TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Spune-ti off-ul/Lucruri lumesti, care par normale si in biserici Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 ... 12
LuvLi
membru

Inregistat: 07/01/08
daca mergi la strand conteaza in primul rand motivul pt care mergi, noi ca si crestini mergem sa ne simtim bine, sa inotam, dar cand te gandesti ca ceilalti merg sa se expuna... acum ma gandesc, nu stiu ce ar trebui sa facem, clar exista o ispita, dar sa nu mai mergem????????????

01/02/08 09:57

filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Cum te îndeamnă conştiinţa?

Era posibilă o soluţie, de genul celor practicate la musulmani, ca să zic aşa. Când eram eu pe la şcoli, la un moment dat, aveam închiriat un bazin unde mergeam pe grupe, la înot. Acolo eram de obicei numai băieţi. Dar, în vremurile în care trăim... nici aşa nu mai e prea OK.

Eu cred că totuşi soluţii pot exista, pentru cei care doresc să practice sportul înotului, sau să facă plajă. Deoarece astăzi banul cam face legea, se pot aduna spre exemplu pe grupe de vârstă şi pe categorii băieţi/fete, de la o biserică sau alta, şi să închirieze numai pentru ei, pe o perioadă un bazin acoperit sau ceva ştrand împrejmuit. Deşi şi acolo pot fi ispite de gen "io am pectorali mai mari decât scheleticul ăla de lângă mine" - la băieţi, respectiv la fete ce o fi la ele. Însă tot e mai puţin periculos decât când se amestecă băieţi-fete, sau creştinii cu lumea. Şi aici, şi peste tot, soluţia Diavolului e cea mai ieftină, şi cea mai la îndemână - ştranduri pentru destrăbălare există peste tot, chiar foarte aproape de tine, şi fac concurenţă la preţuri. Soluţia creştină este cea mai costisitoare: bani, timp (mers până undeva unde poţi închiria), oragnizare (vorbit cu păstorul, convins păstorul, co-interesare alţi tineri, organizare grupe de tineri) etc.

Trăim în mijlocul ispitelor, asta e. Dar cel puţin în dreptul nostru putem să ne dăm interesul să fim cât mai puţin o pricină de ispitire pentru alţii, şi asta implică sacrificii.

Dacă ştii că ispiteşti pe cineva, în orice situaţie, cum procedezi? Prin urmare de ce cu ştrandul ai face altfel? Cred că e o chestiune de consecvenţă.

Dacă ţii la plajă şi la înot, şi nu zic nu, pe lângă că aduc unora plăcere, sunt şi lucruri foarte sănătoase, eu zic că ar fi bine să cauţi soluţii care să te ajute să le practici fără a greşi. Roagă-te Domnului să-ţi dea El soluţii, şi vezi ce o să iasă.

Ultima modificare de Filip. (01/02/08 10:20)

01/02/08 10:12

Site web  
Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Interesant cum pui problema Filip, nu te contrazic; sunt de acord cu ce spui, dar cat isi gaseste corespondenta in practica obisnuita?
Constient ca nu o sa impartaseasca toti aceasta opinie, mai zic ceva, pentru cei ce cred ca pot totusi sa mearga. Atentie macar la costumul de baie; se adreseaza fetelor dar nu numai.Se pare ca moda aceasta o preiau si barbatii: daca sta in picioare si privesti din spate, zici ca nu are nimic pus, nici o haina.Adica nici slip. (Ca-i rentabil sa faci o fabrica de slipuri, nu intra multa stofa, sau ce-o fi).

Ultima modificare de OLD TRAIAN (01/02/08 10:30)

01/02/08 10:23

filip
membru

OLD_TRAIAN a scris:

cat isi gaseste corespondenta in practica obisnuita?

Probabil că deloc.

Dar asta nu mă descurajează. Eu aş încerca, dacă m-ar pasiona lucrul acesta. Şi la noi la biserică tinerii deja ştiu să se organizeze pe tot felul de capitole atât la slujire, cât şi la petrecerea timpului liber.

Din păcate, pentru a reuşi o astfel de întreprindere, ar fi nevoie de o biserică mai mare, de unde să se poată strânge câţiva tineri care să facă aceasta. Sunt sigur că toată biserica ar sprijini la o adică parta financiară, pentru că toţi părinţii îşi doresc să aibă copii care să se păstreze curaţi din punct de vedere moral.

