TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Mituri legate de relatiile sexuale Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

feedback a scris:

va rog sa reveniti la subiect

20/06/09 20:36

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Ceea Ce Nu Stiai Despre SEX - partea 1

Ceea Ce Nu Stiai Despre SEX - partea a 2-a

Ceea Ce Nu Stiai Despre SEX - partea a 3-a

01/12/09 14:14

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Vazusem de vreo 2 ani materialul acesta. Oricum nici cancerul de col uterin nu iese din sfera bolilor cu transmitere sexuala, insa societatea a raspuns acestei probleme prin vaccinarea fetelor inaintea debutului in viata sexuala...Orice e mai bun(chiar daca implica costuri mult mai mari) decat virginitatea.

01/12/09 17:19

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Ce am vazut pe net m'am ingrozit. Motivul pentru care toti fac sex inainte de casatorie este sa vada daca se potrivesc. Acum ma gandesc : baza unei casatorii fericite, pentru ei, asta este, "daca se potrivesc". Si daca sexul vine din iubire si sentimente, inseamna ca tot la fel vine si dupa casatorie, deci, eu unul care am fost cu atatea, nu pot lua una care la fel a fost cu atatia si singurul "punct" forte al relatiei de casnicie este potriveala. Care, cred eu, e doar un motiv, pretext si scuza. Nu stiu, nu inteleg anumite concepte si anumiti oameni.

14/02/10 22:34

Site web  
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Asta e ceea ce spun! In realitate motivul este placerea; daca s-ar putea sa fie placere fara responsabilitate, pentru ca o relatie de casatorie implica si responsabilitate.

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

14/02/10 23:56

adriana
membru

edi.theraven a scris:

Ce am vazut pe net m'am ingrozit. Motivul pentru care toti fac sex inainte de casatorie este sa vada daca se potrivesc. Acum ma gandesc : baza unei casatorii fericite, pentru ei, asta este, "daca se potrivesc".

Iti inchipui ca asta e o mare abureala a lui Satan. E absolut animalica aceasta teorie. Parca tot ce ai face in viata de casnicie e sa faci sex. Nici nu ne mai mira marea diversitate de boli cu transmitere sexuala. De asta nu vorbeste nimeni, decat cu obloanele trase. Se impart prezervative, desi nici un mijloc contraceptiv nu are protectie impotriva BTS urilor 100%.

Casatoria de proba, e o mare aiureala. Nu are nici o relevanta. Si tu cand vei fi angajat doar de proba, vei fi plin de zel pentru job, iar dupa vei lasa garda jos...e firesc. De ce credem ca in casatoria de proba ar fi altfel?

Cred ca daca ai face un sondaj, sunt convinsa ca motivul pentru care viata sexuala a unui cuplu casatorit este multimea vida nu este lipsa libidoului din "nepotrivire" ci are motive mai adanci care tin de egoismul celuilat, de relatia lor din afara dormitorului.

04/06/12 18:39

edi.theraven
membru

Eu cred ca dragostea din afara patului se va regasi si acolo. Daca ea exista. Asadar motivul asta cade. Pe langa lipsa de dragoste alte motive ar fi cele pur psihologice. De exemplu lipsa de comunicare. Ma rog, sunt altii care stiu mult mai bine asta si au si scoala, asa ca nu ma bag :D

04/06/12 18:49

Site web  
shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
Am fost in teambuilding weekendul asta cu colegii de la firma. La un moment dat, la party, un coleg m-a vazut ca nu-s asa infipt si se tot ruga de mine sa beau ceva alcool. La un moment dat m-a intrebat in gluma "hai ma ce, esti pocait?". Eu i-am raspuns ca da si a ramas blocat. Am inceput sa rad de reactia lui si a crezut ca fac misto. Apoi discutia a ajuns pana la relatiile sexuale si ma intreba cum rezistam noi pocaitii relatiilor sexuale pana la casatorie pentru ca lui i se pare imposibil.

