TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/TANAR si CRESTIN ?/Cum ar trebui sa arate/poarte un tanarcrestin? Moderat de feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 5 6 7 8 9 10 11 ... 13
Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Cu a doua sigur ca am exagerat. se vede de la o posta.

Cu prima cred ca nu...
Stii de ce? Pentru tine este un dans nevinovat, dar pentru ceilalti?
S-ar putea pentru unii sa cante <idolul lor>, ca muzica nu o vor alege dupa parerea ta.
Si daca si tu tii ritmul te asociezi dansului in jurul <idolului>... Cred ca nu exagerez. Si nu sunt mai catolic ca papa. Nu sunt impotriva prezentei tale acolo, daca nu te asociezi lucrarilor intunericului... ci mai degraba le osandesti.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (17/03/08 13:37)

17/03/08 13:29

Dana
membru

Inregistat: 04/01/07
cum spuneam. e doar parerea ta.

17/03/08 13:30

Old
Moderator

dar corecta   :rolleyes:

17/03/08 13:36

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

OLD TRAIAN a scris:

Ceea ce cred eu este ca poti sa mergi la un asemenea banchet, nu ca sa participi ci daca ai trimiterea profetica sa condamni lucrarile intunericului. Daca nu , eu cred ca nu este bine sa te joci cu focul.

Oare eu de ce m-oi fi dus la scoala ca nu am avut trimitere profetica sa urlu la profesori si colegi ca vor arde in flacarile iadului. Oare mi-oi fi pierdut mantuirea? :rolleyes:

17/03/08 13:38

homeless
membru

Inregistat: 16/02/08
x

Ultima modificare de homeless (14/02/11 00:29)

17/03/08 13:40

Dana
membru

OLD TRAIAN a scris:

dar corecta   :rolleyes:

din punctul tau de vedere. ia zi-mi de ce condamni dansul? care e pacatul comis prin dans?

17/03/08 13:41

Old
Moderator

Zi-mi tu ce virtute gasesti in dans?

Ca daca n-are merite il condamn din capul locului.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (17/03/08 13:45)

17/03/08 13:44

Dana
membru

homeless,

1. arata-mi porunca lui Dumnezeu care e incalcata in ceea ce eu am sustinut.
2. daca nu esti in stare sa-ti mentii marturia la un banchet, cel mai probabil nici in viata de zi cu zi nu ti-o mentii.
3. cat priveste partea cu ucisul - completarea mea cu privire la Duhul Sfant era mai mult decat suficienta. exemplul tau este total deplasat. incredintarea vine de la Duhul Sfant.
4. nu ma intereseaza daca iti place sau nu tonul meu.

17/03/08 13:49

Dana
membru

OLD TRAIAN a scris:

Zi-mi tu ce virtute gasesti in dans?

Ca daca n-are merite il condamn din capul locului.

nu plasa mingea in terenul meu inainte sa-mi raspunzi.
deci, care e pacatul care se savarseste daca dansezi?

17/03/08 13:52

filip
membru

Inregistat: 27/04/05

Dana a scris:

[...]tonul meu.

Care-i femininul de la ton? Tonă sau toană?! :rolleyes:

Ultima modificare de filip (17/03/08 13:54)

17/03/08 13:53

Site web  
Old
Moderator

@dana
Adica nu vrei sa raspunzi?
Nu este musai. nici mai devreme n-ai raspuns pe muzica cui vrei sa dansezi: pe muzica lui Dumnezeu sau pe muzica lumii? Ca sa-ti pot raspunde>

Ultima modificare de OLD TRAIAN (17/03/08 13:55)

17/03/08 13:54

Dana
membru

mda... ne invartim in cerc.

stiu ca nu ai cum condamna scriptural dansul.

17/03/08 14:09

starlish
membru

Inregistat: 16/03/08
nu am de gand sa dansez la bal si stiu ca nu as ceda nici in fata alcoolului...singurul motiv pentru care as opta sa ma duc este pentru ca prietenele mele de la liceu au insistat, spunandu-mi ca o sa fim inbracate elegant si o sa facem poze...o sa ne amuzam de una de alta...si oricum ele stiu care e pozitia mea fata de bautura si dans (ele nu fumeaza oricum) ...de exemplu pana acum nu m-am dus la nici o petrecere de-a lor pentru ca le-am spus ca nu as avea ce sa fac...dar e balul de-a 12-a..e altfel...nici la balul bobocilor nu am fost...

Ultima modificare de starlish (17/03/08 19:15)

17/03/08 17:45

+Archangel+
Moderator

Daca vrei sa te duci atunci du-te. E mai bine decat sa iti para rau ca nu te-ai dus. Daca crezi ca iti poti pastra marturia din punctul meu de vedere nu e nicio problema.

17/03/08 17:53

Old
Moderator

Corect!

17/03/08 18:04

simona
membru

Inregistat: 19/02/08
Nu am fost la banchetul de clasa a 8-a...si nu cred ca am ratat mare lucru. Ca pe atunci invatau colegii mei sa bea, sa fumeze...si un pic de imaginatie va poate ajuta ca sa va dati seama ce "splendoare" de petrecere a fost.
Cum ziceam, nu regret, nici nu ma prea legau multe chestii de ei... Asa, unde vreau sa ajung...:D:D... Anul viitor, va fi banchetul de a 12-a...Pffuuu... Au sarit colegele pe mine ca leii pe prada:"Vai, da cum sa nu vii? Noi cand ne mai vedem??"... -Pai, ne mai vedem ca nu om muri dupa banchet-... Ideea e urmatoarea: spiritul de turma, presiunea creata, desi vorba aia "suntem mari de-acu'.." pot face un crestin imatur sa cada, SI sa fie un exemplu prost...

