TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Misiune/Metode eficiente de evanghelizare Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Conform Marii Trimiteri trebuie sa iesim din patratica noastra de siguranta din biserica si sa incepem sa ducem la oameni vestea buna a mantuirii. Haideti sa ne gandem la lucruri practice pe care am puteam sa le facem fiecare in orasul din care este. Ce metode credeti ca ar merge in orasul dumneavoastra?

11/01/06 20:33

Site web  
Larisa
membru

Mit4jc, vrei sa ne zici mai multe despre ceea ce face Troy in orasul vostru? Da roade evanghelizarea fata in fata?

11/01/06 20:35

Site web  
fineas
Exclus

Inregistat: 11/01/06
mai intai trebuie sa te intalnesti cu EL ,sa te curete ,sa te invete si sa te trimita ,pe aceia nu o sa i cunosti dupa costum ,un singur semn iti dau MARCU 16;17-20,toti ceilalti sunt din MATEI 24;24 MARCU 13;5.  APOC.2-2.Ii buna ravna dar fara Duhul lui DUMNEZEU ,ESTE DEGEABA.APOC 3;10.cugeta MATEI 7;21-29.shalom!PS.toti ceilalti nu vor naste pocaiti ci pacaliti.APOC 13;8si9.cugeta la 9.

Ultima modificare de fineas (16/01/06 19:56)

16/01/06 19:44

Larisa
membru

Dar concret, fineas, ce faci dupa ce te-ai intalnit cu El, dupa ce te-a curatat, dupa ce te-a invatat, dupa ce te-a trimis ce faci? De unde incepi?

17/01/06 03:25

Site web  
fineas
Exclus

Mat 28;19,20 si Marcu 16;20 asta fac zilnic ,fara rusine.

17/01/06 16:41

Fyn
membru

Inregistat: 16/03/05
Si esti mandru de treaba asta?

17/01/06 19:08

fineas
Exclus

toata LAUDA ESTE A LUI, tu esti invidios ?invidia i casa buna cu pieirea.

18/01/06 17:38

Fyn
membru

Inregistat: 16/03/05
Sper sa nu locuiesc in ea. Orsicum... vreau sa ma mut. Mult spor in ceea ce faci mai departe, fineas

19/01/06 08:47

Cris Cristi
membru

Inregistat: 22/02/06
Ceea ce am facut eu si cred ca a mers e evanghelizarea personala...vizite la persoane in nevoi,prieteni,bolnavi...cu alte cuvinte, vizite la persoane care sunt pregatite sa asculte mesajul evangheliei.

25/02/06 16:40

Larisa
membru

Stii, a fost o vreme in care in fiecare duminica intre biserici mergeam la bolnavi si vreau sa zic ca de multe ori nu aveam chef sa merg, dar cand veneam acasa eram alta: eram asa de incurajata de oamenii aia! Eu cica ma duceam sa-i incurajez pe ei si ei ma incurajau pe mine. Timpul trecea asa de repede si parca imi parea rau uneori ca trebuie sa plec acasa! Bucuria vine din slujire!

26/02/06 03:01

Site web  
eusunt10
membru

Inregistat: 04/10/06
Hammm, nu s-a mai scris de mult aici... de ce nu sunt sruprins ... pentru ca e tocmai la coada si aproape ca mi-a scapat.

orinde ai merge sa vorbesti cu oamenii despre Isus e super...

personal imi face deosebita placere (adica le consider eficiente) evanghelizarea pe strada sau in parcuri 1:1, cu ghitara sau nu. stabilseste o dominare... pacatosilor nu le e jena sa isi expuna pacatul, nici noua nu ar trebui sa ne fie frica sa predicam pe d-zeu si ... sa ne rugam cu ei sa fie mantuiti chiar acolo pe strada. :)

si a doua este prin concerte sau filme ... iar la fianl SURPRIZA: o predica de 3 minute despre pacat si o chemare la pocainta (intoarcerea de la pacat) o rugaciune si ... minune: multe decizii :)

Ultima modificare de eusunt10 (09/10/06 11:09)

09/10/06 11:05

eusunt10
membru

... nu-i nimic o sa-mi scriu eu :) :) :)

tacerea e de aur... la subiectul asta suntem (sunteti) foarte bogati.

16/10/06 12:07

eusunt10
membru

vrea cineva sa vada cel mai tare concert de HipHop crestin din tara?

vrea cineva sa iasa la evanghelizare... NOTA BENE: e mult mai comod sa stai sa postezi decat sa predici pe strada asa ca cei care sunt slabi de inima sa stea acasa.

21/10/06 01:22

tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06
larisa se pare ca mit4jc nu ti-a raspuns dar vreau sa iti raspund eu. il cunosc pe mit4jc personal, si pe Troy. am fost si eu la evanghelizare acum... chiar da roade. tin legatura si acum cu persoane cu care am vorbit atunci... acum nu pot sa spun prea multe ca trebuie sa plec, dar o sa revin...

16/03/07 19:13

mit4jc
membru

Inregistat: 08/12/05
Imi cer scuze Larisa, ca nu ti-am raspuns, insa n-am mai postat nicaieri de f mul timp.

Despre Troy iti pot spune ca a fost o perioada plecat si abia s-a intors in Ro. Scopul lui este de a planta noi biserici in Gl formate in primul rand din oameni noi adusi la credinta. El evanghelizeaza pe strada si apoi in case urmand niste intrebari si facand studii fundamentale cu cei care trec de prima etapa, adica cei care il invita acasa la ei.
Tactica pe care o aplica este ca individul sa descopere singur ca are nevoie de Dumnezeu si asteapta ca Duhul Sfant sa-i schimbe pe parcursul lectiilor pe care le face cu ei.

