TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Stiinta si/sau religie?/Îngerii Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 5
vaxaly
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 28/03/05
ce sunt ei, ce rol au, pt ce sunt facuti? ...care e menirea lor!?? ...

_______________________________________
"Nu de aripi are nevoie spiritul omenesc, spune Bacon, ci de plumb. Cu prea mare usurinta se avanta in cele mai inalte abstractiuni pierzand orice contact cu omenescul si realitatea."

24/01/06 14:02

Site web  
vaxaly
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 28/03/05
ÎNGERII – ÎMPĂRĂŢIA SECRETĂ

    Un inger este un mesager al lui Dumnezeu care il vede fata-n-fata si prin urmare este o fiinta dintr-o categorie mai inalta decat omul. Este adevarat ca este o creatura, in esenta sa originala fiind un spirit sfant si necorupt, inzestrat cu o vointa libera si de aceea nefiind imun la ispita si pacat. Exista multe indicii ale unei caderi a ingerilor, sub conducerea lui Satan. (Iov 4:18; Matei 25:41) desi acest subiect se incadreaza in sfera demonologiei. Sulurile de la Qumram contin o erarhie dubla a ingerilor, cu oameni muritori asociati, unii din taramul luminii, ceilalti din taramul intunericului. Atat Noul Testament cat si Vechiul Testament folosesc acelasi cuvant pentru muritori si mesageri obisnuiti.
    Ingerii sunt niste spirite pure (Matei 8:16; Luca 7:21), adica imaterial si necorporali, si deci invizibili. Din cauza manifestarilor fenomenale ale ingerilor in forma trupeasca unii comentatori au sustinut ca ingerii poseda niste corpuri speciale, fie ele din etern, lumina, aer sau alta substanta intangibila; insa pasajele aduse in sprijinul acestei sugestii (de ex., Psalmul 104:4; Matei 22:20; 1Corinteni 11:10) nu implica in mod necesar aceasta idee. In literatura apocaliptica, aparitia ingerilor in forma trupeasca este un impact al reprezantarii simbolice.
    Spre deosebire de Dumnezeu, ingerii nu sunt omniprezenti. Ei se manifesta definitiv intr-un anumit punct in spatiu; intr-adevevar, se pare ca o ostire de ingeri poate fi prezenta intr-un spatiu foarte restrans (Luca 8:30). Si chiar daca nu sunt omni prezenti ei par totusi sa fie prezenti in mai multe locuri deodata. Cu toate acestea, A.A.Hodge sustine ca “fiintele finite pot fi doar intr-un singur loc in acelasi timp”; aparenta ubicuitate a lui Satan el o pune pe seama faptului ca tot ceea ce realizeaza agentii lui ii este atribuit si lui.
    Ingerii sunt fiinte nemuritoare (Luca 20:36). Desi ei sunt creaturi, nu sunt o familie sau o rasa care se perpetueaza prin generarea sexuala, in timp ce, arata Knight Dunlap, “in mitologiile siriana, babiloniana si araba din perioada antica par sa fi existat ingeri de sex masculin, feminin si chiar neutru”.  Ingerii sunt niste creaturi care se pare ca au fost creati separat fiecare in parte pentru o viata vesnica, si deci nu sunt supusi mortii naturale.
    Ingerii sunt inzestrati cu inteligenta (2Sam. 14:20; Matei 24:36; Efes. 3:10; 1Petru 1:2; 2 Petru 2:11). Desi nu sunt omniscienti, ei poseda totusi multa cunoastrere. Aceasta cunoastere angelica, sustineau scolasticii, le-a fost data la creatie; insa ei nu au cazut de acord daca cunoasterea angelica este intuitiva (d’Aquito) si deci incapabila de expansiune, sau discursiva (Scotus) si deci extensibila printr-o activitate intelectuala ulteriara. Insa cunoastrerea intuitiva si cea discursiva nu se exclud reciproc; cea din urma ar putea sa decurga din prima.
    Ingerii poseda o putere considerabila si de obicei se vorbeste despre ei ca despre o ostire sau o armata in slujba lui Dumnezeu (Ps.103:20; Col.1:16; Efes.1:21; 3:10). Cu toate acestea, ei nu sunt omniscienti (Ps.89:6 si urm.); nu pot nici sa creeze, nici sa transforme substantele, desi Satan, ni se spune, poate face minuni (Matei 24:24; 2 Tes.2:9 si urm.; Apoc. 13:14, 16:4, 19:20). Ingerii nu au o activitate autonoma alaturi de Yahweh, ci functioneaza si intervin in ordinea creata numai in concordanta cu poruncile si scopurile lui Dumnezeu. Ei nu se amesteca deloc in transcendenta absoluta a lui Yahweh. Puterea lor, la fel ca si aceea a tuturor creaturilor, este dependenta si derivata. 
    Scriptura ni-i prezinta pe ingeri in doua tabere: cei buni care-I slujesc lui Dumnezeu si vin in ajutorul sfintilor (Marcu 8:38; Apocalipsa 14:10), si cei rai “care nu si-au pastrat vrednicia, ci si-au parasit locuinta” (2 Petru 2:4), si au cazut din sfintenia initiala in care au fost creati de Dumnezeu.
    Biblia face o deosebire si intre ingerii buni. Desi nu suntem lamuriti pe deplin, ni se spune ca exista o anumita ordine de marime sau de demnitate si intre ingeri. Exista heruvimi care pazeau raiul si care erau reprezentati simbolic de “chipurile” asezate deasupra capacului ispasirii din Sfanta Sfintelor. Din pozitia lor poate fi dedus ca ei sunt insarcinati cu pazirea sfinteniei divine. Isaia ni-i prezinta pe serafimi (Isaia 6:2). Ei cantau slava Domnului.
In final din cauza caderii, Dumnezeu a socotit ca este mai bine pentru noi  sa nu stim mai mult despre ingeri. Teologul evanghelic trebuie sa se fereasca sa citeasca in “spatiile goale” ale Bibliei lucru despre care Dumnezeu  a preferat sa pastreze tacerea.