Dansul nu il vad ca pe un pacat, nu vad ca un pacat sa asculti muzica necrestina, pentru ca nu am intalnit un verset biblic care sa zica ceva despre asta(pana acum:) )-lucrurile astea, personal nu le fac, pt ca nu ma atrag, asa am fost creata, deci pt mine nu reprezinta o problema :D :D...

Dar tu, oricare ai fi, si orice decizie ai lua-gandeste-te ca toti vor fi cu ochii pe tine, sa vada, doar-doara gresesti. Si asta, pentru a arata ca si "aia, doara i-am vazut eu" :D:D Fii un exemplu, asta e tot ce pot spune.

Ultima modificare de anomis_w_w_j_d (17/03/08 18:22)

17/03/08 18:20

Dany4Jesus
membru

anomis_w_w_j_d a scris:

Dansul nu il vad ca pe un pacat, nu vad ca un pacat sa asculti muzica necrestina, pentru ca nu am intalnit un verset biblic care sa zica ceva despre asta(pana acum:) )-lucrurile astea, personal nu le fac, pt ca nu ma atrag, asa am fost creata, deci pt mine nu reprezinta o problema :D :D...

Da dar atentie caci dansul si muzica necrestina sunt un obicei al celor rai si în Biblie scrie despre asta în psalmul 1
" Ferice de omul care nu se duce la sfatul celor rãi, nu se opreºte pe calea celor pãcãtoºi, ºi nu se aºeazã pe scaunul celor batjocoritori!"

Asta înseamna sa nu faci ce fac ei caci nu este bine.Deci eu cred totusi caci savârsesti un pacat daca le faci aceste lucruri.Cât despre banchet daca simti ca nu e bine sa mergi atunci nu merge ca sa nu ai pareri de rau dupa  aceea, dar daca crezi ca poti sa te abtii de la ce fac ei si îti doresti cred ca poti merge.Eu unul nu am fost la cel din clasa a 8-a si nici nu-mi pare rau.

Ultima modificare de Dani4Jesus (17/03/08 18:46)

17/03/08 18:42

Site web  
+Archangel+
Moderator

Dani, banuiesc ca tu te duci la scoala. In virtutea versetului scris de tine ce cauti la scoala unde sunt numai colegi pacatosi iar profesorii nu sunt crestini? Tu una zici si alta faci? ;)

17/03/08 19:00

starlish
membru

Inregistat: 16/03/08
ce parere ai despre muzica necrestina, archangel?:D

17/03/08 19:15

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08
Poate vrea sa faca teologie si are nevoie de scoala =) sa inteleg ca tu cobori scoala la nivelul banchetului?

17/03/08 19:32

+Archangel+
Moderator

daniel-l a scris:

Poate vrea sa faca teologie si are nevoie de scoala

Bravos, daniele-le. Adica tu te faci frate cu Necuratu pana treci lacu.

daniel-l a scris:

sa inteleg ca tu cobori scoala la nivelul banchetului?

Nu, cobor scoala la nivelul versetului citat de tine.

starlish a scris:

ce parere ai despre muzica necrestina?

N-am nici buna nici proasta. Depinde de la caz la caz. Eu, unul, nu mai ascult muzica necrestina decat foarte rar deoarece am suficient de multa muzica crestina care sa-mi satisfaca toate gusturile. Asta nu inseamna ca nu apreciez un concert cu Shania Twain, Phil Collins, U2, Tiesto etc.

17/03/08 20:01

Dany4Jesus
membru

+Archangel+ a scris:

Dani, banuiesc ca tu te duci la scoala. In virtutea versetului scris de tine ce cauti la scoala unde sunt numai colegi pacatosi iar profesorii nu sunt crestini? Tu una zici si alta faci? ;)

Nu Arch, cred ca tu nu întelegi explicatia logica : sa nu faci ce fac ei ca fiind pacatosi. Asta înseamna sa nu dansezi sa nu asculti muzica necrestina si sa nu faci toate lucrurile ce le fac ei. Pt ca si Domnul Isus se ruga:  "Nu Te rog sã-i iei din lume, ci sã-i pãzeºti de cel rãu." Asta înseamna ca poti merge linistit la scoala ;)

17/03/08 20:08

Site web  
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

starlish a scris:

sa va intreb si eu un lucru: ce parerea aveti depsre babul de sfarsti de clasa a 12-a? credeti ca este indicat pentru un crestin sa se duca, sau nu? sau pur si simplu ce credeti despre asta?

depinde de constiinta ta si de relatia pe care o ai cu colegii...daca ea iti spune ca e ok si daca ei stiu ca tu esti credincioasa si respecta acest lucru ar fi cat de cat ok...dar gandeste te ca s ar putea sa fii foarte stanjenita...ce vei face cand colegele tale vor merge sa danseze?ce scuze o sa "inventezi"(=o sa minti?) ca sa refuzi un dans?

17/03/08 20:10

+Archangel+
Moderator

Dani4Jesus a scris:

Asta înseamna ca poti merge linistit la scoala ;)

Si la bal. ;)

17/03/08 20:13

Dany4Jesus
membru

Da ;) Daca nu ai pareri de rau dupa aceea si doresti dar nu la bal :D la banchet(sau poate nu am înteles eu,poate bal=banchet :D )la cel de clasa a 12-a poate si eu m-as fii dus daca as avea prieteni între colegi cu care m-as întelage foarte bine ;)

17/03/08 20:20

Site web  
Pagini: 1 ... 5 6 7 8 9 10 11 ... 13    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la