TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Limite in relatia baiat - fata Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 14
gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
uite, si eu credeam principiul asta - dragostea ii "limitata", si daca te implici intr-o relatia iesi din ea cu mai putin.
hai sa evaluam lucrurile cum trebuie.....dragostea adevarata, descrisa in Corinteni, nu cred ca ar trebui sa se termine vreodata, nu? apoi, genul asta de dragoste trebuie sa fie intr-o relatie serioasa dintre un baiat si o fata, nu? si atunci de ce ar iesi o persoana cu mai putina dragoste dintr-o relatie?
nu cred ca toate relatiile sunt la fel, pentru ca daca imi place de o fata, imi place pentru ca ii diferita, sau cel putin asa o percep eu. deci, dragostea mea fata de ea o sa poarte o amprenta unica, nu? deci, daca o sa fie vorba de alta fata, tot unica o sa fie si experienta aia.
nu cred ca se pune problema "cantitatii" de dragoste de care dispune fiecare, ci de ranile si amintirile pe care relatiile alea le lasa....cred ca daca petrec mult timp cu o persoana, vor fi multe elemente comune in vietile noastre, care la despartire se vor "disparute"......poate doar asa se duce o parte din tine, dar nu si capacitatea de a iubi. si cine nu mai poate iubi, are o problema. sa si-o rezolve.
tot ce-am zis eu aici nu-i complet, dar astept comentarii:D

si in principiu, nu-s de acord cu relatiile sezoniere. si asta pentru ca cel mai adesea, acestea implica si apropiere fizica, sau doar pe asta sunt bazate. si focul se stinge repede....

10/06/05 16:13

Site web  
jla3_6alj90
membru

Inregistat: 18/03/05
dar ce nui mai bine una da buna ?tre mai multe ca sa vezi cum e sa fii si cu aia si cu cealalta ?

10/06/05 18:48

anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
cred ca relatiile astea "sezoniere", "multiple" ect :P ....au la baza iubirea....dar iubirea de sine :D...ca altfel nu pot intelege
    voi ce spuneti?

Ultima modificare de anca4j (10/06/05 19:38)

10/06/05 19:38

gfod
membru

cine practica "sezonieratul" in dragoste, trebuie ca se plictiseste grozav, sau ii prea stupid sa faca alte chestii mai interesante. Serios, o relatie implica timp, resurse si energie. De ce sa nu fie canalizate spre ceva practic si constructiv? oricum din relatii sezoniere nu iesi cu nimic bun.

10/06/05 23:35

Site web  
mirella
membru

normal ca nu iesi cu nimic bun din relatiile sezoniere...mi se pare o prostie sa ai preteni(e) numa' ca sa zici ca ai...sau numa' pt a "castiga" mai multa experienta (zic asta pt ca pe multe pers. le'am auzit spunand astea) ...si eu sunt de acord cu jla3_6alj90 cand spunea ca la fiecare pers. dai cate putin...normal ca dai vrei nu vrei...crezi ca e pers. potrivita, apoi iti dai seama ca nu e si te desparti de ea si incepi alta relatie unde mai dai iarasi ceva si apoi iar zici ca nu e potrivita...incepi alta relatie si iara dai...apoi dupa relatiile astea..zici ca nu vei mai proceda la fel, pt ca mereu ai fost ranit...si daca apoi e pers. potrivita e comic pt ca are ea de suferit iar tu esti rece acum...si nu o sa mai fie la fel de usor ca la inceput..acum ai o anumita retzinere din teama de a nu mai suferi...nu stiu..nu pot zice mai multe ca nu am experienta..dar zic din cate am auzit de la pers. cunoscute mie ...

Ultima modificare de mirella (11/06/05 23:52)

"Pot TOTUL in Hristos care ma intareste". Filipeni 4:13

11/06/05 23:51

gfod
membru

Apoi, mirela, aici nu-i vorba de capacitatea cuiva de a iubi, ii vorba de incredere!
eci nu-ti pierzi dragostea, ci increderea in cineva. sau cheful de a trece iarasi prin tot tam-tamul cu indragostirea.....