Din conversatia asta am tras concluzia ca relatiile sexuale sunt o necesitate pentru el, ca si mancatul. Un instinct si ceva normal.
Am si citit la un moment dat un articol despre 10 motive pentru care sexul este sanatos. Si nu avea o prezentare rea deloc! Asa ca trebuie sa te tii foarte bine de principiul de a nu iti incepe viata sexuala inainte de casatorie pentru a rezista.

Ultima modificare de shoricel (04/06/12 21:38)

04/06/12 21:37

Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07

shoricel a scris:

Am si citit la un moment dat un articol despre 10 motive pentru care sexul este sanatos. Si nu avea o prezentare rea deloc! Asa ca trebuie sa te tii foarte bine de principiul de a nu iti incepe viata sexuala inainte de casatorie pentru a rezista.

Nu zic ca nu e bun, doar Dumnezeu l-a inventat pentru om, dar ce te face sa crezi ca acele 10 motive enumerate in articol ar fi si adevarate? Si chiar daca ar fi adevarate, nu poti experimenta sexul, care este sanatos, si dupa ce te casatoresti? Mai mult, daca cineva mananca toate prostiile si nu are grija de sanatatea lui in general, cred eu sexul nu-l va ajuta prea mult, dar daca in schimb are grija ce mananca si face in general, eu zic ca e mai sanatos.

05/06/12 10:36

adriana
membru

Tanara crestina a scris:

Nu zic ca nu e bun, doar Dumnezeu l-a inventat pentru om, dar ce te face sa crezi ca acele 10 motive enumerate in articol ar fi si adevarate?

Sexul nu este panaceu universal pentru orice. Sa fim seriosi. Apoi eu nu stiu cati barbati fac sex fara sa fie sclavii prejudecatilor izvorate din filmele pentru adulti. Multi sunt convinsa ca isi incep viata sexuala la 16 17 ani, daca nu mai devreme nu datorita instictului ci datorita presiunii grupului. E mare rusine in lumea asta sa fii virgin. Si de ce sa ne miram, daca cel care le stapaneste inima este Satan?!

Nu orice este bun, in orice cantitate si in orice context. Daca nu incurc eu bine lucrurile bolnavii depedenti de dializa nu au voie sa manance cirese, si oricat de sanatoase sunt pentru altii, pentru ei sunt fatale. Ce ziceti femeile maltrate de sotii lor au parte de sex sau nu? Daca sexul e atat de sanatos ce mai conteaza restul?! Daca ar fi asa de bun atunci violul ce reprezinta?!

Satan cu astfel de articole vrea doar sa ne slabeasca incredintarea(asa ca in gradina Eden si sa fim mai vulnerabili). Nu sexul aduce implinirea in viata, asa cum prezinta lumea, ci apropierea de Dumnezeu.

Ultima modificare de MRU (05/06/12 11:19)

05/06/12 11:18

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

MRU a scris:

Sexul nu este panaceu universal pentru orice.

Nu, dar e un bun catalizator.

MRU a scris:

Apoi eu nu stiu cati barbati fac sex fara sa fie sclavii prejudecatilor izvorate din filmele pentru adulti.

Cei care o fac pentru prima/primele dati. Apoi isi dau seama ce leapsa si-au luat. Daca au puterea sa isi reevalueze standardele si sa treaca peste frustrarile create de fanteziile lor irealizabile atunci poate vor reusi sa faca sex liberi de orice prejudecata. Depinde ce vor sa creada: filmele pentru adulti sau femeia din patul lor.

05/06/12 12:32

adriana
membru

Cred ca ai ratat titlul.

Tocmai asta era ideea, sexul nu trebuie practicat la liber, ci cu multa responsabilitate. Iti dezvolti vad citirea/ascultarea selectiva...ca orice barbat casatorit si nu cred ca ai citit tot ce am scris. :D: Eu ma refeream ca isi alimenteaza imaginatia, exact ca-n psihologia reclamei.