---------------------------------------------------------------------------------
BIBLIOGRAFIA
HENRY, Carl, Dumnezeu, revelatie si autoritate, Cartea Crestina, Oradea, 2003
WENGER, J.C., Introducere in teologie, Logos, Cluj, 2001
DOUGLAS, J.D., Dictionar Biblic, Cartea Crestina, Oradea, 1994
ELWOOD, Roger, Angelwalk, Crossway Books, Westchester, 1988


_______________________________________
"Nu de aripi are nevoie spiritul omenesc, spune Bacon, ci de plumb. Cu prea mare usurinta se avanta in cele mai inalte abstractiuni pierzand orice contact cu omenescul si realitatea."

24/01/06 14:03

Site web  
fineas
Exclus

Locatie: cluj romania
Inregistat: 11/01/06
de multe ori in biblie ,acolo unde apare inger ,tradus in original apare mesager a LUI Dumnezeu,care poate fi doar om ,un om care aduce un mesaj di partea LUI.Vezi cei sapte ingeri din apocalipsa iti dau un exemplu,"ingerului Bisericii dinEfes SCRIEI.Dumnezeu nu le scrie ingerilor ,ci le porunceste .Multi trducatori ai BIBLIEI au tradus eronat ,di cauza ca nu aveau acelasi DUH care a scris BIBLIA.Apoc 2;1  3;1 etc

_______________________________________
SHALOM

24/01/06 16:21

   
local*occultist
membru

Locatie: undeva...
Inregistat: 09/01/06
nimic referitor la Biblie, doar ceva "util"
http://www.steliart.com/angelology.html
poate spuneti si despre asta ca-i opera lui Satana...


