TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Principii crestine, etica, morala/Recunostinta si multumirea Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
The_sense_of_life
membru

Inregistat: 25/05/08
ok... sorry
:D

16/07/08 22:30

simona
membru

Inregistat: 19/02/08
Dape. Asa e. Pentru un cersetor poate fi, sau chiar e, foarte greu sa multumeasca. Dar noi nu suntem cersetori... Oarecum suntem, daca privesti mai atent rugaciunile noastre... Dar cand e vorba de multumire, nu din orgoliu nu zicem "Multumesc"... Ci pentru ca suntem niste nerecunoscatori. Si acest aspect ar trebui luat mai mult in considerare. :)

16/07/08 22:31

The_sense_of_life
membru

mda... dar cand pur si simplu te preocupa alte probleme mai mult decat multumirea... ce faci> ? tot nerecunostiinta se numeste??

aa... cu cersetorul era doar un exemplu... cred ca mai exista multe altele... cateodata problemele ne coplesesc... si prima intrebare care i-o adresezi lui Dumnezeu in acest caz este: De ce?...

16/07/08 22:35

simona
membru

The_sense_of_life a scris:

mda... dar cand pur si simplu te preocupa alte probleme mai mult decat multumirea... ce faci> ? tot nerecunostiinta se numeste??

Ok, hai sa iti dau un exemplu legat de asta. :)

Ai un copil. Si ii cumperi de ziua lui... Sa zicem... Rolele pe care le-a visat de atata timp. Si copilul, ia cadoul, nu zice nimic, inghite in graba o felie de tort, si iti zice ca ii pare rau, dar trebuie sa plece neaparat la joaca, pentru ca l-a chemat Georgel de peste drum. Desigur, pentru el este mai important decat sa iti multumeasca, pentru ca Georgel nu sufera asteptare. Cum te simti ca parinte? Asteptai macar un multumesc. Nimic mai mult. Hai, poate un sarut strengaresc pe obraz. Dar nu l-ai primit, pentru ca, vezi bine, copilul tau are ceva, mult mai important de facut.

Ai inteles ceva? :D

16/07/08 22:44

The_sense_of_life
membru

da :)... multumesc mult... intr-adevar este dureros... noi consideram ca toate lucrurile care le avem le meritam si de fapt nu este asa... :)

16/07/08 22:49

simona
membru

Exact! Ma bucur ca te-am ajutat... Daca te-am ajutat. :D

16/07/08 22:58

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Multumirea si recunostinta, merg mana in mana cu loialitatea fata de Dumnezeu. Atata vreme cat iti arogi merite va fi usor sa te desprinzi de Dumnezeu si sa mergi pe calea ta. Cred ca atunci cand esti recunoscator si multumitor lui Dumnezeu mergi pe calea care duce la "fericire"!

Ultima modificare de MRU (02/04/09 11:11)

02/04/09 11:10

antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05
Multumirea= satisfatia ce izvoraste din purtarea de grija a lui Dumnezeu. Partenerul multumirii este evlavia.

Evlavia+ multumirea= mare castig.

Pasii spre multumire:

1. priveste spre vesnicie;

2. destul este destul;

Tot ce ai nevoie pentru a fi multumit este casa si masa.

3. invata din experientele altora;

Exista 3 alegeri care te vor ajuta sa progresezi in incercarea de a inlocui lacomia cu multumirea:

1. caut-o

Cauta multumirea ca stil de viata , ca alegere.

2. spune

Cultiva capacitatea de a spue: "Am destul."

3. hotaraste

Alege nivelul confortabil de viata de care ai nevoie si nu fa niciun compromis cu cheltuieli suplimentare cand venitul creste.

Lasa ca stilul tau de viata sa se bazeze pe Biblie, sa fie centrat pe vesnicie, sa fie orientat spre ceilalti.

Ultima modificare de antonela (21/12/09 19:55)

21/12/09 19:54

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

april a scris:

Ce sunt ele de fapt? Niste sentimente sau niste atitudini?

Ar trebui sa fie niste atitudini, clar!

Ma gandesc ca de multe ori frustrarile si starile de deprimare, tristete, amaraciune apar in lipsa acestor atitudinii. Cred ca nemultumirea in orice relatie este de-a dreptul coroziva! Un om care permanent se plange de cei din jur nu poate fi in armonie cu cineva! E o minciuna sa spui ca ai o relatie buna cu Domnul daca nemultumirea iti stapaneste inima. Ca sa nu mai vorbesc ca o astfel de atitudine il dezonoreaza pe Dumnezeu.

De asemenea, eu cred ca lipsa multumirii si recunostintei ne scoate din sfera binecuvantarii si apare ca o bariera solida in convertirea multora.

07/01/10 20:08

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06

april a scris:

3) Facultatea recunostintei : aici invatam sa fim recunoscatori pentru TOATE lucrurile. Este acel tip de recunostinta care este caracterizata pe increderea deplina in Dumnezeu; inseamna a fi recunoscator si pentru lucrurile rele si pentru cele pe care nu le doresti. De ce? Pentru ca El ne spune: "Fiti plini de Duh,...multumiti totdeauna lui Dumnezeu pentru TOATE lucrurile"!

cred ca este foarte greu sa ajungi la nivelul asta. Bun ,poate ca dupa ce treci printr-o incercare si privesti inapoi, vezi ca ai invatat ceva important din ea, dar daca ea nu e menita sa te invete nimic? Sau poate ca acea incercare nu este de la Dumnezeu ,ci e ca la Iov, Dumnezeu o ingaduie dar nu El o trimite, atunci e mai simplu sa fii multumitor in toate.

Stau si ma gandesc cum pot sa Ii fiu multumitoare si recunoscatoare pentru anumite probleme carora nu le vad vreun rost, acela de a ma indrepta de la o atitudine gresita sau chestii de genul.

Normal ca pentru binecuvantari stim toti sa multumim dar uitam de foarte multe ori [am primit mai demult un power-point foarte inspirat care zicea ca in Cer ajung prea putine rugaciuni de multumire dupa ce sunt ascultate rugaciunile de cerere].

Eu am constientizat intr-un mod mai profund cat de binecuvantata sunt cand am citit acum vreo 3 ani in carticica "Cuvantul lui Dumnezeu pentru astazi" o meditatie care suna de genul: dimineata ne trezim enervati de alarma de la ceas dar uitam ca multi ar vrea sa auda ceasul sunand insa nu au auz; soarele ne bate in ochi si ne punem perna peste fata cand altii ar vrea sa admire razele soarelui; ne vine sa injuram cand ne impiedicam de vreun obiect cazut pe jos insa nu stim ca altii ar vrea atat de mult sa se impiedice si ei ,asta insemnand ca pot umbla etc Suna mult mai fain ,nu cum am reprodus-o eu, si m-a impresionat.
  De atunci sunt constienta de faptul ca sunt super-binecuvantata ca am toate simturile astea, chiar daca inainte mi se parea normal sa le am .. incerc zilnic sa nu uit sa multumesc. In ultimii ani mi-am schimbat mult atitudinea la faza cu multumirea si recunostinta, pentru ca orice dar bun vine de la Dumnezeu.

18/02/10 22:15

Pagini:  1 2    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la