13/06/05 08:55

Site web  
mirella
membru

deci eu chiar cred ca dupa mai multe relatii nu mai esti tu la fel ...nu vei mai fi la fel cu persoana care chiar merita sa fie iubita...acum depinde , e diferit de la persoana la persoana....daca ai o inima mare mare si poti iubi atatea pers fara sa a te afecta intr'un fel anume, bravo tie..dar oricum eu cred ca ar trebui sa pastrezi totul..sa dai totul din tine unei singure persoane..

14/06/05 16:08

anca4j
membru

mie mi se pare chestia asta cu relatiile etc...destul de complicata...sincer....e f greu sa-ti dai seama cine e persoana potrivita...si pana iti dai seama....ai oferit deja din sentimentele tale...o parte din tine de ce nu....altuia....sa dea sfaturi multi se pricep...dar realitatea e mult mai dura :D
          e adevarat mirella ca ar trebui sa pastram totul pt o persoana...dar e f. greu de realizat :)...Domnul sa ne ajute sa tinem macar ce avem mai bun pt persoana potrivita :P...

14/06/05 17:29

gfod
membru

ma, voi chiar nu intelegeti care-i faza? sau apare aici vechea diferenta dintre baieti si fete, cum percep ei toate chestiile astea?
normal ca-i greu sa ramai bun prieten cu cineva dupa ce o fost ceva serios intre voi. si asta-i cel mai bun mod de a strica o prietenie adevarata cu cineva - sa va indragostiti unul de altul. pentur ca daca va despartiti, despartiti ramaneti.
dar nu asta-i faza - ii vorba despre cat iubesti, dar ii si vorba ca persoana aia face parte din viata ta, ia parte la activitatile tale, traiti chestii impreuna. asta inseamna implicare! si de iubit, trebuie sa iubim pe toata lumea cat se poate de mult. nu asta-i a doua mare porunca, sa iubim pe aproapele nostru ca pe noi insine? si iubirea asta se poate termina, sau consuma? dar de ce nu ii asa mare ruptura cand te desparti de cineva(ma refer la certuri, sau neintelegeri)? pentru ca persoana aia totusi nu face parte din viata ta, astfel incat sa rupa bucati din tine cand pleaca.
cam asa ar fi o modalitatea de a intelege lucrurile.....dar, cum se zice, baietii is imaturi emotionali la varsta asta, deci foarte bine s-ar putea sa gresesc.
odata si-odata tot o sa-mi dau seama de cum sta treaba!

poate voi stiti mai bine, totusi...

15/06/05 00:48

Site web  
monica
membru

Inregistat: 16/03/05
In primul rand, gfod, nu mi se pare ca esti imatur, din contra.
Oricum, e evident ca stim doar in parte ce stim si, pe masura, ce trecem prin viata, incepem sa vedem altfel lucrurile.
Din proprie experienta, pot spune ca intre un baiat si o fata nu prea exista prietenie pur si simplu, pentru ca, in final, unul dintre cei doi va sfarsi prin a se indragosti de celalalt.
In privinta relatiilor pasagere, pot spune cu certitudine ca ele iti lasa in inima rani mai mult sau mai putin adanci, depinde cat de mult te-ai implicat emotional.
Dar, sa nu uitam ca si suferinta face parte din viata si ca Dumnezeu e cu noi chiar si in mijlocul ei si ne tine de mana.
E o mare greseala pe care o poate face cineva, sa ai o relatie numai ca sa nu fi singur...in primul rand, ca o ranim  pe persoana de langa noi si o lasam sa-si faca iluzii inutile.
Deci, sa nu alimentam relatii despre care stim sigur ca nu au nici un viitor.
Nu am pretentia ca stiu tot, asa ca poate ar fi interesant sa  veniti si voi cu completari sau chiar sa ma contraziceti, pentru ca toti avem multe de invatat din astfel de discutii. Chiar tin sa apreciez calitatea discutiilor si faptul ca acest forum e pasnic si nu jigneste pe nimeni.
Zile frumoase sa aveti!

