TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Limite in relatia baiat - fata Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 14
gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
cum adica atentie la baieti cum se comporta cu animalele? mie nu-mi plac cainii si pisicile, dar asta pent ca sunt justificat. urasc faptul ca exista clinic pentru animale, in timp ce oamenii mor de foame in africa. deci nu o sa dau atentie cainilor si pisicilor. asta ce ma face?

09/09/05 22:37

Site web  
Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Gabi, nici mie nu-mi plac animalele - impropriu spus - nu pot sa ating animalele, nu pot sa le simt oasele de dupa blana aia! Zbrrr! Cineva zicea ca e important sa te uiti la un tip cum se comporta cu animalele pentru ca pe ele le lasa afara, dar tu stai cu el in casa. Asta era ideea!

M-a distrat cand a venit cumnata mea la bunica si a dezlegat cainele din lant si l-a luat la plimbare! Ca sa vezi! E mai usor sa cresti un caine decat sa hranesti cu mai putin de 100.000 doi copii in Africa intr-o zi! Doamne da-ne intelepciune

09/09/05 22:47

Site web  
andra4jesus
membru

Inregistat: 13/09/05
tot timpul m-am gandi la asta ! dar daca ai gasi acel bun prieten care pe urma sa devina sotul/sotia ar fi mai special pt ca ar fi mai pur/a
dar exista di dezavantaje ,din cauza lipsei de experienta poti fii ranit/a

13/09/05 12:28

scalcom
membru

Inregistat: 13/04/05

Larisa a scris:

E mai usor sa cresti un caine decat sa hranesti cu mai putin de 100.000 doi copii in Africa intr-o zi! Doamne da-ne intelepciune!

Eu zic Larisa ca Domnul sa-ti de-a putina lumina in intelepciunea ta de peste ocean.

13/09/05 14:01

Elutica
membru

Inregistat: 14/09/05
HALLO !
Pe mine chiar ca ma inerveaza chestia asta cu caini pt-ca la nemti este la "moda"
sa aiva 2-3 caini decat 2-3 copii macar ca cred ca ma-i mult coasta sa tina caini decat sa aiva copii pt-ca pe caini ii duce la contrale la doctor ,vaccine ,maninca cateva conserve pe zi trbuie scosi la plimbare....etc .
Si pe strada is mai multe doamne cu caini decat cu copii si cand ajung la batranete ii vai si amar de ei sant singuri  nu-i viziteaza nimeni nu-i ajuta nimeni stau doar cu caini.
Salut !

14/09/05 14:43

Larisa
membru

Hey, eu nu am promovat ideea, nu sunt de acord cu ea! Era doar o constatare. Cel putin aici in Vest asa se intampla. Si stii ce am aflat? Ca oamenii sunt prea egoisti pentru a avea copii! Ei vor sa traiasca doar pentru ei, sa manance, sa se distreze si sa nu mai aiba grija nimanui. Se zice ca pentru femei cainele tine loc de copil si la barbati de prieten. Si Elutica, nu uita ca daca te enervezi o sa ai riduri si ar fi pacat! Cred ca subiectul a luat o alta directie. Hai sa tragem putin de haturi si sa ramanem intre limite! Limitele in relatii!

Ultima modificare de Larisa (14/09/05 19:58)

14/09/05 19:57

Site web  
mademoiselle
membru

Inregistat: 13/06/05

tylerjpdurden a scris:

dupa 18 ani as zice pentru ca adolescentii in general nu se gandesc niciodata sa aiba o relatie serioasa si dupa mine nu poate exista o relatie serioasa intre un baiat si o fata cu varsta de 14, 15 ani. :|

imi pare rau sati spun asta, dar nu pot sati dau dreptate la ceea ce zici!  Cunosc ATATIA nu numai o pereche. De exemplu uni au inceput de la 12 ani! au vorbit 6 ani iar dupa aceea sau casatorit...alti tot asa pe la 13 ani au inceput si acum au amandoi 18 ani si se casatoresc in noiembrie 05.

Deci nu  poti sa negi asta...

19/09/05 18:20

gfod
membru

of, saracii tineri fara tinerete!!

