TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Stiinta si/sau religie?/Îngerii Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5
vaxaly
membru

Inregistat: 28/03/05
Eu din cate am auzit ingerii nu au sex. Si ca si Gfod sunt in aceeasi idee. fii lui Dzeu din Gen6 sunt ingeri care si-au luat "forma". Si de aici au iesit uriasii.
In cer vom fi oricum "spirite, duhuri" ca Dumnezeu. Si cred ca nu va fi sex pt "procreere".

28/08/06 21:31

Site web  
fineas
Exclus

Inregistat: 11/01/06
PAI DACA NU AU SEX CUM S-AU INMULTIT?

te contrazici singur baiete!!!

ingerii nu au dreptul de a se incarna ,caci DUMNEZEU a lasat clar aceasta porunca ,omul se va inmultii si va umple pamantul ,nu ingerii.

acolo era vorba intr-o traducere originala despre fii lui DUMNEZEU ,cei proveniti de pe linia lui set ,cei care sunt nascuti din DUMNEZEU ,s-au amestecat cu linia lui cain (nascuti din satan) si au rezultat uriasii.

1 Ioan, 3

12 nu cum a fost Cain, care era de la cel rău, şi a ucis pe fratele său. Şi pentru ce l-a ucis? Pentru că faptele lui erau rele, iar ale fratelui său erau neprihănite. [

28/08/06 21:50

vaxaly
membru

pai si tu te incurci nenea. "amestecat cu linia lui cain (nascuti din satan)" . Wow dar Satan se poate incarna???? Si ingerii POT sa ia chip.

28/08/06 21:57

Site web  
fineas
Exclus

sa ia chip da ,sunt de acord exista verset biblic ,dar nu sa fie incarnati,si sa se inmulteasca,nu exista verset biblic ptr.aberatia aceasta.

si te intreb ,doar cum vorbea sarpele,parca a existat un dialog cu eva ,sau tu nu crezi SCRIPTURA!

ASTAZI incearca sa vorbesti si tu cu un sarpe ,daca crezi ca poti,purta un dialog ,sa ma anunti si pe mine,frate !!

28/08/06 22:04

vaxaly
membru

mah cu papagalul poti. nu, glumesc.
Pai daca Satan avea puterea asta o aveau si demonii lui cei mari si tare care au fost legati apoi si trimisi in adanc. Astia trimisi acolo la "racoare" si legati bine sunt aia care au pacatuit cu fetele oamenilor. Ca ceilalti sunt liberi, si Diavolul e liber undeva in vazduh pana se termina de "zidit" iadul.

28/08/06 22:11

Site web  
fineas
Exclus

ACOLO E O MARE TAINA ,in eden ma refer ,si doar DUMNEZEU daca se indura ti-o va transmite.

28/08/06 22:15

vaxaly
membru

pai tie ti-a descoperit-o cumva? Fa-ma partas la descoperire, daca ai una.

28/08/06 22:24

Site web  
fineas
Exclus

nu ca oricum nu crezi ,si esti prea nervos!!

Iacov, 3

14 Dar dacă aveţi în inima voastră pizmă amară şi un duh de ceartă, să nu vă lăudaţi şi să nu minţiţi împotriva adevărului. 15 ÃŽnţelepciunea aceasta nu vine de sus, ci este pământească, firească (Greceşte: sufletească.); drăcească. 16 Căci acolo unde este pizmă şi duh de ceartă, este tulburare şi tot felul de fapte rele. 17 ÃŽnţelepciunea care vine de sus, este, întâi, curată, apoi paşnică, blândă, uşor de înduplecat, plină de îndurare şi de roade bune, fără părtinire, nefăţarnică.

28/08/06 22:30

vaxaly
membru

m-am calmat. eram nervos la topicul cu fotbalul nu aici. si serios vreau sa stiu. poate voi crede daca e vrednic de crezut. incearca desi crezi ca nu voi crede.

28/08/06 22:36

Site web  
gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
Hai, hai, nu ne lua cu de-astea. Eu ma refeream la materializare si chiar termenul asta l-am folosit. Daca nu esti familiar cu fenomenul incubusilor si sucubusilor poti sa te interesezi!
Teoria ta cu privire la "fii lui Dumnezeu" din Geneza nu mi se pare mai valida decit cea de care ziceam eu. De ce sa rezulte uriasi din aceeasi rasa de oameni, care apartineau lui Dumnezeu sau lui Satan din punct de vedere spiritual? Crezi ca fii lui Cain aratau mai dracosi ca ai lui Set? ma indoiesc...

