TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Predestinare sau liber-arbitru?/Predestinare? Soarta? Destin? Alegere? Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 43
m3diator
admin

Inregistat: 08/12/04
dupa cum spuneam si in titlul subiectului.. as vrea sa vorbim aici despre "problema" predestinarii.. privita si din pc vedere crestin cat si non-crestin si aici ma gandesc la modul in care religiile musulmane, budhism, brahmanism privesc acest lucru.

daca vorbim de liber albitru.. in ce anume consta libertatea noastra de alegere?
astept raspunsuri sau pareri..

29/03/05 17:40

dave4jc
membru

Inregistat: 24/03/05
nu prea stiu ce zic celelalte religii despre acest subiect, dar din punct de vedere crestin cred ca predestinarea este mult mai argumentata decat liberul arbitru
cititi Romani 9

29/03/05 23:35

dbogdan
membru

Inregistat: 21/03/05
Deci vreau sa pui versetele car iti pare caci vb despre predestinare sa le analizam ok. Dar trebuie sa luam in vedere si alte versete care vorbeste despre alegerea oamenilor de al primi pe Isus sau nu

Eu stiam caci cele mai neintelese versete care a produs confuzie si crezul in predestinare a fost Efeseni 1:4-5

4.    In El, Dumnezeu ne-a* ales inainte** de intemeierea lumii, ca sa fim+ sfinti si fara prihana inaintea Lui, dupa ce, in dragostea Lui,
5.    ne-a randuit mai* dinainte sa fim infiati** prin Isus Hristos, dupa+ buna placere a voii Sale, 

Stiti cum vad eu lucrurile si cred caci si asa este... Deci intradevar Dumnezeu a facut o predestinare pentru alesii Sai sa fie
1) chemati
2) neprihaniti
3) glorificati
4) Asemenea chipului Fiului Sau
5) Sfinti si fara prihana
6) Infiati , rascumparati
etc...

Dar cuvnatul din graca προορίζω = proorizō , pro-or-id'-zo
:  to limit in advance, that is, (figuratively) predetermine: - determine before, ordain, predestinate.

Deci tradus in romana de Fr. Cornilescu (caci si pe cei ortodoxi tot frati ii vad pe cei care sunt adevarati ortodoxi...) este randuit mai dinainte adica predestinati. Acest cuvant din acest verset inseamna "a decide inainte " cum se si intele din greaca scuze caci eu am numai in engleza... si se aplica la scopurile si obiectivele lui Dumnezeu cuprinse in alegere Deci alegerea din acel text este vorba de despre hotararea mai dinainte a lui Dumnezeu in Hristos a unui popor sau adevarat Biserica pentru Sine. Iar aceea randuiala mai dinainte adica predestinare se presupune pentru ceea ce se va realiza pentru poporul lui Dumnezeu adica toti crestini in Hristos si cei de sub vechiul legamant care tot prin Isus au avut si ei acces in imparatie...

Dar alegerea de a fi sa nu fi in Biserica este anoastra. Biserica a fost predestinatat dar cine este in aceea Biserica noi decidem... Dumnezeu vrea ca toti sa fim dar... ISus a murit pentru toti si bate la inima fiecaruia dar de noi decide...

Deci sper caci a facut sens predestinare a indivizilor sa mearga in cer nu exista a Biserici da...

GBU.

30/03/05 10:16

dave4jc
membru

OK
hai s-o iau altfel...
1 in primul rand stim ca Dumnezeu este atotputernic adica poate face orice
2 atunci El poate crea contextul necesar ca o persoana sa se intoarca la El

asa ca nimeni nu poate zice ca a fost alegerea sa sa se intoarca la Dumnezeu deoarece Dumnezeu a fost Acela care a creat contextul potrivit + citim in Biblie ca pana si credinta vine tot de la Dumnezeu :
" ( Efeseni 2:8)  Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu."