19/09/05 22:11

Site web  
jla3_6alj90
membru

Inregistat: 18/03/05
nui adevarat ca nau tinerete e faza ca o prietenie adevarata nu tre sa inceapa cum cred uni ...ci doar best friends ...si apoi ...na ...

21/09/05 15:53

andra4jesus
membru

da asa ar fi mai frumos
sa se inceapa cu o prietenie frumoasa bazata pe dragoste frateasca ,la inceput si dupa aia o sa fie mai frumus

21/09/05 20:19

jla3_6alj90
membru

Inregistat: 18/03/05
o intrebare ...care din astea doua tin mai mult ...o dragoste care incepe dintro simpla amicitie sau cealalta faza cu asa zisa "dragoste la prima vedere "? ok take care si dl cu voi ....

23/09/05 14:43

gfod
membru

Timpul ii testul final pentru amandoua....si cum dragostea este foarte subiectiva, de fapt, prin excelenta subiectiva, nu prea poti sa intocmesti o "analiza", sa urmaresti evolutiile relatiilor de-a lungul timpului si sa zici ca uite asta ii asa si cealalta asa.
  plus, dragostea este o alegere....deci nu intreb "care tine mai mult" ci "tine poate s-o tina mai mult?" raspunsul depinde, evident, de fiecare....

23/09/05 16:33

Site web  
Larisa
membru

Poti sa iubesti atata timp cat vrei sa iubesti. Poate sa dureze atat timp cat vrei tu sa dureze! Dragostea nu va pieri niciodata. Ea ar trebui sa moara o data cu noi si nu inaintea noastra!

27/09/05 00:33

Site web  
Fyn
membru

Inregistat: 16/03/05
Focul nu arde daca nu pui lemne de foc. Daca tu pui apa... focul se stinge. Dragostea ramane pentru cine alege sa dea dragoste. Acum depinde si de ceea ce este la temelia acelei "dragoste". Faptul ca iti place de felul cum arata? Pe la 30+ ani nu cred ca temelia asta o sa tina mult. Faptul ca "iubesti" pentru ca are bani? Nici acei bani nu tin pana maine. Ca e sanatos.... sau altceva..... Temelia dragostei trebe sa fie in Hristos, ca sa tina. Sa iubesti ca si El ca sa tina. Poate ca spuneti ca asta e dragostea agape, dar si cea romantica, daca nu Il are la temelia pe Isus.... se duce de rapa....
Sau aveti alta parere?    Puteti sa o aveti. Spuneti-o

27/09/05 13:55

Larisa
membru

Eu experimentez acuma un lucru interesant. Stateam si ma gandeam zilele astea la faptul ca as putea zice ca sunt indragostita de Jesse, dar nu e asta - e mult mai mult, am urcat o treapta care seamana mai mult cu apreciere mai multa, respect, dedicare. Ziceai Fyn de dragostea romantica - aia trece - e ambalata bine intainte de casatorie, dar pe urma vezi ca sexul nu e totul, banii nu sunt totul. Cand incepi sa traiesti cu celalalt vezi cum Dumnezeu te slefuieste si cum doare, dar cand te uiti in oglinda sufletului incepe sa-ti placa ce vezi acolo. E fain sa alimentezi dragostea si sa vezi cum celalalt incepe sa-ti placa mai mult si mai mult. Atunci cand facem totul pentru slava lui Dz lucrurile se schimba complet. De fapt nu lucrurile se schimba, ci noi ne schimbam si avem impresia ca lumea s-a facut mai buna.

