TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Spune-ti off-ul/Lucruri lumesti, care par normale si in biserici Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 12
T-pop
membru

Inregistat: 20/01/06
As mai da si eu pe acolo ;)

10/02/06 23:05

Site web  
fineas
Exclus

Inregistat: 11/01/06
nu treceti de la oextrema la alta ...

17/02/06 18:30

rubenK2
membru

Inregistat: 15/09/06

fineas a scris:

BIBLIOTECA = "POMUL CUNOSTINTEI"  BIBLIE=POMUL VIETII ,fiecare are dreptul sa aleaga exact ca EVA .

Deci daca nu citesc DOAR Biblia ce se intampla? Ajung in iad?! Daca mai citesc si alte carti in afara de Biblie inseamna ca am pacatuit?!

Ex:La scoala cand te pune profesorul sa citesti o carte ce faci?Ii zici k iti interzice religia lucru asta?!

Ultima modificare de rubenK2 (18/09/06 17:35)

18/09/06 17:35

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
rubenK2, fineas a fost exclus, deci nu mai poate sa-ti raspunda...

18/09/06 17:59

rubenK2
membru

Inregistat: 15/09/06
pai am observat asta ... dar m-a cam socat mesajul lui :D

18/09/06 18:52

Site web  
CALIN ANDREEA
membru

Inregistat: 21/11/07
eu zic ca e necesar putin fond de ten dat sa nu exageram pt ca atunci aratam falsi.Eu nu inteleg fetele kre desi au un ten superb iti incarca fata cu toate prostiile ..........

22/11/07 13:15

Godschild
membru

Inregistat: 28/11/07
uuuuhhh......bine ca am gasit discutia asta pe forum.
am si eu o parere umila pe care as vrea sa v-o impartasesc.chestia asta cu machiatul aduce foarte multa bataie de cap tuturor fetelor din bisericile crestine.in primul rand eu cred ca MOTIVATIA cu care faci un lucru iti spune daca e pacat sau nu....sunt multi care spun"sa bei cafea e pacat capitaal...."..yea right,omule aia e parerea ta,e incredintarea ta,nu ii pune si pe altii sa fie ca tine ca mai apoi sa cada in cealalta extrema si sa spuna ca nimic nu m,ai e pacat.....credeti-ma ca am patit-o cu extremele astea...no tv no filme no machiaj...
cautati calea de mijloc.....nici prea neprihaniti nici prea pacatosi...nu fiti extremisti caci diavolul joaca pe extreme!!!!

30/11/07 17:15

Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07

Godschild a scris:

cautati calea de mijloc.....nici prea neprihaniti nici prea pacatosi...

Godschild a scris:

yea right,omule aia e parerea ta,e incredintarea ta,nu ii pune si pe altii sa fie ca tine

01/12/07 03:29

behind_blue_eyes
membru

Inregistat: 29/11/07
parerea mea e k nu trebuie sa ne machiem deoarece in felul asta ne potrivim "chipului veacului acestuia".Dumnezeu doreste sa fim diferite. Si in ultimul timp, din pacate, diferenta dintre fetele crestine si celelalte este tot mai mica.
si cred ca intr-adevar Dumnezeu ne-a dat tot ceea ce ne trebuia. si nu trebuie sa mai adaugam nimic.

26/12/07 23:51

Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
Bun venit pe forum dupa_ochi_albastri. Nu cred ca putem decat sa aprobam ce ai zis :)

27/12/07 00:05

alexandra
membru

Inregistat: 02/08/05
mare adevar grait-ai!

27/12/07 01:00

Site web  
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Am şi io o întrebare: ochii e albaştri de la machiaj?

27/12/07 07:22

Site web  
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
si eu cred ca machiajul este o mare problema in jurul tinerelor de azi din biserici dar eu cred ca asta o fac din sentimentul de inferioritate... de ce?
o sa va spun un motiv destul de bun ...ele incearca sa se faca ,, mai frumoase" pt voi baietilor pt ca e un sondaj care spune ca baietii sunt mai putin decat fetele asa ca ele se tem sa nu ramana singure!!!!!!!!!! problema e urmatoarea:ele nu se gandesc ca baietii care la aleg dupa infatisare nu o sa le iubeasca cu adevarat.... eu una nu ma machiez pt ca nu consider ca se potriveste aspectului meu de fata crestina care ar trebui sa fie diferit fata de al celorlalte fete sin lume si pt ca eu sunt o fata serioasa care asteapta un baiat serios iar baietii seriosi ,zic eu , nu cred ca se uita dupa ,, crestine'' machiate!!!!!!!!!!! asta e parerea mea

27/12/07 11:44

Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
Eu cred ca nu doar fetele, ci si baietii care sunt diferiti (fetele care se machiaza - baietii cu haine sau freze ciudate) nu vor decat sa atraga atentia, nu neaparat sa se aleaga cu un prieten/prietena. Izolarea sau clasificarea lor nu cred ca e solutie.

Am mai spus asta. Daca un baiat se uita la o fata doar sa fie imbracata crestineste si sa se comporte frumos, ii urez de pe acum condoleante. Pisica blanda ...

27/12/07 13:20

Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
Depinde de pisica.............