30/03/05 12:59

gfod
membru

In ultima vreme am inceput sa cred tot mai mult in predestinare. de ce atat de multi oameni par ca  nu se vor converti niciodata? si mai sunt si versete care s-au scris deja si care ma fac sa cred asta mai mult. si din moment ce Dumnezeu ne stia pe toti dinainte, si stia ce o sa fim, si ce o sa facem, nu prea mai pot sa cred in liberul arbitru.
   Imi place sa cred ca Dumnezeu face ce vrea cu noi. daca eu am facut un legamant cu El, si El m-a pus deoparte pentru lucrarea Lui, va face in asa fel incat sa ajung acolo unde ma vrea El. si daca voi cadea, El ma va ridica. si traiesc asta.  stiu din propria-mi experienta.
     dar, trebuie sa fim atenti sa nu cadem in extrema cu predestinarea......

si Harul lui Dumnezeu si credinta in El sunt daruite de El cum gaseste de cuviinta....

Deci, Dumnezeu ne stia pe toti dinainte. a hotarat care din noi va face ce va face. Si daca cursul vietii mele a fost stabilit dinainte, am motive sa ma bucur, daca dinainte am fost pus deoparte pentru El, si motive sa ma ingrijorez. daca pana la urma nu am fost predestinat pentru mantuire? cam asta ar fi un extremism. ii totusi foarte complexa treaba asta cu predestinarea. se rezuma ea strict la mantuire, si in ce priveste celelalte lucruri cu privire la viata noi decidem, sau predestinarea asta are legatura cu fiecare detaliu al vietii noastre? in cel de-al doilea caz ar insemna sa nu mai existe liber arbitru. daca cineva reuseste sa ajunga la un echilibru, foarte bine.

Dumnezeu ne stia dinainte. stia si stie ce vom face. si ne-a pus deoparte pe multi dintre noi sa fim mantuiti si sa fim ai Lui. si pe astia care am fost predestinati, ne va duce acolo unde vrea El. pe ceilalti ii va lasa doar sa urmeze cursul vietii lor, pe care El il stia dinainte.

si orice-am gandi noi, oare putem sa cuprindem judecata lui Dumnezeu cu mintile noastre limitate? poate uitam de multe ori cat de limitati suntem. putem doar sa dam subiectului predestinarii o aura de mister, de-acolo de unde nu mai suntem in stare sa decidem. poate ca ii mai bine decat sa fim relativisti. conteaza ce crezi tu si ce parere ai tu despre un lucru, si asa va fi pentru tine......oare chiar asa ii?

02/04/05 23:40

Site web  
dbogdan
membru

Deci in efeseni spune caci credinta este darul lui Dumnezeu asta nu inseamna caci El a dat a unii credinta sa se mantuiasta si la alti nu...

Daca predestinarea mantuirii ar fi adevarata atunci nu vom mai avea un Dumnezeu drept si iubitor de ce? pai simplu.

1) Judecata la sfarsitul veacului nu ar maia avea sens. De ce? Pai de ce ar crea Dumnezeu niste fiinte inferioare ce stia caci vor face niste decizi necalculate ce ii vor duce la o chinuiala vestnica intr-un lac cu foc si nu a dat Duhul Sfant tuturor sa fie mantuiti? Deci noi oamenii suntem fara puterea de a ne mantui ca atare Dumnezeu trebuie sa fi dat celputin sansa fiecaruia sa fie mantuit daca nu atunci nu este dreptate... Iar Dumnez ii drept celputin cel din Biblie...

2) Lucifer ar fi iertat in ziua de astazi. De ce nu l-a iertat Dumnezeu pe Lucifer si ii schimba inima iar atunci nu ar mai fi corupt miliarde de oameni si nu ar mai fi trebuit nimeni sa sufere in acest univers... Dumnezeu este drept si nu poate sa aiba nedreptate si pacat in cer. Cum puteti cred caci Dumnezeu a creat acel inger frumos stiind caci va pacatui si corupe o treime din ingeri si miliarde de oameni cu care v-or suferi vesnic.... Unde este Dumnezeul iubitor si atotputernic care poate face orice posibil? Deci a stiut caci Lucifer v-a pacatui dar nu l-a ajutat sa pacatuiasca ce el a ales...

Cu oamenii este la fel... Versetele vorbeste despre a alege o Biserica dar noi hotaram sa fim parte din ea... Caci vedem caci exista una pe pamant dar nu toti oameni sunt cuprinsi in ea din cauza alegeri lor gresite... Deci alegerea acestei Biserici si mantuiri date in dar a fost impletirea dragostei lui Dumnezeu cu dreptatea lui Dumnezeu. Adica Dreptatea spunea oricarui om -> moarte. Iar Iubirea -> Iertare si eternitate. Ei ca atare s-a produs ceva uimitor. Fiul s-a sacrificat pentru noi. Si Fiul a ales sa faca acesta voie a Tatalui. Ceea ce a putut duce nastere la aceasta Biserica unde sunt invitati toti oamneii... dar nu toti aleg a fi parte... Natura vorbeste despre Dumnezeu si explica omului sa se inchine celui ce a creat-o dar oamenii au ales sa se inchine la creaturile create... ALEGEREA noastra este gresita...

