TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/TANAR si CRESTIN ?/Cum ar trebui sa arate/poarte un tanarcrestin? Moderat de feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 7 8 9 10 11 12 13
simona
membru

Inregistat: 19/02/08

fluflu a scris:

anomis!!!!!!!!!
ei,ei

Da? :D ...Am dat cumva viata gandurilor voastre? :D

E interesant ca vorbim de batrani, la capitolul tineri. Mmmm... Sa speram, ca nu vom ajunge si noi asa de acri, desi... Hm, partea funny e ca chiar ajungem asa. Din nefericire. Ideea e ca, fiind tineri, pentru batranele, nu emanam incredere. Ex? Timotei.

Ultima modificare de anomis (07/09/08 23:38)

07/09/08 23:37

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Chat sau COMENTARII, va rog .

07/09/08 23:38

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

gabi_aron a scris:

sa fi un extremist criticat de batranelele de pe ultima banca dar care paote avea impact in lume

Asta e pura amagire.
N-ai nici un impact in lume,lumea are asupra ta.

gabi_aron a scris:

sau un indoctrinat apreciat de ingustii bisericii dar care nu paote avea impact asupra tinerilor din lume datorita inapoierii lui?

Mai bine zis un crestin care vrea sa fie apreciat de Domnul ,cu riscul de a i se spune inapoiat,ingust,indoctrinat.

07/09/08 23:44

gabi
membru

Inregistat: 14/11/06
of nu si aici..as mai avea multe de zis..dar ma retrag :D

mai zic doar ceva sa nus e zica iar ca e chat: in lume nu poti avea impact daca prezinti datinile invatate de la strabunii bisericii si nici daca mergi plin de religiozitate...o simpla parere

07/09/08 23:47

Site web  
irlanda
membru

Asta este numai o impresie plina de rautate a celor care se considera noncomformisti.

07/09/08 23:49

the_stranger
membru

Inregistat: 15/01/08

gabi_aron a scris:

ai dreptate...e prea multa religiozitate, datini si idei preconcepute in bisericile noastre. daca ai iesit putin de sub tiparele create de vechii batrani ai bisericii esti catalogat drept extremist, razvratit sau mai stiu eu cum...dar oare ce mai important? sa fi un extremist criticat de batranelele de pe ultima banca dar care paote avea impact in lume sau un indoctrinat apreciat de ingustii bisericii dar care nu paote avea impact asupra tinerilor din lume datorita inapoierii lui?

Interesant...cu toate acestea prefer o formă de mijloc..nici prea prea,nici foarte foarte.Eu nu înţeleg de ce spuneţi că nu contează vezi Doamne aşa mult aspectul,când de fapt fetele înainte să meargă la biserică stau vreo oră să se pregătească,îşi schimbă hainele de vreo 4,5 ori înainte să se îndrepte spre uşă,işi pun o tonă de spumă în cap şi se machează.Băieţii stau şi eu în oglindă cu gelu de păr(voiam să zic duş) pe mâini gata de atac. Aa ştiu..că aşa se simt bine(mai ales când sunt admirate de băieţi-fete :D)..scuze pt toţi cei care mă vor critica...dar am avut ocazia să văd cam ce e prin bisericile din România.

Şi dacă interiorul contează aşa de mult daţi-mi voie să vă întreb cât timp petreceţi pe zi în citirea Bibliei,în rugăciune,în modelarea vostră în ceea ce priveşte darurile de sus?
O pun cu bold ca să vadă toată lumea.Nu critic pe nimeni,nu am făcut aluzie la nimeni de pe forum,doar că m-a săturat de cinism,şi de făţărnicie

gabi_aron a scris:

aham...asteptam...dar intre timp cati alti tineri nemantuiti din preajam noastra mor? :D

..cam mult ţi-a luat măi,gabi_aron.Deci..haideţi să nu mai avem grijă de ce zic alţii şi să încercăm să facem ceva concret în lumnea asta.Prin faptul că noi ne poticnim de bătrânele din ultima bancă,şi ele de noi cei tineri nu vom reuşi niciodată să vedem care sunt nevoile celor din jur şi să le împlinim.