28/12/07 00:43

Godschild
membru

Inregistat: 28/11/07
hmmmm...de multe ori aparentele insala,o fata smerita la suprafata nu inseamna neaparat o fata smerita in interior
bineinteles in zilele noastre e o invidie extraordinara intre fete,chiar si intre cele crestine.de aceea multe vor sa iasa in evidenta prin comportament mai "freaky"...sau machiaj,fitze si impresii.
SA FII FRUMOASA  E NECESAR,DAR NU E SUFICIENT
..;))in ziua de azi cand toate fetele sunt fff aranjate,nu cred ca unui baiat i-ar placea sa-si vada sotia sau prietena neingrijita[ok,asta nu e o scuza ca sa te machiezi cu tona de fard de pleoape si ruj,doar ca sa fii si tu ca Angelina Jolie,mi se pare lipsa de caracter si neincredere in sine]

31/12/07 20:12

pushtiu
membru

Inregistat: 23/09/06
un mic fond de ten merge....sau un machiaj car enu e strident
ideea e sa fie ea fara complexe de inferioritate si stiu eo ce
sa fie sigura pe ea asa cum e
asta ma atrage la o fata

18/01/08 17:31

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

pushtiu a scris:

un mic fond de ten merge....sau un machiaj care nu e strident

bine,bine... dar care nu e strident? si care e?
nu te poti referi la mesajul transmis prin acel machiaj?
ce pacat este cand o fata se machiaza ca o paiata?
dar daca se machiaza discret, dar cu efect si ea place prea mult la prea multi?

Ultima modificare de OLD TRAIAN (18/01/08 19:46)

18/01/08 19:45

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Eu zic ca fetele sa se inspire de la talibani! :D Asa scapam si de problemele de nuanta ce e strident si ce nu, ce merge si ce nu! Si poate asa n-or sa mai aiba nici baietii vreo scuza ca, vezi Doamne, i-au ispitit fetele!!!

19/01/08 13:23

monday_73
membru

Inregistat: 19/01/08
Va rog sa ma iertati, stiu ca sunt total pe langa subiect, dar chiar n-am avut habar unde sa postez intrebarea mea. pana la urma, am hotarat sa o postez aici ca intra la "lucruri lumesti"... acceptate de biserica, habar n-am.. tocmai asta vreau sa aflu.
Comiti un pacat daca te duci la strand? Cred ca stiu raspunsul, dar..convingeti-ma!(ce aiurea ma simt dupa intrebarea asta ...stupida.).

Ultima modificare de monday_73 (31/01/08 22:36)

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)

31/01/08 22:36

monica
membru

Inregistat: 16/03/05
Nu exista intrebari stupide, Monday, nu-ti fa probleme.
Eu nu merg, pentru ca nu stiu sa inot, dar de aici a considera strandul ca si pacat, e cale luunga...parerea mea. Sunt curioasa ce-o sa-ti raspunda si ceilalti.

31/01/08 22:47

monica
membru

Inregistat: 16/03/05

Filip. a scris:

Am şi io o întrebare: ochii e albaştri de la machiaj? http://www.mysmilies.net/smiley.php?bil ... UyKS5naWY=

Nu, "e" de la Dumnezeu...=D
Daca ai vreo problema cu ochii albastri, discuta direct cu EL.

31/01/08 22:51

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Monday, nu e pacat daca te duci la strand. Depinde ce faci la strand. Daca vrei sa te duci sa stai cu prietenii sau singur nu e nicio problema! Iti propun sa te duci o data dar sa fii total relaxat ca daca te duci cu gandul ca sigur o sa se intample ceva rau mai bine stai acasa (sau te duci la solar)!

31/01/08 23:14

monday_73
membru

Inregistat: 19/01/08
chiar e foarte in regula sa te duci si sa...nu stiu...sa te expui?
pentru ca nu vreau sa ma trezesc ca ma intreaba Domnul:"de ce ai fost o ispita pentru X?". (apropo, sunt fata:D )

Ultima modificare de monday_73 (01/02/08 13:41)

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)

31/01/08 23:30

filip
membru

Inregistat: 27/04/05
După părerea mea nu e OK.

Dacă ştii că poţi fi o ispită, şi alegi să fii, miram-aş să nu te întrebe Domnul despre asta încă de pe acum, dacă eşti fiica Lui (adică Îi pasă de tine şi vrea să te corecteze), respectiv la Judecata viitoare, dacă nu eşti fiica Lui.

Nu cred că mai ţine în vremea de acum doar de faptul că eşti fată. Şi băieţii pot fi ispite pentru fete.

Ştrandul sau litoralul nu ar consitui o problemă dacă ar fi nişte locuri pustii, în care să fii numai tu cu Domnul. Din păcate acolo sunt şi alţi oameni, care pot să te ispitească pe tine, sau pentru care tu poţi constitui o ispită. Şi Dumnezeu ne responsabilizează în ambele cazuri. Aşa că, fiecare alege cum vrea să procedeze.

Iar dacă altcineva are o altă părere, n-are decât să o spună şi să înveţe şi pe alţii să facă la fel.

Acuma, se întâmplă, vrând-nevrând, în viaţa cuiva să mai ajungă şi prin astfel de locuri. Poţi în astfel de cazuri să încerci să rămâi la un nivel de decenţă. Adică să-ţi supraveghezi şi aspectul tău, şi privirile tale. Însă dacă repeţi astfel de experienţe voluntar, şi de suficiente ori, sigur o să cazi sau o să-i faci pe alţii să cadă.

01/02/08 09:26

Site web  
Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 12    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la