TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/A iubi si /sau a fi indragostit? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
Cris Cristi
membru

Inregistat: 22/02/06
Scanteia este acea stare pe care a exprimat-o Adam cand a zis:"iata in sfarsit...",Dumnezeu i-o adusese pe Eva...ca si aici Dumnezeu trebuie sa fie in "starea aceasta", in cadrul acesta... :)  ...sau in alegerea aceasta...   
                       ...daca venea deavolul in locul lui Dumnezeu cu oferta era bai ,daca o accepta Adam... ;)

Ultima modificare de Cris Cristi (09/03/06 00:26)

09/03/06 00:24

naty_4_God
membru

Inregistat: 26/02/06
eu` am incercat sa inteleg ce ziceti voi aici :) dpdv lexical cuvintele au doua intelesuri  :) dar daca te uiti in inima`ta iti dai seama ....
iubesti pt ca esti indragostit de persoana aia.... [ o sa incerc sa inteleg mai bine ]

09/03/06 14:46

simple
membru

Inregistat: 19/10/05
da exista o mare diferenta intre a iubi si a fi indragostit.Se poate sa iubesti fara sa fi indragostit .Se poate de aseemenea sa iubesti si sa incerci sa te indragostesti si sa nu reusesti...si de asemenea sa ai imresia ca esti indragostit_si sa nu fi!
Dar eu nu as concepe sa petrec o viata langa cineva doar iubindu-l ci trebuie si sa fi indragostit_adica sa-L vezi cu niste ochi de indragostit, cu acea admiratie care spune..wow!
Parerea mea este ca mai intai e indragosteala, iar mai pe urma dragostea...dar nu trebuie sa-ti cladesti viitorul acolo unde nu e decat una dintre ele.

11/03/06 22:34

anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
Laura, sunt de acord cu tine... Indragosteala vine si trece, dar nu cred ca iubirea ar avea farmec daca nu ar mai fi si momente cand sa simt ca esti indragostit de cealalta persoana... cred ca sunt doua lucruri ce se completeaza perfect...si fac iubirea deplina :)
              Oare de ce nu a lasat Dumnezeu doar senzatia de indragostit toata viata? Pentru ca...atunci am fi numai cu capu-n nori...si viata noastra ar fi un talmos-balmos :P...si nu ar fi indicat, nu am rezista prea mult, ne-ar lua toata energia...si am slabi prea mult :D
       sunt curioasa ce mai cred si altii... concepeti iubirea fara a avea momente in care sa fii indragostit ?

24/03/06 15:17

Sunflower
membru

Inregistat: 04/11/05

anca4j a scris:

... concepeti iubirea fara a avea momente in care sa fii indragostit ?

da. pentru ca in viata sunt momente in care e nevoie de vointa  mai presus de orice pentru a mentine  o relatie. Vointa care isi are originea tot in iubire, banuiesc...

nu stiu...uf, e inca prea complicat pentru mine....o sa vina vremea cand o sa le inteleg si pe-astea...

dar pana atunci....voi lauda pe Domnul :)

24/03/06 19:30

anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
ma refeream daca te gandesti sa iubesti o persoana fara sa fii indragostita niciodata de ea...eu nu concep asa ceva

24/03/06 23:02

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Eu cred ca poti sa iubesti o persoana fara sa fii indragostit...dar cred ca "indragosteala" e parte a iubirii...
Si de multe ori iubirea incepe cu o "indragosteala"...:)

24/03/06 23:22

bLuE_eYeS
membru

Inregistat: 30/12/05
Eu cred ca sunt doua lucruri diferinte!!! Toti iubim... toti am avut prieten@ si p e fiecare ziceam ca-i iubim nu?? dar cred ca te indragostesti de o singura persoana in viata... persoana pe care Jesus o are pregatita pt fiecare dintre noi... nu crede-ti?? Numai trebuie sa-l ascultam pe El si vom gasi adevarata dragoste... fiecare la timpul potrivit...

05/04/06 14:47

monik638
membru

Inregistat: 03/04/06
Si eu la fel cred ca sunt doua lucruri diferite: poti iubi o persoana asa cum Dumnezeu ne-a spus sa ne iubim aproapele nostru ca pe noi insine adica sa iubim persoanele de langa noi pe cei apropiati, parintii........si nu numai! Insa te indragostesti doar o data in viata si acest fel de iubire e diferit de dragostea care o ai pt prietenii tai, parintii, etc.  Trebuie decat sa asteptam momentul potrivit pana cand apare acea persoana , persoana potrivita, pentruca " TOATE LUCRURILE AU VREMEA LOR" trebuie sa avem incredere in D-zeu ca el ne va trimite aceea persoana

05/04/06 17:30

black-panther
membru

Inregistat: 18/10/05
Pentru cei ce afirma ca te indragostesti o singura data:
celelalte "indragosteli" ca eu altfel nu le pot numi voi cum le numiti?