_______________________________________
Open your mind

24/01/06 21:45

   
local*occultist
membru

Locatie: undeva...
Inregistat: 09/01/06
inca o intrebare pt voi...este considerat pacat sa-ti contactezi ingerul pazitor?...nu sa-l conjuri, ci sa-l contactezi, adica "sa-l rogi frumos" sa apara in fata ta si sa te ajute cu ...bla...bla...bla... (desi ar trebui sa-ti apara doar daca esti vrednic de prezenta lui)   8-}

_______________________________________
Open your mind

18/02/06 00:58

   
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
da...numa' ca la mine cand sun ingeru' pazitor e ocupat...si ma redirectioneaza la zana maselutza...si daca e si ea ocupata, sigur are timp mos craciun :(

23/03/06 00:49

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Aaaaaa! de aia nu-mi răspundea mie moş crăciun! că era ocupat cu tine! Băi! mai lasă şi la alţii!
                                         :D:D:D:D


23/03/06 09:02

Site web  
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Am auzit marturia unei tipe de la noi de la biserica care de multe ori a fost scoasa din impas de ingeri - i-a numit ea. Pai zicea ca intr-o zi era pe strada si venea acasa tarziu de la serviciu si mai era cu o prietena de-a ei si la un moment dat li s-a stricat masina. Nestiind ce sa faca au inceput sa se roage. La un moment dat au vazut un domn foarte inalt si foarte dragut la fata care s-a apropiat de masina lor si le-a intrebat daca poate sa le ajute. In foarte scurt timp masina a fost reparata si cand s-au intors fetele sa-i multumeasca domnului respectiv acesta nu mai era acolo. Eu cred in minuni pentru ca il stiu pe Domnul meu si eu cred ca lucruri de genul acesta ar trebui sa fie la ordinea zilei in viata unui crestin!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

24/03/06 04:26

Site web  
vaxaly
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 28/03/05
sters de vaxaly:
Il gasiti pe : http://www.filadelfiaonesti.ro/vaxaly/ingeri.htm
all rights reserved ®2006

Ultima modificare de vaxaly (30/03/06 15:19)


_______________________________________
"Nu de aripi are nevoie spiritul omenesc, spune Bacon, ci de plumb. Cu prea mare usurinta se avanta in cele mai inalte abstractiuni pierzand orice contact cu omenescul si realitatea."

27/03/06 15:25

Site web  
gfod
membru

Locatie: Cluj-Napoca, Ardeal
Inregistat: 21/03/05
ANGELOLOGIE, nu Angelogie. Cuvantul angelogie nici macar nu exista...

_______________________________________
sunt si eu om(sclab om!)...

27/03/06 17:32

Site web  
T-pop
membru

Locatie: Oradea
Inregistat: 20/01/06
Ma vaxaly, a anuntat cineva Guiness Book-ul despre postarea ta? :D

_______________________________________
"The more I study science, the more I believe in God."
                               Albert Einstein

27/03/06 18:05

Site web  
nascutinvingator
membru

Locatie: Craiova,Romania
Inregistat: 25/03/06
l-am mutat la alta sectie...sper ca acum esti multumita....

Ultima modificare de nascutinvingator (27/03/06 18:29)


_______________________________________
Mi s-a inradacinat credinta  ca omul care lupta, chiar si singur,pentru Dumnezeu si Neamul sau, nu poate fi invins niciodata

27/03/06 18:12

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Nu e vb sa fiu eu multumita.....:)

De sters.

Ultima modificare de april (27/03/06 18:39)


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

27/03/06 18:20

   
nascutinvingator
membru

Locatie: Craiova,Romania
Inregistat: 25/03/06
l-am mutat la alta sectie...sper ca acum esti multumita....sau poate  nici acolo nu e bine?