Ultima modificare de monica (15/06/05 09:12)

15/06/05 09:10

anca4j
membru

pai...MONICA... asa sta treaba...cum spuneai tu.... e greu sa nu te indragostesti pana la urma de acea persoana cu care ai o prietenie adevarata...ori tu ori celalalt tot o va face...si asta involuntar...
         daca voi credeti ca nu asa stau lucrurile ... ajutati-ne si pe noi sa intelegem...pt ca de asta postam aici ;)...sa invatam unii de la altii....
    cat despre relatiile care au la baza singuratatea .... cineva mi-a spus odata lucrul urmator...."un om care se simte singur inaintea casatoriei se va simti si mai singur dupa casatorie"...ce parere aveti?oare sa ai ca motiv faptul ca esti singur pt a incepe o relatie nu e o dovada de egoism?

astept ideile voastre....:)

15/06/05 10:45

gfod
membru

pai, eu pot sa afirm sus si tare ca daca omul ala se simte singur, nu-i indragostit cu adevarat. dragostea e oarba, mai ales aia pasionala, tinereasca. si cum sa te simti singur cand universul tau se invarte in jurul celuilalt? si cum sa te simti singur, cand, chiar daca nu mai esti indragostit lulea, stii ca viatile voastre sunt aproape una???

15/06/05 13:01

Site web  
anca4j
membru

citeste tot citatul pls :D "un om care se simte singur inaintea casatoriei se va simti si mai singur dupa casatorie... " ....ca altfel totul e cum ai spus tu ....e frumos...:)...mai astept idei :)

15/06/05 14:25

joy
membru

Inregistat: 23/05/05
stiti ce am invatat eu in ultimii 2 ani? faptul ca Cineva e in control si chiar dak facem greseli El scoate ceva bun...intotdeauna, dak deschidem ochii ca sa vedem...aveti grija pe cine iubiti, dar in acelasi timp nu regretati ca ati iubit...nu va implicati repede in relatii, si dak o faceti pt ca vi se pare ca se merita....atunci.....ALEGETI VOI!   :)
un lucru mai vreau sa spun, dak sunteti single...bucurati-va de statutul pe care il aveti, dak sunteti cu cineva...bucurati-va un doi!
:)

15/06/05 16:26

mirella
membru

si mie mi s'a intamplat ceea ce zicea monica...sa incep sa tin la un bun preten...cu care vb f f mult.si zilnic ..:(

15/06/05 16:37

gfod
membru

ehehehheeeeeeeiii, ce fain ii sa fii singur! dar...din pacate, nu is facut pentru celibat. asa ca abia astept sa ma insor!
dar tot fain ii sa fiu singur! sa decid pentru mine, sa aleg pentur mine....eu, eu, eu, eu, eu, si iar eu....:))))

15/06/05 23:17

Site web  
crazee_sara
membru

Inregistat: 13/06/05
bine,nu prea am idee despre ce se vbeste pe`aici...mai ales ca eu`s just a kid dar hm`...parerea mea ar fi ca...faza cu 'vrei sa fim impreuna' si dup`aia 'ba intre noi nu mai merge hai sa ne despartim' -  cum i ziceati voi sezonierat...se practica numa de siroposi,disperatzi si teribil de plictisiti (cred ca a mai zis`o cineva).
eu sincer cred ca as muri daca as face asa ceva...I mean...nici asa n`apuc sa fac tot ce`mi propun.mie mi se par asa de jenibili si in acelasi timp o sursa inepuizabila de ras aia de vreo 14-15-16 ani cre stau in parc de dimineatza pana seara si`si jura dragostea...
dar in acelasi timp...stiu o tipa sooper faina si dedicata si blablabla care acuma termina a11a si pai...ea si`a gasit perechea.si el ii un om fff fain artist in toata regula si se iubesc mult.si el face abstractzie de naivitatea ei (care de altfel am impresia ca este lucrul care il atrage la ea) si se iubesc ce mai...ii clar ca aia`s legatzi unu` de altu` pe veci amin.
in fene...e un doar un alt subiect la care nu ma prea pricep.

17/06/05 12:40

gfod
membru

sara, principiul nr. x in dragoste - o sa ajunga moderati si normali in dragostea lor.....sa le dau....hm, cat, 1 an? poate prea mult.....