În bisericile mai mici, ar fi mai greu, probabil. Dar şi aşa sunt locuri şi locuri. Spre exemplu, bisericile mai numeroase sunt în general în zonele cu populaţie mai concentrată - oraşe. Acolo e greu să găseşti un loc unde să mergi singur să te scalzi şi să faci plajă. Dar aici numărul te-ar avantaja să poţi avea resurse financiare să închiriezi un loc pentru o anumită durată.

Bisericile mai puţin numeroase, pe de altă parte, sunt în zone rurale, unde nu ai avea numărul necesar pentru a aduna nişte bani, dar ai avea la dipoziţie mai multe locuri pustii sau foarte rar frecventate, în care să faci "o scaldă" sa o plajă.

Dacă vrei cu adevărat, se poate.

Eu încă îmi amintesc de un membru de aici de pe forum - Petru - care a reuşit să aibă un calculator cu care să-şi facă treaba, punând pe el numai programe freeware, eliminând deci pirateria. Omul s-a preocupat, şi a avut succes. asta sper că nu va fi o pricină de mândrie pentru el, dar conştiinţa lui l-a apăsat aşa de tare pe această problemă, încât a găsit o soluţie. Cu tot efortul depus.

La fel cred că se poate face cu orice, numai să fim dispuşi să plătim preţul.

Probabil că nimeni nu o să vrea să procedeze cum am indicat eu pe aici, şi cum sunt sigur că s-au gândit şi alţii înaintea mea că s-ar putea. Dar, dacă oamenii întreabă, eu sunt destul de pasionat de astfel de probleme încât să încerc să caut soluţii.

Mai departe fiecare alege ce vrea: o altă soluţie, lasă lucrurile cum sunt etc. Şi eu fac la fel, şi de multe ori sunt pututros faţă de Dumnezeu. Nu sunt un sfânt, ci un păcătos mizerabil. Dar pun şi eu la dispoziţie informaţii, atâta cât mă duce mintea şi cât primesc călăuzire.

Ultima modificare de Filip. (01/02/08 10:39)

01/02/08 10:36

Site web  
Old
Moderator

Filip. a scris:

Dar asta nu mă descurajează. Eu aş încerca, dacă m-ar pasiona lucrul acesta. Şi la noi la biserică tinerii deja ştiu să se organizeze pe tot felul de capitole atât la slujire, cât şi la petrecerea timpului liber.

Din păcate, pentru a reuşi o astfel de întreprindere, ar fi nevoie de o biserică mai mare, de unde să se poată strânge câţiva tineri care să facă aceasta. Sunt sigur că toată biserica ar sprijini la o adică parta financiară, pentru că toţi părinţii îşi doresc să aibă copii care să se păstreze curaţi din punct de vedere moral.

Lumea ne-o ia inainte. Sunt statiuni de tratament unde intra in bazin separat barbatii separat femeile. Pot fi comentarii la ce spun, dar e un indiciu ca se poate.

01/02/08 10:46

filip
membru

Da. Numai că, aşa cum am spus, în lumea de azi nimic nu mai e curat. Chiar şi în locuri unde bărbaţii sunt cu bărbaţii şi femeile cu femeile există probleme. Şi nu trebuie să vorbim neapărat de puşcării.

De aceea, mai bine e să ne ferim. Dar dacă totuşi cineva doreşte foarte mult acest lucru, soluţia separării pe genuri ar fi cea mai puţin periculoasă.

Ultima modificare de Filip. (01/02/08 10:53)

01/02/08 10:53

Site web  
+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Filip, sunt de acord cu ce ai zis in ultima postare! Dar daca se pot gasi astfel de solutii! O alta problema e ca o fata e o ispita orice ar face ea! Decat sa umble precum Betty cea urata. Chiar si atunci se gaseste vreun masochist sa fie ispitit! Singura solutie ar fi sa stea numai in casa sau sa se omoare!

Am un prieten al carui tata a fost sofer la viata lui. A lucrat un timp si in Liban. Acolo multe femei umbla acoperite din cap pana-n picioare si li se vad doar ochii. Si tipul asta numai la alea se uita. I se pareau lui mai interesante, mai misterioase. Asa ca orice-ar face monday tot nu scapa!

