, conciliarita e sinodalita nella Chiesa" ( daca ai acces!).Prin documentele emise la Ravenna in oct. 2007 confirma eroarea din "Tatal nostru". De atunci, in loc de :"non ci indurre in tentazione"( nu ne duce pe noi in ispita) se va citi :"non abbandonarci alla tentazione" ( nu ne abandona ispitei). Nu vei face niciodata un serviciu atat de mare crestinismului. Eu? Nu fac casa buna cu orgoliul iar in acte vei gasi ca propunerea a venit din partea unui "anonim". Nu de alta dar ca sa nu cunoasca toti crestinii numele dusmanului crestinismului.In locul tau mi-as cere scuze. Nu,nu, nu fata de mine ci de cei care citesc. Oricum eu continuu sa te pretuiesc, chiar daca ai momente cand esti pripit.

04/04/08 21:29

filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Salve, eude. Mi-am permis o mică modificare īn mesajul tău. Partea cu drăcuiala. Te rog să fii atent şi la astfel de aspecte.

04/04/08 22:58

Site web  
+Archangel+
Moderator

Eude, inovatiile teologice nu ma impresioneaza deloc. Au fost si vor mai fi. In ce ma priveste voi ramane fidel originalului. Chiar daca nu inteleg in totalitate semnificatia unui text nu voi adapta traducerea la intelegerea mea ci imi voi adapta intelegerea la traducere (sau mai bine zis la original). Termenul original in Matei 6:13 este eisphero care inseamna a duce, a conduce. In greaca a abandona se traduce prin egkataleipO (v. Matei 27:46).

Sper ca am lamurit-o cat de cat si as dori sa revenim on-topic.

05/04/08 12:55

eudemonistul
+

Filip, ai facut bine. Ma obisnuiesc mai greu dar cand esti musafir, respecti regulile casei.

08/04/08 12:54

merophe
membru

Inregistat: 11/03/08
atata filozofie..pt nimic..partea proasta ca din cauza religiilor sau purtat cele mai crunte razboaie..si voi sub paravanul "dezbaterilor" continuati un mic razboi..omul isi complica prea mult viata..se incranceneaza prea mult asupra binelui si al raului..astfel obtinerea raspunsului final isi pierde din savoare:) ma rog sunt complet paralele cu discutia..dar ma plictiseam teribil

09/04/08 11:24

+Archangel+
Moderator

Si nu poti sa te plictisesti in alta parte?

09/04/08 12:57

filip
membru

merophe a scris:

partea proasta ca din cauza religiilor sau purtat cele mai crunte razboaie.

Ce are asta cu "Book of enoch"?

09/04/08 15:10

Site web  
merophe
membru

nu, nu pot sa ma plictisesc in alta parte..administratorul de pe ads face posturi la dragii crestini si invers:)) nu iti convine..da-mi ban:) daca eu am chef sa imi expun parerea o fac..daca nu iti convine tu imi dai viteza si atat..nush a cata oara ma gandesc la faptul ca jumatate din ce imi spune lumea pe net nu ar avea nesimtirea sa imi spuna in fata..te-am atacat eu cu ceva?..filip..cum am spus..ma plictiseam..din asta poate intelegi si tu..ca nu aveam nici un interes sa vb despre enoch..ce rost are sa ma intrebi asta..vrei sa dovedesti ca esti capabil sa formulezi intrebari?:)felicitari..poti

09/04/08 15:40

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
De ce nu intri pe chat ca sa nu fi oftopic, si n-are nimeni treaba daca discuti in mod civilizat.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (09/04/08 15:46)

09/04/08 15:45

+Archangel+
Moderator

merophe, TC-ul nu-i pisoar public sa faci ce vrei tu si cand vrei tu. E o comunitate. Care mai are si reguli. Suprinzator, nu?

Daca nu te mai incape nici TC-ul nici ADS-ul incearca pe BSR. Poate acolo gasesti oameni dupa chipul si asemanarea ta.

09/04/08 15:53

filip
membru

merophe a scris:

felicitari

Mersi, mersi.  Vroiam să văd dacă aveai chef să vorbeşti generalităţi īn general sau īn particular. Deci īţi arde de omorāt plictiseala. Dă un click aici, ca să ne continuăm la diverse, să nu stricăm topicul de aici.