Ultima modificare de the_stranger (08/09/08 00:02)

08/09/08 00:02

Site web  
hopeful
membru

Inregistat: 30/05/07
Irlanda, crezi ca poti sa mergi la un tanar care poate a fost dus destul de rar la biserica, care traieste intr-un ambient in care moralitatea este considerata ceva invechit si deloc interesant si sa ii spui ca trebuie sa accepte pe Isus ca Mantuitorul lui personal in acelasi mod in care mergi la un tanar care a fost crescut in biserica. Trebuie sa schimbi ceva, macar vocabularul. Prea greu o sa il atragi cu datini care in realitate nu ajuta pe nimeni cu nimic.

the_stranger a scris:

Interesant...cu toate acestea prefer o formă de mijloc..nici prea prea,nici foarte foarte.Eu nu înţeleg de ce spuneţi că nu contează vezi Doamne aşa mult aspectul,când de fapt fetele înainte să meargă la biserică stau vreo oră să se pregătească,îşi schimbă hainele de vreo 4,5 ori înainte să se îndrepte spre uşă,işi pun o tonă de spumă în cap şi se machează.Băieţii stau şi eu în oglindă cu gelu de păr(voiam să zic duş) pe mâini gata de atac. Aa ştiu..că aşa se simt bine(mai ales când sunt admirate de băieţi-fete :D)..scuze pt toţi cei care mă vor critica...dar am avut ocazia să văd cam ce e prin bisericile din România.

Majoritatea persoanelor care fac asta nu merg la biserica pentru scopul pentru care ar trebuii sa mearga.

Ultima modificare de hopeful (08/09/08 00:05)

08/09/08 00:02

simona
membru

Imi place cum ai punctat, the_s! ;)

08/09/08 00:04

irlanda
membru

hopeful a scris:

Trebuie sa schimbi ceva, macar vocabularul.

Adica cum?

hopeful a scris:

Prea greu o sa il atragi cu datini care in realitate nu ajuta pe nimeni cu nimic.

Nici aici nu inteleg.Fii te rog mai explicita ca eu sant mai grea de cap si nu ma prind prea repede.
Care-s datinile la care te referi?
Sau ce-i aia datina la pocaiti?

08/09/08 00:10

hopeful
membru

Deci ma refer ca nu poti sa mergi si sa ii zici "Domnul iti da mantuirea", cand el poate nici nu stie ce-i aia. Asta referitor la vocabular. Si cat despre datini nu ma refeream la cele de la pocaiti, ci la cele de la ortoxi, chestiile cu lumanarile, moasele ... Pocaiti nu avem asa ceva.

08/09/08 00:13

gabi
membru

the_s nu ma refeream si nu incercam sa acopar nici pe departe pe cei ce folosesc biserica pentru a impresiona persoane de sex opus si cine stie...poate sare iepurele de undeva...sunt total contra lor...eu vizam altceva si pe langa intrebarea ta referitoare la biblie as vrea sa pun si eu o intrebare celor foarte religiosi (as prefera sa nu raspunda irlanda daca se poate :)) ) : Ce faceti pentru cei din jur...pentru nemantuiti?...cum va consumati resursele agonisite in atata timp de conservare in biserica?

08/09/08 00:14

Site web  
the_stranger
membru

Inregistat: 15/01/08
cred că mai bine ai muta întrebarea aici..şi o să răspund acolo.. http://tanarcrestin.net/forum/viewtopic ... 03&p=4

08/09/08 00:17

Site web  
irlanda
membru

hopeful a scris:

Deci ma refer ca nu poti sa mergi si sa ii zici "Domnul iti da mantuirea", cand el poate nici nu stie ce-i aia. Asta referitor la vocabular. Si cat despre datini nu ma refeream la cele de la pocaiti, ci la cele de la ortoxi, chestiile cu lumanarile, moasele ... Pocaiti nu avem asa ceva.

Aha,de acord cu tine .
Cei care totusi fac asa eu nu i-as numi indoctrinati sau ingusti ci mai degraba neintelepti.

08/09/08 00:17

gabi
membru

the_stranger a scris:

cred că mai bine ai muta întrebarea aici..şi o să răspund acolo.. http://tanarcrestin.net/forum/viewtopic ... 03&p=4

nu neaparat...pentru ca infatisarea/comportamentul unui tanar crestin cantareste tot la impactul cu lumea.