Deci mai ganditi-va umpic inainte a crede in predestinare...

GBU

Ultima modificare de dbogdan (03/04/05 09:14)

03/04/05 09:09

dave4jc
membru

ca sa fie mai usor am sa pun direct versetele din Romani:

"Deci ce vom zice? Nu cumva este nedreptate în Dumnezeu? Nici de cum!
Căci El a zis lui Moise: ,,Voi avea milă de oricine-Mi va plăcea să am milă; şi Mă voi îndura de oricine-Mi va plăcea să Mă îndur.``
Aşa dar, nu atîrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.
Fiindcă Scriptura zice lui Faraon: ,,Te-am ridicat înadins, ca să-Mi arăt în tine puterea Mea, şi pentruca Numele Meu să fie vestit în tot pămîntul.``
Astfel, El are milă de cine vrea şi împietreşte pe cine vrea.
Dar îmi vei zice: ,,Atunci de ce mai bagă vină? Căci cine poate sta împotriva voiei Lui?``
Dar, mai de grabă, cine eşti tu, omule, ca să răspunzi împotriva lui Dumnezeu? Nu cumva vasul de lut va zice celui ce l -a făcut: ,,Pentru ce m-ai făcut aşa?``
Nu este olarul stăpîn pe lutul lui, ca din aceeaş frămîntătură de lut să facă un vas pentru o întrebuinţare de cinste, şi un alt vas pentru o întrebuinţare de ocară?
Şi ce putem spune, dacă Dumnezeu, fiindcă voia să-Şi arate mînia şi să-Şi descopere puterea, a suferit cu multă răbdare nişte vase ale mîniei, făcute pentru peire;
şi să-Şi arate bogăţia slavei Lui faţă de nişte vase ale îndurării, pe cari le -a pregătit mai dinainte pentru slavă ?

...cred ca textul vorbeste clar despre predestinare
si de unde deduci ca ar fi vorba despre biserica
eu cred ca se refera la fiecare om in parte

04/04/05 23:38

dbogdan
membru

Dave pai daca predestinarea este adevarata atunci judecata nu mai are rost... Deci de ce sa judeci pe un om ce l-ai impietrit? Faraon spre exemplu a stiut despre Dumnezeu inainte dar a ales sa traiasca dupa legile Egiptului si poftele lui de aceea Dumnezeu i-a impietrit inima sa nu ii lasa sa plece.

Absolut caci Dumnezeu face ce vrea dar ce face El este drept... Deci nu v-a face o judecata a oamenilor dupa ce EL le-a impietrit inima si si-a ales care sa nu ii impetreasca si pe restu ii vede cum ard in foc o vesnicie... Deci zice caci pe unii ii lasa in nebunia minti lor dar stai umpic ii lasa dupa ce ei au ales calea aceea nebuna nu ii duce El din start intr-o nebunie si ii lasa... Este o diferenta intai noi alegem o cale gresita si Dumnezeu din cauza asta ne impietreste inima si ne lasa pe cai gresite...

Dar textul nu vorbeste caci Dumnezeu inainte de creatie a hotarat cui sa ii impietreasca inimina si cui nu si pe celor ce le-o va impietri ii va arde in foc... Deci Dumnezeu nostru nu este unul care doreste durere... Ca atare nu ne cerea si nu ne condamna caci oricum stia caci vom pacatui dar a fost alegerea noastra....

Biserica ii simplu uite textul:

4.    In El, Dumnezeu ne-a* ales inainte** de intemeierea lumii, ca sa fim+ sfinti si fara prihana inaintea Lui, dupa ce, in dragostea Lui,
5.    ne-a randuit mai* dinainte sa fim infiati** prin Isus Hristos, dupa+ buna placere a voii Sale, 

Deci alegerea pentru noi sa fim sfinti in Hristos deci ca Isus sa moara asta a vrut El sa fim sfinti in Hristos caci stia ca vom pacatui. Dar vedem caci aceasta alegere si dar ne este data tuturora si noi acceptam si respingem aceast dar adica mantuirea... Iar de ce este Biserica caci cei in Hristos sunt alesi adica Biserica este in Hristos... Caci a murit pentru toti dar nu toti primesc jertfa de aceea nu pot fi prin cei alesi caci resping jertfa si se fac vinovati de sangele Lui...