17/06/05 15:22

Site web  
jla3_6alj90
membru

un subiect delicat dar dc sa nu luam asa ...suntem tineri da ...avem ataea lucruri de facut unele lucruri pe care le avem de facut acu si nu le facem o sa tregem super mari cosecinte dupa deci nar trebui sa lasam sa vina totu de la sine ...sunt sigura ca sunteti de acord cu mine...cand are de venit vine si tre mai intai sa ne vedem de relatia noastra cu dzeu ca e cea mai importanta si el se va ocupa de tot ..in special ...:D

05/07/05 20:36

gfod
membru

si cum poti sa ai grija de relatia ta cu Dumnezeu, si cum sti cat de buna este relatia ta cu Dumnezeu, si cand se termina grija asta pe care trebuie s-o ai cu privire la relatia ta cu Dumnezeu?

06/07/05 13:35

Site web  
jla3_6alj90
membru

gabi,nu stiu exact ce raspuns ai vrea sa dau sau ar trebui sa dau ,pai mai sus de toate e dzeu care trebuie sa fie pe primul plan si mai ales cat timp avem noi in fiecare zi ptr el?..pe el cand il chemam el ne asculta imediat si isi face "timp" ptr noi...si chiar abia asteapta sal chemam ...apoi cum ar trebui sa avem grija  ...hm ... dupa cum spuneam tre sa ne facem timp ptr asta si sa stam f aproape de el sa vb cu el sa asteptam si el sa ne vorbeasca...cat de buna? ...asta cred ca depinde de fiecare ...si se termina o data cu viata noastra ...nu crezi...ok ...

06/07/05 20:56

gfod
membru

asta nu ar insemna sa ne facem timp pentru el 24/24? ca sa ajungem la limita posibilitatilor noastre, sa ne dedicam lui total?

sau ii vorba aici de o atitudine care conteaza, indiferent de timpul acordat?

07/07/05 01:49

Site web  
jla3_6alj90
membru

sau ii vorba aici de o atitudine care conteaza, indiferent de timpul acordat

exact la asta vroiam sa ajung, dar cred ca am iesit puitn de pe orbita (off topic)..:D ptr ca uni dintre noi asa sunt viseaza cu ochii deschisi si se trezesc ca ia neglijat pe toti si in primul rand pe dzeu...

08/07/05 18:04

joy
membru

Inregistat: 23/05/05
as vrea sa spun eu ce cred eu ca inseamna "un om care este singur inainte de casatorie se va simti singur si dupa"....parerea mea este ca acel cineva care nu este ancorat in Domnul se va simti singur si dupa casatorie cu toate ca va incerca sa gaseassca refugiu in persoana cu care s-a casatorit, dar pana la urma va fi dezamagit pt ca oamenii gresesc si se va simti tradat, singur, neinteles....
tb sa-I dam locul pe care Il merita si sa nu incercam sa Il inlocuim ca degeaba incercam...NU SE POATE...!
deci, chiar dak esti single sau casatorit.....dak IL ai pe El...nu esti singur.....!  :)

14/08/05 16:44

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Stiti care e problema? Toata lumea asteapta acel MOMENT UNIC in care sa se casatoreasca. Ei bine, NU EXISTA! Niciodata nu poti sa zici ca esti suficient de matur ca sa te casatoresti. Intotdeauna este loc pentru mai bine. Cat despre varsta - variaza. Sunt unii destui de destepti ca sa poata sa faca fatza consecinelor alegerilor lor. Poti sa astepti mult si bine femeia/barbatul ideal! Nu cred ca tre sa ai doar un singur prieten cu care sa te casatoresti, dar nici nu trebuie sa fii o albinuta care zboara din floare in floare ca sa vada daca poate sa obtina ceva miere. Atentie, fetelor! E munca, nu gluma in casatorie daca vrei sa construiesti un zgaraie-nori! E santier si uneori puti pentru ca esti transpirat si tre sa faci un dus cu apa rece ca sa te trezesti la realitate. Pentru fete: atentie la baieti cum se comporta cu animalele, cum este in familia sa, in societate, atentie la reputatie si calauzire!
Granite:
1. hai sa stati cuminti pana ce incepeti facultatea - nu pierdeti nimic!
2. atentie la diferentele de varsta - o femeie atinge punctul de sexualitate maxim pe la 40. Ce faci cu domnul tau care are 50 de ani?
3. lumina # intuneric
4. cu cat mai putine atingeri, cu atat mai sanatoase.

09/09/05 21:31

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 5 ... 14    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la