19/03/07 13:36

tamarta
membru

Domnul sa te binecuvanteze frate Mitica... am vrut sa spun eu asta, dar ai facut-o tu...

19/03/07 14:06

gabi
membru

Inregistat: 14/11/06
ati facut vre-un curs pentru plantarea bisericilor?

09/03/08 20:25

Site web  
the_stranger
membru

Inregistat: 15/01/08
desi nu s-a mai scris demult pe aici..indraznesc eu!

Am facut un "experiment" cu tinerii de la mine de la biserica.Am facut de doua ori evanghelizari prin fotbal..invitam tinerii si organizam un campionat de fotbal cu tot ce implica acesta(echipe,premii,medalii).Si interesant este ca veneau tinerii.

Dupa o perioada am facut o evanghelizare si la biserica..stiti ce s-a intamplat?
Nu a venit nimeni!Si abia atunci am inteles ca trebuie sa fim inventivi si  sa gasim alte metode decat evanghelizare in biserica(unde oricum nu vine nimeni)

Voi cum procedati cu tinerii?

27/05/08 12:57

Site web  
+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Mda... voi ati inteles un lucru pe care marea majoritate inca nu l-a inteles. Felicitari si tineti-o tot asa. ;)

27/05/08 13:02

UnderZero
membru

Inregistat: 19/04/08
metodele traditionale, the_stranger. Cel putin - inca. Adevarul e: calcam pe teren fragil! sa pastram un echilibru intre modalitatea de comunicare si scop. Greu uneori...

27/05/08 13:07

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

the_stranger a scris:

.Am facut de doua ori evanghelizari prin fotbal...Si interesant este ca veneau tinerii.
Marea problema este ca suntem ramasi in urma rau...cu metodele.
Cred ca o metoda ar trebui sa raspunda cumva nevoilor si framantarilor anumitor grupuri.Trebuie adaptata varstei si specificului grupului.Noi, in Biserica, abia pregatim terenul...Sper sa ne dea Domnul idei bune! :)

Ultima modificare de mereu_alaturi_de_tine (27/05/08 13:12)

27/05/08 13:09

the_stranger
membru

Inregistat: 15/01/08
interesant e ca biserica din care fac parte e cam conservatoare...si totusi am reusit sa facem ceva care sa-i aduca pe tineri in preajma noastra.

sa pastram un echilibru intre modalitatea de comunicare si scop. Greu uneori...

Asa-i!dar cum putem face ca oamenii inteleaga dragostea Lui Dumnezeu daca nu suntem gata sa parasim zona confortului in care ne place atat de mult sa lenevim?

Nu vreau sa spun ca de acuma trebui sa fim libertini si sa dam frau liber unor lucruri care nu-s pe placul Lui.Dar trebuie sa fim atenti la faptul ca Dumnezeu doreste ca noi sa facem ceva pt cei care mor in pacat.Astea e ceea ce El ne-a poruncit da facem inainte ca sa se inalte la cer.

Ultima modificare de the_stranger (27/05/08 13:18)

27/05/08 13:17

Site web  
UnderZero
membru

Inregistat: 19/04/08
sunt de acord..dar uneori am vazut situatii in care prea "s-a sarit calu" si nici prietenilor invitati nu le-a placut...Se asteptau la mai putina "lume" in biserica...Trist! De aceea ziceam ca e greu...sa nu inteleaga gresit...asta e capcana..

Sa nu uitam ca biserica majoritara e destul de conservatoare...si ei au deja anumite conceptii despre cum ar trebui sa fie...

Ultima modificare de UnderZero (27/05/08 13:27)

27/05/08 13:27

tamarta
membru

"metode eficiente de evanghelizare"-suna atat de ciudat

inca de la 15 ani m-am implicat in evanghelizarea pe strada. am studiat mult inainte, am facut cursuri, dar cand eram fata in fata cu oamenii pur si simplu nu mai tineam cont de toti acei pasi, de acele reguli, totul venea de la sine. oamenii sunt diferiti si trebuie abordati diferit.noi nu ii cunoastem, dar Dumnezeu da. ceea ce apropie mai mult pe cineva de Dumnezeu pe altcineva poate darama...de aceea cel mai important este sa ne rugam foarte mult inainte sa le vorbim oamenilor despre Dumnezeu, iar El va fi cel care ne va da cele mai "eficiente metode de evanghelizare"

29/06/08 03:23

maryus
membru

Inregistat: 19/02/09

UnderZero a scris:

sunt de acord..dar uneori am vazut situatii in care prea "s-a sarit calu" si nici prietenilor invitati nu le-a placut...Se asteptau la mai putina "lume" in biserica...Trist! De aceea ziceam ca e greu...sa nu inteleaga gresit...asta e capcana..

Sa nu uitam ca biserica majoritara e destul de conservatoare...si ei au deja anumite conceptii despre cum ar trebui sa fie...

Cand am fost in Oltenia, spuneam unor oameni despre Dumnezeu si imi zicea la un momentdat...sa ma pocaiesc??? ca si x sau y ??? ce ma poti spune....Domnu sa se-ndure sa fim cu toti exemple vii

10/07/09 10:49

Pagini:  1 2    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la