24.    Si sunt socotiti neprihaniti, fara plata, prin* harul Sau, prin** rascumpararea care este in Hristos Isus. . 
25.    Pe El Dumnezeu L-a randuit mai dinainte sa fie*, prin credinta in sangele** Lui, o jertfa de ispasire, ca sa-Si arate neprihanirea Lui; caci+ trecuse cu vederea pacatele dinainte, in vremea indelungei rabdari a lui Dumnezeu; 
26.    pentru ca, in vremea de acum, sa-Si arate neprihanirea Lui in asa fel incat, sa fie neprihanit, si totusi sa socoteasca neprihanit pe cel ce crede in Isus. 

Deci cine este ales si socotit neprihanit ales mai inainte de intemeierea lumi sa fie salvat? Cei care doreste Dumnezeu sau oricine crede in Isus? Textele nu duce la predestianare a indivizilor...

La predestinarea unor sfinti adica o Biserica prin sangele sfant curs la Golgota dar noi alegem sa credem sau nu...

GBU.

05/04/05 10:06

gfod
membru

Nu uita de rolul decisiv pe care il are Duhul Sfant in convertirea unei persoane.
Si eu am precizat ca trebuie sa ajungem la un echilibru, nu sa dam in fatalism.
Si nu cred ca ar trebui sa ne punem noi in locul lui Dumnezeu si sa incercam sa "ghicim" ce gandeste el. quote: "Deci de ce sa judeci pe un om ce l-ai impietrit? Faraon spre exemplu a stiut despre Dumnezeu inainte dar a ales sa traiasca dupa legile Egiptului si poftele lui de aceea Dumnezeu i-a impietrit inima sa nu ii lasa sa plece."
normal, nici mie nu mi s-ar parea drept......dar totusi, este Dumnezeu.

05/04/05 12:46

Site web  
dbogdan
membru

Nu este vorba de judecata ce simplu uitandute in scriptura afli ce fel de Dumnezeu ii... Din scriptura afli ce fel de Dumnezeu ii : Sfant , indelung rabdator, iubitor, drept....

Dar nu vad nimic in a intelege ce fel de Dumnezeu ii pe baza scripturii... Si nu este vorba de a ghici caci este scris:

18.    Mania* lui Dumnezeu se descopera din Cer impotriva oricarei necinstiri a lui Dumnezeu si impotriva oricarei nelegiuri a oamenilor, care inabusa adevarul in nelegiuirea lor.
19.    Fiindca* ce se poate cunoaste despre Dumnezeu, le este descoperit in ei, caci le-a fost aratat de Dumnezeu**. 
20.    In adevar, insusirile nevazute* ale Lui, puterea Lui vesnica si dumnezeirea Lui se vad lamurit, de la facerea lumii, cand te uiti cu bagare de seama la ele in lucrurile facute de El, asa ca nu se pot dezvinovati;
21.    fiindca, macar ca au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslavit ca Dumnezeu, nici nu I-au multumit; ci s-au dedat la gandiri desarte*, si inima lor fara pricepere s-a intunecat. 
22.    S-au* falit ca sunt intelepti, si au innebunit;

23.    si-au schimbat slava Dumnezelui* nemuritor intr-o icoana care seamana cu omul muritor, pasari, dobitoace cu patru picioare si taratoare.
24.    De aceea*, Dumnezeu i-a lasat prada necuratiei, sa urmeze poftele inimilor lor; asa ca** isi necinstesc singuri+ trupurile;
25.    caci au schimbat in minciuna adevarul* lui Dumnezeu si au slujit si s-au inchinat fapturii in** locul Facatorului, care este binecuvantat in veci! Amin.
26.    Din pricina aceasta, Dumnezeu i-a lasat in voia unor patimi* scarboase; caci femeile lor au schimbat intrebuintarea fireasca a lor intr-una care este impotriva firii;
27.    tot astfel si barbatii, au parasit intrebuintarea fireasca a femeii, s-au aprins in poftele lor unii pentru altii, au savarsit parte barbateasca cu parte barbateasca lucruri scarboase, si au primit in ei insisi plata cuvenita pentru ratacirea lor. 
28.    Fiindca n-au cautat sa pastreze pe Dumnezeu in cunostinta lor, Dumnezeu i-a lasat in voia mintii lor blestemate, ca sa faca lucruri neingaduite*. 