Si mai e un aspect: barfa! Chiar daca ar fi numai fetele intre ele tot mai ajung cateva chestii pe la urechile baietilor. Asa ca imaginatia tot e hranita! Si reciproca e valabila! Deci, oricum ai da-o, tot nu faci nimic!

Nu mi se pare o idee buna nici monahismul asta urban! Adica nu mai am contacte cu prietenii mei, poate necrestini, pentru ca nu sunt de acord cu locurile pe care le frecventeaza ei! De ce n-as putea sa merg cu ei (bine, numai daca nu am eu probleme spirituale dupa aia)?

Ultima modificare de +Archangel+ (01/02/08 11:06)

01/02/08 11:04

filip
membru

Desigur. Oricine poate fi o ispită, oricât s-ar strădui să nu fie. Dar asta nu din cauza lui. Nu este problema mea că un om e defect, şi că se aprinde de pofte pentru că cineva, spre exemplu poartă părul în coadă. Eu trebuie să mă gândesc la ceea ce vrea Dumnezeu de la mine. Iar dacă eu mă îngrijesc să fiu decent, din punct de vedere al majorităţii, atunci eu împlinesc ceea ce cere Dumnezeu de la mine. Iar de restul se va preocupa El.

Însă dacă merg pe ideea că oricum sunt o ispită pentru cel puţin o persoană, aşa că ce contează că mai sunt şi pentru restul, atunci Dumnezeu nu va fi prea încântat de mine.

01/02/08 11:09

Site web  
+Archangel+
Moderator

Eu sunt de parere ca decenta trebuie interpretata si in functie de contextul cultural!

Eu cred ca nu este nicio problema sa te plimbi in slip pe malu marii prin nisip dar altfel se pune problema daca vii asa la biserica!

01/02/08 12:24

monday_73
membru

Inregistat: 19/01/08
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Inapoi la machiaj:
1 Corinteni 6:12: “Toate lucrurile îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos; toate lucrurile îmi sunt îngăduite, dar nimic nu trebuie să pună stapanire pe mine."
Concluzia este ca nu e nicio problema sa te machiezi, dar sa nu fie asta mai presus de Dumnezeu.Devine pacat atunci cand iti petreci mai mult timp la machiat decat la cititul Bibliei/rugaciune etc.Spunea cineva ca atunci cand te machiezi,  Il corectezi pe Dumnezeu: ca trebuia sa-ti faca buzele mai ..., ochi mai... etc. Pai, adevarul este ca noi nu suntem perfecti si vrem sa ne simtim cat mai bine in pielea noastra.Si fetele incearca sa scape de complexele de inferioritate (provocate de genele blonde, de cearcanea accentuata, de tenul cu probleme etc) apeland la machiaj.Daca faci asta pentru tine, ca sa te simti tu bine, eu cred ca nu e nicio problema atata timp cat nu exagerezi. Asa cum am zis mai sus, atata timp cat nu pui machiajul mai presus de relatia ta cu Dumnezeu.

Parerea mea.

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)

09/02/08 13:57

+Archangel+
Moderator

Foarte buna parerea ta! ;)

09/02/08 17:30

Old
Moderator

+Archangel+ a scris:

Nu mi se pare o idee buna nici monahismul asta urban! Adica nu mai am contacte cu prietenii mei, poate necrestini, pentru ca nu sunt de acord cu locurile pe care le frecventeaza ei! De ce n-as putea sa merg cu ei (bine, numai daca nu am eu probleme spirituale dupa aia)?

De ce n-as merge cu ei la disco? Sau la crama la o bere? Ca dupa' tot acasa merg!

Adica ce probleme spirituale sa am dupa aceea? Sa-mi faca cineva observatie, sau sa am mustrari de constiinta? (Nu am prins destul de bine nuanta)
Eu cred ca nu trebuie sa fim "prea sfinti", dar nici sa ne coboram prea mult in mocirla lumii. Suntem liberi! La ce folosim libertatea?(Sau la ce ne foloseste libertatea, pentru ca nu mai suntem sub lege?)