Nu ai nevoie de un produs,ai trait bine mersi fara,dar cand vezi reclama simti ca n-o sa mai cunosti fericirea fara produsul promovat. :D E o diferenta intre nevoia resimtita si aia indusa. Crezi ca Dumnezeu daca ne spune sa pastram patul curat, vrea sa o facem asta cu frustrare sau ne da si mijloacele fizice, psihice, etc. pentru a realiza acest lucru?!

Catalizator pentru ce?!

Ultima modificare de MRU (05/06/12 17:23)

05/06/12 17:02

shoricel
membru

Tanara crestina a scris:

Nu zic ca nu e bun, doar Dumnezeu l-a inventat pentru om, dar ce te face sa crezi ca acele 10 motive enumerate in articol ar fi si adevarate? Si chiar daca ar fi adevarate, nu poti experimenta sexul, care este sanatos, si dupa ce te casatoresti? Mai mult, daca cineva mananca toate prostiile si nu are grija de sanatatea lui in general, cred eu sexul nu-l va ajuta prea mult, dar daca in schimb are grija ce mananca si face in general, eu zic ca e mai sanatos.

MRU a scris:

Sexul nu este panaceu universal pentru orice. Sa fim seriosi. Apoi eu nu stiu cati barbati fac sex fara sa fie sclavii prejudecatilor izvorate din filmele pentru adulti. Multi sunt convinsa ca isi incep viata sexuala la 16 17 ani, daca nu mai devreme nu datorita instictului ci datorita presiunii grupului. E mare rusine in lumea asta sa fii virgin. Si de ce sa ne miram, daca cel care le stapaneste inima este Satan?!

Ce ziceti femeile maltrate de sotii lor au parte de sex sau nu? Daca sexul e atat de sanatos ce mai conteaza restul?! Daca ar fi asa de bun atunci violul ce reprezinta?!

Satan cu astfel de articole vrea doar sa ne slabeasca incredintarea(asa ca in gradina Eden si sa fim mai vulnerabili). Nu sexul aduce implinirea in viata, asa cum prezinta lumea, ci apropierea de Dumnezeu.

Tanara crestina si MRU, ceea ce am spus eu era doar o concluzie pe care am tras-o cu privire la tipul asta din discutia cu el. Nu am zis ca sunt de acord cu el.

Iar cu privire la faptul ca

trebuie sa te tii foarte bine de principiul de a nu iti incepe viata sexuala inainte de casatorie pentru a rezista.

ma refeream in ipostaza de om care nu il cunoaste pe Dumnezeu.

05/06/12 18:23

adriana
membru

Am inteles opinia ta. Eu demontam doar mitul amintit de tine. ;)

05/06/12 19:37

shoricel
membru

Nimic nu-ti scapa! :P

05/06/12 19:41

+Archangel+
Moderator

MRU a scris:

Eu ma refeream ca isi alimenteaza imaginatia, exact ca-n psihologia reclamei.

Si eu la fel ma refeream. Multi barbati dau prea multa crezare "reclamei" si sunt modelati de ea.

MRU a scris:

Catalizator pentru ce?!

Pentru acel panaceu universal pentru orice. :D

06/06/12 12:30

adriana
membru

Io credeam ca panaceul universal este totusi...Dumnezeu.

06/06/12 13:29

+Archangel+
Moderator

Asta este alt mit legat de sex. Faptul ca esti crestin nu inseamna automat si viata sexuala implinita, chiar daca este in cadrul "legal".

06/06/12 14:24

edi.theraven
membru

Exact. Am vazut multi 'ne-crestini' care par foarte multumiti de viata lor sexuala. Chiar in afara casatoriei, ca 'cuplu'. So... Si nu ma refer la oameni de varsta mea, ci in general. Bine, n'am fost la ei in dormitor, but i guess : biology works anyhow.