Deci din text vedem caci intai iei au dat slava cui nu se cuvinte de aceea Dumnezeu i-a lasat in nebunia lor... De aceea versetul pus mai sus: "caci are mila de cine vrea si impietreste pe cine vrea nu poate sustine o predestinare a indivizilor bazata pe numai dorinta lui Dumnezeu de a vedea pe unii arsii in focul vesnic...

Deci judecata va fi pentru faptele NOASTRE iar suferinta o vom avea pentru faptele noastre nu caci inainte de am fi nascuti Dumnezeu a ales sa suferim vesnic impietrindu-ne inima ca sa nu IL cunoastem... Celputin nu Dumnezeul descris in Biblie noastra.

Caci doar stia caci noi oricum suntem slabi si fara putere de ce sa ne mai fi creat atunci daca stia caci vom suferi vesnic dupa o scurta viata? De aceea mantuirea este in dar caci nu suntem capabili sa o mestenim prin fapte... Deci predestinare nu face sens si nici suport Biblic nu vom gasi... In alti dumnezei cum ar fi Allah poate sau hindusi...

Deci acela este Allah-ul arabilor unde iei zic caci nu conteaza ce faci pe cine a ales Dumnezeu ala va fi mantuit... Unui astfel de DUmnezeu iei sa se inchine... De aceea se explodeaza in aier crezand caci daca isi dau viata primesc feciaore si poate or fi si ei mantuiti chiar daca nu au fost alesi, gandire demonica ce influenteaza si gandirea crestinilor de multeori... Biblia nu porclama un Dumnezeu dornic de sange ce unul drept...

Numai bine.

Ultima modificare de dbogdan (05/04/05 19:09)

05/04/05 19:03

gfod
membru

Ok, ok, ai in mare parte dreptate. omul se face vrednic de pedeapsa prin neascultare si ignorarea unor adevaruri evidente. si am spus si eu ca nu trebuie sa dam in fatalism. dar totusi, si Dumnezeu are o vointa cat de libera se poate, nu? stii, subiectul asta ii destul de sensibil, asa ca nu poti sa tragi o linie exacta si sa decizi daca exista predestinare cu adevarat. si eu cred ca exista amandoua. si liber arbitru, dar si predestinare.
si in Biblie spune despre cei care au refuzat sa se intoarca la Dumnezeu.....dar ce se spune despre(te intreb pe tine pentru ca vad ca stii mai multe, eu, din prostie, inca nu stiu Biblia destul de bine) oamenii care au ales, din propria vointa, sa-L urmeze pe Dumnezeu. uite, aici cred ca totul depinde de El. Dumnezeu ne atrage la El, si Duhul Sfant ne convinge. eu nu as afirma ca exista oameni care sa aiba meritul sa se fi intors la Dumnezeu din vointa proprie. nu crezi ca asta se numeste destul de mult lipsa liberului arbitru?

06/04/05 00:49

Site web  
dave4jc
membru

ca sa putem vorbi despre subiectul acesta este foarte important sa cunoastem ce Dumnezeu avem...

este adevarat ca Dumnezeu este dragoste si El este drept insa nu trebuie sa avem pretentia sa credem ca putem intelege tot ce face Dumnezeu...gandurile Lui sunt prea mari pentru a fi cuprinse de mintea noastra...

nici eu nu inteleg cum poate Dumnezeu sa judece pe toti oamenii la fel si sa ramana drept dar asa inteleg eu ca scrie in Biblie

si.......cine stie?..........sunt sigur ca vom avea parte de multe surprize cand vom ajunge in cer     :)

Ultima modificare de dave4jc (06/04/05 20:22)

06/04/05 20:21

gfod
membru

Da, daca crestinismul sufera de ceva foarte grav, asta ii o proasta/falsa imagine despre Dumnezeu. cine are un Dumnezeu mic, va realiza lucruri mici, si va fi lipsit de putere.
chiar nu trebuie sa uitam ca suntem fiinte limitate totusi, si nu putem intelege totul. cu asta ma "mangai" eu de multe ori: ca exista un DUmnezeu care are unele atribute la care noi nici macar nu am visa vreodata sau gandi, un Dumnezeu care nu are limite pe care noi sa le putem atinge cu gandirea noastra.......ii minunat......
de-aia nu intelegem de multe ori chestii din Biblie, si o mare prostie ii sa incerci sa intelegi totul.
si intr-adevar vom avea foatre mari surprize in cer.....pentru ca multi cred o gramada de chestii ciudate.......