Ultima modificare de nascutinvingator (27/03/06 18:31)


_______________________________________
Mi s-a inradacinat credinta  ca omul care lupta, chiar si singur,pentru Dumnezeu si Neamul sau, nu poate fi invins niciodata

27/03/06 18:30

Site web  
nascutinvingator
membru

Locatie: Craiova,Romania
Inregistat: 25/03/06
off.....fetele astea....

_______________________________________
Mi s-a inradacinat credinta  ca omul care lupta, chiar si singur,pentru Dumnezeu si Neamul sau, nu poate fi invins niciodata

27/03/06 19:42

Site web  
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
hm......cred ca ar trebui deschis un nou subiect numit eseuri si comentarii pe baza lor, sau predici si comentarii pe baza  lor... ce zici vaxaly ? ma gandeam ca doar la un subiect postez asa mult ... ce sursa de inspiratie ai? ca de e de pe net, ne poti da adresa, e mai simplu
GBU


27/03/06 20:28

   
vaxaly
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 28/03/05

anca4j a scris:

hm......cred ca ar trebui deschis un nou subiect numit eseuri si comentarii pe baza lor, sau predici si comentarii pe baza  lor... ce zici vaxaly ? ma gandeam ca doar la un subiect postez asa mult ... ce sursa de inspiratie ai? ca de e de pe net, ne poti da adresa, e mai simplu
GBU


cam34 , institutul penticostal , bucuresti , cercetarea baietilor de acolo. strada uverturii 210-220, DVD-ul cu documente si cercetare al cemerei 34 cu numarul 4A.
Acolo gasesti documentul asta. Cred ca daca scriam tampenii ca "punguta cu doi bani" nu se lua nimeni de mine. Daca tu nu esti in stare sa cercetezi atunci lasa pe altii. sau cred ca mai bine voi pune pe un link si voi "publica" in alta parte :)

oricum daca intentia mea buna a fost gresita ma las de sportul asta de a cauta si de a pierde vremea pt un lucru ca acesta.

Dau cu pace si`am iesit!

Ultima modificare de vaxaly (31/03/06 15:00)


_______________________________________
"Nu de aripi are nevoie spiritul omenesc, spune Bacon, ci de plumb. Cu prea mare usurinta se avanta in cele mai inalte abstractiuni pierzand orice contact cu omenescul si realitatea."

30/03/06 14:09

Site web  
ionelcim
membru

Locatie: cluj-napoca
Inregistat: 01/11/05
hai mai, nu chiar asa,....
ar fi fain daca ai posta acolo 10-15 randuri, ca sa poata vedea fiecare despre ce este vorba, iar pt cei interesati sa existe posibilitatea sa poate citi tot materialul
ai materiale foarte bune, si faci o treaba foarte buna, dar....se poate si mai bine.
spor la treba in continuare...

merci de intelegere

Ultima modificare de ionelcim (30/03/06 15:44)


_______________________________________
"CAT SUNT IN LUME SUNT LUMINA LUMII" Isus Hristos

30/03/06 15:40

   
vaxaly
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 28/03/05
daca voi avea timp sa selectez 20 randuri acolo o sa postez. momentan am prea mult de studiu ca sa fac un rezumat. Daca ai tu timp esti binevenit sa faci un rezumat la acel text.

gbu


_______________________________________
"Nu de aripi are nevoie spiritul omenesc, spune Bacon, ci de plumb. Cu prea mare usurinta se avanta in cele mai inalte abstractiuni pierzand orice contact cu omenescul si realitatea."

30/03/06 15:53

Site web  
T-pop
membru

Locatie: Oradea
Inregistat: 20/01/06
Vaxaly, vezi ca nu merge linkul de mai sus. Verifica-l, te rog, sa vezi daca e scris corect. Mersi.

_______________________________________
"The more I study science, the more I believe in God."
                               Albert Einstein

30/03/06 18:30

Site web  
vaxaly
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 28/03/05
da. ala cu cam34 sigur nu mergea. era la plesneala si prin urmare linkul este  http://www.filadelfiaonesti.ro/vaxaly/ingeri.htm . N-am avut timp sa ii fac un desig, sau ceva culori, chestii si altele pt ca eram in criza de timp ca sa le mut de aici acolo.

