TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/De-ale psihologiei/Melancolicul perfect Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
maryan
membru

Inregistat: 21/02/07
desi predomina temperamentul flegmatic, ma identific cu multe trasaturi ale melancolicului... chiar foarte multe :)

Prietenul adevarat iubeste oricand, si in nenorocire ajunge ca un frate. Proverbe 17:17

08/03/07 13:30

Dana
membru

Inregistat: 04/01/07
deci , fac parte din acesta categorie...

[CATEGORIC :) ]

30/05/07 21:09

gabriel222
membru

Inregistat: 14/06/07
Poate uneori ma regasesc in acele randuri despre melancolici si situatia lor.Acum ceva vreme daca imi ziceai ca voi devenii asa ceva sau un om distrus fara sens in viata si fara a mai avea partasie cu Domnul...nu asi fi crezut nici mort!Uneori ii ajutam pe altii in probleme, in incercari, am dat sfaturi care toate la un loc au avut rezultate super bune,dar niciodata nu mi`am dat seama ca CHIAR EU o sa ajung asa ceva...acum mi`e asa de greu sincer...demulte ori m`am gandit la moarte, la a lasa totul aici si a "pleca" si sa dau cu piciorul in sansa vietii mele sau in familia si prietenii mei si mai ales in Domnul...atat de mult a-si vrea sa vb cu cineva care sa ma poata intelege...

14/06/07 23:09

cosmina
membru

Inregistat: 17/02/07
as vrea sa pun si eu o intrebare daca tot vorbim despre temperamente..credeti ca un melancolic se potriveste cu o colerica/sangvinica???...intreb asta pt ca mi s-a oferit din partea cuiva scuza ieftina cum ca cele 2 temperamente de mai sus nu ar putea sa traiasca impreuna armonios....lucru care mi pare putin...aberant...parerea mea....astept opiniile voastre...:)

13/07/07 21:05

tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06
eu nu stiu din punct de vedere stiintific..iti spun"din experienta"..
eu colerica si el e melancolic...aici depinde de fiecare in parte..nu tine numai de temperament..daca se iubesc si daca exista vointa..fiecare va lasa de la el ca totul sa fie perfect:)

01/08/07 20:12

mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
nu indeplinesc toate conditiile unui melancolic perfect dar ma regasesc in multe..desi as fi preferat un temperament coleric... :(
la intrebarea cosminei raspunul meu este :"da, se potrivesc!"  pentru ca astfel se completeaza reciproc... daca ar fi amandoi "melancolici" ar fi prea monotona relatia... sau pe de alta parte daca ar avea amandoi un temperament coleric ar putea exista anumite conflicte ambii fiind foarte impunatori..de aceea este nevoie de echilibru... parerea mea..

04/09/07 18:03

monday_73
membru

Inregistat: 19/01/08

Larisa a scris:

Personalitatea melancolicului perfect
PUNCTE FORTE

EMOŢIILE MELANCOLICULUI  PERFECT

Profund şi gânditor
Analitic
Serios şi orientat spre un scop
Talentat şi creator
Potenţial de geniu
Artist şi iubitor de muzică
Filosof şi poet
Apreciază frumuseţea
Sensibil la ceilalţi
Se sacrifică pe sine
Conştiincios
Idealist

MELANCOLICUL PERFECT CA PĂRINTE

Stabileşte standarde înalte
Vrea ca totul să fie făcut corect
Păstrează casa în bună ordine
Strânge după copii
Îşi sacrifică propria voinţă pentru alţii
Încurajează educaţia şi talentul

Introvertitul * Gânditorul * Pesimistul

MELANCOLICUL PERFECT LA LUCRU

Urmeză cu sticteţe un program
Perfecţionist, cu standarde înalte
Conştiinţa detaliului
Perseverent şi meticulos
Ordonat şi organizat
Îngrijit şi curat
Econom
Vede problemele
Găseşte soluţii creatoare
Nevoia de a finaliza orice proiect început
Îi plac listele, schemele, graficele şi simbolurile

MELANCOLICUL PERFECT CA PPIETEN

Îşi face prieteni cu precauţie
Se mulţumeşte să stea deoparte
Evită să atragă atenţia asupra sa
Statornic şi devotat
Va asculta plângerile
Poate rezolva problemele altora
Profund interesat de alţi oameni
Mişcat până la lacrimi de compasiune
Caută partenerul ideal

La mine predomina tipul asta temperamental.