07/04/05 11:35

Site web  
petru
membru

Inregistat: 18/03/05
"Aşa dar, nu atîrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.
"
"Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea ca a dat pe singurul lui Fiu ca oricine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica".

Dumnezeu nu a creat nici un om sa mearga in iad.Omul alege.

17/04/05 03:56

anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
k...omul alege, dar Dumnezeu stie cine si ce va alege,  nu? daca e omniscient... stie tot...cel putin asa cred eu ...
    eu cred ca exista taine pe care omul nu le poate intelege, si tocmai in asta e farmecul...daca am sti totul, am fi ca Dumnezeu...ce putem noi face...e sa traim dupa cum vrea El, si intr-o zi vom afla...
fiti binecuvantati!

19/04/05 20:17

vaxaly
membru

Inregistat: 28/03/05
eu cred ca ambele se imbina perfect.
Moise a fost ales, David,Ioan Botezatorul etc ... au fost predestinati (alesi) de Dumnezeu pt un scop anume...
...dar si noua Dumnezeu ne-a dat o sansa sa ne pocaim!
Deci toti au parte de har si de mantuire! Numai sa o alegem!
Treaba lui Dumnezeu daca si-a ales pe altul dinainte pt un scop anume, eu ma bucur ca mi-a dat si mie sansa sa ma pocaiesc! Si ce asi fie eu (o mana de tarana) sa judec pe Creator?

Anca da Dumnezeu stie totul, dar ne lasa posiblitatea sa alegem; stii e ca un fel de matrice.. alegi sa fii cu El bine; alegi sa nu fii tot bine, dar tu mergi in iad... poate o sa mai ai sanse. Intru-un fel Dumnezeu vede pe "ramuri" ai ales ramura 1 (sa il alegi pe El) continui , apoi daca nu iei ramura 2 si tot asa !
asa vad eu lucrurile

27/04/05 19:29

Site web  
dave4jc
membru

hmmm....stiati ca marii teologi inca nu au putut da un raspuns la acesta problema...este adevarat ca multi au oferit anumite teorii insa nici una nu a stat in piciore prea mult timp....

27/04/05 21:58

anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
da..pai asa cred si eu...ca putem alege din mai multe variante.....insa mai apare o problema...daca Dumnezeu vreau din toata inima sa te ia in cer, oare nu iti poate schimba alegerea?
     de ex...ai fost din fam de crestini  si ai ales...sa mergi pe o alta cale...dar se intampla un accident...care te face sa iti aduci aminte de pocainta....si sa te intorci...si te pocaiesti...accidentul a fost o intamplare sau  Dumnezeu a dorit ca tu sa alegi mai bine si ti-a mai dat o posibilitate?

Dumnezeu stie oricum cum vom fi noi cand vom muri....daca vom fi pregatiti pt El sau nu, dar El incearca sa ne determine sa alegem calea cea mai buna...si pe care sa avem mai putin de suferit....si in timpul vietii ne tot creeaza contextul sa schimbam drumul...
      daca spunem ca in viata nu putem alege e total gresit...dar noi suportam consecintele la ce facem.....si Dumnezeu incearca sa ne fereasca de alegerile gresite, dar nu ne impune nimic...

cel putin asa am inteles eu ...
fiti binecuvantati!

27/04/05 23:58

vaxaly
membru

Inregistat: 28/03/05
da anca bine punctat! Daca Dumnezeu vrea El cu totdinadinsul asa va face...! dar .... asta e treaba Lui ! Face ce vrea ca doar e Dumnezeu, eu ca om (creatura) atat timp cat si mie mi s-a acordat sansa sa ma pocaiesc nu am de ce carti sau orice altceva!