Ultima modificare de OLD TRAIAN (10/02/08 22:16)

10/02/08 22:16

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
adica,traian,tu ai merge la discoteca cu prietenii tai?si la o bere? :rolleyes:
eu asa am inteles :D

14/10/08 22:05

Old
Moderator

OLD TRAIAN a scris:

Eu cred ca nu trebuie sa fim "prea sfinti", dar nici sa ne coboram prea mult in mocirla lumii. Suntem liberi! La ce folosim libertatea?(Sau la ce ne foloseste libertatea, pentru ca nu mai suntem sub lege?)

acuma intelegi?
Nu nu cred ca trebuie sa facem cum ai zis. Era o intrebare retorica.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (14/10/08 23:03)

14/10/08 23:02

simple
membru

Inregistat: 19/10/05
Ceea ce acum cativa ani era injositor, a ajuns sa fie faima...ceea ce se facea "in intuneric" acum e proclamat la lumina zilei.Oare incotro mergem?
Sa va spun si eu culmea din biserica unde am incercat sa reunesc tinerii...convinsa de importanta anturajului (dupa taberele romanesti).La prima adunare de tineret de la biserica franceza am ramas cu gura cascata: se laudau cu faptul ca X a fost in coma alcoolica la spital(tipul era botezat!).Iar apoi intrebarea lor foarte naturala era : Pai cine oare nu a fost nici macar o data beat in viata sa si nu a fumat nici un "itaritor"?Si cei care au avut curajul sa fie "diferiti" au fost priviti foarte ciudat.
Apoi ma mai mira faptul ca "fratele" de la tenor tare mai mirosea a tutun cand canta.
Iar la ultima nunta cuplul a trait 2 ani inainte sa fie casatoriti in alb in biserica...
Va intreb unde mergem? Ce mai poate urma? Care e diferenta intre Biserica si Clubul de seara?
M-am chinuit sa impun ceea ce Biblia spune cu privire la aceste lucruri...dar am fost privita ca o "ciudata".
Ultima sarbatoare a Craciunului a fost sarbatorita cu 2 coregrafii a tinerilor iar faptul ca discoteca nu e un loc opentru crestini li se pare absurd...
Am obosit...si ceea ce imi ramane e sa ma rog pentru ei si pentru cei ce vor veni dupa ei
Asta e occidentul...Din fericire exista si biserici de romani care mai merg la adunare pentru a se intalni cu Dumnezeu

Ultima modificare de simple (08/12/08 00:57)

08/12/08 00:52

IoanaB
membru

Inregistat: 23/02/06
jezz .. cu cat citesc mai mult forumul asta cu atat am impresia ca sunt intr-un loc unde nu ar trebui sa fiu... machiajul pacat capital.. asta e chiar buna!

08/12/08 07:01

+Archangel+
Moderator

OLD TRAIAN a scris:

De ce n-as merge cu ei la disco? Sau la crama la o bere? Ca dupa' tot acasa merg!

Pai ai putea merge cu ei. Bineinteles, sa nu faci ce fac si ei. Adica daca te roaga un prieten sa te duci sa-l iei de la nu stiu ce discoteca tu il refuzi pe motivi ca nu calci pe-acolo? Sau daca un bun prieten isi face ziua la o crama il refuzi pentru ca nu mergi in crame? Bineinteles, poti refuza, n-am nicio problema cu aceasta alegere dar eu as merge si daca lucrurile se "incing" prea tare ma retrag politicos.

08/12/08 16:21

iepan
Exclus

Inregistat: 21/12/08
pai.... ar fii multe de spus..... in primul rand, numele Izabela va zice ceva? mie imi zice, si inca multe....2 Imparati - 9:30 Iehu a intrat în Izreel. Izabela, auzind lucrul acesta, şi-a uns sprâncenele, şi-a împodobit capul, şi se uita pe fereastră....  Ezechiel - 23:40 Au umblat chiar după oamenii, care veneau de departe, le-au trimis soli, şi iată că ei au venit. Pentru ei te-ai scăldat tu, te-ai sulemenit la ochi, şi te-ai gătit cu podoabele tale;.....Ieremia - 4:30 Şi tu, pustiito, ce vei face? Te vei îmbrăca în cârmâz, te vei împodobi cu podoabe de aur, îţi vei sulimeni ochii; dar degeaba te vei înfrumuseţa: ibovnici tăi te dispreţuiesc, şi vor să-ţi ia viaţa..... Duhul Domnului a vorbit in felul acesta , pt. ca poporul lui Dumnezeu, umbla dupa idoli altor popoare, si isi punea increderea in alte popoare pt. razboaiele lor.... intr-o vorba, cochetau cu pacatul.... tinere drage.... degeaba va ,,sulimeniti,, ochii.... asta e doar un moft.... o moda de la cel rau.... sau cochetare cu pacatul.... sau cum vreti so luati.