_______________________________________
"Nu de aripi are nevoie spiritul omenesc, spune Bacon, ci de plumb. Cu prea mare usurinta se avanta in cele mai inalte abstractiuni pierzand orice contact cu omenescul si realitatea."

31/03/06 15:01

Site web  
Ammy28
membru

Locatie: Mures,Romania
Inregistat: 20/10/05
Waxaly,ai facut o treaba excelenta cu linkul.Ma preocupa intens subiectul si  eram in cautarea unei astfel de material.Personal multumesc.Be blessed.

_______________________________________
In adevar, legea Duhului de viata in Hristos Isus, m-a izbavit de Legea pacatului si a mortii(Rom 8:2)

10/05/06 18:11

   
mamaruta
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 13/08/06
In Luca 27-36 Iisus spune ca dupa moarte, oamenii nu se vor casatori, ci vor fi ca ingerii.
Am intrebat cum sunt ingerii, tinand cont de versetul de mai sus. Adica ma refeream la acele aspecte legate de iubirea dintre oameni si poate chiar de latura sexuala.
Biblia ne spune ca vom avea trupuri de slava. Nu stim ce inseamna acele trupuri de slava, dar stim ca ingerii sunt fiinte imateriale si necorporale sau chiar mai mult ca sunt spirite ( conform prezentarilor de mai sus si a teologilor din care s-a inspirat autorul lor ). Atunci poate ca afirmatia Domnului Iisus din versetul de mai sus, nu trebuie luata ad literam, ca fiind valabila fata de toate caracteristicile ingerilor si a oamenilor dupa moarte. Voi ce parere aveti?
S-a vorbit mai sus despre faptul ca ingerii nu au sex, dar nu am gasit nici un argument biblic insotind aceasta afirmatie. Exista argumente biblice pt acest lucru?


_______________________________________
mamaruta ruta, suie-te-n caruta

15/08/06 22:46

   
gfod
membru

Locatie: Cluj-Napoca, Ardeal
Inregistat: 21/03/05
Ce rost ar avea sa aiba sex? Ca sa se inmulteasca? Nu, nu cred. Sau doar ca sa existe o oarecare diferentiere intre ei ca sa fie lumea lor mai interesanta, sa nu se plictiseasca saracii? Nu, nici asta nu cred. Sexul ingerilor a fost una dintre chestiunile indelung dezbatute de scolastici degeaba.
           In Biblie nu stiu daca o sa gasesti argumente pro sau contra. Dar o putem lua altfel: se zice in Geneza ca "fii lui Dumnezeu"(eu cred si presupun, alaturi de o gramada de alti oameni ca este vorba de ingeri) s-au unit cu fiicele oamenilor si de-acolo au rezultat uriasii. Si mai departe Dumnezeu vede ca lumea era plina de rau si hotaraste sa o distruga. Exista nenumarate relatari despre fenomenul incubusilor si sucubusilor si astazi, ale dracilor care s-au unit cu 'pamantencele'. Dar nu cred ca aici apare problema sexului, pentru ca ingerii isi pot lua(presupun) diferite forme materializandu-se, deci nu putem trage concluzia ca sunt de sex masculin sau "feminin" ca sa se uneasca cu "fiicele oamenilor". Daca exista totusi un fel de "sex" al ingerilor, cred ca acesta este total diferit de ceea ce putem noi concepe.


_______________________________________
sunt si eu om(sclab om!)...

28/08/06 19:37

Site web  
mamaruta
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 13/08/06
Sexul feminin si masculin exista doar pt procreere si ca sa fie lumea mai putin plictisitoare?

_______________________________________
mamaruta ruta, suie-te-n caruta

28/08/06 20:17

   
Pagini:  1 2 3 4 ... 5    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net