Ultima modificare de edi.theraven (06/06/12 15:19)

06/06/12 15:15

Site web  
adriana
membru

+Archangel+ a scris:

Asta este alt mit legat de sex. Faptul ca esti crestin nu inseamna automat si viata sexuala implinita, chiar daca este in cadrul "legal".

Nu incerca sa ma intorci ca la Ploiesti, ca in Ploiesti m-am nascut si eu.

Nu asta am vrut sa spun. Si nici n-am scris nimic in genul acesta. Nu stiu de ce te grabesti sa tragi concluzii fara sa citesti cu atentie. Daca ai o durere de cap ce faci? sex sau te rogi? daca esti stresat ce faci? sex, iei pastile sau te rogi? Era vorba de mitul ca sexul te ajuta in toate: in acnee, stres, dureri de cap si da masura implinirii ca om.

Ma rog, acum fiecare cu dumnezeul lui.

Normal ca nu orice crestin are o viata sexuala implinita automat. Ca nici painea nu vine acasa doar ca esti crestin. Sexul e doar parte din viata, si cred ca pentru crestini nu ar trebui sa fie viata insasi.

Ultima modificare de MRU (06/06/12 18:04)

06/06/12 17:05

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

+Archangel+ a scris:

Nu, dar e un bun catalizator.

Consider foarte corectă aprecierea.

MRU a scris:

Normal ca nu orice crestin are o viata sexuala implinita automat. Ca nici painea nu vine acasa doar ca esti crestin. Sexul e doar parte din viata, si cred ca pentru crestini nu ar trebui sa fie viata insasi.

Şi aceasta este o concluzie la care subscriu.
Consider totuşi că, actul sexual rămane o componentă firească, normală şi importantă pentru viaţa majorităţii cuplurilor căsătorite, chiar creştine fiind. Dar această "unire" este cu adevărat unire (un singur trup), cand satisfacţia fiecăruia în timpul actului nu reprezintă doar o eliberare fizică/hormonală ci şi una emoţională şi sentimentală, împlinirea fiind luată din satisfacţia celuilalt.

07/06/12 02:15

+Archangel+
Moderator

MRU a scris:

Nu asta am vrut sa spun.

Ba cam asta ai vrut sa spui. Daca Il ai pe Dumnezeu restul se rezolva de la sine. Nimic mai departe de adevar. Poti sa fii un bun crestin dar un frustrat in viata de familie. O buna comunicare cu Dumnezeu nu inseamna automat si o buna comunicare cu partenerul.

Nu, Dumnezeu nu este un panaceu universal. Cel putin nu ideea generala de Dumnezeu. Daca intelegem si respectam regulile pe care El le-a creat atunci, da, am putea spune ca este un panaceu universal.

MRU a scris:

Daca ai o durere de cap ce faci? sex sau te rogi?

Iau un algocalmin. Si dupa aia pot linistit sa ma rog sau sa fac sex sau orice altceva.

MRU a scris:

daca esti stresat ce faci? sex, iei pastile sau te rogi?

Ma bag la un film si intru in nothing box.

MRU a scris:

Era vorba de mitul ca sexul te ajuta in toate: in acnee, stres, dureri de cap si da masura implinirii ca om.

Si tu vrei sa spui ca Dumnezeu te ajuta in acnee, stres, dureri de cap etc? Nu cred ca Dumnezeu va face modificarile hormonale pe care le face sexul pentru ca tocmai de aia a creat sexul. Nu am vazut ca Dumnezeu sa lucreze impotriva legilor pe care le-a creat decat in situatii pur exceptionale.

MRU a scris:

Sexul e doar parte din viata, si cred ca pentru crestini nu ar trebui sa fie viata insasi.

Faptul ca sexul este viata insasi este un alt mit. Nu, nu este dar o face mult mai frumoasa. Din punctul A spre punctul B te poti deplasa si cu o Dacie 1310 dar parca altfel este drumul cand il parcurgi intr-un Cadillac Escalade.