09/04/08 16:13

Site web  
merophe
membru

Archangel sunt intristat sa vad ce termeni de comparatie ai tu, in fine, o punem de un rug si o vanatoare de vrajitoare? am expus cateva pareri..dar ma rog..de fapt ai dreptate..ma bag ca musca in lapte..totusi ceva..daca postezi pe ads si esti pasionat de ocult and stuff..nu imi da mie indicatii..nici eu nu fac asta..filip..sunt placut surprins de raspunsul tau..cu bine

09/04/08 20:17

eudemonistul
+

Of! Cata dreptate au orientalii care spun ca plictiseala ucide ratiunea!Hugo era mai drastic:"Omul care se plictiseste este ca apa care nu curge si devine mlastina iar creierul care se plictiseste, se prosteste".

10/04/08 11:12

+Archangel+
Moderator

Eude, mi se pare mie sau e prima data cand suntem amandoi de acord cu ceva? :D

10/04/08 11:28

eudemonistul
+

Poate ca e prima oara cand accepti s-o faci in scris.Zilele acestea voi scrie pe ADS un articol despre Sfanta Treime si...Pasarea Phoenix ( tot e avatarul meu!). Poate te va interesa.

Ultima modificare de eudemonistul (10/04/08 11:38)

10/04/08 11:36

+Archangel+
Moderator

Cu siguranta. ;)
Astept sa ma anunti si poate deschidem un topic despre Sfanta Treime in cadrul Crestinismului.

10/04/08 12:03

paton22
membru

Inregistat: 21/04/08
salut,unde gasesc Book of Enoch , un link ceva :d =D

21/04/08 01:37

+Archangel+
Moderator

O gasesti aici http://www.theophilos.sk/index.html
Dar trebuie sa-ti instalezi Theophilos (e de fapt Biblia in format electronic) pe care il iei tot de pe site-ul asta si apoi de la link-ul de mai sus dai un search dupa "exbib.zip" il descarci si apoi ii dai sa se instaleze in directorul unde ai Theophilos.

Te asteptam cu comentarii. :)

21/04/08 09:21

eudemonistul
+

Incearca si pe www.adeptiisatanei.com si intra in nr.2 al Revistea ADS.

21/04/08 16:01

paton22
membru

pt +Archangel+ am instalat prog+plugin lb romana ,dar unde dau search ,pe site nu este asa ceva,nu am observat eu''  am gasit thx =D''          http://dakinim.wordpress.com'''pt eudemonistul thx,dar unde e originalul nu ma convins cu nimic,prea multe surse de informatie''Cartea lui Enoh nu face altceva decat sa ne prezinte altfel inceputurile'' 10 pt articol

Ultima modificare de paton22 (22/04/08 00:05)

21/04/08 21:30

+Archangel+
Moderator

Altfel? La ce te referi cand zici ca prezinta inceputurile "altfel"?

22/04/08 00:03

paton22
membru

In genesa srie," Enoh a umblat cu Dumnezeu; apoi nu s-a mai văzut, pentru că l-a luat Dumnezeu.'"Enoh a umblat cu Dumnezeu trei sute de ani" ENOH este unul  din cei 2 oameni care au mers la DUMNEZEU  in cer vii, fara sa cunoasca moartea ,celalat om este proorocul Ilie,Enoh mai apare in unele texte ca fiind unul dintre cei 2 martori trimisi de DUMNEZEU sa prooroceasca in vremurile de sfarsit

Ultima modificare de paton22 (26/04/08 03:26)

26/04/08 02:45

paton22
membru

am citit mai sus comentarile referitoare la textele care compun cartea lui enoh si sunt destul de neadevarate ,in carte nu este descrisa cadera ingerilor ravratiti,ai lui lucifer;aici sunt prezentati alti ingeri care aveu sarcina supravegherea oamenilor de pe pamant"ingeri veghetori",care au coborat pe pamant si au ales femeile oamenilor ca sa  convietuiasca  si sa faca copii cu ele,ingeri  i-au invatat pe oameni unele taine interzise , incalcand legile lui DUMNEZEU

26/04/08 03:47

Pagini:  1 2 3    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la