28/08/06 22:38

Site web  
gfod
membru

Sunt stupefiat. Si totusi, interpretarea asta a ta ii de departe cea mai interesanta si "marfa" teorie pe care am auzit-o eu cu privire la pasajul ala din Geneza.
     Iar acum, ca sa dau curs initiativei tale, as putea sa zic si eu cum zic multi altii ca de fapt nu a existat un Adam si o Eva, ci ei sunt doar niste simboluri niste motive mitice, la fel si toata "povestea" lor...mitul caderii omului in pacat. Asta cum suna?
     Aici se vorbeste despre ingeri, serios! Incearca sa vorbesti despre ingeri, nu te mai duce inapoi pana la crearea lumii si Adam si Eva! Si care-i faza cu circumcizia? Ce legatura are ea cu ingerii?

28/08/06 22:51

Site web  
vaxaly
membru

mai e o idee interesanta. am sa o analizez mai bine si o sa iti spun ce cred.

28/08/06 22:55

Site web  
fineas
Exclus

e vorba de o taina ,tu nu ai cum sa o intelegi,totul vine de SUS pe orizontala ,nu prin explicatie!!

Amos, 3

7 Nu, Domnul Dumnezeu nu face nimic fără să-Şi descopere taina Sa slujitorilor Săi prooroci. [Amos 3 ]

si faza cu circumcizia ,eu te-am intrebat de ce DUMNEZEU A DAT ACESTA PORUNCA ,IN CE LEGATURA E ....raspunde-mi ,cu ce pacatuieste barbatul cu culesul merelor toamna?

28/08/06 22:58

gfod
membru

Nici nu ma indoiam de faptul ca e o taina! Si banuiesc ca trebuie sa ma inscriu in clubul tau secret al oamenilor care detin adevaratele taine si ultimele, inainte de sfarsitul lumii, cand Antichristul(Vaxaly poate?) se va arata pe forumul asta de rataciti!
       Inapoi la ingeri. Exista multe studii de specialitate, dintre care recomand si cartea lui Andrei Plesu, "Despre ingeri", sau "Puteri si domnii" de John Warwick Montgomery(care trateaza ocultul si aparitiile astea din alte lumi in care se pot incadra si numeroase aparitii extrabiblice ale ingerilor intr-o maniera foarte echilibrata si captivanta).

28/08/06 23:05

Site web  
fineas
Exclus

vad ca ai lasat-o in coada de peste?

nu ai raspuns la ultima mea intrebare ,maestre,gfod?

in legatura cu circumcizia......

28/08/06 23:15

vaxaly
membru

Ma gandeam si eu ce semn putea sa le dea Dzeu la razvratitii aia de evrei, sau ce semn sa lase in carnea lor ca sa isi aminteasca ca sunt pusi deoparte pt El. Pai nu stiu cat de des se spalau ei, dar Dzeu a gasit o chestie interesanta. Circumcizia. De mers la toaleta mergeau sigur de cateva ori pe zi. In fine nu am explicatia perfecta dar e o idee.

Cat despre taine, sincer sa fiu nu le ai tu pe toate. Si cand ziceam ca am sa cercetez asta presupune cercetare in Scriptura si in Dumnezeu.

Si mai Gfod nu stiu cat de bine mi-ar sta in costumul Armani al Anticristului, dar sigur nu am pretentie sa fiu eu ala. Departe de mine ideea.

Gfod ai citit cartea lui Plesu? Doar am vazuto si nu am avut timp sa ma opresc asupra ei, ce zici merita citita?

28/08/06 23:28

Site web  
fineas
Exclus

de ce plesu e CRESTIN?

SAU E VREUN GURU?

EU ZIC CA NU MERITA CITIT;

39 Cercetaţi Scripturile, pentru că socotiţi că în ele aveţi viaţa veşnică, dar tocmai ele mărturisesc despre Mine. 40 Şi nu vreţi să veniţi la Mine, ca să aveţi viaţa! [

28/08/06 23:33

filip
membru

Inregistat: 27/04/05

fineas a scris:

Se ştie la ce ne referim dacă vorbim de o femeie amăgită. Toată lumea este conştientă de implicaţiile frazei: “El a căzut în păcat.”