05/04/06 18:11

Site web  
april
admin forum

Sunt de acord cu black-panther..

Si as completa :  cred ca te poti indragosti de mai multe ori in viata ( uneori de aceeasi persoana...:)...chiar ar fi "indicat" sa te reindragostesti din timp in timp de partenerul de viata ;) ) dar nu poti iubi cu adevarat de prea multe ori...

05/04/06 18:49

Cris Cristi
membru

Psihologii spun ca un om se poate indragostii-iubii, de 3-4 ori in viata-aici e vorba de persoane diferite...dupa asta isi epuizeaza complet rezervorul dragostei...

Ultima modificare de Cris Cristi (05/04/06 20:13)

05/04/06 20:12

bLuE_eYeS
membru

black-panther a scris:

Pentru cei ce afirma ca te indragostesti o singura data:
celelalte "indragosteli" ca eu altfel nu le pot numi voi cum le numiti?

de fiecare data cand avem prieten@ zicem ca suntem indragostiti dar ne inselam amarnic.. pt ca dragostea nu piere niciodata!!! putem sa iubim si sa tinem la persoana respectiva, dar cum ziceam inainte.. dragostea adevarata o are pregatita D-zeu pt fiecare dintre noi, doar sa ne lasam in mana Lui!!

05/04/06 22:27

bLuE_eYeS
membru

Cris Cristi a scris:

Psihologii spun ca un om se poate indragostii-iubii, de 3-4 ori in viata-aici e vorba de persoane diferite...dupa asta isi epuizeaza complet rezervorul dragostei...

lasa-i pe psihologi ca ei nu stiu ce vorbesc... eu ma incred in God si stiu ca El imi va da persoana potrivita!!

05/04/06 22:28

black-panther
membru

Inregistat: 18/10/05
Ok nu vreau sa-ti rastorn ideile ci pur si simplu zi-ne si noua cum le zici celorlalte "indragosteli mai mici" daca doar "cea mare" e indragosteala?

05/04/06 23:55

Site web  
Cris Cristi
membru

bLuE_eYeS a scris:

lasa-i pe psihologi ca ei nu stiu ce vorbesc... eu ma incred in God si stiu ca El imi va da persoana potrivita!!

Ideea era ca, daca iubesti de mai multe ori , aici ma refer la :a te implica emotional, si nu numai, cu mai multi baieti,pana la a ajunge la partenerul de casatorie...pierzi acea incredere deplina si neconditionata care o poate oferi doar o persoana care nu si-a impartit dragostea ...si, asa cum spunea si April nu cred ca poti iubi cu adevarat de prea multe ori,si psihologii mai au si ei experienta si dreptate cateodata...am fost creati sa ne daruim unei singure persoane...daca risipim dragostea(relatia baiat-fata) ne trezim ca nu mai avem ce oferii...

Ultima modificare de Cris Cristi (06/04/06 21:46)

06/04/06 21:34

bLuE_eYeS
membru

Cris Cristi a scris:

Ideea era ca, daca iubesti de mai multe ori , aici ma refer la :a te implica emotional, si nu numai, cu mai multi baieti,pana la a ajunge la partenerul de casatorie...pierzi acea incredere deplina si neconditionata care o poate oferi doar o persoana care nu si-a impartit dragostea ...si, asa cum spunea si April nu cred ca poti iubi cu adevarat de prea multe ori,si psihologii mai au si ei experienta si dreptate cateodata...am fost creati sa ne daruim unei singure persoane...daca risipim dragostea(relatia baiat-fata) ne trezim ca nu mai avem ce oferii...

aham.. acum te inteleg!! da e adevarat, cu fiecare priten pe care il ai pierzi tot mai multa incredere!! intr-un fel e mai bine.. nush pt ca in viatza prin greseli se invatza!! dar nu e vorba de dragoste ci de incredere!! pt ca la persoana cu care te casatoresti ii dai toata dragostea, dar nu toata increderea ca si cum i-ai fi dat-o daca ar fi fost primul!! asta se intampla pt ca inainte, in alte relatii, nu totul a mers cum am asteptat noi, si totdeauna vom face in asa fel incat sa nu se mai intample!!! dar dragostea e singurul lucru care poate fi impartit fara sa scada!!