08/09/08 00:26

Site web  
tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06

hopeful a scris:

Pentru mine pijama party e un mod de a ne cunoaste mai bine. Nu cred ca e o pierdere de timp sa cunosti persoanele. Suntem oameni si avem mai multe parti, nu putem fi doar religiosi, oricat de crestini am fi. Suntem facuti asa, si Adam a avut problema asta. S-a simtit singur acolo in gradina si a avut nevoie de companie. Si majoritatea persoanelor din ziua de azi au nevoie sa fie acceptate intr-un grup ca sa se simta realizate.

nu ma intelege gresit. si noi facem la biserica nopti albe[difera putin de pijama party].. nu consider gresit lucrurl asta, spuneam doar ca trebuie sa avem grija ce facem si ce discutam la astfel de intalniri. asta e o buna modalitate de ai integra printre noi si de asta e nevoie de atentie la ceea ce se spune/face, pentru ca asta i-ar putea indeparta si mai mult

hopeful a scris:

Oricum nu cred ca persoana care a postat video-ul ajuta la integrare, cred ca ceea ce face e sa ajute la dezbinare. Chiar asa mult conteaza daca ai batic si fusta, sau o pereche de jeans? Nu stiu da mi se pare putin exagerat video-ul. Nu zic ca trebuie sa mergi in pantaloni la biserica fiind fata sau chestii de genul, doar ca poate nu ar trebuii sa ne uitam la lucrurile astea exterioare ci la cele interioare. Normal ca si exteriorul, de obicei, e asemanator interiorului, dar totusi nu sunt acelasi lucru. Cum scrie si in Ioan 7:24 "Nu judecati dupa infatisare, ci dupa dreptate". Faptele sunt cele care vorbesc pana la urma urmei. Sub un batic si o fusta se pot ascunde multe. Cred ca toti ar trebuii sa fim mai ingaduitori cu cei din jur, sa nu mai judecam dupa ce vedem in exterior, ci sa ne fixam la ceea ce face persoana aceea. De multe ori am fost catalogam fara sa cunoastem, dar e frumos cand iti dai seama ca persoana accea nu e chiar asa rea cum o credeai tu.

nu cred ca scopul acelei persoane era de a ajuta la integrare, ci de a ne arata realitatea. a aratat lucrurile asa cum sunt, asa cum le-a vazut. sunt multi tineri care inca nu pricep cum ar trebui sa fie si care sunt lucrurile importante si isi permit mult prea multe lucruri.
forma prea putin conteaza."omul se uita la ceea ce izbeste ochiul, dar Dumnezeu se uita la inima". eu personal oriunde e intalnire crestina ma duc in fusta si cu batic. nu judec pe nimeni. in atatia ani de cand am tot umblat prin tara am vazut multe tipuri de persoane si n-am judecat pe nimeni dupa aparente. da asa e...multe fete se pot ascunde sub o masca frumoasa imbracandu-se in fusta si punandu-si batic pe cap, dar nu cred ca suntem noi in masura sa judecam ce fac ceilalti sau cum sunt ei. suntem diferiti si percepem lucrurile diferit, intelegem diferit ceea ce vrea El de la noi. poate ca ceea ce cred eu este gresit, poate ca nu e chiar asa, sau poate ca ceilalti gresesc...Important e sa ne vedem de barna noastra..sa ne vedem de relatia noastra cu Dumnezeu, de minusurile noastre. nu suntem perfecti si nu putem cere asta de la ceilalti

Ultima modificare de tamarta4jc (08/09/08 10:41)

08/09/08 10:31

UnderZero
membru

Inregistat: 19/04/08
De cate ori ar trebui sa ierte un tanar crestin? Si ce ar trebui sa faca daca a fost ranit in propriul orgoliu?