Nu, nu se ştie. Se deduce din context. Ce faci tu e pură speculaţie aducând din alte părţi ale Bibliei fapte care nu sunt înregistrate în contextul respectiv din Geneza. Suceşti Cuvântul lui Dumnezeu.

fineas a scris:

După ce şarpele a amăgit-o pe Eva, ea s-a dat lui Adam, care nu o cunoscuse până atunci în acest fel.

Dă citatul biblic care zice acest lucru sau îţi zbor afară mesajul ca erezie.

Ai la dispoziţie sfârşitul acestei zile.

29/08/06 08:27

Site web  
vaxaly
membru

Daca tot vorbim de ingeri si de intruparea lor, sau cum spui tu "de puterea de a lua chip".
Din cate stiu eu un chip nu poate manca [asta era si teama ucenicilor cand l-au vazut pe Hristos dupa moarte si de aceea a cerut el peste ca sa le arate ca un chip nu mananca]

Gen 18:2 Avraam a ridicat ochii, şi s'a uitat: şi iată că trei bărbaţi stăteau în picioare lîngă el. Cînd i-a văzut, a alergat înaintea lor, dela uşa cortului, şi s'a plecat pînă la pămînt.
Gen 18:3 Apoi a zis: „Doamne, dacă am căpătat trecere în ochii Tăi, nu trece, rogu-Te, pe lîngă robul Tău.
Gen 18:4 ÃŽngăduie să se aducă puţină apă, ca să vi se spele picioarele; şi odihniţi-vă subt copacul acesta.
Gen 18:5 Am să mă duc să iau o bucată de pîne, ca să prindeţi la inimă, şi după aceea vă veţi vedea de drum; căci pentru aceasta treceţi pe lîngă robul vostru.” „Fă cum ai zis”, i-au răspuns ei.
Gen 18:6 Avraam s'a dus repede în cort la Sara, şi a zis: „Ia repede, trei măsuri de făină albă, frămîntă, şi fă turte.”
Gen 18:7 Şi Avraam a alergat la vite, a luat un viţel tînăr şi bun, şi l-a dat unei slugi să-l gătească în grabă.
Gen 18:8 Apoi a luat unt şi lapte, împreună cu viţelul pe care-l gătise, şi l-a pus înaintea lor. El însuş a stătut lîngă ei, sub copac, şi le-a slujit pănă ce au mîncat.

si.... Gen 19:1 Cei doi îngeri au ajuns la Sodoma seara; şi Lot şedea la poarta Sodomei. Cînd i-a văzut Lot, s'a sculat, le-a ieşit înainte, şi s'a plecat pînă la pămînt.
Gen 19:2 Apoi a zis: „Domnii mei, intraţi, vă rog, în casa robului vostru, ca să rămîneţi peste noapte în ea şi spălaţi-vă picioarele; mîne vă veţi scula de dimineaţă, şi vă veţi vedea de drum.” „Nu”, au răspuns ei, „ci vom petrece noaptea în uliţă”.
Gen 19:3 Dar Lot a stăruit de ei pînă au venit şi au intrat în casa lui. Le-a pregătit o cină, a pus să coacă azimi şi au mîncat.
[deci aici e o intrupare]

...si "chipul tau"Luca 24:4 Fiindcă nu ştiau ce să creadă, iată că li s'au arătat doi bărbaţi, îmbrăcaţi în haine strălucitoare.

Matei 28:2 Şi iatăcă s'a făcut un mare cutremur de pămînt; căci un înger al Domnului s'a pogorît din cer, a venit şi a prăvălit piatra dela uşa mormîntului, şi a şezut pe ea.
Matei 28:3 ÃŽnfăţişarea lui era ca fulgerul, şi îmbrăcămintea lui albă ca zăpada.

Marcu 16:5 Au intrat în mormînt, au văzut pe un tinerel şezînd la dreapta, îmbrăcat într'un veşmînt alb, şi s'au spăimîntat.

deci intre ingerul asta din urma si cei dintai e o MARE diferenta. Asta a luat doar chip vizibil si cei dintai au luat TRUP, ca au putut si manca.
si este la fel de logic ca si ingerii rai sa se fi putut materializa, atunci la inceputuri.