06/04/06 22:54

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Cred ca trebuie sa decidem sa fim incontinu indragostiti de cel de langa noi si sa actionam in conformitate cu informatiile pe care le-am trimis creierului si inimii altfel o sa speram ca totul va veni de la sine, dar atunci cand esti indragostit, cand iubesti pe cineva pui imaginatia la contributie, dai mai mult din tine pentru celalalt, il pui pe el/ea pe primul loc. Cred ca ar trebui sa lucram la asta si totdeauna sa venim cu idei noi ca sa intretinem focul!

08/04/06 01:32

Site web  
clauu
membru

Inregistat: 01/01/07

april a scris:

Eu cred ca poti sa iubesti o persoana fara sa fii indragostit...dar cred ca "indragosteala" e parte a iubirii...
Si de multe ori iubirea incepe cu o "indragosteala"...:)

ai mare drepate

01/01/07 18:36

winnetou
membru

Inregistat: 22/12/05

clauu a scris:

in primul rand te contrazici la ce ai zis, mai citeste si tu odata si in al doilea rand ... lb romana ... e gresit gramatical

01/01/07 22:55

Site web  
april
admin forum

Alea erau de fapt cuvintele mele ... deci cum ma contrazic ?

Si unde-i gresit gramatical ? Mai citeste si tu o data :D

01/01/07 23:18

ioanna
membru

Inregistat: 12/07/06
Oricarei fete i-ar placea sa traiasca cea mai frumoasa poveste de iubire.Ce n-ar da atatea fete din lumea aceasta sa stie ca exista cineva perfect,Printul visurilor lor care le asteapta si vrea sa le implineasca toate nevoile lor?
Ai cautat iubirea adevarata in felul tau dar nu ai gasit decat dejamagiri,incredinteaza-ti viata in mainile Domnului Isus si El iti va da la momentul potivit acea persoana  pe care El a pus-o pe inima Lui pt tine.:)

Ultima modificare de ioana_anamaria (02/01/07 15:42)

02/01/07 15:39

livio
membru

Inregistat: 04/01/07

ioana_anamaria a scris:

Oricarei fete i-ar placea sa traiasca cea mai frumoasa poveste de iubire.Ce n-ar da atatea fete din lumea aceasta sa stie ca exista cineva perfect,Printul visurilor lor care le asteapta si vrea sa le implineasca toate nevoile lor?

fetele astea visaza numai la ''feti frumosi''(dar sa fiu sincer si eu visez uneori la cate o ''zana'')

ioana_anamaria a scris:

Ai cautat iubirea adevarata in felul tau dar nu ai gasit decat dejamagiri,incredinteaza-ti viata in mainile Domnului Isus si El iti va da la momentul potivit acea persoana  pe care El a pus-o pe inima Lui pt tine.:)

aici ai dreptate

07/01/07 12:55

Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07

ioana_anamaria a scris:

Dar oare exista fata perfecta care sa fie un ajutor potrivit acelui baiat perfect la care orice fata viseaza?
Am auzit mai demult o vorba:  Dumnezeu nu iti va da un partener mai bun decat tine insuti.  In concluzie, fetele au tot dreptul sa viseze la baiatul perfect daca ele sunt perfecte.
Eu unul ma indoiesc ca voi gasi o fata perfecta in toata lumea asta, dar e posibil sa "gasesc" un ajutor potrivit.
Si inca un lucru:  daca o fata vrea sa traiasca cea mai frumoasa poveste de iubire, va trebui ca ea sa ii implineasca toate nevoile baiatului inainte de a se gandi la nevoile ei proprii.  Asta este dragostea adevarata:  sa dai fara sa astepti sa primesti inapoi.

05/04/07 01:54

lara
membru

Inregistat: 03/12/06

Joseph7 a scris:

Si inca un lucru:  daca o fata vrea sa traiasca cea mai frumoasa poveste de iubire, va trebui ca ea sa ii implineasca toate nevoile baiatului inainte de a se gandi la nevoile ei proprii.  Asta este dragostea adevarata:  sa dai fara sa astepti sa primesti inapoi.

Da,noi sa dam dragoste si voi sa dati pumni. Doamne iarta-ma ,dar nu stiu cat de reala e treaba asta !

05/04/07 08:33

Pagini:  1 2 3 4    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la