21/12/08 23:08

Old
Moderator

iepan a scris:

... Te vei îmbrăca în cârmâz, te vei împodobi cu podoabe de aur, îţi vei sulimeni ochii; dar degeaba te vei înfrumuseţa: ibovnici tăi te dispreţuiesc, şi vor să-ţi ia viaţa..... Duhul Domnului a vorbit in felul acesta , pt. ca poporul lui Dumnezeu, umbla dupa idoli altor popoare, ...

E clar ca a vorbit Duhul Domnului, pentru ca este profetie Biblica, si oamenii lui Dumnezeu au vorbit "manati de Duhul Sfant".

Daca si tu crezi in felul acesta inseamna ca ai mare respect pentru Duhul lui Dumnezeu. Tot Biblia zice ca litera ucide iar Duhul da viata. Cred ca ai citit si acolo, nu?

Daca este sa dam crezare scripturii trebuie deci sa urmarim duhul scripturii, adica sa intelegem atat in text, cat si in imprejurarile in care a fost pus textul(in context).

Deci, ce-i spune Dumnezeu lui Israel, comparand-ul cu o femeie adultera? Ii spune ca in exterior arata frumos, dar interiorul nu are valoare, asa ca frumusetea de suprafata nu-i mai convinge nici pe ibovnicii care desigur vad intai exteriorul. Si-au dat si ei seama ca este superficialitate, de aceea te considera fara pret(te dispretuesc), binenteles in textul profetic pe israelul idolatru.

Daca bine am inteles ideea ta vrei sa faci din aceasta profetie o teologie a imbracamintei si a impodobirii. Daca e sa fim corecti cu Duhul Scripturii in locul acesta din Scriptura nu se tine o lectie despre imbracaminte sau podoabe, ci despre altceva se vorbeste. Nu putem obliga Biblia sa zica asa cum suntem obisnuiti, ci trebuie sa fim cinstiti cu intelesurile ei. Sunt destule alte locuri care vorbesc despre imbracaminte sau podoabe.

Nu ar strica daca impreuna cu zelul pentru a-l apara pe Dumnezeu am uni si corectitudinea, asa incat sa nu facem exces de zel, ajutandu-l pe Dumnezeu sa spuna ceea ce "nu a reusit El" !

Si scuze, daca te-am suparat intr-un fel adresandu-ma prea direct.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (22/12/08 09:36)

22/12/08 09:34

+Archangel+
Moderator

Subscriu, Batrane. ;)

Totusi, e interesant ca persoanele care se folosesc de astfel de versete le lasa la o parte pe cele care vorbesc despre cum Dumnezeu il imbraca si ii pune podoabe Israelului ca unei fecioare.

Ultima modificare de +Archangel+ (22/12/08 09:50)

22/12/08 09:48

Old
Moderator

+Archangel+ a scris:

...
Totusi, e interesant ca persoanele care se folosesc de astfel de versete le lasa la o parte pe cele care vorbesc despre cum Dumnezeu il imbraca si ii pune podoabe Israelului ca unei fecioare.

Pai acolo Dumnezeu vorbeste in icoana. Nu trebuie inteles literal. :D

22/12/08 12:32

gabi
membru

Inregistat: 14/11/06
draga iepan....documenteaza-te putin despre ce semnifica atunci vopsirea ochilor si compar-o cuc e semnifica acum...si apoi ne mai dam smecheri, ok? :)

23/12/08 00:06

Site web  
iepan
Exclus

prealesule aron...... ati ,,vopsi ochii,, sau a te farda, o faci cu acelas gand, de a atrage privirile, exact cum a facut Izabela cand a venit Iehu.

23/12/08 00:42

gabi
membru

Inregistat: 14/11/06
"prea" e un prefix....dar "lesule" ce-o fi? ...iepan inca nu te-ai documentat :),,,insist s-o faci :)

23/12/08 00:54

Site web  
iepan
Exclus

te rog sa ma scuzi, am doar 11 clase. fii binecuvantat.

23/12/08 00:58

Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 ... 12    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la