29/08/06 09:18

Site web  
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
fineas, la următoarea ameninţare pe care o faci zbori de pe forum... nu te mai folosi de versete scoase din context pentru a impresiona pe necunoscători. Filip nu se coboară la nivelul tău ...

29/08/06 09:21

vaxaly
membru

si inca o precizare fineas la "descoperirea ta"..
Gen 3:6 Femeia a văzut că pomul era bun de mîncat şi plăcut de privit, şi că pomul era de dorit ca să deschidă cuiva mintea. A luat deci din rodul lui, şi a mîncat; a dat şi bărbatului ei, care era lîngă ea, şi bărbatul a mîncat şi el.

..in Biblia mea scrie ca i-a dat si lui Adam din ce a primit de la Satan. Asta ce inseamna ca Adam a fost si el amagit?
Si cand vorbesti de a amagi o femeie , nu uita ca in Genesa Eva era PERFECTA. E o diferenta intre femeia care se vb in Proverbe si Eva. O mare diferenta pt ca era PURA.
Si pana la urma cum e cu vrajeala? l-a "profanat" si pe Adam?
Ca la mine in Biblie spune ca Adam si Eva s-au impreunat dupa ce au fost izgoniti.

29/08/06 09:23

Site web  
vaxaly
membru

fineas a scris:

Geneza, 3

A luat deci din rodul lui, şi a mâncat; a dat şi bărbatului ei, care era lângă ea, şi bărbatul a mâncat şi el.

...deci pana la urma si adam a fost violat.....interesant

29/08/06 09:25

Site web  
fineas
Exclus

ptr.vaxaly.....citeste cu atentie ;

Cain a fost de la cel rău, aşa cum a scris şi Ioan, ucenicul iubit de Isus: “Să ne iubim unii pe alţii, nu cum a fost Cain, care era de la cel rău” (1Ioan 3:11-12).

Adam, cu siguranţă, nu a fost cel rău, ci Satan, aşa o confirmă Scriptura (Matei 6:13; 1Ioan 2: 13-14). ÃŽn genealogiile din Vechiul şi Noul Testament, Cain nu este înregistrat ca fiul lui Adam. Ca cel întâi născut, el ar fi trebuit să aibă dreptul de întâi născut. Nu este scris nicăieri despre Adam că ar fi tatăl lui Cain. Dacă ar fi fost, atunci Enoh nu ar fi putut fi al şaptelea de la Adam (Genesa 5; Luca 3:36-38; Iuda 14).

Cuvântul lui Dumnezeu este desăvârşit, deşi tainic uneori. Numai Eva a fost mama tuturor celor vii (Genesa 3:20). Numai unul dintre fii a fost plăcut lui Dumnezeu. Abel a jertfit un miel şi mai târziu a devenit el însuşi prima jertfă ucisă de primul ucigaş.

ÃŽn Cain existau gelozia, invidia şi tendinţa de a ucide. Aceste atribute cu siguranţă nu erau de la Dumnezeu şi nici de la Adam, fiul lui Dumnezeu, ci de la Satan, care a fost ucigaş de la început (Ioan 8:44).

Şi Cain a fost religios; şi el a adus o jertfă, dar numai din roadele câmpului. Ca atare, el nu a stabilit o legătură reală cu căderea în păcat şi cu necesitatea răscumpărării şi iertării, aşa cum o făcuse Abel.
Cele două linii naturale de la Cain şi Set, au existat până la potop. Abel a fost ucis, nelăsând urmaşi. De la el nu avem un arbore familial. Despre zilele lui Noe citim:

“Fiii lui Dumnezeu au văzut că fetele oamenilor erau frumoase şi din toate şi-au luat de neveste pe acelea pe care şi le-au ales”. După ce aceste linii s-au amestecat, Dumnezeu a spus:
“Duhul Meu nu va rămânea pururi în om, căci omul nu este decât carne păcătoasă…Sfârşitul oricărei făpturi este hotărât înaintea Mea” (Genesa 6:2-3,13).