16/09/08 15:20

hopeful
membru

De 70 de ori cate 7 ... bine acuma nu trebuie sa numeri de cate ori ierti, ci doar sa o faci. Sa ierti de adevaratelea, ceea ce implica sa si uiti ce s-a intamplat si relatia ta cu persoana iertata sa fie din nou cum a fost inainte sa iti greseasca. E destul de greu :)
Si cat despre orgoliu propiu... poate daca suntem raniti in el mai il uitam si noi. :)

Ultima modificare de hopeful (16/09/08 17:16)

16/09/08 17:15

simona
membru

Nu cred ca poti sa uiti. Cand ierti, tacit accepti sa nu mai aduci aminte despre acea greseala, sa nu mai reprosezi. Pentru ca chiar nu poti sa uiti. Nu suntem roboti, suntem oameni. Insa, mai departe ai dreptate. Sa poti sa ierti neconditionat, si din toata inima e foarte greu, dar in asta consta iertarea adevarata. Si mai ales, ar trebui sa ne gandim ca si noi am fost iertati, de mult mai multe greseli. ;)

16/09/08 17:33

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Despre iertare la : Iertarea

16/09/08 19:02

bairstow
membru

Inregistat: 27/10/07
Sa se poarte macar ca oamenii, nu asa cum se roaga unii(nu mai zic ca se intelege) sa ma dea afara.Sa se poarte ca adevarati crestini cu inima curata nu imbibata de ura si egoism ca nu sunt ca ei.

17/09/08 00:42

mototey
membru

Inregistat: 11/12/06

bairstow a scris:

Sa se poarte macar ca oamenii, nu asa cum se roaga unii(nu mai zic ca se intelege) sa ma dea afara.Sa se poarte ca adevarati crestini cu inima curata nu imbibata de ura si egoism ca nu sunt ca ei.

aici deja este fariseism/fatarnicism(exemplu Luca18:9-14)... aceeia, crede-ma... nu au parte de o vesnicie alaturi de Dumnezeu daca nu se pocaiesc... ei traiesc un crestinism fie de duminica, fie doar cu numele sau chiar deloc...trebuie sa existe si astfel de oameni...

18/09/08 08:00

Site web  
tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06
da..si dupa cum spuneam... vorbeam despre cum ar trebui a arate/poarte un tanar crestin...
Bairstow stiu ca se poate discuta si calm si normal cu tine. nu este nevoie sa ii acuzi pe ceilalti, mai ales felul lor de a se ruga. asta nu inseamna ca nu sunt adevarati crestini si ca nu au inima curata sau ca se cred superiori celorlalti.
ca si crestini ar trebui sa incercam in fiecare clipa sa fim un exemplu pentru cei din jurul nostru. fiecare intelege diferit modul in care ar trebui sa faca asta. poate ca gresesc, poate ca gresesti tu, sau poate ca multi dintre noi gresesc. tot ce trebuie sa facem este sa ne incredem in El si sa-L lasam pe El sa lucreze prin noi si ne va da intelepciune si vom intelege mai bine cum ar trebui sa aratam si sa ne purtam.

19/09/08 13:25

bairstow
membru

Eu nu cred ca am vazut pe cineva ca mine :P pana acum sa ierte pe toti asa de usor cum o fac eu.Sa il doara inima cand o crestina(eretica dupa parerea mea) sau orice om ar fi suparat pe mine.Intotdeauna am dat dreptate chiar daca acel om ar fi si pagan, asa cum am mai spus, daca chiar are dreptate.E greu sa fie cineva suparat pe mine.Trebuie sa se chinuie.Ca va mai supar eu cu mesajele mele asta nu o fac decat ca sa va arat calea cea dreapta , dupa ce a ce cred eu.Nici eu nu m-am suparat cand cineva ma conrazis de la voi.Nu imi place de giany ca vine doar cu explicati gen viziunii si nu vrea deloc sa vada daca am eu sau el dreptate.Sa fie impartial.Dar eu sunt suparat pe el ca se inseala, altfel cine stie poate am fi ca niste fratii :) .Adica sunt suparat ca nu gandeste ca mine dar altfel nu am nimik cu el :)

19/09/08 18:28

giany
membru

Inregistat: 18/05/07
dar de ce sa gandesc eu ca tine ... io nu am cap ... mai omule ... io nu iti cer sa gandesti ca mine ... la ce mi-ar folosi mie ??? pana si fratii se inteleg mai putin uneori ... deci nu tine faza cu fratii ... telegi???

19/09/08 18:31

bairstow
membru

Nu prea vrei sa intelegi giany.Eu am vrut sa zic ca nu am nimik cu tine personal.Doar ca nu sunt deacord cum gandesti.Ai afisat pozele?Ca acum ma infurii :)

Ultima modificare de bairstow (19/09/08 18:46)

19/09/08 18:45

Pagini: 1 ... 7 8 9 10 11 12 13    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la