07/06/12 10:36

adriana
membru

Deci Dumnezeu nu e panaceu universal, dar sexul e. Cool. Parerea ta.

Nu, nu poti sa fii un bun crestin daca esti frustrat. Un bun crestin e tocmai cel care se bucura cand nu are ceva, nu cand ii sufla vantul din pupa. E un verset in Proverbe: Cine cugeta la Cuvantul Domnului gaseste fericirea, si cine se increde in Domnul este fericit.Prov 16:20 Fericirea este o stare deplina, deci nu are loc si frustrarea aici. Daca n-ai citit Jurnalul Fericirii, ti-o recomand. A fost scrisa de un om care n-avea parte de prea mult sex.

Ca acneea este determinata numai de hormoni, e un alt mit. Am vazut destule persoane care s-au casatorit si n-au scapat de acnee. Sigurul care iti poate spune este un dermatolog. De multe ori e vb de streptococi sau alte vietati de genul astora. Si de ar fi hormolale cauzele, mi se pare aberant sa spui ca un tanar crestin necasatorit ar tb sa faca sex, exista si anticonceptionale care pot rezolva problema. Presupun ca si in cazul baietilor exista ceva similar.
Sloganul ca trebuie sa faci sex, ca sa n-ai cosuri, e un pretext de ironizare de multe ori a tinerilor crestini, si poate de incercare de a-i corupe. Poate ca cineva va zambii ironic in barba...da, de a-i corupe pentru ca nu de putine ori acneea afecteaza grav imaginea de sine=>depresie, etc. Iar asta e arma lui Satan. Sa nu-i folosim si noi(care am cunoscut Adevarul) armele!!!

Ultima modificare de MRU (07/06/12 13:13)

07/06/12 12:50

+Archangel+
Moderator

MRU a scris:

Deci Dumnezeu nu e panaceu universal, dar sexul e. Cool. Parerea ta.

Acum cine nu citeste ce a scris celalalt?

Unde am afirmat ca sexul ar fi un panaceu? Doar am afirmat ca este un catalizator atunci cand celelalte conditii sunt intrunite. Daca celelalte conditii nu exista atunci este un mit faptul ca sexul rezolva vreo problema.

MRU a scris:

Nu, nu poti sa fii un bun crestin daca esti frustrat. Un bun crestin e tocmai cel care se bucura cand nu are ceva, nu cand ii sufla vantul din pupa.

Pavel de trei ori s-a rugat sa ii fie indepartat tepusul. Nu cred ca a facut-o pentru ca era bucuros ca il avea.

MRU a scris:

Ca acneea este determinata numai de hormoni, e un alt mit.

Nu am asociat nicaieri acneea cu hormonii. Doar am evidentiat faptul ca atunci cand o persoana isi incepe viata sexuala se produc si niste modificari hormonale specifice.

MRU a scris:

Si de ar fi hormolale cauzele, mi se pare aberant sa spui ca un tanar crestin necasatorit ar tb sa faca sex, exista si anticonceptionale care pot rezolva problema.

Intre anticonceptionale si acnee prefer acneea. Mi se par prea nesigure anticonceptionalele din cauza efectelor secundare.

MRU a scris:

Sexul face viata mai frumoasa. Desigur. Dar nu doar sexul. Si banii, nu?

Desigur. Cine ar nega asta?

Ultima modificare de +Archangel+ (07/06/12 13:25)

07/06/12 13:25

Turcu Ovidiu
membru

Inregistat: 16/06/09
Cati din barbatii care scriu pe acest forum nu s-au masturbat si cate fete care citesc comentariul meu nu s-au autosatisfacut, sau macar sa fi vazut un film indecent?

Nu trebuie raspuns.

Eu nu sustin sexul inainte de casatorie.

11/12/12 13:32

Pagini:  1 2 3 4    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la