27/09/05 20:37

Site web  
Fyn
membru

Inregistat: 16/03/05
Larisa, prin dragoste romantica m-am referit la dragostea care trebe sa fie intre un sot si o sotie. Numai intre un sot si o sotie. Deci, nu are cum sa treaca. Daca ar trece.... v-ati plictisi. Dar cum spuneai si u. Dupa ce te-ai casatorit nu mai este numai acel sentiment ce-ti da fiori si-ti creeaza placere. E ceva mult mai mult. Dar cred ca aceea e tot dragoste romantica. Tot are o doza de romantism... dar unul mai matur

27/09/05 22:57

Larisa
membru

Eu ma gandeam la faptul ca atractia sexuala care este inainte de casatorie si scade, nu as vrea sa zic ca scade, dar se transforma in ceva mai bun, are semnificatii mult mai profunde, nu-l mai vezi pe partenerul tau cum l-ai vazut inainte de casatorie. Iti dai seama ca de fapt nu sexul este temelia unei familii. Nu am nici o problema cu momentele romantice - la cat mai multe, eu ma gandeam la dragostea eros. Ma bucur ca am clarificat asta.

27/09/05 23:14

Site web  
danaindia
membru

Inregistat: 01/10/05
mi-au placut discutiile voastre si as vrea sa postez si eu un mesaj. Am 32 de ani, la 16 ani priveam altfel dragostea si viata in general. Multi spun ca este bine sa te casatoresti la timp, adica pe la 20-25 de ani. E adevarat ca la varsta aceea te poti indragosti mai repede si nu prea iti pasa de defecte, de voia lui Dumnezeu, de "distante". Unele casatorii la varsta asta dau rezultate, altele trec printr-o faza critica la 25-30 de ani. Dupa ce musti fructul cu nerabdare, incepi sa vezi cu stupoare ce este inauntru... Am prieteni crestini care au patit asta si se intreaba de ce?

Cunosc si persoane care au facut acest pas mai tarziu si nu regreta. Cred ca este vorba de maturitate si pe plan personal, si pe plan spiritual. Treci prin mai multe experiente, ii acorzi mai mult timp lui Dumnezeu, incepi sa intelegi ca oamenii nu sunt perfecti, ca Printul asteptat nu-L va egala niciodata pe Isus, ca, daca nu ti-ai gasit implinirea personala in Dumnezeu, nu o vei gasi prin casatoria cu un baiat, oricat de credincios ar fi el.

Eu nu am gasit inca Printul meu. Nu sunt disperata si nici dezamagita de asta. Nici nu ma simt neimplinita. Am pus si lucrul acesta in mana lui Dumnezeu, asa cu i-am pus toata viata mea. Cred ca asta inseamna maturitate- sa nu grabesti lucrurile fortata de prieteni, imprejurari, familie, varsta. Sa raportezi totul la Dumnezeu si toate... ni se vor da la timpul si locul potrivit.
Problemele despre "lemne pe foc", atractie, romantism, se vor lamuri pe parcurs; daca va fi o casatorie binecuvantata de El, atunci vom fi UNA asa cum spune Biblia. Nu putem lamuri inainte si nici cu mintea noastra supranaturala unitate a diversitatii umane...
dana

01/10/05 13:30

andra4jesus
membru

mi-a placut f mult mesajul tau dana . asa ar trebui sa facem cu totii: sa lasam sorta nostra in mana Domnului si toate lucrurile se vor implini la vremea lor

15/10/05 14:18

ciucix
membru

Inregistat: 15/10/05
joy NU cred ca trebuie sa ai doar 1 prieten...cu care sa te casatoresti! Trebuie sa  cunosti mai multe persoane...dar in vederea casatoriei trebuie sa ai DOAR UNUL sau O prietena! nu?