"Potenţial de geniu".
GÉNIU, genii, s.n. I. 1. Cea mai înaltă treaptă de înzestrare spirituală a omului, caracterizată printr-o activitate creatoare ale cărei rezultate au o mare însemnătate.
sursa: dexonline.ro

Pai potential de geniu are aproape toata lumea, trebuie sa fie imprejurari. Eu zic ca daca stai singur cativa ani izolat undeva si te gandesti ce "activitate creatoare ale carei rezultate au o mare insemnatate" ai putea sa faci, o sa ajungi sa spui "evrica!" pana la urma. :D
Deci, asadar si prin urmare, am si io potential de geniu :D . (de fapt toata prelegerea asta a fost una persuasiva)
Evident ca glumesc. :)
Desi chestia cu imprejurarile eu cred ca ar putea fi adevarata.

Inapoi la lucruri serioase, eu am vreo 90% din toate chestiile de mai sus, in afara de talentata, artista, meticuloasa, nu strang dupa copii (ca nu am) si alte aprox. 4 trasaturi. In rest pe toate, intr-o mai mica sau mare masura.

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)

11/07/10 10:08

Lucica
membru

Inregistat: 06/06/09
x

Ultima modificare de Lucica (14/09/10 14:29)

01/08/10 12:47

Christina
membru

Inregistat: 15/01/10

Lucica a scris:

Oare temperamentul se poate schimba?

temperamentul nu se poate schimba

Lucica a scris:

dar simt ca nu am fost asa tot timpul si as vrea sa redevin ceea ce am fost...insa nu stiu cum.

cu toate ca ti`ai facut testul de temperament se poate sa nu fi melancolic perfect. de obicei cei care au probleme si sunt sangvinici populari pot deveni melancolici, si invers. iar cei colerici  devin  flegmatici si invers.

eu cred ca temperamentul tau este de sangvinic popular doar ca problemele pe care le`ai avut te`au schimbat.

Ultima modificare de Christina (03/08/10 10:33)

03/08/10 10:32

simona
membru

Inregistat: 19/02/08

Lucica a scris:

dar simt ca nu am fost asa tot timpul si as vrea sa redevin ceea ce am fost...insa nu stiu cum.

Vreau sa iti dau un verset,
Eclesiastul 7:10 "Nu zice: "Cum se face că zilele de mai înainte erau mai bune decât acestea?". Biblia zice ca Solomon a fost cel mai intelept om de pe pamant. Daca el a recomandat asta.... Asadar, indemnul meu e sa incerci sa accepti ceea ce esti acum. Pur si simplu. :)

Ultima modificare de anomis (04/08/10 22:00)

04/08/10 21:59

antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05

Lucica a scris:

Oare temperamentul se poate schimba? Eu cand eram mica radeam tot timpul si ii faceam si pe altii sa rada, eram si putin timida dar imi trecea repede, dar pe la 14 ani am avut niste probleme in familie si de atunci am devenit mai trista (ma regasesc in temperamentul melancolic aproape 100%), dar simt ca nu am fost asa tot timpul si as vrea sa redevin ceea ce am fost...insa nu stiu cum.
Nici credinta nu ma prea ajuta, in sensul ca il privesc pe Dumnezeu mai mult cu teama, si imi e greu sa Il vad ca pe un Tata care ma iubeste...uneori imi e greu si sa-i spun "Tata". Uneori cand ma rog simt iubirea Lui, dar simt ca nu ma pot deschide fata de El, nu pot avea incredere in El.
Scuze, cred ca mesajul meu nu se potriveste foarte bine la rubrica asta dar simteam nevoia sa spun cuiva despre asta..va rog rugati-va pentru mine.

Temperamentul nu ni-l putem schimba, insa prin cooperare cu Duhul Sfant il putem tine sub control. In acest sens, iti recomand o carte foarte buna, care te poate ajuta: "Învingând temperamentul prin Duhul Sfânt" -Tim LaHaye

O poti comanda la Editura CLC : http://www.clcromania.ro/invingand-temp ... rd926.html

sau  Editura Kerigma: http://www.kerigma.ro/carti.php?detalii=20552

@ E foarte bine ca ai impartasit cu noi ceea ce simti. Asta e un pas spre a te ajuta.

Multa binecuvantare!:)

04/08/10 22:56

Lucica
membru

Inregistat: 06/06/09
Va multumesc mult de raspunsuri. M-au ajutat mult :)

30/08/10 13:48

Roxana
membru

Inregistat: 14/03/08
Si eu 100% temperament melancolic.Si pentru cine intreba mai sus..sotul meu este coleric :)

26/10/10 16:28

Pagini:  1 2    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la