Dumnezeu stie tot! Dar nu stiu de ce incercam noi sa il intelegem pe Dumnezeu. Nu avem nici o sansa!
Cand o sa putem pune intr-un bidon de 2 litri  de apa ... 5 litri de apa atunci o sa putem sa il itelegem pe Dumnezeu (asta e un ex.) !

Bineinteles ca suportam consecintele pt alegerea noastra!
Dumnezeu ne indeamna sa alegem viata ca sa traim!
"Iau azi cerul si pamantul martori impotriva voastra ca ti-am pus inainte viata si moartea, binecuvantarea si blestemul. Alege viata ca sa traiesti, tu si samanta ta, iubind pe Domnul Dumnezeu, ascultand de glasul Lui, si lipindu-te de El; caci de aceasta atarna viata ta si lungimea zilelor tale,.... Deuteronom 30:19-20.."

...si daca nu gasiti cu cale sa slujiti Domnului, alegeti astazi cui vreti sa slujiti: sau dumnezeilor carora le slujeau parintii vostri dincolo de Rau, sau dumnezeilor Amoritilor in a caror tara locuiti. cat despre mine, eu si casa mea vom sluji Domnului

Alegerea e in mana noastra, a tuturor!
Alege viata ca sa traiesti!!!!!!!

....iar daca Dumnezeu are un plan cu tine (de a te mantui) sunt sigur ca El il va duce la bun sfarsit, dar cred ca e mai bine sa te pocaiesti tu decat sa iti dea Domnul suferinta sau alte lucruri!

(vreau doar sa mai adaug ca eu sunt din familie de pocaiti (tatal meu e pastor de multi ani), dar am umblat aiurea pe cai gresit si traiam intr-o stare de pacat, eram un depravat, un ratat...... dar rugaciunile mamei si ale tatalui meu m`au ajuns. am trecut prin suferinte si acum sunt un om nou (de ceva vreme) ! plin de D.S. ....
...deci rugati-va pt cei ai vostri care nu sunt mantuiti si fiti siguri ca Dumnezeu va asculta rugaciunea!

si inca odata bine punctat anca :)

28/04/05 13:47

Site web  
gfod
membru

yewp, pai cam ce a zis anca am sustinut si eu pe la inceputurile topicului. daca Dumnezeu te vrea pentru El, pentru El o sa ajungi sa traiesti. nu conteaza altceva.
In cazul asta, Dumnezeu nu joaca corect tot timpul. Slava Lui pentru asta! :D

Ultima modificare de gfod (28/04/05 14:18)

28/04/05 14:17

Site web  
petru
membru

Inregistat: 18/03/05
Eu cred ca Dumnezeu e drept si "joaca" drept tot timpul. Eu cred ca toti oamenii au aceeasi sansa sa ajunga langa Dumnezeu si NU in iad. In dreptatea Lui, atentie in dreptate nu in dragoste, eu cred ca Dumnezeu nu a creat vreun om pentru iad ( in biblie spune ca iadul e pregatit pt ingerii cazuti si atat).
    Pentru ce ar mai fi judecata daca nu ar fi alegerea omului libera? Robotii nu pot fi judecati! Oamenii pot!

28/04/05 23:54

gfod
membru

mai petru, pentru ce sa ne chinuim noi sa-L intelegem pe Dumnezeu? stii ca mai departe de un punct in privinta asta noi nu putem merge. chiar, caile Lui sunt groaznic de misterioase uneori, dar nu cred ca-i treaba noastra sa elucidam mistere care nu pot fi elucidate. spunea si Tozer intr-o carte de-a lui, ca noi incercam asa de mult sa gasim un raspuns la toate lucrurile, dar uitam ca exista lucruri pe care nu ar trebui sa le stim, nici sa incercam sa o facem. pana la urma....unde-i tot farmecul? sa fii prea rational ii disperant la un moment dat.....

ii clar ca nu m-ai inteles iarasi cand am zis ca Dumnezeu nu joaca corect.....nici n-o sa incerc sa-ti explic. incearca sa mai iesi din oul tau dogmatic si sa pricepi "metaforele".....acuma iti zic intr-un spirit fratesc, nu de acuzare. nu de data asta. :)

29/04/05 01:21

Site web  
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Alegere sau predestinare... De ce nu putem formula alegere si predestinare? Numai pentru ca suntem limitati de sptiul tridimensional si de timp? Dumnezeu este in afara lor... (by the way, vaxaly, mi-a placut ilustratia cu introducerea a 5 litri de apa intr-un bidon de 2). Ambele sintagme sunt sustinute perfect de Biblie si, desi se exclud reciproc pot fi demonstrate fiecare separat. Asta se numeste antinomie (sa invatam cate un cuvant nou pe zi :D) E similar cu dualitatea unda-corpuscul in ceea ce priveste lumina.