16/10/05 14:08

oanaforgaci
membru

Inregistat: 19/03/05
se zice ca mai bine regreti ceva ce ai facut decat ceva ce nu ai facut. eu nu cred asta. niciodata nu am sa cred in asta. voi ce parere aveti?
as vrea sa dau timpul inapoi si sa nu fi avut nici un prieten, sau sa-l fi avut doar pe ultimul ptr ca din experienta asta am invatat cel mai mult si m-a ajutat sa cresc si sa ma maturizez mai mult. poate ptr ca a durat cel mai mult.
adevarul este ca din prieteniile astea castigi experienta. cunsoti mai multe tipuri de baieti, mai multe caractere si genuri. dar cred ca nu trebuie neaparat sa fii cu ei ca sa-i descoperi. poti face asta analizandu-i si pe baietii de la biserica, pe prietenii de fam, pe colegii de scoala, chiar si pe verisori sau fratii tai. eu sunt fata si aleg sa vb referandu-ma doar la fete. mi mai usor asa. dar se intelege ca ma refer si la baieti...
cum zicea larisa nu trebuie sa fii o albinuta ce zboara din floare in floare. imi place f mult cum gandeste larisa. si imi place ca vb despre ea, se foloseste drept exemplu, foloseste relatia ei sau casnicia ei drept exemplu ptr noi.
cat despre vr potrivita ptr o relatie, cred ca trebuie sa fii matur ptr a te implica in una. acum depinde caci sunt fete care la 17 ani sunt f mature si altele la 22 sau mai mari sunt inca imature. depinde f mult si de maturitatea baiatului. parerea mea... nu cred ca exista o regula cu vr, dar nici nu poti spune ca ti-ai gasit jumatatea la 13 sau 14 ani. nu cred ca la vr asta poti spune ca iubesti si ca stii ce inseamna dragostea adevarata, la vr asta esti inca un copil, gandesti ca un copil.
imi place versetul din Eclesiastul (nu caut acum care e) iubitul isi are vremea lui. eu cred asta din toata inima. si mai cred ca nu trebuie sa starnesti dragostea. ea va aparea la momentul potrivit si acest moment il stie numai D-zeu si El va avea grija sa ne anunte si pe noi. e imposibil sa nu-ti dai seama de asta. si mai cred ca trebuie sa simti ca trebuie sa fii cu acel baiat sau acea fata.
cat despre limite. la ce se refera ele? te poti gandi la multe, f multe. o limita f importanta este cea in apropierea fizica. dar care ar fi aceasta lmita? larisa zicea cat mai putine atingeri. in ce constau ele? as vrea sa-mi zic parerea referitoare la subiectul asta si astept si alte pareri.
eu cred ca sunt niste etape prin care trec 2 tineri, incepand de la intalnirile intamplatoare pana la familaritatea ce creste intre ei. le sc pe scurt:  ochi la trup ( persoanele se privesc dar nu se cunosc)
          ochi la ochi (cei 2 se privesc direct)
          voce la voce (prima conversatie dintre 2 potentiali parteneri)
          mana la mana (o faza ceva mai intima)
          mana la umar (gradul de prietenie la care a ajuns relatia s-a mai dezv)
          mana la talie (este ceva mai romantic)
          fata-n fata (acum are loc primul sarut)
          mana la cap (mangaieri pe par)
          apoi urmeaza casatoria
          mana la corp, gura la piept, atingeri si mangaieri
          in final relatiile sexuale
eu cred ca asa ar trebui sa decurga o relatie de prietenie, dar dc cineva are alta parere sa o zica. ok?

17/10/05 16:46

Site web  
doitili
membru

Inregistat: 23/10/05
dupa parerea mea din toate etapele insirate de Oana jumatate are loc in timpul prieteniei si jumatate dupa logodna, casatorie

01/11/05 11:02

m3diator
admin

Inregistat: 08/12/04
fiind 10 etape, jumatea e undeva pe la mana la talie...
ca sa treci la urmatoarea etapa trebuie sa te casatoresti :)
oare se spune degeaba acea celebra fraza in momentul
casatoriei: "acum poti saruta mireasa"?

hmm.. dar cine mai respecta asta acum (!?)

01/11/05 16:28

simple
membru

Inregistat: 19/10/05
"dragostea nu este sa te privesti unul pe celalalt ci sa priviti amandoi in aceeasi directie"_ St Exupery

stiti eu am invatat doar ceva in domeniul asta din cei 19 ani de viata; cand iubesti nu pasi numai uitandu-te la celalalt caci risti sa te impiedici ;)

01/11/05 16:38

oanaforgaci
membru

Inregistat: 19/03/05
legat de ceea ce se spunea mai sus...stiu o maxima faina: nu merge in fata mea, caci nu stiu de te voi putea urma. nu merge nici in spatele meu, caci sa conduc imi va fi si mai greu. paseste doar in rand cu mine, sa stiu ca am un prieten in tine.
cred ca asta spune multe...

01/11/05 19:37

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 14    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la