Mântuitorul trebuia să vină din linia curată a lui Set. Urmaşii lui au fost numiţi „fii ai lui Dumnezeu”, dar şi ei au fost neascultători. Ei nu l-au crezut pe Noe, adevăratul prooroc-mesager pentru acel timp. ÃŽn zilele noastre este exact cum a fost atunci. Domnul nostru a prezis încurcătura duhovnicească a fiilor lui Dumnezeu în timpul de sfârşit. ÃŽn acele vremuri, se năşteau faimoşii uriaşi, iar acum avem de a face cu „uriaşi” ai lumii religioase.

Apostolul Iuda a comparat timpul lui Noe, cu timpul Sodomei, aşa cum Domnul nostru Isus a făcut-o în Luca 17:26-30 şi a menţionat pofta fiilor lui Dumnezeu după trupuri străine. O specie rară a venit la existenţă prin Cain, care nu era în creaţia originală. Oamenii de ştiinţă nu au nici o explicaţie pentru scheletele ciudate descoperite şi ca atare s-au simţit obligaţi să inventeze teoria total nebiblică a evoluţiei. Ei se află încă în căutarea “verigii lipsă“.

Apostolul Petru scrie despre fiii lui Dumnezeu care au păcătuit, că ei sunt legaţi cu lanţuri în întuneric (2Petru 2:4). Isus li s-a adresat în mod special, când s-a coborât în locuinţa morţilor (1Petru 3:18-20). Ei s-au opus Duhului lui Dumnezeu, au fost neascultători şi s-au amestecat cu trupurile străine ale fiicelor oamenilor din linia lui Cain

29/08/06 09:29

vaxaly
membru

si totusi ....
punctul de vedere ca fii lui Dze erau setiti si ca cap.6 se arata esuarea separarii intre canaaniti neevlaviosi si setitii evalviosi, cu mare greutate s-ar potrivi realitatii. cum ar putea produce o rasa de uriasi o casatorie intre fiinte umane evlavioase si neevlavioase? cum numai niste apostati produc o asemenea enormitati de nelegiuire incat sa necesite potopul? o apostazie care a culminat cu forme avansate de demonism ne ofera o cauza proportionala cu efectul. Cele doua epistole ale lui Petru si ep lui Iuda sustin acest pnct de vedere despre potop. Expresia "fiii lui Dzeu" [fii lui Elohim] se intaleste numai de 4 ori in alte parti ale VT. Se intaleneste de 3 ori in cartea Iov [1.6,2.1] unde citim despre "fiii lui Dzeu" care se prezinta inaintea lui Dzeu, in mijlocul lor fiind si Satana. Evident ca in acel context fii lui Dzeu sunt niste fiinte angelice. Se intalneste din nou in Iov 38.7 unde citim ca , la facerea lumii, stelele diminetii izbucneau in cantari de bucurie, si toti fiii lui Dzeu scoteau strigate de veselie. Din nou fiii lui Dzeu sunt in mod evident fiinte supraomenesti. Cealalta referire este in cartea Daniel unde ni se spune despre Nebucadnetar ca a vazut 4oameni umbland in cupotrul supraincalzit. El a recunoscut pe cei 3 si ca al 4-lea era "ca Fiul lui Dumnezeu". Folosirea titlului "fii lui Dzeu" in VT este deci limitata la fiinte angelice. In versiunea Septuaginta, expresia "fiii lui Dzeu" este invariabil tradusa "ingerii lui Dzeu".Termenul "fiii lui Elohim" pare sa fie limitat la cei care sunt direct creati prin hotararea lui Dumnezeu, mai degraba decat fiintele nascute din porunca lor. Acea caracteristica face diferenta cel mai mult intre ingeri si oameni. In VT este folosita o expresie asemanatoare "fiii lui Dzeu" ["fii lui Iehova", in vers. eng.] si aceasta ar fi o expresie ideala care sa fie folosita in Genesa 6, daca ar fi existat intentia ca in acest pasaj, pur si simplu sa se faca diferenta intre descendentii lui Cain si cei ai lui Set. De fapt, ar fi fost o expresie potrivita in mod deosebit deoarece in Gen 4.26 spune ca de pe vremea lui Enos au inceput oamenii sa ceheme "Numele Domnului". In loc de a folosi expresia "fiii lui Dzeu" .

29/08/06 09:57

Site web  
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Pentru participanţii la acest topic:
ÃŽn calitate de moderator la acest topic am ştes mesajele lui fineas pe care le-am considerat ne-conforme cu Scriptura şi periculoase ca insinuări.

29/08/06 10:26

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 5    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la