Tocmai de aceea teologii nu pot sa traga o concluzie clara in acest sens.

Exista o ilustratie care circula pe la scoala biblica pe la care am fost si care poate ajuta la concretizarea problemei intr-o imagine. Poate o stiti si voi, sub alta forma:
La intrarea in Imparatia lui Dumnezeu este o poarta. Pe frontispiciul portii scrie: "Alege viata! Alege sa intri!" Dupa ce (daca) ai intrat, te uiti la poarta de pe partea cealalta si acolo scrie: "Ai fost ales inainte de intemeierea lumii! Dumnezeu te-a ajutat sa intri aici!"
Cam asa se pot rezuma cele doua doctrine prezentate in Biblie. Cum pot ele sa stea amandaua in picioare? Dumnezeu stie! Sper sa ne lamureasca daca vom ajunge acolo in vesnicie cu El.

Mi s-a parut interesanta o predica in care vorbitorul spunea ca Petru, spre deosebire de Iuda, si-a revenit dupa lepadarea de Domnul Isus, pentru ca Isus S-a rugat pentru el. Si la sfarsitul predicii l-am intrebat de ce pentru Iuda nu S-a rugat Isus? Si mi-a spus ca Domnul Isus nu se putea ruga pentru cel care avea sa fie in pozitia de fiu al pierzarii, pentru ca atunci nu s-ar mai fi implinit Scriptura. Dar Iuda singur a fost cel care a ales sa intre in aceasta pozitie.

Toti apostolii si-au dat seama ca putea sa fie oricare dintre ei fiul pierzarii. Prin urmare, daca fiul pierzarii a fost clar predestinat sa existe, chiar daca Dumnezeu a stiut ca acela va fi Iuda (numai Dumnezeu a stiut, nimeni altcineva), totusi nu El l-a obligat pe Iuda sa-si asume acea pozitie.

La fel si noi, habar nu avem cine va fi de fapt mantuit sau nu la sfarsit. De aceea trebuie sa facem tot ce atarna de noi, Dumnezeu Isi va face partea Lui, si vom vedea la urma. Chiar daca stim ca exista vase ale maniei, nu putem sti care sunt acelea. Asa ca, de ce sa ne uitam la jumatatea goala a paharului? Daca am 50% sansa sa fiu cu Dumnezeu in vesnicie eu zic ca nu pierd nimic daca incerc sa fiu acolo. Si daca o sa fiu acolo sau nu, Domnul stie! Slava Domnului pentru toate! Dar macar n-o sa-mi dau pumni in cap la final ca n-am incercat.

Si Avraam, n-a prea inteles el multe despre Dumnezeu, dar a facut ceea ce i-a cerut, si a fost prieten cu Dumnezeu. Asa ca eu zic sa ne dam toate silintele ca la urma sa putem privi problema din interiorul Imparatiei, si atunci, daca am fost predestinati sau nu va fi doar o chestiune de discutie amicala intre noi si Dumnezeu, iar nu o pricina de meditare in cazanul cu smoala...

29/04/05 02:12

Site web  
gfod
membru

corect, Filip, tu ai formulat mai bine ce am zis eu la inceputul topicului - trebuie sa ne aflam la mijloc in toata chestia asta cu predestinarea si liberul arbitru. a fi numai intr-o parte ii extremism, si tot timpul va avea consecinte neplacute.

pana la urma, numai Dumnezeu stie care din noi va fi cu El, si care nu. numai El imi cunoaste inima asa cum ii, si numai El stie ce planuri are pentru mine sau pentru ceilalti.

29/04/05 18:17

Site web  
dave4jc
membru

...pai stati putin...faptul ca nu putem spune exact care teorie este adevarata nu inseamna neaparat ca atunci adevarul trebuie sa fie undeva la mijloc....(more to come) ;)

29/04/05 21:13

Pagini:  1 2 3 4 ... 43    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la